%tab0-BertcfUc«. gepantserd materieel te verzwaren, dat plan nog uit te stellen om later met meer zekerheid te kunnen beslis sen. Na art. 21 stelt de heer de Casembroot een nieuw artikel voor„gelden voor het vestigen eener inrichting tot opleiding van scheepsjongens te Vlissin- gen of' te IJmuiden. Memorie". Na bestrijding hiervan door de heeren Wichers en v. d. Hoop en de toezeg ging des ministers, om het voorstel door eene commissie van onpartijdige personen te doen onderzoeken trekt de heer de Casembroot zijn amendement in. Op art. 25 wordt met 34 tegen 19 stemmen aangenomen een amendement van deD heer Wichers tot verhooging met f 700 waardoor de minister een hoofdinspecteur van administratie zal kunnen aanstellen met den rang van kolonel. Op art. 31a. wordt met 39 tegen 8 stemmen verworpen een amendement-de Casembroot om de aspirant-administrateurs te doen opleiden te Amsterdam, daarvoor een memoriepost te stellen en de voorgedragen f 4150 te doen vervallen. Het geheele hoofdstuk wordt aangenomen met 35 tegen 12 stemmen. -Door de Holl. Spoorwegmaatschappij zijn op 4 en 5 December (S. Nicolaas) over hare lijnen vervoerd 18066 pakjes waarvan 5371 uit Amsterdam. Voor het bouwen eener nieuwe openbare school en het verbouwen der bestaande onderwijzerswoning te Dongen was den 10 laagste inschrijver de heer W. J. v. Noortte Loosduinen voor f 22,780. Door het departement van waterstaat is den 10 aanbesteed a. het uitvoeren van werken tot normalisee ring van de Waal onder Bommel Gent en Ubbergen b. het wegruimen van het bij de oostpunt van Rozenburg in het Schenr gezonken stoomschip Bthelwin. Minste inschrijvers de heeren a. W. P. de Vries, te Rossum ƒ229,760, b. Ph. Verbruggen, te Waddinxveen, f 64,600. De gemeenteraad van Surhuisterveen heett dea 1L besloten, geene tramlijnen op de gemeentewegen toe te laten. Den 11 werden per spoor van Leeuwarden naar Rusland afgezonden 2 paar koeien die in Maart zullen kalven het eene psar met een stierkalf gekocht voor 1040 het andere voor f 800. Den 11's avonds is in de buitengronden van Terschelling een tweemast stoomschip gestrand waar van den vo'genden morgen nog slechts de masten en schoorsteen zichtbaar waren. Den 11 is het pontje tusschen het Amstelhötel en de Weesperzijde te Amsterdam voor 6 maanden ver pacht voor 3650. Den 12 's avonds werd de hulp der policie in geroepen ten huize van Kasteelen aan het Levendaal, te Leiden alwaar diens .SOjarige dochter in beschon ken toestand zoodanig opspeelde dat eenige buurvrou wen haar moesten vasthouden. Toen de agent S. de woning binnenkwam rukte zij zich los vloog op hem aan en bracht hem een hengen slag op het rechter oog toe, ten gevolge waarvan hij voorloopig zijn dienst niet kan waarnemen. Op het oostzijder kerkhof te Zaandam, is den 13 plechtig onthuld, een monumeut op het graf van Ja- coba Molaan-Huig, weesmoeder in het doopsgez. wees huis aan de westzijde. Het is bekostigd door de ver pleegden en oud-verpleegden op het iniatiatief der ge broeders v. Santé, te Koog aan de Zaan, die het ook vervaardigd hebben. Ds. Molenaar en de heer F. v Santé brachten hulde aan de nagedachtenis der voor treffelijke vrouw. Te Vlissingen. werd den 13 op het bericht van de aanneming door de le Kamer van het ontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst voor de exploitatie der havenwerken aldaar den heer burgemeester A. Smit namens een veertigtal ingezetenen een Mercuriusbeeld, een pièce de milieu en een album aangeboden, terwijl door het muziekgezelschap „Ons Genoegen" namens de burgerij een serenade werd gebracht. De gemeenteraad van Meppel heeft den 13 eene bijdrage van f 200 toegestaan voor de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam. De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft den 13 met 9 tegen 4 stemmen verworpen een voorstel van den heer v. d. Hem om het gemeentehuis naar buiten Leeuwarden te verplaatsen. De gooische stoomtram heeft den 13 's avonds ter hoogte van de ijzergieterij bij Hilversum overreden een metselaarsknecht, die onmiddeiijk een lijk was. Den 14 was de geheele lading katoen uit het te Callantsoog gestraude stoomschip Strsthmore gelost. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 14 aanbesteed het driejarig onderhoud van a. 's Rijks zee- en havenwerken op het eiland Ok, en b. den grindweg van de Breelaan tot Ursem. Minste in schrijvers waren de heeren a. J. H. Klein, te Lemmer, en b. J. Oldenburg, te Bergen, respectievelijk voor ƒ9850 en f 2218 per jaar Den 14 raakte de winkelier HotF te Grosthuizen met zijn met een paard bespannen, voertuig den hand wagen van een zijner medeburgers zoodanig dat deze persoonlijk met handwagen, koopwaren en al geheel in het water tuimelde. De wrakken en wat verder op Texel geborgen werd van het barkschip Alexandre zijn den 14 publiek voor 201,80 verkocht. Het te Scheveningen gestrande schip Marx is den 14 vlot gemaakt en naar Maasslnis gezeild. Te Elburg kwam den 14 de verontrustende tij ding dat er een beer in de omstreken rondliep die veel nieuwsgierigen en ook de policie, met geladen re volversop de been bracht. En werkelijk werd tusschen Elburg en Doornspijk het dier aangetroffen en met sterke hulp spoedig gevangen. Het beest was door de eigenaars 2 rondtrekkende lieden in een een onbe woond huis opgeslotenen toen iemand wilde gaan zien of het nog wel van brood voorzien was bij het openen der deur ontsnapt. Bij de op 15 December te Amsterdam gehouden premiëntrekking der ieening van 1870, is de prijs van ƒ25000 gevallen op serie 5831 nr. 2 en die van f 1000 op serie 20879 nr. 2. Den 15 is het nieuw gebouwde weeshuis voor kleine kinderen en meisjes der herv. gemeente te Am sterdam, aan de Stadhouderskade en Tesselschadestraat, plechtig ingewijd. Voor dit gesticht werd aan giften zuiver verkregen f 293.508 maar door verkoop van terreinen en voordeelige belegging der gelden klom het beschikbare bedrag tot meer dan 6 ton, zoodat, schoon het gebouw ongeveer een half miljoen gekost heeft, aan geld en waarde van onbebouwden grond nog ruim 1 ton is overgebleven, 's Avonds werd de feestelijkheid besloten met eene voorstelling van dissolving views in het gesticht en eene schitterende gasverlichting van het uitwendige. Jnist 225 jaren geleden was het dia conie-weeshuis ingewijd. In de vergadering van aandeelhouders der Java- Rameh Cultuurmaatschappijden 15 te Amsterdam gehouden is, in tegenspraak met het voorstel van de meerderheid der commissie strekkende tot ontbinding, met 107 tegen 92 stemmen aangenomen een amende ment van den heer mr. Cosman beslotenaangezien het nog niet voldoende gebleken is dat het land te Barik ongeschikt is voor de cultuur of niet met geringe onkosten geschikt kan worden gemaaktde beslissing één jaar aan te houden en inmiddels eene nadere proef neming te doen waarvan de kosten 20,000 niet mogen te boven gaan. Een onbekend, bjna geheel ongekleed man wierp zich den 15 tusschen Zevenaar en Elten op de rails en werd door een aankomenden trein onmiddeiijk ver- morseld. Bij Petten is den 15 gestrand het engelsche stoom schip Claudon geladen met katoen. Door de steenfabrikanten in de Bommelerwaard en die te OpijnenHsaften en Herwijuen is aan den minister van waterstaat een adres gerichtwaarbij zij hunne instemming betuigen met het adres der heeren R. v. Wijck c.s., ter zake van het voorschrijven van bazalt in plaats van nederlandsche gebakken steenen bij den bouw van sluizen in de Keulsche Vaart. De leden der commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs te Sneek hebben hun ontslag bij den gemeenteraad ingediend. Kerkvoogden en notabelen der herv. gemeente te Westdongeradeel hebben met algemeene stemmen besloten, den huurders der kerkelanden de halve pacht over dit jaar kwijt te schelden, wegens de geringe op brengst van het gewas. De minister van financiën heeft aan de kamer van koophandel te Rotterdam te kennen gegeven dat aan den wenscb om de inschrijving; voor schatkistuil- jetten niet alleen te Amsterdam maar ook te Rotterdam en elders bij de agenten der Ned. Bank open te stellen, vooreerst nog niet kan voldaan worden doch dat bij eene volgende inschrijving ook een beperkt aantal schat kistpromessen van f 1000 zullen verkrijgbaar gesteld worden. De Ned.-Indische Stoomvaartmaatschappij en de Sultan van Senbalioeng (oostkust van Borneo) hebben een contract gesloten voor de exploitatie der steenko lenmijnen in dat Rijk waardoor Indie zal ophouden afhankelijk te zijn van de vreemde steenkolentoevoeren. De uitvoerende commissie van het hoofdbestuur van het Ned. Zendelinggenootschap heeft zich bij uit voerig schrijven verdedigd tegen de aanvallen, waaraan het in de 2e. Kamer van de zijde der heeren Donner en v. Assh v. Wijck heeft blootgestaan. Zij ontkent ten stelligstedat het leeraren vormt in moderne richtingen toont aan dat de heer v. Ascli v. Wijck zonder kennis van zaken gesproken heeft. Het onderwijs in handenarbeid wordt thans ge geven op 38 plaatsen aan ruim 1500 leerlingen, waarvan ruim de helft kosteloos. Door de firma Frederik Muller Co. te Amster dam is verspreid een prijs-catalogus van eene bij haar voorhanden zeer belangrijke verzameling kaarten eu boeken, betrekking hebbende op Nederlands waterstaat. Van de 796 nummers zijn 478 kaarten van het Rijk, de provinciën polders waterschappen, rivieren, kanalen, dijken overlaten wegen enz. De Koning heeft den heer Risseeuw te Goes geagreëerde van den gemeente-ontvanger aldaar niet ontvankelijk verklaard in zyn beroep van de besluiten van den raad dier gemeente en van Gedep. Staten van Zeeland waarbij geweigerd werd hem toe te laten tot het lidmaatschap van den raad. Op 17 Juli bad de Koning geweigerd eene beslissing te nemen omdat de heer Risseeuw te laat gerekwestreerd had maar deze was den 1 Augustus op nieuw gekozen. Het is dezer dagen gebleken dat in den tuin van het klooster in de kom der gemeente Helmond eene bijzondere begraafplaats bestaat waarop in de laatste 2 jaren nog hjken begraven zijn. De zaak is in banden der justitie. Het aantal studenten aan de universiteit te Lei den bedraagtvolgens den verschenen Studenten-Al manak, 781, waaronder 554 leden van het corps. Te Almkerk is een 3jarig knaapjeterwijl de moeder een buurpraatje maakte, in aanraking met den gloeienden kachel gekomen waardoor de kleederen in brand zijn geraakt en schoon voorbijgangers de vlam men bluschten, het kind eenige uren later is overleden. De commissie tot oprichting eener bewaarschool te Aalsmeer heeft daarvoor in de kom der gemeente een gebouw aangekocht. Door den kantonrechter te Oostburg zijn 2 ge meenteraadsleden van Aardenburg en Ede wegens openbare dronkenschap beboet. In antwoord op het adres hem door het amster- damsche studentencorps aangeboden heeft prof. Chan- fleury v. IJselstein den senaat geschreven dat hij zeer gevoelig is voor dit bewijs van waardeeringmaar dat bij hem overwegende redenen bestaan om zijn professo raat neder te leggen. Door het kantongerecht te 's Gravenhage is H. Kettenis wegens het moedwillig mishandelen van een kat, door het dier te villen nog vdór dat het dood was, veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf en 25 boete (subsidiair 7 dagen gevang.), Aan P. Grootes Sz., gewezen brievengaarder te Westzaan, is een Rijks-pensioen van 267 en aan T. Metsidem te Oude Schild op Texeleen van f 76 toegekend. De heer R. Broere hoofd eener openbare school te Tholen is benoemd tot onderwijzer bij de Rijks kweekschool te Haarlem. De herbergier A. Goossens, te Neterselin wiens woning de beruchte Matthijs de Bont 's nachts was binnengeloopen en gearresteerd werd is ten gevolge van den schrik overleden. In de vorige week werden te "Wieringen ongeveer 3000 stuks rotganzen onder slagnetten gevangen en geschoten. Dezer dagen overleed te Amsterdam een nog al bekende bedelaar die daar hij geen armen meer had en er steeds armoedig uitzag, veler medelijden opwekte. Daar hij geene familiebetrekkingen schijnt gehad te heb ben ruimde men zijn boeltje op waarbjj in een hoekje bijna f 4000 aan geld werd gevonden. De hoogste prijs van 150,000 der rotterdamsche schouwburglotenden 1 December getrokken, is ge vallen op een niet verkochtzich nog in handen der bankiers bevindend lot. De gemeenteraad van Beverwijk heeft het voor een paar jaren gebouwde maar door veranderde rege ling der armenzorg niet meer gebruikte spinhuis aan de afdeeling van het „Witte Kruis" afgestaan, ter op neming van lijders aan besmettelijke ziekten, en het ten raadhuize aanwezige daarvoor geschikte materiëel der waarts doen overbrengen. De gemeente zal het gebouw, de afdeeling het materiëel onderhouden. Naar aanleiding van een bezwaarschrift der boek handelaren te Gouda over het rondzenden van intee- keningbiljetten op het Handelsblad door den directeur van het postkantoorheeft de miniiter van waterstaat verklaard dat de ambtenaren zich van de verspreiding van dergelijke biljetten behooren te onthouden. 's Gravenhage, 16 December. Tweede Kamer. Het hoofdstuk nationale schuld werd unaniem aange nomen de minister verklaarde het leeningsontwerp te zullen wijzigen, in plaats van 35 miljoen als eerste ter mijn der serieleening van 83 miljoen zal hij in eens eene leening voorstellen van 60 miljoen voor Indië en Nederland gezamentlijk. Bij het hoofdstuk Financiën bestreden de heeren Blussé en Rutgers het financieel beleid der regeering en haar stilzitten de heer van Bylandt drong aan op den invoer van den gouden standaard en de indirecte belastingen. In de bus, geplaatst in het stadhuis bij gelegen heid van het trouwen, is in 1882 gevonden f 165,22%, welke som aan het Burgerlijk Armbestuur reeds is verantwoord. Den genoodigden tot het derde jaarlijksch examen der muziekschool van de Afd. Alkmaar e. O. der Maatsch. t. Bevordering d. Toonkunst was, verleden Woensdag, een waar genot bereid. Dat dit èn gevoeld èn erkend werd bleek uit de ademlooze stilte in de zaal gedurende de uitvoering der nummers van het, met zorg en smaak saamgestelde, programma, slechts nu en dan, helaas, gestoord door het onhebbelijk openwerpen der deur door te laat ge komen gasten, of een te vroeg invallend handgeklap Jammer alleen dat de Directeur bij het einde van zijn arbeid geen hulde van bet publiek ontving. Het aplomb waarmede verreweg de meeste proeven door de leer lingen werden voorgedragen zoowel als de merkbare vorderingen van velen hunner toch bewezen op nieuw wat de heer Koermanten gevolge eener gelukkige vereeeniging van groote musikale kennis, wilskracht en psedagogische gaven, óók als onderwijzer ver mag. Verkeerd zon het wezen hier leerlingen aan te wijzen die boven andereu hebben uitgemunt. Dat moeten zij voor zich zeiven weten. Doch uit den solozang, de driestemmige koren, quatre mains e. t. g. bleek van welke beteekenis „het oog des meesters" is. Van harte is het te wenschen dat een leeraar, die zulke uitkomsten weet te verwerven, verbonden blijve aan de hier gevestigde Afd. van Toonkunst en hare school. Maar niet minder dat proeven als de bespro kene het hare mogen doen om, op musikaal gebied, in Alkmaar tot inniger besef te brengen dat slechts door flinke aaneensluiting iets degelijks is tot stand te brengen. Volgens een bericht van ooggetuigen in het Han delsblad is bij het den 13 alhier voorgevallen spoor wegongeluk de locomotief van trein 25 belangrijk be schadigd en zijn een machinist en een postbeambte belangrijk gekwetst. De stations-chef was ongesteld en tijdelijk door een ander beambte vervangen. Dit bericht van „ooggetuigen" lijdt zeker aan overdrijving. De locomotief was zoo weinig beschadigd dat zij na gelicht te zijn met volle kracht de half verbrijzelde wagens van de veelading kon aftrekken. De machinist is niet gewond en van den postbeambte zijn eenige vingers tusschen het portier platgedrukt. In ons vorig nummer spraken wij de verwachting uitdat eene door eenige jongelieden beraamde voor stelling ten behoeve van de achtergelaten betrekkingen van de verongelukte bemanning der reddingboot te Callantsoog (ingezetenen van die gemeente en van Pet ten) ruime ondersteuning zou vinden. Denzelfden wensch koesteren wij ten aanzien eenermet gelijk doel door de Turnclub „Kracht en Vlugheidin vereeniging met het muziekgezelschap „Concordia", tegen de volgende maand blijkens achterstaande adver tentie, aangekondigde gymnastiekuitvoering. Tegenover de droevige omstandigheden der ongelukkige hulpbe hoevenden meene men niet te veel te doen met ook deze poging een goed gevolg te verzekeren, en de lijst, door eene commissie uit de leden der Turnclub eerst daags aan te bieden moge de bewijzen erlangen dat de liefdadigheid onzer stadgenooten zich in deze niet onbetuigd wil laten.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 6