iSttitcnlanb.. fiinnetilaub. Krim-oorlog de vruchteloos op een kroon wachtende, werkeloos gedurende den oorlog in Italiëde onbe kwame onderhandelaar te Florence gedurende den Fransch-Duitschen oorlog. Ook in 1817 en 15 betraden de vreemde legers den Franschen bodem en drongen bin nen Parijs, maar het Fransche volk streed onder aanvoe ring van den Keizer, die eiken duim gronds aan den vijand betwistte, en de verdediging van den Franschen bodem in 1870 en 71 is gevoerd en tot het uiterste doorgezet door de Republiek na de vervallen verklaring der Napoleons. Wat is deze pretendent voor de gees telijkheid Juist om zijn vijandige houding tegenover de geestelijkheid had de meerderheid zijner eigen partij reeds zyn zoon in zijn plaats gesteld en toch acht hij zich geroepen het Fransche volk te wijzen op onvol doende bescherming van de godsdienst Er schijnt niet veel gevaar te zijn, dat deze preten dent ooit geroepen zal worden om aan het hoofd van Frankrijk te staan. ENGELAND. De opmerkingen der engelsche bladen omtrent de in hechtenis neming van prins .Napoleon verdienen wel eenige aandacht. Daily News acht haar onnoodig, omdat die prins een belachelijke tegenstander is en de Standard noemt haar onverstandig, omdat hij daardoor noodeloos tot martelaar wordt gemaakt. De Times meentdat zijn tot de burgers gericht stuk alleen bevorderlijk kan zijn aan de republiek. Hij heeft den vinger op de gebreken gelegd en de geneesmiddelen aangegeven. De repub'iek in Frankrijk is nog altijd eene proefneming en voor haar welslagen is, te midden van groote moeielijkhedenveel zelfbeheerscbing en burgerdeugd noodig welke eigenschappen slechts door weinigen bezeten worden. De prins van Wales woonde den 13 te Woolwich de onthulling bij van het voor den in Zoeloeland ge sneuvelden prins Louis Napoleon opgerichte bronzen standbeeld. Hij is voorgesteld in de kleeding van en- gelsch kadethij houdt een kijker in de half uitge strekte rechterhand. Het voetstuk is een groot stuk gepolijstgraniet. Ruim f 48000 was daarvoor bijeen gebracht door 25000 bijdragen uit het leger en de vloot. Ierland. Te Dublin deden eenige studenten een aanval op twee politiebeambten. Vier hunner werden gevangen genomen, nadat de politie van hare wapenen gebruik had moeten maken. FRANKRIJK. De Temps eindigt hare mededeeling, dat het gemeenschappelijk toezicht op de egyptische geldmiddelen opgehouden heeft te bestaanmet de opmerking dat de engelschen bezit nemen van geheel Egypte. Kamer. Den 18 vroeg de bonapartist Cuneo d'Or- nano verlof tot het ondervragen der regeering over het recht van aanplakking. De minister van justitie Devès antwoorddedat de rechtbank daarover alleen beslissen kon. Overigens was hij bereid tot het geven van alle verlangde inlichtingen. Den 22 zal die ondervraging plaats hebben. Den 20 zal Lockroy ver lof vragen tot het doen der vraagof de minister van oorlog de prinsen van Orleans als bevelhebbers van leger-afdeelingen meent te kunnen handhaven. De minister van binnenlandsehe zaken Faibères sprak den wensch uitdat de afdeelingen die den 20 bijeenge roepen zouden worden tot het benoemen der commissie, belast met het onderzoek van het voorstel Floquet tot uitzetting uit Frankrijk van hen, die aanspraak kunnen maken op den trooneerst den 23 bijeen kwamen omdat de regeering voornemens is den 20 een ontwerp van gelijke strekking aan te bieden. Overeenkomstig dien wensch werd besloten. De ministerraad stelde den 18 een ontwerp vast waarbij aan de regeering het recht gegeven wordt, hen, die aanspraak maken op den troon, te verbannen, wanneer zij de openbare rust storen en tevens de drukperswet gewijzigd wordt met het doel, om het aan plakken van oproerige stukken te verhinderen. Volgens den berichtgever der Times te Parijs schreef prins Napoleon zelf het aan zijne medeburgers gericht stuk en was zijn eenigste doel den graaf van Cham- bord, van wien eiken dag een dergelijk stuk verwacht werd voor te zijn. met het gevraagde vocht droeg zich bij de overigen voegen. „Goeden dag Antonio Hermandez 1" zeide het meisje op lossen toon als ware er tusschen haar en hem dien zij begroette niets voorgevallen, „wees welkom." En met de aangeboren bevalligheid der meisjes van Sevilla vulde Adèle uit den steenen kruik twee kleine bekers van buffelhoorn met anijswateren bracht ze toe aan haren vader en den gastterwijl hare moeder uit een zak met wijndie onder de warande hing twee aarden kruikjes liet volloopen, en het donker gele vocht voor zich en hare dochter neerzette. „Don Sanchobegon Antonio, die reeds lang niet op zijn gemak bleek te zijn „zonder twijfel kunt gij raden wat de eigenlijke reden is van mijne komst Sancho kneep het rechter oog half toe en lachte eens; ook moeder keek lachend en zag daarbij van ter zijde hare dochter aan. Slechts even kleurde het meisje maar op den on verschilligsten toon der wereld wist ze uit te brengen „Waarom zou Antonio anders komen dan dan om ons een bezoek te brengen P" „Natuurlijk lachte Sancho„natuurlijkom ons te bezoeken zeer zeker. Jaja Antonio komt na tuurlijk om ons, moeder en mij, eens te zien en te spreken, en 't geheel niet om Adèle, natuurlijk! ha, ha!" En vader Sancho lachte dat hij schudde lachte zoo hartelijkdat weldra moeder en dochter er mee in stemden. Alleen Antonio lachte niet, integendeel, hij zuchtte diep. „En waarom zou Antonio Hermandez bij het bewij zen dezer beleefdheid juist mij alleen uitsluiten, vader?" vroeg Adèle dood onschuldig. Bij aanneming van het voorstel Floquet, dat door 1 LI kamer leden mede onderteekend is zouden twee leden der familie Bourbon, 23 leden der familie Orleans en 6 leden der familie Bonaparte verbannen moeten worden. ITALIË. De vaste commissie voor het afschaffen van den gedwongen koers heeftna den minister van financiën te hebben gehoord met algemeene stemmen zijne voorstellen goedgekeurd en bepaald dat de be taling in geld den 1 April of uiterlijk den 1 Mei zou beginnen. De minister toonde o. a. aan dat de goede uitslag van dezen maatregel verzekerd was. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het hongaarsche Volkshuis heeft minister Tisza in antwoord op de on dervraging over de in omloop zijnde geruchten betref fende de redenen van graaf Wimpffeu's zelfmoord mede gedeeld dat de brief aan baron Hirsch niets anders inhijld, dan het verzoek zich het lot zijner familie na zijnen dood aan te trekken. Zoo bevatte een brief aan graaf Kalnoky ook alleen het verzoek zijne vrouw en k'nderen in de bescherming van den Keizer aan te bevelenopdat zij niet mochten boeten voor zijnen zelfmoord. De deuren der Jesuitenkerk te LembergGalli- cie's hoofdstadwelke bij voorkeur door de hoogere standen bezocht wordt, waren den 14 voor het publiek gesloten. Dit gaf aanleiding tot allerlei geruchten. Den 17 werd de kerk heropend en door duizenden bezocht, die de reden der sluiting wilden weten. Men spreekt van eene socialistische samenzweeringhet plan zou geweest zijn, bommen in de kerk te werpen om schrik te veroorzaken. Het aangevangen gerechtelijk onder zoek wordt geheim gehouden. SPANJE. In den morgen van den 16 werden weder in eenige plaatsen schokken van aardbeving waargeno men. Gelukkig kwam niemand daarbij om. TURKIJE. De Keizer van Rusland schonk aan Server- en Assym-pacha het grootkruis der St. Anna- orde. Geruchten over eene samenzweering tegen den Sultan zijn onjuist gebleken. Eene vechtpartij tusschen de aan zijn paleis verbonden militairen was daarvan de oorzaak. EGYPTE. De engelsche consul te Alexandrië Cook- son is benoemd tot Engeland's vertegenwoordiger bij de internationale commissie tot regeling der schadeloos stelling voor hen, die schade leden door het bombarde ment van Alexandrië. Een bericht uit Soedan dat de valsche profeet een egyptisch bataljon versloeg, daarvan 240 man doodende en 260 man gevangen nemendewerd later weder tegen gesproken. De president minister Sjerif-pacha schreef den 18 aan den franschen consul-generaal, dat tengevolge van het aftreden van den engelschen controleur Colvin het gemeenschappelijk toezicht op de geldmiddelen opgehe ven was. Dien dag verscheen het daartoe betrekkelijke besluit des Ouder Konings, zonder vermelding der daartoe geleid hebbende redenen/ VEBEENIGDE-STATEN. De buffetpachter Scheller is in hechtenis genomen als verdacht van het logement, dat in de vorige week te Milwaukee~~afbrandde en waarbij zoovele menschen omkwamen, in brand te hebben gestoken. Hij had gemeend den verwarden staat zijner geldmiddelen door dien brand in orde te breDgen. De bevolking is zoo verontwaardigd dat de gevangeniswaarin hij verblijftdoor eene sterke politie-macht bewaakt wordtter voorkoming dat het volk zich zelf recht verschaft. Te Antwerpen is den 10 geconstituëerd de „Neder- landsche Provinciale Spoorwegmaatschappij ten doel hebbende het aanleggen en het exploiteeren der ont worpen lijn Veghel—Udel -Nestelrode—Heesch—Oss en later van een zijtak HeeschGraveBoxmeer. Sedert den 13 worden te 's Hertogenbosch ver mist de heeren R., ingenieur, en d. B., klerk op het telegraafkantoor aldaar. Den 15 werd aan de waag te Hoorn gewogen ,Wat zijt ge toch dom, meisjelief! Komaan An- tonia ging Sancho ernstig voort„spreek op zeg wat u op 't hart ligt. Moeder en ik zijn bereid u aan te hooren, en ik zou denken, dat Adèle 't ook zal zijn." „Wat heeft Adèle Zerburo te maken met hetgeen Antonio Hermandez op 't hart ligt en niet van de tong wil?" vroeg het meisje op ijskouden toon. „Caramba meisjeviel Don Sanchoverbaasd uit, terwijl Antonio haar, met eene uitdrukking vol feeder- heid in zijn oog bleef aanstaren. „Adèle wat moet dat beteekenen „Wat meent ge, vader?" „Wel, ik dacht, dat gij u sedert lang door Antonio het hof liet maken." „Het is zooals gij zegtvader. Ik heb het inderdaad toegelaten, maar zijne wijze van doen is zeker de rechte niet geweestwant tot heden heb ik hem mijn hart niet geschonken. Ik meende ookdat hij dat al reeds wisthebt gij mij niet begrepen, Antonio, bij onze laatste ontmoeting „Is het mogelijk riepen vader en moeder verschrikt en als uit éénen mond. Antonio echter zuchtte weer diep, doch sprak geen woord en dikke tranen rolden langs zijne gebruinde wang. „Ga met GodAntonio Hermandezen kom als onze buurman terug als zoodanig zal ik u in het huis myner ouders ten allen tijde welkom heeten." En trotsch het hoofdje in den nek werpendverliet het meisje ijlings de warande. „Bij het kruis van den Verlosser, Antonio, ik meende, dat gij 't met elkander eens waart 1" „Ik heb het ook gedachtDon Sanchote meer, daar zij mij tot altijd hoop gegeven had maar een varken van K. Houter Jz. te Schellinkhout ter zwaarte van 408 ponden. De voorstelling den 16 door de letterlievende vereemging „J. J. Cremer" te Haarlem gegeven ten bate der nagelaten betrekkingen van de verongelukten bij de ramp op 4 December te Callantsoog, heeft, na attrek der onvermijdelijke onkosten, opgebracht 254 17 Te Amsterdam is den 17, in den ouderdom 'van ruim 70 jaren overleden de W. A. Froger, oud-officier der genie oud-lid der 2e Kamer bekend door zijnen ijver voor het tot stand komen van het Noordzeekanaal, Be jeugdige dienstbode van den landbouwer v. d! P. te Nieuwenhoorn dezer dagen door een ongelukkig toeval met een geweerschot in de borst sctr.,ffen, is den 17 aan de bekomen verwonding bezweken. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 17 P. Mare chal wegens moedwilligen doodslag, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. In eene den 18 gehouden vergadering van aan deelhouders der HjII. Spoorwegmaatschappij is de raad van administratie gemachtigd om, lij voorkomende ge legenheid of wanneer het hem noodig zal voorkomen, gelden op te nemen a. tot een bedrag van 9 miljoen, om daaruit te bestrijden de werken van uitbie ding en het rollend materiëel noodig door de voortdurende toeneming van het verkeer op de spoorwegen der maat schappij 5. tot zoodanig bedrag als voor geheele of gedeeltelijke aflossing dea 4J en 5 p. ets. leeningen der maatschappij zal benoodigd zijn. Den 19 is te Muiden een ontzettend onheil ge beurd. Op de buskruitfabriek „De Krijgsman," eigen dom der vereenigde buskruitmakers van Noord- en Zuidholland en Zeelanddirecteur de heer Bredius en met 60 werkliedenis 's morgens te 7.40tien minuten na dat het volk was gaan schaften, de stoom- stoof in de lucht gesprongen hetwelk gevolgd werd door het ontploffen van nog eene stoof, terwijl ook de 2 groote molenhuizen, waarin het kruit vervaardigd werd, en de 2 glanshuizen uit elkander geslagen en een stal waarin zich 4 koeien bevonden en andere afzon derlijke bergplaatsen en woningen verwoest werden. De puinen sloegen in brand, zoodat men vreesde, dat ook de derde droogkamer, waarvan het dak ingestort was, en het een paar minuten verder staande groote gebouw waarin de voorraad kruit geborgen wordt, zouden ontploffen, en niemand aanvankelijk het terrein van de ramp durfde naderen zelfs namen vele inwoners van Muiden en Weesp de vlucht, zoolang zij niet gerustgesteld waren aangaande de bewaard gebleven gebouwen der fabriek. In Muiden was geen huis onbeschadigdgeen glasruit heel geblevenvan vele perceelen werden de gevels vernield en de daken weggeslagen. Toch begaf men zich welhaast met 2 spuiten naar de fabriek, ter beteu geling van het vuur waartoe omstreeks 10 uren krach tige hulp kwam van het garnizoen te Naarden met 7 spuiten. Door de militairen werd het kruit uit de derde, gespaard gebleven droogkamer in het water geworpen. Het geheei leverde een tooneel van de grootste ver woesting op: zwart geblakerde bouwvallen van verbrande en uiteengeslagen gebouwen, ontwortelde boomen enz. 5 Lijken werden gevonden, en 5 of 6 personen vermist. Slechts enkele personen zijn gekwetstde machinist ernstig aan de beenen, een werkman zwaar verminkt aan gelaat, arm en been, had zich naar eene sloot kunnen slepen, waaruit hij later gered werd, de mees terknecht en zijne vrouw werden in hunne half vernielde woning gewond, maar de portier der fabriek is in :ijn tegen den grond geworpen huisje ongedeerd gebleven. Inzonderheid te Weesp, en voorts te Nichteveeht, Baambrugge, Naaiden, Abcoude en Ouderkerk hebben de huizen geleden, doch in mindere mate dan te Muiden, waar ook het slot, pas door de zorgen der restauratie-com missie merkelijk hersteld, zeer beschadigd is. Daarentegen is te Diemen geen enkele glasruit gebroken, hetgeen wel het geval is geweest aan de oostzijde van Amsterdam. Aldaar en te Hilver urn werden de 3 zware ontplof fingen duidelijk gehoord naar men wil hebben er achtereenvolgens 6 plaats gehad. Ook uit Amsterdam zijn militairen te hulp gezonden, terwijl de Commissaris des Konings en de commandant der amsterdamsche brandweer zich mede naar de plaats der ramp begaven. Tijdens de ontploffing is een 19jarig jongeling op den Vechtbrug te Muiden door den schrik doodgebleven. Vervolg der buiten- en binnenlandsche berichten in het tweede blad. gij hebt het zelf gezien en gehoord zij heeft mij afge wezen eindigde hij treurig. „Arme jongenik zou' u gaarne tot schoonzoon hebben gehaddat wil ik u wel bekennen. Maar dwingen ziet gij kan men toch zijn eenig kind niet. Houd maar goeden moedAntonio Een ander dan gij heeft stellig nog geene vaste plaats ingenomen in Adele s hartten minstevoor zoover ik weet. Weet gij er iets van, moeder?" „Neenneen ik weet nietsik ben even verrast als gij Sancho." „Om billijk te zijn moet ik bekennenzuchtte Antonio „dat zij nooit aanleiding heeft gegeven om mij in den waan te brengen, dat zij veel van mij hield, maar toch men gelooft zoo gaarnewat men wenstht en hoopt." »Nu, geduld maar, beste jongen. Ze is nog een jong ding, maar wat haar in 't hoofd zit, begrijp ik niet; trouwens wie ban dat wel begrijpen bij een meisje? Kom maar dikwijls terug, Antonio; zoolang er nog geen ander komt opdagen hebt ge nog altijd kanswant even veranderlijk als het weer in ona ge bergte is het hart van een jong meisje. Dikwijls moogt ge terugkomen Antonio maar het kind dwingen, waarachtigdat gaat nietEn gij moeder vul ons de bekers nog eens. Het meisje is oorzaak dat mijne keel bijna verdroogd isen Antonio zal een goed glas ook geen kwaad doen't zal hem opbeuren na de ondervonden teleurstelling Zoo troostte de goede Sancho den afgewezen min naar en werkelijk deden zijne woorden een nieuwe vonk van hoop ontstaan in Antonio's hart. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2