UItetivaf 1 silic Utruhlca, nale en binnenlandsche lijnen langs de spoorwegen Gorinchem— Eist en Nijmegen—Venloo en 331,500 voor verbetering der scheepvaartkanalen in Groningen, zijnde 3/5 der kosten. Door de heeren Bicbon van IJselmonde de Savornin Lohman T. P. Mackay en van As»h van Wijck zijn een reeks van 14 amendementen voorgesteld op hoofdstuk binnenlandsche zaken, strekkende om 1° niet afzonderlijke hoogleeraren te benoemen voor archaeo!o*rie, aesthetieli en kunstgeschiedenis; 2° niet een nieuw ge bouw voor pathologische anatomie te stichten 3° om het vak der christelijke archaeologie te vereenigen met andere vakken 4°. om geen leerstoel voor het oud- hollandsch recht te Groningen te stichten5°. oai geen subsidiën te geven voor nieuw op te richten gymnasia of progymnasia 6°. om te bezuinigen op de kosten van materieel aan de Rijks hoogere burgerscho len 7'. om ook aan die scholen vakken te vereenigen; 8°. om de verhooging van subsidiën aan de hoogere burgerscholen te Zierikzee (ƒ1500) en Leiden (ƒ1000), zoomede het aan Utrecht toegedane subsidie (f 4000) te doen vervallen; 9°. om aan de kweekscholen geen verhooging van jaarwedden 9900) te geven aan onderwijzers en geen nieuwe leeraars in de gymnas tiek aan kweekscholen te benoemen 10°. de kosten der normaallessen met 50,000 te verminderen 11». geen gelden toe te staan voor overdekte speelplaat sen bij openl are scholen ten platten lande en 12° het bedrag der tijdelijke subsidiën voor bet lageronderwijs aan gemeenten te verminderep met 32 ton. Ook de heeren SchepelGratama en Bastert hebben vier amendementen voorgesteld tot vermindering van ver schillende posten voor hooger en gymnasiaal onderwijs. Aangaande den moordaanslagden 3 docr den schippersknecht Amersfoort op den klompenmaker Niermever te Hekeudorp gepleegd verneemt men dat Amersfoorttoen hij met Niermeyer's dochter wandeldedoor N. bij den keel gegrepen werd en om dezen bang te maken 2 revolverschoten loste en ver volgens een derdedat hem in de zij ie trof. De kogel is verwijderd, zoodat er alle hoop is, dat de gekwekte zal genezen. De gemeenteraad van de Zjpe heeft den 5 met 5 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek, om de oprichting van eenen cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen te S-hagen te willen bevorderen. Te Wormerveer is den 6 door eenige dames een St. Nioolaasfeeat gegeven aan ruim 180 kinderen zijnde de leerlingen van 5 en 0 jaren van allo scholen in de gemeente. In eene den 7 te Amsterdam gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders der Holi. Spoorwegmaatschappij is met algemtene stemmen goed gekeurd de overeenkomst met de Njjmeegsche Spoor wegmaatschappij betreffende het overnemen van de aandeelen dier Maatschappij tegen een prijs van 110 t h. en bijbetaling van rente a 4 t. h. sedert 1 April. De dienst tusschen Leiden en Voorschoten der IJsel-jtoomtram wegmaatschappij is den 7 voor het pu bliek opengesteld. Den 9 overleed te 's Graven'iage in den ouder dom van ruim 77 jaren, dr. W. Muurling, vroeger hoogleeraar in de godgeleerdheid aan do hoogeschool te Groningen, schrijver van „Practische Godgeleerdheid", „Onderzoek en Resultaten" en andere werken. Den 9 is een zevende en den 10 ee.; achtste slachtoffer van de ramp in de r. c. kerk te Vucht over leden. Men hoopt de 2 auder-m gewonden in het leveu te behouden. Ds Boonacker te Oterleek hield den 10 zijne in- treêpreek naar aanleiding van 1 Cor. 4 vs. 20. Den 10 's avonds is de laatste trein uit Holland oven over de Arnemuidensche brug nabij het station M;ddelburg ontspoord, 3 Rijtuigen zijn zwaar bescha digd. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pas toor te Spierdijk den heer Liket, thans te Medemblik; te Medemblik den heer II. A. Homing; in't Veld den heer H. W. J. v. Hertum thans te Monnikendam; te Monnikendam do heer H. A. J. Damen kapelaan te 's Gravenhage. De commissie tot het verzamelen van gegevens betreffende de emigratie naar Zu'id-Africa verklaart in haar orgaan „De Hollandsche Africaau", dat zij zich met alle mogelijke middelen zal blijven verzetten tegen de zending van een bestuurslid der Nederlandsch-Zuid- Africaansche Vereeniging naar de Transvaal zoolang de regeering en het volk der Republiek bet verlangen daartoe niet te kennen gegeven en niet daarvoor zelf de personen aangewezen hebben. Zij handhaaft haar voorstel hetwelk h. i, in het ongunstigste geval een eervollen aftocht voor genoemd bestuur opent, „infor meert onmiddelijk des noods per telegraaf of het Driemarschap de komst van dr Jonkman wenscbelijk acht." Ten gevolge van een verschil van gevoelen met een ander lid der redactie heeft dr. Peuon zijn ontslag genomen als mede-redacteur van „Het Schoolblad. Courant voor lager, middelbrar en gymnasiaal onder wijs", en zal dr. Vitus Bruinsma leeraar aan het gym nasium te Leeuwarden voortaan het deel der redactie voeren dat gymnasiaal en middelbaar onderwijs betreft. De prins v. Oranje heeft de opdracht aanvaard van een uit te geven werkje getiteld „In de Sche- veningsche boschjes. Ter opwekking en bezieling van jong en oud." De schrijver is de beer A. W. N. Hin- iichs te 's Gravenhage, vroeger te Alkmaar. De heer S. A. Klaassen te Utrecht, is er in geslaagd het noodige kapitaal te vinden voor den door hem ontworpen stoomtram Breda —OudenboschSteen bergen, Door den minister van binn. zaken wordt een onderzoek ingesteld aangaande de waarschijnlijke rede nen der verhuizing van gegoede ingezetenen uit platte landsgemeenten naar groote steden. Daartoe zijn aan de gemeentebesturen eenige vragen gericht, waaronder ook deze, of de verhuizing geschiedde ten einde te ontkomen aan den druk van zware belastingen. Het goedkoope retourbiljetten-tarief in het verkeer met den Staats-, Centraal- en Hollandschen spoorweg wordt met 1 Januari as. ingetrokken. Ten gevolge hiervan heeft de minister van waterstaat ook thans weder afgezien van de vaststelling van een tarief voor zulke biljetten tusschen stations der Staats- en Rijn spoorwegen waarvoor hij onlangs een ontwerp aan de betrokken maatschappijen ter beoordeeling had gezonden. Tot leeraar aan de kon. school voor nuttige en beeldende kunsten te 's Hertogenbosch is benoemd de heer B. J. Bouwmeester Jr., te Haarlem. Het raderstoomschip Valk wordt te Willemsoord gereed gemaaktom het koninglijk gezin in het begin van het volgende jaar naar Londen over te brengen. Mevr. Bosboom-Toussaint heeft den minister van justitie verzocht, een steen te laten plaatsen in het huis te 's Gravenhage vroeger door den heer Groen v. Prinsterer bewoond en thans als justitiegebouw in gebruik ter herdenking aan de vroegere bewoners. De minister vau waterstaat heeft eene commissie uit de verveners van Dedemsvaart en Nieuw-Amster- dam ontvangen en haar verzekerd dat het zijn streven was de binnenlandsche veen- en steenindustrie zooveel te bevoordeelen als met 's lands belang overeen te brengen is en dat de geruchten over het verplichtend stellen van buitenlandschen steen of bazalt zeer over dreven waren gelijk hij uit een paar bestekken die hij liet komen aantoonde. De kiesvereeniging „Vrijheid en Vooruitgang" te Nieuweramstel heeft zich in hare eerste vergadering bezig gehouden met de volksgezondheid het onderwijs en het gevaar van brand en b.esloten een adres aan den gemeenteraad te richten waarin betoogd wordt dat deze belangen behartigd moeten worden wil men vrij en onafhankelijk blijven van naburige gemeenten. Aan de herv. diaconie te Kampen is door wijlen den heer II. J. Buitendjk aldaar vermaakt f 1000, vrij van rechten. Voor de 4 p. ets. geldleening van f 80000 ten behoeve der gemeente Bergen op Zoom is ingeschre ven voor f 202,500. De hoogste inscbrijvingskoers is 99'/ioode laagste 90'/ioo. De inschrijvingen van 95 tot 99'/ioo zijn toegewezen. De gemeenteraad van Nieuweramstel heeft be sloten den hoofdelijken omslag van f 20,000 te ver- lioogm tot 26,000 Het bouwen eener school voor kosteloos lager onderwijs te Breda is gegund aan den minsten inschrij ver, den heer W. J. v. Noort, te Loosduinen, voor 21,560, M. ten Brink, varende van Rtjsen op Deventer, is door het hooge water misleid op een paal te Rijsen gevaren waardoor het vaartuig met de lading be staande uit koloniale warenterstond in de diepte verdween. De ambtenaar van den burgerlijken s'arid te Maarn, bij lljornhad in de maanden October en November geene acten van geboorteoverlijden en huwelijk in te schrijven. De machinist Donkerlodie den 24 November van den stroomtram gewond te Zaandam werd gebracht, heeft het gasthuis verlaten. Zjii wakkere kameraad de conducteur Ottiuesheeft van de Spoorwegmaat schappij eene geldelijke belooniog ontvangen. Boven dien hebben eenige bewoners der Ziaustreek ruim 52 bijeengebracht en tusschen conducteur en machinist verdeeld. De heer W. H. M Cumpier, onderwijzer aan de armenschool aan de Westzijde te Zaandam, is benoemd tot hoofd der bijzondere school te Peperga. De eandidaat J. E. Ternooy Apèl heeft bedankt voor het beroep naar Purmerland, Ds. J. Vonk te Oudega heeft het beroep naar de christ.-geref. gemeente te Hoorn aangenomen. Te Boekei (Noordbrabant) is een ISjarige jonge ling, die met zijn wagen naar huis reed, gestruike.d onder het wiel geraakt en onmiddelijk gedood. Tot leden van den geneeskundigen raad in Noord holland zijn benoemd de heeren G. C. v. Balen Blan ken te Sijbecarspel en dr. J. Mulder, te Zaandijk tot plaatsv. leden de heeren dr. C. J. v. Persijn te Bloemendaal, J. Venster, te Helder, en J. Swens te Haarlem. Te Enschede is op de fabriek der firma Büjden- stein en Co. een meisje in een reservoir verdronken. Te Amersfoort zjn 2 huzaren aldaar in garni zoen des nachts op straat gearresteerd en naar de kazerne gebrachtomdat zij niets anders aan hadden dan hun broek en overigens geheel naakt rondliepen. Een hunner was juist van de klasse van discipline wegens verbeterd gedrag teruggekeerd. De stuurman en 6 man van het in de buiten gronden van Terschelling gestrande duitsche barkschip Argonaut zijn door eene engeische vischsmak te Lowe stoft aangebracht. De romp van het te Nieuwediep binnengebrachte schip Hudiksvall is verkocht aan J. P, v. Os aldaar voor f 1100. De lading van het te Scheveningen ge strande schip Marx is verkocht voor 4468. Aau den heer K. Smit is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als 2-.?n. luitenant bij de d. d. schutterij te Beverwijk. Bij die te Helder is benoemd tot len. luitenant-kwartiermeester de heer E. Mulder. Het bestuur van hi t N utsdepartement Waterland heeft besloten tot opheffing der door dat departemeut gestichte spaarbank. Op verzoek nemen wij uit het laatst? nummer van het Maandblad der Hall. Maatschappij van Landbouw hst Tolgende over INTERNATIONALE LANDBOUWTENTOON STELLING 1884, AMSTERDAM. De Heer Mr. C. J. Sickesz, Voorzitter van het Uit voerend Comité, schreef in zijn circulaire die ook wij in No. 9 van die blad opnamen „Nederlanders Ook de eer van ons volk is bij het houden dier tentoonstelling betrokken. Ik vraag het U, zou het geen schande wezen als het landbouwende Nelirland niet zooveel kon bijeenbrengen, dat althans eindelijk ook eens in ons eigen land gebeure wat wij telken |are bij onze naburen op zoo uitnemende wijze zien tot stand komen? Zou het Nederlandsche volk aan het Comité zijn bijdragen onthouden Dat groote belangstelling in het tot stand komen der internationale tentoonstelling in ons Vaderland be staatblijkt het Uitvoerend Comité, dat veler mede werking ontvingwaardoor reeds een aanmerkelijk ka pitaal is bijeengebracht. Doch Zil de tentoonstelling doorgaan zal de ver wachting van den heer Sickesz niet beschaamd wor den dan moeten nog vele bijdragen inkomendan moeten zij die tot heden achterbleven ook hunne bij dragen offeren. Het is tocu bekend dat met Januari 1883 het besluit moet worden genomen of de tentoonstelling zal doorgaan. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen dat niet alleen groote bijdragen worden gevraaed. Het Comité vraagt aller medewerking en zoo de deelname algemeen is, behoeven de giften waarlijk niet groot te zijn. Al zijn de tijden voor den landbouwer niet zoo gunstig, toch zal wel geen enkele beweren dat hij voor eeue onder neming, waarop, zoo zij werkelijk tot stand komt, zooals men zich voorstelt, Nederland trotsch zal mogen zijn, geen f 2,50 of 1 kan missen Dat een ieder, wien het waar belang van den ne- derlandschen landbouwer en veehouder ter harte gaat dat vooral hij die bij den bloei van laadbouw en vee teelt belang heeft, zich met langer terughoude maar zijne bijdrage aan de bestaande subcommissie in de gemeente zijner woning ter hand stele, of wel die bij drage per postwissel aan den secretaris van het uit voerend comité, den heer P. F. L. Waldeck te Loos- duinen bij 's Gravenhage, overmake. Met aandrang wijzen wij er op dat het zoo prij- zenswairdig voornemen alleen uit gebrek aan geldelijke medewerking nog kan schipbreuk lijuen. Het niet lot stand komen der eerste internationale landbouwtentoonstelling in Nederland deze reeds zoo lang gewensebte zaak, zoude een schande zijn voor ons Vaderland in het algemeen doch in het bizonder voor O ben die hunne bijdrage terughielden. Ten slotte wordt herinnerd dat de Commissie van vertegenwoordiging der Maatschappijen het besluit heeft genomen dat wie minstens f 25 geeft, donateur wordt en daardoor het recht van toegang erlangt voor den geheelen duur der tentoonstellingalsmede voor de plechtige openiug, en dat na 1 Januari 1883 geen ge legenheid meer zal bestaan om als donateur toe te treden. De wet van 3 October 1843 op het recht van zegel werd reeds 7 maal gewijzigd of aangevuldhet laatst bij de wet van 11 Juli dezes jaars. Op de hoogte te blijven van betgeen een zoo vaak veranderde wet ver ordent of ongemoeid laat is niet gemakkelijk, tenzij de verschillende bepalingen tot een geheel gebracht en van een behoorlijk register voorzieu worden. De heeren Schuurman en Jordens, die de bij Tjeenk Willink ver schijnende goedkoope uitgaaf onzer wetten bezorgen hebben zich ook aan de zegelwet niet onbetuigd ge- ia'en, zoodatthans een vijfde druk, bijgeweikt tot op December, in het licht is gegeven. Nu met de invoering der wet van 11 Juli 1882 met 1 Januari a.s. een veel grooter publiek dan ooit te voren aan de zegelbelasting zal moeten offeren beeft schier ieder belaag de be palingen der wet te kennen, en zal genoemde vijfle druk daartoe eene goede handleiding verschaffen. Een afdruk van het kon. besluit van 2 dezer, houdende voorschriften tot uitvoering der wet van 11 Juli, wordt den koopers gratis verstrekt. 's Grayenhage, 12 December. Eerste Kamer. Het voorloopig verslag over de ontwerpen der indische begrooting 1883 is verschenen; daarin wordt bespro ken de toestand der indische financiën; sommigen voorzagen dat de tekorten door leeningen zouden moe ten worden gedektterwijl anderen betoogden, dat de t'estand der indische financiën niet zoo ongunstig is als hij wel eens wordt voorgesteld een zuinig beheer achtte men een eerste plicht. Een aantal leden von den dat niet in de aanhangige begrooting. De groote meerderheid achtte door de afstemming der begrooting dat doel niet bereikbaar maar er werd aangedrongen op betere regeling en verhouding tusschen de neder landsche en indische financiën. Men vreesde, dat de gouvernements-bolfiecultuur op den duur niet in staat is goede resultaten op te leveren, doch prees de regee- ringdat zij aan den aandrang tot herstel van het militair gezag in Indie niet had voldaan. Met kracht werd echter aangedrongen, dat de regeering breken zou met een toestand, die noch vrede noch o rlog is. Tweede Kamer. Is ingekomen Een voorstel van den heer Schepel, om het vestingstelsel te boperkeu tot de stethng Amsterdam de ontwerpenhoudende na dere bepalingen van den suikeraccijns en de onteigening van het eerste gedeelte voor het kanaal Amsterdam Merwede. Bj het hoofdstuk binnenlandsche zaken is uit voer, g over het onderwijs gesproken. Ds heeren Schaep- man en Wassenaar bestreden de wet op het hooger onderwijs, bet groot aantal uni ersiteiten en hoogleer- aren. Herziening dier wet is door den heer Schaep- tnan voorgesteld, welke motie nader zal behandeld wor den. De heer Wintgens bestreed de overdrijving bij het onderwijs en verlangde eenbeidscholen terwijl tal van andere sprekers opkwamen tegen opdrijving van de onderw js-ui gaven ook omdat daardoor de vrije school nog meer werd belemmerd. De heer Borgesius bestreedde zuinigheidsleuze der overzijde en het veranderd stand punt van den minister; de heer Lohman verdedigde den m nister, die den moed had de schoolwet af Ie keuren. Heden avond voortzetting. Lokden 12 Dec. Derby wordt minister van koloniën, Hartington minister van oorlog en Childers kanselier der schatkist. Kaapstad 12 Dec. Het gouvernement der kaapko lonie leende aan de Tranvaalsche boeren twee zware kanonnen met ammunitie ter bestrijding der Kaffers.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3