No. 10. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WOENSDAG 24 J A N U A II I. FEUILLETON. 5) Gelijk voor de wet. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1? De 3 nummers f O 06. Prijs der gewone Advertentiën ièe tti/f/frffs tlesev Courant ver- klaren ziek bereid tot ontvan//st van fielden voor de nagelaten 'be trekkingen tier bij de ramp te 3lui den omgekomen personen. (Dffictccl (Bcbccltc. Vervolg en slot in het volgend nummer (Eene spaansche vertelling.) De audiëntie. ALKII AA1SGHE COIIRAIVT. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/1 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON DE GEDEPU1EERDE STATEN van Noordholland Gelet op art. 15 der wet vaa 7 April 1869 (Stbl. n°. 57), I betreffende de maten, gewigten en weegwerktuigen, waaraan de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij Koninklijk besluit j van 19 November 1874. (Stbl. n°. 134); Gelet op het Koninklijk besluit van *29 November 1882 (Stbl. b°. 149), waarbij onder anderen is bepaald, dat in bet jaar 1883 1 den herijk, bedoeld in art. 15, litt. a der genoemde wet, "worpende maten en gewigten, en voorts dat die der 'Tpvcbieden binnen het tijdvak, dat aanvangt op 1 k. émüigt op 1 October van dat jaar. i' .ebben goedgevonden 1* bepalen dat de herijk der bedoelde maten en gewigten m de hierna vermelde gemeenten zal plaats hebben als volgt in de gemeente Alkmaarmede voor de ingezetenen van Aker- sloot, BergenHeerhugoicnard, Heiloo, Oterleek, Oudorp. Koedijk Limmen, St. Pancras en Schoort, (welke gemeenten met Alkmaar voor den herijk word n samengevoegd): op het kantoor van den waarborg der gouden en zilveren werken te Alkmaar op 23 Eebruarij voor de ingezetenen van Alkmaar van 24 Eebruarij tot en met 22 Maart, op alle werkdagen voor de ingezetenen van Akersloot en Bergen op 23 Maart; voor de ingezetenen van Heerhugowaarden Ileiloo op 24 Maart voor de ingezetenen van Oterleek en Oudorp op 25 Maart; voor de ingezetenen van Koedijk en Limmen op 26 Maart voor de ingezetenen van St. Pancras en Schoort op 27 Maart; in de ge neente Haarlemmede voor de ingezetenen van Schoten, en Zandvoort, (welke gemeenten met Haarlem voor den i herijk worden samengevoegd),- I voor de ingezetenen van Haarlem van 16 April tot en met 12 Mei, uitgezonderd 7 en 8 Mei, op alle werkdagen voor de ingezetenen van Zandvoort op 11 April; voor de ingezetenen van Schoten op 12 April; in de gemeente Bloemendaal, en wel te Overveenop 16 Mei; in de gemeente Spaarndam, op 17 Mei; in de gemeente Heemstedeop 18 Mei in de gemeente Bensebroek, op 19 Mei; in de gemeente Haarlemmermeer, te Hoofddorp op 21 en 22 Mei; te Nieuw Vennep, voor de bewoners van dat dorp en van bet dorp Abenes, op 23 en 24 Mei; in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, en wel te Halfweg, mede voor de bewoners van de buurt genaamd de Lijndengelegen onder de gemeente Haarlemmermeer (welke buurt met de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude voor den herijk wordt samengevoegd): op 25 Mei in de gemeente Pelzen, op 30 en 31 Mei; in de remeente Beoerwijk, mede voor de ingezetenen van Wgk aan Zee en. Duin, (welke gemeente met Beverwijk voor den -ip-ijk wordt samengevoegd): op 1 en 2 Junij, n de gemeeute Zuidscharwoude, mede voor de ingezetenen Broek op Langedijk, Noordsvharwoude en Oudkar.pel, (we'ke jeenten met Zuidscharwoude voor den herijk worden'samen- legd): op 4 en 5 Junij; in de gemeente Schermerhorn, mede voor de ingezetenen van Zuid- en Aoordschermer, (welke gemeente met Schermerhorn voor den herijk wordt samengevoegd): op 6 Junij in de gen eente Egmond aan Zee, mede voor de ingezetenen van Egmond binnen, (welke gemeente met Egmond aan Zee voor den herijk wordt samengevoegd): op 7 Junij; in de gemeente Oost zaan, op 8 Junij; in de gemeente Zaandam, van 11 Junij tot en met 16 Junij, en op 20 en 21 Junij; in de gemeente Koog aan de Zaan, op 25. 26, 27 28 en 29 Junij; in de gemeente Zaandijk, op 2, 3 en 4 Julij; in de gemeente IVor meneerop 5, 6, 7 en 11 Julij; in de gemeente Krommenie, op 12, 13 en 14 Julij; in de gemeente Assendelft, op 16 Julij; in de gemeente Westzaan, op 17, 18 en 19 Julij; in de gemeente Uitgeestmede voor de ingezetenen van Heemskerk en Castricum, (welke gemeenten met Uitgeest voor den herijk worden samengevoegd): op 20 en 21 Julij in al de biervoren vermelde gemeenten telkens op uren die door den ijker vooraf aan de betrokken gemeentebesturen zul len worden opgegeven in de gemeente Amsterdam, mede voor de bewoners van den Overtoom, voor zoover die buurtschap tot de gemeen'en Nieuwer- amstel en Sloten behoort, en van het dorp Sloterdijk, (welke gedeelten der gemeenten Nieuweramstel en Sloten met Amsterdam voor den herijk worden samengevoegd); voor de ingezetenen van Amsterdam, van 1 Februari tot en met 13 Julij, op alle werkdagen, behalve des Zaturdags en de week van 18 tot 25 Maart, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 ure, en wel voor de gewone ijzeren en koperen qewigten, van 1 Eebruarij tot en met 4 Mei; voor de geiciglen in gebruik hij de verschillende veemen, van 1 Eebruarij tot, en met 16 Maart; voor de lengtematen en de maten voor brandhout, mede van 1 Eebruarij tot en met 16 Miart; voor de vochtmaten, van 7 Mei tot en met 15 Junij voor de inhoudsmaten voor drooge waren met de daarbij behoo- rende strijkers, van 18 Junij tot en met 13 Julij; voor de gewigten voor fijnere wegingen, in gebruik bij medicijn- bereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, beleenbankhou ders en andere in goud en zilver handelende personen, van 7 Mei tot en met 13 Julij; voor de bewoners van de buurtschap den Overtoom en van bet dorp Sloterdijk, van 2 tot 13 Julij. des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van l tot 3 ure; in de gemeente Katergraafsmeer, op 2 Julij, des voormiddags van 9 tot 11 ure; in de gemeente üiemen, en wel te üiemerbrug, op 2 Julij, des namiddags van 1 tot. 4% ure; in de gemeenten Huiden, voor de bewoners van Muiderberg op 3 Julij, des voormiddags van 9 tot 10 ure; voor de bewoners van Huiden, mede op 3 J ulij, des voormid dags van 10 tot 12 nre en des namiddags van 1 tot 4 ure, en op 4 Julij, des voormiddags vaa 8% tot 12 ure; in de gemeente Weesp, mede voor de ingezetenen van Wees- perkarspel, (welke gemeente met Weesp voor den herijk wordt samengevoegd), en wel voor de ingezetenen van Weesperkarspel op 4 Julij, des na middags van 2 tot 4 ure voor da ingezetenen van Weespvoor de gewigten voor fijnere wegingen en. die in gebruik bij rijks- en gemeente-instellingenop 5, 6 en 7 Julij, des namiddags van 1 tot 2 ure; voor de maten en gewone gewigten op 5 Julij voor de bewoners der wijken A en B, 6 u v u u u »D»E, 7 it u s C E, telkens des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure,- in de gemeente Bussum, op 9 Julij des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3% ure; in de gemeente Nanrden, voor de gewigten voor fijnere wegin gen en die in gebruik bij rijks- en gemeente-instellingen, op 10 en 11 Julij, des namiddags van 1 tot, 2 ure; voor de maten en gewone gewigten, op 10 en 11 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure; in de gemeente Huizenop 12 en 13 Julij, des voorraiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure, en op 14 Julij, des voormiddags van 9 tot~12 ure; in de gemeente Blaricupiop 14 Julij, des namiddags van 2 tot 4 ure; in de gemeente Laren, op 16 Julij, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3% ure; in de gemeente Hilversum, voor de gewigten voor fijnere wegin gen, op 17, 18, 19, 20 en -21 Julij des na niddags van 1 tot 2 ure; voor de maten en gewone gewigten, op 17, 18, 19, 20, 21 en 23 Juli? des voormiddags van 9 tot 1*2 en des namiddags van 2 tot 4 ure; in de gemeente 's Gravelandop 24 Julij, van des voormid dags 9)4 tot des namiddags 12% en des namiddags van 1% tot 4% ure; 5 71 in de gemeente Ankeveen, op 25 Julij, van des voormidda°-s 10 tot 12 ure; D in de gemeente Kortenhoef, op 25 Julij, des namiddags van 2% tot 4% ure; in de gemeente Nederhorst den Berg, op 26 Julij, des voor middags van 10 tot des namiddags 2% ure; in de gemeente Nieuweramstel, aan den Amsteldijk, voor de bewoners van den Amsteldijk, en de Weesper zijde, óp 27 Julij, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure, en voor de bewoners van de Paden, op 28 Julij, des voormiddags van 9 tot, 12 en des namiddags van 1 1ot 4 ure; te Amstelveen, voor de bewoners van dat, dorp, op 3 Augustus) des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Ouderamslel, mede voor de bewoners der tot Aieuweramstel beboorende buurt Over-Ouderkerk, (welke buurt met de gemeente Ouderamslel, voor den herijk wordt samen gevoegd), en wel voor de bewoners van de buurt Over-Ouderkerk, op 30 Juin, des voormiddags van 9% tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; voor de ingezetenen van Ouderamstelop 31 Julij, des voormiddags van 9 tof 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gempente Uithoorn, voor de bewoners van de buurt de Kwakel, op 1 Augustus, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 urevoor de oewoners van het dorp Uithoorn mede op 1 Augustus, des namiddags van 3 tot 4 ure, en op 2 Augustus, des voormiddags vau 9 tot 12 en des na middags van 1 tot 4 ure in de gemeente Aalsmeer, op 7 Augustus, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure, en op 8 en 9 Augustus, des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 ure in de gemeente Sloten, en wel voor de bewoners van het dorp Sloten, op 10 Augustus, van des voormiddags 9)4 tot des na middags 1 -2 ure in de gemeente Hoorn, voor de gewigten voor fijnere wegingen van 5 tot 9 Eebruarij, van des voormiddags 9 tot des namid dags 3 ure; voor de overige gewigten en de maten, op 12 13 14, 15, 16, 19, 20, 21, 22 en 23 Eebruarij, van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 ure. IV. Drie dagen later, hielden voor Sancho's Casa twee "ersdie de kleuren des konings droegen hunne 'en in. .uurlijk kwamen èn Sancho èn zijne vrouw èn -ote dadelijk naar buiten. „Ik groet u Sennor HidalgoSennora en Sennorita rak een van de twee ruiters met groote hoffelijkheid. -Zijfc gij Don Sancho Zerburo, Sennor? „Dje ben ik Sennor Wat verlangt gij van mij?" „W ij brengen u het bevel van onzen koninklijken meester, ons op staanden voet naar Sevilla te volgen.'* „Wat zou de koning van Castilie en Leon met mij willen riep Sancbo verwonderd uit. Maar zijne vrouw stootte hem aan en fluisterde hem in 't oor „Ziet gij wel dat ik gelijk had toen ik u waarschuwde niet dergelijke dwaze praatjes met wild vreemde menschen te houden Hij zal alles aan den koning verklapt heb- ben en nu is 't uit met ons O God behoede ons Ik zie n nooit weder Sancho !M „Wees kalm, moeder," troostte Sancho, „ik vrees niets." En zich vervolgens tot de beide ruiters wendende Beide hij: „stijgt af, Sennores en gebruikt eenige ver- frissching in mijn huis, indien 't u belieft. Uwe paar- den hebben wel een uurtje rust verdiend zij mochten eens moe worden vóór wij Sevilla bereikten." Ue ruiters stegen van hunne paarden en terwijl de rouw des huizes t een en en ander gereed maakte theerde Sancho zich zorgvuldig de wangen zoo glad' Is een spiegel bracht met zorg haarknevel en baard in orde en trok zijne beste kleederen aan. Nadat de ruiters iets gebruikt hadden en uitgerust waren kuste Sancho zijne vrouw en dochter, spiak hun troost en moed in en besteeg welgemoed zijn muildier, waarna hij in gezelschap der beide heeren boewei met klop pend bart den weg insloeg naar Sevilla. Eerst tegen het vallen van den nacht bereikte men de stad. Men reed rechtstreeks naar het Alcazar, het konink lijk paleis en een der vele overblijfselen uit den moor- schen tijd. Onmiddelijk bij de aankomst der drie rui ters werd hun de poort, waarvoor zij stil hielden, geopend. Men scheen hen verwacht te hebben, want een stal knecht nam dadelijk Sancho's muildier over, terwijl deze zelf door eenen ouden hofmeester van het paleis werd in beslag genomen die hem naar eene kamer geleidde, waar een avondmaal en een zacht bed ten zijnen behoeve waren bereid. „Laat 't u goed sm.iken Sennor Ilido.lgo en wel te rusten Buena nocba zeide de hofmeester. Sancho die niet best durfde vragenwaarom de koning htm wel ontboden had, antwoordde heel be leefd: „Ik dank u, Sennor Muyordomo slaap wel!" Den volgenden morgen bij zijn ontwaken na eenen verk wikkenden slaap, bracht hem dezelfde goedige oude, met eenen beleefden ocbtendgroethet ontbijt en friscb water en nog geen uur later kwam hij nogmaals Sancho s kamer binnen, met de boodschap: „Wees zoo goed, mij te volgen, Sennormen verlangt u te spreken." Met kloppend hart, maar vasten tred oldeed Sancho aan het verzoek van den ouden Mayordomodie hem langs verscheidene gangen en gaanderijen voerde en eindelijk staan bleef voor eene portière, die hij terug sloeg met de uitnoodiging om binnen te gaan. Sancbo bevond zich plotseling tegenover denzelfden man dieeen paar dagen geleden zijnen gast was geweest, hofmeester. „Welkom in Sevilla, Den Sancbo Zerburoriep deze hem toe. „Gij hebt stellig niet gedachtdat gij mij zoo spoedig zoudt wederzien." „Neen, Sennor Cabellero." „Welnu, de koning beeft van u hooren spreken. Hem is ook alles bekendwat gij op dien bewusten avond gezegd hebt omtrent het slechte bestuur van den gouverneur van Sevilla en diens plichtverzuimen evenzoo heeft bij vernomendat gij den koning zelf daarvoor verantwoordelijk steit." „HoeSennor riep Sancho uit op eenen toon vol verwijtterwijl hij eene schrede terug trad „dan hebt gij niet als niet als een edelman gehandeld, maar den koning overgebriefd, wat ik, in het volste ver trouwen op de ridderlijne rechtschapenheid van mijnen gast in mijn eigen huis, u heb toevertrouwd. Dat doet mij leed, Sennor, leed om uwentwil." „Ik heb den koning niets verkapt, Don Sancho Zerburo!' antwoordde de ander op eenvoudigen toon. „W at En toch weet de koning alles „Alles, Don Sancho Zerburo" „Dan moet gij zelf mijn koninklijke meester zijn!" riep Sancho verbaasd, maar toch zonder angst, uit, terwijl hij zich met bevalligen zwier op ééne knie vallen ff „liet is inderdaad uw koningdie uw gast was Don Sancho en gij ziet dus, dat hij het vertrouwen dat gij in zijne rechtschapenheid steldet, niet beschaamd heeft Sancho antwoordde met eene stomme buieiuT van het hoofd. J „En Don Sancho Zerburo ging de koning voort met statigen ernst, „gelooft gij thans nog dat voor de betrekking van gouverneur van Sevilla, en president van den raad der vierentwintig, slechts een eerlijk man noodig is vvien het hoofd en het hart op de rechte plaats zit Antwoord uwen koningtegen wien gij in uwe Casa zulk eene zware aanklacht hebt geuit!" Een oogenblik zweeg Sancho daarna zeide hij kalm en waardig: „Ja Sire."

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1