Vier en tacütigsle Jaargang, 1882. No, 147' MM. 1 W. JL TWEEDE BLAD. Z O .IV 1) A G 1 E C E M li E it. c f i)v«fist a kv11:hun. JiïatKï- et» Ö£nrsttetit&teiï 4ABSCHE COE I ir r atoom r.^iA*-^ji.-iiffToiimaniHi^iT,aiKUi'riii"*lin'niK,»j S3UIHBBKHIBKaBlZanB5aCUBK3E SÏAÏEN-G ENEBAAL. Eerste Kamer. Den 7 zijn aangenomen de wetsontwerpen tot natu ralisatie van 25 personen tot goedkeuring eener rui ling van gronden te Arnhem en tot verhooging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1881. Tweede Kamer. Bij suppietoire beg.rooting is een crediet van f 16000 gevraagd om te Utrecht aan de Drift een huis aan te koopen om te dienen als kantoor van de ontvangers der directe belastingen accijns m en waarborgrechten. Het perceel is gekocht voor f 2-1000 maar 8000 ia nog op den begrootingspost beschikbaar. De commissie aan welke de door den minister van koloniën overgelegde Billiton-stukken in handen zijn gesteld stelt voordat de Kamer op grond, dat de overeenkomst tusschen de indisehe regeering en de Billiton-maatschappij op 7 Januari 1882 gesloten, is aangegaan met terzijdestelling van de wettelijke bepa lingen vervat in het kon. besluit vau 1878 en dat bij deze overschrijding van hare bevoegheid de beharti ging van 's lands belang niet op den voorgrond is ge treden het noodzakelijk verklare, dat het opperbe stuur niet berustende in de door de indisehe regeering in deze gepleegde handeling, zijne volle vrijheid hand- have om bij het eindigeu der oorspronkelijk aan de Billiton-maatschappij verleende concessie, voorde naleving der bestaande wettelijke bepalingen en de behartiging van 's lands belang te waken De minister van ko loniën beeft thans aan de Kamer medegedeeld eenige stukken over deze zaak n. 1. zyn rapport aan den Koning vau 13 October 's Konings goedkeuring der door den gouverneur-generaal met de Bil iton-maat- sebappij gesloten overeenkomst en missive van don minister aan de gouverneur-generaalvanj 27 Oct., houdende mededeeling der koninglijke goedkeuring. Te Breda is den 5 door de Vereeniging voor Volks onderwijs in de zaai Concordia een S. Nieolaasfeest gegeven aan 930 leerlingen der armen-, tusschen- en diaconiescholen bestaande in eene voorstelling van marionetten, goocheltoeren en dissolving-viewsont haald op chocolade en krentenbrood en uitreiking bij het naar huis gaan van geschenken in gebak speel goed of artikelen van dagelijkse!) gebruik De muziek van het zesde regiment infanterie luisterde het feest op. Bij het neerstorten van een groot stuk muurwerk der in aanbouw zijnde r. e. kerk te Vugbt, den 5, zijn 10 werklieden medegesieept, en 6 gedood en 4 zwaar verminkt uit de steenmassa te voorschijn gebracht. Van de 4 laataten is slechts voor één hoop op behoud. Den 6 stortte te Behagen een gedeelte van het plafond der nieuw gebouwde r. c. kerk in. Gelukkig waren er op dat oogenblik geene personen in het go- bouw aanwezig. Door het prov. bestuur van Noordboliand is den 7 aanbesteed het driejarig onderhoud der Byks zeewer- ken op het eiland Texel waarvoor minste inschrijver bleek de beer W. Helenius te Texel voor 4918 per jaar. Den 7 was het op Terschelling gestrande, bijna nieuwe engelsche brikschip Northern Cuief weder niet te naderen, door de over het schip ioopenda brekers' Hoe men ook riep of seinde, liet zich op het dek geen volk zien, zoodat de plaatsvervanger van don kapitein cd 2 matrozen die aan boord gebleven waren toen de overige bemanning zich mut eigen boot redde ver moedelijk zijn omgekomen. Volgens nader bericht heb ben de 3 vermisten met eene boot het schip verlaten, maar zijn zij niet gevonden. Den 7 is in de buitengronden van Vlieland ge strand de duitscbe schoener Griilin Krassow, van Ko ningsbergen met hout naar Sables d'Olonne. 4 Man zijn op een wrakstuk door een loodskotter opgevischt. In de buitengronden van Terschelling is den 8 vergaan de duitscbe bark Argonaut van Bremerhaven met stukgoederen naar Nieuw-York. Van de equipage zijn alleen de timmerman en 3 matrozen door een loods kotter gered. De gouverneur generaal van N. Indie heeft den 7 aan den minister van koloniën geseind Berichten uit Atebin bevredigend. Bij laatste ontmoeting, waarbij kapitein Botter sneuvelde, verlies vijand zeer belangrijk. XXVI Moekim in rust. Badja Passangan door onze bondgenooten die door marine gesteund werden ge heel teruggedreven heuvelbentings Paleub door zijn volk verlaten en daarna door onze bondgenooten ge slecht. Op het Bon-rif (Terschelling) is den 8 gestrand de engelsche stoomboot Marna van Libau met gerst en slippers naar Antwerpen. 11 Man redden zich mot eigen boot. De reddingboot ging uit om den kapitein en nog 5 man der equipage af te balen. Van bet bij Callantsoog gestrande stoomschip. Stratbmore inhebbende 6500 balen katoen, waren tot den 8 p. rn. 1500 balen te Nieuwediep aangebracht. -- Den 8 branden ten 9 eu ten 12 ure twee boe renwoningen te Heerbugowaard af. Mr. J. P. Amersfoordt te Haarlemmermeer schrijft aan het Nieuws van den Dag, dat bij een proef geno men heeft met het inkuilen van groen voeder. Het jonge veade droge koeien en de stieren aten het met graagte, even ais 4 melkkoeien, die op het punt stonden droog gezet te worden en wier melk bestemd was voor kalveren en varkens. De dieren bleven ge zond, en nu meende men het voedsel ook aan de melk koeien te kunnen geven; maar al ras kwamen klachten van de melkinrichting te Amsterdam over de kwaliteit der melk, die ophielden toen men weder tot het ge wone voeder was teruggekeerd. Evenwel is gebleken' dat bij voortgezet gebruik van het groene voêrde onaangename reuk en smaak der melk moeilijk te be merken zijn als de koe pas gemolken is. De beeren v. Dormoler. Schoor en Polak de beide eerstgenoemden pachters vari bet gemeentebad huis te Scheveningen hebben den gemeenteraad van s Gravenhage eene aanbieding gedaan om die inrich ting aan te koopen. Een dergelijk voorstel is gedaan door de heeren Leon Entboven c. s. Eerstgenoemden bieden 200,000, benevens f 12000 's jaars erfpacht- som voor de gronden, laatstgenoemden 'f 250,000 koop som of f 1200) s jaars voor hut badhuis en de stallen in erfpacht. De redactie van „de Tijd" richt in dat blad een brief aan den prins v. Oranje, waarin zij haar leedwe zen uitspreekt dat de prins zijne gangen niet richt naar de troonzaal waar do vertegenwoordigers des volks hem vol eerbied en liefde wachten maar naar de loges der vrijmetselaars waartoe eer en geweten de catholieken verbieden te behoorenen voor wie het aanvaarden van het grootmeesterschap een bron van er-enis en smart is. Het volk z®gt zij meent teter aan het Huis van Oranje te hebben verdiend dan dat de prins v. Oranje, het openbaar leven ont wijkend werkzaam zou zijn in ueheime bijeenkomsten, slechts toegankelijk voor ingewijden. Het Handels blad vereenigt zich met den wensch dat de prins zich voor zijne hooge waardigheid zal voorbereiden door zich met al wat 'e> lands belangen aangaat bezig te houden en van zijne belangstelling daarin te doen blijken maar meentdal het meer dan 50jarig grootmeester schap van prins Frederik en dat van den prins v. Wales, wiens broeders allen vrijmetselaars zijn voor ons volk een waarborg geven dat er voor „ergernis" geen grond bestaat. Gedep Staten van Zuidhollaud hebben het ge meentebestuur van Gouda machtiging verleend tot het instellen eener rechtsvordering betreffende de vroeger vermelde zaak der Gasthuiskerk aan de Oosthaven. - Commissarissen van Nederlandsch Mettray hebben besloten de werkzaamheden van den directeur te ver minderen door een gedeelte daarvan op te dragen aan den adjunct-directeur, met dien verstande, dat de heer Meeter, als directeur het hoofd der kolonie blijvende, uitsluitend belast zal zijn met het ipvoedkundige ge deelte terwijl de heer v. Dam als adjunct-directeur, zelfstandig zal optreden als administrateur der kolonie. Het bestuur van het te Wageningen gehouden 35ste Landhuishoudkundig Congres heeft zich bij adres gewend tot den minister van binn. zaken, met verzoek oin door het stichten van beurzen aan de Bijks-land- boun school het landbouw-onderwijs te bevorderen, Y oor de nagelaten betrokkingen der verongelukteu met de Adder is bijna 80,000 ontvangen. Tot dusver is, op eene zeer geringe ondersteuning na, nog niets uitgekeerd. Sedert o November heeft de cholera oggehouden te Kotta-Badja (Atchin) epidemisch te heerschen. De gemeente Cuyk is aangewezen als standplaats van een postkantoor. Op een verzoen van den gemeenteraad van Dru- ten om een Bijks-eubsidie van f 11,070, voor het ver nieuwen der school en oud irwijzerswoning te Afferden, is afwijzend beschikt. Zes geachte ingezetenen van Scheveningen waar onder de beide predikanten doeu per advertentie een beroep op Neerlands liefdadigheid ten behoeve der 32 weduwen en 97 weezen van visschers te Scheveningen, die bij de jongste zeerampen het loven hebben verloren! De milicien Y. D. van het 2e regiment infanterie te Maastricht is, na eene afwezigheid van 53 degen te Smeermaas teruggevonden en in deeriiiswaardigen toe stand naar het militaire hospitaal gebracht. De man bleek krankzinnig te zijn had in een boom geleefd en zich met aardvruchten gevoed. Even als vorige jaren vierde ook ditmaal de S 'hager schooljeugd haar St. Nicolaasfeest. In de zalen van den heer Kos werden de kinderen rijkelijk op chocolade en versnaperingen onthaald. Eenige leer lingen der hoogste klasse, bijgestaan door den heer P. Groen en mej. Kley voerden het kindertooneel- stukje van Louwerse „de Bootsmansjongen" op. Dit degelijke stukje, ruim gekruid met echte jongens humor, viel bijzonder in den smaak. Zeer voldaan keerden dan ook de belangstellende ouders en kinderen huiswaarts. YTan2 personen die zich in een vlet-aak tot het laden van suikerbieten nabi] Zwartenberg, op de rivier de Mark bij een brandenden kachel ter ruste hadden begeven werd de een 's morgens met hevige pijn wak ker en bevond hij, dat zijn linkerschouder was ver schroeid, eD dat zyn kameraadten gevolge van verstikking dood aan zijne zijde lag. - lot vader en moeder in het herv. burgerweeshuis te Monnikendam zijn benoemd de heer de Bruin eu eehtgenoote van Amsterdam. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd tot bevordering van de belangen der Willem-Barents- vereeniging. He Koloniale Bank heeft in haar eerste boekjaar eene winst gemaakt van 97,494,20^ en keert een dividend van f 15 per aandeel uit. De vereeniging „Door vermaak tot nut" en het llaarlemsch Schoolverbond gaven den 6 een winterkii; derfeest aan ruim 550 leerlingen der kostelooze scbolei der tusschenschool en der verschillende wees- en gods huizen te Haarlem die zich zulks door getrouw schee- bezoek hadden waardig gemaakt. Do hofmecbaniei L. Bamberg van Amsterdam gaf eene voorstellii: 40 kindereu ontvingen inschrijvingen op de spaaibaiit a f 2,50 ailen werden onthaald op chocolade met be schuit en gingen met een S. Nicolaaskoek huiswaard, 's Gravenhage, 9 December. Tweede Kamer. Bj voortgezet debat over het hoofdstuk justiiie heef de minister nog uitvoerig de bevoegdheid 'der Bijkspc iitie verdédigd om bij de duivensehieterij optttredei: het amendement van den heer Grataina, om het geus raadsheeren in den Hoogeu Baad tot het minimum t beperken, werd verworpen; de post voor den bouwvoe eene nieuwe gevangenis te Amsterdam werd ingetrci - ken, terwijl die voor nieuwe gevangenissen te den Ha:u- A SiB4.ffis3A A BS, Zutphen en Breda zijn toeges tan waarop het geheele hoofdstuk unaniem is aangenomen De eerste dames-vergadering van Alkmaars depar tement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was Donderdag-avond 7 December drukbezocht. Geen wonder De heer \\r. O Goteling Vinois, van Haarlem, zou optreden, die ten vorigen jare zulke aangenam herinneringen had achtergelaten. Wel waren°er di> meenden dat Ponsard's Galilei 's mans herroept te Bome van de leer dut de aarde zich om de zou beweegt op 20 Juni 1631 voor een dames-gehoor min welgevallig moest ziin dan het drama, 't welk cc heer Goteling ten vorigen jare van Ponsard had ten gc- hoore gebracht. In weerwil van die tneening boeide de levendige en nette voordracht en de onberispelijk nederlandsche vertaling van den heer Goteling de aan dacht van hoorderessen en hoorders onverdeeld. Na de pause verplaatste eene schets van Gütskow's dra. Uriel Acosla de hoorders te Amsterdam in deJodewijk. Uriel Acosta een portugeesch edelman van joodse', afkomst, to Oporto, in het Christendom opgevoed, maai in Spanje twijfelende aan de Goddelijkheid van hc Christendom. Uit Spanje gevlucht ging hij teAmste.- dam tot het Jodendom over. Door de Eabb'ynen wegen atheïsmus aangeklaagd, bracht hij zich in 1640 of' 1617 om het leven. Ook vertaling ea voordracht van dit drama verdienen allen lof. Ten slotte droeg spreien van Haversehmid Piet Paaltjes nog een stukje van luimigen aard voor. Dat vele toejuichingen dón heer Goteling te beurt vielen laat zich begrijpen. In de zitting van den gemeenteraad van Woen? dag 13 Dec. zuilen de navolgende punten aan de orde z Van Burgemeester en Wethouders. Eapport op het verzoek van F. H. Bengers om ver gunning tot het stellen van een ijzeren hek tot afschei ding van zijn erf, hoek Lindegracht en Clarissebuu: t. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dien. 18.82 Stukken betreffende het verzoek van den heet J. Pot, om vergunning tot het aanleggen eener spoor lijn van het stationsterrein naar de Pieterstraat niet rapport der vaste commissie van bijstand voor de ge meentewerken enz. Voorstel van den heer mr. J. P. Kraakman tot opheffing der geheimhouding omtrent bet verhandelde iti de raadsvergaderingen met gesloten deuren, van 31 Mei, 8 Juli eu 17 October 1882. Be noeming van leden in verschillende commission uit der. raad voor 1881 en van leden in commission en besturen ter vervanging lan periodiek aftredende leden BURGERLIJKE STAN D. GEBOREN. 6 Dec. Jacob, Z. van Jacob Houtkooper en Aafje Koster. 8 Frederikus llartholomeusZ. van Johannes liendrices Timmer en Petronella Geldermans. OVERLEDEN. 7 Dec. Hendnkus Gerardus, Z van Mauritius Hendriku- Franciseus de Wild en Elise Maria Wilhelmina Tücr- katz 15 w. KANTONGERECHT. Zitting van 8 December. A. B. P., te Heer Hugowaard zich na bezetten tijd bevin den in een herberg, f 1 boete of een dag gev. T. K., te Broek op Langedijk maken van nachtelijk buren gerucht, f 5,50 boete of 1 dag gev. J. G., te Haarlem, rijden met een bondenwagen te Bergen, f 5 boete of 1 dag gev. A. S. en J. S., te Alkmaar, als boven te St. l'ancras, ieder 1 boete of I dag gev K, V., te Egmond aan Zee, als boven te Egmond-binneu f 3 boete of 1 dag gev. H. S., te Alkmaar, als boven te Heyloo1 boete of 1 da? gevang. J. K., te Egmond aan Zee, zetten van wildstrikken in de duinen f 20 boete of 3 dagen gev. J. B., te Egmond aan Zeediefstal van helm, 30 dagen gev. W. P., P. S. en J. YV., te Egmond aan Zee, ais voren elk 6 dagen gev. Alkmaar 8 Dec. Kleine kaas t 36,50, Commissie t 35,m-, Middelbare 37, aangevoerd 279 stapels, wegende 70211 1 Ter graanmarkt, aangevoerd 474) mudden. Tarwe f 7,50 i. 'j Rogge f 6 a 6,50Gerst f 5 a 5,50idem cbev. f 5,25 .-i 6,25, Haver /3a 4,50, Paardenboonen 6, a 6,75, bruine idem f J 1,50 a 14,50, Kanarie-zaad 1(450 a 11,50, Ëlaauw- maanzaad f 13, Erwten: groene f 10,50 a 20, grauwe 16 a 22vale 12,50 a 18.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5