&eicgraftï»i-fi£ tic vuhtcu. ClUcvlci. In den avond van den 22 zijn te Groot-Braak huizen gemeente Geldrop 5 flinke woningen in de asch gelegd. Door de polieie te Zwolle is eene jeugdige dieven bende opgespoorddie gedurende de laatste dagen verschillende winkels bestal. Den 22 zijn daarvan 6 jongens van 9- tot löjarigen leeftijd aangehouden die den 20, 21 en 22 uit 14 winkels sigaren, koek, kren tenbrood, chocolade, taartjes, vijgen, likeur, wittebrood en kaas stalen. In den nacht vau 2223 is aan den Ringdijk van den Haarlemmermeerpolder nabij Halfweg afgebrand een huis van A. v. d. Berg, bewoond door zijn en 2 andere gezinnen. De voortvluchtige en gesignaleerde J. B. M., be- ëedigd klerk aan het kantoor der Rijks-belastingen te Dongen is den 23 gevankelijk te Coevorden binnenge bracht. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 23 eervol ontslag verleend aan den onderwijzer J, Huiberts, en benoemd tot leeraar in het duitsch aan de hoogere bur gerschool den heer T. G. G. Valette, te Yenloo, tot eersten onderwijzer (voor één jaar) aan de bijzondere gesubsidiëerde school den heer K. Maurits, tot onder wijzer aan de school voor kosteloos onderwijs den heer W. Slijksteeg onderwijzer te Opperdoes. Aan de Westfriesche Tramwegmaatschappij werd vergunning verleend tot aamplemping van grond bij de Koepoorts- brug, om den tramweg langs den Singel te kunnen doortrekken tot het spoorwegstation. De garnizoens-commandant te Naarden heeft een order uitgevaardigd, waarin hij ook uit naam van den minister van oorlog, zijne tevredenheid betuigt over het uitmuntend gedrag der troepen bij de ramp te Muiden en hen daarvoor dank zegt. De te Muiden gevormde commissie tot inzameling van bijdragen voor de noodlij denden door de ramp is uitgebreid tot eene grootere commissie, die ook leden telt te Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Naarden en Weesp. In de te Muiden ge stelde bussen is 900 en voor de bezichtiging a 25 cent der slachtoffers [waar men al geen geld uit slaat! f 600 ontvangen. Den 23 heeft de begrafenis dei- omgekomenen plaats gehadbehalve van het lijk van J. Visdat nog vermist wordt- Ben kist met de overblijfselen waaruit geen bepaalde personen te her kennen zijn besloot de treurige reeks. Het nieuwe dagblad „De Amsterdammer" geeft in zijn nummer van 24 Januari eene uitvoerige beschrijving van de verwoes ting op het terrein der kruitfabriek met groudteeke- ning en afbeeldingen van een gedeelte van het direc tiegebouw van de plaats waar het menghuis gestaan heeft en van een boom die, ten gevolge der ontploffing, het onderste boven is gezet. Aan deze beschrijving ontleenen wij nog de bijzonderheden, dat voor ongeveer 50,000 aan buskruit is verloren gegaan dat alleen aan de militaire gebouwen te Muiden door het vernie len der ruiten en ramen eene schade van omstreeks 1000 is toegebracht, en dat het fabrieksterrein, onder water staatdaar de ontploffing een kade heeft doen bezwijken. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 24 be sloten, ƒ750 bij te dragen en localen te geven ten be hoeve van den op te richten cursus voor hoofdonder wijzers voor Haarlem en omstreken en benoemd tot onderwijzeressen aan de tusschenschool mejn. J. Kraal te Zandvoort en C. H. A. M. Scheltens te Haarlem tot onderwijzers aan de opleidingsschool de heeren L. v. Dam te Edam en J. J'\ Kuyken te Vogelenzang. Het bouwen eener nieuwe school met onderwij zerswoning te Oude Niedorp den 24 aanbesteed is voor 14941 gegund aan den minsten inschrijver, den heer J. Bakker te Valkoog. De hoogste der G inschrij vingen bedroeg 19984. In de vaart langs den Spaarndammerdijk is den 24 een werkman van een met meel geladen schuit ge- vallen en verdronken. Door diakenen der neder. herv. gemeente te s Gravenhage is van een onbekende de belangrijke som van 4300 ontvangen. Het bes: uur der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst en tal van bewoners van den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam hebben bij adressen aan den gemeenteraad instemming betuigd met dat van het Kon Oudheidkundig Genootschap, waarbij verzocht wordt terug te komen op het besluit tot demping van die gracht. r De iudische regeering en de gouverneur-generaal hebben op de vragen van den minister van koloniën daaromtrentzich ten stelligste tegen eene verandering van het beduur in Atchin verklaard. De minister van oorlog heeft van de hand gewe- zen het verzoek van het gemeentebestuur van Kampen, om tijdelijke verstrekking van pontons voor het leggen van eene pontonbrug over den IJselwegens de "ver zakking in de groote brug voor die stad. gaatz,1n,et de aanvragen om ruimte in de nederlandsche afdeeling der internationale tentoonstel- sinfen .Am0sterfam f00 voorspoedigdat op nieuw be sloten is. vleugels met circa 1000 vierkante ellen oppervlakte aan de reeds vroeger vergroote afdeeling oe te voegen. Op verzoek van onzen gezant te Lon den heeft de prins v. Walesals een bewijs zijner sympathie voor Nederland een gedeelte zijner'schoone collectie Indische voorwerpen voor de tentoonstelling afgestaan. Daarbij zullen gevoegd worden die van lord Eytton vroeger gouv,gen). van Britsch-Indie en van andere hooggeplaatste personen alsmede een gedeelte van het South Kensington Museum. Het geheel zal worden geplaatst in een der vertrekken van het nieuwe Rijks-museum daartoe door de regeering aan de ten- toonsteJlingecommissie afgestaan. wü7t?T vereeDigiDg voor christ.-nationaai onder- tof 6 \.eeVhuis aangekocht, om te dienen tot gebouw voor bijzonder onderwijs. onT-Ju Kott®rdam, wordt eene tweede hypotheekbank nnfb tn 'i F n Daam ?an Zuidhollandsche Hy potheekbank voor Nederland. Het kapitaal zal verkre gen worden door de uitgifte van 100 aandeelen van f 1C00waarop vóór den aanvang der vennootschap 10 t. h. moet worden gestort. De directeur der R.jks-gestichten te Ommerschans en Veenhuizen heeft de verpleegden in de gelegenheid gesteld om onderwijs in lezen, schrijven en rekenen te ontvangen. Een zeer groot aantal maakt van deze ge legenheid gebruik. De vorige week kreeg de jager W. Jonkman te Kampen, door eene onhandigheid, het schot van zijn geweer in den linkervoet. Na het ampuleeren van een gedeelte van den voet is hij aan de gevolgen overleden, eene vrouw met 4 jeugdige kinderen nalatende. De rechtbank te Breda heeft een onderzoek in gesteld te Dongen vanwaar sedert Kersmis de klerk van den Rijks-ontvanger verdwenen is; men spreekt van verscheidene valscbheden in geschrifte en van een tekort van f 1200. Met 1° Eebruari wordt te Doom een Rijks-tele graafkantoor geopend. Het maatschappelijk kapitaal voor den stoomtram weg DeventerBorculoo, groot f 405 000, is volteekend, waarvan door de ingezetenen van Deventer 2 ton. Thans zal men nog trachten voor f 90,000 aandeelen te plaatsen, ten behoeve van lijnen 't Pothoofdstation Deventer en BarchumRuurloo. In antwoord op het verzoek van bestuurderessen van „Arbeid adelt" en „Tesselschade" om eene afdeeliDg voor kunstnaaldwerk te willen voegen aan de bestaande Rijksschool voor kunstnijverheid heeft de minister van binn. zaken verklaardzich in beginsel daarmede te kunnen vereenigen, onder voorwaarde, dat de kosten van oprichting en het eerste jaar salaris zullen worden geschonken. Bestuurderessen, voor een en ander p. m. 4000 noodig achtendezoeken dit bedrag door giften te verwerven. De gemeenteraad van Jaarsveld heeft besloten tot afschaffing der kermis. Ds. J. H. Lamping te Haringcarspel is beroe pen te Eraneker. Bij den gemeenteraad van Venloo is een aantal adressen ingekomen van ingezetenen die dit jaar vrij stelling van de betaling der belasting verzoeken op grond, dat het faillissement der firma Wolters hen van het grootste gedeelte hunner bezittingen heeft beroofd. De Groothertogin van Saxen-Weimar heeft aan de Prins-Hendrik tichting te Egmond aan Zee de belang rijke som van f 15000 geschonken. De besturen der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij en der Ned.-Americ. Stoomvaartmaatschappij hebben eene overeenkomst gesloten, krachtens welke de ameri- caan8che lijnen van Amsterdam in het vervolg alleen bediend zullen worden door de Nederl.-Americ., die daartoe de Jason en Stella van de Ken. Nederl. zal overnemen. De Nederl. Americ., die haren hooldzetel heeft te Rotterdam, is onder verplichting de vaart uit Amsterdam te blijven volhouden. Door den minister van marine is bepaald dat de gaflëlschooner Argus voortaan geregeld en op gezette tijden van het Nieuwediep zal uitvaren ten einde voor de belangen der nederlandsche visschers te waken. Het bestuur der kweekschool voor onderwijzeres- te Haarlem heeft een adres aan de 2e Kamer gericht, waarin verzocht wordt de wet op het lager onderwijs dus te wijzigen dat voor het afleggen van het examen in vreemde talen niet het bezit der hoofdacte maar slechts die van onderwijzer verlangd wordt. Het bestuur voert aan dat voor het verkrijgen van laatstgenoemde acte de onderwijzeressen een vak meer (de handwerken moeten beoefend hebben dan de onderwijzers dat de wiskunde voor de meeste onderwijzeressen het verwer ven der hoofdacte bezwaarlijk maakt, en dat, zelfs bij het bezit dier acte de kans voor onderwijzeressen om aan het hoofd emer school te geraken klein is. De koninglijke goedkeuring is verleend'aan de statuten der naamlooze vennootschap tot exploitatie eener bloembollenkweekerij te Schagerbrug. De commissie van toezicht op het* lager onder wijs te Leeuwarden heeft, in overleg en-met instem ming van de hooiden dor scholen, eene circulaire gericht aan de ouders en voogden der beide jongens- en meis jesscholen bestemd tot voorbereiding voor het gymna sium en het middelbaar onderwijs waarin zij te velde trekt tegen de meer en meer toenemende gewoonte om aan die leerlingen ook privaat-onderwijs te geven. In Gelderland worden de prachtigste drachtige runderen door duitschers en russen teg-n zeer hooge prijzen opgekocht. Enkele landbouwers bedingen ƒ280 per stuk. Te 's Gravenhage is met een kapitaal van 4 ton verdeeld in 400 aandeelen van f 1000 opge richt eene naamlooze vennootschap fen doel hebbende de uitoefening van land- en tuinbouw, veeteelt en al hetgeen daarmede in betrekking staat in Hongarije. Voor de weduwen en weezen der schevemngsche visschers ,s 400 afgezonderd door het bestuur van het fonds van Anna Maria de Raadt, te Rotterdam Voor de aangeboden 20 miljoen aan schatkist- promessen werd ingeschreven f 42 112 000 n 1 1792 ?D ^Z00003U0 vaQ f 5000 en 580 van 1000. Aan de hoogste inschrijvers werd gegund voor een ge zamenlijk bedrag van 19,736,386.97, hetgeen uitkomt op een gemiddelden prijs van f 986,82 voor elke 1000 nominaal. Een persoon te Bergen op Zoom die sardijnen verfeocht in ansjovispotten onder voorgeven dat bet ansjovis was, is door de rechtbank te Zier.kzee veroor deeld tot 45 dagen celstraf' en 4 boeten van 25. Sedert de oprichting in 1881 eener schoolspaar- bank te Grootschermer, is door 83 schoolgaande kinde ren 685 ingebracht. In de vorige week zijn te Rotterdam 13 te Kat wijk 5 gevallen van pokken voorgekomen. ian eene der scholen te Heerhugowaard is tot onderwijzer benoemd de heer S. Brugman Jr., te Andijk. De telegrafist Dieperink wordt met 1 Maart ver plaatst van Enkhuizen naar Amsterdam. Aangaande den moord, door den timmerman Ha- veman op den boerenarbeider Monis te Uffelte gepleegd verneemt men dat beiden ten huize van den eerste' zeer beschonken geweest zijn en vermoedelijk twist ge kregen heblendat Haveman Monis eerst met een hamer en later met een beitel zoodanig aan het hoofd verwond heeftdat de dood spoedig volgde, en daarna het lijk uit zijne woning gesleept en in zittende hou ding tegen den muur geplaatst heeft. Toen bet dus den volgenden morgen gevonden werd, verkeerde Ha veman nog in staat van dronkenschap. De candidaat J. Rienstra, te's Gravendeelheeft bedankt voor het beroep naar Graft. Mej. W. E. Lojenga te Beverwijk, is, na afge legd examen toegelaten tot den cursus voor opleiding van hoofdonderwijzeressen te Haarlem. Aan den heer jr. J. Rammelman Elsevier is, op zijn verzoek met ingang van 1 Februarieervol ont slag verleend als notaris te Wieringerwaard. Met eene aanzienlijke toelage van het Rijk zal te Wijk aan Zee eene nieuwe school en onderwijzerswoning gebouwd worden. Tot predikant der hersteld-luthersche gemeente te Vlissingen is beroepen ds. H. R. Snijder, te Medemblik. De afdeeling „Ursem en omstreken" der Holl, Maatschappij van Landbouw heeft 25 beschikbaar ge steld voor de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam. Te Zanegeest gemeente Bergen heeft een 18- jarig jongeling zich den dood berokkend, terwijl hij een geladen geweer op eene veilige plaats wilde bergen. Het schot ging af en trof hem in het achterhoofd. Aan de station te Anna Paulowna is door den brigadier der Rijks-veidwacht de Vries aangehouden een persoon die meermalen met de justitie bad kennis gemaakten deu trein verlatende iets onder zijn jas droegdat bij onderzoek uit verscheidene stukken nat waschgoed bleek te bestaan. 's Gbavenhage 25 Januari. Eerste Kamer. Bij het algemeen begrootingsdebat bestreed de heer Pické krachtig het programma van den minister Hor dijk, omtrent het onderwijs enverklaarde.dat de nver- groote meerderheid dezer Kamer de handhaving wilde van art. 194 der grondwet, om eiken politieken in vloed van den clerus te keeren. De heeren van Royen, van Swinderen en de Sitter sloten zich geheel daarbij aan. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde uitdrukkelijk namens de regeering, dat zij volledige handhaving van art. 194 der grondwet als algemeene wensch der Kamer overneemt. Zijne rede in de Kamer strekte enkel om te bestrijden de richting der jonge liberalen, die dwang voor vrijheidsbeginsel kiest. Hij en de minister van financiën verklaarden, dat de oplos sing der schoolkwestie nooit gestaan had op het pro gram der regeeringlaatstgenoemde bestreed de finan- ciëele bedenkingen van de heeren Fransen van de Putte en Schimmelpennick van der Oye, waarop het algemeen debat gesloten en hoofdstuk 2 aangenomen werd. Morgen voortzetting. Gambetta's nationaliteit. De meening dat Gambetta van italiaanschen ootsprong iswerd dezer dagen in eenige fransche bladen tegengesproken en wel op grond van de volgende gegevens Ten westen van Locarno (een der drie steden van het kanton Tessino in Zwitserland), komt men als men de Maggia overschreden heeftlangs de Malezza, aan het dorp Intragnadat op een hoogte tusschen de dalen CeDto Valli en Onsernone ligt; dit dorp wordt groo- tendeels door schoorsteenvegers bewoond. In de vorige eeuw verliet een schoorsteenvegersgezel zijn ouderlijk huis om zich naar Genua te begeven. In plaats van tegen het voorjaar naar den huiselijken haard terug te keeren zooals dit de gewoonte bij het schoor- steenvegersgild wasbleef de jonge man te Genua waar hij eeD zaak begon en zijn zoon die hem later verliet, om zich te Cabors te vestigen is de thans nog levende vader van Léon Gambetta. De bewoners van Intragna die zich zeer goed her innerden dat de groote man uit hun midden was voortgesproten hadden toen hij het groote ministerie samenstelde besloten hem een deputatie te zenden om hem geluk te wenschen hij weigerde echter haar te ontvangen waarschijnlijk omdat de geslachtsboom dien men hem van zijn voorvaderen aanbood, hem niet toelachte. Hoe hetookzij, het bewijs is geleverd, dat Gambetta noch Joodnoch Genueesmaar Zwitser was; deze familienaam wordt nog ten huidigen dage te Intragna aangetroffen. Den 22 werd op het Verdronkenoord een 9jarig zoontje van de Hooyer door eene vigilante over den rug en de dijen gereden. De heeren, die er in zaten, verlieten het rijtuig, en deden het kind naar de ou derlijke woning rijden. In de volksvoorlezing van dinsdag-avond, die door een talrijk publiek w-erd bijgewoond, hield de heer Pool, van Oudorp, zijne hoorders bezig met de beteeke- ms en de juistheid der gezegden: „arbeid adelt," ieder is de smid van zijn eigen fortuin en „help u zeiven zoo zal God u helpen en hij deed de toepas sing dezer leeringen en de bevestiging harer waarheid zien m het voorbeeld van Benjamin Franklin den grooten burger der Vereenigde Staten. Na de pauze toonde de spreker, in den vorm eener novelle, de ge volgen aan van plichtsvervulling en plichtsverzaking van ouders bij de opvoeding hunner kinderen. 't Was een verkwikkende zaak de groote zaal van Switzars lokaal woensdag jl. zoo flink" gevuld te zien ter ontvangst van de Vereenigde Toonkunstenaren uit Amsterdam, en 't is een aangename gedachte dat die belangstelling haar loon heeft gevonden, 't Gehoor

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3