1 IIP iaimtculanb. 1 Wellicht zal de behandeling der zaak hieromtrent nog eenig licht verspreiden. Den 27 ving des morgens te kwart over tienen de behandeling aan. Er zijn 150 personen op de gereser veerde plaatsen gezeten terwijl de pers zeer talrijk vertegenwoordigd is. Om de 10 minuten wordt eene bus waarin de schrijvers voor hunne bladen de berichten werpen geledigd opdat het publiek zoo spoedig mo gelijk bekend zou zijn met den loop, dien de behandeling der zaak neemt. Léon en Armand zijn bij het binnen komen zeer kalm zij groeten de jury, het hof en hunne verdedigers. Beiden zijn zeer netjes in het zwart ge kleed. De hun gedane vragen omtrent ouderdom woonplaatsberoep enz. worden met vaste stem be antwoord. Het voorlezen der acte van beschuldiging duurt ruim twee en een half uur. Armand lijdt onder die voorlezing aan gedurige hoestaanvalien. Overigens zijn beide zich zeiven vrij goed meester. Te half 3 uur wordt de zitting gefloten na vaststelling van de lijst der getuigen ten getale van ongeveer 150. Den 28 des voormiddags te half tien vangt het verboor der be schuldigden aan. ENGELAND. De brug te Brombij in den spoor weg van Londen naar Cbattam en Dover stortte den 24 in. Men was reeds bezig met de herstelling der brug, die in gevaarlijken toestand verkeerde. Zeven van de acht werklieden die rustig onder die brug in eene rieten hut zaten te ontbijten, waren dadelijk dood: de achtste werd zwaar gewond. Het verkeer is spoedig hersteld geworden. De prins van Wales heeft zijn verlangen te kennen gegeven, dat de strenge straf van William Brookshaw, den schrijver van den dreigbrief aan hem verminderd werd. Lagerhuis. Den 24 deelde minister Gladstone mede, dat geene bijeenkomst der mogendheden over de egyptische zaken voorgesteld werd en dat ook nog geene schikking met Egypte getroffen was terwijl de onder minister van buitenlandsche zaken verklaarde dat Italië geen voorstel tot het houden eener bijeen komst der mogendheden ingediend had, zooals van ver schillende zijden te kennen was gegeven en dat op Engeland's wensch geene albaneezen bij de egyptische politie aangenomen waren. Den 27 zou de raming der oorlogskosten in Egypte ingediend worden ter wijl door het ministerie geen dag bepaald kon worden voor de behandeling van het voorstel van wantrouwen van den heer Lawson. Dienzelfden dag werd door het iersche lid Parnell aan imnister Gladstone gevraagd of de regeering plan had, de wet op de achterstallige pacht zoodanig te wijzigen, dat aan de pachters, die volgens de wet de pacht over 1881 moeten betalen, voor 1 December e. k. et ne verlenging van dien termijn zou geschonken worden. De minister antwoordde terstond dat de regeering dit niet zou doen. Parnell stelde daarop de verdaging van het Huis voor welk voorstel volgens de pas aangeno men wijziging van het reglement van orde door veer tig leden gesteund moest worden. Meer dan honderd leden stonden op en ondersteunden het. Daarop be toogde Parnell, dat er zeer veel pachters waren, die zich nog niet aangemeld hadden om hunne pacht te betalen maar het zeker zouden doen als de termijn verlengd werd en dat, als dit niet geschiedde, de wet voor een groot deel mislukken zou. Andere iersche leden beweerden daarop hetzelfde dewijl er niet meer dan 16,000 pachters zich hadden aangemeld, die slechs f 3,000,000 achterstallige pacht vertegenwoordigden. Ook werd door hen krachtig aangedrongen op onder steuning van regeeringswege bij het naderende gebrek en den dreigenden hongersnood in bet westen van Ierland. De minister voor Ierland Trevelyan be weerdedat het met de aanmeldingen voor de wet op de achterstallige pacht gaan zou als met de landwet en dat de meesten nog op bet allerlaatste oogenblik zouden inkomen. Wat het dreigend gebrek aanging had de regeeriug alles gedaan wat zij kon om zich op de hoogte te stellen, en maatregelen genomen om, zoo noodig daarin te voorzien. Maar dat zou niet geschie den door het doen uitvoeren van anders onnoodige openbare werken, zooals sommige iersche leden wensch- ten. Nadat nog eenige opmerkingen gemaakt waren trok Parneil zijne motie tot verdaging van het Huis in. ingezien hoe juist uwe waarschuwing was en hoezeer ik mij in den lichtzinnigen jongen man hebt vergist. Ik hield het voor mijn plicht, om aan de verloving een einde te maken ik deed het commandantuit liefde tot mijn kind en op grond mijner overtuiging zooals Annie zelve u kan bevestigen, En daarom daarom zult gij mij en mijne familie jen groot genoegen doen overste Ilartwood indien gij ten bewijze dat gij ons geschil vergeten en vergeven hebt, mijn huis met uw bezoek wilt vereeren." Hartwood glimlachte en reikte den koopman de hand. „Ik zal komen." Een uur later steeg Hartwood door den koopman vergezeldde trap op van het hem zoo good bekende huis. Toen hij de woonkamer binnentrad waar me vrouw Hamilton en Annie zich bevonden stond het jonge meisje wier krachten door vreugde en hoop zeer snel weder bijgekomen waren uit haar gemakkelijke stoel op. Bevend en haar lief gelaat met een diepe blos overtogen stond zij tegenover den geliefden man terwijl zij nauwelijks in staat was hare hand in de zijne te leggen. „Annie, behoort uw hart mij nog toe, als voorheen?" vroeg Hartwood innig. Zij bleef zwijgen een blik slechts uit hare vochtige oogon, die echter welsprekender was dan de plechtigste verzekeringen, ontmoette den zijne. „Mijnheer Hamilton vervolgde Hartwood zich tot den koopman wendende „Gij vroegt mij bij ons laatste gesprek welke bedoelingen ik met uwe dochter had. Toenmaals uw boekhouder, moest ik het juiste antwoord schuldig blijven thans zult gij het ontvangen. Ik ver lang uwe dochter tot vrouwzult gij haar den com mandant van Bristol weigeren Terland. Zes agenten der geheime politie werden den 25 door tien Eenians met revolverschoten aange vallen een der agenten werd dood geschoten een ander agent schoot terug en kwetste een Fenian zeer ernstig. Twee hunner werden gevangen genomen. De aanval op deze agenten geschiedde toen zij een waak zaam oog hielden op eenige personen die verdacht werden te behooren tot een geheim genootschap. EUSLAND. Het regeeringsblad meldt, dat den 22 aan de hoogeschool te St. Petersburgwaar reeds se dert begin October eenige opgewondenheid merkbaar was, ongeregeldheden plaats hadden. De aanstokers hadden bij hectografische briefjes eene volksbijeenkomst bijeengeroepen om ingenomenheid te betuigen met de studenten der gesloten hoogeschool van Kasan en om op te komen tegen de handelingen der bestuurders. Het bestuur riep de hulp der politie in waarna een honderdtal personen in hechtenis werden genomen. De 14 aan het hoofd der beweging staande jongelieden werden naar hunne ouders gezonden. liet aangevangen onderzoek wotdt inmiddels voortgezet. In de nabijheid van Libau in de oostzee-provincie ontstond des nachts brand in eene vlasschuur. Alle vlaswerkers ten getale van 14 daar aanwezig ver brandden 6 op hunne slaapplaats en 8 werden bij do deur gevonden; waarschijnlijk hadden zij getracht, zich tj redden. SPANJE. In Andalusië heerscht groote ontevreden heid opder de werklieden die geen werk kunnen ver krijgen terwijl op vele plaatsen vrees voor hongersnood bestaat. TURKIJE. De minister van binnenlandsche zaken en van justitie werden ontboden om te onderzoeken of Derwisch-pacha en Ahmed-Esbad zich bij hunne zen ding in Egypte werkelijk schuldig gemaakt hadden aan misbruiken of aan het slecht uitvoeren van de voor schriften des Sultansdoor Arabiin strijd met des Sultans bedoeling, aan te moedigen. Zij gaven echter omtrent hun gedrag in Egypte voldoende ophelderingen en werden voor den 25 bij den Sultan aan tafel gebracht. Onlangs werden door de Porte drie brieven aan de mogendheden verzonden over de grensscheiding van Montenegro waarbij zij uitgenoodigd weiden een com missaris te zenden ter regeling der grensscheiding, door Engeland tijdens den afstand van Dulsigno voorgesteld. Tot heden werd daarop nog niet geantwoord. EGYPTE. De engelsche gezant gaf aan den Onder- Koning den wensch te kennen, dat het hervormen der gendarmerie bespoedigd werd opdat een deel van het engelsche bezettingsleger weldra zou kunnen vertrekken. De werkzaamheden van den krijgsraad werden ge schorst, in afwachting van Engeland's beslissing omtrent de terechtstelling der beschuldigden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 27 zijn ingekomen ontwerpen tot wijziging van art. 60 der indische comptabiliteitswet en tot bekrach tiging eener provinciale heffing in Groningen. De be raadslagingen over het wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond werden voorgezet. Van 2 deskundigen, de heeren v. d. Sleyden en Dirks keurde de een het af, de ander het goed, Bij Gersthuizen zijn den 23 de paarden op hol gegaan van een wagen waarmede een tuinman uit Ekenstein te Zandweer aardappelen zou ha'en. De man sloeg van den wagen en bleef op de plaats dood. Den 23 is te Hoorn het driejarig zoontje van J.W. achter de ouderlijke woning aan de Modderbakken te water geraakt en verdronken. Toen het was opgehaald waren spoedig 2 geneesheeren aanwezig doch bet ge lukte niet de levensgeesten op te wekken. Louise Michel de fransche communarde en ge wezen gedeporteerde naar Noumea berucht door hare opruiende redevoeringen te Parijs en elders, heeft in den avond van den 24 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam eene voordracht gehouden over de eman- „Neem haar, neem haar riep de koopman bewo gen, „en mijue beste wenschen daarbij." Hartwood trok het geliefde meisje zacht tot zich en uitbarstende in eene stroom van vreugdetranen zonk zij aan zijne borst. „En gij kondet mij verlaten onbarmhartige man snikte zij. „Ik was bijna gestorven van kommer en harteleed." „Ik weet het, lieve. Na den slag van Naseby sloop ik verkleed binnen de stad en vernam van docter Filps uwe ziekte en uw smart. Maar ik mocht u dat ver driet niet besparen. Indien gij geweten hadtdat ik leefdedan zoudt gij spoedig weder gezond en nog vóór de inneming van Bristol de gade van den man geworden zijn wien nu een rechtmatig lot heeft ge troffen. De Heer bezoekt zijne kinderen zwaar; wie hem echter vertrouwtdien leidt bij ook eindelijk tot het geluk en in heerljjke mate heeft hij aan ons en onze heilige zaak zijne goedheid bewezen." Hij richtte zich op en eene edele bezieling straalde hem uit de oogen, toen hij, de geliefde met den ongewonden arm vasL aan zijn borst drukkende met krachtige stem vervolgde: „Datgene, waarvoor wij geworot.eld hebben met onver flauwden moed, waarom wij gevochten, geleden en gebloed hebben dat alles is nu het onze. Overal wij ken de vijanden voor de zwaarden der strijders Gods. Vrij is het land, vrij de kerk en het geloof en onder het protectoraat van den grooten Cromwell zal er weder vrede komen in het land rust in de door tweedracht verdeelde gemoederen geluk en vrede in de harten. Het woord des Heeren zal rein en onvervalscht aan de geloovigeu worden verkondigd en een Godsrijk zijn op aarde EINDE. cipatie der vrouw. Er waren ongeveer 1000 toehoorders uit Oen beschaafden standzoodat haar impressario ruimschoots de f 500 zaalhuur heeft kunnen betalen. Zij pleitte voor de gelijkstelling van de vrouw met den man, en acbtte zulks alben verkrijgbaar door omwen teling een ander middel tot verbetering van de door haar afgekeurde toestanden gaf zij niet aan. Zij sprak een vol uur en eindigde met„een enkele natie een enkel vaderland geene slachtoffers, geen beulen, geen roeesters, geen dienaren!" Op bare vraag of iemand tegenwerpingen wilde maken riep er een: „de kwestio der minnen!" een ander „laat ons de opbrengst deelen 1" Toen werd Louise boos en verklaarde zij van haren letterkundigen arbeid te kunnen leven, maar de op brengst barer lezingen te bestemmen voor de geam- nestiëe"de veroordeelden van 1871 die armoede lijden, voor een gedenkteeken van Blanqui en voor bijstanp van de onschuldig gearresteerden te Montceau-les- mines. Daar niemand verder sprak besloot zij dat het duidelijk gebleken was, dat men de revolutie wilde. Gelach en gefluit was het antwoord op deze hare slotBom. Zaterdag-avond trad zij in het Gebouw voor kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage op voor 403 hoorders, en behandelde zij hetzelfde thema als te Amsterdam. Toen eenige studenten rumoer begonnen te maken trachtte zij hen te overschreeuwen zeggende „het is tot uwe zusters dat ik mij richt, het is hare zaak welke ik verdedig," maar toen dit niet baatte dankte zij het fatsoenlijke publiek voor de geschonken aandacht en ver dween zij. Een jongheer, die de studenten bad toegeroepen: „be'eedig geene vrouw, het is eene vrouw!" was door de policie als rustverstoorder verwijderd. Zondag-avond hield Louise in Odéon te Amsterdam eene voordracht, tegen 50 cents entree over de jodenvervolging. Zij weet die aan de roomsche geestelijkheid (in Rusland is de geestelijkheid grieksch)en dwaalde spoedig af naar de emancipatie-kwestie der vrouw maar de teekenen van afkeuring en de luide opmerking van een der vele aanwezigen deden haar tot haar onderwerp terugkeeren. Het wekte algemeen gejuich, toen niemand aan hare uitnoodiging tot gedachten wisseling voldeed. In den nacht van 24—25 is, door hoogen stand van de Diemede binneukade van den Diemerpolder nabij Amsterdam doorgebroken en het lage gedeelte van den polder onder water geraakt. Daar de dijk weer stand bleef bieden is bet mogen gelukken het gat voorloopig te dichten. De gemeenteraad van Delft heeft den 24 goedge keurd eene overeenkomst met de Holl. Spoorwegmaat schappij, betreffende den afstand en de overneming v:;n gronden opstallen enz., in verband met eene voorge nomen verplaatsing van bet spoorwegstation, vergrooting van het emplacement en aanleg van eene spoorwegbaven. De Prov Staten van Groningen hebben den 24, met 27 tegen 17 stemmen, besloten niet tot de oprichting van het waterschap der Veenkoloniën over te gaan. Den 24 is te Purmerende onder het voorzitter schap van den heer Th. J. Waller, de 24ste vergade ring gehouden van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. 73 Leden waren tegenwoordig. Na afdoening der huishou delijke zaken bracht de heer P. Kley verslag uit over de proefneming met de grondnotenkoeken van T. Duy- vis Jz. te Koog aan de Zaan waaruit bleek dat de melkproductie gunstig was tegenover het gebruik van lijnkoek doch gepaard ging met verlies van vleesch bet gemengd gebruik gaf de beste uitkomsten. De heer Enschedé bracht namens de commissie voor het onder zoek naar de oorzaken van het niet gaarkoken van erwten verslag uit. Het gebruik van superphosphaat werd zeer aanbevolen. Op voorstel van het bestuur werd een prijs van f 300 uitgeloofd voor de inzending van mannelijke fokdieren op de aanstaande internatio nale tentoonstelling te Amsterdam. Bij acclamatie werd aangenomen het voorstel van het bestuur, om een zestal personen aan te wijzen die genegen zijn van Mei tot September ieder oen stier, ter genoegen der Vereeniging, op nader te bepalen plaatsen in Noord- holland beschikbaar te stellen tegen eene vergoeding van 100 en het genot der dekgelden a 2 per koe. Ofschoon men overtuigd was van de wenschelijkheid om de inzending van edammer kaas op de internatio nale tentoonstelling te Amsterdam zooveel mogelijk te bevorderen werd toch, met het oog op de zeer groote kosten en den financiëelen toestand der Vereeniging, het voorstel daartoe met 49 tegen 24 stemmen ver worpen. De heer W. Sluis deelde mede dat de leverbotziekte of bet ougansch bij de schapen met goed gevolg kan worden tegengegaan door het toedienen van keukenzout, terwijl door verscheidene leden het voederen van het vee met ingekuild gras zeer werd aanbevolen. Nadat Schagen was verkozen als de plaats waar de eerstvolgende vergadering zal worden gehouden werd deze bijeenkomst gesloten. In den morgen van den 25 heeft ten huize van den sigarenfabrikant J. B. Schoonmau aan de Gier straat te Haarlem, vermoedelijk ten gevolge van onvoor zichtigheid van het werkvolk een felle brand gewoed, waardoor het achterhuis vernield is. Alles was verzekerd. In den avond van den 25 is aan bokje, geladen met zand ten gevolge van een windvlaag tegen het remmingwerk van de draaibrug over de ringvaart bij Heemstede geslagen lek géworden en gezonken. De opvarende schipper tn jongen zijn gered. Den 25 's avonds is de boerenwoning van den heer Duynsteeaan den IJweg in de Haarlemmer meer. bewoond door J. Wetsteyn, afgebrand, naar men zegt door het vallen van de meid met eene lamp. Vrouw en 3 kinderen bebben zich met moeite kunnen redden. Het vee is behouden maar huisraad koren en hooi zijn verbrand. De roerende goederen waren verzekerd. De Emerentia" van Erans Hals, in liet hofje van Beresteyu te Haarlem, is voor 100,000 verkocht aan de barones M. v. Rothschild te Frankfort a. d. M., en den 25 derwaarts verzonden. Zondag 26 dezer werd bel orgel in de doops. gezinde kerk te Broek op Langedijk plechtig ingewijd. Ds. S. J. Dekker hield eene toepasselijke redewaarna

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2