No. 8. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. FEUILLETON. 8) Gelijk voor de wet. V R IJ 1)AG 19 JANUARI. Prijs der gewone Advertentiën (JDfficicel ©ebcelte. Buiteulattb (Eene spaansche vertelling.) Eene vreemdsoortige vechtpartij. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer f 0,15. Q-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HBRMs. COS- TER ZOON De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat de landmeter van het kadaster den 1 Februari e.k. een aanvang zal maken met bet opnemen der kadastrale veranderingen dienstjaar. 1884. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 17 Jan. 1883. A. MACLAINE PONT. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Tolicie het volcende gevondene voorhanden een rood kinderwantje met grijze boord, een schaats, een portemonnaie met eenig' geld. een commissie-kaas, een parapluie, een gouden tonnetje, vermoedelijk van een horlogeeen gouden vingerring met plaatje, een wagenbus, een gedeelte van een gouden ring, drie polderwagens. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen om trent een zilveren knipbeursje met geld en een portemonnaie met geld. DUITSCHLAND. De Köln. Zeitung meldt dat reeds meer dan 800 duitsche fabriekanten toegezegd hebben inzendingen te zullen doen naar ae tentoon- stelling'te Amsterdam, en beklaagt zich in een uitvoe rig artikel over de weinige medewerking der regeering, om aan de duitsche afdeeling een waardig voorkomen te verzekeren. Het blad wijst daarbij op het feit, dat men van den Bey van Tunis boortdat hij geld toestaat voor de deelneming van zijn land aan die tentoonstel ling, terwijl men van de duitsche regeering niet eens verneemtwat zij denkt te zullen doen. Het pruisiscbe Huis van afgevaardigden verleende zijne goedkeuring aan het voorstel om 1,800,000 toe te staan voor de noodlijdende streken die door de overstroommgen van den Rijn veel geleden hebben. Bene commissie uit den Rijksdag betuigde den Kei zer dank voor de verleende hulp aan de noodlijdenden door de overstroomingea. R ii k s d a g. De regeering beeft voorgesteld een paleis te Straatsburg te bouwen. Het zal alleen ge bruikt worden ten dienste van leden der keizerlijke familie met gevolg 88 el lang en 48 el breed zijn en f 900,000 kosten zonder en 1,500,000 met den grond. Den 16 kwamen inde met Oostenrijk, Nederland en Belgie gesloten verdragen betredende het wederkeerig toelaten van geneeskundigen in de grensdistricten. Elza.s Lotharingen. De stadhouder gaf een feest maal ter eere van de Landscommissie en hield daarbij eene rede waarin hij deed uitkomen dat Frankrijk Elzas-Lotharingen aan Duitschland teruggaf bij een volkenrechtelijk verdrag. Waar bet welzijn vaü het geboorteland op het spel stond moest het plichtsge voel jegens dat land andere gevoelens tot zwijgen bren gen. De voorspoed van Elzas-Lotharingen hing af van het verkrijgen der volledige grondwettige rechten. Hij deed daarom nogmaals een beroep op de vaderlands liefde zijner gastende gekozen vertegenwoordigers van het Rijksland en verzocht hun hem in zijn stre ven te ondersteunen. Maar of men hem steunde ot niet zijne staatkunde zou onveranderlijk zijn zoolang bij stadhouder bleefzlj zou zijn eene van verzoening en van ontzien van het gevoel der bevolking. FRANKRIJK. Van de 20560 kiezers kwamen den 14 te Lyon slechts 11905 op. Gekozen werd bij herstemming tot lid der Kamer de socialist Brialou met 4969 stemmen. Een ander weinig minder tot die uiterste partij be- hoorend candidaat verkreeg 3799 en de candidaat der legitimisten 2957 stemmen. °Het aan de leden der Kamer den 15 medegedeelde geele boek inhoudende de over het egyptische vraag stuk gewisselde stukken bevat geen nieuws. De in de Kamer afgelegde verklaring stemt met den inhoud van dat boek volkomen overeen. Den 15 deelde de voorzitter der rechtbank te Lyon mede dat hij naar aanleiding van het anarchisten- proces 19 dreigbrieven ontvangen had waaronder uit Duitschland Zwitserland en Rusland. Prins Krapot- kine verdedigde zich dien dag zelf. Hij trachtte aan te toonen dat de wet op de internationale niet toe passelijk is omdat de internationale niet bestaat. Hij voorspelde ten slottedat binnen 10 jaren eene maat schappelijke omwenteling zou plaats hebben en bezwoer de maatschappij, baar te voorkomen, door dit vraagstuk behoorlijk te onderzoeken doch niet door de anarchis ten te vervolgen. Den 16 werden de pleidooien ge houden. De meeste beschuldigden veidedigden zich zelven en verklaarden te blijven doen hetgeen zij ge daan hadden zoo zij op vrije voeten kwamen. De Senaat ontving de verklaring der regeering be tredende Egypte, die eensluidend was aan die in de Kamer afgelegd zeer koel. Pens Napoleon van wien men in den laatsten tijd nooit iets hoorde schijnt zijn kans schuou te hebben geacht om weder een rol te spelen, uu Gambetta van bet staatstooneel verdwOtn. Hij maakte aith sns een uitvoerig st.uk aan zijne landgenooten door aauplakking op de muren van Parijs bekend. In dat stuk werd gezegd, dat Frankrijk kwijnde. De groote meerderheid van het volk was teleurgesteld. Het uitvoerend bewind was machteloos en de volksvertegenwoordiging wist niet, wat zij wilde. Zij is tot in liet oneindige verd *eld en de eene ministeriëele crisis volgt op de andere. Het kwaad ligt in de grondwet, welke liet land overgeeft aan de luimen der senaatsleden en afgevaardigden. Het leger is aan onbevoegde lieden overgeleverd de amb tenaren zijn de slaven der kleingeestigste kiesbelangeu de rechterlijke macht wordt in hare onafhankelijkheid bedreigd de geldmiddelen verkeeren in ontredderden staat; de belastingen zijn drukkend en slecht verdeeld; het is gemakkelijker te leenen dan te hervormen de uitgaven worden noodeloos opgedreven en de vlottende schuld heeft zulk eene hoogte bereiktdat bij den eersten schok Frankrijk» crediet ernstig zou worden bedreigd. De godsdienst staat weerloos bloot aan een verdelgingskrijg van ongeloof, ofschoon elke beschaafde maatschappij groot belang bij haar heeft en zij gemak kelijk zou kunnen gewaarborgd worden door eerlijke toepassing van het Concordaatdat Frankrijk alleen den godsdienstvrede geven kan. Men verwaardigt zich niet eens de dringende maatschappelijke vraagstukken teonderzoeken. De handel lijdt onder het opgeven der verdragen van 1S60. De buitenlandsche staatkunde kenmerkt zich door kwade trouw tegenover zwakkeren, dient de speculatie in Tun.s, en is laf en onverstandig in Egypte. Frankrijk, eens zoo groot, heeft buitens lands zijne vrienden en zijn aanzien verloren. Het kan zijue stelling tegenover dat binnenland herwinnen door zich zelf op te beuren binnenslands Doch dit ban eerst geschieden wanneer het volk gesproken heeft. Ten slotte eindigt het aldusals erfgenaam van Napoleon 1 en Napoleon III ben ik de eeuigeop wiens naam 7,300,000 stemmen zich vereenigden. Sedert den dood van den zoon des Keizers heb ik over de staatkunde in het algemeen gezwegen. Ik wilde den lo p der proefneming niet storen; met droefheid heb ik gewacht tot de gebeurtenissen mij het woord zouden geven. Mijn zwijgen was slechts de vaderlandslievende uitdrukking van mijnen eerbied voor de belangen van mij a land. Mijn gedrag mijne meeningen mijne ge voelens zijn stelselmatig belasterd geworden. Die laste ringen lieten mij koud. Ik had slechts mijn verach ting als antwoord over voor hen die zelfs den zoon tegen den vader wilden opzetten. Verfoeielijke en nuttelooze pogingen. Ik heb aan jeugdige gemoede ren welke deze inblazingen met verontwaardiging vervulden het zwijgen moeten opleggen. Mijne zonen zijn nog vreemd aan de staatkunde. De orde der natuur wijst hen na mij aan en zij zullen aan de ware over levering der Napoleons getrouw bljjveu. Men heeft gesproken van afstand doen dit zal niet gebeuren. Wanneer men meer plichten dan rechten heeltis afstand doen gelijk aan wegloopen. De Napoleons ver dedigen het onmiddelijk oppergezag d.s volks. Deze leer is verzaakt geworden door tal van republikeinen alleen uit vrees voor de besluiten des volks. Wat een volksstemming heeft ingesteldkan alleen door eene volgende volksstemmiug vervaugen worden. Ik verte genwoordig niet eene partij maar eene zaak en een beginsel. Deze zaak is die van a'len veel meer dan de mijne alleen. Dat beginsel is het recht van het volk, om zich een Hoofd te kiezen. Dat recht te ont kennen is een aanslag plegen op de volkssouvereiniteit. De regeering zinktmaar eene groote democratie als de onze kan zich niet lang onttrekken aan de noodza kelijkheid, het gezag in te stellen. Het volk heeft dat bewustzijn in zich. Het heeft zulks bewezen in de acht volksstemmingen van 1800, 1802, 1804, 1815, 1848, 1851 1852 en 1870. II. Het onweder was een weinig bedaard evenwel schudde de afnemende wind nog steeds vrij heftig de toppen der hooge dennen die de Casa omringden en de maan brak, na vele vergeefsche pogingen, slechts voor eene korte poosdoor het zware wolkgevaarte. Eerst tegen middernacht ging de wind geheel liggen. Alleen Adèle was nog wakker. Buiten onder de dennen stond zij in gezelschap van eenen man wiens donkerbruin gelaat er toornig uitzag en in wiens oogen het wilde vuurvan ontembarejalousie duidelijk te lezen was. Adèle was een aanvalligmaar hartstochtelijk kind, en ondanks haren veertienjarigen leeftijd reeds ten volle ontwikkeld. „Wie heeft u verlof gegeven mij heden avond te roepen, en uw gelaat voor het venster te vertoonen vroeg Adèle op geraakten toon. „Ik wil weten," was het vrij onvriendelijke antwoord van den ander, „wie de man is, die het wagen durfde, u heden avond de kin te streelen Antwoord Adèle antwoord „Adèle's kin mag door iedereen worden gestreeld wien zij het verguntantwoordde het meisje op trot- sehen toon. „Niemand mag dat doen, niemand! verstaat gij. Bij het heilige kruisniemand behalve ik „Bah smaalde het meisje verachtelijk den lip op trekkende 'i wie ter wereld heeft u daartoe het recht gegeven Antonio Hermandez „Caramba meisjemaak mij niet waanzinnig. Wie mij uw verloofde, het recht verleend heeft, vraagt ge, om u de kin te streelen f" „Uwe verloofde, ik? Adèle Zerburo de verloofde van Antonio Hermandez? Kom, gij droomt, mijn waarde! Al belette ik u niet om mij het hof te maken, naar landsgebruik moet gij u niet inbeelden dat gij mij reeds gewonnen hebt Ga naar huis Antonio, ga naar huis „Adèle schreeuwde de jongeling, bijna buiten zich zelven van woede na deze spottende woorden, „oogen- blikkelijk wil ik uit uwen mond vernemen, dat uw hart, uwe liefde aan Antonia Hermandez behoort, dat gij mijne verloofde zijtdat gij mijne vrouw wilt wor den of „Ha, ha, gij wilt mij dwingen, Adèle Zerburo dwin gen Al hebt gij u in de gunst mijner ouders weten te dringen de mijne wint gij nooittrotsche knaap 1 Ga liever naar huis, Antonio, kom, ga naar huis,"' lachte het meisje nog beleedigender dan te voren en wilde beengaan. Jalousie en liefde deden Antonio zijne bezinning ver liezen. Zonder recht te weten wat hij deed, greep hij Adèle ruw bij den arm. „Razende! waagt gij het nog mij aan te raken?" gilde bet meisjeen in hare hand flikkerde in het licht der maan wier mat licht juist weer even door de wolken brak, en, door de dichte kronen der dennen heen, slechts flauw de plaats verlichtte, waar het paar stond, een kleine dolk, die zij snel terugspringend, om zich van Antonio los te rukken, uit een der zware vlechteu van haar prachtig hoofdhaar had te voorschijn gehaald. „Wolvenkind, dat gij zijt! Kom nader, indien gij nog moed hebtMeent gij dat ik voor een Antonio bang bendie zich verstout eene vrije kastiliaansche vrouw te willen dwingen „Slangsiste Antonio knarsetandend en ook in zijne hand bliksemde thans in het maanlicht de navaja, het korte spaansche mes, dat hij uit zijnen gordel had gerukten half krankziunig van jalousie eu woede vloog hij op het meisje toe, dat hem, zonder 't minste teeken van angstafwachtte. Maar op 't zelfde oogeublik waarop Antonio den sprong naar zijne tegenpartij wilde doen sprong een jonge man van achter een zware den te voorschijn waarachter hij zich tot heden verborgen scheen te hebben gehouden, en waar hij onopgemerkt getuige was geweest van het verachtelijk gedrag van Antonio, op den razen- den jongeling toe omklemde Antonio's lijf en armen als in een schroef, en hield aldus den bijna van schrik verstijvenden Antonio eenige oogenblikken met reuzen kracht omklemd. „Juanito!" mompelde Adèle, verlicht ademende, en met een paar vlugge sprongen verdween zij in de Casa. Onmiddelijk daarna lieten de armen die Antonio zoo forsch omvat hielden plotseling los en in een omme zien was hij, aan wien zij behoorden, verdwenen tusschen de rotsen die de kleine kloof, waarin Sancho's huis lag, aan alle zijden omringden. „Corpus Christi Wat was dat?" riep Antonio woe dend, die den man, die hem zoo bijtijds had vastgehouden, niet herkend had doch spoedig kwam hij tot bezinning. „God ik dank u dat gij mijne wandaad hebt ver hinderd riep hij uitterwijl hij zich krachtig voor het voorhoofd sloeg. „Maar er moet een einde komen aan die altijd durende folteringmorgen ga ik met Don Sancho spreken." „Voor het kleine Mariabeeld in haar slaapkamertje lag Adèle nog lang geknield, en weende heete tranen, totdat zij, in die houding, allengs door slaap overmand, de oogen sloot, en herhaalde malen in den droom nog den naam „Juanito" noemde. En door het kleine tralievenster, dat naast de slaap ster slechts een paar voet boven de vloer der kamer zich verhief, schoof op dit oogenblik eone bruine hand eene bloeiende roos naar binnen die toevallig terecht kwam op de gevouwen handen van het slapende meisje. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1