ISinncnlftttb. en geneesheeren bij strooibiljet uitdrukkelijk gewezen op het gevaarlijke van die verwerping. De bondsraad trok de tot heden voor alle soldaten bestaande verplichtingom zich te laten inenten in, doch machtigde het ministerie van oorlogom hen die zich willen laten inentenbij de intrede in de krijgsdienst daartoe gelegenheid te geven. VEREENIGDE STATEN. De Senaat heeft zich vereenigd met het ingediende wetsvoorstel tot hervor ming der benoeming van de burgerlijke ambtenaren waardoor een einde gemaakt wordt aan de tegenwoor dig in toepassing gebrachte knoeierijen. ZUID-AFRICA. De Zoeloes schijnen zich te wape nen, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. Van de zijde der Delagoa-baai werd een groote voorraad wapenen en krijgsartikelen aangevoerd. EGYPTE. De ministerraad besloot den 3 aan de mogendheden de eenjarige verlenging der internationale gerechtshoven voor te stellen in plaats van de vijfja rige zooals aanvankelijk het plan was. Het tarief op het Suezkanaal is den 1 met 25 cen ten per ton verminderd. Op 29 December is in Atchin een transport door talrijke benden aangevallen. Van bevriende zijde ge waarschuwd had de militaire commandant afdoende maatregelen genomen. Met grooten moed tastten onze troepen den overmachtigen vijand aan, die op de vlucht sloeg, 18 dooden achterlatende. Aan onze zijde sneu velde 1 mindere militair en werden 22 mindere mili tairen en 2 dwangarbeiders gewond. Het afbreken der oude en bouwen der nieuwe kaaswaagmet een bovenlocaal voor teekenschool te Purmerende is den 29 aangenomen voor f 19,350 door den heer J. Nieuwstad te Beets. De gemeenteraad van Purmerende heeft den 29 besloten eene leening aan te gaan van 150,000, ter verbetering van marktpleinen en van toeganswegen tot de markten. Aan den Hoek van Holland is den 29 gestrand het stoomschip Fenharn. 8 Sleepbooten hebben te vergeefs getracht het af te brengen. Wijl het schip water maakte, heeft men zich gehaast zooveel mogelijk van de lading te bergen. Den 3 Januari zat het ge heel ouder water. Tot leden van het bestuur der banne en den polder Schagen zijn in de vergadering van 30 Dec. benoemd de heeren J. Stammes en W. Kooy. De prins v. Oranje heeft den 30 den koopprijs voor het paleis aan den Kneuterdijk laten betalen. In den avond van den 30 is te Zaltbommel de tolgaarder A. de H., door de duisternis misleid, in de buitengracht geraakt en verdronken. Hij laat eeDe vrouw en 6 hulpbehoevende kinderen na. Bij den gemeenteraad van Groningen is den 30 ingetrokken het voorstel om te weigeren tot de benoe ming van 2 onderwijzers over te gaan; en zulks dewijl uit olficieuse samensprekingen met den minister ge bleken was, dat in het vervolg de examen-stukken aan den raad niet zouden worden onthouden. De Geneeskundige Raad in Friesland en Gronin gen heeft den 30 December behandeld het door eene commissie geleverd voorloopig rapport over de vraag of de leerlingen der gymnasia en hoogere burgerscho len lijden onder het vele en velerlei werk; en met 11 tegen 5 stemmen aangenomen eene motie, luidende „Het gymnasiaal en middelbaar onderwijs moge voor verbetering vatbaar zijnook wat de zorg voor de lichamelijke ontwikkeling der leerlingen betreft, reden om met het systeem te breken bestaat er op hygiëni sche gronden niet." bedauwde gras. Dick hield zijn paard in en liet zijne blikken over het kamp wijden. Plotseling scheen hij te schrikken. Hij had Kate herkend, die juist, van de beek aan de andere zijde komendeop de tegenover liggende heuvelrij te voorschijn trad. Hij aarzelde ook maar slechts eenige seconden slechts zoo lang tot dat hij bemerkte, dat Kate ook hem gezien had en staan bleef. Hij reed daarop in een kring om het kamp heen en recht op haar af. Toen hij baar op korten afstand genaderd wassprong hij van zijn paard en strekte op haar toeloopende beide handen haar tegemoet. Kate scheen hem niet te bemerken zoo onbewegelijk keek zij voor zich neer. Hare wangen waren met een blos bedekt. Mechanisch speelden hare vingers met een lok van haar loshangend haar, dat zij terwijl zij zich in het water spiegelde blijkbaar had vochtig gemaakt. „Katemoeder bracht mij uwe hartelijke groeten over begon Dick en hij greep het sidderende meisje bij de handen „daarom meende ik Hij zweeg, want Kate zag zoo angstig smeekend tot hem op dat hem de woorden op de lippen bestierven. De tranen kwamen haar in de oogen maar tegelijker tijd wierp zij zich om den hals van den verrukten Dicfe, haar gelaat aan diens breede borst verbergende. Waar had zij anders kunnen vluchten om nietzooals zij meende zich de oogen uit het hoofd te schamen Na dat hij haar echter had gekust haar zijne eenige Kate had genoemd keerde ook haar blijmoedigheid terug. Vrij en open zag zij tot hem op half lachend half weenend vertelde zij datal was hij nog een uur vroeger gekomen hij haar reeds zou gevonden hebben. W ant mrs. Kornely had haar zoo vreeselijk van streek gemaaktdat zij den ganschen nacht geen oog gesloten had weshalve zij bij het aanbreken van den dag naar de beek was gegaan om haar gloeiend gelaat met het frische water te verkoelen en haar haar in orde te mi; ken. Terwijl zij nog met elkander praatten, als twee jonge lieden die samen met elkander onder één dak waren opgegroeid kwam er beweging in het kamp en toen Oudejaarsavond is in de herv. kerk te Beverwijk f 21,49 en in die te Heemskerk j 8,68 gecollecteerd voor de nagelaten betrekkingen van P. Bakker en G. Doorn te Petten die den 4 December bij eene poging om schipbreukelingen te redden zijn omgekomen. In 1882 zijn te Amsterdam voltooid 938, her bouwd 72 en aangevangen 763 perceelen. In 1881 waren deze cijfers 753 119 en 720. Te Sneek zijn in 1882 gewogen 42876/4 en 2736/8 vat boter en 958,409 ponden kaas. De policie te Amsterdam heeft in het vorige jaar 18,010 processen-verbaal opgemaakt, waaronder 8122 wegens overtreding der drankwet. Te Leiden zijn in 1882 ter waag gewogen 415,410 ponden boter61400 ponden kaas en 2045 vette varkens. In 1882 zijn te Zaandam geboren 483, overl. 277 pers., gehuwd 109 paren. Zaandijk 83, 35 17 Assendelft 124, 54 Den 1 Januari is de Maastrichtsche Hypotheek bank voor Nederland in werking getreden. In de namiddag van den 1 dezer brak te Nieuwe Niedorp een hevige brand uit in een huis, bewoond door twee gezinnen dat spoedig geheel in de asch was gelegd zoodat van de inboedels bijna niets is gered. Door de krachtige hulp der brandweer wist men de belendende perceelen waarvan één belangrijke water schade heeft geleden te bewaren. Te IJlst zijn den 1 de zitplaatsen in de herv. kerk verhuurd voor f 2250. In vorige jaren brachten zij 700 tot f 1000 op, Den 1 werden den heer C. J. v. Maanen hoofd commies ter gemeente-secretarie te Utrecht, ter gele genheid van zijne 50jarige dienst bij de gemeente, namens het gemeentebestuur een gouden gedenkpen ning door de ambtenaren ter secretarie 2 met goud gemonteerde karaffen en door de wijkboden een met zilver gemonteerde punchbowl aangeboden. Nieuwjaarsavond is de fabriekwerker F. Doorakker, man en vader van een talrijk gezin, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water het Ven te Tilburg geraakt en eenige oogenblikken later levenloos daaruit opgehaald. In den nacht van 12 Januari is te Alem in den Maasdijk over 20 ellen lengte en 2 ellen diepte, eene belangrijke verzakking ontstaan een huis en de school zijn afgebroken en de verzakking daarmede alsook met rijshoutharden en steenpuin aangevuld. De uitgaaf van de te Nijmegen verschijnende „Gelderlander" is weder gestaaktdaar de drukkerij den 2 op nieuw is ondergeloopen. Den 2 stond Helmond voor een gedeelte blank zoodat verschillende fabrieken het werk moesten staken. Het volk morde en wilde den dijk van de Zuid-Wil lemsvaart doorstekenom van het water verlost te worden. Beers stond den 2 geheel onder, zoodat men in 50 woningen zich op de zolders moest behelpen. Te Arnhem en Nijmegen stond het water den 3 nog 1 en 2 duim boven den hoogsfcen stand in December. In den nacht van 2—3 hebben, bij n. w. storm, nieuwe afschuivingen onder Lithoyen Lessel en Mem aan den Maasdijk plaats gehad. Beneden Oyen schoof de binnnenzijde van den dijk op 4 plaatsen over 100 bij 3 ellen af en was de toestand zorgelijk. Te Etnpel sloegen door overstorting gaten in den dijk. Te Hintham geraakten de meeste woningen onder water, en vluchten de bewoners met vee en huisraad. Te Roosendaal stond den 3 het water op straat en in vele huizen waren op vele plaatsen verzakkingen in den spoorweg ontstaan. Te Heusden is gevaukelijk binnengebracht eene gehuwde vrouw die verdacht wordt den 2 een moord te hebben gepleegd op iemand tot wien zij in onge oorloofde betrekking stond. In den avond van den 2 is te Amsterdam bij de DickKate's hand in de zijne houdendevoor hare ouders trad, was er voor Winslow slechts eene korte ver klaring noodig om de laatste slapers van onder hunne dekens op te jagen en bevel te geven om spoedig op te breken. En men haastte zichzooveel men kon om de koele morgenuren niet ongebruikt te laten voor bijgaan. Daarop ging men denzelfden weg terug, dien men gekomen wastot aan den Duivelspoel. Daar koos men een meer westelijker richting. Omstreeks den middag kwam de kleine karavaan in de nabijheid van Watson's hoeve. Kornely, nu door hare jongere zoons vergezeldwas haar tot de grens van haar eigendom tegemoetgegaan. Daar ging zij zelf aan de spits van de trein om de nieuwe buren naar de plaats te brengen, die zij als zeer geschikt voor den aanleg eener hoeve reeds lang op het oog had gehad. Kate was natuurlijk naast haar komen loopen. „God zij dank, nu is het achter den rug 1" fluisterde zij haar met een onderdrukt lachen toe. „Was het wel zoo heel erg?" vroeg Kornely met een vroolijken blik op hare lieve medgezellin. „Eigenlijk nietwas het peinzend antwoord, „maar ik heb mij toch erg angstig gemaakt. Ik heb van nacht er niet van kunnen slapen. Hij had ook wel vroeger kunnen komen om een einde te maken aan mijne angst." „Zoo? Hm, juist zoo dacht ik, dertig jaren geleden; maar ik kon het niet zoo vroolijk uitspreken ik kon ook nietals gij zoo zorgeloos de toekomst tegemoet zien." De laatste woorden klonken ernstiger. Kate zweeg daarom eenige oogenblikken. Daarop wijdde zij hare opmerkzaamheid aan een boschjewaaraan door een beek besproeid prairieland grensde. Kornely bleef staan en wachtte Winslow af. „Daar moet gij bouwen," sprak zij tot hem, naar den zoom van het bosch wijzende daar vindt gij water hout en den besten bouwgrond. Den eersten boom voor uwe hut zullen wij beide zelf gezamenlijk vellen. Wordt vervolgd. Hoogesluis een schippersknecht over boord gevallen en verdronken. De rechtbank te Amsterdam heeft den 2 den heer Werker, eigenaar van het Bijbelhótel, veroordeeld omtegen vergoeding zijner kosten aan den heer Wamsteeker, tot verzekering van een bedrag van f 1400, deel uitmakende eener vordering van f 68000 op Jan netje Struik af te geven een brandkast een klok in den vorm van een bijeen zijden costuum en een paar handringen waarvan de bekende A. Hoetink eigenaar beweerde te zijn. In de Lindenstraat te Amsterdam is den 2 een knaapje, dat vuur droeg, gevallen en in brand geraakt en kort daarna in het gasthuis overleden. Aldaar stierf ook een man, die op den Singel, bij de Brouwersgracht, in een kelder was gevallen. Voor de levering van den bovenbouw van 25 bruggen ten dienste der staatsspoorwegen op Java den 2 aan het ministerie van koloniën besteedwas minste inschrijver de wed. Alph. Friedrich te Luik voor f 13,350. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 3 met 22 tegen 8 stemmen de toegestane som van 3 ton voor de pneumatische rioleering met f 32000 verhoogd, ingevolge den uitslag van de gehouden aanbesteding. De voordracht van B. en W. om de landhoofden en pijlers van de Blauwbrug te bekleeden met blauwen kalk steen, be balustrade op de brug te maken van ijzer tusschen piëdestallen van denzelfden steen, die op de landhoofden van gepolijsten witten kalksteen en de kolommen voor de candelabres van gepolijst noordsch granietis aan genomen. In de kosten, geraamd op f 301,009, zal de Amst. Omuibusmaatschappij 150,000 bijdragen. In den morgen van den 3 is te Charlois, bij Rot terdam een blok van 10 woningen door 12 arbei dersgezinnen bewoond, afgebrand. Door het ministerie van waterstaat is den 3 aan besteed het maken en stellen van den metalen boven bouw voor de brug over den Rijnspoorweg nabij de Haar. Het minst was ingeschreven door de Meissener Eissengierszerei te Meissen voor f 22,212. Den 3, 's avonds is te Krommenie een goede rentrein gederailleerd, ten gevolge waarvan vertraging in de dienst ontstond. De heer M. P. A. Ooms r. c. priester ie be noemd tot assistent te Warmenhuizen. De stearine-kaarsenfabriek van de firma Brandon te Amsterdam is gesloten 800 menschen zijn daardoor zonder werk. De gemeenteraad van Arnhem heeft den voor waarden goedgekeurd waarop aan de heeren F. A. v. d. Broek en G. W. v. Barneveld Kooy Jr. te Amster dam concessie verleend wordt voor eene drinkwaterlei ding. De concessie duurt tot 31 Dec. 1934. Ten behoeve van het algemeen zullen 8 of meer standpijpen geregeld elke halve minuut 15 kannen water moeten geven 6 fonteinspitsen van 16 strepen middellijn zul len beschikbaar worden gesteld die 182 dagen 6 uren en 91 dagen 10 uren daags werken. De gemeente vergoedt voor het gebruik der standpijpen, met een ver bruik van minstens 160,000 kubieke ellen 's jaars 15 cents per kubieke el. Steeds moet een voorraad van 500 kub. ellen ter blussching van brand beschikbaar zijn. Voor het publiek zijn 2 tarieven naar het aantal kamers en naar het dagelijksch verbruik, en ten behoeve van industriëelen bovendien milder voorwaarden vast gesteld. Te Blokker is tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen benoemd de heer H. J. v. Ebber- horst Teng'bergen thans te Montfoort. De persoon die op Nieuwjaarsavond in O. Z. Armsteeg te Amsterdam met een mes werd gestoken een slagersknecht is aan de gevolgen overleden. De brand bij de firma Merkelbach Co. te Am sterdam is ontstaan doordat een jongen, die vuurwerk kochteen zoogenaamd rotje aanstak en het achter de toonbank wierp zoodat het in de ladegedeeltelijk gevuld met vuurwerk terecht kwam. Een der bedien den bracht die nog brandend op straat, waarbij hij zich deerlijk bezeerde, doch de vonken waren links en rechts gespat, zoodat in een oogenblik alles in laaie vlam stond. Ds. A. Lotz te Herwijnen, is beroepen te Pur- merland te Durgerdam en te Ransdorp. De beschuldigde Consenheim betrokken in de zaak der miljoenenjuffrouw en te Rotterdam in hech tenis heefttoen hem bekend was dat hij naar de rechtbank verwezen wasgepoogd zich het leven te benemen. Een groot aantal ingezetenen van noordwestelijk Gelderland heeft bij adres aan de 2e. Kamer ondersteund het verzoek van den heer M. Wolff, om aan de Kon. Nederl. Locaalspoorwegmaatschappij slechts dan het voorgestelde subsidie van 8 ton te verleenenals te gelijk eene zijlijn ElburgEpe wordt aangelegd. Mr. J. E. Banck heeft in het Leidsch Dagblad medegedeeld dat hij zijne vrij volledige verzameling van Hogarth's gravures niet slechts in bruikleen, maar in eigendom wil afstaan aan het Leidsch prentenkabi net, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat dit kabinet voor Leiden behouden blijve. Tot onderwijzer aan de burgerschool te Medem- blik is benoemd de heer D. Postma te Oldeboorn. Tot hoofd der herhalingsschool te Spierdijk is benoemd de heer A. Jekeleerste onderwijzer, met hoofdacteaan de openbare school aldaar. Te Zwolle zijn in 18 82 ter markt gebracht 67,228 stuks vee, waaronder 35,233 runderen. In 1881 bedroeg de aanvoer 63,579 stuks. De Twentsche Bankvereeniging keert een voor loopig dividend van 6 t. h. uit. Wederom zijn 3 in de zaak der miljoenenjuffrouw betrokken personeu uit de voorloopige hechtenis ont slagen. Daaronder behoort juffr. v. Zutphen. Tusschen Valkenburg en Wijlre is aan beide zijden van den spoorweg eene scheur in den grond ontstaan, die eene vertraging in den loop der treinen veroorzaakt. Men is druk bezig de scheur te vullen doch zal bij onverhoopte uitbreiding de dienst moeten staken.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2