No. 1. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883 FEUILLETON. WOENSDAG 3 JANUAKI. DE SCH1T VIN DEN DUIVELSPOEL. Prijs der gewone Advertentiën ©Ificiccl (Scbeeltc. Nationale llilitie Buitenlaub. ALKMAARSGHE-COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Inschrijving op DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, ineen locaal van het Raadhuis der gemeente Alkmaar, van 5 tot 7 uren, te weten den 2, 5, 9, 12 en 16 Januari 1883 en, bij wettige verhindering op die avonden, aan de gemeente-secretarie. JAN TIJM, 1. w. Oude Niedorp, wordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. SOLLICITANTEN naar de betrekking van ONDERWIJ ZERES aan de OPENBARE BURGERSCHOOL voor JON GENS en MEISJES te ALKMAAR, op 650— jaarwedde, melden zich vóór 10 Januari e.k. onder overlegging van stuk ken bij het Gemeentebestuur aan. BELGIE. Den 28 nam de Senaat de wet op de middelen met 30 tegen 11 stemmen aan. 13 leden bleven buiten stemming. Slechts één lid der rechter zijde welke niet eenstemmig was bij deze stemming voerde het woord om het tekort der begrooting te brandmerken. Hij bestreed de weelderige inrichtingen voor het lager onderwijs en meende, dat het beter was ten aanzien van de exploitatie der spoorwegen Enge land en Amerika na te volgen waar het particuliere initiatief zich zoo sterk ontwikkelde, dan Frankrijk, waar zulk een overdreven centralisatie geest bestaat. De minister verdedigde krachtig de staats-exploitatie volgens hem heter en tevens hooger opbrengst opleverende dan in Frankrijk en Engeland. Het tekort was alleen toe te schrijven aan de in 1873 door den staat over genomen lijnen waarvan de exploitatie veel meer kostte dan zij opbracht. Volgens een dezer dagen openbaar gemaakte stati stiek bevonden zich in 1846 in de kloosters in bet rebeele land 11968 personen, waarvan 10515 belgen en 1453 vreemdelingen: in 1856 was dat aantal geklommen tot 14630 (12757 en 1873), in 1866 tot 18196(15710 en 2486) en op 31 December 1880 tot 25362 (21038 en 4324.) DENEMARKEN. Er heeft zich in dit rijk eene vereeniging gevormd, die zich ten doel stelt, om Dene marken door Europa onzijdig te laten verklaren zoo als geschied is met Zwitserland en België. Deze ver eeniging, die met de staatkunde in geen verband staat, geeft een blad uit, dat den naam draagt van „de Vrede". DUITSCHLAND. Vóór eenige weken liep het ge rucht reeds, dat een der zoons van prins Bismarck een onderhoud bad gehad met den oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken graaf Kalnoky. Later werd gezegddat tusschen prins Bismarck zeiven en dien minister eene briefwisseling was gevoerd. De Nordd. Zeitung zegt den 29 dat zij gemachtigd isom alle verhalen omtrent eene dergelijke briefwisseling voor onwaar te verklaren en daarbij te kunnen voegen, dat er in de buitenlandsche staatkunde niets voorkomt noch voorgekomen is dat iemand op de gedachte van zulk eene briefwisseling heeft kunnen brengen. Aan den Vorst zu Wiod te Neuwied is een van 1300 ingezetenen onderteekend adres aangeboden, waarbij hem dank gezegd wordt voor de krachtige hulp door hem bij de overstrooming onlangs betcx n 1. Te Keulen staat een groot gedeelte der stad onder water. Den 29 rees het water na een paar uren op dezelfde hoogte te zijn gebloven zeer aanzienlijk. Des avonds te 8 uren teekende de peilschaal 8.37 meter. ENGELAND. Het parlement is tegen 15 Febru- ari opgeroepen. Volgens de Times heeft de minister van koloniën aan de regeering van de Transvaal doen weten, dat de engelsche regeering niet kan treden in eene wijziging der met baar gesloten overeenkomst. Door het instorten van eeu zeer hoogen schoorsteen in eene fabriek te Bradford kwamen 24 werklieden om het leven en werden nog 40 zwaar gekwetst. Minister Gladstone vierde den 29 zijn 73 verjaardag. FRANKRIJK. Het bericht omtrent Gambetta's toe stand luidde den 29 's namiddags te 4 uren dat de ontsteking eenigzins toegenomen was naar de huid doch dat de toestand der inwendige deelen onveranderd was gebleven. Door die ontsteking was de koorts in den loop van den dag iets toegenomen. De nacht van 29 op 30 was onrustig, die van 30 op 31 daarentegen rus tig. Den 31's avonds te 7 uren ging een zijner geneeshee- ren de heer Lrinnelongue naar zijn huis terug, doch te 9 uren werd hij weder bij den lijder ontboden, wiens toestand inmiddels zeer verergerd was. Na dien tijd verergerde zijn toestand steeds en te middernacht blies hij den laatsten adem nit. Tot op het laatst bleef bij bij zijne kennis. Eenige vrienden waren bij zijn over lijden tegenwoordig. De góueesheeren verklaren, dat eene ontsteking, welke niet naar buiten kon worden afgeleid eene ontbinding van het bloed veroorzaakte, waardoor zich in de hartstreek een vlok vormde, welke den bloedsomloop verhinderde. Hij zou den 20 April a.s. 45 jaren zijn geworden. Al bad hij in den laatsten tijd, na zijn aftreden als minister, veel van zijne popu lariteit verloren waartoe zeer zeker de wangunst het hare zal hebben bijgedragen, een zeer gewoon verschijnsel, wanneer een man uit het volk opklimt tot de hoogste rangen in de maatschappij, zijn overlijden zal toch door menigen franschman met droefheid vernomen worden. De schoone rol, door hem in 1870 tijdens den fransch- duitschen oorlog gespeeld zal niet spoedig vergeten worden, en welke fouten hij ook moge begaan hebben, men kan niet anders dan van hem getuigen dat hij een man was, wiens hart warm klopte voor zijn vader land en die in moeielijke omstandigheden met alleen wist te handelen, maar door zijn voorbeeld ook anderen daartoe krachtig wist aan te spuren. Met hem daalt een der vurigste republikeinen eu een der felste tegen standers van het tweede keizerrijk ten grave, voor wien in de geschiedenis van zijn land zeker een rol was weggelegd. De oostenrijksche gezant graaf von Wimpffen reed den 30 des morgens uit verliet in de Avenue Marc- eau de tramgfng in een urinoir staan haalde een revolver voor den dag en joeg zich een kogel door den rechterslaap in het hoofd. Hij viel onmiddelijk dood. Eenige metselaars die juist voorbij gingen hoorden het schot en zagen hem vallen. Aanvankelijk wist men nieg ondei i' wa8- ^an 'ie'; politiebureau meende men in bet alen oostenrijkschen gezant te herkennen. Bij onderzoek oleek dit vermoeden juist te zijn. Oneenig- heid met zijne vrouw schijnt de oorzaak dezer daad te zijn hij had zich althans meermalen uitgelaten dat hij zelfmoord zou plegen. De baryton-zanger aan de groote opera te Parijs Lasalle, die met Maart a.s. eene nieuwe o.ereenkomst moet aangaan vraagt per jaar f 76000 belooning en 4 maanden rust. Bovendien zou het zingen van een rol of niet hem geheel vrij staan. Een andere zanger, die in het zelfde geval verkeert, vraagt voor het eerste jaar 35000 en voor het tweede 40000 belooning. Senaat. Den 29 werd met 216 stemmen de be- groo:ing goedgekeurd, zooals zij van de Karner terug ontvangen was. De verslaggever der commissie voor de begrooticg had vooraf het recht van den Senaat om de begrooting te wijzigen gehandhaafd doch de goed keuring voorgesteld als een onderpand voor de goede verstandhouding tusschen beide takken der wetgevende macht Een amendement, om de door de Kamer afge wezen postt n te herstellen, werd verworpen. De zitting werd vervolgens gesloten. Kamer. Den 29 las de voorzitter het besluit voor, waarbij de zitting gesloten werd verklaard. ITALIË. De Senaat nam den 29 het door de Ka mer *eeds goedgekeurde wetsontwerp betreffende den parlementairen eed met 105 tegen 5 stemmen aan en ging daarop tot 18 Januari uiteen. LUXEMBURG. Gp de staatsbegrooting was een post van f 5000 uitgetrokken tot het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan het kasteel Walferdange het koninklijk slot, dat aan wijlen prins Hendrik tot verblijf diende, in verband met het aanstaande bezoek van den Koning-Groothertog. Dit bedrag werd toege staan na eene korte besprekingwaarbij een lid o. a. den wensch uitsprak dat dit bezoek mocht plaats hebben. Hij wilde zelfs het toestaan dier som afhan kelijk stellen van de zekerheid van dat bezoek, doch drong, nadat de minister geantwoord had, niet langer op zijn gevoelen aan. 14) Voordat Kornely het dal inreed kreeg Winslow haar reeds in het oog. Vermoedende, dat zij hem spreken wilde over zaken die hij voor zijne huisgenooten gaarne geheim wilde houden, ging hij haar te gemoet. „Ik verwachtte u niet meer," zeide hij tot haar nog voordat zij een groet gewisseld hadden „en ik weet niet, of gij wel doet, nu ik met het verleden voorgoed heb afgesloten om mij opnieuw te komen opzoeken." „Omstandigheden veranderen de zaken antwoordde Kornely, Winslow de hand reikendeen hem met deelneming in het zorgvol gelaat ziende, stelde zij zich met innig genoegen voor, hoe spoedig het verhelderen zou „jaJohnde omstandigheden veranderen de zaken soms veel laat mij op uwe hand stappen en help mij op den grond zoo ik dank u." Zij nam het paard den teugol af en gaf het dier daarmede een lichten slagwaarop het onmiddelijk naar de beek draafde. „Een verstandig veteraan is dat. dier," ging zij voort, „zoolang hij het zadel op den rug voeltblijft hij heel kalm; misschien zullen uwe zoons hem zijn tuig afne men des te beter. Gisteren hebt gjj my aan uwe tafel genoodigd vandaag noodig ik mijzelf bij u uit. Eerst echter hebben wij iets tusschen ons beide uitte- maken. Ga een paar schreden mede tot gindschen ooom. De zon brandde mij vandaag lang genoeg op het hoofd om mij een weinig schaduw welkom te ma ken", en zonder een antwoord af te wachten liep zij Winslow vooruit naar de aangewezen plek waar zij op het gras ging zitten. Winslow nam tegenover haar plaats. Maakte hij gisteren den indrukalsof Kornely's woorden strenge bevelen voor hem geweest waren, nu lag daarentegen in zijne trekken een uitdrukking van onverzettelijke vastberadenheid. Dezelfde uitdrukking openbaarde zich in zijne stem terwijl hij zonder aarzelen het gesprek begon „Ik herhaal u Kornely deze samenkomst had gij ons beide kunnen besparen. Met het verleden heb ik gebroken en daarom is het onnoodig om oude ge beurtenissen weder op te halen. Ik verondersteldat gij van gedachten veranderd zijt en mij uit medelijden de helft der zesendertig honderd dollars wilt verschaffen?" „Zeker ben ik van gedachten veranderd, John, ook aan het geld heb ik gedacht," antwoordde Kornely op kalmen toon. „Goed, Kornely, ook ik ben van gedachte veranderd, maar daarom zullen wij het toch met eens worden. Gij wilt het geld opgraven en nu ben ik het die zegt hetgeen onze vaders wilden dat hunne families zou worden onthouden indien zij gescheiden bleven mag door ons niet worden aangeraakt. Ik kwam reeds gis teren tot dit besluit en daarom dacht het my het beste, ten einde aan alle verdere verzoeking te ontkomen, om mijn papier maar te verbranden." „Zoodus hebt gij het verbrand antwoordde Kor nely op onverschilligen toon, „des te beter; dan behoef ik ook nog slechts het mijne te vernietigenen de steen des aanstoots is uit den weg hetgeen ik u echter wil voorstellen heeft geen schijn van hebzucht." Winslow zag Kornely vorschend in de oogen zonder daarin iets anders te ontdekken dan eene blijde kalmte, die hem bevreemdde. „Ik dacht er slechts overom het papier te ver branden herhaalde hij daarop „had ik bet bij de hand gehad dan zou het reeds geschied zijn. Het doet mij genoegen dat het achterwege bleef want nu kan ik het onder uwe oogen in de vlammen werpen om u allen twijfel te ontnemen.". „Doewat u behaagt. Luister echter eerst naar mij. Onze vaders bepaalden eensdat het geld ons eerst toekwam, wanneer hunne wederzijdsche families door een huwelijk zouden vereenigd zijn. Of zij gehan deld hebben in het goede geloof aan on'.e gemeenschap pelijke toekomst of niet, verandert niets aan de zaak. Dcor ons beide mag het geld niet worden aangeraakt. Maar wat dunkt u John indien er een middel be stond om nu nog onze families te vereenigen." „Hoe moet ik dat begrijpen?" „Eenvoudig genoeg John. Gij hebt eene huwbare dochter eu mijn oudsten zoon gij hebt hem leeren kennen gun ik eene flinke lieve vrouw." „Wat gij eens als een inbreuk op uwe heiligste rech ten met verachting van de hand hebt gewezen moet nu mijne dochter zich laten welgevallen, en dat alleen, om dien ellendigen schat uit den grond te halen vroeg Winslow somber „neen Kornelyhet kan u geen ernst zijn, of uw hart moest zich in den laatsten nacht van een edelsteen veranderd hebben in een gif— tigen paddestoel." „Zoo hadt gij dertig jaren geleden tot mijnen vader en tot den uwen moeten spreken en alles zou anders geweest zijn John maarwaartoe dient dit alles nu nog? Van ons beide is geen sprake meer, maar van onze kinderen en wanneer die er zoo vast op staan om elkander toe te behooren als ik eens weigerde om uwe vrouw te worden, dan mogen wij hun dat niet beletten. Gelooft gij echterdat bij mijn voorstel het geld een hoofdrol speelt welnu wat verhindert u, het papier inderdaad te verbranden Mijn arme Abel en ik begonnen met leege handen en nooit hadden wij reden, om ons daarover te beklagen, laten anderen het eveneens beproeven." „Zij zouden behagen in elkander vinden vroeg Winslow ongeloovig, „terwijl zij eerst vóór 24 uur met elkander kennis maakten?" „Abel kende ik nauwelijks zes uur toen wij elkan der wederkeerig liefde en trouw zwoeren en dien eed hebben wij gehoudentotdat de dood tusschen ons trad."

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1