tiiuucnlaub. bestaan van overspelige betrekkingen aldaar, eooals dui delijk in de zitting met gesloten deuren bleek. Ar- mand is mevrouw Bernays te Ostende en Spa niet gevolgd hij schreef haar zelfs niet. En zoo handelt iemand, die gezegd wordt zonder die vrouw niet meer te kunr.eu leven zoo zelfs dat hij zijn broeder als moor denaar laat optreden. Tusschen Armand en mevrouw Bernays bestond groote genegenheid geen schuldige liefde. Hij bewijst daarop dat de zwitsersche gouver nante (Amelie Pfister) alles behalve deugdzaam was tot groot vermaak van het publiek en zelfs van de beschuldigden. Armand scheen zeer aangedaan toen de advokaat aanhaalde, dat zijn dochtertje meende, dat hij eene buitenlandsehe reis maakte niet wetende, dat hij hier terecht stond als mede-plichtige aan moord. Nadat gezegd wasdat de getuige weduwe MarnefFe geen weduwe wasmaar in overspel leefde met een arbeider, terwijl haar man in een krankzinnigengesticht verpleegdwerd en dus geen vertrouwenverdiende(Bernays liet zich zelfs ongunstig over haar uit), komt hij tot Julie Raskartvolgens hem het verfoeielijiv monster, dat ge hoopt had de plaats van mevrouw Bernays in te nemen. Zij was niet tevreden met de rol van minnares: zij wilde de vrouw van Bernays worden. En tegenover zulke getuigen staan tal van achtenswaardige getuigen. Niets bewijst het bestaan van dien gloeienden hartstocht van Armand. Mevrouw Bernays ontving eiken avond, zeifs na het gebeurde in Sept. 1881, een briefje van Armand, wordt gezegd. En wat hield dat in? Een dagelijksch bericht omtrent den gezondheidstoestand van mevrouw Anspaeh geboren Pecher te Menton stervende. Het is niets dan verfoeielijke laster de verdediging heeft het recht al die door de beschuldiging gehoorde getui gen als ellendelingen te brandmerken. Dat alleen warme toegenegenheid en innige vriendschap bestaan heeft wordt nog uit 2 brieven van Bernays zeiven aange toond Armand is niet hertrouwd, alleen ter wille van zijn kind, zooals verklaard is. De advokaat wil brieven van dat kind voorlezen waartegen de Voorzitter zich verzetomdat zij niet tot de proces-stukken behooren. Ook Armand verklaart niet te willen dat die brieven bij de proces-stukken gevoegd worden. Hij is aange daan en de advokaat barst mede in tranen los. De door Robert geschreven brieven waarop de beschul diging zich beroeptverliezen alle waarde wanneer men weet, dat Armand vergeten had een cognossement bij een afzending te voegen alleen als gevolg van het wijden van al zijnen tijd aan de oprichting dier stoom vaartmaatschappij. De meeste argumenten zijn niets dan valsche muntgevaarlijke overdrijvingen. De bes hul diging liet zich door het gepeupel medesleepen. Nude crisis van 1881, ontstaan uit een naamloozen brief, misschien van Julie Raskart afkomstig, waarop Ber nays aanvankelijk geen acht sloeg, doch die later in verband gebracht werd met de verder gehoorde ver moedens. Terwijl mevrouw te Spa is verandert Ber nays van slaapplaats; naast de kamer van Julie betrekt hij een zolderkamertje, terwijl van het ongedierte, dat als reden voor die verandering opgegeven isniets gevonden werd. Bij de terugkomst van mevrouw neemt Julie een aanmatigende houding aan en tracht de echt scheiding zooveel mogelijk te bevorderen terwijl Ber nays met de familie Pecher in twist geraakt, doch niet met zijne vrouw. Niettegenstaande de tot stand ge komen verzoening toont Bernays sich weinig overtuigd van daar nieuwe aanstokingen en de vraag van Bernays aan Armand om opheldering, die gegeven wordt en zoo afdoende is, dat zij 3 dagen samen eten. Mevrouw Bernays luistert een gesprek der dienstboden afzij begrijptdat tegen haar eene saraenzweering wordt gesmeed en wil ze de deur uitjagen. Bernays weigert. Toen bleef haar niets anders over, dan zelf Amelie Pfister de deur uit te zetten, bij hare ouders hulp en bescherming te zoeken en van scheiding te spreken. Amelie en Julie vertrekken na aan Bernays allerlei gemeenheden over mevrouw gezegd te hebben, waarvoor hij f 250 betaalt. Bernays maakt zich gereed tegen een eisch tot echtscheiding. Armand, aan tafel genoo- digd wordt vriendelijk verzocht niet te blijven niet uit de deur geworpen zooals men zegt. Bernays kon dekt. Rondom tinnen borden en schotels zaten en lagen in een kring Winslow en diens vrouw met hunne beide gasten en hunne zes kinderen. Kornely zat tus schen de beide echtelieden in en werd met groote voor komendheid bediend, nu eens door Winslow, dan weder door diens vrouw, eene vriendelijke, maar zichtbaar lijdende verschijning. Dick had zijn plaats tusschen Kate en haar oudsten broeder, een krachtigen jongen man, terwijl de anderen zich hadden neergevleid zoo als het toeval het gewild had. Wat den eeii of den ander ook bezwaren mochteen oningewijd toeschou wer zou niet anders gedacht hebben of het gezelschap behoorde geheel bij elkander. Vooral de reis naar Californië werd druk besprokenwaartoe Winslow voornemens was, om zich in Kansas bij eene groote land verhuizerskaravaan aan te sluiten. Kornely bleef zeer ernstig Slechts zelden nam zij aan het gesprek deel. Haar peinzende blik echter ging van den een naar den anderalsof zij wilde berekenen in hoe verre ieder tegen de hem wachtende bezwaren was opgewassen. Ook op de wagensde paarden en runderen wierp zij tusschenbeide een blik en dan vroeg zij zich af, of dat werkelijk alles was wat van de beide bloeiende vaderlijke hofsteden was overgebleven. Hare oogen wer den somberder en hare lippen sloten zich nog een weinig vaster op elkander. En toch kreeg zij den in druk dat de in het oog vallende, wel is waar over een lange rij van jaren loopende achteruitgang in de uit wendige omstandigheden voor het minst aan de fami lies zelfs kon worden ten laste gelegd. Steeds keerde echter weder hare opmerkzaamheid tot Kate's lieve ver schijning terug, die ondanks haar aan moedwil grenzende vrooüjkheid met geheel het voorkomen van een huis moeder tusschen vuur en tafel heen en weder liep, voor iedereen zorgde niemand vergatbijna ieders wensehen halverwege tegemoet kwam. Wordt vervolgd. niet meer met Armand eten of de echtscheiding zou te zijnen nadeele uitgesproken worden. De hulp van den heer de Longele voorzitter van het Hof van Cassatie, wordt den 24 September door beide echtelieden ingeroepen. Bernays laat zich steeds op dubbelzinnige wijze uit over dezen bemiddelaar en handelt gedurende den loop dezer onderhandelingen even zoo. Op 7 Oc tober teekent Bernays de schikkingwaarin erkend wordtdat de tegen zijne vrouw ingebrachte beschul digingen geheel valsch zijn zijne vrouw deu eisch tot echtscheiding intrekt. Een knoop in deze schikking is het al dan niet hervatten der betrekkingen met Armand, door den bemiddelaar als voorwaarde gesteld en om welke voorwaarde hij belasterd is geworden. Op de door de beschuldiging gemaakte bedenkingdat pleiter reeds 3 dagen tegen het publiek sprak in plaats vau tegen haar, antwoordde pleiter, dat zij dan van de acte van beschuldiging af moest zien want dat zij door die acte valsche munt onder het publiek had verspreid. Toen Bernays weigerdegehoor te geven aan de raadgeving van den heer de Longe om Ai-mand weer bij zich te ontvangen ten einde de in omloop zijnde praatjes te doen eindigen ontstond de provocatie tot een tweegevecht. De toen door Armand geschreven brief, een zeer waardig en door den toestand bevolen schrijven, is niet door Bernays in zijn aangezicht gewor pen, maar ongeopend teruggezonden met het opschrift herlees mijn laatste schrijven alle verdere mededeeling acht ik overbodig. Toen zond Armand zijne broeders om opheldering en verzekerde Bernays hun nooit de ge dachte gehad te hebben om Armand te beleedigen. Er was dus geen sprake van tweegevecht, zooals men beweerde. Na die schikking werpt Bernays al de schuld van het daarna gebeurde op zijne vrouw uit brieven wordt dit aangetoond terwijl hij zich zelf voordoet als het onge lukkig slachtoffer barer streken en listen. Eindelijk vraagt hij echtscheidingmaar zijne vrouw weigert uit liefde voor haar kind waarvan zij niet scheiden kan Den 31 October wordt de schikking toegepast met eenige verzachtingdie zeker uitgebreid zou zijn. De toestand was dus niet zoo ernstig, dat van een moord alleen verbetering was te wachten. Mevrouw Bernays ziet alleen Armand van tijd tot tijd bij de familie Pecher, waar niemand iets bemerkt van onwederstaanbaren harts tocht. De hartstochtelijke liefde van Armand, volgens de beschuldiging de drijfveer tot den moord, heeft nooit bestaan. En Mevrouw Bernays die driemaal de echt scheiding in handen had, wilde daarin niet toestemmen. Hij toont daarop nogmaals op korte wijze aan dat de drijfveer voor den moord niet in liefde kun worden ge zocht. Diefstal is ook gebleken niet op te gaan. Na duidelijk te hebben gemaakt, dat Léon niet naar Europa kan zijn gegaan om dien moord te plegen verklaart hij dat schu!dig of onschuldig Armand na den moord als de dader aangewezen moest worden dit begreep hij zelf, toen hij den dag na den moord Léon's eersten brief uit Maastricht kreeg van dat oogenblik nam hij voorzorgen die hoogst onvoorzichtig geweest zouden zijn ware hij schuldig geweest. De brief van Armand aan Léon van 27 September, aannemende, dat die brief bestaat, al wordt de juiste in het oopieboek voorko mende inhoud ontkend, bevat niets bezwarends. Op 10 October te;-kent Bernays de schikking en weigert Armand verder te ontvangen en reeds op 27 September zou Léon ontboden zijn voor het plegen van den uioord. Even zoo is het met eenige telegrammen en brieven, na 10 October tusschen de broeders gewisseld. De beschuldiging berust hoofdzakelijk op toevall, gf-samen- treffende omstandigheden en in dit gediDg zijn niets dan dergelijke omstandigheden. En welk een gevaar bestaat er om door toevallen onschuidigen te veroor- deeleuTegen Armand bestaat niets bepaaldsalles in het stelsel van den procureur-generaal berust op vermoedens, toevallige omstandigheden. Hij deelt daarop mede, dat zijn ambtgenoot Robert het verdere zal toe lichten. Den 18 ving die advokaat zijn pleidooi aan. DUITSCHLAND. Plet handelsverdrag met Spanje is verlengd tot het tijdstip dat de spaansche Kamers beslist hebben over het bij haar ingediende voorstel ter verlenging van dat verdrag voor twee maanden. Het rijks-gerechrshof verwierp het hooger beroep van den afgevaardigde Bebel tegen het vonnis der rechtbank te Dresden, waarbij hij tot 2 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens beleediging van den bondsraad. De Keizer moet eenige dagen zijne kamer houden ten gevolge van eene lichte verkoudheid. De hofjacht kon hij den 16 niet bijwonen. ENGELAND. Den 16 werden door de Koningin benoemd tot minister van Koloniën lord Derby afgetreden minister van buitenlandsehe zaken uit het ministerie Beaconsfield tot minister van Indië lord Kimberley tot minister van oorlog lord Hartington en tot kanselier der schatkist de heer Childers thans minister van oorlog. Minister Gladstone herdacht den 13 het begin zijner vijftigjarige parlementaire loopbaan. Den 13 December 1832 werd hij te Newark tot lid van het Lagerhuis gekozen. Vertegenwoordigers van 223 liberale vereeni- gingen boden hem een adres aan. Onder de talrijke gelukwenschen was een lang telegram van deu Onder- Koning van Egypte en een van de grieksche regeering. Ierlaïjd. Twee arbeiders Byrne en Hanion zijn te Dublin gevat als verdacht van den moord op Cavendish en Burke. ERANKRIJK. Het voor eenigen tijd gestaakte ge ding tegen 23 oproermakers te Montceau-les-Mines is den 15 hervat. In den avond van den 15 ontploften aldaar twee dynamiet-patronen voor het huis van een ambtenaar aan de steenkolenmijnen die de hoeveelheid van de door eiken mijnwerker opgedolven steenkool aantee- bent. Niemand bekwam eenig letsel. President Grévy teekende den 18 het ontwerp-besluit tot toekenning eener subsidie van 112,500 aan de fransche deelnemers aan de tentoonstelling in 1883 te Amsterdam. Kamer. Den 15 werd de behandeling der buiten gewone begrootiug voortgezet. Minister Hérisson trad in eene beschouwing van de cijfersdoor Magnin aan de begruotingscommissie over de openbare werken op gegeven op 9150 miljoen door hem geraamd. Zij, die van dit cijfer tegen de bestaande icstellingen gebruik maken, noemt hij tegenstanders van het staatscrediet. (Gemor rechts Hij betoogt verder de noodzakelijkheid om de strategische en voor den handel voordeelige spoorlijnen te voltooien. Hij wenscht dat de Kamer zich tegen de beperking der openbare werken verklare en beroept zich op het gevoelen van De Ereycinet en Léon Say. Rousseau zegtdat de kosten der open bare werken de krachten van den Staat niet te boven gaan en bestrijdt de verontrustende geruchten onder het publiek verspreid over deu ongunstigen staat der geldmiddelen. Ribot antwoordtdat men zich ook voor te gunstige voorstellingen behoort te wachten en om zichtig in het ondernemen van nieuwe werken moet zijn. Hij is voor goedkeuring van de van regeerings- wege voorgestelde cijfers. Wilson voorzitter der be- grootingscom missiezegt, dat het tekort op de staatsbegrooting slechts schijnbaar is, want er wordt voor schuldaflossing 150 miljoen uitgetrokken, in plaats van 95 miljoen waartoe men zich verbonden had. Hij zegt, dat het geld der belastingschuldigen goed besteed wordt. Den 16 werd de buitengewone begrooting voor open bare werken post- en telegraafdienst en oorlogna verwerping of intrekking van alle amendementen, on veranderd met 466 tegen 2 stemmen aangenomen. ITALIË. Naar aanleiding van de weigering van den afgevaardigde Ealleroriom den eed af te leggen, is een wetsontwerp ingediend bepalende dat een af gevaardigde door eedsweigering zijnen zetel verliest en dat ieder afgevaardigde die niet binnen 2 maanden na zijne verkiezing den eed aflegt, datzelfde doet, tenzij door behoorlijk gestaafde wettige redenen daarin ver hinderd. OOSTENRIJK-HONG ARIJE. De commissie tot regeling der Donau-scheepvaart zal in het begin van Januari bijeen komen. SPANJE. Den 12 werd in den Senaat de motie om elke wijziging der tegenwoordige grondwet in strijd te verklaren mee de behoeften van het volk de be langen der vrijheid en het duidelijk verlangen van het land met 120 st., zonder tegenstemmers goedgekeurd. De conservatieven bleven buiten stemming en maar schalk Serranodie begreepdat hij ten hoogste 16 volgelingen zou hebben ging vóór de stemming weg. Bij den brand in het ministerie van oorlog te Madrid zijn 20 soldaten en spuitgasten min of meer ernstig gekwetst. De geheeie boekerij uit 8000 deelen be staande is verloren gegaan. TURKIJE. De Sultan is zoo angstig tengevolge van de in zijn rijk heersc^ende ontevredenheid dat hij in een bomvrij rijtuig naar de Moskee reed. De ge ruchten dat zijn gezondheidstoestand veel te wensehen overliet en dat hij eigenlijk krankzinnig was, worden door het turksche gezantschap te Parijs tegengesproken. ZWITSERLAND. Den 14 is de onder-voorzitter van den bondsraad Louis Ruchonnet tot voorzitter van het eedgenootschap en dus ook van den Bondsraad gekozen met 121 van de 180 uitgebrachte stemmen. Tot zijnen opvolger werd gekozen de candidaat van de rechterzijde en het centrum dr. E. Welti uit Aargau, met 91 van de 181 st. BULGARIJE. De verkiezingen voor afgevaardigden liepen in goede orde af en gaven eene groote meer derheid aan de partij die de staatkunde van den Vorst ondersteunt. De Kamer komt den 22 bijeen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Een ontwerp is ingediend tot verleening eener sub sidie van ten hoogste 8 ton aan de Kon. Ned. Loeaal- spoorwegmaatschappij te Apeldoorn voor het bouwen van eene vaste spoorwegbrug en voor het maken van toegangen naar die brug tevens ingericht voor gewoon verkeer over den IJsel bij Deventer. De 16 heeft de heer Wintgens den minister van financiën geïnterpelleerd over het haagsehe bosch een der schoonste van Europa hetwelk onder de leiding van den heer Zocher te Wemeldinge, die het weder overlaat aan een ander die slechts op geldenaken be dacht is, veranderd wordt in een park of buitenplaats met open vakken, die ruim baan aan de stormen geven om nog meer bnomen te vernielenzijnde door het domeinbestuur weder de verkoop (voorloopig uitgesteld) van 200 gave boomen aangekondigd.De minister ant woordde datovereenkomstig het rapport eener inder tijd ingestelde commissie van deskundigen naar vaste regelen gehandeld wordt in het belang van het behoud van het bosch waartoe het vellen van boomen het eenige middel is zonder 'dat er zucht tot geldmaken bestaaten dat de nu aangewezen boomen gevaar loo- pen bij een volgenden storm om te vallen, of stervende zijn of de inplanting van nieuwe boomen onmogelijk maken. De heeren Oorver Hooft en de Beaufort stem den in met den heer Wintgens, de heeren v. d.Eeltz en v. d. Linden met den minister. Eene motie van den heer Wintgens, oordeeiende, dat niet tot ingrij pende maatregelen in het behe -r van het bosch behoort te worden overgegaan zonder nader en goed geregeld onderzoekwerd door den heer Gratama bestreden als te ver tredende op het gebied der uitvoerende machten met 51 tegen 9 stemmen verworpen. Den 18 heeft de minister van financiën, bij de be handeling zijner begrooting zijne plannen ten aanzien van het belastingstelsel medegedeeld. Eene nieuwe wet op het personeel is afgewerkt en de omvangrijke memorie van toelichting, bevattende een geheel p'an van belas-

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2