In de zitting' van den 22 des avonds te acht uren deed de jury uitspraak en veroordeelde Léon en Armand Peltzer beiden ter dood. (Steeds Vrij dagavond en Zaterdagmorgen in de stad per bulletin medegedeeld SEeiegtafisscfre Berttiilsjw. Jngezoeiben jStukfceti. 3&tabiS-ï3crit?Uim JKarki- en fie«rsbcvithtsu T Armand heeft ze mij afgesneden op een dag zonder dat ik het wilde. Later zegt zij dat Mariette haar afgesneden heeft. En aan die gedachtenis hecht Ar mand zooveel waardedat hij in oogeublikken van gevaar daarvan zelfs niet scheiden kan hij was dus smoorlijk verliefd en haat en wraak ontstaan zoodra Bernays hem de deur wijst. Er wordt gezegdde eerste brief van Bernays hield niets vijandigs in: waarom werd hij dan met bedreigingen beantwoord? Hij blijft Bernays voor een lafaard houden, omdat hij een twee gevecht met Armand weigerdemaar hij blijft toch Armand den toegang tot zijn huis ontzeggen Armand zendt getuigen, omdat hij wel begrijpt nooit te kunnen trouwen met de weduwe van zijn gedooden tegenstan der. Eijne broeders treden voor hem op. De zaak eindigt met eene schikking en de hoop, om van Bernays ontslagen te raken, verdwijnt. Waarom weigerde me vrouw de echtscheiding? Omdat zij haar kind meer beminde dan Armand. Er bleet dus niets anders over dan Bernays uit den weg te ruimen. De verdediger zegt, Armand dacht er niet aan die vrouw te trouwen, daar hij zijn kind te lief had. Doch houd toch de kin deren buiten dit geding. Hij verklaart daarop uitdruk kelijk dat bij mevrouw Bernays geen schuldige harts tocht aanwezig was niets dan de reinste genegenheid. De kalmte van Armand vóór den moord bewijst niets. Zulke misdadigers verliezen hunne kalmte nooit. Wat heeft Léon tot de misdaad bewogon Volgens hem, drift, doch dit is onwaar. Een geldzaak heeft hem tot werktuig zijns broeders gemaakt: waar de koop ge sloten werd, doet niets ter zake. Te Parijs worden alle bizonderheden der misdaad vastgesteld. Eene laatste poging van Armand, om door aanbieding van boeken zich met Bernaijs te verzoenen, mislukt. Daardoor wordt de moord onvermijdelijk. Men heeft gezegd: Ar mand is een engel van broederlijke toewijding, hij heeft een ridderlijk verleden. Op dat verleden is echter nog al wat aan te merken. Hij is niet alleen door broeder liefde gedreven, maar door een duivelschen hoogmoed. De naam der Peltzers mocht niet tevlekt worden uit brieven toont hij aan, hoe hij steeds zijn eigen ik zocht en Léon slechts hielp, omdat hij Peltzer heette. Mleen uit hoogmoed en eigenliefde offerde Armand alles tot 3 maal aan zijn broeder op. Léon was de eeuige mogelijke medeplichtige voor zijne afschuwelijke mis daad zijn verleden strekte tot waarborg, dat hij zou toestemmen. Armand had iemand noodig, die niet teruggevonden kon worden en Léon Peltzer had opgehouden te bestaan. Het telegram Eulton Robert bevat zeer zeker een ge heim in verband met de leugens, door Leon aan zijn moeder geschreven zelfs laat hij aan zijn moeder nog een brief op den post bezorgen te Nieuw Tork den 15 Dec., toen hij reeds lang in Europa was. In hunne verhooren spreken de broeders van tal van gewisselde brieven van den onschuldigsten aard laat men daarmede voor den dag komen. Op Armand's zolder staan 27 manden met brieven en hij bezit niet één brief van zijnen broeder! Na de verhooren van Léon had hij zich Murray voor gesteld als een ernstig deftig man met juweelen aan de vingers en nu hoort hij dat hij een schurk een gelukzoeker een bedrieger is. Hoe zou hij die hebben kunnen vinden? Jammer is het, dat de door een ge tuige aangehaalde Murray reeds in 1878 gestorven is. Murray zond geld wordt gezegd. Aanteeüening der brieven was onnoodigwant hij zond de biljetten in twee helften. Op die wijze heeft Armand echter het bloedgeld gezonden. Men moet niet letten zegt hij tot de jury op hetgeen ik in September schreef of had kunnen schrijven. Ik beschuldig hen van moord met voorbedachten rade. Ziedaar de misdaad. Zijn zij moordenaars door ue misdaad te hebben verricht of door haar mogelijk te hebben gemaakt Léon heeft de misdaad uitgevoerd en Armand heeft het plan ont worpen en de uitvoering mogelijk gemaakthet geld aan Léon gezonden. Daarna komt hij terug op de samenkomst der broeders te Parijs. Wordt vervolgd, In de den 21 te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der westfriesche Stoomtrammaat schappij opgeroepen door de heeren Delcourt en van der Mans, besloot men het bestuur te verzoeken, nog maals eene algemecne vergadering te beleggen. Den 21 heeft zich in het weeshuis te Grootebroek een weesjongen K. v. Urk door ophanging van het leven beroofd. Den 22 werden de leerlingen der 3 openbare scholen in de gemeente Avenhorn (Avenhorn Grost- huizen en Scharwoude) door den nieuw benoemden burgemeester in de schoollocalen feestelijk onthaald terwijl elk kind uit een tombola zonder nieten een aan denken mede naar huis kreeg. Vele ouders toonden door hunne tegenwoordigheid hunne belangste'ling en door het uitsteken van vlaggen hunne waardeering van deze daad van het hoofd der gemeente. Voor de betrekking van hoofd der school te Aker sloot worden voor gedragen de heeren P. G. Appel boom te Helder, B. Albada te Oosterbierum en G. Bijsterbosch te Amsterdam. Er schijnen bezwaren gerezen te zijn betreffende den verkoop van het paleis aan den Kneuterdijk te 's Gravenhage aan den prins v. Oranje, niettegenstaande de gemeenteraad het bod van den prins heeft aangeno men. Zeer waarschijnlijk zal van den verkoop niets komen. Tot hoofd der openbare school te Hoogwoud is benoemd de heer M. de Jong te Zwaag. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de naai- en bri uschool te Nieuwe Niedorp, jaarwedde ƒ600 en vrije w oning, 'nebben zich 02 sollicitanten aangemeld. De heer J. G. Klomppredikant te Broek op Langedijk is beroepen te Schore en Vlake. De gemeenteraad van de Rijp heeft eene jaarwedde van f 200 toegekend aan mej. Vierhout en eene van 100 aan mej. Kossen als onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school. Er is besloten dat de kermis voortaan zal aanvangen op den tweeden zondag in September. 's Gbavenhage 23 December. Tweede Kamer. Heden werden aangenomen de begrootingen van Su riname en Cura9ao en met 19 tegen 5 stemmen het hoofdstuk Koloniën waarbij de heeren Insinger en Keuchenius hun wantrouwen uitspraken, op grond van de houdiDg van den minister in de Billitonzaakde minister verklaarde zijne nota op het rapport der Ka mer-commissie nog dit jaar of in de eerste dagen van Januari te zullen indienen en geen inlichtingen uit Indie te behoeven. Troepenvermeerdering in Atjeh was niet noodig de reden der pensioensaanvrage van den heer Pruys van der Hoeven is door dezen niet opge geven. Le wet op de middelen werd unaniem aange nomen na bestrijding van het financieel beleid door den heer Wintgens waarna de Kamer op recès is geschei den. Daags na hare terugkomst is de Billitonzaak aan de orde. RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij den aanvang van een nieuw jaar meenen wij onzen geachten lezers geen ondienst te doen door hen op eene instelling te wijzen bijzonder geschikt om hunne geldelijke nieuwjaarsgeschenken veilig en winst gevend te bewaren. Wij bedoeleu de Rijks-postspaarbank. Het voordeel, dat deze biedt boven dergelijke parti culiere instellingen hoe soliede ook is, dat men aan alle post- en aan bijna alle hulpkantoren der posterijen zijne gelden kan inleggen zelfs bij bedragen van slechts f 0,25. Is men niet in de gelegenheid grootere bedragen af' te zonderen en wil men toch sparen ten einde een appeltje voor den dorst te bekomen dan kan men dit zelfs bij bedragen van vijf cents doen door middel van postzegels, vast te hechten op formulieren, die aan alle kantoren der posterijen kosteloos te verkrijgen zijn. Is zulk een formulier van 20 po tzegels voorzien, dan kan men daarvoor een spaarbankboekje erlangenwTaarin het bedrag van een gulden is aangeteekend welk be drag reeds rente geeft. Om door middel van groote bedragen in het bezit van eene belangrijke som te komen is geere kunst, maar juist cm door middel van kleine bedragen het spreekwoord „vele kleinen maken een groot" bewaar heid te zien dat is het ware doel van sparen. Welnu dan, geachte lezers gij die in de gelegen heid zijt voor kwade tijden een duitje over te leggen neemt de gelegenheid te baatdie u zoo ruimschoots door de genoemde Rijks-instelling wordt geboden Uwe spaarpenningen daar belegd zijn veilig bewaard, wijl de Staat, zonder eenig voorbehoud de teruggave dier gelden en van de daarop verschenen rente waarborgt. 20 Dec. '82. S. H. A. W. (Reels in de eerste editie van ons vorig nummer opgenomen.) Men maakt ons attent, dat' het tariet van gefran keerde brieven (binnenlandach vervoer), voorkomende in onze portefeuille-almanak, nut overeenkomt met de opgave in den officiëelen postgids. Dit is gedeeltelijk juist. Wij verzuimden namelijk daarbij aan te geven, dat dit verlaagde brieventariet' slechts van toepassing is voor de postk^htoren, waar de pakketpost is ingevoerd, zoodat het eerst met 1 April a.s., te gelijk met den nieuwen tak der postdienst, te Alkmaar in werking treedt. Tot dien datum blijft dus nog het oude briev. ntarief van kracht. Het verlaagd tarief voor drukwerk zooals het dan ook in de almanak is aangegeven is reeds voor alle kantoten tan kracht. Bj kon. besluit vau den 17 zijn de beheerders der postkantoren en hulppostkantoren in plaatsen, waar geen ontvanger der registratie met zegeldebiet belast gevestigd is belast met het debiet van het plakzegel van vijf centen voor kwitantiën en handelspapier, hetgeen reeds aan het registratiekantoor alhier verkrijgbaar is. Rijks- depóthouders van postzegels en particulieren kunnen vergunning tot den verkoop verkrijgen tegen belooning van een ten honderd. Donderdag-avond hadden wij het genoegen de rotterdamsche afdeeling van „Het Nederlands h Tooneel" te zien opvoeren „De Rantzau's van Erckmann Cha- trian. Staan de namen der schrijvers reeds borg voor de degelijkheid van het stuk, de vertolking, die er aan teu deel viel deed het tot volle recht komen. De beide elkander hatende en vervolgende broeders a:e ten laatste zich met elkander verzoenen door de liefde, tusschen beider kinderen ontstaan werden in hun drift en halstarrigheid de een ook in de vrees voor het leven zijner dochter waardoor zijn haat verwonnen en zijn trots gebroken werd, uitmuntend weergegeven door do heeren J. en D. Haspels. Uitstekend was ook het spel van den heer Rosier Eaassen den braven met de beide familiën bevrienden schoolmeester Florence, een figuur die aller sympathie moest winnen. Als zijne vrouw stond mevr. Faassen- v. Yelsen hem flink ter zijde. Het spel van mej. Jeanne de Groot (Louise Kantzau) voldeed zeer goed vooral in de beide laatste bedrijven toen zij om een beraamd huwelijk met den houtvester Lebel te ontgaan haren vader wederstond, zijae boosheid moest verduren en onder de gevolgen daarvan lijdende was. Ook de overige rollen waren vrij goed bezet. In het hier bekende nastukje „Hij is niet jaloersch" verwierven mevr. Buriage-Verwoert en op nieuw de heer Faassen bijval. De opkomst van het publiek liet weder te wenschen overwat echter bij de thans gevorderde hooge entrée geene verwondering kan baren. Eene verlaging zou vermoedelijk blijken in bet belang te zijn zoowel van het tooneelgezelschap als wan den heer Switzar. Zullen wij kennis mogen maken met het nieuwe drama van den heer Faassen „Zwarte Griet," dat elders met zooveel belangstelling begroet wordt dan is het noodig dat een grooter aantal in gezetenen van liefde voor het tooneel doet blijken maar een beletsel daarvoor is een toegangsprijs die althans voor de alkmaarsche beurzen te hoog schijnt. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 22 tot onderwijzeres aan de tweede burgerschool voor meisjes benoemd mej. Cohen Stuart alhier. Op de graan- en zaadmarkt zijn in de jaren 1881 én 1882 aaugevoerd O 1881. 1882. haver 41921 38615 heet. tarwe 19151 17833 J} gerst 18459 16622 rogge 0278 7814 Jï boonen 8331 7679 erwten 4777 3334 mosterdzaad 1340 1323 karweizaad 3346 3113 JJ koolzaad 593 738 kanariezaad 434 177 lijnzaad 9 r> 104630 97857 Op de Maandagsche veemarkten gedurende dit jaar zijn aangevoerd 209 koeien, 8117 vette kalveren, 879 nuchtere kalveren 24553 schapen, 5587 vette en 748 magere varkens te zamen 40093 stuks. De aanvoer in 1881 was 228 koeien, 7620 vette en 970 nuchtere kalveren 24424 schapen 5 lammeren 4358 vette en 609 magere varkens en 4 bokken, te zamen 38218 stuks of 1775 stuks minder dan in 1882. In de zitting van den gemeenteraad van Woens dag 27 December 1882 zullen de volgende punten aan de orde zijn: Voortzetting der beraadslaging over de concessie aanvraag van den heer J. Pot, voor eene tramlijn Station- Pieterstraat in verband met zijn ontvangen antwoord omtrent de ontwerp-voorwaarden. Benoeming van een hoofd en twee onderwijzeressen aan de openbare school voor mebjes. Verbetering. In het verslag der vergadering van den Protestantenbond stond „Godsdienst isvo'gens hem, het algemeen streven naar vrede, verzoening, voor protestanten ook streven naar zedelijk idealisme.'' Men leze daarvoor: „Godsdienst is, volgens hem, in het algemeen streven naar vrede, naar verzoening, voor ons protestanten ook streven naar zedelijk idealisme." Den 23 heeft zich zekere S., alhier, door opban- van het leven beroofd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 22 Dec. Johannes, Z. van Johannes Schoonhoven en Marga- retha Hoff. OVERLEDEN. 21 Dec. Cornelis Nottelman, 64 j. Camillus Eranciscus Johannes, Z. van Camillus Franciscus van Steensel van der Aa en Marie Catherine Melanie Querelle, 5 m. Maandag 25 l>ec. 18S2, le Kerstdag, van 12 tot ure, gelegenheid tot AANGIF TEN hij den Burgerlijken Stand. KANTONGERECHT. Zitting van 22 December. J. S., te West-Grnftdijkdrie geldboeten, elk van f 0,50 of 1 dag gev. voor elke boete. G. R,, te Egmond-binnenstraf als boven. A, S., te Heilo4 boetenelk van f 0,50 of 1 dag gev. voor elke boele. K. S., te Egmond-binnen, 3 boeten, elk van f 0,50, of 1 dag gev. voor elke boele. P. B., te ScherinerhornP- S., te OterleekJ. N. en G. D., te SchoorlJ. S., te Oost-Grafldijken J. W. S., te West- Graftdijk ieder 1 boete of 1 dag gev G. P., te Koedijk0,50 boete of 1 dag gev. Allen ter zake van overtreding der wet op den ijk en herijk van maten en gewichten, Cornelis Hop, te de Rijp, 15 boete of 5 dagen gev. Wernaar Meijer, te Alkmaar, 2 hoetenelk van f 15, of 7 dagen gev. voor elke boete. Jan Rijs, le Uitgeest, straf als boven. Hermanns Rijs, le Uitgeestf 15 boete of 7 dagen gev. P. Vlotterte Uitgeest5 boete of 2 dagen gev. G. W., te Alkmaar, t 1 boete of 1 dag gev. J. K., te Cappelle a. d IJssel, L. I)., t.e Meidreckt, D. R. en P. S, te Castricum, en J. S., te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag gev. Allen ter zake van openbare dronkenschap. ARRONÜISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 23 December. J. K., te Schermerhorn, diefstal. Vrijgesproken. J, O., te Nieuwe Niedorp, oplichting, 15 dagen gev., in een zame opsluiting te ondergaan. P. B., te Blokker, C. P., A. P. en R. J., allen te Berkhout, K. XJ., te Grootebroek, diefstal. Allen vrijgesproken. J. K., W. S., J. Z. en P. K., allen te Sehagerbrug, ver breking van sluitingen, de fe en 4e tot 2 geldboeten van/12, de 2e en 3e 12 boete, subs. .3 dagen gev. voor elke boete. D. H„ te Alkmaar, mishandeling, 8 boete, subs. 2 dagen gevang. J. J. L., te Alkmaar, beleedigingstraf als boven. A. W., te Alkmaar, rebellie, 6 dagen gev. W. S-. te Alkmaar, rebellie, 14 dagen gev. en t 8 boete, subs. 2 dagen gev. A. B., huisvrouw van J. de G., te Graftbedelarij 3 dagen gevang. P. C. K. en A. G, L. R., beiden zonder vaste woonplaats bedelarij, 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsjrestickt. K. de B., zonder vaste woonplaats, bedelarij, geheel als boven. Alkmaar 22 Dec. Kleine kaas 36,50, Commssie 35, Mid delbare f 36,50, aangevoerd 714 stapels, wegende 185272 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4172 mudden. Tarwe 7 a 9, Rogge /6a 6,75 Gerst /5a 5,50, idem chev. 6 a 6 50, Haver f 2,75 a 4,25, Paardenboonen 6, a 7,25, bruine idem 12, a 15,50, duiven boonen t 6,75, witte boonen 18 a 20, Kanariezaad 8, rood Mosterdzaad f 15, Lijnzaad 10, Erw ten: groene 15 a 20, grauwe 12 a 22 vale 11,50 a 18, witte 18.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 6