No. 9\ Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. ZONDAG 2ï JANUARI. tiuileulanb. tiinuctilanb. <£ciegvaft0i-tii: titm-men. tier icfi ten. RUSLAND. De Keizer antwoordde op een geluk- wensch van den gouverneur-generaal van Moskou bij gelegenheid van het nieuwe jaar, o.a.: „ik begin het nieuwe jaar uiet een vast vertrouwen op God en Zijn bescherming. Het verheucht mij voor .Rusland dat de dag niet meer ver is, waarop Moskou en geheel Rusland zich met ons voor de heiligdommen van het Kremlin vereenigen zullen tot de viering eener groote gods dienstige plechtigheid. Bij den brand van het paardenspel te Berditscheff zijn volgens een officieel bericht 600 personen omge komen. In dit I outen gebouw waarvan de tusschen- ruimten met stroo opgevuld warenhad op russisch nieuwjaar zijnde den 13 geweesteene voorstel ling plaats ten voordeele der paardrijdster Loisset. Er waren ongeveer 1200 personen tegenwoordig. Na het vijfde nommer der voorstelling kwam een clown ter wijl eenige andere clowns grappen vertoonden uit de stallen vliegen, brand roepende. Het publiek lachte, denkende dat dit bij de uitgehaald wordende grappen te pas kwam, doch eenige oogenblikken later kwamen drie stalmeesters met denzelfden kreet uit de stallen en begon men te begrijpen, dat het ernst was. Daarop ontstond eene vreeselijke verwarring. De menschen sprongen van de galerijen en bleven met hunne klee deren aan spijkers hangenanderen wierpen hunne kinderen op de met een dik kleed belegde rijbaan doch toen de volwassenen ook in die baan sprongen werden verscheidene kinderen plat gedrukt. Daarbij kwamdat een tiental paarden door de vlammen verschrikt en verwilderd over de menschen heen ren den. Binnen 20 minuten stond het geheele gebouw in brand en daar redding onmogelijk was stikten de meeste personen en verbrandden daarna. Ooggetuigen verzekeren dat er een hevige strijd op leven en dood gevoerd werd. De brand puit zakte door het ijs en kon eerst door 40 man daaruit gehaald worden: door de vorst was er bovendien gebrek aan water. Omtrent de oorzaken van de brand zijn de volgende geruchten in omloop Volgens het eene brandde een knecht zich bij het vullen eener lampdie hij moest aanste ken hij wierp de lamp in het stroo, dat in brand vloog. In de onmiddelijke nabijheid was een petroleumvat, Volgens een ander viel de banier van de kop van een paard dat in galop uit de stal reed en sleepte eene int de nabijheid hangeude lamp medewelke lamp in aanraking kwam met een petroleumvat. Volgens een derde gerucht ontstond hij door het rooken van sigaretten door een oppasser; het stroo, waarop hij was gaan liggen, was daardoor in brand geraakt. Hij en een kameraad wilden het vuur uitdooven de een trachtte het uit te trappen en de ander zou een emmer water halen doch toen de deur geopend werd, wakkerde de vlam zoo aan, dat aan blusschen op die wijze niet meer te denken viel. Beiden zijn verbrandevenals twee clowns. Van de 31 paarden zijn slechts 2 gered. Een man verloor zijne vrouw en 3 kinderen hij beweerde dat zijne vrouw, aan wie de kinderen zich vastgeklemd hadden door een koopman in de vlammen was gestooten, ter red ding van zijn eigen leven en bracht dien koopman daar om den volgenden dag eenige messteken toe. Daarna trachtte hij zich zeiven met een scheermes den hals af te snijden. Vier vrouwen wier mannen omkwamen werden waanzinnig. De directeur en het by hem ver bonden gezelschap zijn van alles beroofd geworden. De directeur is in hechtenis genomen, op grond dat de deur, die men, ingeval van nood, had moeten kunnen openen, dicht gespijkerd was. Den 17 is de fabriek van den heer Schonebaum te Groningen voor het eerst electrisch verlicht geweest met 30 Edisou-branders. De postbode Balsters van Groningen op Winsum, wiens verhaal van zijne aanranding mishandeling en berooving grond tot twijfel liet en die deswege voor de rechtbank te Groningen terecht stond is den 18 bij gebrek aan bewijsvrijgesproken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 18 besloten voor een miljoen gulden aan schatkistpro messen uit te schrijven 600 toe te staan voor het inzenden van teekeningen der havens enz op de inter nationale tentoonstelling te Amsterdam en met 18 tegen 17 stemmen de gronden welke de Rotterdam- sche manége thans in erfpacht bezitaan haar te ver- koopen voor 63,000. De watersnoodcommissie te Deventer heeft den 18 voor de laatste maal warm voedsel uitgereikt. De gemeenteraad van Texel heeft den 18 tot geneesheer benoemd den heer J. Timmerarts te Markelo. De dienst op den tramweg van Oosterhout naar Dongen die wegens beschadiging van den weg door den hoogen waterstand gestaakt was is den 18 hervat. De gemeenteraad van Gouda heeft den 19op voorstel van B. en W., besloten tot het instellen van een cursus ter opleiding van onderwijzers en onderwij zeressen voor de hoofdonderwijzers-acte. De Prov. Staten van Noordbrabant hebben den 19 tot lid der le Kamer verkozen den heer jr. J. B Ver- heyen met 42 stemmmen. De heer J. F. Smits v. Oyen, burgemeester van Eindhoven bekwam 17 stemmen. Het thans masteloos te Nieuwediep liggende noorsche brikschip Absolut Veto is den 19 in publieke veiling gekocht door den heer A. J. Swaerts, te Ztjpe, voor f 2102. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft den 19 besloten, zich van ondersteuning van het adres der heeren R. v. Wijk c.s., steenfabrikanten in Neder land te onthouden omdat zij het, in het belang on zer nationale nijverheid, wel wenschelijk acht, dat voor waterwerken de voorkeur gegeven wordt aan bak steen boven bazaltmaar niet in staat is de alles af doende vraag te beantwoorden welk materiaal het duurzaamste werk oplevert. Met 10 tegen 7 stemmen werd besloten, den minister van waterstaat teadvisee- rendat er geen bezwaar bestaat tegen het inkorten van de remmingwerken der Hemhrug op het Noordzee kanaal en der bruggen over het Noordholl. Kanaal aan het Koegras en bij Alkmaar. De vice-admiraal R. L. de Haas en de schouten- bij-nacht W. B. F. Escher en J. A. v. d. Velde, direc teuren en commandanten der marine respectievelijk te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, en de vice- admiraal J. v. Gogh, commandant der zeemacht en chef van het departement der marine in N. Indie worden op pensioen gesteld. Bevorderd zijn tot schout-bij-nacht de kapiteins ter zee W. Ensüe J. W. Binkes en F. H P. v. Alphen benoemd tot directeuren en comman danten der marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis de schouten-bij-nacht W. K. v. Gennep, jr. M. W. v. Rensselaar Bowier en W. Enslie, en tot commandant der zeemacht en chef van het departement der marine in N. Indie de schout-bij-nacht F. P. H. v. Alphen. Tegen de personen, die den 12 te Rotterdam een paard mishandeld en den tuinman der diergaarde die daarop aanmerking maakte tegen den grond geworpen en den rechtervoet gekneusd hebben is eene vervol ging ingesteld. De verdwenen Rijks-ontvarger te Colijnsplaat C. C. A. Marius, wordt in het Policieblad gesignaleerd, en verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan ver duistering van f 6603 uit 's Rijks kas. Hij is den 7 te Roosendaal gezien met een 2 I jarig meisje, uit Mon nikendam afkomstig Op de leening van 32,000, uitgeschreven door het bestuur der sociëteit „Momus" te Maastrichtten behoeve van de verbouwing narer localen is binnen weinige uren voor 44,000 ingeschreven. De minister van binn. zaken heeft Ged. Staten van Drenthe opgedragen, een wetsontwerp op te maken tot splitsing der zeer u'lgestrekte gemeente Dalen in 2 gemeenten Dalen en Schoonebeek waarop door de ingezetenen van Oud- en Nie w Schoonebeek bij den vorigen minister te vergeefs v/as aangedrongen. Tot burgemeester van Edam is benoemd de heer H. J. Calkoenonder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Ilpendam en Landsmeer; tot bur gemeester van Wijdenes de heer K. Zijp. Ds. J. v. Gesselen predikant in de Purmeris beroepen te Windesheim. Door wijlen den heer mr. C. J. A. v. Rijckevorsel is aan de S. Yincentius-vereeniging te's Hertogenbosch em legaat van 1000 besproken. Oi ze gezant te Londen heeft aan de commissaris sen der Jockeyclub aldaar medegedeeld, dat de Koning voornemens is, dit jaar voor de Ascott-wedrennen een koningsprijs onder den naam van Oranjeprijsten be drage van 600 sovereignsaan te bieden. Te Colhorn is een geval van typhus voorgekomen. Eenige dagen geleden had in het nu besmette huis ge logeerd een meisje uit een naburige gemeentedat aldaar bezoeken had afgelegd in eene woning, waarde ziekte beersehte. Ook dit meisje is thans door typhus aangetast. Van een boekje a 25 centsuitgegeven door een texelaar, ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der in October omgekomen loodsen is als voorloopige op brengst f 150 aan den inspecteur van het loodswezen te Willemsoord overgemaakt. Eene muziekuitvoering te Scheveningen, ten voor deele van de vele weduwen en weezen der verongelukte visscher3 heeft f 200 opgebracht. - De ruim 4000 vaten peterolie waaronder slechts ongeveer 200 wrakke op Texel aangespoeld, behooren blijkbaar tot de lading van het den 26 December bij Brouwershaven gestrande duitsche barkschip Carl August. Van het eiland Texel zijn in het vorige jaar uit gevoerd 787 runderen 669 kalveren, 8727 schapen, 19526 lammeren en ongeveer 80000 ponden wol. De heer en mevrouw v. Akerlaken zullen voor de nieuwe bijna voltooide kerk der herv. gemeente te Hoorn een preekstoel en een doophek ten geschenke geven. De heer Bruynisburgemeester van Enkhuizen, heeft tegen 1 April a.s. zijn ontslag gevraagd. Eene uitvoering van de vereeniging „Ontwaakt bij tijds" aan den Helder ten voordeele der nagelaten betrekkingen van de omgekomen manschappen der reddingboot van Callantsoog, beeft 273,71 opgebracht. J. v. d. Bergh de directeur van het generaal correspondentie-kantoor te Amsterdam waartegen door den officier van justitie in het Policieblad wordt ge waarschuwd is door de rechtbank aldaar tot f 100 boete of 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het onbevoegd aanwerven van landverhuizers. Te Leeuwarden moet hij hetzelfde lot hebben ondergaan. De leerlingen der kweekschool voor ouderwijzers te Haarlem zijn naar huis gezonden ten gevolge van het heerschen van het roodvonk. Naast het Café KrasnapoJsky te Amsterdam wor den 2 huizen verbouwd, welke met de tentoonstelling als hótel dienst zullen doen en 65 kamers bevatten. Achter het café wordt een gebouw geplaatst voor eene machine van 150 paardenkrachten, ten dienste der elec- triscbe verlichting. De minister van waterstaat heeftop aanvraag der concessionarissen de verleende beschikking tot den aanleg van eenen locaalspoorweg van Eindhoven naar Weert veranderd in eene concessie voor gewoon spoor wegverkeer. Vóór 1 Mei a.s. zal het waarborgkapitaal, a f 100,000, moeten zijn gestort. Gedep. Staten van Noordholland hebben de jaar wedde van den gemeente-ontvanger te Zaandijk vast gesteld op f 400. - De Nutsspaarbank te Zaandam heeftin 1882 door den boegen rentestandaard eene winst behaald van f 4700,68. Op 31 December was de bank aan 2079 deelhebbers verschuldigd f 328,817,71, waarvoor aanwe zig 387,862,33 zoodat het eigen kapitaal der bank bedroeg 59044,62. Aan het gemeentebestuur van Zaandam zal tot 13 Juli 1884 80,000, tegen 4% t. h. 's jaars, ter leen verstrekt worden. Het Kon. Oudheidkundig Genootschap heeft een adres aan den gemeenteraad van Amsterdam gericht verzoekende terug te komen op het besluit tot demping der N. Z. Voorburgwal. Het genootschap acht zich te meer genoopt tot dit verzoek nu het gebleken is welk een slechte ruil de hoofdstad gedaan heeft door de verandering van het Spui in een hoekig pleintje. Londen 20 Januari. Lord Hastington verklaarde gisteren in zijne rede, dat Ierland nimmer zelfstan digheid zou bekomen. De Donauconferentie zal 5 Fe bruari bijeenkomen. CORRESPONDENTIE. Inzender van het bericht te Dirkshorn. Wij deelen ten volle uwe afkeuring van den inhoud van zeker stembriefje, maar zijn van meening, dat men aan der gelijk geschrijf niet de eer moet bewijzen eener openlijke bespreking. Het verd.ent niet anders dan een minach tend stilzwijgen. Red. Het tooneelgezelschap onder de firma Bakker dat dezen winter des zondags in Diligentia optreed1" gaf den 18 in het locaal Harmonie eene buitengewon voorstelling ter viering van het 40jarig bestaan diet firma. Tot genoegen van een zeer tulrijk publiek werd opgevoerd het drama Marie Antoinette Koningin en Martelares. Vóór de pauze trad het gebeele gezelschap ten touneele droeg de regisseur, de heer v. d. Mey een gedicht voor en bood het personeel de directrice een geschenk aan. De derde uitvoering door de Turnclub en Concor dia is weder druk bezocht geweest. De winst voor de hulpbehoevenden te Callantsoog en Petten was echter niet grootomdat beide genootschappen de goede ge dachte hadden gehad, aan allen toegang te verleenen, die reeds vroeger eene bijdrage geschonken hadden doch be neden de voor de beide eerste uitvoeringen gestelde entree van 1. Met algemeenen bijval werden weder begroet de flinke en juiste oefeningen der turners en hun op treden als brandweer bij een nagebootsten brand, en bovenal het tableau vivant de bemande reddingboot van Callantsoog nabij het gestrande stoomschip Stratb- more voorstellende. Alle eer komt den heer Farber Jr. toe voor het hiertoe vervaardigd decoratief. Den 20 is in den Schelphoek drijvende gevonden een kinderlijkje, liggende in een klepmandje. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 17 Jan. Antje, D. van Dirk Poll en Neeltje de Vries. Grietje, D. van Willem Keizer en Maartje Wognum. 18 Maria Elisabeth, 1). van Jacobus Nicolaas Al en Cla- sina Maria Jabroer. CornelisZ. van Arie Korver en Anna Catharina Oorver. OVERLEDEN. IS Jan. Henrica Barbara Lucasseneehtgen. van Hermanus Plas, eerder wed. van Juhannes Gerhardus Gregorius Pieper 74 j "VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 18 Januari. Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. 1. Winkelhuis „de Rookende Huisman," w.z. Mient, sectie A, 493. Sir. J. J. Hulskamp f 2825, Verhoogd door A. J. M. Keysper met 625, 2. Pakhuis, z.z. Laat, B 1432. Str. P. Messeiaar 1055. Niet verhoogd. 1 en 2 gecomb. f 4405. Verhoogd door E. H. P. Broers met685, 3. Huis, Plantsoenachter WildemanB, 2798. Str. J. J Boogh 1615, 4. Dito, aldaar, 2797. Str. P. Slagter 1725, 3 en 4 met verhoogd. 5. Dito, aldaar, 2796. Str. J. J. Boogh 1630, Verhoosd door Spijkerman met u 5, 3, 4 en 5 gecomb. t 4975. Verhoogd door A. W. v. d. Voort met130, Door den Notaris H. J, DE LANGE. 1. Huis, z.z. Oudegracht, sectie B, 2872 ged. Str. N. Geels2860, 2. Tuin aldaar, 2872 ged. Str. H. Henning 410, 3. Huis, Stadsvest, bij den molen „de Wolf", 2653, Str. N. Geels 1805,— 4. Huis, w.z. Hofstraat, A, 1335. Str H. Henning 1014, (Afslag 35 Jan.)

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5