Inkomsten-Belasting. geruimen tijd ernstig voortgezet onderzoek is het de commissie niet gegeven de vraag volledig te beantwoor den. Wel is bij baar de overtuiging gevestigd, dat verschillende oorzaken zijn te zamen geloopen om eerst gevaar daarna nood voor den monitor te doen ontstaan en is het haar niet moeilijk die oorzaken aan te wijzen. Maar evenzeer is bij haar de overtuiging algemeen, dut er te circa 9 uren iets aan boord van den monitor moet zijn gebeurd dat haar onbekend is gebleven omdat er wel getuigen zijn die den ondergang van de „Adder" hebben waargenomen, maar geen hun ner de reden daarvan heeft verklaard." Verder wordt gezegd dat de „Adder" de reis onder een samenloop van ongunstige omstandigheden maakte. Commandant, état-major bemanning zij waren geen van allen ver trouwd met den monitor, die over zee moest worden gevoerd. „Diep ontmoedigend is het 'zeker, dat op be trekkelijk korten afstand van het zoo druk bezochte duin van Scheveningen op een zomeravond 05 man in zee kunnen omkomen niet omdat het vergaan van het vaartuig niet is waargenomenmaar omdat zij die het hebben waargenomen geene pogingen hebben aangewend om hulp te verleenen." De officier van justitie te Amsterdam bericht in het Policieblad dat een voorloopig onderzoek aan het licht heeft gebrachtdat het generaal correspondentiekantoor aldaar door hetwelk in de dagbladen werklieden en handwerkslieden tegen boog loon voor America worden gevraagd geen vertrouwen verdient en de zoogenaamde directeur J. v. d. Berg geene relation heeft in Noord- America. (In een gedeelte van ons vorig nummer reeds gemeld.) In de herberg van v. Nueuen te Son hebben 2 personen twist gekregen waarbij de een den ander 6 messteken toebrachtvan dien aard dat men ernstige gevolgen vreest. Tot landmeter 3e klasse is benoemd de aspirant M. de Vos, te Hoorn. Tot onderwijzer te Zuidscharwoude is benoemd de heer W. Kooiman van Bunschoten. Door ingezetenen van Lochem is voor ruim f 60,000 deel genomen in het kapitaal voor den aanleg van eene stoomtramlijn BorculooLochem —Laren Deventer. Aan den heer J. 1'. de Zwaan burgemeester van Wijk aan Zee en Duin is vergund tot 1 Novem ber 1883 te Beverwijk te wonen. Te Veld-Drielin de Bommelerwaardis het nieuwgebouwde schoolhuis afgebrand. Eene familie te Tietjerksteradeel heeft aan meer dan 101 huisgezinnen kleederen uitgedeeld. De gemeenteraad van Hoorn iieeft besloten tot het bouwen eener school voor kosteloos onderwijs, met plaats voor 300 jongens en 300 meisjes. Tot onderwijzeres aan de burgerschool te Purmer- ende is benoemd mej. J. Otter, te Giethoorn. Aan mej. A. Ritz onderwijzeres aan die schoolis eervol ontslag verleend. De onlangs opgerichte Zaanlandsche Zeilvereeni- ging telt reeds 170 leden. De gepensioneerd luitenant-kolonel der infanterie H. J. B. Stolp is benoemd tot milicie-eommissaris in het eerste district van Friesland. Te Zutfen is, met 1413 van 2784 uitgebrachte geldige stemmen tot lid der 2e. Kamer verkozen de heer mr. W. G baron Brantzen v. d. Zijp candidaat der antirevolutionairen en catholieken. De heer jr. mr. H. B v. Tets, candidaat der liberalen bekwam 1358 stemmen. Te Rijswijk is op bijna 57jarigen leeftijd overle den de heer J. W. Straatman vroeger predikant te Groningen, vervolgens hoofdredacteur van „Het Noor den", later medewerker aan de „Vragen des Tijds." J. R., landman in de Kaag onder Spanbroek is onverwnehts naar America vertrokken met achter lating van vrouw en kinderen. -Tot onderwijzers te Uitgeest zijn benoemd de heeren A. Vorst, te Geldermalsen, en P. J. de Bruyne, te Groede. Gedep. Staten van Noordholland hebben afwijzend beschikt op het bezwaarschrift van den heer W. Buis te Bergen in zake de verkiezing van den heer J. Leijen tot hoofdingeland van den Hondsbossclie. Te Koedijk is tot predikant beroepen ds. R. de Haas te Iloornsterzwaag. De heer ds. Boonacker zal zondag 10 December 's namiddags te half tweete Oterleek zijne intrede doen, na 's morgens te half tien door den consulent te zijn bevestigd. 's Grayenhage 7 December. Tweede Kamer. Er is ingekomen een voorstel van den heer Buma tot het instellen van een onderzoek naar de droog making en afsluiting der Zuiderzee. Na eenige discussie is het hoofdstuk van buitenlandscbe zaken aangenomen met 65 tegen 12 stemmen. De cdnclusie der minderheid in zake generaal van der Heyden is verworpen met 56 tegen 22 stemmen waarna de conclussie der meerderheid werd aangenomen met 64 tegen 12 stemmen. De commissie tot onderzoek der Billitonstukkcn heeft voorgesteld, dat, daar de indische Regeering, bij verlen ging der concessie, de wet niet naleefde en 's lands belang niet behartigde de Kamer het opperbestuur wenscht uit te noodigen eene volledice vrijheid te bandhaven, om bij liet einde der oorspronkelijke concessievoor de naleving der wettelijke bepalingen en 's lands belang te waken. Het hoofdstuk Justitie is aangevangen. Vooral werd de minister bestreden wegens zijne houding in zake de duivensehieterij. Tal van andere punten wer den ook besproken. Morgen voortzetting Woensdag 6 December gaf het muziekgezelschap „Concordia" zijn laatste Concert in dit jaar. Ofschoon het getal hoorders en hoorderessen niet groot was zullen deze toch zeker wel kunstgenot gesmaakt hebben. Niet het minst hebben daartoe de heeren Blokker en Graefenbainleden van het muziekcorps der K. N. Marine, bijgedragen. Eerstgenoemde bewees, dat hij met vrucht de lessen van den heer Otto had gevolgd, laatstgenoemde ontlokte aangename tonen aan zijn moeilijk te bespelen instrument. Met genoe gen werd dan ook het eerste nummer voor de tweede maal aangehoord. Ook Kalkbrenner's Trio en Beet hoven's Kwartet werden door den directeur en een paar leden van „Concordia" tot aller genoegen ten gehoore gebracht. Wij eindigen dit korte verslag met den wensch, dat „Concordia" zoo voort moge gaan op den weg der kunst en dat het publiek het in zijne pogingen daartoe steune (Ingezonden.) Tot ouderwijzer te Warmen huizen is benoemd de heer L. D. v. d. Ent alhier. Avondzitting van den Gemeenteraad van 22 November 1882. Vervolg. De heer Verhoeff herinnert, dat de tegenwoordige verorde ning, behoudens enkele wijzigingen, reeds 26 jaren bestaat en indertijd in het leven geroepen werd door de eischen der ge meentewet. Die wet schreef in art. 213 voor, dat hoofdelijke omslagen en andere plaatselijke directe belastingen geheven zouden wor den naar grondslagen, voor een redelijken maatstaf van het in komen der belastingschuldigen te houden, en dat als grondslagen niet uitsluitend aangenomen konden worden een of meer grond slagen van de personeele belasting. Men was verlegen, hoe aan deze wetsbepaling uitvoering te geven en vrij algemeen werd toen gebruik gemaakt van den door den minister van binnen- landsehe zaken van Keenen gegeven wenk, om de huurwaarde van de perceelen en de waarde van het mobilair met een zeker cijfer te vermenigvuldigen op de wijze, als thans nog bestaat, Zoo is het tegenwoordige stelsel van heffing in de wereld gekomen. Hij heeft eene plaatselijke directe belasting, op deze wijze gehe ven, steeds genoemd en noemt haar nog. onrechtvaardig en vicieus: door tal van voorbeelden zou bij dit kunnen fewijzen. De woor den verteering en inkomsten worden door elkander gebruikt: van daar steeds verwarringeigenlijk is het eene belasting op ver moedens. De rechtvaardigheid brengt mede, dat ieder naar zijn vermogen bijdraagt in de lasten en al de thans tegen inkomsten belasting aangevoerde bezwaren zijn steeds aangevoerd. Geen enkel nieuw argument is gehoord. Het Nederlandsehe volk is niet ingenomen met, inkomsten-belastingzijn karakter houdt niet van openlegging van eigen zakenom haar in te voeren moet men een soort van despoot hebben. In tijden van nood zou het gelukken: in tijden van vrede en rust zeer zeker niet. Hij zal het voetspoor van den heer Kraakman niet volgen en hem op ieder punt gaan weerleggen. Alleen wil hij verklaren, dat de minderheid der commissie van financiën bestond uit den heer C. W. Bruinvis en hem. Wat is er echter geschied? Burg. en Weth. werden sinds jaren heen en weder gesleept en wisten niet, in welke richting zij moesten gaan. De commissie van financiën had meer dan eens een voorstel tot heffing eener in komstenbelasting ingediend, doch steeds vruchteloos. Eene nieuwe tafel van vermenigvuldiging werd ontworpen en de klachten verminderden nietintegendeel hielden aan. In het stelsel der verordening is ook geene verbetering te brengen, want het beginsel deugt niet. En zie wat gebeurt er bij de behandeling der begrooting voor 1882 Wederom wordt de bestaande verordening heftig aangevallen en Burg en Weth verklaren zich eindelijk bereid eene nieuwe verordening te ontwerpen. Zij noodigden de commissie van financien uit, haar daarin betiulpzaam te zijndoch deze kon daarover niet, tot eenstemmigheid geraken Zij dienden daarop de thans aan de orde zijnde verordening in daarbij raadplegende de onlangs te Amsterdam vastgestelde verordening, een uitstekendsamen- gesteld geheel en niet. een vroeger afgeschafte verordening, zoo als de heer Kraakman meent, En om de menschen niet te plaatsen tusschen hun geweten en hun eigen belang, namen zij ambt.sbalven aanslag tot grondslag. In bizonderheden zal hij thans niet treden bij de behandeling der artikelen komt dit van zelf. De heer Mr. A. P. de Lange zegt, dat de heer Kraakman bij de beoordeeling dezer zaak alleen gelet, wil hebben op Aikmaar's toestanden. En wanneer hij dan vraagtwat is wenscbelijk voor ons, dan ma,kt hij onderscheid tusschen de Alkmaarders en de Singelbewoners. Voor de oud-Alkmaardprs handelt hij geheel anders dan voor die Singelbewoners. Op laatst genoemde heeft hij geheel het oog. L)e raad moet echter het oog op alle burgers gevestigd hebben en wanneer men dan ziet, voor hoe weinig die Singelbewoners in vergelijking van anderen aange slagen worden, dan is het voor de gemeente nog niet zulk een ramp, als zij een rentenier aan de Singel verliest.. Moet tusschen klassen van burgers onderscheid gemaakt worden, dan wil hij eer te gemoet komen aan de hier niet vrijwillig verblijveude personen, zooals ambtenaren, dan aan de hier vrijwillig kou,ende personendie misschien daartoe uitgelokt zijn door de lage belastinghoewel hij niet gelooftdat het hier komen wonen afhangt van de vraagof men eenige guldens meer of minder in de belasting betaalt. Met het bezwaar van den heer Kraak man, dat sommige Singelbewoners zich met een klein inkomen tevreden stellen om hunne kinderen te kunuen helpen, wordt reke ning gehouden bij de nieuwe verordening: is dit werkelijk zoo, dan wordt aftrek toegelaten. De heer C. W. Bruinvis zegt: de tegenwoordige belasting is eene verteeringsbelasting en wel de slechtst mogelijke, namelijk op het wonen en het mobilair, terwijl alle andere bronnen vrij gelaten zijn. De vraag is naar zijn inzien echter deze: willen wij recht, of willen wij andere vermenigvuldigingcijfers. Nauwkeurig kunnen wij noch iemands inkomen noch iemands verteering weten, maar dit weten wij zeer zeker, dat het tegenwoordige stelsel in ieder opzicht onjuist is: of men om zijn groot gezin of voor zijne zaken een groot huis of meer mobilair noodig heeft en hierin is men niet volkomen vrij, zooals de heer Kraakman zegt, is bij voorbeeld eene zaak, waarmede volstrekt, geene rekening wordt gehouden. De vraag is alleen willen wij inkomstenbelasting d.i. een grondslag van recht, een aanslaggeëvenredigd aan iemands draagkrachtof verteeringsbelastingd. i. willekeur, een aanslag ver boven of be eden iemands draagkracht. Niet alleen om het beginsel is het wenscbelijk, dit uit te maken maar hij vraagt tevenshebben niet alle ingezetenen nut van hetgeen voor het geld van de gemeente uitgevoerd wordt Alle belasting wordt tegenwoordig gesteld op het huisdoor den belastingschuldige bewoond, en hij wil gaarne verklaren, dat hij dikwerf medelijden heeft met een ambtenaardie hier wonen moet en op een gegeven oogenblik genoodzaakt is te kiezen tusschen 2 a 3 huizendie hem veel te groot zijn wanneer hij weet, hoeveel belasting die man daardoor betalen moet. De heer Kraakman zegt, de Alkmaarsehe kooplieden houden niet goed op de wettelijke wijze boek. Doch wat doet dit er toe Als hij boeken houdt, niet volgens de wet ingericht, is het voor de toepassing dezer belasting ook goed. Het is geen rechtsgeding. Bovendien zal voor een enkel geval overlegging van een ui'treksel noodig zijn. En die zijne boeken niet wil openleggen, zal misschien wat te veel betalen, doch dit is zijn eigen schuld en daarmede behoeft men geen rekening te hou den. Verteering is een slecht object voor belasting: er is ver teering van nooddruft en verleering van weelde: er is verteering van noodzakelijkheid en van niet noodzakelijkheid. Door een paar voorbeelden toont hij dit aan. "Verteeringsbelasting acht hij in ieder geval slecht. Hij zal met overtuiging voor inkom stenbelasting stemmen. De heer Vonk dacht niet, dat na het 25jarig bestaan dezer verordening en na de bekendheid barer gebreken nog beraadslaging zou plaats gehad hebben. Hij had alleen ge dacht, dat men zou gestemd hebben. Men heeft echter altijd liefhebbers van praten en hoewel hij niets nieuws gehoord heeft, zoo wil hij, nu men gesproken heeft, met een enkel woord zijn standpunt toelichten. Met ingenomenheid en genoegen had hij het ontwerp van Burg. en Weth. begroet, want zoodoende komt eene rechtvaardige, in plaats van eene onrechtvaardige be lasting. Dat het schatten der ingezetenen zoo heel moeielijk niet is, daartoe deelt hij mede, dat in 1856 4 raadsleden, waarvan hij alleen nog over is, ieder voor zich alle ingezetenen hebben geclassificeerd en dat deze schatting, welke onderling zeer weinig verschilde, nog zoo kwaad niet was. Hij bewon dert abeen den moed van Burg. en Weth., om dit ontwerp in te dienen. Men spreekt voortdurend van de Singelbewoners. VI aarom komen die menschen hier wonen? Daaronder zijn verscheidene, die elders juist veel te hoog aangeslagen werden. Sommige, die elders een paar honderd gulden belasting betaalden, zijn hier voor niet meer dan tien gulden aangeslagen. Wat is er tegen, oin die mensehen naar hunne draagkracht, aan te slaan En mocht dan een dier rijke personen, die bijna niets vertee ren de gemeente verlatenwelnu laat hem gaan Men kan van die Singelbewoners gerust zwijgen. De hoofdzaak isdat de tegenwoordige verordening niet deugt en niet lan ger bestendigd mag worden. Door aanneming der nieuwe ver ordening zal een betere toestand in het leven geroepen worden. De Voorzifter antwoordt den heer Kraakman, dat onder de personen, die tegenwoordig door Burg. en Weth. geclassificeerd wordenverscheidene gevonden wordendie niet in het genot van een vast, algemeen bekend inkomen zijn, zooals onderwij zers, en wier inkomen zelfs op eenige duizende guldens ge schat is, zonder ooit aanleiding tot bezwaar te hebben gegeven. Overigens herinnert hij aan de bepaling van het reglement van orde, dat niemand, uitgezonderd den Voorzitter, meer dan tweemalen over hetzelfde onderwerp het woord voerttenzij de vergadering hem verlof geve. Ook dringt hij op beknopt heid aan. De heer Kraakman wil sommige sprekers kort beantwoorden. Bij de nieuwe verordening wordt bepaald bet oog gehouden op renteevenals in de 2e Kamer het geval was waar wel dege lijk besproken werd, wat afgetrokken zou mogen worden van de rente, die een koopman geniet. En nu mogen de pogingen van minister Vissering tot zekere hoogte op onwil afgestuit zijn het feit blijft desniettemin bestaan, dat men de proef niet heeft durven nemen en dat, hoe schoon in beginsel inkomsten belasting ook moge zijn èn regeering èn wetgevende macht gefaald zijn in hunne pogingenom vaste grondslagen voor een bepaald inkomen aan te geven. De heer Verhoeff zegt als het vaderland in nood was, zou het vaststellen eener dergelijke belasting mogelijk zijn. Alkmaar is echter geluk kig niet in nood. En wat in 1844 in tijden van nood door minister van Hall gedaan iswas zeker tegen den wil van het Nederlandsehe volk: al, wat liberaal heette, stond tegen hem op. Waarom is inkomstenbelasting zoo gehaat? Om de moeielijkheid in het vinden van den rechten maatstaf. En wie geeft ons dien maatstaf, als de rijks wetgever dien niet eens geven kan! Een koopman zal tegen willekeur en onrechtvaardig heid zijne boeken moeten openen en daartegen ziet bij op en zal hij blijven opzien. De heer de Lange spreekt alleen van Singelbewo ners; hij had niet alleen die ingezetenen, maar ook alle bewoners aan de Westdijkde Egmondermeer, de Wognumsche buurt enz. op het oog, alle welke ingezetenen naar denzeifden maat staf aangeslagen zullen worden als de bewoners der Langest.raat. Dat hooge belastingen zeer veel inv.oed uitoefenen op het kie zen eener woonplaats, daartoe wijst hij op Schermerhorndat dorp is juist minder bezocht, omdat de belastingen daar zoo hoog zijn. Men kan in Alkmaar thans zoowel veel betalen op den Koningsweg als aan de Singelmaar men is volkomen vrij in de keuze. Door inkomstenbelastiug zal de buitenman zeer zeker teruggehouden worden van het gaan naar Alkmaar. Men moet bij de beootdealing van dit vraagstuk niet te rade gaan met, algemeene regeeringsbeginselenmet staathuishoudkundige regelenmaar met Aikmaar's toestand en belangen en dan blijft bij tegen inkomstenbelasting. De heer Preijer vraagtof het vroegere artikel 5 dat kort na de in werking tredmg weder ingetrokken isniet hersteld zou kunnen worden De Voorzitter ontraadt zulks ten sterkste. Het is om de daaruit ontstane moeielijkkeden zoo spoedig ingetrokken. Den heer Kraakman wil hij alleen opmerkenhoe verscheidene in gezetenen in de gemeente, dat wil zeggen, binnen de Singel- grachten, door verscheidene redenenhetzij groot gezin, hetzij uitgebreide zakengenoodzaakt zijn grooter woningen te be wonen dan de Singelbewonerswier gezin in den regel uit een paar personen bestaat. De heer G. W. Bruinvis wil alleen nog opmerkendat er geen sprake is van verhooging van den hóofdelijken omslag, maar van eene betere verdeeling, eene regularisatie van het geheven wordende bedrag over de belastingschuldigen. De heer Verhoeff gelooft, met alien eerbied overigens te genover de 2e Kamer, gerust te kunnen wijzen op deze ver gadering en te vragenof het hier niet dezelfde toestand is als daar. Lees echter de geschiedenis der gemeentewet, dan zal men zien, dat het in de bedoeling des wetgevers heeft ge legen, om de gemeenten te doen optreden als baanbrekers voor inkomstenbelasting. Zij moesten den weg daartoe voorberei den. En nu heeft in den laatsten tijd zeker eene verandering in den geest der wet, plaats gehad. De aanzienlijkste ge meenten van ons vaderland, waar de nijveren bij uitnemendheid vertegenwoordigd zijn, gaan voor in het invoeren van inkomsten belasting. De heer mr. A. P. de Lange wil nog opmerken, dat de hier geheven belasting niet drukkend is voor de vermogenden, maar wel voor den winkelier er. den burgerman. Daarom is invoering eener andere belasting zoo wenschelijk. Wat de heer Preijer nu wil, heeft hij voor een paar jaren ook gewild. Hij ging toen van hetzelfde fiénkbeeld uit. De raad besloot op zijn voorstel tot het nemen der proef, doch die proef is zoo allerbedroevendst afgeloopen, dat herhaling daarvan zeer onraadzaam zou zijn. Daar alle andere wegen, om verbetering te verkrijgen, gesloten zijn stemt hij uit volle overtuiging voor inkomstenbelasting. De heer Bosman, opmerkende, dat hij, die een grooter huis moet bewonen om zijn gezin, bij de tegenwoordige verordening eenigzins te gemoet gekomen wordt door de korting, voor de kinderen boven 3 toegestaan, gelooft, dat wanneer men eens onderzocht, of invoering van inkomstenbelasting een nadeekgen invloed zou uitoefenen op de Singelbewouers, daarbij zeer zeker zou 1 lijken, dat, uogen zij, die er tegenwoordig zijn, daarom niet weggaan, anderen zeer zeker teruggehouden zouden worden om zich hier te komen vestigen. In de tweede plaats is zijn groote bezwaar tegen inkomstenbelasting de moeielijkheid voor Burg. eu Weth, om de belastingschuldigen goed aan te slaan. Dit is ondoenlijk. En wanneer men zich op Amsterdam beroept, dan weegt dit bij hem niet zwaarin Amsterdam stoort men er zich niet aan, a! geschiedt de aanslag wat onrechtvaardig. De aanhaling van dit voorbeeld is niet gelukkig gekozen. Hij zal tegen stemmen. De Voorzitter hoopt, dat de verordening aangenomen wordt, om de proef eens te nemen. En wanneer die proef eerlijk ge nomen wordt, dan kan de raad zien, welk steis: 1 het beste is. Daarop heeft de vroeger vermelde verwerping plaats.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3