Vijf en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. No. 1883. V R IJ A G 5 JANUARI. DE SCHAT VAN DEN DUIVELSPOEL. Prijs der gewone Advertentiën ©fücicel (Qcbccltc. Buittmlaub tl.klIA IIISCIIK COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het ge'heele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON De Burgemeester der gemeente Alkmaar maakt bekend dat ter secretarie dier gemeente voor liein die zijn eigendoms recht daarop voldoende kan bewijzenbeschikbaar is de som van f 6,90, zijnde na aftrek van f 0,70 voor kosten, de op brengst van twee verkochte SCHAPENop de markt van 23 December j.l. door de politie onbeheerd in beslaggenomen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 3 Januari 1883. A. MACLAINE PONT. Tengevolge van de opzegging door den heer Hoogslag van het gebruik van gemeentewater in de Singelgrachttusschen den Heldersehen en den Bergerweg, tot het leggen van hout, met het recht tot opvlotting in het afgesneden Kanaalvakis voor belanghebbenden water in die Singelgracht met het recht tot opvlotting in het afgesneden Kanaalvak beschikbaar tegen betaling van de daarvoor bepaalde recognitie. Gegadigden vervoegen zich ter bekoming van nadere inlich tingen ter secretarie der gemeente Alkmaar. BELGIE. Den 29 sprong in eene fabriek te Ver- viers den stoomketelwaardoor niet alleen de fabriek, een gebouw van twee verdiepingen, met een voorgevel van 20 el vernield werd maar tevens eene naast haar staande bakkerij. Verscheidene werklieden zijn onder het puin bedolven en 3 in de bakkerij tot het halen van brood aanwezige kinderen kwamen om. DUIPSCHLAND. Den 2 's namiddags is eene groote boot nabij Mannheim, van Oppan terugkomende, waar zij levensmiddelen ten behoeve der noodlijdonden door de overstraoming had aangebracht, tegen een boom gestootenin een maalstroom geraakt en uiteen ge slagen. Van de 40 opvarenden werden slechts 12 gered. De Köln Zeitung wijst er opdat in 1882 twee mannen gestorven zijn die voor Duitschland's rust en daaidocr ook voor Eurtpo's rust gevaarlijk waren, na melijk Garabetta en de russische generaal Skobelefif.de vertegenwoordigers van bet denkbeeld van een fransc'n- russisch verbond. Al is hun dood eene reden van geruststelling toch is die geruststelling tijdelijk, want hunne denkbeelden blijven voortleven en tellen talrijke aanhangers. Vooral wat Frankrijk betreft, gelooft dat D;ad, dat de gedachte aan weerwraak zal blijven bestaan en dat een ander ais hoofd van de voorstanders dier leer zal optreden. ENGELAND. Omtrent het vallen van den schoor steen in eene fabriek te Bradford waarvan reeds mel- ding gemaakt werd is nader gebleken, dat die schoor steen 255 voet hoog, reeds eenigen tijd als bouwval- lig beschouwd was. Het aantal dooden bedraagt thans 40: dat der gewonden 50. "Was het geen ontbijttijd geweestdan zou bet aantal slachtoffers veel grooter zijn geweest. Louise Michel wordt den 8 te Londen verwacht. Haar voornemen is eenige lezingen te houden over de opvoeding en de rechten der vrouw. De Times gelooft, dat Gambetta's dood het evenwicht van Europa in gevaar zou kunnen brengen en zou wel willen weten hoe dit dan hersteld moest worden. De Daily News hooptdat de republiek op hechte grondslagen gevestigd zij, al ontviel haar de krachtig ste steun. De Morning Post (ochtend-bode) gelooft niet, dat zijn dood eene verzwakking voor de republiek ten gevolge zal hebben. Iebland. Michael Duvitt, de bekende ierscbe volks leider, betoogde den 28 te Dublin dat voor Ierland's welzijn volstrekt noodig varen zelfregeering en vernie tiging van het grondbezit. Zoo het iersche volk stand vastig bleetzou het in eene niet ver verwijderde toe komst inderdaad daartoe komen. Eene in dien geest voorgestelde motie werd aangenomen. Delaney is schuldig verklaard aan het deelnemen aan eene samenzweeringdie zich ten doel stelde het ver moorden van den rechter Lawson. Hij is tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Het parlementslid Bigar is wegens zijne laatste re devoering naar de assises verwezen maar tegen borg tocht op vrije voeten gesteld. rRANKRIJK. Tegen het voorstel der regeering om een crediet van f 625,000 te verleenen ten behoeve van den toebt van den heer de Brazza naar den Congo, stemden slechts 3 leden der Kamer van afgevaardigden. Een zoon van Rochefort die onderofficier is zal aan d:en tocht als militair deel nemen. Uit de lijkschouwing van Gambetta is gebleken dat bij bezweken is aan perityphilitis en pericolitis (ver zweering en verettering). Elke heelkundige operatie zou onraadzaam en ge vaarlijk geweest zijn. Buiten de ingewandstreek is van geen andere ziekelijke aandoening gebleken. Het lijk is gebalsemd om den 3 naar het paleis Bourbon te Parijs te worden overgebracht. De ministerraad besloot den 1 des avonds hem voor re kening van den staat te begraven, Den 6, des mor gens te 10 uren zal die begrafenis plaats hebben op het kerkhof Père Lacbaise. De gemeenteraad van Parijs en de algemeene raad van het departement der Seine zullen daarbij tegenwoordig zijn. Bij de RépubJique franfaise, Gambetta's orgaan, werden uit alle plaat sen des lands telegrammen ontvangen houdende be tuiging van leedwezen over zijnen dood. Dat blad deelt mede, dat een lid der oppositie in de Kamer van afgevaardigden van Rumenië eene lofrede hield op Gambetta. Zijne slotwoorden „leve Frankrijk" werden door de geheele vergadering toegejuicht. President Grevy betuigde zijn groot leedwezen over Gambetta s dood, toen de voorzitter van den Senaat en de Kamer hem geluk kwamen wenschen op den Nieuw jaarsdag. üe pauselijke nuntius was de woordvoerder der gezanten die den president hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. In het 4e kwartaal 1882 werden te Parijs geboren 15290 kinderen en stierven er 14178 personen, 351 geborenen en 1080 dooden meer dan in hetzelfde tijd vak van 1881. De grootere sterfte in 1882 was een gevolg van de typhusepidemiezoo als blijkt uit het volgende overzicht van het aantal sterfgevallen aan besmettelijke ziekten. Er stierven aan typhus. pokken, mazelen, roodvonk. diphteritis (besmett. keelziekte.) in 1882 1571 101 136 16 419 in 1881 433 119 152 48 619 kraamvrouwenkoorts in 1882 55. in 1881 80. In de laatste week van het jaar werden aldaar 361 huwelijken voltrokken en waren van de 1169 geborenen 287 onecht. 55 Kinderen werden echter dadelijk erkend. OOsTENRIJK-HONGARIJE. De zelfmoord van den gezant te Parijs, generaal Wimpffen, wordt te Weeiïen toegeschreven aan een plotselingen aanval van verstands verbijstering. PORTUGAL. Met de Transvaal is een handelsver drag gesloten 23 artikelen tellende. Engeland heeft als suzerein zijne goedkeuring aan dit verdrag gehecht. RUSLAND. De gestrengheid tegenover de dagbla den blijft bestaan de Golos werd in de afgeloopen week verrast door eene tweede waarschuwing voor het behandelen van onderwerpenwaarover de dagbladen niet mogen spreken zonder machtigingeen blad to Moskou werd voor drie maanden geschorst en een an der blad aldaar ontving de mededeeling dat do ver koop op den openbaren weg verboden was. Het blad genaamd Novoje Vrenija, verscheen een rouwrand na Gambetta's dood. Volgens dat blad overtrof bij in verstand en talent ver Prins Bismarck. De Golos beweertdat hij steeds Rusland's vriendschap zocht en dat voor Duitschland dit gevaar nu ook ge weken is. De uitkomst van den dienst 1881 van 's rijks geld middelen is niet gunstig. De op 780 miljoen gulden geraamde ontvangsten werden werkelijk verkregen doch de op 830 miljoen geraamde uitgaven werden met 80 miljoen overschreden, zoodat de rekening sluit met een nadeeiig slot van 132 miljoen. De uitgaven voor oor log zijn het meest overschreden. In 188I werd voor rente der staatschuld 235 miljoen betaald, tegen 138 miljoen in 1877. ZWITSERLAND. In Bazel is bij volkstemming het artikel der politiewetwaarbij do verplichte inenting voorgeschreven^ is, verworpen met 3539 tegen 716 stemmen. Vóór de stemming hadden 48 hoogleeraren 15) „A/s in den goeden ouden tijd had Kornely weder kunnen zeggen, toen zij bemerkte, dat Kate zich dub bel ijverig met de runderen bezig hield en altijd weder eene aanleiding zochtom van het kamp verwijderd te blijven. En toen zij eindelijk gevoelde, dat zij het keukenvuur met langer zonder toezicht kon laten naderde zij op eene wijzedat men niet wistwat men aan haar had. Noch voor Kornely, noch voor hare ouders had zij een blik over. Hare wangen echter gloeiden en zij was zich blijkbaar bewust, het vertrou welijk gesprek der drie oude lieden te hebben gestoord en dat deze haar nu zwijgend en in blijde spanning beschouwden. Ten slotte keek zij dan toch vluchtig naar VVinslow en daarop naar hare moeder. Wat zij in hunne oogen las dreef haar het bloed nog meer naar het hoofd. Helder klonk haar welluidende lach en snel liep zij naar de wagenswaarin zij voorgaf, uit or dat te hebben vergeten. „Als in onze jonge jarenhad Kornely nogmaals kunnen zeggentoen zij zich tegen den avond op weg naar hms bevond en Kate haar een eind vergezelde. „Ik zal hem dus uwe groeten niet overbrengen?" vroeg Kornelykort voordat zij afscheid namen. „Zoo geheel en al wil ik het niet afslaan was het aarze.end antwoord „misschien kon het geschieden alsof het van een vreemde kwam ach, lieve mrs. Kornely, als ik er maar eerst over heen was „Hoe dan r" „Acn hij moet niet zoo spoedig komen." „Dat kunnen wij aan hemzelf overlaten," antwoordde Kornely en een glimlach speelde om have lippen, maar keer nu naar het kamp terug woont gij eenmaal bij mijdan kunnen wij verder daarover spieken. Goede nacht, lieveverleer uw heldere lach niet." „Goede nacht, lieve mrs. Kornely, het blijft er dus bij dat hij niet te spoedig komt. Ik moet mij eerst aan de gedachte gewennen, of ik schaam mij de oogen uit het hoofd wanneer ik hem zie dan zullen "wij het maar bij een bloote groet laten blijven." „Goed zoo Kate en nu goede nacht 1" „Goede nachtlieve lieve mrs. Kornely Daarop scheidden zij. Kornely wendde baar paard om en Kate liep vlug in de richting van het kamp. Geen honderd el was Kornely voortgereden of zij hoorde roepen „Mrs. Watson, mrs. Watson!" Kornely hield baar paard in. „Ik heb mij bedacht!" riep Kate haar toe, „indien gij meentdat het passend is groet Dick dan hartelijk van mij en en en recht hartelijk 1" en weg liep zij, alsof zij vreesde, dat zij vervolgd zou worden. Kornely schudde het hoofdterwijl zij haar paard weder omkeerde. Een eigenaardig weemoedige glim lach speelde om hare lippen. „Juist zooals in mijne jonge jaren zeide zij, nu echter bijna luid en een lichte slag met haar stok deed haar paard eenigzins sneller loopen. Evenzeer als het dier blijkbaar naar zijne weide en zijn kameraad ver langde even zoo Kornelyom Kate's groet over te brengen. En dat deed zij dan ook op eene hoogst plechtige manier, en toen haar beide jongere zoons reeds ter ruste waren en Dick nog bij haar zat en als ter loops naar de Winslows vroeg, schoot haar hart vol. „Dick begon zij„een moederoog ziet scherper dan alle anderen en het moederhart dwaalt niet, wanneer het het geluk der kinderen geldt. Er was geen tijd te verliezen of het werd te laat. Toen heb ik zelf de zaak ter band genomen. Ik wil gaarne eene dochter in huis hebben en dat zal niemand anders zijn dan Kate Winslow, dat is te zeggen indien gij haar tot vrouw wilt hebben." Dick staarde haar met groote oogen aan. Hij scheen op Kornely's gelaat te willen lezenof zij in ernsr sprak. „Kate Kate moeder Kate schreeuwde hij letterlijk uit„ik kan niet gelooven „Zij meende ookhet niet te knnnen gelooven viel Kornely hem geroerd in de rede „en daarom is het maar het bestdat gij het elkander zegt." „Ik haar gaan spreken Moeder, zeg dat nog eens.'* „Ja jarijd er maar heen gij behoeft u echter niet te haasten. Gij komt morgen of overmorgen nog altijd vroeg genoeg." Dick wien het bloed tot in de slapen drong stond op. „Ik moet naar buiten moeder," sprak hij op ge- dempten toon afsof hij het geluid zijner eigen stem schuwde „ik moet naar buiten in de koele nachtlucht; ik heb een gevoel, alsof ik stikken zal," en voordat Kornely kon antwoordensloot hij de deur achter zich dicht. Beelden van vrede en geluk gaven de oude Kornely een rustige slaap. Zij hoorde niet meer, hoe Dick na een poos in huis terugkwam en zich te bed wierp, zij hoorde niethoe reeds lang vóór het aanbreken van den dag deze zonder gedruisch opstond en hoe een weinig later een paard van het erf draafde. En toch verried zij geen verrassing of bezorgdheid toen haar beide andere zoons haar met angstige gezichten kwa men vertellen dat broeder Dick op raadselachtige wijze verdwenen was. Zij stelde hen zelfs met een ge heimzinnige glimlach gerust en sprak als haar vermoe den uit, dat hij niet lang zou wegblijven. Dick daalde om dezen tijd in het dal af, waarin Wins low zijn kamp had opgeslagen. Het was vier uur en de zon was nog niet lang opgegaan. Er was nog geen beweging te bespeuren het keukenvuur smeulde onder de aseh en paarden eu runderen rustten op het

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1