i£eUgvaft0t:ti£ tósrïctiteu. &tab0~13ericfiten. Jtlarhi- esi iitssröbevichltn. 5 Den 20 hield het genootschap „Archicectura et Amicitia" te Amsterdam zijne 800ste vergadering op feestelijke wijze, tevens tot inwijding van het fraai in gericht eigen locaal voor onderling verkeer en leeska mer het kleine zaaltje van het „Maison Stroucken." In den morgen van den 20 is de boerenhuizing van J. Hooiveld, aan den Oosterdijk, nabij Enkhuizen, grootendeels afgebrand. De kinderen, die nog te bed lagen alsook de koeien en het paard werdeu in tijds gered. Een varken kwam in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd het verbrande goed van de meid-huishoudster echter niet. Den 20 werd te Elburg gevankelijk aangebracht H. B,, landbouwer te Doornspijk die den vorigen avond aldaar den 17jarigen jongeling G. V. met een scherp schot uit een jachtgeweer vreeselijk verwond had in het onderlijf en het linkerdijbeen. Hij heeft bekend, maar beweert dat 'zijne familie van die van V. veel last had. Den 21 is het SOOjarig bestaan der waalsch-herv. gemeente te Utrecht herdacht. Tusschen Meppel en Steen wijk is den 21 een moord gepleegd. Deerlijk door een schot aan bet hoofd verwond werd er een man zieltogend gevonden. Kort na de ontdekking stierf hij. De in de herfst des vorigen jaars opgerichte zang vereniging „Amicitia" te Coihorn, meer dan 60 da-ues- en heeren leden tellende onder de leiding van den heer Evenwel, onderwijzer aldaar, heeft, dank zij de vlijtige oefeningreeds op 21 Januari eene uitvoering kunnen geven welke de talrijke hoorders zeer voldeed. Den 22 is ten gevolge van een krachtigen lucht drukvoor eene zinkwerkerswerkplaats te 's Gravenhage een bierperspomp uit elkander geslagen, terwijl de baas en 2 knechts daaraan herstellingen verrichtten. De 22jarige broeder van den patroon werd vreeselijk ver minkt en stierf onmiddelijk de baas brak het sleutel been en de löjarige leerknaap werd ernstig verwond. Met 1 Mei a.s. zullen alle treinen der Maat schappij tot exploitatie van Staatspoorwegen van Westing- house-rem toestellen voorzien worden. B en W. van 's Gravenhage hebben voorgesteld met het consortium, zijnde de heeren M. A. Reis L. G. Coblijn de Sonnaville en Uyttenhove, de overeen komst aan te gaan tot afstand in erfpacht voor 99 jaren van het gemeenle-badhuis te Scheveningen tot stichting van een kurzaal of casino. Aan de wakkere bemanning van den loodskotter te Terschelling schipper Knop die met veel moed beleid en levensgevaar een gedeelte der equipage van de duitsche bark Argonaut redde, is door onze regee ring eene belooning van f 410 toegekend. Bij het comité ter ondersteuning der hulpbehoe vende israëlieten in Rusland is nog een aantal giften ingekomen, waaronder f 126,83 van het comité in Suri name -100 van het comité te Winschoten en 100 van de loge Prins Erederik te Kotta Radja (Atchin). Namens prinses Marianne is bij den gemeenteraad van Voorburg het verzoek ingekomen om het besluit te herroepen waarbij vergunning is verleend om den stoomtram Leiden Voorschoten door het dorp en langs de villa van II K. H. te doen rijden. Met 1° Februari wordt de Nuts-spaarbank te II- pendam opgeheven. De rechtbank te Middelburg heeft vrouw F. W. P., aldaar wegens het bevorderen van onzedelijkheid van^ minderjarigen vero rdeeld tot 1 jaar celstraf en loO boete subsidiair 8 dagen celstraf', benevens ont- zetting voorloopig voor 10 jaren van voogdij en cura teele over vreemde en eigen kinderen. Voor de nagelaten betrekkingen van den man te Berkel en Rodenrijs, die door zijn zoontje bij ongeluk werd doodgeschoten is door de doipsgenooten onge veer 509 bijeengebracht. De diacouieüas was te arm om hen van het noodige te voorzien. De slachtoffers der ramp te Muiden zijn dooden: G. Jongkindt gehuwd J. Vis, gehuwd en 2 kinderen, zijne vrouw, die van schrik in het kraambed overleed J. Visneef van zijnen naamgenoot, D. Klok, gehuwd! J. Karsemeyer, gehuwd en vader van een volwassen zoon, J. v. Wilsem, gehuwd, S. v. d. Wtyden, ge huwd en vader van 7 kinderen G. Ravenswaay ge huwd en vader van 3 kinderen, D. Dolleman, gehuwd en vader van 5 kinderen, G. Kreunen, gehuwd en vader van 4 kinderen ernstig gekwetsten D. Schijf, gehuwd 3 kinderen Mina Bakker, dienstbode bij baas Karsemeyer, vrouw Karsemeyer, Huysteede, gehuwd, 7 kinderen, W. v. Waaien, gehuwd, 6 kinderen, Ruysen- daal gehuwd, Skinderen, Diekmeyer, gehuwd, 5 kin deren, Kreunen (broeder van den overledene), gehuwd, 3 kinderenLubbersgehuwd2 kinderen. 4 Der gekwetsten zijn, met den ambulancewagen van hetRoode Kruis, ter verpleging naar het binnengasthuis te Am sterdam verzonden. 2 Der lijken zijn op honderden ellen afstands van de fabriek in de rietlanden gevonden. De uit Amsterdam naar Muiden gezonden militairen zijn spoedig teruggekeerd, daar het garnizoen van i aarden dat zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, reeds voldoende hulp had verleend, 's Avonds is het we er afgetrokken met uitzondering van wachten, die niet een paar brandspuiten zijn achtergebleven ten einde in onvoorziene gevallen bij de hand te wezen. geheele terrein is voor het publiek afgesloten. De ontploffingen zijn zelfs nabij Arnhem als verwijderde donderslagen gehoord. De aangerichte schade blijkt te Weesp veel groote- dan te Muiden te zijn. In laatst- gemelde stad is eene commissie gevormd om liefdegiften in te zamelen ten behoeve der vele ingezetenen die door de ramp in rouw of ellende gedompeld zijn. Zon- ag zijn beide steden door eene overgroote menigte van e ders bezocht. Over den Oosterspoorweg werden naar en van Weesp bij de 20000 menschen vervoerd; aan net centraalstation te Amsterdam werden 6000 retour- bi.ietten derwaarts afgegeven. De Gooische stoomtram gat te Amsterdam 10,467 kaartjes af. T loting voor de nationale milicie zal dit jaar m de volgende gemeenten plaats hebben op de hieron- hrL g®"oemT^e dagen Schagen 8 Winkel 9 Medera ak 10 Hoorn 12 en 13 Enkhuizen 14 Alkmaar 16 en 17, Heerhugowaard 19, Purmerende 20, Edam 21 en Helder 23 en 24 Februari. Daartoe door de Algemeene Watersnoodcommissie te Amsterdam in staat gesteld heeft de provinciale commissie in Noordbrabant bereids aan vele gemeenten gelden doen toekomen om in de eerste behoeften te voorzien. Treurig is het te zien welke verwoestingen het water weder heeft aangericht en hoe de bevolking in de laatste jaren verarmd is. ^an L. R. Kamer gewezen sluiswachter aan de Zijperschutsluis op het Noordhol'audscli Kanaal, is een Rijks pensioen toegekend van f 348 's jaars. Op den stoomtramweg Rotterdam Delfshaven is eene vrouw overreden en onmiddelijk gedood. De heer J. Rienstra candidaat te's Gravendeel, heeft voor het beroep naar Graft bedankt. Ds. P. v. d. Meulen te Driehuizen, komt voor op het zestal te Nieuw-Brielsland. Gedep. Staten van Noordbrabant hebben op nieuw een adres aan de le Kamer, in zake de verlegging van den Maasmond gerichtwaarin de bedenkingen, door de commissie van rapporteurs geopperd, worden weder- legd en dringend de aanneming van het wetsontwerp verzocht wordt. Voor het leger in Atchin is te Kotta Radja uit Nederland aangebracht een geschenk van 30,000 sigaren, 1800 ponden tabak eene groote hoeveelheid pijpen, zeep enz. Ds. J. A. Bruins, te Ooster- en Westerblokker, is beroepen te Idaard ds. de Mazurete Waal op Texelte den Hoorn aldaar. Zekere v. d. W., te Dokkum, heeft zijnen schoon vader zoodanig mishandeld dat deze in bedenkelijken toestand verbeert. De Asser Courant verneemtdat het geoorloofd is op briefkaarten een plakzegel te hechten indien zij voor kwitantiëa dienen. Op het landgoed van baron de Bieberstein te Weert is een wild zwijn gedood dat bij het oversteken van een beekje door het ijs gezakt was. Dit dier had kort te voren een bezembinder uit Maaseyk op vree.se- lijke wijze omgebracht. De gemeenteraad van Nieuweramstel heeft beslo ten den Koning ontüeffing te vragen van de verplichte oprichting eener burger dag- en avondschool en ver gunning om in plaats daarvan, op te richten een burgeravondschool met tweejarigen cursus. Een antiek gebeeldhouwd kastje, 5 jaren geleden door een liefhebber voor f 230 gekocht, is dezer dagen aan een liaagschen antiquaar overgedaan voor 2500. De Groothertogin van Saxen Weimar heeft aan het Rijk, ter plaatsing in een der musea, geschonken eene schilderij door Titiaau vroeger in bruikleen ge geven aan het kon. kabinet van schil lerijen. s Geavenuaoe 23 Januari. Eerste Kamer. Bij voortgezet debat over het ontwerp ter verlegging van de Maasmond verdedigden de heeren Smitz, Hragst, Sasse van IJsselVisser van Hazerswoude en Ver- neijen het ontwerp in het algemeen rivierbelang en in dat van Noordbrabant. De heeren de Sitter, Schim- melpencink van der Oije Bruinmgvan den Hoven en van Swinderen bestreden hetomdat èn kosten èn uitkomst der werken zeer onzeker zijn en de urgentie van het werk zeer betwistbaar is. Morgen voortzetting. Door de raadscommissie, den 3 Juli benoemd tot het voeren van onderhandelingen met de Alkin. Pijp- gascompagnie over de voorwaarden eener nieuwe overeenkomst, is thans rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat de Pijpgaseompagnie de haar gestelde voor waarden niet heelt willen aannemen. De commissie eischte voor een nieuw tienjarig contract de levering van het gas aan particulieren tegen 9 centen per vierk. kostelooze verstrekking door de Compagnie van 4 zelfregistreerende indieateurs de pression gas onder bepaalden druk en van bepaalde hoedanigheidop boe ten van f 5 opklimmende tot f 20 en van f 25 tot tot f 100, een en ander te constateeren door een aan te stellen gemeente-ambtenaar, onderwerping van het tarief voor meterhuur en fitterswerk aan de goedkeuring van B. en W. Van wege de Compagnie werd wij zende op den geringen prijs der straatverlichting alhier cent per kub. ei), en op den in de grootste stad van ons land met concurreerende fabrieken voor parti culieren gestelden prijs, bewilligd eene prijsvermindering tot 10 cent, mits met eene verhooging van cent voor elke verhooging van den prijs der steenkolen met 10 t. h., en zulks tot het maximum van 11£ centgewei gerd het verstrekken der 4 verlangde toestellen elk f 276 kostende; een minder hooge dagdrukkingzonder boete verlangd omdat de avondverliehting hoofdzaak is en door de daglevering nooit belemmerd mag worden; minder hooge bekeuring [de bij het nieuwe contract aan den Helder vastgestelde boeten] voorgeslagen ten aan zien der lichtsterkte en hoedanigheid van het gas op grond van billijkheid en van de in den raad geuite be wering, dat de fabriek niet aan het bon plaisir der tegenpartij mocht overgelaten worden de handhaving verlangd van het bestaande stelsel van onderzoek door deskundigen van wege de gemeente en de fabriek ge zamenlijk en inroeping van een derde in geval van verschil de goedkoope prijs voor het fitterswerk en de moeilijkheid betoogd om een tarief daarvan over te 'e88en cn een tarief van meterhuur aangeboden ter opneming in het contract. De commissie antwoordde dat zij ongenegen wasaan den raad eenig voorstel te doen gebasee-d op een hoogeren gasprijs dan 9 centen; werd deze bewilligd dan zou zij het aantal te verstrek ken zelfregistreerende toestellen van 4 op 2 verminde ren den dagdruk verminderen en de boete daarop minder bezwarend maken, van de goedkeuring van het fit- terstarief afzien en een tarief voor meterhuur (lager dan de Compagnie voorstelde) in het contract opnemen; maar hare overige bepalingen onveranderd behouden. De Compagnie verklaarde daarop zich ongenegen zich te verbinden om voor den tijd van 10 jaren, tegen 9 cen ten per kub elzonder meerde gasverlichting op zich te nemen De commissie stelt alsnu voor, met 1° Juli a..s de fabriek met inachtneming van het be paalde hij art. 32 der bestaande overeenkomst, voorde gemeente over te nemen [in hare berekeningen gaat zij uit van een kapitaal van f 100,000], en voorts te beslissen of de gemeente zelve zal exploiteeren of de exploitatie aan particulieren bij gunning of aanbeste ding zal opdragen. Die exploitatie zou moeten geschie den op de aan de Pijpgaseompagnie voorstelde grond slagen en de enkele daarin toegegeven wijzigin gen. Art. 30 dezer grondslagen of voorwaarden bevat de verplichting der gemeente om na 10 jaren 1 Juli 1893, de fabriek tegen taxatie over te nemen. Dit schijnt ons in strijd met het voorstel tot dadelijke over neming die echter noodig iswordt slechts de ex ploitatie aan anderen overgelaten overneming door de gemeente in 1893 zou alleen het geval kunnen zijn, werd de verlichting door eene compagnie met eigen inrichtingen geleverd op den voet als de bestaande het doetmaar de nieuwe compagnie zou daartoe de bestaande inrichting in eigendom moeten verkregen hebben.. Dit raadsel laten wij aan meer ervarenen ter oplossing. De commissie heeft bij haar rapport eene menigte berekeningen gevoegd waaruit moet blijken dat de gasfabriek, bij levering tegen 11 centen, na ren ebetaling en afschrijving van f 3000 op het kapi taal, eene jaarlijksche winst maakt van 13667; en dat bij een gasprijs van 8 centen en gelijke aftrekking voor rente en afschrijving eene jaarlijksche winst is te maken van 3120,52. Zijn deze cijfers volkomen ver trouwbaar, dan ware er zeker reden om particulieren niet 9 maar 8 centen te doen betalen in welk geval de aandeelhouders toch nog ruim 8 t. h. van hun geld zouden makenjadan zou de gemeente bij eigen exploitatie met 7% cent kunnen volstaan, te eerder, omdat zij dan ook geen beambte tot controle van haar eigen fabricaat zou hebben te bezoldigen. De heer J Bouvin beroepen predikant bij de herv. gemeente alhier heeft zondagavond zijne intree rede gehouden tot tekstwoord hebbende 1 Cor. 2 2, na s voormiddags in zijn ambt bevestigd te zijn door ds. Guldenarm die zijne rede verbond aan 2 Cor. 5 185. Met zeer veel belangstelling verneemt men dat den leden van alkmaars Nuts-departement met hunne dames ook nog op den 6 Maart a.s het voorrecht zal worden aangeboden om kennis te maken met den heer H. T. Chappuis van Breda, reeds als vertolker van vreemden letterarbeid gunstig bekenddie ook als spreker in Amsterdams Doelrinate Rotterdam, s Gravenhage en Arnhem zijne sporen verdiende en in ons Noorderkwartier daarom verdient gekend te worden. In den avond van den 22 overleed alhier na langdurig lijden de heer mr. C. R. H. van Lelijveld president der arrond. rechtbank, arrondissements-school- opziener voorzitter der collegiën van regenten van het huis van verbetering, het huis van arrest en het bur gerweeshuis, lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De overledene genoot de al gemeene achting en zijn verlies wordt in de eerste plaats door zijne betrekkingen zeer betreurd. In de zitting der arrond. rechtbank van den 23 heeft de heer mr. C. P. E. Hanegraaff den ontslapen president her dacht, terwijl daarna de heer mr. A. P. de Lange, alvorens zijn pleidooi te beginnen, namens de balie eenigé woorden van waardeering aan de nagedachtenis van den overledene wijdde. De rederijkerskamer „Fidelio" zal ten bate der ongelukkigen te Muiden eene uitvoering geven. Gelijk voornemen geeft eene vereeniging van jongelieden in achterstaande advertentie te kennen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 18 Jan. Mattheus Hoogland en Antje Wester, beiden te Wog- nurn laatstgen. onl. alhier. GETROUWD. 21 Jan. Engel Rijnhout en Catharina Wilhelmina Zonneveldt DEBURbN. 20 Jan. Maria, D. van Cornelis Elles en Alida Catharina van Beekum. Andreas, Z. van Aart Tjeertes en Maria Gesina Laudsraan. Johannes Antonie Christiaan, Z. van Christiaan Duzink en Catharina Maria Verhoeve. Margaretha, D. van Georg Scale en Grietje Kater. Johannes Mattheus, Z. van Matthijs Punt en Grietje Kabel. HendrikZ. van Hendrik Donker en Belia Praag. Hendrik, Z. van Johannes de Rover en Trijntje de Wit OVERLEDEN. 19 Jan. Geertruida Dekker, 22 j. en 8 m. 20 r lleudrieus Lobaeh 58 j. 22 n Mr. Corneille Ripert Henri van Lelijveld, 57 j. en ruim llm. 21 22 23 Alkmaar 22 Jan. 1 Koe t 240, 80 vette Kalveren 40 a 110, 10 nucht. dito f 12 a 18, 95 Schapen f 28 a 40, H 3 vette Varkens 48 a 60 ets. per P., 10 magere dito /"18 a 24, 1 Bok f 8. Amsterdam 22 Jan. 521 Runderen, vette 75 a 90 ets. per Pond, Melk- en Kalfkoeien f 160 a 340, 60 nucht. Kalveren f 9 a 13. Aardappelen; Zeeuwsche sp. jammen f 5,60 a 6 friesche jammen f 3,40 a 3,75, dito eng. f 2,80 a 2,90 Saksische jammen 4,50, pr. roode f 3,50 a 3,75, bamb. f 4,30 a 5, gron. roode f 2,50. Raapkoeken 94 a 100, Lijnkoeken f 8,75 a 12,50. Peterolie vaster, prijzen onveranderd, in cons. 10,75- Haarlem 22 Jan. Roode Tarwe 8,10, Witte dito/7 a 8,50, 5,50 a 5,90, Gerst f 5 a 6, Haver 3,50 a 4, Duiven- boonen/ 6,75 a 7,40, Paardenboonen /6a 6,50. Schiedam 22 Jan. Moutwijn 11, Jenever t 16,50 p. vat. honden 22 Jan. 2600 Runderen 4.2-6.2, 5000 Schapen en Lammeren 6 9-8, 100 Kalveren 5.4-6.8, Varkens 3.8-4.6. PER TELEGRAAF. Purmerend 23 Jan. Aangevoerd 18 Paarden, 84 Koeien, handel matig hoog in prijs, 49 vette Kalveren f 0,90 a 1,10 per P., 87 nucht. dito JO a 27, beide handel vlug, 385 Scha pen en Lammeren, handel vlug hoog in prijs, 85 vette Varkens

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3