fiuiienlanb. Bimtenlanb. STATEN-GENERAAL. rechtstreeksch voordeel bij te hebben het behoort er zich zelf geen loon voor te betalen en zich geen winst toe te rekenen. De Indische huishouding worde inge richt op den voet dien de Indische middelen gedoogen, wat Indië zonder bezwaar kan opbrengen worde ten bate van Indië besteed en waar bij behoorlijke ver- ziening in de beboettende lasten der bevolking verminderd kunnen worden daar worden zij verminderd! BELQTE. De Kamer, die den 14 weder bijeen kwam heeft den heer Descamps als voorzitter en de heeren Le Hardy de Beaulieu en Oouvreur tot onder voorzitters herkozen. Zij heeft overigens nog niets gedaan dan geloofsbrieven onderzocht. DUITSCHLAND. In de troonrede, waarmede Kei zer Wilhelm den 14 den pruisischen landdag opende wordt de aandacht gevestigd op den vermeerderden bloei der nijverheid als gevolg van de daarop betrek kelijke rijks-wetgeving en gewaagd van de wanver houding tusschen de behoeften en de middelen van de Staat. Aangekondigd wordt het ontwerp eener leening tot dekking van het tekort op de staatsbegrooting. Yerder geeft de troonrede te kennen dat de regeering voornemens is bizondere wetsontwerpen in te dienen, tot verlichting van de gemeente- en schoollasten en tot verbetering van de bezoldiging der ambtenaren ontwerpen tot afschaffing van de vier laagste trappen der klassen belasting tot aanleg van eene reeks be langrijke spoorwegverbindingen enz. Zij vermeldt bovendien de vriendschappelijke betrekkingen met den Paus en geeft de hoop te kennen dat de voortdurende verzoeningsgezindheid der regeering verder een gunstigen invloed op de kerkelijk-staatkundige betrekkingen zal uitoefenen. Eindelijkdat de betrekkingen met alle mogendheden grond geven voor de overtuiging dat de vrede verzekerd is. Zoo bij het binnenkomen als het weggaan werd de Keizer met geestdrift toegejuicht terwijl de zinsneden betreffende eene wijziging der klassenbelasting en de betrekkingen met het buitenland luide toegejuicht werden. Als voorzitter van het Heerenhuis van den pruisischen landdag werd met algemeene instemming herkozen de hertog van Eatibor en graaf von Arnim-Boitzenburg als eerste onder-voorzitter. De 2e ondervoorzitter dr. Behler werd herkozen met 47 stemmen tegen 45 op graaf Brühlden conservatieven caudidaat. ENGELAND. Lagerhuis, Den 14 verklaarde minister Gladstone dat het tijdelijk bezettingsleger in Egypte uit 12000 man zal bestaan. Binnen kort zou hij eene overeenkomst met Egypte over de kosten en den duur der bezetting indienen. Hij hoopte spoedig de kosten van den veldtocht te kunnen mededeelen. Hij achtte het echter niet voegzaam thans reeds mede te deelen of eene andere overeenkomst waarschijnlijk was en of an dere mogendheden uitgenoodigd zouden worden deel te nemen aan eenige overeenkomst betrefiende de toekom stige regeling in Egypte. Northcote kwam namens de oppositie tegen de houding der regeoring op en ver klaarde dat zij zich hare vrijheid van handelen voor behield. De onder-minister van koloniën verklaarde dat geen ofhciëel bericht ontvangen was omtrent het verslaan van Montesiva door de boeren en het bezetten van sijn grondgebied. Montesiva had zich gedurende den oorlog met de Transvaal wel zeer vriendschappelijk jegens Engeland getoond en zeker was het dat de aanvallen niet op bevel der transvaalsche regeering geschied waren maar door roofzuchtige boeren. Den 15 werd na eene tweedaagsche beraadslaging het tweede voorstel tot herziening van het reglement van orde aangenomen, waarbij bepaald isdat motiën tot verdaging van het buis, gedurende den tijddat aan de regeering vragen kunnen gedaan worden alleen met vergunning van dat huis gedaan mogen worden zonder daarover te beraadslagen. Art. werd den 16 en de artikelen 4 en 5 met onbeduidende wijzigingen aangenomen. Iebland. In October hadden 111 agrarische misda den plaatswaaronder één moord3 gevailen van „Een merkwaardig geval, mijnheer Hamilton. De lichamelijke function bij de zieke laten niets te wenschen over, de ziekte schijnt enkel en alleen haar oorsprong in zielelijden te vinden. Had ik juffrouw Annie nog eens kunnen aderlaten maar reeds zonder dat heeft het arme kind geen bloed meer in de aderenen daarom hij trok de schouders in de hoogte en maakte een gebaar van medelijden. „Gij gelooft dus, dat er voor haar geen hulp meer is „Integendeel waarde mijnheer Hamilton, de weten schap wanhoopt nooit ik geloof, dat er hier zeer goed te helpen wasindien de goede middelen maar werden aangewend. Zalven pillen en drankjes deugen daarvoor niet. Laat mij eens openhartig sprekenmijnheer Hamilton. Ik ben er natuurlijk ver van af, mij met uwe familiezaken te bemoeienhet is veeleer slechts een vermoeden dat langzamerhand bij het ziekbed uwer dochter bij mij is opgekomen. Zou niet de vrees voor een ophanden zijnde ongewenschte verbinding juffrouw Annie in dien toestand hebben gebracht?" „Hoe komt gij daarop „Hm - het resultaat mijner waarnemingen bij het ziekbed eene hoogst scherpzinnige diagnosezeide docter Eilps met een slim lachje. „Die heimelijke vrees onderhoudt de kwaal, maakt die voortdurend grooter, ondermijnt bare krachten en wanneer er geen einde aan wordt gemaakt sta ik voor niets in. Ik heb in mijne practijk meer dergelijke gevallen gehad, die een slechten afloop hadden." De koopman scheen in diep gepeins verzonken. „Gij meent dus docter, dat ik aan de verloving mijner dochter een einde moet maken om haar leven te reddenzeide hij na een poos. „Dat geloof ik ongetwijfeld, geachte mijnheer Hamilton, en ik hield het voor mijn plicht u daarvan in kennis te stellen." poging tot moord 17 van brandstichting8 van verminking van vee en 46 dreigbrieven. ITALIË. Coccapieller kondigt in zijn scheidblad Ezio II aandat hij den hem ten deel gevallen zetel in de Kamer aanneemt. De nieuwe fransche gezant te Home Decrais is protestanthij is schrijver van eenige artikelen waarin hij het zoowel den orthodoxen als den liberalen naar den zin trachtte te maken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het onderzoek in de ongeregeldheden te Weenen heeft doen zien, dat zij het werk waren van socialisten en personen, tegen de israëlieten gestemd. De studenten komen op tegen de beschuldiging, dat zij daaraan deel genomen hebben. Tegen 72 rustverstoordersmeest tusschen 18 en 24 jaren oud, is rechtsingang verleend. Dertig hunner hadden reeds vroeger met de justitie kennis gemaakt. De letterzetters staakten het werk. De krijgsraad te Triëst bevestigde het doodvonnis, gewezen tegen Oberdanck die aangehouden werd in bet bezit zijnde van Orsinibommen en een pistoolschot loste op den beambte, die hem gevangen wilde nemen. SPANJE. Den 10 stierf Figueras in 1873 president der federale republiek; d?n 12 werd hij begraven. Weinig kinderen worden bij hun intreden in de wereld met zooveel drukte ontvangen als in dit rijk de prinsen en prinsessen. Zoodra gebleken was dat het uur daar was, waarop de koninklijke familie ver meerderd zou worden, werden volgens oud gebruik hellebardiers in allerijl uitgezonden om de ministers, de grootwaardigheidsbekleeders de loden der door de Ka mers benoemde commissie de vertegenwoordigers der grooten van Spanje en der ridders van het Gulden Vlies, de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden enz., te waarschuwen. Het was omstreeks acht uren des ochtends en deze hellebardiers veroorzaakten nosr al opschudding. De ministers en verdere personen be gaven zich terstond in ga'akleeding naar het paleis, waar zij tot hunne teleurstelling den geheelan dag moesten doorbrengen. Tegen acht uren des avonds schonk de Koningin volgens de officiëele kennisgeving het leven „aan eene krachtige Infante". Evenals met hare zuster Maria de las Mercedes den 12 September 1880 geschiedde, stelde de Koning het prinsesje op een zilveren blad aan de aanzienlijke genoodigden voor. De minister president Sagasta lichtte den sluier op waarmede het bedekt was, de minister van Justitie maakte de geboor te acte op en de getuigen vertrokken. De jonggeborene is naar hare beide grootmoeders I abel'a genaamd. Algemeen had men op een Prins gehoopt en men was dus zeer teleurgesteld. TURKIJE. De Porte blijft aandringen op het zende n van een turkseh commissaris naar Egypte niettegenstaande Engeland's weigering. EGYPTE. De ministerraad schafte de commissie voor het kadaster af en verving haar door een bizonder departement onder het bestuur van den miuister van openbare werken. De gezondheidstoestand der engelsche troepen blijft ongunstig bij de kavallerie is 140/obij de artillerie ll°/o en bij de infanterie 7% der manschappen ongesteld. De commissiebelast met het onderzoek naar de brandstichting te Alexandrië enz. hoorde den 15 Sulei- man-Daoud, die bekende, van Arabi-pacha uitdrukkelyk den last tot de brandstichting te hebben ontvangen, onder bijvoegingdat Arabi herhaaldelijk Mahmoud- Dama tot hem gezonden had, om hem te zeggen dat de brand op vele plaatsen te gelijk aangestoken moest worden. Den 12 Juli had Arabi hem ook bevolen, den Onder-Koning in zyn paleis Ramleh te vermoorden en dat hij beschuldigd was van lafheid toen hij geaarzeld had. Met 4 soldaten begaf nij zich op weg naar dat paleis, doch keerde onderweg terug op raad van Sultan pacha om de zaak nogmaals met Arabi te bespreken" ZUID-AFRICA. De Zoeloes meenen, dat de komeet, die zij thans zien door Koning Ketswayo vooruitge zonden is om zijne terugkomst aan te kondigen. „Ik zou het gaarne doen doeter, ofschoon het een groote schade voor mij is, maar het gaat niet, werkelijk, het gaat niet. De Trevelyans zouden het voor een smaad houden mijn vijanden worden en daarop kan ik het niet laten aankomen." „Dat begrijp ik welmaar in aanmerking genomen, dat leven en dood er van afhangtzou mijnheer Trevelyan toch misschien wel edelmoedig genoeg zijn om vrijwillig terug te treden." „Daar twijfel ik aanantwoordde Hamilton. „En ik mag mijn woord niet terugnemen de invloed der Trevelyans is te groot, vooral nu, nu de partij des Konings het hecht in handen heeft." „Zeer waar, maar ik geloofdat dit niet lang meer zal duren," merkte de kleine docter droogjes op. „Fair fax wacht zonder twijfel alleen met het bombardement en de bestorming, tot dat de overwinnaar van Marston- Moor en Naseby, onze roemrijke Cromwell, zich bij hem gevoegd heeft. Zoodra deze met zijne ijzeren ruiters zal zijn aangekomen heeft Bristol's laatste uur gesla gen. Gelukkig dan zij die kunnen zeggendat zij nooit met den Koning gemeene zaak hebben gemaakt." „Dat heb ik nooit gedaan nooit maar mij altijd op de grootste onpartijdigheid toegelegd." „Zooals het van een verstandig manals gijwel niet anders te verwachten was bevestigde de docter, sluw met zijne kleine oogen knippend. „De Trevelyans knnnen helaas niet hetzelfde beweren, ik vrees dus hij hield op en zag den koopman die in nadenken was verzonken scherp aan. „Ja, ja, de tijden veranderen, voor vier maanden was het nog uiterst voordeelig een vriend en bloed verwant van de Trevelyans te zijn binnen vier weken is het misschien een ongeluk. Maar ik verpraat mijn tijd, mijnheer, ik moet nog verscheidene zieken bezoeken." Wordt vervolgd. Tweede Kamer. Over den toestand van Atchin zijn ingekomen adres- sen van T. v. d. Zee burgemeester van Monnikendam en Katwoude, en anderen; C. Coran v. Assen en anderen, te Zaandam; C. v. Kempen en anderen, te Beverwijk; C. T. v. Assendelft de Coningh en 296 anderen te Haarlem H. Meringa gepens o. i. kapitein te Kam - pen, en anderen; Peereboom, gepens. majoor, en anderen te Breda F. A. Gosselaar en anderen te Assen C. H. Schneider en anderen, te Nieuweramstel. Den 15 16 en 17 zijn de algemeene beraadsla gingen gehouden over de indische begrooting waarbij verschillende onderwerpen besproken werden inzonder heid de toestand in Atchin waaromtrent het optimisme der regeering en hare miskenning der talrijke particuliere tijdingen scherp veroordeeld werd door de heeren de Ctsembroot, Kool, Rutgers en Insinger terwijl daar entegen de heeren v. Gennep en Keuchenius verklaarden niet te willen adviseeren tot wederinvoering van het militair bestuur. Den 17 heeft de heer de Savornin Lohman verslag uitgebracht namens de commissie, belast met het onderzoek van de nader door den minister ingezonden stukken betreffende het adres v. d. Heyden. De meerderhe'd meent, dat de overgelegde stukken geen verandering behoeven te brengen in de conclusie, aan de Kamer voorgesteld. De minderheid stelt een nieuwe conclussienamelijk dat met medewerking van den luit.-gen. v. d. Heyden bij de toepassing der rottingstraf op de dwangarbeiders in Atchin niet is in acht genomen het wettelijk voor schrift, dat wil zien voorkomen, dat die straf, waarvan de aanwending in het belang van de handhaving der tucht noodig s, de gezondheid der veroordeelden in gevaar brengtdat overigens niets gebleken is wat de eer en den goeden naam van den generaal aantast. Door de heeren Bastert Gleichman, de Beaufort, Zijlker Mees en Keuchenius is een amendement inge diend strekkende om art. 81 van hoofdstuk II (uitgaven in Indie) te verminderen met 514,000 en in verband daarmede art. 37 van hoofdstuk I (uitgaven in Neder land) met 136,000. Beide posten betreffen den aanleg van spoorwegen. Den 10 overleed te Hilversum in den ouderdom van 76 jarende kunstschilder J. de Rijk lid der Kon. Academie van Beeldende Kunsten. Het Leidsch Studentencorps heeft den 14 besloten, een adres aan de regeering te richten ten einde het behoud van het Prentenkabinet en de verzameling van pleisterbeelden voor de universiteit te verkrijgen. Het duitsche barkschip Victoria is den 15 te Nieuwediep in publieke verkocht voor f 820. Een beurtschip, varende tusschen Wormerveer en Amsterdam, is den 15 op het IJ nabij de Houthaven gezonken. De schipper en de knecht hadden nog juist den tijd zich te redden. Voor het verbeteren der havenbatterij te Brielle, den 15 te Dordrecht aanbesteed was minste inschrijver de heer J. Smit VII, te Slikkerveer, voor f 43,900. R. v. d. Brink verdacht van moord waarom de officier van justitie te Arnhem zijne opsporing had verzochtis den 15 door veldwachters te Dieren aan gehouden en moet zijne misdaad reeds beleden hebben. In den avond van den 15 stapte de heer M. M. Meyer Sr., secretaris van Breskens, le Souburg uit den stoomtram MiddelburgFlissingen, meenende aan de keersluis te zijn, om van daar zijne reis naar Vlissingen per stoomboot voort te zetten maar zijne vergissing bemer kende wilde hij terwijl de trein in beweging was weder instappen. Hij viel echter en kwam tusschen een muurtje en de tram terechtmet het gevolg dat hij verpletterd werd. De vice-admiraals R. L. de Haes directeur en commandant der marine te Willemsoord en J. v. Gogh, commandant der zeemacht en chef van het departement der marine in N. Indiealsmede de gepensioneerde vice-admiraal jr. F. de Casembrootlid der 2e Kamer, herdachten den 16 hunne indiensttreding 50 jaren ge leden als adelborsten bij het instituut voor de marine te Medemblik. Den vice-admiraal de Haes werden, in de met groen versierde receptiezaal van het comman dantshuis in de vestibule waarvan het stafmuziekcorps zich deed hooren aangeboden: een sierlijke zilveren beker door de officieren en ambtenaren der marine geschenken door de mindere geëmployeerden en werk lieden van 's Rijkswerfde vereeniging „Admiraal de Ruyter" en de vereeniging „Het Kruis voor Krijgs verrichtingen." De rechtbank te Rotterdam heeft den 16 dr. E. D. Ganz schuldig verklaard aan bedriegelijke oplichting, 3 maal gepleegd en hem veroordeeld tot 2 jaren cel straf en 3 boeten van f 25. De veroordeelde, die zeer kalm bleef, verklaarde dadelijk in hooger beroep te willen komen. Te Gorinchem is in den avond van den 16 de muur van een steenkolenpakhuis ingestort, tijdens daar eenige vrouwen aan het zoeken naar sintels waren. Tot nog toe zijn 2 lijken gevonden en men vermoedtdat er nog meer ongelukkigen bedolven zijn daar er ook een paar kinderklompjes gevonden werden. Te Zaandam zijn den 16 als leden der kamer van koophandel herkozen de heeren C. Corver v. Wessem, K. v. de Stadt Ez. en A. F. G. Avisterwijl voor de vacature Latensteyn v. Voorst gekozen is de heer W. Buys Jz. Tot hoofdingelanden van den polder Westzaan zijn den 16 gekozèn de heeren J. Vis Cz. en K. Vis Az. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 16 be sloten tot het verruimen van den ingang van zijkanaal G en het doortrekken van den loswal langs het stads huis. De kosten van een en ander zijn geraamd op 25000. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat alle benoodigde terreinen zijn verkregen tot verbinding der Voorzaan met het Noordzeekanaal. Vervolg der binnenlandsche berichten in het ticeede blad.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2