Bimtcnlaub. Iscnanng voor vloeide uit de wet van 28 Maart 1882 en eerlang eene beslissing van den hoogen raad van onderwijs uitgelokt zou worden. De linkerzijde juichte deze verklaring toe en het amendement met 379 tegen 99 st. aangenomen. RUSLAND. De nihilisten hebben gevolg gegeven aan de in 1881 na de gevangenneming en ter dood brenging van Sophie PeroWskaja, een der hoofden van de uiterste partij, gedane bedreiging dat zij den dood van hunne medewerkster zouden wreken. De politie beambte, die baar gevangen nam, is door hen vermoord. TURKIJE. Het verzoek van Aleko-pacbaden gouverneur-generaal van Oost-Rumelië, om verminde ring der schatting op grond dat zij te drukkend is werd door de Porte afgewezen. ZWITSERLAND. De groote raad van de kantons Lucerne en St. Gallen besloot met groote meerderheid van stemmen tot de wederinvoering der doodstraf. VEREENIGDE-STATEN. Den 4 werd het congres geopend met eene boodschap van den president, waarin o. a. gezegd wordtdat het uitleveringsverdrag met België in werking is getreden. Hij beveelt aan de overschotten van vroegere jaren te bestemmen tot ver mindering van binnenlandsche belastingen en van uit voerrechten. Hij vertrouwt, dat de herziening van het tarief voor het einde der zitting afgeloc-pen zal zijn. Onlangs werd melding gemaakt van de buitensporig hooge rekeningendoor de geneesheeren van wijlen president Garfield ingediend. Die rekeningen zijn ge steld in handen eener commissie om te worden onder zocht. Aan dr. Bliss en 5 anderen werden bedragen toegekend van 16250 tot f 7500. Die der andere deskundigen werden aanmerkelijk verminderd. EGYPTE. Met Engeland wordt onderhandeld over de plaatswaarheen Arabi verbannen zal worden, ter wijl Engeland aan den Onder-Koning generaal Evelijn Wood voorstelt alsj opperbevelhebber| van het egyp- tische leger. Ais plaatsen waarheen Arabi verbannen zal worden worden genoemd Kaapstad Gibraltar en Guernsey. Uitgezonderd Suleimau-bey en Daoud-pacha, die voor een krijgsraad te recht zullen staan zal aan de andere aanvoerders van den opstand door den Onder-Koning kortaf genade geschonken worden. De aftreding van het geheele ministerie wordt ver wacht. Dat Arabi's zaak met spoM behandeld is blijkt uit het besluit van den ministerraad dat hij alleen ter zake van rebellie zou terecht staan. Dit toch werd eerst den 2 genomen. De menigte op straat was zeer tevreden met het besluit, dat Arabi's leven gespaard bleef. Arabi schreef aan den engelschen gezant en aan den consul generaal van Erankrijk en Engeland een brief van dankbetuiging voor hunne tusschenkomstwaardoor hij rechtvaardig beoordeeld werd. In de Times komt een brief van hem voor, waarin hij zijnen advokaat Broadley dank zegt voor de hem bewezen toewijding. Hij verklaart daarin tevens dat hij zich op zijneD raad schuldig verklaarde aan rebellie. Hij hooptdat met den tijd Engeland's oordeel over hem gewijzigd zal worden en dat Engeland aan de egyptische bevolking den zegen zal schenkendien hij voor zijn land be geerde. ZUID-AFRICA. Volgens aan de Times gezonden berichten zijn de Kaffers uit hunne verschansingen naar de holen van Mapoch verdreven. Een der holen werd door middel van dynamiet verwoestwaarbij 50 Kaffers en 2 boeren, waaronder de aanvoerder, omkwamen. Een verraderlijke aanval op het boerenkamp in de nabijheid eener kraal van Mampoer werd met zware verliezen afgeslagen. Joubert rukte met eene sterke afdeeling naar Steelport om Mampoer te omsingelen en gevangen te nemen. Volgens bericht van den 5 zou door eenige londen- sche bankiers voor 30 jaren vergunning verkregen zijn tot de helft. Een dergelijk papier bezat John waarin de rest was opgeteekend. Alleen te zamen dus, konden wij in het hezit van de schat geraken terwijl ieder papier op zich zelf niet de minste waarde had. Nadat mijn vader mij alles had medegedeeld begreep ik dat ik geheel onterfd was. Want Abel had ik niet opgegeven al had mijn leven op het spel gestaan. Ik kwam nog in een zeer tnoeielijken toestand toen hij een plechtige gelofte van mij eischte dat ik aan zijne wenschen zou voldoen hoe John ook handelde. Ik verzocht hem mij tijd te geven om de zaak te over leggen daar het toch een zeer gewichtige stap was om zich voor zijn leven aan iemaud te verbinden. Te vens beloofde ik hem hoe de beslissing ook mocht uitvallen zijn aandenken niet minder te vereeren dan John dat van zijn vader, onverschillig of ik met ledige handen aftrok of over alles beschikte. Daarmede was hij tevreden want hij rekende er blijkbaar op, dat ik naar zijne wenschen zou handelen. Hij glimlachte zoo voldaan en alsof hij nog wilde schertsen stelde hij mij een certificaat ter hand voor honderd en twintig morgen land dat hij van een af- gedankten soldaat in betaling had genomen. Hiermede kon ik, overal waar regeeringsland was, mij de ge noemde uitgestrektheid laten uitmeten. Hij noemde het document het eenigewaarover hij na zijne over eenkomst met Winslow nog beschikken kon en hij schonk het mij opdat ik een nieuw tehuis in de wil dernis kon grondvesten indien het met John en mij verkeerd liep. Maar hij gaf mij nog iets en dat was zijn vaderlijke zegen en het was een trouwe zegen die mij niet verliet tot op den huidigen dag. Dat ik en uw goede vader veel kommer en zorg hebben gehad welnu, Dick, ook daarin ligt een groote zegen; want het was mij steeds alsof een stük maïsbrood dat wij van onzen akker hadden ontworsteld beter smaakte, dan de beste ooftsoortenzoo als men ze voor veel geld in de stad krijgt en honger geleden hebben w ij nooit. Wordt vervolgd. tot het stichten eener nationale bank in de Transvaal met een kapitaal van 12 miljoen gulden en het uit sluitend recht tot het uitgeven van bankbiljetter.. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Behandeling der staatsbegrooting. Den 5 is met algemeene stemmen aangenomen hoofdstuk I, Huis des Konings. Den 6, mede met algemeene stemmen, hoofd stuk IIHooge Coliegiën van Staatnadat met 23 tegen 20 stemmen aangenomen was een amendement der heeren Sehaepman, de Beaufort, Gleichmau, Roëll en v. Houten om niet toe te laten dat op art. 22 aankoop van decoratiën uit de onvoorziene uitgaven worde overgeschreven. Op art. 2 van hoofdstuk III, Buitenlandsche Zaken, werd met 31 tegen 29 stemmen aangenomen een amendement van den heer de Vos v. Steenwijkstrekkende om de bezoldiging van den ge- zantschapsraad, chef van het kabinet van den minister, uit te trekken op den post „tractementen", in plaats van op dien voor buitenlandsche zendingen. Door den heer Oldenhuis Gratama is op de begroo ting van justitie een amendement voorgesteld tot ver mindering van den post „tractementen van den Hoogen Raad" met 5000ten einde het voorgestelde getal van dertien raadskeeren op het minimum te brengen. Door de heeren Sehaepman en van Nispen is een amendement voorgesteld op de begrooting van binnenl. zaken om art. 34 (tijdelijk subsidie voor het la»er onderwijs aan behoeftige gemeenten) te verminderen met de helft en dus te brengen op 250,000. Den op 1 December naar Engeland teruggekeerde commissie heeft te Amsterdam ook dc machinistenschool, eene hoogere burgerschool en eene lagere schoolte Rotterdam de ambachtsschool te Delft de aarde werkfabriek van den heer Thooft en te 's Gravenhage de academie van beeldende kunsten bezocht. De gemeenteraad van Maastricht heeft den 1 het sedert eenige jaren aan de Maastriehtsche Muziekver- eeniging voor hare muziekschool verleend subsidie inge trokken, en op de begrootiDg een post gebracht voor de oprichting eener stedelijke muziekschool. Den 1 hebbende volgende loten der Rotterdamsche Schouwburgvereeniging hooge prijzen getrokken serie 991 nr. 28 150,000 serie 2674 nr. 63 15000 serie 2970 nr. 23 f 5000 serie 2387 nr. 89 f 3000, serie 2317 nr. 33 1000. Van de lieden die in den morgen van den 2 te Deventer door kolendamp bedwelmd werden gevon den is de vrouw herstellende maar de man den vol genden dag overleden. Eene commissie uit het bestuur der Vereeniging tot bescherming van dieren heeft den 2 aan de ministers van binn. zaken en justitie aangeboden copie van het den 28 November den Koning toegezonden door 2300 mdteekeningen ondersteund adresbevattende het verzoek tot uitvaardiging van eene wet strekkende tot beperking der vivisectie. Den 2 overleed te 's Gravenhage na eene sle pende ziekte van eenige maanden op 70jarigen leeftijd, de heer J. J, Belinfante, een letterkundige van groote bekwaamheid, die, ten gevolge eener zenuwziekte in zijne jeugd steeds aan zijne studeerkamer gekluisterd was. Den 3 is te Leiden in den ouderdom van 67 jaren, overleden de heer J. L. Cornet, sedert 31 jaren directeur van het kabinet van pleisterbeelden en pren ten aldaar. Hij hanteerde met goed gevolg het; penseel en de etsnaald. De SamarangJoona Stoomtrammaatschappij heeft den 3 een barer zijtakken n. 1. die naar Djombiang geopend. Te Leeuwarden heeft de heer II. S. Draisma den 3, in de zalen der sociëteit Amicitia aan zijne mede strijders der citadel van Antwerpen een feest gegeven, waartoe ook genoodigd waren de leden der in Friesland bestaande aldeeÜDgen van het Metalen Kruis en oer vereeniging Frisia samengesteld uit gerechtigden tot het dragen van het eereteeken voor sehutterlijke dienst. Ook de eerste burgerlijke autoriteiten en de officieren van schutterij en bezetting waren tegenwoordig bij de verwelkoming door den heer Draismade toespraak van den heer A. v. Genderen, een der oud-strijders, en de feestrede door den liPer G. P. II. Zimmerman ka pitein der infanterie. Aan het daarop gevolgde feest maal namen ongeveer 50 genoodigdeu deelwaaronder 2 oud-strijders van Waterloo, terwijl gedurende het dessert het strijk-orkest van het le regiment infanterie, van wege het corps officieren de feestvreugde kwam verhoogen. Ten slotte werd het plein vódr Amicitia met bengaalsch vuur in de nationale kleuren verlicht, en een vuurwerk afgestoken het bombardement der citadel voorstellende. Vele ingezetenen hadden door het uitsteken van vlaggen hunne belangstelling betoond, welke ook op velerlei wijze den gastheer ten deel viel. Betreffende de stranding van de Strathmore deelt de N. R. Ct. het volgende mede: In den nacht van den 3 op den 4 December 1.1, strandde te Callantsoog het engelsehe stoomschip Strath more gezagvoerder Rowelldat beiaden met katoen van Savannah kwam en bestemd was voor Bremen. Dadelijk werd de reddingsboot ter adsistentie daarheen gezondendoch de bemanning van het schip hoopte door het uitwerpen van een groot aantal balen katoen het schip zoodanig te lichten dat men het met hulp van een paar sleepbooten om welke inmiddels gezon den was, weder vlot kon krijgen. Des namiddags te 1 ure verschenen dan ook de beide sleepbooten Her cules en Stad Amsterdam die evenwelna vele ver- geefsche moeiten aangewend te hebben, tegen het vallen van den avond huiswaarts keerden. Daar de zee gaande weg onstuimiger werd en de golven met hevige woede over het schip heensloegen werd het sein gegeven om adsistentie. Op nieuw stak de reddingsboot in zee terwijl men moeite had met deze door de hevige bran ding heen te komen. Eindelijk na veel moeite uereikte men het schip. Wie op dat oogenblik op het strand te Callantsoog (egenwoordig had Kunnen zijn, zou oog getuige geweest zijn van een allernoodlottigst schouw spel. Halverwege op den terugtocht zijnde sloeg de reddingsboot om waardoor ai de manschappen voor eene poos onzichtbaar waren daar zij onder de boot lagen. Enkelen gelukte het zich aan en op de omge keerde boot vast te klemmen terwijl van het strand dadelijk een boei te water werd gelaten om de onge- lukkigen te helpen. Niet allen evenwel konden gered wordendaar er 9 van de manschappen die in de reddingsboot waren en waaronder zij die hun leven hadden opgeofferd om dat van anderen te redden jammerlijk in de golven omkwamen. Onder diegenen die zich door edelmoedige zelfop offering hebben onderscheiden behoort ook de heer G. C. Hulst, burgemeester van Callantsoog, genoemd te worden die op bet zien van de wanhopige pogin gen der ongelukkigen om zich te redden zijn eigen leven in de waagschaal steldeom dat van anderen te redden. Onder de manschappen, die zich in de reddingsboot bevonden en aan wie ook alle eer toekomt, behoorden Reyer LamerreJacob Duit, Jacob Zeeman en J. Kenning, allen van Huisduinen, alsmede Teunis Brou wer van Petten. Tot de ongelukkigen die bij dit ongeval om het leven zijn gekomen, behooren 3 engel schen 2 inwoners van Petten en 4 van Callantsoog allen huisvaders met kinderen. Den 4 is te Kampen in het stadsziekenhuis waarin zij sedert eenigen tijd verpleegd werd, overleden de wed. J. W. Lieber, in den ouderdom van 100 jaren en bijna 11 maanden. Zj bleef tot het laatste in het volle bezit harer geestvermogens. Matthijs de Bont, de vermoedelijke dader van den diefstal met inbraak en de poging tot moord te Raams- donk, op 19 November, is den 4 te Bladel in hechtenis genomen en naar Breda overgebracht. - Den 5 is in de buitengronden van Terschelling gestrand het engelsehe barkschip Northern Chief, van Hamburg in ballast naar Cardiff Van de equipage zijn 8 man op het eiland geland. Sleepbooten en red dingbooten konden den 5 door de brekers het schip niet naderen en zijn den 6 weder naar d= stranding- plaats vertrokken. - Den 5 is te Zierikzee aangebracht de bemanning van het daags te voren op de Roompot gestrande en gelsehe schip Ionian van Sunde-land met steenkolen naar Hellevoetsluis. Schip en lading zijn vermoedelijk weg. Den 5 is gevankelijk naar Rotterdam overgebracht H. Amersfoortbeschuldigd van het plegen van een moordaanslag op D. Niermeijer te Hekendorp, wiens dochter hij tegen den zin harer familie beminde. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 5 gunstig beschikt op een verzoek van den heer C. H. v. Dam te Rotterdam om voorloopige concessie voor een stoomtramweg tusschen een te Loosduinen te stich ten badhuis en de stad. Den 5 overleed te Amsterdam in 72jarigen ou derdom de heer F. C. Jaskioud-gezagvoerder ter koopvaardij, lid der commissie tot bet exammeeren van stuurlieden die door zijne kennis en voortvarenheid veel heeft bijgedragen tot het tot stand komen van het Noordzeekanaal. Te Sneek is den 5 in den ouderdom van 65 jaren overleden de heer J. F. v. Drutenin wiens boekhandel een groot aantal wetenschappelijke en let terkundige werken zijn uitgegeven. Een den 5 's avonds van Rotterdam te Leiden komende spoortrein bracht niet minder dan 651 pak jes aan. Den 5 is in de in aanbouw zijnde r. c. kerk te Vught eene stelling ingestort, waardoor 5 werklieden omgekomen en 2 zwaar gekwetst zijn. Te Deventer heeft den 5 eene collecte, door de watersnoodcommissie ten behoeve der uit hunne wonin gen verdreven gezinnen gehouden, 2800 opgebracht. Een der giften bestond uit een reiskokertje met 25 tienguldenstukken. Jr. mr. C. J. A. den Tex lid der le Kamer en van den gemeenteraad van Amsterdam voorzitter van den raad van commissarissen der Maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen van de Stoomvaart maatschappij Nederland van de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen van de Koloniale Bank, lid van het college van commissarissen van het Entre potdok enz. enz is den 6, na langdurige ongesteldheid, in den leeftijd van ruim 58 jaren overleden. Yan 15 Juli 1868 tot 31 December 1879 was hij burgemeester der hoofdstad. Den 6 zijn op Terschelling door een loodskotter aangebracht manschappen van het gestrande russische barkschip Leonard van Hamburg met stukgoederen en steenkolen naar Batavia bestemd. Voor het bouwen eener nieuwe pastorie voor de r. c. gemeente te Beverwijk den 6 aanbesteed was minste inschrijver de heer H.Hazelberg, te Assendelft, voor f 18,287. B. en VV. van Zaandam zijn, aangezien de totale Kosten van het werk tot verbinding van Yoorzaan en Noordzeekanaal zullen bedragen f 383,303hetgeen aanzienlijk lager is dan de raming volgens welke de gemeente p. m. 250,000 in het werk zou moeten bijdragen met den ingenieur in overleg getreden om enkele aanvullingen en verbeteringen van het plan die reeds vroeger wensehelijk geacht werden maar nage laten moesten worden omdat zij te kostbaar zouden zijn te ontwerpen. De directie van de Rijnspoorwegmaatschappij hee t den verkoop van het Nieuws van den Dag op al hare stations verbonden, omdat dit blad ingezonden stukken had opgenomen waarin ongunstig over den toestand van den weg geoordeeld was en vervolgens geweigerd had den brief van den minister van waterstaat te plaat- sen waarin een gunstig oordeel werd uitgesproken. In het verslag der commissie van onderzoek no pens het vergaan van den rammonitor „Adder" reeds kortelijk in een telegram in ons nummer van 1 December vermeld leest men „Ook na een gedurende

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2