Binttenlattb. FRANKRIJK. Op de bijeenkomst van bonapartistische senaatsleden en afgevaardigden is den 23 nog besloten, dat een drietal afgevaardigden zullen bedankenzoo dra prins Napoleon op vrije voeten gesteld of over de grenzen gezet is opdat hij zich in hunne plaats can- didaat kunne stellen. Eene verkiezing onder deze om standigheden zou volgens hen eene beteekenis krijgen, waarvan de prins gebruik zou kunnen maken om in vloed uit te oefenen op het land. De directeur der Agence Havas Lebey, werd den 23 in een bericht, door de Nouvelliste de Lyoc open baar gemaaktbeschuldigd zijne medewerking te heb ben willen verkoopen aan den hertog van Aumale. Hij belastte twee zijner vrienden om aan den directeur van dat blad de intrekking te vragen van die mede- deeling, welke hij kwetsend voor zijne eer achtte. Aan die intrekking werd den 26 voldaan onder bijvoeging, dat bet bericht buiten weten van den directeur opge nomen was. De Nouvelliste van Bordeauxdie een eensluidend bericht opgenomen hadmaakte gelijke intrekking openbaar. De oud-minister van financiën Léon Say, was uit- genoodigd tot bijwoning eener bijeenkomst van vrijden kers in de Salle Levis te Parijs. Uit een door het Journal des Débats openbaar gemaakten brief blijktdat hij die uitnoodiging van de hand weesweigerende de pleitbezorger te zijn van eene jegens de republiek vij andige staatkunde. Hij had het zijne bijgedragen tot de vestiging der republiek en hij zag voor Frankrijk geen andere toekomst dan de republiek, die hij trachtte te verdedigen tegen 3 groote vijanden van alle repu blieken uitzonderingswettenwillekeur en een over weldiger. Na verdere onderhandelingen heeft de commissie voor de verschillende voorstellen in zake de leden der vorstenhuizen, die aanspraak maken op Frankrijks troon, zich met 6 tegen 5 stemmen vereenigd met een bemid delend voorsteldoor zijn medelid Fabre ontworpen luidende Art. 1. Aan de prinsenleden der familiëndie eertijds in Frankrijk regeerden, is het verboden ambten en bedieningen uit te oefenen welke door middel van verkiezing begeven worden en burgerlijke en militaire betrekkingen waar te nemen. Art. 2. Bij besluit van den president der republiek, uitgevaardigd na verhoor van den ministerraad, kan aan ieder lrd der in art. 1 genoemde familiën, wiens tegen woordigheid de veiligheid van den staat in gevaar zou kunnen brengen, de last verstrekt worden, onmiddellijk het grondgebied der republiek te verlaten. Art. 3. Indien een der in art. 2 bedoelde personen, na, tengevolge van genoemde maatregelen, tot de grens gebracht en uit Frankrijk vertrokken te zijn zonder vergunning der regeering in het rijk terugkeert, wordt hij voor de correctioneele rechtbank vervolgd en ver oordeeld tot gevangenisstraf van een tot 5 jaren. Na afloop van den straftijd wordt hij over de grenzen ge bracht. De ministers, uitgezonderd die van marine, ad miraal Jauréguiberry die volgens in den ministerraad genomen besluit alleen zou aftreden daar de minister van oorloggeneraal Billottoegaf, waren voor dit ontwerp gunstig gestemd terwijl de heer Duclere die afwezig was door zijne ziekte gevraagd zou worden of hij met dit bemiddelingsvoorstel mede zou kunnen gaan. De commissie benoemde Fabre tevens tot ver slaggever, in plaats van Marcou. Den 27 las Fabre zijn rapport in de Kamer voor. De rechterzijde ver zette zich hevig tegen het in overweging nemen van het voorstel. Met 440 tegen 98 stemmen werd daartoe echter besloten. De beraadslaging daarover werd be paald op den 29. Art. 1 der wet, betreffende de her vorming der rechterlijke machtluidende de onafzet baarheid der rechters wordt afgeschaftde rechters worden gekozen werd vervolgens met 287 tegen 242 stemmen verworpen. De commissie trok daarop haar voorstel in, het aan den minister van justitie overlatende een nieuw ontwerp in te dienen dat de minister zeide weldra te zullen doen. Den 28 deelde minister Duclercwiens bezetting op de borst een gewonen loop neemt aan president Grévy en de ministers Fallières en Devès mede dat hij zich niet vereenigen kon met het bemiddelend voor stel Fabre en het regeeringsvoorstel handhaafde. De ministerraad kwam daarop des avonds te half elf ure bijeen. Alle ministers namen hun ontslagdat door den president aangenomen werd. Nadat de heer Ferry de opdracht tot samenstelling van een ministerie ge weigerd had werd besloten het door minister Fallières aangeboden ministerie goed te keuren. Dat ministerie zou bestaan uit de ontslag nemende ministers onder voorzitterschap van Fallièresuitgezonderd Duclerc Billot, oorlog en Jauréguiberry (marine). Den 29 werd weder ministerraad gehouden. Faillières was tot voorzit ter benoemd en tijdelijk belast met het beheer der buiten- landsche zaken terwijl de ministers van oorlog en marine later benoemd zouden worden. Al de overigen bleven. Er werd besloten in de Kamer te verschijnen en deel te nemen aan de beraadslaging over het ont werp Fabre. Bij den aanvang der Kamerzitting op den 29 verklaarde Faillières er op gestaan te hebben zich aan de Kamer voor te stellen vóór de vervanging der afgetreden ministers. Hij had het voorzitterschap aan vaard omdat eene spoedige oplossing van het aanhan gige vraagstuk betreffende de prinsen, die op den troon aanspraak maken noodzakelijk was. Deze mededeeling werd met toejuching ontvangen. Op de tegenwerpingen der bonapartisten de Cassagnac en Cuneo d'Ornano gaf hij toe dat bet ministerie onvoltallig was doeh dat het aanhangige vraagstuk volstrekt geen militair karak ter had. Met groote meerderheid werd de beraadsla ging verworpen en werd met de behandeling een aanvang gemaakt. De afgevaardigden voor Parijs hebben aan eene com missie uit den gemeenteraad die hen kwam wijzen op hec wenschelijkedat niet langer de regeling der politie aldaar eene rijkszaak bleef, toegezegd, dat zij eerstdaags een wetsvoorstel zouden indienenom aan dat verlangen van den raad te voldoen. De Figaro meldtdat de minister van onderwijs toen hijden 24 naar het ministerie gingdoor de schooljongens met sneeuwballen begroet werd. Prins Napoleon is door gebrek aan beweging in de gevangenis ziek geworden. TUBKIJE. Het geschil tusschen den gouverneur- generaal van Oost-Rumelië en den consul-generaal van Rusland te Philippopel zal weldra geschikt worden. Aleko-pacha zal zelf naar den heer Krebel gaan nu hem de zekerheid gegeven is dat na deze daad een andere vertegenwoordiger van Rusland zal worden benoemd. EGYPTE. De Onder-Koning teekende nog niet het besluit, houdende benoeming van den heer Colvin tot zijnen raadsman voor de geldmiddelen ten gevolge van moeielijkheden bij de bepaling zijner bevoegdheden. Volgens het voorstel van den engelschen gezant lord Dufferin moeten 2/3 van het Wetgevend Lichaam ge kozen worden door provinciale vergaderingen tot wier verkiezing de dorpsbewoners gerechtigd zijn. De an dere leden benoemt de Onder-Koning voor den tijd van 3 of 4 jaren. In iedere rechtbank van eersten aanleg zullen een europeaan en twee inboorlingen en in ieder hof van appel twee europeanen en drie in boorlingen zitting hebben. VEREENIGDE STATEN. 30 Republikeinsche se naatsleden besloten de behandeling van het ontworpen tarief zoodanig te regelen dat de grootste kans be staat dat het vóór het einde der zitting nog aange nomen wordt. De democratische senaatsleden namen een besluit in denzelfden geest. ZUID-AMERICA. In Ecuador duurt de omwente ling voort. In Guayaquil is het rustig, maar de regee ring weigert, zich verantwoordelijk te stellen voor de veiligheid van vreemdelingen en eigendommen. Het peruaansche congres wordt gezegdbesloten te hebben onderhandelingen met Chili te openen om on- middelijk vrede te verkrijgen in het midden latende, of Bolivia al dan niet aan die onderhandelingen zal deel nemen. ZUID-AFRICA. De wetgevende raad te Kaapstad nam den 26 met 12 tegen 4 stemmen het voorstel van het lid van der Bijl aan om de wet waarbij de inlij ving van Basoetoland uitgesproken wordt, in te trekken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Ingediend is een onteigeningsontwerp voor den aan leg eener 12 ellen breede straat te 's Gravenhage van den Prinsessenwal tot het Kerkplein. Van de boerenplaats van K. Baan te Hoogcarspel, den 24 geveild is het huis met de daarbij gelegen ongeveer 8 bunders weiland het eigendom geworden van den heer J. v. Kampen voor ruim f 30,000. De afdeeiing Beverwijk van het „Witte Kruis" heeft den 25 besloten aan het gemeentebestuur te kennen te geven dat zij bereid is het beheer over eene inrichting voor lijders aan besmettelijke ziekten in de daartoe beschikbaar gestelde spinbaan op zich te nemen, maar de middelen mist om die localiteit doelmatig te doen veranderen. Bij de verpachting van wei- en hooilanden te Naarden den 25, brachten de landerijen gemiddeld 20 a 25 t. h. minder op dan in het vorige jaar. Den 25 werd eene vergadering gehouden door het uitvoerend comité der in 1884 te Amsterdam te houden internationale landbouwtentoonstelling. Daar in vele gemeenten de lijsten voor inteekening nog niet werden aangeboden meende het comité het nuttig en noodigin te trekken het besluitkrachtens hetwelk ieder, die vóór 1 Januari 25 bijdroeg, donateur der ten toonstelling werd en de toetreding als donateur tegen een bijdrage van minstens 25 nog onbepaald open te moeten stellen. In deze vergadering werd ook medegedeeld, dat de ingekomen toezeggingen van bijdra gen gezamenlijk beliepen een bedrag van ruim f 64000, welk bedrag daar vele gemeenten en vereenigingen, waarvan opgaaf verwacht mocht worden nog geen bericht hadden ingezonden men vertrouwdedat nog aanmerkelijk zou toenemen hetgeen noodzakelijk is om de kosten te kunnen bestrijden eener Nederland waardige uitvoering der zaak. Daar echter nog veler medewerking werd verwacht schroomde het comité niet om met zijne werkzaamheden voort te gaan en ontwierp het een concept-programmadat een aan merkelijk cijfer, hooger dan de toegezegde bijdragen als uitlovingen bevat en dat nader aan de commissie van vertegenwoordigers der nederlandschen landbouw- maatschappijen zal worden aangeboden- Weuschelijk is hetdat alle belanghebbenden en belangstellenden die nog niet bijdroegen om de verwezenlijking der plannen van het comité te helpen verzekeren zich niet onbe tuigd zullen laten, en hetgeen zij willen afzonderen per postwissel of anderszins opzenden aan den secretaris penningmeester van het uitvoerend comité den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen. In de den 26 te Amsterdam gehouden vergade ring der Vereeniging in het belang der weezen verpleging is het voorstel van het bestuur aangenomen, om in het vervolg niet meer uitsluitend aan weezenmaar ook aan halve weezenonwettige kinderen, zieke kinderen, kinderen van veroordeelden, veroordeelde kinderen, en in het algemeen aan den toestand van verwaarloosde en hulpbehoevende kinderen aandacht te wijden. In eene den 26 te Harlingen gehouden vergade ring is beslotenvoorloopig een kapitaal van f 100,000 bij een te brengen ten einde een drietal loggers voor de zeevisscherij in de vaart te brengen. Een concertden 26 door de cadetten-muziek- en zangvereenigingen te Breda ten voordeele van de armen dier stad gegeven heeft de aanzienlijke som van ruim f 900 opgebracht. De Maastrichtsche Muziekvereeniging heeft den 26 met 10 tegen 7 stemmen besloten tot hare ontbin ding en tot het overdragen der muziekschool die met een jaarlijksch subsidie van gemeentewege onder de hoede der vereeniging stond aan het gemeentebestuur. In eene den 26 te Eindhoven door een 100tal neringdoenden die zich beklagen over de sedert lOjaren bestaande vrije marktwaardoor zij met groote con currentie te kampen hebben gehouden vergadering is besloten bij adres aan den gemeenteraad te verzoeken, weder een marktgeld in te voeren of hun te vergunnen, hunne waren op de stoepen uit te stallen. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft den 27 vastgesteld de overeenkomst met het provinciaal bestuurbetreffende het uit te keeren subsidie van 41,760, zijnde der geraamde kosten voor de ver betering van het riviertje de Zoom. Den 27 is te Utrecht aanbesteed het afbreken van de bestaande school en van 2 woningen aan het Nicolai-kerkhof, en het bouwen van een nieuw school gebouw met gymnastieklocaal. Minste inschrijver was de heer G. J. v. Vloten voor 33,856. De werkzaamheden in de reusachtige, binnen 8 maan den gebouwde, Wester-suikerraffinaderij te Amsterdam zijn den 29 aangevangen. In den avond van den 27 werd de inrichting door de commissarissen en directeuren met hunne familieleden bezichtigd, waarna in een der zalen, met vlaggen en groen getooid eene feestelijke bijeen komst plaats had met allen die met hoofd en arm aan de voltooiing der fabriek hadden medegewerkt. Te Amsterdam is den 27, op ongeveer 63jarigen leeftijd overleden dr. A. H. Israels (broeder van den schilder), buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit, bekend door zijne geschriften over gezondheidsleer en geneeskundige letterkunde. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 27, met 22 tegen 11 stemmen goedgekeurd de voorwaar den waarop het badhuis c.s. aan den heer Coblijn en anderen in erfpacht wordt gegeven. De raad besloot tevens daarin eene bepaling op te nemen dat geen gedeelte van het kurhuis tot speelhuis mag worden in gericht ten einde te voorkomendat de onderneming eene vermomde speelbank worde. De contractanten hadden vooraf verklaard in geval van eene bepaling waarbij hen verboden werd om een gedeelte van het locaal te verhuren aan personen die zich tot eene sociëteit vormen [waaruit sommige leden afleidden, dat die sociëteit eene vermomde speelbank zou zijn] van het sluiten eener overeenkomst af te zien. Een aanbod van den heer L. Enthoven om het badhuis voor 5 ton en het recht der buitenbaden te koopon, werd naar B. en W. verzonden. In den nacht van 2728 is, na beide ankers verloren te hebben op de Kaloot (Schelde) gestrand bet duitsche stoomschip Alice van Antwerpen naar Hamburg den 28 bij Oosterend op Terschelling een schip 's avonds bij Kamperduin de fransche sloep Car net van Maldon met graan naar Plymouth. Een man had zich met de boot geredde overige 2 opvarenden werden 's nachts door de egmonder reddingboot afge haald. De boot van Petten had den eersten tocht naar de strandingsplaats gedaan maar was door hevigen stroom ver beneden de egmonder boot geraakt. Te Egmond zijn 2 katwijker schuiten aangekomen waar van de eene nettetouwen en ankers verloren had. Den 29 herdacht P. Schipper zijne 40jarige dienst vervulling als veldwachter der gemeente Heyloo, waarbij hem van verschillende zijden de blijken ten deel vielen, dat zijne plichtsbetrachting op prijs wordt geschat. Hij ontving gratificatiën van het gemeente- en polderbestuur. Te Nijezijl onder Oosthem zijn den 28 door brand vernield het logement „Het wapen van Bolsward" en eene boerenwoning. Den 29 is den schilder J. Hilverdink, te Amster dam op zijnen 70sten verjaardag door eene commissie uit kunstbroeders, kunstliefhebbers en vrienden, een prachtig album met de namen van meer dan 170 deel nemers aangeboden. De Koning benoemde hem tot ridder van de Eikenkroon. Het bouwen eener nieuwe gemeenteschool te Jutfaas is opgedragen aan den heer A. J. v. Maanen, te Utrecht, voor f 29,000. Een groot aantal handelaarsfabrikanten en winkeliers te Joure, die „met verontwaardiging bemer ken, hoe, ondanks den voortdurend kwijnenden toestand van handel en bedrijf, door de wijziging der zegelwet hun eene nieuwe drukkende belasting wordt opgelegd," en meenende dat „de practijk zal aantoonen dat de groote concurrentie in den tusschenhandel het verhaal van zegelrecht op den schuldenaar hoogst bezwaarlijk ja in de meeste gevallen onmogelijk zal maken," alsook, dat eene belasting op kapitaal of rente meer geschikt is om in de klimmende uitgaven voor oorlog ol marine te voorzienhebben een adres aan den Koning gericht met verzoek een wetsontwerp tot wijziging der gewij zigde zegelwet te doen indienen bepalendedat kwi- tantiën en kort papier beneden 100 van zegelrecht worden vrijgesteld. Een portret in olieverf van den hoogleeraar G. J. Mulder is, namens een aantal vrienden en leerlingen van den overledenedoor prof. H. Snellen den senaat der universiteit te Utrecht aangeboden. De familie v. Limburg Stirum Noordwijk heeft aan het Rijks-archief geschonken 250 brieven, van 1598 tot 1609 gewisseld tusschen Francois Aerssens en Oldenbarnevelt. De gemeenteraad van Aduard heeft bepaald, dat voortaan geene kinderen boven den 12jarigen leeftijd op de openbare school zullen toegelaten worden. Te Apeldoorn is, met een kapitaal van f 250,000, opgericht eene naamlooze vennootschap ten doel heb bende de vervaardiging en den verkoop van lucifers en het verwerken van den houtafval tot houtpap, geschikt voor papierbereiding. Te gelijk met de internationale tentoonstelling en wel in September, zal te Amsterdam gehouden wor den het zesde congres der in 1878 opgerichte Associa tion Littéraire internationale. Het uitvoerend comité heeft als prijsvraag, te beantwoorden vóór 1 Juli uit geschreven „Nederland en de vryheid van denken en

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2