No. 11 Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. V R IJ I) A G 26 JANUARI. FEUILLETON. 6> Gelijk voor de wet. Prijs der gewone Advertentiën: MBe uitgevers dezer Courant ver klaren zich bereid tot ontvangst van gelden voor de nagelalen be trekkingen tier bij de ramp te Mi ui- den omgekomen personen. #üliriccl (Bcbccllc. VERVOLG van het besluit der Gedeputeerde Staten van Nootdhollandbetreffende den herijk der maten, gewichten en weegwerktuigen. (Eene spaansche vertelling.) y. Het rendez-vous. UklltlllSCIII, COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/" 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Voor de ingezetenen van Berkhout, (welke gemeente met Boom voor den herijk wordt samengevoegd): op 10 en 17 February, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur in de gemeente Warmenhuizen, op 12 Maart, van des voor middags 10 tot des namiddags 1 ure; in de gemeente Harenkarspel en wei te üirkshorn, op 12 Maart, des namiddags van 4 tot 6 ureen op 13 Maartdes voor middags van 7 tot 10 ure In de gemeente Nieuwe Niedorp, mede voor de ingezetenen van Oude Niedorp, (welke gemeente met Nieuwe Niedorp voor den heryk wordt samengevoegd), op 13 en 14 Maart, en wel: voor de ingezeteneD van Nieuwe Niedorp, op 13 Maart, des namiddags van 3 tot 6 ure, en op 14 Maart, des voormiddags van 8 tot 12 ure; voor de ingezetenen van Oude Niedorp, op 14 Maart, des namiddags van 1 tot 4 ure; in de gemeente Winkel, op 15 Maart, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Barsinqerhorn, voor de bewoners van het dorp Kolhorn, op 16 Maart, des voormiddags van 8 tot 12 ure; voor de bewoners der dorpen Barsmgerhorn en Haringhuizen, op 16 Maart, des namiddags van 2 tot 5 ure, en op 17 Maart, des voormiddags van 8 tot 10 ure; in de gemeente Schagen, mede voor de ingezetenen van St. Maarten, (welke gemeente met Schagen voor den herijk wordt samengevoegd), op 17, 19, 20 en 21 Maart, en wel: voor de ingezetenen van Schagen, op 17 Maart, des namid dags van 2 tot 4 ure, voor de gewigten voor fijnere wegingen, op 19 en 20 Maart, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure; voor de ingezetenen van St. Maarten, op 21 Maart, des voor middags van 8 tot 10 ure; in de gemeente Zijpe en wel te Schagerbrug, mede voor de ingezetenen van Petten en Callantsoog, (welke gemeenten met Zijpe voor den herijk worden samengevoegd); voor de ingezetenen der gemeenten Petten en Callantsoog, op 21 Maart, des namiddags van 2 tot 5 ure voor de bewoners van de dorpen Burgerbrug en St. Maar tensbrug, op 22 Maart, van des voormiddags 8 tot des namid dags 3 ure; voor de bewoners van de dorpen 't Zand en Oude Sluis, op 23 Maart, van des voormiddags 8 tot des namiddags 3 ure voor de hewoners van het dorp Schagerbrug, op 24 Maart, des voormiddags van 8 tot 10 ure; in de gemeente Hoogwoud, mede voor de ingezetenen van Opmeer, Spanbroek, Obdarn en Hensbroek, (welke gemeenten met hoogwoud voor den herijk worden samengevoegd), voor de ingezetenen van Hoogwoud, Opmeer en Spanbroek, op 27 Maart, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure; voor de ingezetenen van Hoogwoud en Hensbroek, op 28 Maart, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 ure; voor de ingezetenen van Hoogwoud en Obdam, op 29 Maart, des voormiddags van 8 tot 11 ure; in de gemeente Wognum, mede voor de ingezetenen van Sijbe- karspel en Nibbikswoud, (welke gemeenten met Wognum voor den üeryk worden samengevoegd); op 30 Maart, van des voor middags 8 tot des namiddags 3 ure in de gemeente Zwaag, op 5 April, des voormiddags van 9 tot 12 ure; in de gemeente Wijdenesmede voor de ingezetenen van Schellinkhout (welke gemeente met Wijdenes voor den herijk wordt samengevoegd); op 6 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Henhuizen, op 9 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 12 ure; in de gemeente Enkhuizen, mede voor de bewoners van het aangrenzend gedeelte der gemeente Andijk, (welk gedeelte met Enkhuizen voor den herijk wordt samengevoegd), op 9, 10, 11, 12 en 13 April, en wel voor de gewigten voor fiinere wegingen, op 9 April, des na middags van 3 tot 5 ure voor de overige gewigten en de maten, op 10, 11, en 12 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure; en op 13 April, van des voormiddags 8 tot 12 ure; in de gemeente Grootebroek, mede voor de ingezetenen van Bovenkarspel en Hoogkarspel, (welke gemeenten met Grootebroek voor den herijk worden samengevoegd); voor de ingezetenen van Grootebroek en van Bonenkarspel, op 16 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure; voor de ingezetenen van Grootebroek en van Hoogkarspel, op 17 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Blokker, mede voor de ingezetenen van West- woud. (welke gemeente met Blokker voor den herijk wordt samen gevoegd); op 18 April, van des voorm. 8 tot des nam. 2 ure; in de gemeente Twisk, mede voor de ingezetenen van Abbe- kerk en van Midwoud, (welke gemeenten met Twisk voor den herijk worden samengevoegd); op 23 April, van des voormid dags 8 tot des namiddags 4 ure; in de gemeente Medemblik, mede voor de ingezetenen van Opperdoes, (welke gemeente met Medemblik voor den herijk wordt samengevoegd); op 24, 25 en 26 April, van des voor middags 8 tot des namiddags 2 ure in de gemeente W ervershoof, mede voor de bewoners van het aangrenzend gedeelte der gemeente Andijk, (welk gedeelte met Wervershoof voor den herijk wordt samengevoegd); op 27 April, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure; in de gemeente Wormer, mede voor de ingezetenen van Jisp en Wijde Wormer, (welke gemeenten met Wormer voor den herijk worden samengevoegd); op 7 Mei, van des Voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure, en op 8 Mei, des voormiddags van 8 tot 10 ure; in de gemeente Beemster, op 9 Mei, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Rijp, mede voor de ingezetenen van Graft (welke gemeente met Rijp voor den herijk wordt samengevoegd), op 10 en 11 Mei, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure, en op 12 Mei, des voormiddags van 8 tot 11 ure; in de gemeente Avenhorn en wel te Grosthuizen, mede voor de ingezetenen van Oudendijk, Ursem en Beets (welke gemeen ten met Aoenh/rn voor den herijk worden samengevoegd); en welvoor dc ingezetenen van Avenhorn, Oudendijk en (Jrsem, op 15 Meivan des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure voor de ingezetenen van Avenhorn en Beets op 16 Mei, van des voormiddags 8 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Monnikendam, mede voor de ingezetenen van Marken en Katwoude, (welke gemeenten met Monnikkendam, voor den herijk worden samengevoegd); op 21 Mei, van des De koning wenkte genadig met de hand tot afscheid en Sancho kuste knielend vol eerbied den mantel van zijnen vorst Daarna ging hij acbteruitloopend naar de deur en verdween achter de zware portiere die den ingang bedekte. In de galerij wachtte hem de oude Mayordomo die hem naar hetzehde vertrek terugbrachtwaar een smakelijk maal gereed stond. Maar Sancho was zoo vervuld met hetgeen hij in de jongstverloopen oogenblikken beleefd bad dat hij nau welijks aandacht schonk aan de voortreffelijk toebereide spijzen waarvan de heerlijke geur de kamer vervulde. Hij verontschuldigde zich zoo goed mogelijk bij zijnen beleefden leidsman en verwijderde zich en binnen een paar minuten reed hij in gestrekten draf op zijn ilug rijbi est in de richting zijner Casa, Werktuigelijk en diep in gedachten verzonken spoedde hij zich voort. Niet alleen was hij zich ten volle de zware verantwoordelijkheid bewustdie hij op zich had geladen bij de aanvaarding van de hooge betrekking waarin hij zoo onverwacht en op zoo zonderlinge wijze was geplaatst, maar hij besefte ook levendig den zwaren strijd dien hij de eenvoudige edelman zou te door- woistelen hebben tegenover de grooten van het rijk, voor wie tot dusverre de wet slechs eene doode letter was geweest. Maar een onwankelbaar vertrouwen in eigen kracht en de kalme moedeen eerlijk en degelijk man eigen gaven hem de overtuiging dat hij den strijd glansrijk zou ten einde brengen. Bij zijne tehuiskomst schrikte zijne vrouw geweldig van de zonderlinge tijding en met beklemd hart zag zij eene donkere toekomst te gemoet, eene toekomst, die haar loodzwaar drukte waarin zij voor haren echt genoot gevaren op gevaren zich zag opstapelen die haar, de eenvoudige vrcuw. te dreigender voorkwamen, daar zij zich eigenlijk geen rekenschap wist te geven van den vorm, waarin zij zouden kunnen voorkomen. Geheel anders was het met Adèle gesteld. Het fiere meisje klapte bij het hooren van het bericht, vol over moed in de handen tn toonde zich op allerlei man eren ten hoogste verblijd over de snelle bevordering van haren geliefden vader, in wiens moed en vastheid van karakter zij het meest onbeperkte vertrouwen stelde. In den nacht, voorafgaande aan den dag, waarop Sancho met de zynen de reis naar Sevilla zou onder nemen stond Adèle weder onder de welbekende den- neboomen rondom haar vaders huis. Een jongeling lag geknield voor haar. Het «as een prachtige kopwaarin die heldere oogeu schitterden en waarop dat blaauw-zwarte haar zoo welig groeide. De jonge man vertoonde een waar type van zijn land: eene krachtige buigzame gestalteprachtig en forsch gebouwd met spieren en zenuwen als van staal. Zijne geheele kleeding bestond uit een grof hemd een ver sleten en verschoten broek, slechts door de Faja om zijn middel vastgehouden maar hij droeg die lompen met zulk een aangeboren gratie als ware hij in fluweel en zijde gekleed. Bijna onhoorbaar tokkelden zijne vingers de snaren der guitarre. „Zing dat liedje nog eens, Juanitozeide Adèle droomend. En kunsteloos en eenvoudig maar met onuitspreke- spaansche sjerp. voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure; en op 22 Mei, van des voormiddags 8 ure tot des namiddags 2 ure. in de ge neente Broek in Waterland, op 23 Mei, van des voormiddags 8 tot des namiddag-, 1 ure; in de gemeente Ransdorp en wel te Durgendam, op 24 Mei, van des voormiddags 8 tot, des namiddags l ure; in de gemeente Nieuwendam, op 25 Mei, van des voormiddags 8 tot des namiddags I ure; in de gemeente Buiksloot, op 25 Mei, des nam. van 12 tot 3 ure in de gemeente Landsmeer, op 29 Mei, van des voormiddags 7 tot des namiddags 1 ure in de gemeente Ilpendam, op 30 Mei, des voorm. van 7 tot 11 ure; in de gemeente Oosthuizen mede voor de ingezetenen van Warder (welke gemeente met Oosthuizen voor den herijk wordt samengevoegd); op 4 J unij, van des voormiddags 8 tot des na middags 2 ure; in de gemeente Edam, mede voor de ingezetenen van Mid- delie, (welke gemeente met Edam, voor den herijk wordt samen gevoegd); op 5, 6 en 7 Junij, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure en op 8 3 unij, des voormiddags van 8 tot 12 ure; in de gemeente Purmerend, mede voor de ingezetenen van Kwadijk, (welke gemeente met Purmerend voor den herijk wordt samengevoegd); en welop 11 J unij. van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure, voor de gewigten voor fijnere wegingen; van 12 tot en met 14 Junij, van des voormiddags 8 tot des na middags 4 ure, en op 15 Junij, des voormiddags van 8 tot 12 ure; in de gemeente Wieringerwaard, op 20 Junij, van des voor middags 9 tot des middags 12 ure; in de gemeente Wieringen, op 21 Junij, des voormiddags van 7 tot 12 ure in de gemeente Anna Paulowna, op 22 Junij, des voormid dags van 7 tot 12 ure in de ge neente Helder, op 23 Junij, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure voor de gewigten voor fijnere wegingen; van 25 Junij lot en met 3 July, op alle werkdagen, van des voor middags 8 tot des namiddags 3 ure, en op 4 Juiij, des voormiddags van 8 tot II ure voor de marine-etablissementen, op 5 Ja lij van des voormid- dags 7 tot des namiddags 4 ure, en op 6 Julij van des voor middags 7 tot des namiddags 2 ure; in de gemeente Texel, en wel: te Oude Schild, op 16 July, des namiddags van 1 tot 5 ure aan den Burg, op 17 Julij, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 ure, en op 18 Juhj, des voor middags van 8 tot 12 ure, mede voor de bewoners der dorpen Koog en Hoorn; te Oosterend, op 19 Juhj, van des voormiddags 8 tot des middags 12 ure; te de Cocksdorp, op 19 Julij, des namiddags van 4 tot 6 ure; in de gemeente Hlieland, op 20 of 21 J ulij, op bij aankomst van den ijker te bepa'en uren in de gemeente Terschellingen wel: te West-Terschelling, op 23 Julij, van des voormiddags 8 tot des namiddags 2 ure; te Midsland, op 24 Julij, des voormiddags van 8 tot 11 ure; in de gemeente Ürk, op een der volgende dagen, vóór 15 Augustus, op bij aankomst van den ijker te bepalen uren. II. de besturen der hie^voren genoemde gemeenten, onder herinnering aan de circulaire van 10 Januarij 1872, n° 66 (provinciaal blad n°. 9) uit te noodigen, hunne ingezetenen met het bepaalde sub I, voor zooveel hunne gemeenten betreft, bekend te maken, en er voor te zorgen dat de belanghebbenden aan het tijustip van den herijk tijdig worden herinnerd, opdat zij aan hunne verpligtingen behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem, den 10 Januarij 1883. Gedeputeerde Staten voornoemd, ScHORER, Voorzitter. H. Jacobi, Griflier. lijk veel gevoel zong Juanito een van die hartstochte lijke liederen waaraan de spaansche taal zoo rijk is Liever smarten dragen l)an Helde ontberen 1 In liefde st rven Is zoet. Vergeten te leren Is geen leven! Liever 't sterven verkoren Dan leven zonder liefde „Dan leven zonder liefde,'' herhaalde Adèle werk tuigelijk. Toen zweeg zij ook Juanito's lippen openden zich niet weer zijne oogen rustien met eene uitdrukking van onbeschrijfelijke teederheid op Adèle die daar in den vollen glans barer schoonheid door het matte maanlicht bestraald voor hem stond en de snaren trilden nauwelijks hoorbaar wegsleepend zacht en lie felijk onder de onmerkbare aanraking van Juanito's vingers. „Kus mij Juanito zeide plotseling het meisje. Verbaasd en verschrikt sprong Juanito op. „Ik Kussen r U stotterde hy zacht met bevende lippen, terwijl een doodelijke bleekheid zich meermalen afwisselde met een vuurruode kleur van zijn gebruind gelaat. Ook Adèle's wangen kleurden zich purperals het teeken van een zeker jonkvrouwelijk schaamtegevoel maar toch herhaalde baar mond met de eenvoudige innigheid van een onbedorven natuurkind „Kus mij Juanito En het kopje langzaam voorover buigend, bood zij den jongeling hare frische lippen aan. bidderend vau verrukking kuste Juanito den mond van het meisje maar de woeste zoon van het gebergte kuste ziine geliefde zóó kuisch zóó teeder, alsof hij in vromen ootmoed zijne lippen drukte op het beeld der Heilige Maagd in ,het kerkje van zijn armoedig dorp. Buena nocha Juanito!" fluisterde Adèle buena nocha,

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1