iSinnenlattb. manslag is in drift begaanmaar moord met voorbedachten rade en langdurig overleg. De werkelijke dader is Léon de zedelijke dader Armand. Léon, een gelukzoeker, een ongelukkige, tot ellende en armoede gebracht, aan wien Armand alles had opgeofferd! De toewijding van Armand had Léon tot zijn slaaf en zijn werktuig ge maakt. Dit wordt in bizonderheden uit hunne vroe gere levensgeschiedenis aangetoond alle in hoofdzaak bekende feiten. Vervolgens wordt aangetoond hoe Léon te Nieuw-York zijne reis naar Europa geheim hield en hoe de persoon van Murray niet bestaat. Zoo hij bestond, waarom komt hij niet? Waar is de brief wisseling met hem Toon ze en men zal u gelooveu! roept de procureur-generaal uit. Daarop wordt het verblijf in Europa nagegaan en aangetoondhoe de moord voorbereid werd boe Léon onder den naam van Henry Vanghan, in Europa schatten verteerde op hetzelfde oogenblik, dat Armand een valschen brief uit St. Louis ontving een verhaal bevattende van de el lende en armoededie hij uitstond. Meermalen gaf het publiek van instemming te ken nen terwijl de beschuldigden blijk ga en van verveling. Een der verdedigers teekent inmiddels sommige leden der jury uit. ENGELAND. Omtrent de twee groote branden die in de vorige week te Londen plaats hadden wor den nader de volgende bizonderheden vernomen. De Alhatnbra-schouwburg brandde in den nacht van 6 op 7 geheel af. Te 1 uur, na den afloop der voorstelling, ontdekte de brandwacht brand in de balkonsdie zoo spoedig toenam datniettegenstaande alle maatrege len aan het behoud van het gebouw niet te denken viel. De gloed was over geheel Londen te zien. Bijna niets werd gered. Het gebouw met toebehooren was voor f 360,000 verzekerd en de voorraad kleeding- stukken en kostbaarheden werd op 120,000 geschat. 600 personen zijn door deze ramp broodeloos. Een spuitgast werd zeer ernstig gekwetst en overleed een paar dagen later. In den volgenden nacht brak een brand uitdie na 1861 als de grootste beschouwd kan worden en een groot deel van Londen vernietigd zou hebben als er niet windstilte, eene vochtige lucht en sneeuw op de daken was geweest. Een geheel blok huizen door 4 straten begrensd brandde afwaardoor 1000 men- schen buiten werk geraakten. De hitte was zoo groot, dat goudzilver, metaal als eene vloeistof door de puinhoopen stroomde. De brandweer, die slechts uit 485 man bestaatonder welk getal de officieren be grepen zijn hield zich uitstekend. En dat hare taak moeielijk was blijkt daaruit dat zij bij dien schouw burgbrand 50 uren achtereen werkte en weinige oogen- blikken later bij dezen brand moest optreden. Er waren 30 stoombrandspuiten kort na het uitbreken van den brand tegenwoordig. Richtte het vuur te Londen groote schade aan geheel Engeland en Schotland wer den in de vorige week door sneeuwstormen geteisterd, die aan zeer vele menschen het leven gekost hebben. Yerscheidene treinen sneeuwden geheel in en het open baar verkeer was in sommige streken geheel gestremd. Op menige plaats lag 7 a 8 voet sneeuw. Die sneeuw stormen waren vergezeld van een felle koude waardoor ook menigeen die onder weg was bezweek. De Koningin ontving den 12 de gezanten van Ma dagaskar. Ierland De vervolging tegen Healy en Davitt, die zekerheid moesten stellen voor hun verder rustig gedrag, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Parnell gaat zijne vaste goederen verkoopen, dateenig opzien wekt. FRANKRIJK. Den 32 werd Louis Blanc te Parijs op het kerkhof Père Lachaise op kosten van den Staat begraven. Het voorstel daartoe was door de Kamer met 380 tegen 85 st. aangenomen, als eene hulde aan het lid van het voorloopig bewind in 1848 en aan den mede-grondlegger van het algemeen stemrecht. De Senaat had zich met 138 tegen 87 st. daarmede vereenigd. Le gemeenteraad van Marseille schorste den 7 zijne zitting als eerbewijs aan zijne nagedachtenis. Do Kamer kwam den dag der begrafenis ook niet bijeen. De gemeenteraad van Chatel Guyon in het depar tement Puy de Dóme besloot den 5 November met 14 stemmen (3 leden waren afwezig), de roomsch-ka- tholieke kerk te verlaten eene protestantsche kerk op te richten en aan eene commissie op te dragen in middels een voorloopig lokaal voor protestantsche gods dienstoefeningen aan te wijzen en tevens een predikant aan te stellen hoofdzakelijk op gronddat de in die gemeente noodzakelijke eeredienst onmogelijk gemaakt was door de houding van den kapellaan, in wien nie mand vertrouwen stelde om zijne lompheid en zedeloos heid. In de vorige week is een predikant voor het eerst opgetreden voor 350 personen. De gemeente telt 1800 zielen. Dit feit wordt nog al besproken. Aan de nederlandsche a'gevaardigden voor de ten toonstelling in 1883 te Amsterdam werd den 9 een feestmaal te Parijs aangeboden dat door verscheidene afgevaardigden van fransche kamers van koophandel werd bijgewoond. De minister van koophandel had hen dien dag ontvangen en hun zijne medewerking voor Frankrijk's deelneming toegezegd. De minister werd uitgenoodigd de opening te komen bijwonen, van welke uitnoodiging hij hoopte gebruik te kunnen maken. De parijsche advocaat Lachauddie op 22jarigen leeftijd een beroemd man werd door de uitstekende wijze van verdediging van Mevrouw Lafarge die be schuldigd werd haren man vergeven te hebben, is dezer dagen op 64jarigen leeftijd overleden. Hij verdedigde o. a. ook Traupman, den moordenaar, en den bekenden generaal Bazaine. SPANJE. In Madrid lag den 10 een voet sneeuw in de straten. Een groot deel van het ministerie van ootlog is den 12 verbrand. De bibliotheek en een deel der archieven werden een prooi der vlammen. 20 personen werden gewond enkele ernstig. De Koning was op het ter rein aanwezig. TURKIJE. Alle mogendheden hebben aan de Porte den raad gegeven zich rechtstreeks met Montenegro te verstaan over het gerezen geschil in zake de grensre geling. Na aanneming eener lijn zouden de mogend heden haar door eene commissie doen uitbakenen. Werd men het in beginsel niet eens dan zou eene interna tionale commissie die lijn vaststellen. BULGARIJE. De verkiezingen in den tweeden trap voor de Kamer vielen ook in conservatieven geest uit. VEREENIGDE-STATEN. Te Nieuw-York werd uit Kingstown (Jamaica) vernomen dat de handelswijk al daar den 11 geheel door brand vernield was geworden. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 13 zijn aangenomen de ontwerpen tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1882 (22 tegen 7 stemmen) onteigening voor verlenging en ver breeding van straten te Maastrichtvoor den aanleg van een kunstweg te Eindhoven en van een tramweg van den Haag naar Scheveningen bekrachtiging van provinciale belastingen, van onderhandschen verkoop van duingronden grond te Nieuweschansgrond en water te Hoogezaud, afstand van de Westerhaven te Groningen, aankoop van een gebouw te Rotterdam, wijziging van hoofdstukken II, VTIB en IX 1881 en der spoorwegbegrooting voor 1881 en 82 verhooging van hoofdstuk II en aanvulling en verhooging van hoofd stuk IX 1882 goedkeuring eener overeenkomst met de Maatschappij „de Schelde" tot exploitatie van een gedeelte der havens en haventerreinen te Vlissingen en het ontwerp van den heer Rombach tot afschaffing van den ijk der gasmeters en vervanging daarvan door facultatief onderzoek (22 tegen 6 stemmen). Tweede Kamer. In het rapport van den minister van koloniën aan den Koning, ter aanbieding van het Billiton-coutract als bijlage gevoegd bij het verslag der Kamer-commissie verklaart hij in te stemmen met het gevoelen dat de regeeriag in 1862 en 64 aan de Billiton-maatschappij het uitzicht op de verlenging opende, alsook met de uitleggingdat het in deze geene nieuwe concessie geldt. De regeering zou dan ook z. i. in strijd met hare vroegere toezeggingen bandelen, zoo zij den nieuw aangenomen termijn niet op Billiton toepaste. „Zij kan die toezeggingen getrouw blijven zonder mogelijke finan- ciëele voordeelen in de toekomst prijs te geven want het laat zich nu reeds voorzien, dat de tinrijkdom van Billiton in 1892 zoozeer zal verminderd zijn dat er aan de uitgifte van eene nieuwe concessie bij openbare mededinging in dat jaar vermoedelijk niet meer zal kunnen worden gedacht." De B.-M. zou trouwens z. i. onmogelijk kuunen voortwerken als op haar de gewone voorwaarden waardoor de Maatschappij jaarlijks f 820,000 zou hebben te betalen werden toegepast en niet in staat zijn tot landbouw-ontginning over te gaan waarmede zij zou beginnen als de tin-exploitatie van weinig belang meer is. De motie van den heer Schaepman vermeld in het telegrafisch overzicht der zitting van den 12 in ons vorig nummer en welke op nader te bepalen dag in behandeling zal komen is van den volgenden inhoud „De Kamer, van oordeel, dat de wet op het hooger onderwijs ook met het oog op 's lands financiën, her ziening behoeft; dat met name het getal Rijksuniver siteiten behoort te worden verminderd gaat over tot de orde van den dag." - Het voorstel van den heer Buma bepaalt in één enkel artikel dat er een onderzoek zal worden inge steld aangaande de uitvoerbaarheid en de wijze van uitvoering van eene afsluiting en drooglegging der Zui derzee. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat hij zich voorstelta. het van Staatswege dichten der zee gaten gelegen in de richting van den Helder en Ame land om daardoor de vrije gemeenschap tusscben de beide zeeën te verbreken en de Zuiderzee te veranderen in een zoetwatermeerb. daarna het droogleggen en kanaliseeren van dit meermede van Staatswege te ondernemen of de uitvoering daarvan althans voorloo pig over te laten aan particulieren ondernemingsgeest. Op het ontwerp tot aanwijzing der gestichten waar hetzij gevangenisstraf hetzij hechtenis wordt onder gaan is door den heer Gratama de wijziging voorgesteld om in art. 10 te lezen „eene afzonderlijke wet bepaalt de plaatsenwaar 's Rijks-werkinrichtingen worden gevestigd", en mocht zulks verworpen worden, dan te lezen „De Rijks-werkinrichtingen zijn gevestigd te Ommerschans en Veenhuizen." Door den heer v. d. Kaay is voorgesteld om art. 1 te lezen als volgt „De strafgestichten worden onderscheiden in gevangenissen, huizen van bewaring passantenhuizen en Rijks-werkin- richtingen", en om door wijziging van art. 7 en 10 geene verandering te brengen in de tegenwoordige be stemming der gestichten te Alkmaar en bij Doetinchem (Kruisberg). Behandeling der Staatsbegrootinghoofdstuk V (Binnenlandsehe zaken) 13 December. Art. 82, jaar wedden der hoogleeraren te Leiden. Met 77 tegen 1 stem aangenomen het amendement der heeren Biehon c. s., om 4000 voor een hoogleeraar in de archaeologie, aesthetiek en Kunstgeschiedenis te schrappen. Art 83, kosten van gebouwen der universiteit te Leiden. Met 52 tegen 27 stemmen verworpen het amendement der heeren Bichon c. s., om 57000 voor een nieuw ge bouw voor pathologische anatomie te schrappen. Art. 85, hoogleeraren te Utrecht. De minister neemt over het amer.demeut der heeren Bichon c. s., vermindering met ƒ4000 voor een hoogleeraar in de christelijke archae ologie. Art. 88, hoogleeraren te Groningen. De minister neemt eveneens over het amendement om 4000 voor een hoogleeraar in de nederl. rechtgeleerdheid te schrap pen. Het amendement-Bicbon c. s. om nog 4000 te schrappen voor een hoogleeraar in het fransch en en- gelsch wordt ingetrokken na de verzekering des minis ters dat hij het bedrag niet gebruiken zal indien hij voor beiden talen geen bekwaam man kan vinden. Art. 100, subsidiën voor de gymnasiaen progymnasia ƒ220,000. De heeren Bichon c s. trekken hun amendement tot vermindering met 25,683 in dat der heeren Schepel c. s. tot vermindering met 10,000 speciaal met het oog op de uitbreiding van het progymnasium te Amers foort wordt met 40 tegen 39 stemmen aangenomen. Art. 107. Aankoop van grond gebouwen enz. voor Rijks hoogere burgerscholen. Met 44 tegen 37 stem men aangenomen het amendement-Bichon c. s. tot- vermindering met lüOOO op de kosten van het ma teriëel. Art. 108 Jaarwedden der leeraren aan de Rijks Landbouwschool. Met 57 tegen 23 stemmen ver worpen het amendement-Bichon c. s., om ƒ2500 voor een leeraar in den boschbouw te schrappen. Art. 109, kosten van aanstelling en uitbreiding enz. van 's Rijks Landbouwschool. Het amendement-Bichon c.s. tot vermindering met 1000 wordt ingetrokken. Bij art. 110 verlangt de heer de Casembroot dat de regeling van het zeevaartkundig onderwijswaarvoor slechts 3000 subsidie wordt gegeven niet zal uitgesteld worden tot de herziening der wet op het middelbaar onderwijs. De nvnister verklaart nog dit jaar voorstel len te zullen doen voor inrichtingen te Amsterdam, in het zuiden en elders maar dat het Rijk meer door subsidiën zal moeten steunen dan door zelf scholen op te richten. De afdeeling Haarlem der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft den 7 besloten 250 uit hare kas bij te dragen voor de internationale tentoonstelling van landbouw te Amsterdam in 1884. Den 8 zijn te Heerhugowaard de boerenwoningen van A. Noordstrand en P. Verduin, ruim een kwartier van elkander verwijderd in brand geraakt. Huizen en inboedels waren verzekerd. In den avond van den 9 is een bediende van de fortwerken aan den Helder, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. De IJsvereeniging te Schagen heeft den 8 be sloten, dezen winter te houden eene harddraverij met paard en slede en 2 wedstrijden in het schoonrijden in eene waarvan de deelnemers zullen kampen ten behoeve van nooddruftige weduwen, voor wie elk eene hoeveelheid levensmiddelen wordt beschikbaar gesteld terwijl de 2 fraaiste rijders prijs en premie zullen bekomen. Men schrijft uit Terschelling van 9 December aan de N. R. Ct.Gisteren avond heeft er op Bornrif eene redding plaats gegrepen, die wel vermeld mag worden. In den middag van den 8 landde bij paal 27 een ge deelte der equipage van het aldaar gestrande engelsche stoomschip Marna kapt. M. Lorund. Door vermoeid heid en uitputting kon men niet naar het vaartuig terug om den achtergebleven kapitein met nog vijf man te trachten af te brengen. Gelukkig voor de geredden bevond zich een persoon te paard op het strand, zoodat zij door dezen landwaarts geleid wer den en deze den bootsman der reddinsboot Oosterend de tijding gaf, dat op Bornrif een schip zat, waarop nog zes man in becarden toestand want sedert vijf dagen had de bemanning geen voedsel gehad. Oogenbiikkelijk bracht de bootsman alles klaar tot vertrek met de boot, doch daar de weg van Oosterend door de duinen onberijdbaar was, moest er een groote omweg gemaakt en de boot langs Hoorn door de dui nen naar het strand gebracht worden iets, dat groote moeite en krachtsinspanning vorderde. Eenmaal op het strand, ging het voort tot paal 24, die men te 4 uren bereikte. Onmiddelijk ging men daar te water om naar paal 27 te roeien. Hoewel men met veel sneeuw jacht en verschrikkelijke duisternis te kampen had volhardde men om de eenmaal genomen richting te blijven volgen en trots al de sneeuw en duisternis bereikten men circa zes uren het schip. De bemanning er van werd door roepen en schreeuwen op de komst voorbereid. Door het opsteken eener flambouw op het schip zagen de roeiers zich eensklaps bij het schip en namen zij de ongelukkige achtergeblevenen in hunne boot op. Het werd tijd dat men ze kon opnemen want wat gebrek nog niet had uitgericht zou spoedig de zee gedaan hebben, daar het S3hip reeds geheel onder water zat. Eenmaal in de boot, ging het met frisschen moed landwaarts en circa acht uren 's avonds had men het geluk weèr bij paal 24het uitgangs punt te landen. De bemanning werd spoedig op een wagen geplaatst en half tien 's avonds liefderijk opge nomen bij den landbouwer Seeltje Ruig te Lies. Er behoort moed toe om in duisteren nacht zulk een tocht te wagen, en het is daarom niet meer dan gepast, dat men wete wie de edele menschenvrienden zijn, die voor hunne natuurgenooten dien stouten tocht hebben ondernomen het zijn Arie P. Smitbootsman Jan J. GroendijkI. HansenJb. Jongeboer Schaap 0. J. Ruig, P. P. Cupido, C. P. Smit, C. T. Boer, G. G. SpaüjerG. G. Smit en W. Goendijk allen als roeiers.De Marna zitvolgens bericht van den 11, geheel onder water. K. Kelderde G2jarige meesterknecht op den pelmolen ,,'t Guyswijf", van den heer J. Vis Wz. te Zaandijk is den 9 alleen op den luizolder werkzaam zijnde in het luitouw verward geraakt en zoo om een katral heen gesleurd met' het gevolg dat hij met ver brijzelden schedel in den molen levenloos neerviel. In den avond van den 10 is een schippersknecht van eene schuitliggende in de Binnenhaven te Nieu- wediep gevallen en verdronken. B,ij eene vechtpartij te Roermondein den avond van den 10 is de vrouw van zekeren Lutgens zooda nig met messteken verwond dat men voor haar leven beducht is. De dader heeft zich uit de voeten gemaakt. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 11 de tegen den löjarigen gedeserteerden pruisischen cadet R. Wetstein wegens moedwilligen doodslag op den logementhouder J. P. IJ. Bontekoe, uitgesproken cel straf van 2 jaren tot 1 jaar verminderd. In de den 11 gehouden bijeenkomst der vereeni- ging „Weten en Werken" te Haarlem, werd den heer W. M. Logeman, sedert 25 jaren voorzitter, door eenige

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2