XHtmettlattb. Voordat het hof in raadkamer gaat, werpen de ver dedigers drie cassatiemiddelen op. Na een kwart uur komt het het Hof terug met een arrest, akte gevende van de cassatiemiddelen, en Léon en Armand veroordeelende tot de straffe des doods uit te voeren te Brussel. Armandhet doodvonnis hoorende, werd bij de voorlezing van het vonnis zeer bleek. De Voorzitter herinnert den beschuldigden dat zij drie dagen tijd voor cassatie hebben en heft de zit ting op. Buiten ontvangt de volksmenigte het vonnis met luide en langdurige toejuichingen om den gevangen wagen worden woeste kreten aangeheven. Deze laatste zitting maakte een pijnlijken indruk op de aanwezigen. Men zegt, dat de jury met algemeene stemmen de beschuldigden schuldig verklaarde. BELGIE. In zijne rede tot toelichting van de wet op de middelen deelde de minister van financiën o. a. nog mede, dat in België per hoofd betaald werd/14 belasting, in Nederland f 23% en in Frankrijk f 32. Sedert 1850 was de waarde van den bebouwden grond met 18°/ toegenomen. Het bestaande tekort was zoo wel aan de liberale als de clericale partij te wijten doch het verdwijnen daarvan werd door de waardigheid van het volk geeiseht. DUITSCHLAND. In de mijn Hardenberg nabij Dortmund stortte den 21 door het breken van een touw de hijschkorf in de diepte waardoor ongeveer 20 personen het leven verloren. De Keizer is weder geheel hersteld. Den 23 werkte hij des namiddags met prins Bismarck. ENGELAND. De regeering schijnt voornemens te zijn aan alle groote mogendheden een schrijven te rich ten waarin zij verklaren zal wat Engeland ter be scherming van alle belangen ter herstel der orde en voor de afdoende hervorming van het bestuur van Egypte denkt te doen. De bisschop van Truro de heer Benson is aarts bisschop van Canterbury geworden. Hij nam de benoe ming reeds aan. Deze benoeming maakt een gunsti- gen indruk doordat hij bekend staat als een zeer ge matigd man. Ierland. Er schijnt in verscheidene districten groot gebrek aan levensmiddelen te bestaan. In het graaf schap Donegal heerscht volgens een iersch geestelijke bepaald hongersnood. Het leven van 2500 menschen liep gevaar, als niet dadelijk hulp verleend werd. Den 23 werd het weekblad „het Yereenigd Ierland" genaamd, wegens aanhitsing tot gewelddadigheden en vreesaanjaging des avonds in beslag genomen. Ondanks dezen maatregel werd eene tweede oplaag gereed ge maakt en verkocht. Op straat vond dit blad veel koopers. FRANKRIJK. In de vorige we 'k had te Parijs in een der forten in eene schuur, waar ongeveer 100 vrouwen bezig waren met het ledigen van onbruikbaar geworden patronen, eene vrouw de onvoorzichtigheid te onbesuisd een ijzeren punt in de huls van een patroon te steken, of volgens anderen met een hamer daarop te kloppen Hoe dit ook zij, de patroon ontplofte. De 23 ombaar vrouwen waren allen met buskruit bestoven, oogenblik stonden zij in brand en vloog de werkplaats in de lucht. Een 30tal personen min of meer zwaar gekwetst. Reeds 15 ge- zijn overleden. Een mijl verder vond men gezeten In een geheele werden kwetsten nog stukken van de schuur. Voor den tocht van den heer de Brazza naar de Congo zal een crediet van f400,000 aangevraagd worden. De hooge raad van onderwijs keurde een besluit goed waarbij het toezicht over de gewone en de con- greganistische meisjesscholen toevertrouwd wordt aan door den minister gekozen dames. Men zal zich herinnerendat voor eenigen tijd melding gemaakt is van het door de stad Marseille ingestelde rechtsgeding tot terugvordering van een inder tijd aan Keizer Napoleon III geschonken kasteel met park# antwoordde Korneiyen met een blik vol innigheid sloeg zij de armen om de liefelijke gestalte van het vrooiijkevertrouwelijke meisje „laat ik even op uw schouder leunenhet gaat niet meer zooals vroeger toen sprong ik sneller uit de zadeldan gij met uwe lachende oogen knippen kunt zoo zoo laat ons nu naast elkander loopen maar geef mij uwe hand dat maakt het mij gemakkelijker om met u te spreken, als met mijn eigen kind "Wat kijkt gij mij verwonderd aan alsof ik u plotseling vreemd was geworden P Yooruitvooruit, of wij blijven te ver bij uw broeder achter." „Gij schijnt mij ook werkelijk anders dan gisteren, mrs. Watson antwoordde Kate met eene lichte op welling van verlegenheiddie haar zeer lief stond „het lachen vergaat mij nu als ik u aanzie „Nu ja, Kate het kan wel zijn, dat ik een weinig anders ben," viel Korneiy haar vriendelijk in de rede, „want er drukt mij iets op het hart en ik heb geen rust voordat het er af is. Maar blijf bij uw vertrou- welijken toonik hoor die gaarne van utoen gij mij voor de eerste maal aanspraaktklonk het mij als muziek in de ooren." „Eu ik was al bang „Niets van datKate. Ik ben namelijk gekomen om een ernstig woord met u te spreken. Gij weet misschien en indien gij het niet weetzeg ik het u nu wij, op de grenzen die weinig met andere menschen omgaanzijn niet gewoonom veel complimenten te maken maar vrij en openhartig te zeggen wat ons op het hart ligt waarom blijft gij staan Kom, voor uit en luister.Gij hebt gisteren mijn zoon Dick ge zien. Antwoord mij nu oprecht en naar waarheid alsof gij in de kerk stondt voor de tafel des Heeren Doet het u schrikken of is het u onaangenaam indien ik u vraag of gij hem tot man wilt hebben Wordt vervolgd. Het geding was in alle instantiën verloren. De Oud-Kei zerin heeft thans aan den heer Rouher een brief geschre ven waarbij zij hem verzoekt de noodige stappen te doen om die bezitting aan de stad terug te geven nu haar recht op het bezit daarvan door de rechterlijke macht erkend was. Deze bezitting wordt op mil joen galden geschat. De raad van Marseille heeft eene commissie benoemd, om te onderzoeken, of aanneming van dit geschenk met zijne waardigheid zou strooken, Het hof te Riom deed den 22 uitspraak tegen de personen beschuldigd van deelneming aan de ongere geldheden te Montceau-les-Mines, Een werd tot 5 jaren tuchthuisstraf, een tot 3 jaren 4 ieder tot 2 jaren en 2 ieder tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor deze acht waren verzachtende omstandigheden aange nomen 14 werden vrijgesproken. Al de leden der jury teekenden dadelijk een verzoek om kwijtschelding van straf. ïe Nantes stortte den 20 een huis van 4 verdiepingen in, waarbij 3 personen gedood en verscheidene gekwetst werden Te Toulon wordt een transportschip uitgerust om versterkingen naar Tonkin over te brengen. Prins Krapotkine, is gevangen genomen en naar Lyon overgebracht, omdat bij eene huiszoeking papieren gevon den werden, zijne deelneming bewijzendeaan de woelingen, voor eenigen tijd voorgevallen. In de eerste helft van Januari zal hij te Lyon te recht staan wegens deelne ming aan een tussehen franschen en vreemdelingen ge vormd plan tot omverwerping der maatschappelijke orde en woelingen in Frankrijk. Den 21 vereenigde president Grévy zich in den mi nisterraad met het plan van den tocht naar Tonkin, door den minister van marine voorgesteld. Het crediet zal 5£ miljoen gulden bedragen. Generaal Menabreade nieuwe italiaansche gezant overhandigde den 21 zjjne geloofsbrieven daarbij zeg gende „Mijne voornaamste taak is de goede verstand houding tussehen Frankrijk en Italië te handhaven en te versterkendaar alle gemeenschappelijke belangen tot oprechte vriendschap leiden. Ik ben te gelukkiger dit te kunnen doen omdat onder mijne aangenaamste herinneringen als itaiiaansch soldaat de tijd behoort waarin ik aan de zijde van het dappere fransche leger deelnam aan den roemrijken veldtocht, die in elk ita iiaansch hart onuitwischbare indrukken achterliet." President Grévy antwooordde „Niets kan mij aan genamer zijn dan in den gezant van den Koning van Italië generaal Menabrea te ontvangen wiens roem rijken naam en het vertrouwen van zijn Vorst ik reeds lang op prijs stelde. De stamverwantschap, de wapen broederschap en gemeenschap der nationale belangen gebieden.bet behoud en de versterking, zooals gij zei- detder banden van vriendschap tussehen onze twee landen bestaande. Ik ben er zeker van dat gij met goed gevolg met ons zult samenwerken aan dien vader- landlievenden arbeid en gij kunt rekenen op onze ondersteuning en volle instemming. Louise Michel hield dezer dagen te Roubaix eene lezing, bij welke gelegenheid eene vechtpartij ontstond, die zoo hoog liep dat verscheidene personen ern stig gekwetst werden. Een bankier werd o. a. zooveel zand in de oogen geworpen dat hij waarschijnlijk blind zal blijven. Senaat. Den 22 werd de algemeene beraadsla ging over de staatsbegrooting gesloten. De hoofdstuk ken financiën en justitie werden onveranderd aangeno men. Den 23 werden binnen), zaken, postwezen en eere- dienst onveranderd aangenomen. Bij de behandeling van die voor eeredienst werd na langdurige beraadslaging een amendementom het opschrift van het hoofdstuk be treffende de pastoorstraetementen enz., dat door de Kamer gewijzigd werd te herstellen verworpen met 163 tegen 103 stemmen. Dat amendement was voor gesteld met het doel om later te gemakkelijker zekere toelagen aan kapelaans te kunnen verleeuen. Bij de daarop gevolgde behandeling der begrooting van buitenl. zaken werd een amendement aangenomen om een post van 10000 uit te trekken voor toelagen aan de fransche geestelijke orden in het Oosten. Dit door een lid der linkerzijde bestreden amendement, omdat die verschillende orden in het buitenland veel onheil stichtten werd krachtig verdedigd door het lid der rechterzijde de Saint Yallier, met een beroep op zijne ondervindingten betoogedat juist de leden dier geestelijke orden Frankrijks invloed in het Oosten hand haafden. De zusters vau de orde van Vincentius de Paulo onderscheidden zich te dien aanzien vooral zeer gunstig. De aanneming van dit amendement is oor zaak dat de begrooting weder door de Kamer behan deld moet worden. Kamer. Den 22 ving de beraadslaging aan over het door de regeering aangevraagde krediet voor het oprichten van scholen. Een voorstel der rechterzijde tot verdaging der beraadslaging over dit ontwerp werd verworpen met 424 tegen 107 stemmen. Den 23 werd de behandeling voortgezet. Minister Ferry deelde mededat het ministerie met 132 miljoen guldens 20000 lagere scholen en ook overal normaalscholen voer jongens en meisjes had opgericht. De wet zou uitdrukkelijk op twee weerspannige departementen toe gepast worden. Hij liet zich bij de beraadslaging zeer gunstig over de scholen in Belgie uit. De minister bestreed het beweeren der rechterzijde, dat meD met te veel haast en veel te duur aan de nieuwe scho len gebouwd bad. Hij rekende zich bet verwijt van te groote voortvarendheid iu het bouwen tot eene eer aan. Of ging het aan eene bewonderenswaardige opge wektheid welke der democratie ten platten lande tot eer strekte, tegen te gaan F Waren de scholen duurder, zij waren ook zooveel duurzamer en beter dan voor heen men had nu niet meer als eenig doel de voor bereiding der kinderen tot de eerste communie voor oogen. Thans gold het de op'eiding van de burgers der toekomst. Levendige beraadslaging ontstond over een amendement om de bevoegdheid tot het stichten van scholen ondanks de gemeenteraden van de prefec ten op de Kamer over te brengen. Dit amendement als uitnemend liberaal en decentraliseerend aangepre zen maar nadrukkelijk door den minister en de leden Lockroy en Clémenceau op verschillende gronden be streden werd niet in overweging genomen de Kamer weigerde zulks met 252 tegen 229 stemmen. Den 26 werd het crediet voor de tentoonstelling in 1883 te Amsterdam goedgekeurd en het genoemde wetsontwerp aangenomen met 417 tegen 82 st., nadat op den bo- naparfist de Cassagnac de censuur was toegepast we gens eene heftige door hem uitgesproken redevoering. ITALIË. Met 301 tegen 74 stemmen nam de Ka mer den 21 het regeeringsvoorstel betreffende den parlementairen eed aan. Den 22 werd de begrooting van 1883 voor het eerste kwartaal goedgekeurd. Daarna werd het han delsverdrag met Belgie aangenomen en ging de Kamer tot 17 Januari uiteen. De Minister president Depretis weigerde, eene vraag van de uiterste linkerzijde te beantwoorden, of de re geering stappen gedaan had om Oberdank te redden. Volgens hem kon deze vraag tot voorwendsel strekken voor het in het leven roepen eener beweging, welke de regeering vast besloten was te onderdrukken. OOSTENEIJK-HONGARIJE. Den 20 antwoordde minister Tisza iu het hongaarsche volkshuis op eene vraag van het lid Agron dat de verontrustende dag- bladberichten der laatste dagen deels geheel ongegrond, deels zeer overdreven waren: dat de vrede van Europa op het oogenblik volstrekt geen gevaar liep en dat hem niets bekend was, dat de verwachtingen van een voortdurenden vrede moest verminderen. Den 21 werd te Triest de doodstraf voltrokken op Oberdank die naar die s;ad gegaan was met het doel om den Keizer te vermoorden. Men zal zich herin neren, dat hij den 2 Augustus dezes jaars op het Corso aldaar ook een bom neerwierp die ontplofte. In sommige italiaansche steden heeft de uitvoering van dit doodvonnis tot eeaige ongeregeldheden aanleiding gegeven. Te Milaan en Turyn hadden in hechtenis nemingen plaats. Te Rome trachtten de studenten eene opschudding te bewerken voor de woning van den oos- tenrijkschen gezant. Een hunner werd daarvoor ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en 3 hunner tot I maand. SPANJE. De Corte3 verwierp den 23 met 221 tegen 18 stemmen het voorstel der oppositie tot her ziening der groadwet. TURKIJE. Men zegt dat op dit oogenblik onder handeld wordt tussehen Montenegro, Servië en Bulgarijë, waarvan de Porte eene algemeeue beweging onder de slaven vreest. BULGARIJE. Door de ongesteldheid van den Vorst opende de minister president den 23 de nationale vergadering met het voorlezen der troonrede. Daarin wenscht de Vorst zich geluk met de samenstelling der vergadering en brengt de hervormingen op geldelijk gebied in herinnering waartoe wetsontwerpen zullen worden ingediend. De hervorming der rechterlijke macht zal tevens aan de orde komen. Verder wordt melding gemaakt van Rusland's voortdurende welwillendheid en van de belangstelling der mogendheden voor Bulgarije. Ten slotte wordt een beroep gedaan op de medewer king der afgevaardigden. ZUIDAFRICA. Uit de tot 28 November loopende berichten blijkt thansdat Mapoch den 18 als vredes- teeken een witten os gezonden en de vredesvoorwaar den gevraagd had nadat hij den 16 en 17 groote ver liezen had geleden. Joubert eischte''dat het kaffer- hoofd Nabal en zijn generaal zelf moesten komen om die voorwaarden te vernemen. De volgende dagen hadden wel weder eenige aanvallen plaats gehad doch men verwachtte spoedig vrede. EGYPTE. Den 25 in den namiddag werd op het plein der kazerne Kae-el-nik het besluit van den On der-Koning voorgelezen waarbij ArabiAbdellal Ali Febmy, Toulba, Mahmoud Fehuiy Mabmoud Sami en Yakoub Sami van hun rang vervallen werden ver klaard. Er waren slechts weiuig toeschouwers aanwe zig: Den 26 's avonds vertrokken zij zeer tevreden naar Ceylon. Een twaalftal personen deed hen uitgeleide. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De aangenomen sfaatsbegrooting bereikt het cijfer van f 138,745,977,69, zijnde ongeveer 1,950,000 hooger dan bij de indiening van Sept. j. 1. Om die reden heeft de minister van financiën bij de wet op de middelen de vlottende schuld met 2 miljoen verhoogd. Door de regeering is het gewijzigd wetsontwerp voor eene leening ingezonden. Zij wordt aangegaan voor 3 p. e. en voor zoodanig nominaal bedrag als noodig is ter verkrijging van hoogstens 60 miljoen. Te beginnen in 1884 wordt jaarlijks een half percent en wat er voorts door aflossing aan rente zal vrijvallen tot aflossing bestemd. Deze uitgaven worden gebracht op de be grootingen van Nederland en van Ned. Indie, in ver houding tot het bedrag aan elk uit de opbrengst der leening toe te wijzen. Bij de den 20 te Haarlem gehouden aanbeste ding van werken van de genie in de stelling Spaarn- dam Haarlemmerliede waren minste inschrijvers voor perceel a. de heer C. Bos Az., a f 252,000, voor per ceel 6. de heer C. v. Regendam a f 2,870 en voor het bouwen van een fourage-magazijn bij de in aanbouw zijnde cavallerie-kazerne te Haarlem de heer J. M. Rooat voor f 20,100, De gemeenteraad van Utrecht heeft den 21 tot directeur der gemeentereiniging benoemd den heer G. Renkema Ez,, te Zaandam en het Munster kerkhof

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 2