No. 13. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883, WOENSDAG 3! J A N U A KI. FEUILLETON. 8) Gelijk voor de wet. Prijs der gewone Advertentiën Ramp te Huiden. #Öictccl Cöcbecltc. Vrijdag, 2 Februari 1883, de Kaasmarkt en de Graanmarkt weder aanvangen. Bnitcttlanb. (Eeue spaansche vertelling.) VI. Do moord. M.MiuiiMiir: 1:01 iuvr. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheeie Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Van 1—5 regels 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON Ontvangen bij de Uitgevers dezer Courantvan Z. f 2,~ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MA CL AI NE PONT. 30 Jan. 1883. De Secretaris NU HOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secre tarie ter visie is geiegd het aan Z. M. den Koning ingediende verzoekmet de bijlagen, van den Raad van Administratie der Bollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij, om vergunning tot het plaatsen van een stoomketel op bet terrein van het station Alkmaar en wel in het zich aldaar bevindende gecombineerde locomotiefremise en waterreservoir gebouw en dat op Dinsdag 13 Februari 1883, 's middags twaalf uren, ten raadhuize gele genheid wordt gegeven om tegen het plaatsen van dien stoom ketel bezwaren ^in te dienen. Burgemeester en Wethouders vooornemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 30 Jan. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De ingeschrevenen voor de NATIONALE MILITIE te ALKMAAR in 1882, die vermeenen wegens eenigen zoon of broederdienst recht op vrijstelling te hebbenworden ver zocht ter gemeente secretarie de noodige opgaven te doen tot het in orde brengen der daartoe vereischte stukken. Onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie aan te melden: Adriana Elisabeth Jansen, laatste woonplaats Wormerveeri Johannes Molenaar1. w. 's Gravenhage. BELGIE. Den 22 kwam de Kamer weder bijeen in de eerste plaats behandelende het wetsontwerp op het gebruik der vlaamsche taal bij het middel baar onderwijs. Daarbij bleek dat de regeering en de drie leden die vroeger amendementen hadden inge diend het eens geworden waren over eene nieuwe lezing, bepalende, dat in de vlaamsche provinciën de cursussen der voorbereidende klassen van de middelbare staats-scholen in het Vlaamsch en in het Eransch ge geven zouden worden Het onderwijs in de fransche taal werd daarbij zoodanig geregeld, dat de leerlingen in staat gesteld worden oin later de in het fransen gegeven lessen met vrucht te kunnen volgen. Twee leden der rechterzijde stelden voor, te bepalen, dat het onderwijs in bet fransch eerst met bet 3e studiejaar zou begin nen over welk voorstel eene langdurigesoms vrij scherpe beraadslaging werd gevoerd. Ten slotte werd op voorstel van den minister-president met 58 tegen 43 stemmen tot de behandeling -van het ontwerp over gegaan dat daarna met 94 tegen 2 stemmen werd goedgekeurd. Den 24 werd in behandeling genomen het rapport der commissie voor de niiverheidszakeu aandringende op afschaffing der invoerrechten op katoenen garens. Die afschaffing werd zoowel verdedigd als bestreden. Een der voorstanders van de afschaffing voerde aan, dat de weverijen vooral de mededinging van Nederland, waar de handel vrij washadden te wachten. Moesten zij beschermd worden, dan verdienden zij die bescherming meer dan de spinnerijen. Als overgangsmaatregel zou men ook van jaar tot jaar de rechten met '/i kunnen verlagen. Met cijfers toonde die spreker verder aan welke weldadige gevolgen de vrijheid in Nederland voor de katoennijverheid sedert 1830 had gehad, tegenover de belemmerende werking der bescherming in Belgie. Den 25 voerden nog verscheidene sprekers voor en tegen het woord en ten slotte de minister van finan ciën verklarendedat de regeering hoopte in den loop der zitting een ontwerp te kunnen indienen ter regeling van de vraagstukken door de verschillende verzoekschriften aan de orde gekomen. Als voorstan der van handelsvrijheid zou hg zich beijveren aan alle belangen recht te doen weervaren en daartoe de mede werking der belanghebbenden zeiven te zullen inroepen. Alleen moest niet vergeten worden, dat op andere wijze voorzien zou moeien worden in het tekort, dat door de afschaffing dier rechten in de schatkist zal ontstaan. De stukken werden daarop met algemeene stemmen in handen der regeering gesteld. Thans is de begrooting van oorlog aan de orde. DUITSCHLAND. De hoofdinhoud van den door den Keizer aan den Paus den 22 December geschreven brief komt volgens de Nordd. Zeitung hierop neder. De Keizer dankt den paus voor zijn brief vau 3 Dec. en hooptdat 's Pausen tevredenheid over het herstel van het duitsche gezantschap bij d*n Heiligen Stoel een nieuwe aanleiding moge zijn om de tegemoetkoming der duitsche regeeringwaardoor het "bezetten der meeste bisschopszetels mogelijk is geworden, met een hiermede overeenstemmende toenadering te beant woorden. Zulk eeue toenadering op het gebied der aangilte van het benoemen van geestelijken ligt nog meer in het belang der Kerk dan in dat van den Staatomdat zij het vervullen van opene plaatsen bij kerkelijke ambien gemakkelijk kan maken. Toont de geestelijkheid de in dit opzicht gewensehte medewer- kingdan zou de Keizer tot de overtuiging komen dat wederzijds de bereidwilligheid tot toenadering bestaat en ter bevordering van deze de hand kunnen leenen. Met dit doel zou hij zulke wetten, welke gedurende den strijd tusschen Kerk en Staat ter bescherming van de rechten van den Staat noodig waren, zonder tot handhaving van de vreedzame betrekkingen duur zaam vereischt te worden, nog eens aan de overwegin" van den Landdag kunnen onderwerpen. Prins Karei van Pruisen laat ruim f 16,200,000 na. Prins Frederik Karei krijgt daarvan ruim f 7,200.000 en ieder der beide dochters van den prins ƒ3,600,000. De overledene die grootmeester der Johanniter orde* was vermaakte f 600,000 tot oprichting van een her stellingsoord te Lichterteldef 600,000 voor andere liefdadige instellingen en f 600,000 aan legaten. De kroonprins van Pruisen ontving bij gelegenheid van zijn zilveren bruiloft ruim 2000 brieven en tele grammen. Het zilveren echtpaar had den wensen uit gesproken, in plaats van kostbare geschenken het daar voor bestemde geld te mogen ontvangen om dat voor liefdadige instellingen te gebruiken. De aldus ontvan gen som bedraagt reeds f 900,(LO. Bij den rijksdag is een door 100 afgevaardigden on derteekend voorstel ingediend om eene commTssie van onderzoek te benoemen naar den toestand van den Rijn en zijne zijrivieren met het oog op het gevaar voor overstroomingen. Het centrum ondersteunt het niet, op grond dat de staat onbevoegd is hiertoe mede te werken. Dit behoort naar zijne meening tot de taak der verschillende staten, waartoe die "rivieren bebooren. ENGELAND. Bradlaugh wil bij de opening van het Lagerhuis den 5 Februari weder beproeven zijn zetel in te nemen zoo noodig met geweld. Dien dag zal te Londen een groote vergadering door zijne aanhan gers gehouden worden. Ierland. De door Healy uitgesproken redevoeringen worden na zijne veroordeelinj bij dui zenden verkocht en gelezen. Als een staaltje van 's mans denkbeelden zij vermeld dat bij de iersche regeering eene regeling tegen den wil des volks, eene ver zameling van even zoovele struik- als zeeroovers noemt. Den 27 werd des middags te 12 uren voortgezet het getuigenverhoor in zake het geding tegen de 20 perso nen beschuldigd van samenzweering om de ambtenaren der regeering te vermoorden. Een getuige verklaarde twee der beschuldigden te herkennen als deelnemers aan den moo-daanslag op het jurylid Field. In een stikdonkeren nacht stond voor een huis in de straat Del Caridad een man die zijD gelaatdeels door den breedgeranden hoed deels door den hoog opgetrokken kraag van den wijden mantel, onkenbaar had gemaakt. Hij hief de oogen op naar het eenige venster van het aanzienlijke huisdat nog verlicht wasen gaf een teeken op eeD schel klinkend fluitje. Onmiadelijk daarop werd bet licht uitgebluscht. „Wat moet dat beteekenen P" mompelde de man. „In plaats van dadelijk met licht naar beDeden te komen en mij de deur te openenblaast men het licht uit. Dat begrijp ik niet." En ongeduldig blies bij nogmaals op het fluitje. ^aar geen geluid geene beweging in het huis ver ried meer de aanwezigheid van een menschelijk wezen. „Caramba 1" vloekte de man waar zit die duivelsche oude?" En toornig klopte hij zoo geweldig met het gevest van den langen stootdegen dien hij onder zijnen man tel droegop de deur met liet tralievenstertj idat het door het gebeele kwartier der stad wel gehoord moest kunnen worden. Doch alles te vergeefs, noch in het huis, noch in den keurig aangelegden tuin die aan drie zijden het huis omringde, deed zich eenig geluid hooren. „Bij alle heiligen," riep thans de man op luiden toon „is die oude heks dan doof geworden En Don Javme ook Bah die versleten suffert zal wel weer zoo in zijne studiën verdiept zijn, dat't hem koud zou laten, indieu de geheeie wereld 't onderst boven keerdemits 't maar mogelijk ware, dat zijn studeer kamer, zijn astrolabium zijne perkamenten en teeke- ningeu behouden bleven. De duivel bale die oude ge raamten Ik wil Don Jayme heden nacht nog spreken 1 Hij zal thans ziju woord gestand doen, dat bij mij reeds zoo menigwerf gegeven heeft, om mij uit den loop en stand der Bterren te verklarenof het waarheid is dat Juana Ternandez eene valsche vrouw is, zooals men mij tracht diets te maken of zij werkelijk met hare verzekeringen van liefde en trouw mij tracht in slaap te wiegen, om mijnen argwaan weg te nemen e mij dan des te zekerder te kunnen verraden aan mijnen broeder Trestamare den meineedigen rebel!" En wederom sloeg hij met hevigheid op de zware deur, en luisterde toen in gespannen aandacht. Maar nog bleef ales stil. „Caramba Ik breek de deur open 1" mompelde de mam woedenden schudde door middel van den zwaren ring geweldig aan de deur. „HaltSennor Wat voert gij daar uit? Is dit huis het uwe?" vroeg op eens eene diepe mannenstem achter den vreemdeling en legde zijne hand op diens schouder. Deze liet de deurring los keerde zich snel om en rukte zich met eene ruwe beweging los. „Wat wilt gijvlegel Ga uwen weg riep hij toornig. De andere, die aan den stof van den mantel, dien zijne hand had aangeraakt, den edelman spoedig er kend had, antwoordde beleefd, maar met nadruk: „Ik ben op mijnen eigen weg Sennor, gij schijnt echter'op den verkeerden te zijn. Ik verzoek u daarom heen te gaan. Het is verboden des nachts op straat rumoer te maken en bij vreedzame bewoners zonder noodzaak aan te kloppen. Dat men u bier niet wil bmnenlaten, moest gij dunkt mijreeds lang begrepen hebben." „Indien 't waar is wat gij zegt, knaap, ga dan ver der, want gij zijt mij bier in den weg „Sennor Cabellero hernam' de ander met ernstige bedaardheid, „ik ben Antonio Hermandez, kommandant van de lijfwacht in deze wijk, en ik zou u kunnen bevelen heen te gaan. Maar, dewijl gij een edelman zijtzoo verzoek ik n er ommaar ook voor de laatste maal." „En ik zeg u Antonio Hermandezvoor de laatste maal„Knaap ga uws weegs ij Gij dwingt mij Sennor Cabellero geweld te ge bruiken indien gij niet aan mijn vriendelijk verzoek voldoet. „Geweld Tegen mij „Tegen iedereen Sennor Cabellerodie gehoorzaam heid weigert aan de wet." „Ellendige knecht Loop naar den duivel J" zeide de man op veracbtelijken toon en op nieuw begon hij met de vuisten op de deur te beuken. In plaats van verder iets te antwoorden op deze lage beschimping, pakte Antonio den vreemdeling bij den kraag met het doel hem met zich te voeren. „Caramba!" schreeuwde deze, „hond, dien gij zijt Gij waagt het ten tweeden male mij aan te raken mij uwenJ' Hij voleindde den zin nietmet een heftigen ruk zich los makend en terug springend, trok hij zijnen langen stootdegen uit de scheede en vloog op den braven lijf wacht af. Maar ook deze had zijn zwaard getrokken en met de woorden „Over uw hoofd kome het bloed, dat ver goten wordt, Sennor!" sloeg bij op zijnen tegenstander in* Ofschoon Antonio jong en sterk was en niet onbe dreven in de vechtkunst bleek hij toch niet opgewas sen te zijn tegen de buitengewone behendigheid en vlugheid zijner tegenpartij. Door eenen woedenden degenstoot getroffen zonk hij met eenen diepen zucht neder. De edelman wachtte een oogenblik, of Antonio ook weer zou opstaaD. Daar dit echter oiet geschiedde en na eenige minu- ten ook de diepe en zware ademhaling niet meer ge hoord werdboog hij zich over den gewonde heen scheurde zijn wambuis los en legde de hand op zijn hart. „Dood! Bij God, dat spijt mij! mompelde hij. Hii vocht niet slecht." „Toen veegde hij zijnen met bloed bevlekten degen af aan de kleederen van den doode, maakte h«t teeken des kruises over het lijk en verwijderde zieh met haas tige schreden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1