In eene den 15 gehouden vergadering van de afdeeling Helder der Vereeniging tot bevordering van zondagsrusttot bijwoning waarvan alle slagers waren uitgenoodigd is door deze besloten om te beginnen 1°. Februari op zondag hunne winkels te sluiten. tiughervorming, gereed, maar de wet zal bij de Kamer niet inkomen dan te gelijk met andere belastingont- werpendie bijna gereed zijn. Het geheel kan niet tot stand komen zonder herziening der grondbelasting, die waeht op den afloop der hertaxatie. De personeele belasting zal geheel geheven worden door het Kijk, op 4 in plaats van 6 grondslagen de deuren en vensters en haardsteden vervallen. De belasting zal geheven worden voor 6/10 van 't tegenwoordig bedrag; thans is de opbrengst 10 a 11 miljoen waarvan het Kijk 2 miljoen behoudt; de nieuwe belasting zal 6/10 aan het Rijk opbrengen; ze zal worden een verbeteringsbelasting. Kaast die personeele belastingswet zal ingediend wor den eene wet op het roerend kapitaalom daarvan te keflen 1% p. ct. De patentbelasting moet verdwijnen maar komt in anderen vorm van bedrijfsbelasting terug. Maar opdat de Kamer geen indigestie krijge, wordt het tijdstip van de invoering van de personeele belasting niet afhankelijk gesteld van de belasting op het roerend kapitaal. De grondbelasting moet geheven worden naar een vast percentage van 6 p. ct., wat het Kijk f 860,000 zal opbrengen. Verder eene wijziging van de zegelwet tot het treilen van buitenlandscbe effecten en wijziging van het recht op binnenlandsche effecten, eene wijziging van de successiebelasting met atsehaffing van het buitengewone recht op de acte van scheiding. Men zal 4 miljoen hierdoor winnen na aftrek van alles De gemeenten verliezen 4/5 personeel, maar zullen ver krijgen een maximum vau 150 opcenten op het perso neel de Rijksopcenten op alle belastingen moeten verdwijnen. De gemeenten zullen verder opcenten mogen heffen op de belasting op bet roerend kapitaal en de bedrijfsbelasting, en dan nog 60 opcenten op de ge bouwde en 50 op de ongebouwde eigendommeu. De nieuwe wet op het personeel is de grondslag van alles: zij kan 1 Mei 1884 in wet king treden. De wet op het roerend vermogen 1 Januari 1884, wegens het verband tusscbeu die wet en bet kiezers-personeel De overige genoemde belastingwetten en voorstellen tot accijnsvermeerdering zuilen later volgen. Verbetering. In de zitting der le. Kamer van den 13 is bet door de 2e. Kamer aangenomen voor stel van den heer Rombach, betreffende den ijk der gasmeters niet aangenomen maar verworpen nadat de minister van waterstaatdie in de 2e. Kamer ger- zwegen had, het als ontijdig en schadelijk had bestreden. De gemeenteraad van Scliagen heeft den 13 met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek vau eenige onderwijzers aldaar en in omliggende ge meenten om een cursus in te .stellen tot opleiding van hoofdonderwijzers. De gemeente zou, behalve locaal, vuur en licht, f 500 hebben moeten bijdragen. Aan de op te richten handwerksehool is eene toelage van f 60 verleend. De heer Keet heeft zijn ontslag ge nomen als lid van den raad. De heer dr. Tirn- mers president der schoolcommissie, heeft, wegens vertrek naar elders ontslag als geneesheer aangevraagd. Op het bericht van den concessionaris van den stoom tram dat hij de fondsen voor deze onderneming te Londen tracht te bekomen heeft de gemeenteraad zijne concessie met een jaar verlengd. De IJsclub te Zaandam heeft den 13 besloten toe te treden tot den algemeenen scbaatsenri,dersbond. Aan den heer C. Oorver v. Wessem sedert de oprich ting in 1861 bestuurslid en sedert 1866 voorzitter, werd bij zijne aftreding het eerevoorzitterschap opgedra gen en als insigne een gouden schaats in étui aangeboden. In den nacht van den 13 is bij een goud- en zilverkashouder aan de Marnixstraat te Amsterdam een aantal horloges kettingen en andere gouden voorwer pen ter waarde van ongeveer f 400, door het inslaan van een glasruit ontvreemd. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 13 be sloten van de eigenaars 3 kaden, aansluitende bij die der gemeente aan te koopen te zaaien voor 2592. De 14 is te Amsterdam aanbesteed de levering van 2000 ellen draaddoek bij de directie der marine te Willemsoord waarvoor minste inschrijver was de heer S. Plauteydt, te Krommenie a 27u0. De noodlijdenden door den watersnood te Deven ter die tijdelijk in eenige schoollocalen gehuisvest waren, zijn weder in hunne woningen teruggekeerd, nadat die eenige dagen van water bevrijd en zooveel mogelijk van b'nnen gedroogd waren. Den 13 is voor het laatst warme spijs voor hen bereid in het gemeente gebouw in bet Klooster. In den nacht van 14 —15 is de leerlooierij van den heer J. Brands te Tilburg afgebrand, Te Middelburg is den 14 aanbesteed het gedeel telijk afbreken van de school voor lager onderwijs Nr. 1, en bet maken en inrichten van een schoolgebouw, waarvoor minste inschrijver was de heer O. Maters, te Vlissingena f 17,158, In de volksvoordracht, den 14 door den heer M. J. Mees te Haarlem gehouden, stelde hij de aanwezi gen voor, eene vereeniging op te richten tot bevordering en ontwikkeling van godsdienstig zelfstandig leven onder den naam van „Paulus-vereeniging." Terstond traden ruim 50 personen tot het lidmaatschap toe. In den eersten tijd wensebt men zich te bepalen tot het houden van voordrachten en het openen eener bibliotheek. De burgemeester van Zwolle heeft den 14, daartoe in staat gesteld door de Prov. Commissie van Beheer van het fondsin 1832 bijeengebracht ten behoeve der nagelaten betrekkingen van gesneuvelden en van ver minkten bij de belegering der citadel van Antwerpen, aan 7 oud-strijders eene gratificatie van 20 uitge reikt terwijl aan 3 anderen die door ziekte afwezig waren het bedrag werd toegezonden. Door de duisternis misleid is in den avond van den L5 te Oudendijk een paard met een karreljo in den ringsloot geraaktmaar alles gelukkig gered. Het te Callantsoog gestrande stoomschip Strath- more is dea 14 af- en te Nieuwediep binnengebracht De aannemingssom bedroeg 12000. In deu avond van den 15 is te Scharwoude een in tweeën bewoond boerenhuis van deu landbouwer A. Waterdrinker totaal afgebrand. Het vee is bijtijds ge red inboedel en los geld ten bedrage van 140 zijn verloren gegaan. Alles was verzekerd, behalve hetgeen deu selert kort inwonenden broeder behoorde, die zijne assurantie nog niet had doen overschreven. Den 15 's avouds heeft een hevige brand aanzien lijke schade toegebracht aan het pakhuis van den kruidenier J. de Haan en de sigarenfabriek van den heer 8. Meinesz aan het Noordvliet te Leeuwarden alsmede aan eenige achtergelegen arbeiderswoningen. De gemeenteraad van Botterdam heeft den 15 zich vereenigd met het gevoelen van B en W., om niet toe te geven aan den eisch van G-edep. Staten tot hand having van de jongensscholen voor m. u. 1. onderwijs 3e klasse, welke de raad wil opheffen, omdat het mid delbaar onderwijs voldoende is geregeld. Tegenover het voor tel van B. en W. om de op te richten school voor m. u. 1. o. 4e klasse te doen aansluiten aan de 5e klasse der volksschool werd aangenomen dat van den heer Koest c. s., om de aansluiting te doen geschieden aan de 3e klasse en tevens te bepalen, dat op alle lagere scholen het onderwijs in eene vreemde taal zal aanvangen in de 4e klasse. B. en W. en ook de raad vereenigden zich met den wensch van Ged. Staten om de op te richten school 4e klasse niet alleen voor tn-, maar ook voor minvermogenden gratis open te stellen. In den nacht van den 15, is door duisternis en mist, de leidsche pakschuit, gelaten met fusten jenever, in het Schie aangevaren door eene westlandsche schuit, gekanteld en gezonken. De schipper en de eene knecht sprongen tijdig van de schuit en kwamen met een nat pak vrij maar de andere knecht kreeg te water ge raakt een fust van den opperlast op zijn lichaam, en werd zoo gekwetst, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. - Den 16 werd door het prov. bestuur van Gro ningen aanbesteed a. bet verbeteren der Westerliaven te Groningen b. het maken van een veiligheidswerk voor de haven te Zoutkamp. Aannemers werden de beeren a. J. I. Toesman te Groningen, voor 12,900, b. S. de Wit te Zoutkamp voor 86,900. Voor het bouwen eener schooi met den bijbel en onderwijzerswouing te Kralingen was den 16 laagste inschrijver de beer C. de Kidder, voor 12L50. Den 16 werden te Nijmegen, in de gedecoreerde Harmoniezaalaan J. I. Robert ridder der Militaire Willemsorde, portier van het Vallsbof, die, 50 jareD geleden, op de citadel van Antwerpende lijn van de neergeschoten vlag onder het vuur der franscbe scherp, schutters weder naar den top van den 60 voeten hoo- gen mast bracht en de vlag op nieuw deed wapperen, met toespraken van de beeren kapitein Niermans, ds. Hoovkaas HerderscheeP. v. d. Burg en jr. mr. v. Lennep, voorzitter der afdeeling van bet Metalen Kruisaangeboden een prachtige fauteuil en een kistje met zeer bruikbaren inhoud, 's Avonds wer den hem door de sehietvereeniging „Waldcck-Pyrmont" ook een ruststoel en een rooktafeltje geschonken en den volgenden avond werd hem door de muziek der schutterij eene serenade met fakkellicht gebracht. Te Amsterdamin de Tweede Goudsbloemstraat, is den 16 een, bij afwezigheid der moeder, met lucifers spelend meisje in brand geraakt en deerlijk gewond. Door de genie is den 16 te U, recht aanbesteed het bouwen van een magazijn voor levensmiddelen voor het garnizoen op het terrein Damlust. Minste in schrijver was de heer J. Krap, voor 13,550. Den 17 's avonds ontstond brand in de boerenplaats van M. B. te Koedijk, gem. Bergen terwiji de eige naar afwezig was. De boet alleen bleef gespaard en het vee kon nog naar buiten worden gedreven. Huis en inboedel zijn overigens geheel verbrand. De oorzaak is onbekend. Het vernielde was verzekerd. In de gemeente Borger is eene vrouw in het vuur gevallen en ten gevolge daarvan onder hevige folterin gen bezweken. De kamer van koophandel te Leeuwarden heeft besloten adhaesie te geven aan een uit Rotterdam aan den minister van justitie gezonden adres ter verbetering van de wettelijke bepalingen aangaande faillissementen. Te Leersuin beeft de burgemeester aan iederen leerling der openbare schooldie gedurende een jaar geeu enkelen schooltijd verzuimteen zilveren horloge en het een of ander gouden voorwerp beloofd. - Het vóór 2 jaren te Maastricht opgerichte mili tair „Tehuis" is, wegens onvoldoende deelneming, dezer dagen gesloten. Ter beurs te Amsterdam is een adres aan den Koning ter teekening gelegd waarin Z. M. verzocht wordt, terug te komen op zijn voornemen om de wan deling in het Baarnscbe bosch aan het publiek tenzij voorzien van eene toegangskaart, te verbieden. Het Handelsblad acht het oneerbiedigaan een gerucht zooveel geloof te hechten en weigert, het dan ook te doen, omdatzelfs zoo de Koning zich niet gebonden achtte door het doorluchtig voorbeeld van prins Hendrik Z. M. toch ongetwijfeld van zijn voornemen om het bosch te sluiten zou hebben kennis gegeven vóórdat hij onlangs voor een paar miljoen guldens in de om geving vau het bosch van prins Hendrik geërfd aan eenige bankiers en handelaars verkocht. Uit Petersburg is vernomen, dat de man, die op 30 October het telegram aan de „Novoje Vremja" zond omtrent het vergaan van een stoomschip bij Vai- gatznu heeft verklaarddat nadere informatiën bij de samojeeden te Mezen aan het licht hebben gebracht, dat het bedoelde wrak niet van een stoomschip maar van een zeilscnip was. B. en W. van Amsterdam hebben bij den gemeente raad het ontwerp ingediend der bepalingen waarnaar concessie zou worden verleend voor de levering van gas. De levering aan te vangen 1 April 1885 aan de gemeente voor de straatverlichting moet gesehieden tegen 6 cent per kub. el bij een jaariijksch verbruik van 4 miljoen kub. ellenen voor 4% c. per kub. el Voor hetgeen boven de 4 miljoen kub. ellen wordt ver bruikt; aan de gemeente voor andere doeleinden en aan particulieren voor verlichting en verwarming tegen hoog stens 9 en voor beweging tegen hoogstens 7 cent per kub. el. De concessie zou duren tot 31 Maart 1918. Ieder inschrijver moet f 200,000 storten en bij gunning der concessie bovendien f 600,000. Hij, wiens inschrij ving niet wordt aangenomen ontvangt zijne storting binnen 30 dagen terug. Bij het centraal comité in zake de Adder bestaat het voornemen om uit de ingekomen gelden een blij vend fouas te stichten ten einde daaruit later bij vrij valling van renten op andere menscklievende wijze te kunnen beschikken. De laatste berichten omtrent de verzakkingen in de spoorweglijn Zaandam Hoorn luiden zoo gunstig dat er alle uitzicht bestaatdat bet werk op den be paalden tijd opgeleverd zal kunnen worden. De gemeenteraad van Krommenie heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den ontvanger om ver hooging zijner jaarwedde. Het kerkbestuur der reraonstrantsche gemeente te Amersfoort heeft bet bouwen eener kerk gegund aan den heer J. B F. Lensing, voor 6440. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten eene 4 p. ets. leening te sluiten van f 45000tot dekking der op f 161,428 geraamde kosten van aan- en verbouw van scholen. Door den minister is een subsidie vau hoogstens 68,000 toegezegd. De heer v. d. Veen te S. Pancras is benoemd tot onderwijzer aan een der scholen te Hoogwoud. Bij den minister van financiën is, door tusschen- komst van een r. c. priester, onder bet postmerk Haar- 'em i f 1085 voor te weinig betaald successierecht outvangen. Door de amsterdamsehe advocaten del Court en v. d. Hans isnamens eenige aandeelhouders in de Westfriesche Trainwegmaatschnppij een protest uitge bracht tegen de wettigheid van bet ter vergadering van 29 November te Hoorn genomen besluit tot exploitatie met behulp van gewone rijtuigen. Een klerk bij de tegrafie te Amsterdam beeft ee kantoorbediende, die met hem in hetzelfde buis woonde, voor een waarde van 303 bestolen. Hij is in hechtenis genomen. De sterfte onder de schapen doet de prijzen aan merkelijk rijzen. In de Beemster zijn 20 schapen ver kocht voor f 1300. Op Wieringen is de hoeveelheid wolvee zoo klein, dat lammeren, die omstreeks April geboren moeten worden nu reeds voor 12 en 14 per stuk zijn verkocht. Bij den inspecteur over het loodswezen te Wil lemsoord is voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukten der texelsche loodskotters Ns. 3 en 5 aan giften ontvangen ƒ5531,82%. Daaronder is 220,75 opbrengst van een bundel gedichtendoor den heer Stadermann te Helder uitgegeven en 100 van de loge te den Helder. Met 3 Januari a.s. worden de hulpkantoren der posterijen te Colhorn Buiksloot en Nieuwendam voor de dienst der Rijks-postspaarbank opengesteld. Te Driesum is de bliksemafleider van den toren gestolen. Het maken van een laboratorium voor de hygiene en pharmacologic te Groningen is aangenomen door den heer J. R. Jansen aldaar voor f 36,850. C. Sehoorl die in 1877 door de rechtbank te Breda veroordeeld werd tot 1 jaar celstraf en 25 boete, omdat hij zich voordoende als kapitein de Rid der van het stoomschip Conrad, den beer J P. C. de Graauw eerst voor f 100 en daarna voor f 400 had opgelicht, is dezer dagen overleden en heeft den per soon die hem sedert voortgeholpen en door zijnen invloed eene plaats als opperstuurman bezorgd had tot zijnen eenigen erfgenaam van zijne van vaders en broeders/ijde verkregen nalentschap benoemd. Deze beeft den heer de Graauw de 500 terug gegeven. Het te Petten gestrande schip Claudon is weder vlot gekomen. De van Nieuwediep naar de strandings plaats gezonden sleepboot Stad Amsterdam heeft er althans niets van ontdekt. Op het drietal ter benoeming van een hoofd der school aan de Langereis, gemeente Hoogwoud, zijn ge plaatst de heeren Deuzetnan te Barsmgerhorn M. de Jong te Zwaag en R. Kooiman te Oudshoorn. De nieuw gebouwde kerk voor de christ.-geref. gemeente te Enkhuizen is in gebruik genomen. Bij de trekking der amsterdamsehe premieleening van 1870 is f 25000 gevalien op nr. 2 van serie 5891 en 1000 op nr. 2 van serie 20879. Voor den stoomtram DeventerBorculoo waar voor 405,000 benoodigd is, werd reeds ingeteekend: te Deventer 100,000 te Loebem en Laren 85,000 en door de gemeente Laren f 50,000, te zamen 235,000. Kerkvoogden en notabelen der herv. gemeente te Zwolle hebben de aanbieding eener amsterdamsehe firma, om de 4 avondmaalsbekers der Bethlehemsche kerk ten behoeve van een buitenlaudsehen particulier voor ƒ20,000 aan te koopen van de hand gewezen, ook ten gevolge van de bemoeiingen der regee,-ing om deze kunstvoor werpen in het land te behouden. J)e gemeenteraad van Nieuweramstel heeft aan B. en W. een crediet van 6000 a 7000 geopend tot het aanschaffen van brandblusciimiddelen. Op het verlangen der bevoegde autoriteiten dat een commis saris van policie worde aangesteld op eene jaarwedde van minstens f 2500, is een tractement van 1500 a f 1800 voldoende geoordeeld en de burgemeester ge machtigd met den minister van justitie de zaak te overwegen. Door den inspecteur van het middelbaar onderwijs is op nieuw aangedrongen op het stichten van eene burger dag- en avondschool. Het hoofdbestuur der vereeuiging van gepensio neerden onderofficieren en minderen van het leger heeft bij adres de medewerking der 2e Kamer verzocht tot het verkrijgen van een jaarlijkech subsidie, om eene tegemoetkoming te verschaffen aan de meest hulpbe hoevenden onder de gepensioneerden.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 3