föinuenlanb. -RUSLAND. Het bevestigt zich, dat met het Vati- kaan eeue schikking tot stand gekomen is. Den 24 zou de overeenkomst te Home geteekend zijn zij zou echter alleen betrekking hebben op het kerkelijk vraag stuk. Hare bepalingen worden voorloopig geheim gehouden. SPANJE. De Koning antwoordde den 27 op de gelukwenschingen van den voorzitter der commissie uit de Kamer der afgevaardigden met de geboorte zijner dochter dat het aaneensluiten der voornaamste staat kundige partijen rondom den troon en het stamhuis zijne hoop vermeerderde, dat geheel Spanje bezield zou blijken van ééne gezindheid ten gunste der monarchie, het zinnebeeld van Spanje's ouden roem in overeen stemming met de vrijheden van den nieuweren tijd, welke een bron van welvaart voor de volkeren zijn. TURKIJE. De Porte ontving het schrijven van Engeland over de Donau-bijeenkomst. Drie punten zullen behandeld worden 1°. verlenging der volmacht van de eerste Donau-commissie2°. wijziging van de bevoegdheid der commissie waarbij hare volmacht tot Braïla wordt uitgebreid 3°. goedkeuring van het voor stel Barrère door de mogendheden die dan Rumenië tot aanneming zullen dwingen. De ministerraad be sprak den 31 dat schrijven en ontwierp een antwoord, waarbij de uitnoodiging tot bijwoning dier bijeenkomst aangenomen wordt. Aleko-pacha, gouverneur van Oost-Rumelie, brak de betrekkingen met den russischen consul afomdat die consul met eenige leden der provinciale vergadering een soort van verbond tegen hem gevormd had. EGYPTE. De commissie die belast is met de regeling der schade vergoedingen in Alexand1'16! l» het eens geworden over de wijze van schatting der toege brachte schade en zal weldra tot de verdere regeling overgaan. Den 27 te 1 uur 's namiddags vertrokken Arabi en zijne lotgenooten aan boord van de stoomboot Mareotis van Suez alwaar zij 's morgens te 8 uren aangekomen waren naar Ceylon. Er werd op hunne reis volstrekt geene belangstelling in hen getoond. Bij 5 besluiten van den Onder-Koning zijn nog 84 personen, over wier lot tot heden geene beslissing was genomen gestraft geworden. De zwaarste straf is ver banning voor 20 jaren de lichtste is, gedurende 12 maanden staan onder toezicht van de politie. VEREENIGDE-STATEN. Op een der Kerstdagen liep bij Richmond een passagierstrein tegen een goede rentrein. 5 personen werden gedood en 2 gekwetst. Bij het door den President gehouden Nieuwjaars bezoek werd de gezant van Hawaii aan hem voorge steld nauwelijks was dit afgeloopen of de gezant werd door eene duizeling overvallen en gaf een oogenblik later den geest. Het bezoek werd onmiddelijk gestaakt. Gedurende de Kerstdagen zijn aan het centraal- spoorwegstation te Amsterdam uitgegevenl3,780 kaartjes. In den avond van den 26 is te Zuiderwoude het koffiehuis van L. Oosterbaan terwijl het gezin afwezig wastot den grond toe afgebrand. De inboedel was verzekerd. In den avond van den 26 hebben 3 beschonken lieden te Oss een landbouwer 25 sneden en steken toegebracht in hoofdhalsaangezicht en rug waar onder een steek in den nek die levensgevaarlijk is. In den nacht van 27 —28 December is de run molen en leerlooierij van den heer D. Hofmanaan het Reitdiep even buiten Groningen door een hevigen brand vernield. Het verbrande was onvoldoende ver zekerd. De molen was de laatste van het tiental, dat vroeger de vesting als een krans omgaf. Te Leiden is den 28 door B. en W. besteed het „Gij denkt, dat dit met Kate en uw zoon ook het geval is „Ik weet het. Anders zou ik mij de moeite niet gegeven hebben met mijn paard dat beter voor den ploeg dan onder den man looptzoover te rijden." Winslow keek peinzend voor zich. Hij had tijd noo- digom zich vertrouwd te maken met hetgeen hij ge hoord had. Kornely zag hem met vriendelijke deelne ming aan. Voor geen geld had zij zijn gedachtengang willen storen. Zij zelf had een geheeien nacht over- wegens noodig gehad om tot een besluit te komen. „Wanneer gij het zegt, Kornely, moet het waarheid zijn begon Winslow eindelijk weder, „van een ander had ik het niet geloofd. Een fraai paar zijn zij zeker, dat kan men niet loochenen Dick is mij als schoonzoon welkomer, dan een van de andere jongelieden dien ik ken want uit zijne oogen spreekt rechtschapenheid en trouw. Maar moet ik van mijn kind scheiden van haar, die ons aller goede engel is? Of zoudt gij uw zoon naar Californië willen zien trekken met zoo weinig uitzicht op een weerzien in dit leven „Neen Johnantwoordde Kornely, en zij reikte Winslow de hand„noch het een noch het ander zal geschieden. Gij blijft hier en wordt mijn buurman. Een stuk van het beste bouwland grenst aan het mijne. Ik had er het oog op voor mijn zoon en mij daarom het kooprecht voorbehouden. Gij kunt het overnemen en reeds morgen aan het werk gaan, om u een stevige blokhut te bouwen. Het geld daarvoor betaalt gij wanneer het u het best schikt zoo heb ik namelijk de voorwaarden gemaakt. Een kleine bijbouw aan mijn huis is spoedig in orde en daarin kunnen de jongelui wonen als man en vrouw. Met ledige handen zullen zij in den echt verbonden worden hunne huwelijksreis echter zal naar den Duivelspoel gericht zijn en daar- heeu vergezellen wij hen met onze papieren. Wij zullen hun de plaats uitmeten waar het geld verborgen ligt, zij echter halen het voor den dagopdat de laat ste wil onzer vvders vervuld worde. Ja, John, zoo heb ik alles bedachten wij beiden mogen zeggen, inrichten van een gedeelte van het Caecilia-gasthuis tot practische ambachtsschool waarvan aannemer werd de beer S. v. Leeuwen voor f 1260. 's Avonds be sloot het Nutsdepartement van het hoofdbestuur der Maatschappij een subsidie van 2000 voor eens te vragen ten behoeve dezer school waarvan de voortdu rende onderhoudskosten verzekerd zijn door een subsidie uit de gemeentekas, vrijwillige bijdragen van particulieren en schoolgelden. De paardentramlijn van Rotterdam op Hillegers- berg is den 28 feestelijk geopend. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 28 aangenomen een voorstel van B. en W., waarbij deze uitgenoodigd worden, een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van de oprichting van een stads-ziekenhuis. Eene boerderij met ruim 60 bunders land, aan den Sloterweg bij den Bennebroekerweg te Haarlemmermeer, in 1876 verkocht voor f 120,000 heeft den 28 bij openbaren verkoop nagenoeg f 60,000 opgebracht. De gebroeders Brandei en de gorinchemmer Christie in de zaak van de miljoenenjuffrouw gearres teerd zijn den 29 uit hunne preventieve hechtenis te Rotterdam ontslagen. De Koning en de Koningin met het prinsesje zijn den 29 te 's Gravenhage teruggekeerd. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 29 op voorstel van den heer Schimmelpenninck v. d. Oye met 20 tegen 15 stemmen besloten tot afbraak van al den opstal op de van den Koning aangekochte terreinen aan het Noordeinde, daaronder begrepen de Gothische zaal. In den avond van den 29 ontdekte de vaste knecht V. L. H. v. d. Velden in het ministerie van financiën eene sterke brandluchten vond hij in eene der kamers eene groote mand met turven in lichtelaaie vlam. Door het overige personeel bijgestaan, mocht het hem gelukken de vlammen te blusschen die ook reeds den schoorsteenmantel hadden aangetast. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 29 besloten, niet bij den minister van buit. zaken te ondersteu nen het adres van de Nieuwe Africaansche Handelsven nootschap te Rotterdam, betreffende het handhaven van het Congo-gebied als onafhankelijk negergebied daar de kamer de inbezitneming daarvan door eene beschaafde mogendheid gewenscht acht om aan den toestand van regeeringloosheid en de slavernij aldaar een einde te maken. Zij verklaarde zich echter bereid den minister te verzoeken stappen te doen om al wordt het Congo- gebied door eene mogendheid in bezit genomen de handel aldaar vrij en onbelemmerd te laten blijven en het heffen van differentiëele rechten van in- eu uitvoer te voorkomen. Voor het onderhouden gedurende 1883 der ge meentegebouwen bruggenriolen enz., den 29 door B. en W. van den Helder aanbesteed was minste inschrijver de heer J. Korffvoor f 5550. Een perzisch gezantschap hetwelk de europeesche hoven bezoekt, is den 30 te 's Gravenhage aangekomen en heeft zijnen intrek genomen in het Hotel des Indes. De Garnier Panoramainaatscbappij te Amsterdam heeft den 30 aanbesteed het afbreken der bestaande panoramaloods in den tuin van het Paleis voor Volks vlijt, en het weder opbouwen in het Vondelpark bij de P. C. Hooftstraatmet een daarbij nieuw te maken entréegebouw en tentoonstellingszaal. Minste inschrij ver was de heer M. Numan voor f 16,400. Te Zwolle is den 28 en 29, onder leiding en toezicht der r. c. geestelijken voor een talrijk publiek uitgevoerd een oratorium afgewisseld en vergezeld van tableaux vivantsvoorstellende de geboorte van Jezus. Den 29 is te Nieuwediep aan de bergers der la ding katoen van het nabij Callantsoog gestrand geweest zijnde stoomschip Strathmorena aftrek van 1600 loodsgeld en andere uitgaven uitbetaald ongeveer 58000 waarvan f 49,945 aan de heldersche en texel- dat nooit geld noch geldswaarde op eene minder laak bare wijze in iemands bezit geraakte dan deze zes en dertig honderd dollars in de handen onzer kinderen. Komt iets daarvan u of mij of onze andere kinderen ten goede wie zon dat kunnen afkeuren De beide familiën zijn vereenigd en met onbezwaard geweten mogen wij overtuigd zijn dat de zegen der afgestor venen vóór alles die van mijnen getrouwen Abelons en de onzen op al onze paden zullen vergezellen." „Hoe vriendelijk klinkt datantwoordde Winslow bewogen, „ik kan aan die verandering niet gelooven Kornely dat geluk zou te groot zijn neen ik kan bet niet gelooven voordat uw Dick zelf komtom te „Hij zal komen John, o, ik behoef hem slechts een blik toe te werpen en hij rust Dietvoordat gij hem uwe Kate hebt toegezegd en uw recht zal en moet worden erkend. Maar ik heb een tegenvoorwaarde ik zou het ook een verzoek kunnen noemen. Toen ik gisteren avond thuis was gekomenscheen mij mijn huis dubbel zoo groot. Mijne zoons zijn wel een ware zegen in den jongsten steekt reeds iets van de man nelijke ernst zijns vaders ik was er echter niet voor geschapen om hen op te vroolijken. Daar klonk mij de vroolijke kinderlach van Kate in de ooren zoodat ik geen oog kan sluiten. Ik bedachthoe het zou zijn waaneer ik het kind den geheeien dag om mij heen had wanneer het mij in alles de behulpzame hand bood en zij met haar onschuldig gebabbel de rimpels deed verdwijnen van het voorhoofd harer „lieve mrs. Kornely" ja zoo noemde zij mij van het begin af en daarom wilde ik u een ruil voorstellen waarbij wij beide zullen winnen. Kate voelt zich tot mij aan getrokken gij hebt bovendien nog twee dochters en daarvoor komt mijn zoon Diek in uwe familie. Die werkt namelijk voor drie en zal u een goede hulp zijn bij het veilen der boomen bij den bouw van nw huis en bij het splijten der balken voor de omhei ning. Wanneer het noodig is en ik kan de beide andere jongens missen dan kunnen zij u eveneens van sche schijbpers en sjouwers en het overige aan die van Petten eiji Callantsoog. Deri 30 heeft de overdracht plaats gehad van de hofstede Frankendaal (Linneaus), met den geheeien op stal ook heesters en planten aan de gemeente Am sterdam voor f 350000. De tuinbouwschool blijft daar gevestigd de stad zal eigen kweekerijen kunnen houden en eene aanzienlijke oppervlakte van het terrein voor bouwgrond kunnen verkoopen. De natuurkundige afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen heeft den 30, op voorstel van den heer v. Diezen besloten den minister het leedwezen der afdeeling te betuigen over zijn voornemen om met 1 Januari de meteorologische waarnemingen te den Helder te doen staken. In den avond van den 30 is te Amsterdam een werkman door een zijner kameraden gewekt om in eene naburige herberg het werkloon te komen afreke nen nog slaapdronken in de Looiersgracht geloopen en verdronken. Te Zijdewind is in den morgen van den 30, een door drie gezinnen bewoond huis afgebrand. Met moeite wisten de bewoners het dreigend gevaar te ont komen zoodat. van de inboedels weinig of' niets is ge red. Het perceel en de inboedelsbehalve van de wed. Tak waren verzekerd. Den 30 heeft de heer mr. L. E. Bosch chef der firma L. E. Bosch en Zoon te Utrechthet beheer van het Utrechtsch Daglad het weekblad het Nieuws en de drukkerij aan de nieuwe vennootschap overge dragen. Hij nam afscheid van het personeelverdeelde 1000 onder de gezellen der zetterij en drukkerij en schonk den meesterknecht J. v. Maauen die reeds meer dan 24 jaren in zijne dienst was geweesteen gouden horloge met inschrift en dito ketting. Weder- keerig werden hem door het personeel eenige geschen ken aangeboden. Te Venloo stonden den 30 zes straten onder wafer. Uit 's Hertogenbosch wordt van 31 December ge meld dat de Groenendijk onder Katwijk (gemeente Linden) doorgebroken en het gehucht Katwijk dien ten gevolge overstroomd is. Uit Grave wordt deswege den 1 Januari bericht: De Maasdijk bij Katwijk boven de spoorwegbrug is bezweken. Katwijk (22 woningen) staat diep onder water, menschen en vee zijn gered. Herpen en de polder Oyen zijn overstroomd. Te Nijmegen is den 1 Januari een der gemaakte dammen bezweken waardoor 5 straten of' stegen zijn onder water gezetalle bewoners aldaar hebben weder hunne toevlucht op bovenkamers of zolders moeten nemen. Er staat in sommige huizen meer dan 1 el water. De stoomtram Oosterhout Dongen heeft de dienst geschorst, daar men voor verzakkingen vreest in den gedeeltelijk ouder water staanden weg. Ook de stoomtramdienst DoesburgDieren is wegens het hooge water gestaakt. Den 1 Januari is in Merkelbachs bazar, bestaande uit 2 naast elkander gelegen perceelen aan den Nieu- weodijk te Amsterdam, vermoedelijk door dat een kooper van vuurwerk onvoorzichtig een brandende sigaar han teerde brand ontstaan die het grootste gedeelte der benedenverdiepingen vernield en ook de bovenverdie pingen zeer beschadigd heeft. Bij een twist op nieuwjaarsavond inde O. Z Arm steeg te Amsterdam is een jonge man door een mes steek onder het hart getroffen. Aan zijn leven wordt gewanhoopt. De dader is in hechtenis. De Landsdrukkerij is te kort geschoten in de taak om in tijcis de piakzegels voor kwitantiënter grootte van de postmerken en met doorboorde randen, gereed te hebben. Daarom heeft de regeering zich moeten wenden tot de heeren Enschedé te Haarlem die de vroegere piakzegels hadden geleverd. De minister van waterstaat heeft afwijzend be schikt op het verzoek der gemeente Zaltbommelom van eene der stadsgrachten eene vluchtbaven te maken. tijd tot tijd helpenopdat gij met de uwen spoedig onder dak komt." „Ik vereenig mij daarmedeKornelynog slechts eene vraag. Weet uw zoon van het geld en dat het door zijne veroeniging met Kate hem ten deel valt „Nadat mijn trouwe Abel gestorven was moest ik iemand hebben om alles mede te bespreken en zoo werd Dick een soort vriend van mij, „antwoordde Kor nely droomend „hem deelde ik dus ook het geheim mede eerst gisteren echter voordat wij elkander ont moetten. Hij zou echter liever zijn hand in gloeiend lood houden dan een vinger naar het geld uit te ste ken. JaJohndat weet ik zeker. Hij heeft een zeer nauwgezet karakter en ieder voordeel dat hem onverwacht ten goede komt, schijnt hem een gesehenk des hemels." „Kom dan antwoordde Winslow, en hij stond op, waarop hij Kornely de hand reikte en haar ophielp, „ga dan mede naar het kamp, dan kan ik ook mijne vrouw de zware zorgen van het hart nemen. De anderen behoeven niet meer te weten, dan dat er van Californië niets komt. Het is hier een zeer goede plek, ik denk, een poosje hier te blijven, ten minste zoo lang, tot „Totdat mijn zoon Dick hier geweest is," voleindigde Kornely, toen Winslow aarzelde. „Daar dacht ik aan," bevestigde deze, en terstond daarop werd Kornely in het kamp met alle teekenen van oprechte vreugde verwelkomd. Winslow leidde zijne vrouw een weinig terzijde. Hij sprak slechts enkele woorden tot haar deze hadden echter ten gevolgedat zij op het gras ging zitten haar gelaat over de knieën boog eu bitter begon te weeneu. Zij kon zich haar geluk niet voorstellen. De zekerheid, dat zij vrijgesteld zouden worden van de gevaarlijke reiswekte een gevoel in haar op, alsof zij een nieuw leven was ingetreden. Geroerd zag Kornely haar aan. Om haar niet te storen wijdde zij hare opmerkzaamheid aan de kudde, die juist het kamp bereikte. IFordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2