fiuitenUub. ftloord van advocaat Itcrnnys. Ëtntmtlanb. beginne af aan heeft hij geijverd tegen het opdragen yan bijna alle goedbezoldigde betrekkingen aan vreem delingen. Dat was vooral de beteekenis van het „Egypte voor de Egyptenaren" en in zijn brief aan de Times verheugt hij er zich over dat weldra door Engeland's toedoen Egypte verlost zal zijn van die zwermen van ambtenaren en beambten die alle betrekkingen voor Egyptenaren ontoegankelijk maakten. Als die betere orde van zaken door de Engelscheu zal zijn tot stand gebracht, schrijft hij, zullen zij erkennen dat mijn re bellie gerechtvaardigd was. Egypte is te lang aan vreemde overheerscbing gewoon, om zich niet te kurmen schikken in de Eugelsche voogdij. Sedert lang hebben de Europeanen er zich als de eigenlijke meesters gedragen; het land heeft tot nog toe vele meesters gehad, die allen om den voor rang dongsn en ieder voor zich het grootste deel van den buit trachten te bemachtigen. Het gezag van één meester zal gemakkelijker te dragen te zijn. De be volking zal er zich gereedelijk naar voegen vooral nu die meester getoond heeft een sterk en machtig mees ter te zijn, en waarschijnlijk in het vervolg zal toonen, wel geen zeer beminnelijk maar toch een welwillend, redelijk en rechtvaardig meester te zijn Den 7 werd na het hooren van een paar onbetee- kenende getuigen Eduard Peckervader van mevrouw Bernaysgehoord Zjne dochter was tegen den zin harer moeder met Bernays getrouwd de geneesheer van de familie Bernays had dit huwelijk ook zeer ont raden. Beeds spoedig had hij bemerkt, dat Bernays met zijne vrouw niet gelukkig was. Nu zijn schoonzoon dood is, wilde hij zijne nagedachtenis niet bezwaren voor zijn kinddat hij innig lief had. Hij had van zijne dochter niets te zeggen na den lof, door den heer de Longé haar toegebracht. Zj had echter gedurende 9 jaren het martelaarschap geleden want haar man wilde haar de liefde van Laar kind ontnemen en gaf aan dat kind eene zelfzuchtige opvoeding. Toen zij scheiden wilderaadpleegde bij den deken der advoka- ten Mr. Cuylits te Antwerpen, die verklaarde, dat zelfs voor den heer Smeekensclericaal voorzitter der rechtbank en in beginsel tegen echtscheiding gestemd, de acte tot scheiding zou opgaan. Het dienstdoend personeel bad tegen zijne dochter samengespannen 's nachts kwamen er vreemde personen in huis, zoodat hij politieagenten moest halen om haar te bewaken. Men wilde haar krankzinnig maken en verdrijven u't de echtelijke woning Julie Baskart was de persoon die dit al'es dreef en Bernays hield baar steeds de hand boven het hoold en weigerde haar weg te jagen. Hij weêrspieekt de opmerking van den advocaat-generaal, dat Bernays echtscheiding gevraagd had en wordt door den voorzitter in de rede gevallen toen hij weder eene loftuiting op zijne dochter begon. Zjne verklaringen maken op het publiek geen gunstigen indruk. Daarop vangt het verhoor der geneeskundigen aan door de verdedigers gedagv lard tot het afleggen van verklarin gen. De eerste, die zjn gevoelen op zulk eene verma kelijke wijze uitspreekt, dat iedereen in lachen uitbarst, verklaart, dat Bernays onmiddelijk gedood is, maar dat men toch kan aannemen dat zijn lichaam nog eenige seconden leven in gehad heeft. De verklaringen van Léon omtrent de wijze, waarop het lijk gevallen is, zijn volgens hem juist. De bloedvlek op den grond is niet door den neus ontstaan maar uit de wond: eene andere verklaring is onmogelijk. Proefnemingen met hondenbloed hadden dit duidelijk aangetoond Léon's beweeringendat hij dadelijk het hoofd van Bernays oprichtte en bij het verleenen van hulp bijna niet met bloed bevlekt geraakte komen hem zeer aanne melijk voor. Punt voor punt weerlegt hij de verkla ringen der door den advocaat-generaal gedagvaarde deskundigen. Volgens zijne langdurige ondervinding moest het op den grond gevallen bloed binnen 1 a 2 minuten geronnen zijn: de indruk in de bloedvlek was niet van een schoen maar van een knie. Léon zou naast het lijk in die vlek geknield hebben gelegen. Was door een schoen de afdruk ontstaandan zou daaraan bloed zijn blijven kleven en een tweede afdruk ontstaan moeten zijn. Onmogelijk kan het Ijk na 40 uren verplaatst zijn: de deskundigen verrichtten hunne proe ven steeds op lijken waaruit het leren 1 a 2 dagen verdwenen was doch de daarbij verkregen uitkomsten kunnen niet gelden voor een lijk dat niemand vóór den 12 dag na het overlijden zag. Een tweede deskun- kundige legt gelijke verklaringen af. De verdediger van Léon merkt opdat ééu broek van hem Diet terug gevonden is en dat hij bij zjne aanhouding verklaarde, ze verbrand te hebbenomdat daarop bloedvlekken zichtbaar waren. Daarna wordt door een terug geroe pen getuige verklaard dat een kleerenmaker te Aken bloedvlekken ontdekte op een hem ter herstelling gegeven broek van Léon. Deze waren echter niet in den omtrek van de knie. Vervolgens heeft er tusscben de verschillende geneeskundigen eene bespreking plaats over de wederzjdsche gevoelens gedurende dien tijd lacht Léon even hartelijk als het publiek over hetgeen gesproken wordt. Ten slotte zegt de voorzitterdat hier geene academie van geneeskunde was en dus niet eeDe bespreking voortgezet kan worden, waarin de eene partij wit noemtwat de ander voor zwart houdt. Twee heeren uit Luik getuigen dat er werkelijk plan bestondArmand aan het hoo'd te stellen eener mijn en stoomvaart onderneming te Luik. Hij had nooit iets aan Armand, die herhaaldelijk met hem die zaak besprak, bemerkt. Het senaatslid d' Andrimont van Luik had Armand den 10 Januari gesproken hij gaf toen blijk van even veel zaak kennis, als tegenwoordig heid van geest. Professor Habits zegtdat Armand omtrent wien hij gunstig getuigtin Januari bij hem gelieerd heeft. Hij on'ving toen een telegram van Léon, die naar Aken gevlucht was, onder een aange nomen naam. Léon erkent dit laatste. De boekhouder van het hotel te Bremen, waar Yaughan verbleef, zegt, MMknu. dat hij zijn arm in een verband droeg maar dat bij soms vergat dien arm daarin te houden. Den 9 liep het getuigenverhoor af. Verscheidene getuigendie Armand kenden legden zeer gunstige verklaringen omtrent zijn karakter zijne bekwaamheid en zijn gedrag af. Een noemde hem een uitstekend ingenieur en een oprecht vriend. Zvj geloofden dan ook volstrekt niet aan zijne schuld. Een ander maakte gewag van zijne bizondere gehechtheid aan zijne moe der, van zijne liefde voor zijn kind en van de vereering, welke hij aan zijne overledene vrouw toedroeg. Na de ontdekking van het Ijk van Beruays had Armand, met tranen in de oogen en bevende stem gezegd welk een akelige dood! Omtrent Léon worden ook gunstige getuigenissen uit Amerika afgelegd. Eenige deskun digen naar het schrift der telegrammen en in het bizonder naar datgeteekend Marieverklaren het tegenovergestelde van de deskundigen der beschuldiging en zien geen overeenstemming tusschen Léon's schrift en die telegrammen. Een industrieel te Brussel ver klaart in 1874 onderhandeld te hebben met een zeke- reu Murray over de spoorweglijn Botterdam-—Munster. Bij onderzoek te Botterdam bleek echter, dat Murray niet bestond en een aangenomen valsche naam was Een getuige verklaart Armand den dag van den moord bij Calon gezien te hebben ontbijtende en een ander verklaart, hem niet gezien te hebben. De verdediging vraagt den advocaat-generaalper telegram nogmaals opsporing te vragen van het aldaar niet gevonden kof fertje van Léon. Van het hooren van enkele getuigen is afgezien o. a. de moeder der beschuldigden. Den 11 ving de advocaat-generaal zijn requisitoir aan. DUITSCHLAND. Den 5 werd in den rijksdag bij eerste lezing behandeld het voorstel van den afgevaar digde Pkilipps tot het verleenen van schadevergoeding aan onschuldig voroordeelden en aan vrijgesprokenen na voorloopige inhechtenisneming. Bij verdediging van zijn voorste' haalde die afgevaardigde aan da„ alleen in de laatste twee jaren 18 gevallen waren voorgeko men, waarin de betrokken personen samen tot 80 jaren vrijheidsberooving veroordeeld waren. Het voorstel vond hij allo partijen ondersteuning en werd naar eene com missie van 14 leden verzouden, die de tweede lezing zal voorbereiden. De minister van justitie zeide dat de bondsraad over liet voorstel nog geen oordeel uitge sproken had maar dat de duitsche regeeringen met het denkbeeld van schadevergoeding veel op hadden althans voor onschuldig veroordeelden niet voor hen, de voorloopig in hechtenis waren genomen. Hij wees op de moeielijkbeden in de uitvoeringen beweerde, dat hem slechts 4 in plaats van 18 gevallen bekend waren. Ten aanzien van de overige 14 gevallen moest hij zjn oordeel opschorten. ENGELAND. Den 8 werd de heer Smith, candidaat der liberalen met 18170 stemmen gekozen tot lid van het Lagerhuistegen 17799 op den conservatieven candidaat. De liberale partij wint daarbij een zetel. Het gerucht is in omloop, dat minister G adstone binnen kort zal ophouden minister van financiën te zijn en alleen eerste minister zil blijven. In verban! daarmede zou het ministerie eenige verandering on dergaan. EBANKBIJK. De Bépublique franqiise Gambe- ta's orgaan keurt de verandering vau straf van Arabi zeer af. Nergens zou een minister van oorlog die een 1/10 deel deed van hetgeen hj gedaan heeft, er levend at' gekomen zijn. V oortaan zal de Onder-Koning mach teloos wezen de egyptenaren zullen op Arabi's terug komst rekenen en het vertrek der engelschen zal het sein tot nieuwe moorden geven, tenzij het Engeland er dinom te doen is, om alle in Egypte verMjvende europeanen te noodzaken een voortdurende bezetting door Engeland te doen vragen. Mocht dit het geheim zijn dan speelt Engeland met vuur en is minister Gladstone bezig eene verantwoordeljjkheid op zich te laden, waarvoor de groote romanschrijver Disraëli zelf terug gedeinsd zou zjn. De Senaat ging den 9 ten aanzien van de interpel latie van den heer Ereneauom alle godsdienstige zinnebeelden uit de schoollocalen te verwjderen met 164 tegen 96 stemmen tot de eenvoudige orde van den dag over, overeeukomstig den wensch dor regeering. OOSTENBIJK-HONGABIJE. Den 5 werd in het Huis van Afgevaardigden door den minister van finan ciën de begrooting voor 1883 ingediend sluitende met een tekort van 316/io miljoen. In een u:tvoerig overzicht betoogde hij, dat dit tekort 7'/io miljoen min der bedroeg dan dat van 1882. De directe en indirecte belastingen hadden in de eerste negen maanden dezes jaars ongeveer 8®/io miljoen meer opgebracht dan in het vorige. Dank zij den ongemeen gunstigen staat der kas had de regeering 14s/,0 miljoen aan ongedekte credieten uit de kas kunnen bestrijden. Door verhoo ging van het recht, op de koffie was eene aanmerkeljke vermeerdering van onL angsten bereikt zonder druk voor de verbruikers. Hij deed verder uitkomen, dat de omstan digheden uij een staathuishoudkundig oogpunt be schouwd, verbeterd waren, waartoe ook de regeering door het indienen van verschillende ontwerpen verder krachtig zou bijdragen. O. a. werden wetsontwerpen aangekon digd betreffende maatschappijen op aandeelen, de mvjn- ontginning, de erfopvolging in zake boerengoederen de bescherming der bo schen, verzekering tegen onge lukken enz. Na aftrek van de uitgaven voor nieuwe spoorwegen het bezettingsleger in Bosnië en de Her- zogewina en andere zaken, bestond er in den eigenljken zin volstrekt geen te kort. Wanneer men de bij de raming voor 1882 niet verwachte inkomsten in het bizonder de boogere opbrengst der belastingen, in reke ning bracht, gesteld nameljk dat ook in November en December de verhouding dezelfde bleef, dan zou het mogelijk zyn buitengewone omstandigheden buiten re kening gelaten zonder inbreuk te maken op den nor malen toestand der kaseen aanzienlijk deel van het tekort over 1883 daaruit te dekken zoodat het staats- crediet bijna uitsluitend zou moeten te hulp geroepen worden voor den aanleg van spoorwegen en voor de uitgaven tot leniging van den nood in Tyrol welke in den edelsten zin des woords eene geldbelegging konden heeten. BUSLAND. Den 8 is het St. Georgefeest op de gebruikelijke wijze in het winterpaleis gevierd. Bij het feestmaal dronk de Keizer op de gezondheid van den oudsten ridder der orde, Keizer Wilhelm en op de overige ridders. Met bizondere geestdrift werd deze dronk beantwoord. Des avonds te 8 uren ging de Keizer met zijne gemalin en gezin naar het paleis Anitschkoff. EGYPTE. De komedie in zake de aanvoerders der opstandelingen is den 7 voortgezet. Mahmoed-pacha Sami-A li-pacha, Fehmi-Abdellal-pacba en Toelba-pacha stonden dien dag voor den krijgsraad terecht en er kenden schuldig te zijn aan rebellie. Daarna werd de zitting evenals bij de behandeling van Arabi's zaak opgeheven en de uitspraak uitgesteld. Zj werden eenige oogenblikken later ter dood veroordeeld doch de Onderkoning veranderde ook voor ben die straf in ballingschap. Met IJaconb Sami en Mahmoed Eehnis werd den 10 even zoo gehandeld. Arabi en de andere veroordeelden zjn naar Ceijlon verbannen binnen 10 dagen moeten zij vertrekken. Zj hebben zich schrifte lijk verbonden aldaar te blijven, zoolang de Onder koning dit begeert. Biaz-pacha die om den loop van het geding tegen Aiabi ontslag nam als minister, is door den Onder koning ontslagen. De europeesche bladen keuren een parig den loop van dat geding af. Den 10 werd te Alexandrie in eene ta'rl ke verga dering besloten tot eene vreedzame vertooning voor de gebouwen der consuls, om onmiddelijke uitbetaling der schadeloosstelling te vragec. Bjna alle consuls ver klaarden hunne regeering per telegram hiermede in kennis te zullen stellen. De fransche consul gaf' zjne ingenomenheid daarmede te kennen en de engeische was afwezig. Ismaï -Eyoub werd minister van binuenlandsehe zaken. Vier bataljons van het engeische bezettingsleger zullen spoedig vertrekkeu en Egypte zal voor de kos ten van onderhoud der blijvende troepen 384000 per maand bijdragen. ,K^,iSMjfi»35waaa3M»ös^iiwn&>Tirii5m3fc»asa»aBWödn^^^ STATEN-GENEBAAL. Eerste Kamer. Den 9 zijn met algemeene stemmen aangenomen de ontwerpen tot kwijtschelding eener den lande aanko mende vorderingverhooging der begrooting van N. Indie 1882; credieten ten laste dier begrooting; vast stelling van het slot van rekening van Curacao over 1878; verhooging van hoofdstuk X st^atsbegroot ng 1882; wijziging en verhooging der begrootiog van Curaqao voor 1881; wijziging van hoofdstukken III en Yi.II der staatsbegrooting 1881 en bekrachtiging eener ruiling met de gemeente 's Hertogenbosch. Den 11 zjn aangenomen de ontwerpen tot be krachtiging van credieten, door den gouverneur-gene raal geopend boven de indische begrootingen van 1880, 81 en 82 tot vaststelling van het slot der indische rekeningen over 1867, 68 en 9, en t.ot wijziging der indische begroo'.iug voor 1882. Tweede Kamer. - Behandeling der Staatsbegrooting. 9 December. Hoofdstuk IV (justitie). Art 9. Een amendement van den heer Gratauiatot vermindering met f 5000 om tiet voorged"agen aantal leden van den II. Baad van 13 op 12 te brengen, verworpen met 57 tegen 17 stem men. Art. 7 wordt door den minister verminderd met 3000 niet zullende voorzien in de betrekking van substituut-officier van justitie te Zwolle. Art. 42. Een amendement van den lieer Bergsmn om 13000 voor het bouwen van een locaal voor het kantongerecht te Berlicum te schrappen vervaltdewijl de minister dien post intrekt, daar en geene gemeenschap meer bestaat tusschen het locaal en eene herberg. Art. 43. De minister trekt in de ingediende suppletoire begroo ting voor 18S2 (uitgaven voor gevangenissen) en ver- boogt de posten voor cellulaire gevangenissen te Breda en 's Gravenhage elk met f 50000. Tevens trekt hij in art. 43, cellulaire gevangenis te Amsterdam ƒ100,000, omdatnu de suppletoire begrooting niet is aangenomen, de beschikking over het terrein is vervallen. De tweede termijn voor de gevangenis te Arnhem wordt goedge keurd, de eerste voor die in den Haag, 200,000, met 32 tegen 26 stemmen, en vervolgens de eerste termijnen voor die te Zutfen, Breda en Alkmaar. Het hooldstuk wordt met algemeene stemmen aangenomen. Desgelijks de begrooting voor de Bjks-gestichten Ommerscbans en Veenhuizen de verbooging van de begrooting van den arbeid der gevangenen voor 1882 eu die begrooting voor 1883. 11 Dec mber. Hoofdstuk V (binnenlandsche zaken). Art. 9 (Provinciale kosten van Gelderland). Aangenomen met 34 tegen 23 stemmen een amendement der heeren v. Eysinga en v. Heeckeren, tot verhooging met f 1750 ten behoeve van de ambtenaren eu bedienden ter grif fie. Art. 46 (Provinciale kosten van Limburg). Met 31 tegen 22 stemmen verworpen een amendement der heeren Brouwers c.s tot verhooging met f 2030 ten behoeve dtr ambtenaren. Art. 73 (Krankzinnigenge sticht te Medemblik). Met 34 ti>gen S3 stemmen aan genomen een amendement van den beer de Jong tot verbooging van den post van 1600 met 118,400 zoodat bet gesticht niet voor 130 (zooals in het vorige jaar werd beslist) maar voor 500 lijders z&l worden ingericht. Een wetsontwerp is ingekomen tot verhooging en aanvulling van hoofdstuk IX voor 1882, waarbij zonder verhooging van eindcijfer worden aangewezen 16800 voor herstelling der scbado door storm en boog waterf 88000 voor het wegruimen van wrikken8240 voor herstel van de schipbrug te Vreeswijk, 32500 voor telegraafmateriëel wegens toe nemend verkeerf 40500 voor aanleg van internatio-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2