No. 7. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WOENSDAG 17 JANUARI. FEUILLETON. 2) C4 el Ijk voor de wet. Prijs der gewone Advertentiën: ©fóciëel (Scheelte. Nationale Militie. Ëuitenlanb. (Eene spaansche vertelling.) A A It SC II1' COM A AT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 J franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat bet register der in 1882 alhier voor de Nationale Militie ingeschreven personenbene vens de alphabetische naamlijst, ter inzage liggen van den 16 tot den 25 Januari e.k., van des voormiddacs 9 tot 's namid dags 2 uren, binnen welken tijd tegen gemelde registers bezwa ren kunnen ingeleverd worden bij den heer Commissaris des Konings in deze provinciedoor middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschriftop ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze inbrengt. I)eze brengt het verzoekschrift in tegen bewijs van ontvang bij den Burge meester zijner woonplaatsdie het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGLAINE PONT. 15 Jan. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De Koning is ziek. Geruchten dat zijne ziekte van erstigen aard wasbleken onjuist te zijn. DUITSCHLAND. Het pruisische leger telt volgens de nu verschenen naamlijst 8 veldmaarschalken 40 generaals der infanterie en kavnllerie91 luitenant- generaals129 generaal majoors251 kolonels, 318 luitenant-ko'onels en 1024 majoors. De vier eerste rangen worden bijna uitsluitend bekleed door personen, die tot den adelstand behooren. Uit die lijst blijkt verder, dat de kroonprins 66, prins Bismarck 45 en graaf Moltke 41 riddororden bezit. Het gerucht dat de Keizer zelf een brief aan den Paus schreef, iB gebleken juist te zijn. Volgens de Nordd. Allg. Zeitung bevatte die brief een antwoord op een door den Paus zeiven in December aan den Keizer gerichten brief. E ij k s d a g. Het voorstel van den sociaal-demo craat Liebknrcht om op te heffen de socialisten-wet de Meiwettenenkele artikelen uit het strafwetboek en de grondwet voor Elzas-Lotharingen werd den 11 behandeld. Na verdediging door den voorsteller en bestrijding door de afgevaardigden Windthorst en Eich- ter werd met groote meerderheid op voorste! van Lipke overgegaan tot de orde van den dag. Om zoovele uit- eenloopeude wetten bij ééne wet op te heffen werd veel te moeieüjk geacht. ENGELAND. Op 1 Januari 1882 bestond het leger uit 189,133 man daaronder officieren begrepen De Koningin schonk een jaargeld van 2400 aan de weduwe van professor Palmer, zooals men zich her inneren zal in 's rijks dienst door de Bedouïnen in Egypte vermoord. Waarschijnlijk zal door het ministe rie van marine eene som bestemd worden voor de op voeding zijner jongste kinderen. De Times geeft een uitvoerig overzicht van den inhoud van het over Egypte door den minister van buitenlandsclie zaken verzonden schrijven. Daarin wordt verklaard dat de engelsche regeering "het bezettings leger wenscht terug te roepen, zoodra de noodzakelijk heid van de tegenwoordigheid dezer troepen zal zijn weggenomen door het toepassen van voldoende mid delen ter handhaving van het gezag van den Onder- Koning. Tntusschen acht zij het haren plicht, den Onder-Koning zoodanigen raad te geven als geschikt is om den nieuwen toestand des lands bevredigend duurzaam en in overeenstemming met de eischen der toekomst te maken. Hij beveelt aan, het sluiten eener internationale overeenkomst voor de vrije scheepvaart door het kanaal van Suez met beperking evenwel in tijd van oorlog, zoolang oorlogsbodems der krijgvoerende mogendheden zich daar zullen bevinden. Het inschepen van troepen en het aan boord nemen van krijgsvoorraad zal niet geoorloofd zijn. Verder stelt hij voor, verschil lende fiscale bepalingen ter besparing van kosten te wijzigen vreemdelingen en inlanders gelijkvormig te belasteD, de hoogere rangtn bij het leger op te dragen aan engelscbe officieren europeesche raadslieden voor de geldmiddelen te benoemen, in plaats der afgeschafte controleurs, en andere hervormingen in het bestuur in te voeren. Ieelakd. In verschillende wijken van Dublin werden in den avond van den 12 18 personen in hechtenis ge nomen. De meesten waren arbeiders; een hunner, Carey genaamd, van beroep metselaarsbaas is lid van den ge meenteraad. Bij velen werden wapenen gevonden. Zij wor den beschuldigd van deelneming aan een ontworpen plan, om eenige politie-beambten te vermoorden. Den 13 ston den zij wegens dat feit voor do rechtbank van correc- tioneele politie te recht. Op verzoek van het openbaar ministerie werd de behandeling eene week uitgesteld. PEANKEIJK. Graaf Eampon lid en tot in de laatste zitting onder voorzitf«r van den Senaat, is den 12 in den ouderdom van 76 jaren overleden. De regeering zal aan de Kamers voorstellen aan de weduwe van generaal Chanzy een pensioen van ƒ6000 te verleenen. Te Nantes zal een straat naar hem ge noemd worden en te Chalons is eene inschrijving voor een gedenkteeken te zijner eer geopend. De generaals die zijne begravenis bijwoonden, schreven ieder reeds voor 50 in, De gewoonte bestaatdat de bisschoppen gebeden voorschrijven bij het openen der parlements zitting. De bisschop van Autun heeft in zijn dezer dagen te dien aanzien uitgevaardigden brief zijdelings afgekeurd liet praalvertoon bij begravenissen daarmede klaarblijkelijk doelende op die van Gambetta en van Louis Blanc De Temps maakt zich ongerust over de door Enge land ten aanzien van Egypte gevolgde staatkunde. Dat blad vreestdat het oostersche vraagstuk daardoor weer aan de orde zal komen, want zij geeft aan Bus- land een voorwendsel tot het bezetten van Armenië en aan Oostenrijk om Salonikameer te naderen. Yoor lid der kamer in plaats van wijlen Louis Blanc, zijn te Parijs 7 candidaten. Een hunner, het lid van den gemeenteraad van Parijs, Engelhard, verklaart zich, in een tot zijne medeburgers gericht stuk, o a. voor hervorming van den Senaatweder invoering der departements gewijze verkiezingen voor de Kamer scheiding van kerk en staatmet afschaffing der be grooting van eeredienstafschaffing van alle voor rechten voor geestelijke en geestelijke orden, verkiezing van rechters door een bepaald college enz. De Siècle, Brisson's orgaan zegt in een hoofdartikel over Fraukrijk's buitenlandsebe betiekkingen dat de regee ring eene voorzichtige, terughoudende, ja zelfs lijdelijke staatkunde moet volgen om aldus niet langer het wan trouwen en de afgunst te wekken, waarmede de repu bliek tot heden vervolgd wordt. De engelsche gezant overhandigde den 13 het schrij ven betreffende Egypte aan den minister van buiten- landsche zaken. Gambetta's lijk kwam den 13 des morgens te 8 uren te Nizza aan alwaar aan het stationsgebouw de ver schillende autoriteiten zich vereenigd hadden, 's Na middags te 1 ure had onder een stortregen de be grafenis plaats. De lijkwagen werd voorafgegaan door twee wagens met kransen uit Parijsuit de verschil lende tusschenplaatsenlangs welke de trein gegaan wasen uit Nizza zelf. Het lijk werd gevolgd door zijnen vader, eene oude dienstbode der familie en zijne verdere bloedverwanten. De schepen hadden de vlag halverstok gehesohen en bijna alle winkels waren ge sloten. De lantarens op straat waren opgestoken doch geheel omfljerst. Aan het graf werd het woord ge voerd door den prefect van het departement en den burgemet-ster van Nizza. Senaat. Den 12 werden drie ondervoorzitters ge kozen te weten de heeren Peyrat, Humbert en Cal- mon. De verkiezing van den vierdenin plaats van Eampon overleden werd tot den 15 verdaagd. Toen werd benoemd de heer Teisserenc de Bort. Kamer. Den 13 aanvaardde de heer Brisson het voorzitterschap met eene redevoering, waarin hij zijne medeleden dank zeide voor het hem geschonken blijk van vertrouwen en verklaarde, dat hij hen zooveel mo gelijk in hun belangrijken arbeid zou ondersteunen. Hij wees op de zegeningen van eendracht en goede verstandhouding en niet minder op de voordeelen van standvastigheid in de regeering. De geleidelijke ont- wikke ing der republiek zeide hij ten slotte was bet beste middel om de dooden te eeren en trouw te zijn aan het aan de volksvertegenwoordigers geschonken mandaat. In die zitting werd bepaald dat den 15 de beraadslaging hervat zou worden over de voorstellen betr ffende de hervorming der rechterlijke macht. OOSTENBIJK HOAGABIJE. In het hongaarsche Volkshuis zijn tot den minister president eenige vragen Toen beiden het vertrekje verlietenstond op de tafel in de woonkamer een eenvoudig maal gereed melk schapenboutgedroogd rundvleescb, kaas, honig en wijn. Ook de gebruikelijke spaansche broodkoeken ontbraken niet. De vrouw had ze juist gebakken in de heete asch van den haard. „Neem plaats, Sennoren iaat het u goed smaken." „Dat zal nog al gaan," antwoordde de jager opge ruimd en het bleek spoedig dat hier de honger als overal elders de beste kok was. Ook gedurende bet avondmaal bediende de heer des huizes zijnen gasthetgeen deze ook alsof 't zoo be hoorde liet begaan. „En boe moet ik nu mijnen gastheer noemen?" vroeg de vreemdelingnadat hij zijnen honger had gestild. „Als gij wiltSennor en Hidalgo antwoordde de gastheer lachend want ik ben bet inderdaad al is 't maar een k'eine; ik ben veehouder, die leeft van wat zijne kudde hem opbrengt, weet gij. Mijn naam is Sancho Zerburo. U vraag ik niet naar uwen naam en uwen stand want evenals ik zult gij weten Sennor Cabellerodat 't een oud gebruik is van ons land zijnen gast niet lastig te vallen met vragen naar rang, stand en naam of naar zijne geboorteplaats of het doel zijner reis." „Ik ken die goede gewoonte wel degelijk en houd ze in groote waarde. Maar zeg mij eenshoe Yer van uwe Cam ligt Sevilla edelman. „Laat eens zien, wanneer men den weg door de Sierra Bomba goed kentniet meer dan vijf Leguas (mijlen)." „Niet meer zegt gij lacbte de vreemdeling. Ik zou meenen dat 't een fiksch sluk weg is." „Bah Als uw paard uitgerust is doet gij op zijnen rug, den weg gemakkelijk in drie uur. Een edel dier, uw aard Ik zag 't reeds dadelijk bij het licht der fakkels. En morgen ochtend is 't volkomen weer de oudewees daar zeker van. Zijne vermoeidheid was niet zoozeer het gevolg van uitputting dan wel van zijne gewonde hoeven. Maar daarvoor heeft mijn knecht een probaat middeltje. Dat zal terecht komen." „Ik dank u Don Sancho Maar zeg eens, komt gij ook wel eens in Seviila „Dikwijls genoeg 1 Het is de markt, waar ik mijne produkten breng. Maar ik haast mij altijd om er uit te komen en vooral om bij dag de muren der stad achter mij te hebben." „Zoowelke bizondere vrees koestert gij dan wel voor eene nacht in Sevilla Gij schijnt mij toe anders voor geen kleintje vervaard te zijn „Dat ben ik ook niet, Sennor CabelleroMaar hebt gij dan nooit gehoord, nooit vernomen dat in den nacht geen mensch zeker is van zijn eigendom en van zijn leven in de straten van Sevilla Dat daar door de edellieden van het bof onbelemmerd en ongestraft ge roofd wordt geplunderd en gemoord „Daarvan heb ik inderdaad nimmer iets gehoord verzekerde de vreemdeling. Santa Madre Vraagt 't dan maar eens in de straten van Sevilla aan den eersten den besten en men zal u zeggen, dat roof en plundering, moord en doodslag daar gewone, ahedaagsche dingen zijn, dat dat alles bedreven wordt onder de oogen van den Koning en dat de schuldigen nooit ontdekten zelfswanneer iemand hen met den vinger aanwijstnooit bestraft worden terwijl toch de wetdie de Koning heeft ge maakt, aan iederen onderdaan beloofde hem te zullen beschermen en een ieder daarin gelijkstelde Maar Sennor Cabellerohet zijn edellieden des Konings, heeren van zijn hof, die moorden, rooven en plunderen, en voor dezulken schijnt de hoog geroemde wet niet meer dan een perkament te zijn „Gij windt u opDon Sancho antwoordde de vreemdeling schijnbaar kalm maar 't zou een opmerk zaam beschouwer niet ontgaan zijn, dat zijne schitterende oogen van toorn of iets dergelijks fonkelden. „Gij zult wel vermoeid zijn, Sennor Cabelleroen naar rust verlangen 1" zeide Sancbo's vrouw anslig. Uw bed is gereed. En gij Sanchoziet gij dan nietdat de Cabellero meer dan genoeg heeft van uw gepraat En kan hij niet zelf Plotseling brak zij hare woorden af. „Spreek inaar uitvrouwwat gij denktspotte Sancho. „Gij wilt zeggen kan die heer niet zelf iemand zijn van het hof, die morgen den Koning zal mededeelen wat hij van Sancho Zerburo heeft ge hoord Ik kan mij voorstellen, dat gij zoo denkt, want gij zijt eene vrouw. Ik doe 't evenwel niet, want onze gast zal de gastvrijheid, die hij bij ons geniet, niet met ondank beloonen daarenboven is hij geene praatzieke vrouw, maar een Cabellero en dat zegt genoeg." „Ik dank u, Don Sancho," hernam de ruiter kortaf. „Laten wij ons gesprek vervolgen. Gij stelt dus deu koning mede verantwoordelijk voor den roof en den moord die zooals gij beweertdoor zijne edellieden iederen nacht ongestraft in Seviila's straten wordt gepleegd „Dat doe ik zeker, Sennor Cabellero" „Maar weet gij dan nietdat de taak om de schul digen te ontdekken en te straffen niet die van den koning is maar aan den Gubernator van Sevilla is opgedragen die voorzitter is van de rechtbank der vierentwintig „Dat alles weet ik, Sennor Maar het is wel degelijk gouverneur.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1