Buitenland. Binnenland. groote dankbaarheid de beschermende hand uit Wee- nen hebben aangegrepen. In 1879 sloten Duitschland en Oostenrijk-Hongarije een verbond tot onderlinge bescherming, voor een tijd van vijf jaren. Ziedaar een licht, dat eensklaps door de nevelen breektnu de nieuwe Russische minister von Giers, Petersburg verlaat om Berlijn en Weenen te bezoeken en nieuwe vriendschapsbanden schijnt te willen aanknoopen. Laat ons goede buren zijn, roepen Rusland en Duitschland elkander toe, wij hebben geen tegenstrijdige belangenen al versterk ik ook mijne grenzen aan uwe zijde, voegt Rusland er bij, dat be hoort tot die alleduagsche voorzorgen die elke mo gendheid gewoon is te nemen, en die men elkander niet kwalijk neemt. Hebben Rusland en Oostenrijk- Hongarije ook geen tegenstrijdige belangen, of kan een regeling getroffen worden, die een goede verstandhou ding waarborgt, zoodat het drie keizers-verbond, zooal niet uitdrukkelijk op het papier gesloten althans door de onderlinge goede gezindheid inderdaad geacht kan worden herleefd te zijn? Gaarne zou men duidelijk zien wat ten dien aanzien in het oosten geschiedt, maar de nevelen blijven hangen. Uit het duister knalde nog steeds in Ierland bet moorddadig schot, uit het duister kwam de hand met het dolkmes, dat de hooge ambtenaren der regeering doodde, en in het duister trok de moordenaar zich terug, onzichtbaar voor het oog der justitie. Uit het du ster troaen de Nihilisten in Rusland hunne slacht offers en zonden zij hunne dreigbrieven en proelamafiën, en in Frankrijk ontplofte hier en daar het dynamiet, door een onbekende hand heimelijk neergelegd, en ver spreidde schrik onder de rustige bevolking. De Fransche republiek werd door Bonapartisten noch Koningsge zinder» in gevaar gebracht, maar verdeeldheid, naijver en wantrouwen onder de vele meesters des lands deden de onzekerheid en verwarring voortduren, en duister bleef de ingeslagen weg, ook voor het scherpziend oog. In ons vaderland ontkende niemand meer het onbe vredigende van den toestand op velerlei gebied. Be lastingen verdediging kiesrechtzijn onvoldoende maar ten aanzien van de middelen tot herstel bleef het verschil van meenirig heerschen en omtrent hetgeen het bestaande zou moeten vervangen liepen steeds in zichten en wenschen uiteen. Geen krachtige overtui ging die zich baan brak bij de natie alzoo ook even min krachtige overtuiging en vastheid van gang bij de mannen die zij zich tot hare vertegenwoordigers koos. Plannen tot verbetering zijn voorgesteld ofbeloofd, maar wie heeft vertrouwen in het slagen dezer pogingen of durft voorspellen wat de uitkomst zal zijn De donkere dagen gaan voorbijen het jaar van regen en storm van wolken mist en nevel het aan zon en licht en warmte misdeelde jaar zal weldra ten einde zijn. Kersttijd en nieuwjaar zijn de boden der over winning van het licht op de duisternis in de zedelijke en de stoffelijke wereld mogen zij het zijn ten aanzien van het jaar dat voor ons ligt! Zonlicht en warmte brenge dat nieuwe jaar aan de aarde en in de gemoe deren der menschen Het verdrijve wolken en nevelen en scbeuke ons een helderen hemel en een helderen blik lust en moed warmte vau overtuiging en een kraehtigen wil in de richting van het lichtten goede BELGIE. Da minister van financiën sprak den 20 eene lange redevoering uit. Over 1881 bestond een tekort van 5, over 1882 van 14 en over 1883 van 25 miljoen. spiegelen. Het was hem welkom dat Kornely zwij gend als een schaduwaan zijne zijde voortschreed. Hij schroomde haar te storen in hare overpeinzingen, om niet opnieuw harde opmerkingen te moeten hooren over de door het noodlot vervolgde familie als wier zegen spreidend middelpunt hem Kate was toegeschenen Een half uur en langer waren zij voortgegaan, toen Kornely plotseling een diepe zucht slaakte. „Wat hebt gij anders met elkander gepraat P" vroeg zij als ter loops, ik bedoel gij en dat vroolijke ding, Kate." „Heel veelantwoordde Dick trouwhartig en de toon van zijne moeders stem gaf hem nieuwe moed, „ik moet bet eerlijk zeggen, bet waren slechts onbeduidende zakenmaar alles klonk zoo vriendelijk en hartelijk, dat ik uren lang naar haar had kunnen luisteren. Indien ik het woord voor woord vertelde, zoudt gij er over lachenhet kinderpraat noemen of u misschien nog meer verbitteren." „Vertel maar, Dick, vertel mij alles. Ik ben niet onbillijk. Vertelvertel maar juist zooals de woorden uit den mond komen. Ik hoor u gaarne praten. Uwe stem herinnert mij uwen vader en over diens lippen kwam nooit eene onwaarheid." Dick begon nu te vertellen. In het begin wel is waar aarzelend langzamerhand kreeg zijne stem echter meer vastheid. En was het dan ook al kinderpraat, hetgeen bij nu herhaalde de aanmoediging zijner moeder ver sterkte hem echter in het geloof, dat de tusschen hem en Kate gewisselde woorden van te groot gewicht waren, om er een te vergeten. Hij volgde een onwillekeurigen aandrift, om te trachten door zijne mededeelingen Kornely's oordeel te wijzigen Kate steeds het onder werp van het gesprek te doen blijven en zijne moeder geen tijd te geven dit op een ander onderwerp te brengen. Hij meende niet genoeg te kuunen vertellen. Ot zijne moeder naar hem luisterdeof zij lette op zijne mededeelingen hem slechts tot spreken had opgewektom ongestoord te kunnen voortpeinzen, wat bekommerde hij zich daarom zoolang hij zelf naar zijn eigen woorden luisterde. En Kornely liep inderdaad ook naast hem voortalsof zij met bare gedachten ie weet, waar was, zeker echter niet bij de lieden aan den DimcUpoel, Haar hooid droeg zij tegen hare gewoonte t l> als met haar oogen den grond vóór zich on- dti zo- tiide en alsof zij nu en dan door uitputting we.o overmand, ^steunde zij eenige oogenblikken De drie voornaamste oorzaken daarvan waren de meer dere onkosten van het opent aar onderwijs misrekening in de raming der ontvangsten door de geringe opbrengst der successierechten als gevolg van de weinige sterf gevallen en der registratierechten door de daling van den prijs der vaste goederen en de verandering in de verhouding van de opbrengst der spoorwegen tot de schatkisttengevolge waarvan de ontvangsten ver minderd zijn. ENGELAND. De minister van koophandel verze kerde in eene dezer dagen gehouden redevoering dat de regeering niet voornemens was een beschermheer schap in Egypte te vestigen. Zoodra orde en veilig heid aldaar verzekerd waren zou Engeland zich terug trekken. De regeering der fransche republiek zou dau de zuiverheid van Engelands bedoelingen erkennen en daardoor krachtig tot het herstel der goede verstand houding tusschen beide mogendheden bijgedragen worden. Den oud minister Forster is het eere-burgerschap van Glasgow aangeboden. FRANKRIJK. De directeuren der Union générale, in het begin dezes jaars te Parijs gesprongen, Bontoux en Feder genaamd, zijn veroordeeld tot 5 jaren gevan genisstraf, f 1500 boete en in de kosten. Zij zijn schul dig verklaard aan het afleggen van valsche verklaringen in de algemeene vergaderingen en valsciiheid in de rekeningen door verdichte poster» te boeken. Verder aan beursspel met geheime fondsen en eindelijk aan het maken van valsche koersen ter beurze om op bedrie- gelijke wijze schuldbrieven te plaaten. Kamer. Den 19 klaagde de heer de la Bassetièr6 over de veelvuldige diefstallen in kerken, volgens hem® een gevolg van de bestendige aanvallen der pers tegen de godsdienst. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat in den tijd na bet herstel des Koning- schaps jaarlijks gemiddeld 42 dergelijke misdrijven voor kwamen en sedert 1876 slechts 22. Men moest de dieven echter overlaten aan de goede zorgen der veld wachters ei» hunne misdaden niet maken tot een vraag stuk van algemeen staatsbeleid. Senaat. Den 20 verklaarde Léon Say, dat de beste oplossing voor de voltooiing der openbare werken zou zijn het aankuoopen vau onderhandelingen met de spoorwegmaatschappijen. RUSLAND. Volgens de Golos is het ir. Maart 1882 door den minister Ignatieff uitgevaardigde besluit, waarbij aan Israëlieten verboden werd buiten de voor hen aangewezen deelen des rijks apotheken te bezitten, door den Senaat ingetrokken. Den 18, den verjaardag van den kroonprins, zijn de Keizer en de Keizerin weder te Petersburg geweest. mi m n|frrimTrn ~"Wmfn~ STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Behandeling der Staatsbegrooting. Hoofdstuk IX Waterstaat). Art. 7, Reis- en verblijfkosten f 105 805 Met 49 tegen 15 sternen aangenomen een amende ment van den heer Rutgers tot vermindering met/40000, als aandring tot bespoediging van de lang beloofde herziening der tarieven zijnde op de geheele staatsbe grooting niet minder dan f 581,000 voor reis- en ver blijfkosten voorgedragen. Art. 39, rotterdamsche water weg 3,402,640. De heeren Wichersen Bastert stellen voor dezen post aanvanke ijk voor memorie maar bij 's ministers antwoord tot dit bedrag uitgetrokken, te zwaarder op haren stok. Ofschoon zij niet scheen te luisteren ontging haar toch geen lettergreep van bet geen de eerlijke Dick met zooveel vuur vertelde niet de geringste bewegingdie hem nu eens meer dan weder in mindere mate zulk een zeldzame welsprekend heid gaf. Langzaam en bedaard waren zij voortgegaan, en toch scheen hetalsof de tyd was omgevlogen want verrast zagen zij op toen plotseling twee honden vroolijk blaffend om hen heensprongen en dadelijk d. arop de stemmen der beide broeders niet minder vroolijk bun in de ooren klonken, „Ik ben wat vermoeid zeide Kornely nadat zij met hare zoons aan tatei was gaan zitten, het was een heete dag en oude hennnenngeu wekken meer op dan noodzakelijk is. Goeden nacht dus en opstaande ging zij naar hare kamer. Den beiden jongeren broeders, twee fiinken jongens van 18 en 20 jaar, ontging het wel niet, dat de rimpels in haar gelaat nog dieper waren en hare groote oogen eene eigenaardig dronmende uitdrukking hadden, maar de hun gegeven verklaring stelde hen gerusten spoe dig zochten ook zij met Dick hunne legersteden op. Een weinig later, doolde het lichtspreideud haard vuur uit en toen lag de kleine hoeve zoo stil, alsof zij slechts een dood aanhangsel was van de zich als zwarte schaduwbeelden vertoonende groepen van vrucht- boomen in den tuin. Dick bleef lang wakker. De gebeurtenissen van den dag: lieten hem niet tot rust komen en toen hem ein delijk de oogen toevielen verliet Kate's beeld hem ook in zijne droomeu niet. Hand in hand wandelde hij weder met baar over de groene prairie en was het ook slechts kindergebabbel tusschen hen beide, hij kon niet genoeg naar hare vroolijke invallen luisteren. Anders Kornely. Haar kwam geen slaap in de oogen. Zij bleven in het donker staren en peinzen. Zij zuchtte niet zij klaagde niet en toch streed zij een heftigen strijd in haar binnenste. Had haar trouwe Abel nog maar geleefd, om haar te raden en te helpen Buiten echter welfde zich de heldere bernei in onbeschrijfelijke pracht boven bet zwarte landschap. Geheimzinnig schitterden en fonkelden de sterren om steelsgewijze een blik te werpen in de stille hutzich te spiegelen in de tranen die langzaam en zwaar over Kornely's gerimpelde wangen vloeiden. Wordt vervolgd. verminderen met 1% miljoen voor de verhooging en verbreeding van het Noorderhoofd aangezien voor het oogenblik geen tijd is tot behoorlijke bespreking en de vrije belissing der le Kamer over deze zaak zou belet worden. De heer A. v. Dedem mede niet willende vooruit loopen op het aanhangig wetsontwerp stelt voor den post te verminderen met 2% miljoen en dus enkel de gelden voor het gowone onderhoud toe te staan. De minister verdedigt den postdie strekt om de werkzaamheden voort te zetten en boven de door graving dezelfde diepte te verkrijgen als in de door graving, die zeer verbeterd is. Het iaatste amendement wordt verworpen met 59 tegen 20 het eerste aange nomen met 56 tegen 23 stemmen. Art. 56. Merwede- kanaal. Een amendement van den beer Dirks, om den post te verminderen met 2 miljoen en dus te brengen op 1,287,500, omdat er nog niets gedaan is wat naar onteigening zweemt en de werken toch worden voort gezet, waartegen de minister aanvoert, dat de onteige ningswet dit jaar niet zou zijn aangenomen wat van belang is voor de spoedige voltooiing van het kanaal maar in het voorjaar zal worden behandeld om dan terstond met de werken te kunnen aanvangen, en dat vele werken reeds dadelijk kunnen worden uitgevoerd zonder dat onteigening noodig is, wordt met 48 tegen 29 stemmen verworpen. Art. 112, spoorwegbegrooting, 14& miljoen wordt aangenomen met 53 tegen 7 stemmen. Het hoofdstuk Waterstaat, met een eindcijfer van 33,602,071,21 wordt aangenomen met algemeene stemmen. Desgelijks de ontwerpen tot wijziging der indische begrooting en die voor Suriname voor 1881, met 33 tegen 18 stemmen dat tot verhooging van het voorschot uit 's Rijks schatkist aan de geldmiddelen van N, Indie en met 45 tegen 5 stemmen dat tot wijziging van art. 60 der indische comptabiliteitswet. De gemeenteraad van Anna Paulowna heeft den 19 met algemeene stemmen tot ontvanger benoemd den heer A. J. de Jougb, gemeente-secretaris, ter vervan ging van den heer F. Kaan die tegen 1 Januari zijn ontslag had verzocht. De broodbakkei'ij van Herman Zwagerman te Abbekerk is den 19 December door brand vernield. Huis en inboedel waren laag verzekerd. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 20 be noemd tot onderwijzer aan de opleidingsschool den heer L. H. Struyvé te Spanbroek tot leerares in de wis kunde en het boekhouden aan de middelbare school voor meisjes mej. G. M. de Vostot leeraar in de fransche taal den heer N. F. Stadeste Leeuwarden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 20 het verbod tot het berijden van de Kalverstraat met handkarren zoodanig gewijzigd dat eene uitzondering wordt gemaakt ten gunste van de bewoners dier straat en van aangrenzende stegen die slechts in ééne rich ting bereden zullen mogen worden. Voorts is een amendement aangenomenwaarbij de boven boete bedreigde verbeurdverklaring der bandkarren facultatief gesteld wordt. Op voorstel van B. en WT. zal eerlang worden overgegaan tot de uitgifte van 1\ miljoen nomi naal der leening van 1879. Den 20 is de assistent-conducteur W. Huizing op den Rijnspoorweg onder Bunnik van den trein ge vallen en zwaar aan het hoofd verwond. Ben in de nabijheid geplaatste blockwacbter seinde naar Utrecht, van waar terstond een trein werd afgezonden om den gowo de te halen. De na aankomst te Utrecht ver leende geneeskundige hulp mocht niet beletten dat Huizing na 10 minuten den geest gaf. In den nacht van 20—21 werden uit het horlo gemagazijn van den heer A. Boers, aan den Vijgendam te Amsterdam 7 gouden- en 2 zilveren horloges ge stolen waartoe de dief met een steen de spiegelruit had ingeslagen. 2 Huizen verder was hij in handen der poüeie. Door het prov. bestuur van Noordholland werd den 21 aanbesteed het driejarig onderhoud van de ha ven te Oude Schild op Texel, waarvoor minste inschrij ver was de heer W. Hillenius te Texel, tegen f 5978 per jaar. De heer H. G. v. Wijk pastoor te Heemskerk, vierde den 21 het 50jarig jubilé zijner priesterwijding. Door eene commissie uit den gemeenteraad werd hij bij monde van den heer Zaalberg hartelijk toegespro ken die hem uit naam der ingezetenen een kristal len met zilver gemonteerd middenstuk met dito fruit schalen aanbod. Mevr. Kleine den 21 te Groningen in „De Fourchambaults" optredende, werd door eene eerewacht te paard uit het studentencorps afgehaald en in een met 4 paarden bespannen rijtuig van de station naar haar hötel gebracht. Voor Schouwen is den 21 gestrand en verloren gegaan de schoonerlogger Willem Beukelszoonvan Villanova de Portimao met vijgen naar Vlaardingen. De equipage is met eigen boot te Noordschouwen ge land. Te Herwijnen is den 21 door de justitie uit Dordrecht huiszoeking gedaan bij de schoonmoeder der miljoenenjuffrouw. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 2L met algemeene stemmen onaannemelijk verklaard de voorwaardendoor dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland gesteld voor het graven van een kanaal naar zee ter verversching der grachten en aan B. en W. een crediet verleend voor het doen vervaardigen van ontwerpen tot verbetering van den toestand. Den 22 is te Amsterdam voor den heer M. J. Maykels, aanbesteed het maken van eene diamantslijperij met machinekamerketelhuis enz., van een perceel aan de Weesperstraat. Minste inschrijver was de heer D. Tammingavoor f 22,300. Al de studenten in de rechtsgeleerdheid te Gro ningen hebben bij adres den minister van binn. zaken verzocht, bet schriftelijk gedeelte bij het doctoraal examen in de staats- en rechtswetenschappen weg te laten en het schrijven van een proefschrift facultatief te stellen. Vervolg der binnenlandiche berichten in het tweede blad.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2