No. »r. Vier en tachtigste Jaargang. 1882. Z O N D V G 2(5 NOVEMBER. TWEEDE BLA D. Bimuetilattb. Prijs der gewone Advertentiën: Ceiegcafisdïc 15«rtciitcn. Br, illS u f 111 4ARSUIIF, COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. De Prov. Staten van Overijsel hebben den 23 overeenkomstig bet voorstel van Ged Staten aau de gemeente Zwolle eene bijdrage van f 50,000 verleend, voor het bouwen van eene tolvrije brug op de pijlers van den Centraalspoorweg bij Katerveer. De gemeenteraad van Venloo heeft den 23 be sloten tot den bouw eener voetbrug over de Maas naast en afgescheiden van de nieuw te maken spoorbrug voor de lijn Veriioo Nijmegen. De kosten zijn door den minister geraamd up 8000. Den 23 is in de diergaarde te Amsterdam een werkman door een vallend voorwerp zoodanig aan bet hoofd getroffen dat bij spoedig overleed. jn den vroegen morgen van den 24 is in de Heerengracht te Amsterdam drijvende gevonden het lijk van jr. iar. B. de Bosch Kemper rechter iu de rechtbank en ar.ond. schoolopziener. Hij leed den laatsten tijd aan duizelingen en is vermoedelijk daar door overvallen in het water geraakt. Hij was ruim 40 jaren oud en algemeen geacht. De bij Texel gestraude itaüaansche bark Andrea Spezia is, na uitgepompt te zijn, den 24 met behulp van 2 sleepbooten vlot geraakt en te Nieuwediep bin nengebracht. De petersburgsche correspondent d, r deensche National-tidende seintdat een met de toestanden in Noord-Rusland nauwkeurig bekend man het in hoogen graad onwaarschijnlijk verklaart, dat samojeeden het bericht aangaaude een gezien scheepswrak te Pinega hebben gebrachtdaar de samojeeden in het algemeen eeret veel later in het jaar van de noordkust komen. Den 23 is een deensch hoofdofficier der marine naar Petersburg vertrokken om met de russische. regeering en de deensche en nederlandsche gezanten te raad plegen over voorstellen van den heer Granttot het uitzenden eener expeditie ter opsporing der poolvaarders. Uit Petchora wordt ofüciëel berichtdat een stoom schip der deensche expeditiehetwelk bij het eiland Waaigat kruistedoor het ijs is ingesloten en daar overwintert. De bemanning is gezondde proviand toereikend en het schip zelf onbeschadigd. De eerst onlangs geopende lucifersfabriek van de firma Langendijk en Cie. te Eindhoven verschaft nu reeds aan 300 mannen en vrouwen werk, Voor middelbaar onderwijs in de aardrijkskunde is te 's Gravenhage toegelaten mej. G. A. v. d. Veen, te Haarlem. Te Purmerende is op uitnoodiging van den ker- keraad der hervormde gemeenteeene commissie tot werkverschaffingaanminvermogenden gevormd, bestaande uit leden gekozen uit de kerkeradeu der hervormde luthersche en doopsgezinde gemeenten het r. c. arm en weesbestuur en het burgerlijk armbestuur. De gist- en spiritusfabriek van den heer v. Mar ken te Delft vervaardigt thans gistdie geruimen tijd haar vermogen behoudt zonder tot bederf over te gaan. De Kon. Ned. Stoombootmaatschappij heeft op hare booten naar America deze gist met uitstekend gevolg beproefd De burgemeesters vau Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin hebben een klacht gericht aan Gedep. Statenover den Raad van administratie der naam- looze maatschappij van den Zaanlandschen Communi- catiewegdie sedert vele jaren niet voldaan heeft aan hare in 1847 aanvaarde verplichting om den haar afge- stanen weg voor hare rekening te onderhouden niet tegenstaande aan het Assummer hek een duur tolgeld geheven wordt. De weg is voor rijtuigen gevaarlijk vaak een modderpoel en aan opruiming van sneeuw wordt niets gedaan. De koninglijke goedkeuring is verleend op de sta tuten der Hulpvereeniging voor gereformeerd school onderwijs te Oostzaanen van de Lucas-atichting te Doetinchem ten doel hebbende te voorzien in de behoefte aan godvruchtige artsen. Aan firma G. J. Vincent en Co. te Schiedam is de levering opgedragen van 5000 ijzeren tuinstoelen ten behoeve van de internationale koloniale tentoon stelling te Amsterdam. He stelsel van doorgaande zelfwerkende remmen (Westinghouse-rem), dat de Rijnspoorwegmaatschappij zich voorstelt in toepassing te brengen is door den minister van waterstaat goedgekeurd. B. en W. van Winterswijk hebben aan den mi nister van binn. zaken het verzoek gerichtde Rijks hoogere burgerschool aldaar op te heffenomdat de plaats afgelegen en rondom door de pruisische grenzen ingesloten ishare bevolking meerendeels bestaat uit landbouwersdie geen middelbaar onderwijs behoeven, eene hoogere burgerschool en eene door Gedep. Staten van Gelderland gelaste school voor meer uitgebreid lager onderwijs er niet gelijktijdig kunnen bestaan en de gemeente laatstgenoemde school in het vrij te komen Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COS TER ZOON. gebouw der hoogere burgerschool zou kunnen plaatsen. De we;houder mr. H. C. J. Willink heeft dadelijk bij den minister een protest tegen dit verzoek ingediend. Het bericht, dat de brievengaarder te Oudenhoorn 9M> cent zou nebben genoten voor zijne bemoeiing in zake de postspaarbank is onwaar. Tot dusver heeft hij niets ontvangen. Wegens de ongunstige uitkomsten van den oogst in dit jaar heeft de heer C. Scheuk, te Mi idelharnis, aan al de pachters zijner landerijen 1/4 der pachtsom men kwijtgescholden. Gedep. Staten en de griffier van Zuidholland hebben den minister van binn. zaken te kennen ge geven dat zijvermits de commissaris des Konings mr. Fock de gemeentebesturen tegen de besluiten der Staten opzetonder zijne leiding niet meer in het be lang der provincie werkzaam kunnen zijn en daarom in de eerstvolgende vergadering der Prov. Staten hun ontslag zouden nemen. Door tusschenkomst van den minister is het verschil voor het oogenblik geschikt. De villa „Alpha." nabij het spoorwegstation te Woerden is door het Rijk aangekocht om te worden ingericht voor de zittingen van het kantongerecht, die tot nu toe in de Stadsherberg worden gehouden. Concessionarissen der bank van leeniag te Assen hebben hunne betalingen gestaakt ten gevolge waar van hunne concessie door het gemeentebestuur is in getrokken. Door de Prov. Staten van Limburg is besloten een adres tot de regeering te richten met verzoek jaarlijks 200,000 op de staatsbegrootmg te willen brengen tot verbetering van den waterafvoer op de Maas. De gemeenteraad van Dongen heeft aan de leder eu schoenenfabritanten aldaar, die op de tentoonstelling te Amsterdam in 1883 zullen inzenden eene bijdrage van 40 t. h. in de kosten toegekend. De schoolcommissie te Breda heeft niet ingestemd met het verlangen van die te Zutfen, tot het vergunnen van het afleggen van het exanyen in de moderne talen aan onderwijzers, die de hoorn-acte nog niet bezitten meenende dat de wenschelijkheid van zoodanige veran dering der wet nog niet gebleken is. Ook de commissie te Leeuwarden heeft besloten het verzoek der zutfensche commissie niet te ondersteunen. Daarentegen hebben 24 hoofden van openbare en bijzondere scholen te 's Gravenhage een adres aan den Koning gericht waarin zij betzelfde vragen als de schoolcommissie te Zutfer, op grond, dat de eischen voor de taai-examens middelbaar onderwijs te hoog zijn het meer uitgebreid lager onderwjjs in stand moet blijven en door de schaarschte van onderwijzers in vreemde talen reeds zeer bemoeilijkt wordten hulponderwijzers en hulpon derwijzeressen voor wie vaak de studie der wiskundige vakken een bezwaar oplevert om het hoofdonderwijzers examen af te leggen groote geschiktheid kunnen heb ben om bij het onderwijs in talen behulpzaam te zijn. Dr. E. H. G. Thijssen, directeur-geneeskundige der gasthuizen te Amsterdam, schrijft in het N. v. d. D., dat reeds zijn jaarverslag over 1870 bevat wat thans, op zijne aanwijzing door de commissie uit het Burg. Armbestuur in haar rapport over de verpleging in de gasthuizen is overgenomen dat zijdie een diploma als verpleegster van Het Witte Kruis verwerven zich niet aan de gasthuisdienst willen wijden dat hij we gens het groot gebrek aan personeel sedert jaren bij het Burg. Armbestuur heeft aangedrongen op loonsver- hooging en dat hij zich in overleg met de commissie en de aan de gasthuizen verbonden hoogleeraren, vóór ongeveer een jaar tot den burgemeester heeft gewend met het dringend verzoek het oogenblikkelijk gebrek aan personeel in overweging te willen nemen. Ook de senaat der Rijks-universiteit te Leiden heeft den minister van binn. zaken by adres verzocht, geen gevolg te geven aan het voornemen om het Rijks prentenkabinet aldaar naar het Rijks-Museum te Am sterdam over te brengen. Dat voornemen is geheel iu strijd met 's ministers voorstel om een leerstoel voor archeologieaesthetiek en kunstgeschiedenis aan de leidscbe universiteit te verbinden. Van het onlangs op Texel gestrande schip Daystar zijn de aangespoelde wrakken en rondhouten voor f 564,05de inventaristuigage en eenige diverse goederen voor 512,C5 en bet in zee liggende onder schip met lading voor 254,75 verkocht. 30 Bunders groenland behoorende aan de herv. diaconie te Berkhout, hebben bij verhuring nog 100 meer opgebracht dan 6 jaren geleden ofschoon toen de huurprijs reeds 150 per bunder mocht bedragen. De heer H. Maas Cz. te Texel is benoemd tot opziener der domeinen aldaar. De gemeenteraad van Muiden heeft besloten tot afschaffing der kermis. De officier van justitie te Breda verzoekt de aan houding van den landlooper Matthijs de Bont, geboren Ite W aspikverdacht van den diefstal bij en de zware verwonding van Huiberdina Polste Raamsdonk. Van de officieren der landmacht, die aan de verdediging der citadel van Antwerpen in 1832 heb-» ben deel genomen zijn nog 17, van de minderen, die wegens hun toenmalig heldhaftig gedrag de Militaire Willemsorde verwierven mede nog 17 in leven. Tengevolge van het vergelijkend examen op den 11 te Heerhugowaird gehouden voor 2 hoofden van scholen aldaar, zijn op de voordracht geplaatst: 1. J. Huizinga, te GaastmeerE. Ottte Venhuizen en P. Deuzeman te Barsingerhorn 2. J. Huizinga E. Ott en W. Swartte Haarlem. Concessionarissen van den stoomcramlijn Sittard HeerlenSimpelveld ziju in onderhandeling getreden met eene engelsehe maatschappij, die genegen is de exploitatie over te nemen. Behalve de aanzienlijke rentegarantie, door de Staten van Limburg verleend zal van wege het Rijk 10 jaren lang eene tegemoetkoming van f 4000 geschonken worden. Door 6 steenfabrikanten te Kampen en omstreken is aan den minister van waterstaat een adres gezonden, waarbij zij zich aansluiten aan dat der heeren R. v. Wijck e. a., tegen het gebruiken van bazait aan de sluizen vau het Merwede-kanaal in plaats van inland- schen metselsteen. Een aantal verveeners te Dedems- vaart en aan het Almelooseh kanaal heeft adressen in gelijken geest gezonden. De heeren van Swieten en Knoopgep. luite nants-generaal, Weitzel en Booms, generaals-maj. oud ministers, Kool, kapitein, lid der 2e. Kamer, Wenniger, le. luit der grenadiers, en Doorman, boofdred. Dagblad, van Z-H. en 's Gravenhage", allen te 's Gravenhage Delpratgep. generaal-maj oud-minister, van Duyl hoofdred. „Algem. Handelsblad," en Perk, waalsch predi kant allen te Amsterdamjhr, van Merlen gep. generaal-maj. te Heemstedevan Löben Seisgep. hoofd-officierte Arnhem van Sloten kapt., burge meester te Hoofdplaat, en Brouwers, pastoor, hoofdred. van de Amstelbodeen de „Wetensch. Nederl."te Boven kerk doen een beroep op de kern der nederlandsche natie ten einde als beschermer of beschermvrouwe donateur of donatrice toe te treden totof wei eene geldelijke bijdrage als buitengewone schenking voor eens te leveren aan de Vereeniging van Gepensioneerde Onder officieren en Minderen van het Nederlandsche Leger", ten doel hebbende de stoffelijke belangen barer leden te behartigen en binnen de grens van haar vermogen onderstand te verleenen niet alleen aan hare leden maar zoo mogelijk ook aan hunne weduwen en weezen en haar ontstaan te danken hebbende aan de wet van 29 Mei 1877die de pensioenen der militairen van de landmacht nader regelde en aanmerkelijk verhoogde, doch de reeds gepensioneerden niet in deze gunstige bepalingen liet deelen. Uit het dezer dagen verspreide overzicht der Ver eeniging, tevens bevattende de rekening en verant woording over het boekjaar 188182, blijkt, dat 2332 nederlanders tot uit0. Augustus aan een vroeger beroep hebben gevolg gegeven, en wel 106 als beschermers j bijdrage per jaar minstens 10 13 beshermvrouwen of voor ééns minstens f 25. 1 bijdrage per jaar minstens 50 ets- j tot beneden f 10. schenkingen voor ééns van af 50 cents tot beneden 25. 634 donateurs 40 donatrices. 264 heeren 21 dames 6 beschermers actief dienende officieren. 186 donateurs 40 schenkingen voor ééns benevens 1020 donateurs van het nederlandsche leger beneden den rang van officier en dat tot op uit0. Augustus de nog zoo jeugdige ver eeniging in staat wasaan een 60-tal der meest hulp behoevende leden een vaste wekelijksche toelage te verstrekken van f 1 tot f 2 terwijl een 150tal eene gratificatie (veelal van 10) had ontvangenin af wachting dat de kas eene voortdurende ondersteuning kan toestaan. Onder herinneringwat de kern der natie gedaan heeft voor de strijders voor de onafhankelijkheid der Transvaal, de uit Rusland verdreven israëlieten de slachtoffers der „Adder", wordt de verwachting uitge sproken dat ook de nederlandsche oud-gedienden niet vergeten zullen worden en men de zorg voor hun onderhoud niet minder een punt van eer zal achten aan Nederlands deelneming aan de onderzoekingen in de Noordpoolstreken. 25 November. Maastricht. De waterberichten uit Keulen en België zijn ernstig. Grave. Men vreest voor doorbraak van den linker Maasdijk. Nijmegen. Yele straten loopen onder, alom worden kistdammen gemaakt.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5