No. \W Vier en tachtigste Jaargang. 1882. TWEEDE BLAD, Vil IJ DAG 29 DECEMBER. iOlliciëct (öebeelte. Ëtuttenlanb BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Overwegende, dat de van verschillende zijden ingediende bezwaren tegen liet verzoek van DIRK BRAAK, om vergun ning tot het oprichten eener huidenzouterij in het perceel aan de Laat, wijk No. 189 een nauwkeurig onderzoek noodza kelijk maken, waarvoor de termijn, bedoeld bij art. 8, le lid der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) onvoldoende is; Besluiten de beslissing omtrent dit verzoek, nog eene maand na heden te verdagen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 27 Dee. 1882. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waaran de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de 2e. helft der maand November 1882- Mej. D. W. Thijs E rankegeh. Meijer, A. Verbeek, Am sterdam Mej. J. C. Nieuwenhuisen's GravenhageMej. E. HoffRotterdamP. Bakker, Zuidscharwoude. Uit Burgerbrug: Mej. H. HenningNieuwer-Amstel. n Heer Hugowaard C. KoolLeiden. u Rustenburg: K. Schuitemaker, Wogmeer. u Schoorldam CormelinAmsterdam. In de maand November is bij de Rijks-post spaarbank ingelegd f 201,603 70 en teruggehaald f 107,155,44%. Den 30 bedroeg de som der inlagen 1,914,520,26. De commissie van weldadigheid van wijlen prins Hendrik hield den 22 te Soest eene uitreiking van 31 wollen dekens 161 mans- en vrouwenhemden en aan 96 schoolkinderen ieder een hemd een paar kousen en een paar klempen. Het naai- en breiwerk was verricht in de m isjes-werkschool der commissie, die ook te zorgen heelt voor arme zieken en kraamvrouwen en aan 80 gezinnen gedurende den winter wekelijks uitdeeüngen doet van brood en gort, Op 22 Dec. is te Amsterdam ingeschreven 2362 schatkistpromessen tot een bedrag van/23,620,000 De 1000 aangeboden zijn toegewezen aan de hoogste inschrijvers, samen voor f 9,869,101, of gemiddeld voor f 9869,10 per promesse van 10,000 In den nacht van 26—27 is brand ontdekt in de lading van het te Rotterdam in lading liggende stoom schip Holland der Neder!. Stoombootmaatschappij. De brand was onstaan in pakken wolen na 3 uren wer bens zooveel bedwongen dat het schip buiten de stad gesleept en aan den grond gezet kon worden. Den 27 is de stoomketel in de groote broodfabriek buiten de Apoort te Groningen met donderend geweld gebarsten. Een gedeelte buitenmuur en een venster zijn uit elkander geslagen en de zware houten zoidering is versplinterd. De stokerdie den machinist eenige uren verving, lad stoom opgemaakt, zonder zich var den stand van het water in den ketel te overtuigen Den 27 is ten raadhuize te Hoorn aanbesteed het bouwen van eene school voor kosteloos onderwijs aan de Muntstraatwelk werk gegund werd aan den iaagsten inschrijverden heer H. Vollemansvoor 32,690. De oude school werd tot afbraak verkocht aan den beer P. J. Blauw, voor f 1800. Door sterke was van de Maas (ruim 2 ellen in 2 etmalen) waren de dorpen Heugem, Limmel, Borgharen en Itteren bij Maastricht, den 27 reeds voor de derde maal in dezen winter gedeeltelijk geïnundeerd. In Noordbrabant en Gelderland staan de Maaslanden no6 steeds onderdaar de sluizen bet binnenwater niet kunnen loozen. Door B. en ~VV. van Amsterdam werd den 27 aanbesteed: a. het bouwen eener lagere school 4e. klasse voor meisjes b. het verbouwen eener lagere school le klasse. Het eerste werk werd aangenomen voor 51,500 door den heer J. Preuzler het tweede voor 16,600 door de heeren G. L. Brouwer D. Hoogerbeets. De universiteit te Groningen telt, volgens den in het licht gegeven Studenten-Almanak voor 1883 362 studenten. Door 523 ingezetenen van Haarlemmermeer is aan den gemeenteraad het verzoek gerichthet besluit tot verhooging van bet schoolgeld voor meer uitgebreid lager onderwijs in te trekken. De rechter in het 3e kanton te Amsterdam heeft een gegoed ingezeten eener gemeente in de provincie, die zyu° lidmaatschap door een deurwaarder bad doen opzoggen veroordeeld tot betaling van kerkdijken om slag bij de lierv. gemeente; van oordeel, dat iemand die bet lidmaatschap eener gemeente opzegtzich niet afscheidt van de Kerk daartoe blijlb behooren en dus per se lid is van de gemeente waar bij woont. Eenige grondeigenaars in den Grooten IJpolder hebben nan' de' huurders uithoofde van het nadeeJige jaar, vermindering van pacht toegestaan. Er zijn die f 50 per bunder hebben kwijtgescholden een zells heeft ook voor het vervolg de huur met 50 per bunder verminderd. De zaanlandsciie kamer van koophandel beett een adres gericht aan den minister van waterstaat, naat aanleiding van dat der kamer te Amsterdam, over de belemmering der vaart op bet Noordzeekanaal door het spoorwegverkeer met de Zaanstreek. De kamer wijst op de belangrijkheid van het personenverkeer tusschen de Zaanstreek en de hoofdstad, grootendeels te danken aan kooplieden enz., die den bloei van Amsterdam zeer bevorderlijk zijn op het groote aandeel dat de Zaan beeft in de scheepvaart en handel van Amsterdam zoodat stellig meer dan 1/4 van den geheelen aanvoer voor zaansche rekening is (zulks ten betooge, dat adres sante het onverhinderd verkeer te water niet gering schat); en hierop dat in 1881 gemiddeld dagelijks slechts 4 schepen het Noordzeekauaal op- en evenveel het afvoeren welke laatsten zich richten naar het opengaan der spoorwegbrug zoodat de belemmering der vaart al zeer gering moet zijn geweest. De groote fabriek van den heer Henri BogaeHs te Vught is door eene engelsche maatschappij aangekocht oor 1% miljoen. De heer Bogaerts blijft directeur der fabriek op eene jaarwedde van f 12.000. Onder den koop is begrepen de uitvinding der Peinture-Bogaert» waarop de bestellingen zoozeer toenemen, dat de ruimte der fabriek wel verdubbeld mocht worden. Het kapitaal der nieuwe maatschappij bedraagt 200,000. De heer Rindertsma overleden te Achlum, beeft 500 vermaakt aan de herv. diaconie aldaar en gelijke som aan bet weeshuis te Harüngen waarin bij als kind was verpleegd geweest. Volgens het Bat, Handelsblad is er sprake van geweest om de nieuwe haven te Tandjong Priok bij Batavia te noemen Prins-Hendrik-haven maar zou de minister van koloniën bezwaren hebben gemaakt tegen dien naam. De districts-schoolopzienergeweigerd hebbende aan den gemeenteraad van Groningen inzage te geven van het schriftelijk werk bij het vergelijkend examen voor de benoeming van 2 hoofden van scholen, op grond dat het examen, volgens bet kon. besluit van 28 Mei 1879, niet in het openbaar gehouden wordt en door den minister in het gelijk gesteld zijnde, heeft het raadslid Leopold voorgesteld dat de raad zal weigeren tot de benoeming over te gaan. Tot herbouw van het Nederl. Gasthuis voor Oog lijders te Utrecht is ontvangen f 600 van den Koning, 400 van de Koningin en 200 van prinses Marianne De gemeenteraid van Eerwerderadeel heeft een voorstel tot scboolgeldheffing. voor de derde maal door antirevolutionaire leden ter tafel gebracht, met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Den 4 Januari worden inschrijvingen aangenomen op eene 4 p. ets. leening der gemeente Groningen groot 722,000. De prijs van uitgifte is 99'/s t. h. Tegen 5 Januari is eene inschrijving geopend op 500 obligatiën a f 1000 in de 4% p. ets. leening van 1% miljoen der Amsterdamsche Otnnibusmaatscbappij Het bestuur der vereenigiug „Het Burgerzieken buis" te Amsterdam beeft van den erfgenaam van wijlen den heer E. T. Groen v. Waarder eene gift van f 1000 ontvangen. Tot commissaris des Konings in de provincie Groningen is benoemd jr. mr. J. M. A. v. Panhuys, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Groningen tot burgemeester van Wer- vershoof de beer J. Koopman, secretaris dier gemeente; tot ontvanger der baven- en kanaalgelden op het Noord zeekanaal de heer C. B. Brandligt te IJmuiden tot hulpontvanger der steigergelden te Buitenhuizen op gemeld kanaal P. Corver. De zoogenaamde chineesche huizen „Peking" en „Nanking", met bijbehoorende uitgestrekte gronden onder Baarnen het landgoed „Ewijkshoeve" onder Zeist, alle bezittingen van wijlen prins Hendrik, zijn dezer dagen voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer 2 ton ouds in andere handen overgegaan. De beer v. Sijpesteyn, oud gouverneur van Suriname heeft dezer dagen op het Loo aan den Koning en de Koningin overhandigd bet huwelijksgeschenk der kolinië De gemeenteraad van Wijmbritseradeel heeft haai besluit van Maartom de correspondentie met de Ned. Tramwaymaatscbappij over den aanleg van eenen tram weg door Oppenhuizen en Uitwillingerga te schorsen met 9 tegen 2 stemmen gehandhaafd tegenover ver zoeken van die Maatschappij en van ingezetenen der dorpen om dat besluit in te trekken. - De minister van binn. zaken heeft namens den Koning, aan den gemeenteraad van Wijmbritseradeel bericht dat de verordening van 29 April, tot regeling van het schoolgeld niet voor goedkeuring vatbaar is Gedep. Staten van Eriesland hebben hunne goed keuring onthouden aan het besluit van den grootendeels uit antirevolutionairen bestaauden gemeenteraad van Oostdongeradeeltot opheffing der openbare school te Munnikezijl. -— Op 2 35 en 6 Januari worden door het „Richard Wagner-Theater" in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam achtereenvolgen» opgevoerd het voorspel „Das Rheingold" en de drie afdeelingen „Siegfried „Die Waldküre" en „Götterdammerung| van Richard Wacbner's „Der Ring des Nibelungen De prijzen voor de 4 avonden te zamen zijn voor de verschillende rangen 20 12 f 8 en 4. Te Utrecht wordt in Januari eene normaalschool geopend ter opleiding van onderwijzers en onderwijze ressen voor de christelijke scholen. Te Hilversum is eene afdeeling opgericht der Maatschappij van Toonkunstmet 36 leden. Aan den gemeenteraad van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde is door 220 hoofden van huisgezinnen een adres gericht houdende bet verzoek om geen stoomtram op de openbare wegen toe te laten. Het bouwen van eene nieuwe school met onder ijzerswoning te Wervershcof is aangenomen door den heer J. Botman te Bovencarspelvoor f 17500. De schoolbanken zullen geleverd worden door den heer J. Krul te Andijk voor 468. Eene nieuwedieper visscher heeft een monster- schelvisch gevangendie 77 duimen lang is. De heer J. B. Waiboer, van Wieringerwaard heeft met gunstig gevolg het theoretisch tandheelkundig examen aan de universiteit te Amsterdam afgelegd. Hageman de voortvluchtige ontrouwe besteller van v. Gend en Loos, die onlangs een pakje met gou den voorwerpen te Eindhoven ontvreemd heeftheeft zich zelf te 's Hertogenbosch gevangen gegeven. Te Ursem is eene boerenplaat» met p. m. 9 bun ders land verkocht voor ruim f 22000. Het beroep naar Warder is aangenomen door ds. H. J. Groneman te Oosterdijk. Van een der botters van de Visscherijmaatschappij Triton te Heider is ter hoogte van Callantsoog een der opvarenden door de zeilsehoot over boord geslagen en verdronken. Hij laat eene weduwe met 2 jonge kin deren onverzorgd achter. Te Helder is met algemeene (17) stemmen tot lid der kamer van koophandel verkozen den heer W. J. v. Neck. Te Smilde ontbreken thans op de 4 scholen 15 van de 16 hulponderwijzers. In de gemeente Zijpe is voor de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam door eene com missie ingezameld f 112,35 boven de gift van 25 der afdeeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw. De mannenkoren van de Beemster, Avenhorn en de Rijp geven dezen winter gezamenlijke uitvoeringen. Het programma ziet er uitlokkend uit en bevat onder veel goeds ook „Des Heeren Huis" van Boers en „Hol land" van R. Hol. Tot leeraar in de hoogduitsche taal aan het gymna sium te Schiedam is benoemd de heer M. Horn, leer aar aan de hoogere burgerschool te Hoorn, tot onder wijzeres aan eene openbare sehool te Amsterdam mej. M. Schokker, te Beverwijk tot onderwijzeres te Koog aan de Zaan mej. M. J. Schulp. De policie waarschuwt het publiek tegen het „Generaal Correspondentie-kantoor" te Amsterdam. Nu bet hulppostkantoor te Colhorn met l Januari voor de dienst der Rijks-postspaarbank is aangewezen wordt de spaarbank van het Nut opgeheven. Op Wieringen is een koningsarend geschoten een vlucht hebbende van 8 voeten. Een van de nuttigste instellingen houdt met Januari in Schagen op te bestaan. De spaarbank van het Nut, welke tal van jaren de spaarpenningen van honderden inleggers op eene uitstekende wijze beheerde, maakt plaats voor de Rijks-postspaarbank. De tegen woordige iuieg bedraagt ongeveer f 5000, waarvan na aftrek der onvermijdelijke kosten 3% p. c. aan intrest wordt betaald. - Tegen eenige winkeliers te Amsterdam is proces verbaal opgemaakt, wegens het verkoopen van vruchten op brandewijn zonder vergunning. De Rotterdamsche Lloyd zal in het aanstaande voorjaar hare kantoren overbrengen naar Vlissingen en hare stoombooten uit die haven naar Indie doen ver trekken. - Het gemeentebestuur van Hoorn heeft den heer A. v. den Hoeven, oud-leeraa" aan de hoogere burger school thans te Haarlem woonachtigeen zilveren theeservies geschonken als blijk van waardeering der belangrijke diensten gedurende vele jaren door hem aan het onderwijs bewezeD. Tot kantonrechter te Delft is benoemd de beer mr. J J. Kuipers, thans kantonrechter te Heerenveen. - 2 Jongelieden te Amsterdam beiden 18 jaren oud, hebben den 9 de ouderlijke woning verlaten en zijn nog niet teruggekeerd. Zij waren bij hun vertrek in het bezit van f 800 en in gezelschap eener zangeres. - De ond-gouverneur van Suriname jr. v. Sijpe- steyn, is door den Koning tot grootkruis van de Eiken kroon benoemd. Verbetering. Mej. Cohen Stuart, te Hoorn tot onder wijzeres benoemd is aldaar niet te Alkmaar woon- aelitig. Keulen 28 December. De Rijn steeg in het laat ste etmaal 1.50 meter. Alom zijn de rivieren buiten hunne oevers getreden en zijn brandweer en militairen werkzaam om hulp te verschaffen.

Alkmaarsche Courant | 1882 | | pagina 5