^faÖ0-Ö£ricütcn. getrouwe bezoekers der volksvoordrachten, als wier tolk de beer M. Cohen Stuart, van Alkmaar, optrad, een blijk van waardeering gewijd, bestaande in een zwart marmeren gedenksteen, in de met vlaggen en groen versierde zaal aangebracht. Den 11 is de postwagen van Hoorn naar Enk huizen door de gladheid van den weg omgevallen. On gelukken zijn niet te betreuren. De Hooge Raad heeft den 11 verworpen de cas satieberoepen van 1°. E. D. L. S., burgemeester der gemeente Oldhove en 3 andere personen door het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 15 dagen celstraf, ter zake van mishandeling van een Rijks-veld wachter; 2°. P. A. J., laatst directeur van het huis van arrest te Middelburgdoor het gerechtshof te 's Gra- venhage veroordeeld tot een half jaar celstraf, wegens valschheid in een door hem gehouden register. Den 12 en 13 is voor het gerechtshof te Amster dam behandeld de zaak der 30 egmonders, beschuldigd van het vernielen met geweld en in samenrotting van eetwaren (visch) en van feitelijken en gewelddadigen wederstand door meer dan 20 gewapende personen tegen bedienende beambten, die handelden ter uitvoering van het openbaar gezag op 21 en 22 Mei te Egmond aan Zee. 32 Getuigen werden gehoord die niet alle be schuldigden herkenden. De advocaat Haas verdedigde 18 der beschuldigden, de advocaat Hellegers, als toe gevoegde, de 12 overigen. De advocaat-generaal achtte de schuld van 2 beklaagden niet bewezen en conclu deerde tot hunne vrijspraak. Tegen de andere eischte hij voor 3 drie jaren voor 2 één jaar voor 4 acht maanden, voor 3 zeven maanden en voor 16 zes maan den gevangenisstraf, en geen celstraf, omdat anders, bij het gebrek aan cellen de toepassing der straf uit gesteld zou moeten worden. De verdedigers wezen er op dat het gemeentebestuur door het sluiten der her bergen voor de visschers en niet voor de veldwachters de ongeregeldheden had bevorderd dat de beklaagden hun eerlijk bedrijf verdedigden dat doode visch die de engelschen niet willen hebben en te Amsterdam wordt afgekeurd geen eetwaar mag heeten dat de beklaagden overigens brave menschen zijndie hun leven voor anderen wagen en dat in geen geval ge vangenisstraf maar alleen celstraf mag worden toegepast. Den 12 is in de woning van den landbouwer A. Brak, te Groenveld, gemeenteS Maarten vermoedelijk ten gevolge van het broeien van het hooi in de aisch gelegd. Het vee en weinigdoch het belangrijkste van den inboedel werden gered. Huis en inboedel waren laag verzekerd. De brandweer van S. Maarten heeft bij deze gelegenheid werder blijk gegeven van het praetische van een vast corps. Te Rotterdam is den 12 met groote bijval opge voerd een nieuw tooneelst.uk van Rosier Eaassen, dat den naam voert van „Zwarte Griet" en den toeschouwer verplaatst in Noordbrabant. 2 Boerenknechts van den landbouwer N., te Wes tenholte namen maandagavond een pot doovekolen mede om hun slaapvertrek te verwarmen, met het gevolg, dat men dinsdagmorgen een hunner dood en de ander bewusteloos vond. De gemeenteraad van den Helder heeft den 12 de jaarwedde van den directeur der eerlangs te openen school voor herhalingsonderwijs voor jongens en meisjes op 200 en die der aan die inrichting noodige onder wijzers op f 100 bepaald. Tot onderwijzer aan een der gemeentescholen werd benoemd de heer Hennes, te Haarlem. De aan de herv. kerk te Oudorp 1 ehoorende landerijen werden den 13 in het openbaar verhuurd voor f 2470, voor den tijd van zes jaren. Voegt men by dit cijfer de opbrengst van een stukje landdat vóór drie jaren voor 50 per jaar verhuurd en thans niet aangeboden werd dan krijgt men een be drag van f 2520 d. i. slechts f 25 minder dan de huurprijs vóór 3 jaren besteed Het gemeentebestuur van Wervershoof heeft be sloten tot het bouwen van eeue nieuwe school en ou der wijzers woning. Te Enkhuizen heefc zich een commissie gevormd, die aldaar en in den omtrek het plan tot het houden van de internationale landbouwtentoonstelling te Am sterdam zal bevorderen. Aan het vergelijkend examen voor hoofd eener school te Hoogwoud hebben slechts 5 van de 10 solli citanten deel genomen. Tot hoofd der school te Oosterblokker is benoemd de heer J. Pels te Roermonde. Tot hoofden van de nieuwgebouwde scholen te Heerhugowaard zijn benoemd de heeren J. Huizinga, te Gaastmeer en E. Ott Jz., te Venhuizen, Ds. Groenman te Oosterdijk is beroepen te Kwadijk. Een 73jarige grijsaard te Polsbroek is half ver brand in zijne woning gevonden. Ook stond het vertrek in brand waarschijnlijk door het omvallen eener peter olielamp. Er schijnt grond te bestaan om te vermoeden dat het bestuur van Blokker de poücieverordening in zal trekkendie het leggen van den Westfrieschen tram in den weg staat. Men spreekt er van dat de richting van den tram gewijzigd en langs Binnenwijzend genomen zal worden, ten einde Westwoud en Hoog- carspel te wijden. Te Schore en Vlake is beroepen ds. J. G. Klomp, te Broek op Langedijk. De gemeenteraad van Hoogcarspel heeft besloten, de school te Zwaagdijk naar de eischen der wet te laten inrichten. Benoorden Callantsoog is aangespoeld het lijk van P. Bakker, van Petten die bij het redden der beman ning van het stoomschip Strathmore is omgekomen. Den heer Jansonius is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als onderwijzer te Enkhuizen. Id het rapport der commissie van onderzoek no pens het vergaan van da Adder geeft zij als middelen om de herhaling van dergelijke ramp te vermijden aan: betere oefeningbetere loodsen, betere orders omtrent de telegrufische gemeenschapeen geheel stelsel van kustbewakingeene voldoende binnenvaart tusschen het Noordzeekanaal en den nieuwen rotterdamschen waterweg, een vast en algemeen sein tot het aanvragen van eene sleepboot. De Geldersche CredietvereenigiDg heeft een eisch tot schadevergoeding ingediend tegen den minister van justitiewegens het ontsnappen uit de gevangenis te Utrecht van eenen op hare kosten gegijzelde. De ongeveer 150 steenfabrikanten in ons land hebben door den hoogen waterstand gemiddeld eene schade geleden van 15 t. h. Alleen aan buitengewoon arbeidsloon is door hen f 80,000 betaald. 10 Leden van den gemeenteraaad van Nijmegen hebben den burgemeester verzochtde opvoering te willen verbieden van het tooneelstuk „Margaretha Gau- thier", door het gezelschap van den heer A. v. Lier uit Amsterdam. In de r. c. kerken werd door de geestelijken tegen het bijwonen der voorstelling ge waarschuwd. Bij de opvoering was de schouwburg echter geheel vol en werd mevr. Prenkel-Bouwmeester zeer toegejuicht. De stoombootreederij voor het sleepen van sche pen te Nieuwediep en IJmuiden heeft het afbrengen van het bij Callantsoog gestrande stoomschip Strathmore aangenomen. Op het hooren van de groote ramp te Callants oog is door een menschenvriend te Haarlem aan ieder der weduweD 20 geschonken. Het Panorama in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt op 2 Januari gesloten. Ds. S. de Waard, te Westzaan, heeft het beroep naar de doopsgez. gemeente te 's Gravenhage aange nomen. Dezer dagen zijn in de gemeente Warmenhuizen 12 bunders land verkocht voor 38000. De policie te Amsterdam heeft de hand gelegd op 3 personen verdacht van diefstal of medeplichtig heid daaraan van zakken haver gerst en boonen, ter waarde van f 2000. Te Amsterdam moet een gehuwd paar in een twist iets hebben uitgelaten aangaande het verdrinken van een nachtwachteen paar jaren geleden. De graanhandelaar B. de W., die eenige dagen geleden bij ongeluk van de trappen van de beurs te Leeuwarden viel is aan de gevolgen overleden. De heer mr. C P. E Hanegraaff, rechter inde rechtbank alhier, komt voor op de voordracht voor de betrekking van kanton- rechter te Delft. Woensdag-avond is trein 25, te 6 20 van hier naar den Helder vertrekkende door verkeerden wisselstand geloopen op een spoor, waarop bij de veelading 5 ledige veewagens stonden. Deze werden op elkander gescho ven en totaal verbrijzeld, maar zij braken den schok, zoodat de locomotief volstrekt niet beschadigd werd en maar enkele reizigers en een conducteur lichte verwon dingen bekwamen. De heer A A. Gouwe verleende waar het uoodig bleek, geneeskundige hulp. Ook de kokerpaal van den telegraaf geraakte omver, waardoor de gemeenschap met het noorden verbroken werd. Trein 26 van den Helder wachtte te Heerhugowaard vergeefs op sein en zond ten laatste behoedzaam de machine op verkenning uit die onderweg kondschap ontving. Bij aankomst aan de spoorbrug is deze treiu met de pas sagiers van trein 25 naar den Helder teruggekeerd terwijl trein 25 met die van trein 26 naar Amsterdam terugkeerde. Omstreeks halt 11 was de weg weder vrij, zoodat trein 29 na kort vertoef naar den Helder kon doorgaan. Bekend is de ramp waardoor onlangs eenige wakkere mannen van Petten en Callantsoog zijn om gekomen weduwe en weezen in behoeftigen toestand achterlatende. Eenige jongelieden alhier wenschen ten voordeele der achtergeblevenen op 28 dezer eene voorstelling te gevenwaarvoor zij eene inteekenlijst zullen aanbieden. Wij kunnen dit plan niet anders dan toejuichen en wenschen dat de volvoering door ruime ondersteuning en ook door het terugbrengen der kos ten tot het meest onvermijdelijke, eene flinke bijdrage aan de hulpbehoevenden zal verzekeren. In ons volgend nummer hopen we verslag te doen van het derde jaarlijkse!) examen van leerlingen der Muziekschool van de afdeeling Alkmaar der Maat schappij van Toonkunst den 13 alhier gehouden. GEMEENTERAAD. No. 10. Zitting van Woensdag l:i December 18S2. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Mr. J. P. Kraakman. Voorzitter de Burgemeester A. Maelaine Pont. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Gaat op voorstel van den Voorzitter de vergadering over in eene zitting met gesloten deuren tot het lezen der notulen van de laatste vergadering met gesloten deuren. Na heropening der deuren deelt de Voorzitter mede dat: «.op 28 November de voormalige asckschuur voor af braak ver kocht is aan H. Schuijt voor 38U,de Steenwerf aan de Oudegracht voor 3 jaren verhuurd is voor ƒ150,per jaar aan P. Messelaar en het terrein der zoo even genoemde asch- sckuur aan denzelfden voor f 27,per jaar, en voor het stukje grond bij de brug aan den Omval geen bod gedaan werd h. op gisteren de levering van 243000 straatklinkerwaalmoppen gegund is aan Wolff en Co. te Wageningen voor 17,12 per 1000 en van 421)00 rijnsteenen aan L. A. H. van Delden te Leilerdorp voor f 16,95 per 1000. De raming was f 20 per 1000. Daarna zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering in gekomen stukken. Van Gedep. Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot verhooging der jaarwedde van: a. het hoofd der school voor onvermogendenb. het hoofd der le tusschensehool; c. den onderwijzer der le tusschensehool P. C. Bakker. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot afstand van 4.20 centiaren gemeentegrond aan den W'esterweg aan E. A. de Wit.. Nos. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Brief van de Kamer van Koophandel, waarbij herinnerd wordt, dat indertijd vergunning verleend aan den heer W. E. Stoel tot het maken eener ophaalbrug over de Singelgrackt bij het Zeglis. De voorwaarden, waaronder die vergunning ver leend werd, schijnen tot verschil van gevoelen aanleiding te geven, meenende de heer de Eouw, bij wien de sleutel dier brug in bewaring is, dat voor het doorgaan 5 a 6 centen per ton gevorderd kan worden, terwijl anderen meenen daarvoor niets verschuldigd te zijn of zich om de kosten van de doorvaart onthouden. De Kamer, kostelooze ligging en vrije vaart steeds zooveel mogelijk trachtende te bevorderen, acht opheffing van dit misverstand wensckelijken hoopt bovendien, dat de raad, wanneer hij het denkbeeld der Kamer deelt, zijn cevoelen uitspreke en tot uitvoering daarvan des noodig zoodanige maatregelen neme als nuttig geacht wordendit wordt te meer noodig geacht, omdat zoowel de ijzerfabriek als de touwbaan van den heer J. EL. Paleari alleen door de voormelde brug aanvoer te water kun nen bekomen. Gesteld in banden van Burg. en Weth. om bericht en raad. No 6. Brief van den schoolopziener in bet distriet Haarlem, daarbij voor hoofd der openbare school voor meisjes na het gehouden vergelijkend examen in alphabetische volgorde voor dragende 1. Mej. E. J. Delincée te IJselstein, 2. L. J. C. Kuijl Eindhoven, 3- J. H. Pruim Groningen, 4. J. W. C. Vorderman Leeuwarden De intewinnen inlichtingen omtrent gedrag, praetische ge schiktheid en dienstijver der voorgedragenen zullen na ontvangst overgelegd worden. Ter lezing gelegd: de toegezegde, nog niet ontvangen stuk ken zullen daarbij gevoegd worden. No. 7. Adres van den heer Jan Holland te Sloterdijk, na mens de combinatie stoomtram Holland daarbij eenige bezwaren aanvoerende tegen de door den heer J. Pot gedane aanvrage om vergunning tot het aanleggen eener spoorlijn van het stati- onslerrein naar de Pieterstraat, in verband met vroeger door hem ingediende verzoeken om vergunning voor een stoomtram BierkadeAchterwegKanaalkadeStation en met andere lij nen, waarvoor concessie aangevraagd werd. No. 8. Brief van denzelfden heer namens dezelfde combinatie houdende bericht, dat haar door de heeren C. de Groot e. s uitmakende de Kennemerlandsche tramcompagnie, het voorstel gedaan is, de door die compagnie verkregene tramconcessiën tot het aanleggen en exploiteeren van tramlijnen in Kennemer- land te koopen. Daartoe is de combinatie wel bereid, docb al vorens een gedecideerd antwoord te kunnen geven, is zij ver plicht aftewachtenof het haar gedane voorstel des raads goedkeuring wegdraagt. De Voorzitter stelt, voor, beide zaken, als in verband staande :net het straks aan de orde komende verzoek van den heer J. Pot aan te houden, om daarop zooveel acht te slaan, als de raad vermeent te behooren. De beer Mr. A. P. de Lange gelooft,, dat beide stukken ter zijde gelegd moeten worden, als onder teekend namens eene combinatie, welke niet als rechtspersoon erkend is. Dit mag niet geschieden. De Voorzitter, de juist heid dezer opmerking toestemmende, antwoordt, dat hij ook niet voorstelde, deze stukken te behandelen, maar alleen daarop zooveel acht te slaan, als de raad vermeent te belmoren. Hij heeft overigens niets geen bezwaar tegen dat denkbeeld van den heer de Lange en stelt in verband daarmede voor, over te gaan tot de orde van den dag. No. 9. Brief van het hoofd der le tusschensehool. No. 10. Brief van het hoofd der school voor onvermogenden. No. 11. Brief van den onderwijzer P. C. Bakker aan de le tusschensehool, allen dank betuigende voor de toegekende ver hooging van jaarwedde. Voor kennisgeving aangenomen. Nu. 12. Adres van den heer L. C. Sckuller tot l'eursum, predikant bij de Ned. Herv. gemeente en 59 mede-onderteeke- naren naar aanleiding van het op 5 Nov. 11. door hen opge merkte, dat de groote najaars veemarkt van den eersten Maan dag in Nov. steeds meer den daaraan voorafgaanden Zondag inneemt en vervult, zoodat die veemarkt, niettegenstaande de daarop betrekking hebbende aankondiging van Burg. en Weth. van 25 October j 1., veel meer op den Zondag dan op den Maan dag schijnt bepaald te zijn. Zij achten het niet billijk, dat de Zondag, die nog steeds voor velen in deze stad een dag van godsdienstige rust en wijding is, ontnomen wordt aan hen, die op de rust eu stilte daarvan prijs stellen: d it dan het verkeer in sommige straten wordt belemmerd en de toegang tot vele woningen bijna onmogelijk wordt gemaakt en dit voornamelijk om niet ingezetenen en vreemde kooplieden een handel voordee- liger en gemakkelijker te maken, die, naar tun bescheiden ia- zicht, even goed op eenen anderen dag dan op den Zondag kan plaats hebben. Zij verzoeken daarom ernstig, dat het den raad behaget en gelukken moge, dergelijke maatregelen te nemen; dat de openlijke veehandel op den Zondag worde verhinderd, het openstellen van kramen en het luide aanbieden van koop waren op dien dag worde verboden en de veemarkt zooveel mogelijk beperkt blijve tot den dwvoor door Burg. en Weth. bepaalden dag. 13. Adres van J. N. Goes en 24 mede-onderteekenaren, allen bewoners en eigenaars van perceelen aan de Achterdam en Heerenstraat, om niet tot demping der Kooltuin over te gaan. De beweering, dat die gracht, eene stinksloot zou zijn is onwaarals de korte eu directe verbinding t.ussehen bet kanaal en de Zaadinarkt ware zij juist, dan zouden de bewo ners der Achterdam aan de zijde der Kooltuin de onaangenaam heden daarvan ondervinden. Zij zijn overtuigd, dat het meer dere verkeer op marktdagen en bij gevolg de vermeerdering hunner nering de eenige drijfveer is voor de bewoners der Kool tuin: die vermeerdering zou echter voor de bewoners der Achter dam vermindering ten gevolge hebben. Die aan de zijde der Kooltuin en Heerenstraat zouden bovendien bij demping geheel van licht in hunne keukens beroofd wordenwaaruit groote kosten voor hen zouden ontstaan. De demping, die groote uitgaven zou vereischen, is noch noodzakelijk voor de gezond heid, noch voor de verfraaiing der stad: zij is geheel overbodig en zelfs onbillijk. 14. Adres van H. Schuijt en 23 mede-onderteekenaren, waarbij zij verklaren met genoegen te hebben gezien dat de demping der Kooltuin in behandeling is genomen en er op wijzendat de gelegenheid tot demping thans allergunstigst genoemd mag worden, met het oog op de afgraving der Vest en op den te verkrijgen grond door de uitdieping der Hoorn- sche vaart, welke grond voor die demping zeer geschikt en gemakkelijk te vervoeren is en waardoor beide werken voor- deelig uitgevoerd kunnen worden. Zij verzoeken ten slotte dringend tot de demping te besluiten Nos 12, 13 en 14 ter secretarie gedeponeerd. Wordt vervolgd. B U R G E 11 L IJ K E STAND. GEBOREN. 11 Dee. Johan Erederik Elisa, Z. van Claas Janssen Cz. en üieuwertje van der Sluys Veer. 13 Johanna Catharina, D. van Cornelis van 't Hoff en Maria Paulina van Os. Cecilia Dorothea, D. van Lodewijk Ckristiaan Sckuller tot Peursum en Antonia de Koek. Jacob Willem, Z. van Willem Rlaauw en Grietje van Ammers. Jan, Z. van Karei Acker- man en Cornelia Maria Pukkel. OVERLEDEN. 13 Dec. Simon kieft, 33 j. Trijnlje, D. van Jan Schrijver en Anna Habee, 9 j. ARROND1SSEMENÏS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 12 December H. K., te Alkmaar, diefstal, vrijgesproken. J. B, zonder vaste woonplaats, geveinsde bedelarij, vrijgespr. J. S., laatst te Helder, desertie a s matroos vóór de reis,

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3