ST1ATS-LOTÜIH IJ. Ns. 4403 en 19883 1500, Nr. 13114 ƒ1000 Nr. 9494 400 Ns. 9055 16001 en 17493 200 Ns 1634, 7022, 9026, 11930, 15325 en 18361 /'l00.' Dinsdag 30 Jan., 3e. lfjst. Nr. 5121 25000 Nr. 4658 f 5000 Nr. 11454 2000 Ns. 3797 4129 en 15523 1000 Nr. 9825 400 Ns. 13623 1472114891 en 15496 f 100. fficlegyftfigglti Ijcruütcu. Jttgezo»ibcn Stukken. titurs- eu Jflavfcl bericht en schrijven in Europa in de 17de en 18de eeuw. Eene studie over de Nederlanden als toevluchtsoord van de vrijheid van gedachte en haar invloed op de ontwikke ling der denkbeelden." B. en W. van Leeuwarden hebben aan den ge meenteraad voorgesteld eene leening aan te gaan groot 162,000. De minister van oorlog heeft aan de Eerste Ka mer inlichtingen verstrekt omtrent de weigering om iemand die zijne opvoeding in 's .Rijksverbeterhuis te Alkmaar had genotentoe te laten tot het examen van soldaat-schrijver in Indië en daarbij doen uitkomen, dat het hier eene betrekking gold, waarvoor bepaald waarborgen voor eerlijkheid worden vereischt. Daartegen voert de N. R. Ct. aan, dat. de bedoeling van een Ver beterhuis op deze wijze geheel en al verloren gaat. Eeeds het woord Verbeterhuis werpt de redeneering van den minister omver. Het bewijs van ontslag, waar mee de jongeling in de bescherming van allen, die hem helpen kunnen wordt aanbevolendoet ook zien, dat hjj werkelijk is verbeterd zoodat hij meer dan menig ander van 19 jaren, de waarborgen oplevert, welke de regeering terecht van den soldaat-schrijver eischt. Het bestuur der Vereeniging tot christelijke hei liging van den zondag heeft den minister van waterstaat verzochthet personeel der spoorwegen zooveel mogelijk zondagsrust te verzekereD door het goederenvervoer op zondag op te heffen en het aantal personentreinen tot een paar morgens en een paar 's avonds te be perken. Tot onderwijzer bij de voorbereidingsklasse der Eijks-normaallessen te Helder is benoemd de heer J. M. Prins te Haarlem, tot onderwijzer aan de normaal school te Helder de heer J. C. Keyers aldaar. Diakenen der herv. gemeente te Donkerbroek gemeente Ooststellingwerf, deelen 's middags aan de kinderen van btdeelden en mingegoeden, zonderonder scheid van godsdienstige gezindteflinke boterhammen uitter bevordering van trouw schoolbezoek. Een boerenknecht, H. Oud, te Katwoude, heeit zich 3 weken geleden naar zijne zuster te Amsterdam begeven en is daar niet aangekomen en evenmin terug gekeerd. Men gistdat hij verdronken is. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten tot aankoop voor 13213 van een terrein groot on geveer 4400 vierkante ellen achter het raadhuis ge- legentot uitbreiding der 2 bestaande pleinendie sedert lang ontoereikend zijn voor de marktaanvoeren. Overeenkomstig den wensch des Koningswerd het gebruik van honden als trekdieren verboden. De inschrijving voor een kapitaal van 8000 tot aankoop van een terrein voor het bouwen van een locaal voor de bijeenkomst der afdeeling Apeldoorn van den Ned. Protestantenbond is meer dan volteekend. Gecommitteerden der r. c. gemeente te Leeuwar den hebben aan den gemeenteraad aldaar een adres gericht waarbij geprotesteerd wordt tegen het voort durend bezit door de gemeente van de kerke- en vica- rijgoederen. Wijlen mevr. de wed. M. J. Viruly van Vuren en Dalen heeft aan de diaconiëu van Vuren en Dalen gelegateerd 1000 vrij van rechten. Voor het stichten eener buitensocieteit te Meppel is het benoodigde terrein aan den stationsweg aange kocht. Aan eene commissie van 3 officieren is opgedra gen, in de voornaamste garnizoenen van Belgie, Frankrijk Duitschland en Oostenrijk na te gaan, welke verbeteringen gebracht zouden kunnen wordeu in de voeding en bewassching van het leger. Te Hellouw heeft de herv. kerkeraad nadat de gemeente door het vertrek van den predikant vacant was geworden zekeren R., die vóór 5 jaren van zijn ambt ontzet is en in armoedige omstandigheden ver keert de leiding der godsdienstoefeningen opgedragen tegen eene belooning van f 3 voor elke beurt. Alle pogingen van het classicaal en provinciaal kerkbestuur om hem verwijderd te krijgen zijn vruchteloos gebleven, daar de kerkeraad weigert hem te ontslaan. Bij de christ.-geref. gemeente te Zaandam is tot predikant beroepen de heer E. Douma te Drachten. Kerkvoogden der herv. gemeente te Hijdaard (Friesland) hebben aan het gemeentebestuur het gebruik der school en onderwijzerswoning opgezegd. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten dat in de plaats van de bestaande tusschenschool op het Klein Heiligland eene nieuwe tusschenschool zal worden gebouwd op een ander terreinen dat deze vóór 1 Mei 1884 gereed zal moeten zijn. Daarna zul len de andere gemeentescholen onder handen genomen en geheel of gedeeltelijk vernieuwd worden. Ook het genootschap „Architectura et Amicitia" te Amsterdam heeft een adres aan het gemeentebestuur gericht, tot ondersteuning van dat van het Kon. Oud heidkundig Genootschap tegen de demping der N. Z. Yoorburgwal. De brugwachter, die tijdens het spoorwegongeval te Voorburg slapende was, blijkt, naar eene mededee- ling van het Htr. Dagblad, gedurende 3 nachten werk zaam te zijn geweest. Uit de Maas in Limburg zijn in de laatste weken niet minder dan 7 lijken opgehaald vermoedelijk slachtoffers der overstrooming aldaar en in het naburige Belgie. In het Panopticum te Amsterdam wordt, onder de leiding van den schilder Bisschop, eene hindelooper kamer gemaakt gemeubeld met antiek huisraad. Op de Maasbrug te Botterdam is een houten windschut aangebracht tusschen het middenpad en het voetpad zoodat men naar verkiezing tegen den wind gedekt kan zijn of het uitzicht over den stroom genieten. Te Assen worden pogingen aangewend tot op richting eener bad- en zweminrichting. Te lJmuiden is opgevischt een lijk zonder hoofd, vermoedelijk dat van den voor de hoofden verdronken kapitein Veen die den 21 November bij het binnen zeilen van de brik Jeremias over boord sloeg. Te 's Gravenhage is eene plantenbeurs tot stand gekomen waartoe dadelijk 56 leden zijn toegetreden. Door samenwerking van verschillende leden van de redactiën en directiën der te Amsterdam verschij nende dagbladen is eene journalisten-vereeniging opge richt ten einde tijdens de aanstaande koloniale ten toonstelling den vertegenwoordigers der binnen- en buitenlandsche bladen het verblijf in de hoofdstad zoo nuttig en aangenaam mogelijk te maken. Bij de aanbesteding van 8 wachterswoningen aan den spoorweg Zaandam—Hoorn is het laagst ingeschre ven door den heer H. Forrer te Wortuerveervoor 27,392,64. Te Maassluis zal dit jaar door 2 reederijen eene proef genomen worden met het zenden van 3 schepen ter kabeijauwvisscherij in den omtrek van IJsland. In vroegere jaren was deze vaart voordeelig, maar bij latere ongunstige uitkomsten ging zij te niet. De heer S. de G., leeraar aan de hoogere bur gerschool te 's Gravenhage, heeft duchtig van de leer lingen te lijden. Eenige geweldige ontploffing gedu rende de les heeft hem eene klacht doen richten aan B. en W., die 12 knapen verplichtten hem vergiffenis te vragen. Deze handeling van den leeraar bracht hem in oneenigbeid met den in deze niet gekenden directeur, den heer Koppeschaar die zijn ontslag als directeur (niet als leeraar) vroeg. Alle leerlingen richtten aan den heer K. het schriftelijk verzoekop zijn besluit terug te komenmaar ondervonden eene weigering. Zij hebben het daarop den heer S. d. G. zoo bitter gemaaktdat deze zich verplicht heeft gezien de hulp der policie in te roepen om hem naar en uit de school te geleiden. Door 51 oud-leerlingen is thans een adres bij den gemeenteraad ingediend met verzoek de rede nen uit den weg te ruimen die den heer K. genoopt hebben zijn ontslag te vragen. Het blijktdat het zoogenaamd „Generaal Cor respondentiekantoor te Amsterdam dat verschillende agenten in Friesland had en waarvan de directeur v. d. Berg thans in hechtenis is met vele personen con tracten heeft gesloten om hen en hunne gezinnen voor de ongeloofelijk lage som van 4 over te voeren naar Noord-Americaterwijl het aldaar noch betrekkingen hadnoch scheepsgelegenheid zocht. Aan den kastelein in „Bet Hof van Holland" te Zevenhuizen is 1300 geboden voor het goudlederen behangsel van een der kamers in die herberg. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de statuten der vennootschap „Tawang Eedjo Cultuur maatschappij te Rotterdam met een kapitaal van 450 000 verdeeld in 45 reeds geplaatste aandeelen van 10,000; alsook aan die der vennootschap ,,'s Gra- venhaagsche Marktmaatschappijten doel hebbende het bouwen en exploiteeren van eene overdekte markt met bijgebouwen te 's Gravenhage haar kapitaal be draagt 210,000, verdeeld in 420 aandeelen a 500. Een bord met eten te Middel-Beers door eene vrouw aan eene buurvrouw gegeven is, bij onderzoek, gebleken phosphor te bevalteu. De blauwe vlammetjes, die zich boven het eten ontwikkelden toen het op den kachel gewarmd werd hadden kwaad vermoeden ge wekt en het niet doen gebruiken. Blijkens bij het departement van koloniën ontvan gen telegram uit Indie hebben onze troepen in Atchin den 4 eene ontmoeting gehad met de bende van toekoe Di Tirou waarbij zij een verlies bekwamen van 5 ge sneuvelde en 8 gekwetste mindere militairen. De vijand was afgetrokken. 4e. klasse, 29 Januari, le. lijst. Peteesbürg 30 Januari. Dezer dagen zijn weder 200 politieke veroordeelden naar Siberie verbannen. Beelijn 30 Januari. Volgens geloofwaardige be richten zal ondanks Keizers invloed de vrede tusschen de regeering en het Vatikaan afstuiten op de hooge eischen der Kerk. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant. Naar aanleiding van onderstaande mededeelingen beide voorkomende in uwe bladen uitgekomen in de laatste dagen van het vorige jaar zoudt ge mij ver plichten door eenige ruimte af te staan voor een paar opmerkingen. In uw blad van 13 of 20 Dec. 1.1. zie ik in het raadsverslag dat eenigen van het waagpersoneel al hier om tractements verhooging hebben gevraagd bij den gemeenteraadin uw blad van 31 Dec. 1.1. dat, behalve het vele andereaan de waag in 1882 zijn gewogen 19453 stapels kaasDeze mededeelingen in verband gebracht met de ontdekkingnog kort geleden door mij gedaan dat op de weegtoestellen bij de waag in gebruik (niet in conservatie als oudheden) nog prijken de eerbiedwaardige cijfers 16 of 17 honderd zooveel, terwijl er op de aan touwen hangende schalen maar een kaasoerrie kan staan en de rest der kazen van den stapeler om heen, op en af gestapeld moet wor den deed mij vermoeden dat sedert de 17e. of 18e. eeuw er nog geen enkele bruikbare verbetering in de weegmethode was ontdektzoo min binnen als buiten onze stad. Bij onderzoek echter bleek mij, zooals ook ieder ander bij onderzoek zal blijken dat er nog andere weeg toestellen bestaan die wel niet zoo ouderwetsch zijn als de balanstoestellen in het waaggebouw, maar even nauwkeurig zoo niet nauwkeuriger wegen dan deze veel meer ruimte voor plaatsing van kaas op berries zouden aanbieden minder hinderlijk zouden zijn voor tie kaasdragers dan de tegenwoordige schalen met touwen, en, waar het niet het minst op aankomt, die met p. m. 20 kilo gewicht kunnen bediend worden; zelfs zegt men dat er bier binnen in de stad eens een toestel geweest is, waarmede gewogen werd door de verschui ving van een klein gewichtje langs een in schaal ver- deelden hefboomsarm een toestel waarmede 500 kilo vleesch, in den vorm van een gemesten os, gewogen werd. Als het nu waar isdat het wegen aan de waag zoo heel veel geld opbrengt, zou het dan zulk een roekeloos waagstuk zijn om eens een proef te nemen met zulk een moderne mechaniek. Het waagpersoneel behoefde zich dan niet te vermoeien met onafgebroken verplaatsing van p. m. 120 kilomisschien kon men zelfs met minder personeel toe en kon toch de markt vlugger afloopen welk laatste ook iets waard is voor hen die de liefde voor hun geboortestad met al wat er gebeurt en niet gebeurt niet zoover drijven dat zij in hun onnoozele onschuld nog met zelfvergenoegd- heid den vreemdeling vertellen, „dat de kaasmarkt soms zoo druk isdat de beweging somtijds tot laat in d'avond duurt." Hoeveel tijd het wegen van één stapel kaas thans vordert is mij niet juist bekend maar de berekening hoeveel tijd bespaard wordt, berekend a 1 minuut be sparing per stapel, is eenvoudig als volgt: 19453 stapels a 1 minuut ieder is 19453 min. of 324 uur. 324 Uur per jaar van 46 markten geeft p. m. 7 uur per markt besparing. Volgens dezelfde berekening geeft: 3/4 min. besparing per stap., 5'/< uur besparing per markt. n m n 3 14 T/ n 1 I* 10 seconden 1 u 10 m x u- UI- Is nu de tijd in Alkmaar nog geld waardevenals elders, dan kan die moderne wondermechaniek hier geld verdienenwil men geen 80 mille uitgeven om de markt te vergrooten dat men dan ten minste eens 800 guiden er aan waagt om de marktwerkzaamheden te bespoedigen. 't Kan zijn mijnheer de redacteur, dat ik de plank geheel mis benen dat „het nauwgezette onderzoek en de rijpe overweging" van de OFFiciëEL bevoegde au toriteiten tot andere resultaten leiden even als zij deden bij zoo menige oppervlakkig eenvoudige zaak men denke slechts aan de kwestie kaasberriën of bakken op wielen en misschien zijn er, die een andere oplossing voor de kaasmarktkwestie wetenik geef mijne opmerking voor beter, en zal elke terechtwijzing weten te waardeeren. Onder dankzegging voor de af gestane ruimte achtend J. P. „De Amsterdammer" meldt dat op de werf vau den heer Bosman alhier op stapel gezet is eene geheel uit staal te bouwen nieuwe stoombootwelke een der fraaiste zal zijn welke de heer B. in de vaart heeft dienst zal doen tusschen Alkmaar en Amsterdam langs de Zaan en waarschijnlijk met electrisch licht zal wor den verlicht. Den 29 en 30 hebben gedeelten van het corps brandmeesters en onder-brandmeesters hier ter stede aan eene daartoe gedane uitnoodiging gevolg gevende, te Amsterdam de oefeningen der brandweer aldaar met groote voldoening bijgewoond. ARRON D1SSE MEN TS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 30 Januari. K. H., te Noordschermer, het niet aangeven en niet afzon deren van een met schurft aangetast sehaap 2 boeten ieder van f 5, subs, voor iedere boete 1 dag gev. A. VV, te Noordsehermer, mishandeling, 3 dagen gev. J. W., te Noordsehermer, mishandeling, lu boete,'subs. 3 dagen gev. A. M. B., te Alkmaar, mishandeling6 dagen gev. S. B., te Avenhorndiefstalvrijgesproken. C. B., te Midwoud, mishandeling, 8 boete, subs. 2 dagen gev. J. de V., te Grootebroek, mishandeling, ƒ15 boete, subs. 4 dagen gev P. R-, te Bovenkarspel, diefstal, 8 dagen gev., in eenzame opsluiting te ondergaan. W. van Ete Wieringerwaard, mishandeling, 14 dagen gev. K. B., te Uitgeest, het toedienen van sterken drank aan een in kennelijken staat van dronkenschap verkeerende persoon, 3 dagen gev. P. J., te Zijpe, diefstal en bedelarij, 4 maanden gev. en op zending naar een bedelaarsgesticht. D. M., te Nieuwe Niedorp, diefstal, 1 dag gev., in eenzame opsluiting te ondergaan. C. V., te Helder, beleediging, 8 boete, subs. 2 dagen gev. W. E. N., te Helder, beleediging, 2 boeten, ieder van 8^ subs, voor iedere boete 1 dag gev. C. A. K., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gev, en opzending naar een bedelaarsgesticht. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 28 Jan. Evert van der Vliet en Maria Petronella Vogelpoel GEBOREN. 27 Jan. Hendrik Jan, Z. van Bartel Harteveld en Johanna Cornelia van der Linde. 26 Arie Jan, Z. van Dirk Schipper en Anna Elisabeth Geisderver. 28 Jacob, Z. van Willem Bakkum en Johanna Langedijk OVERLEDEN. 27 Jan. Volkert Simon Ohmstede, 87 j. 29 Clara Schouten, wed. Willem Heeres, 80 j. Johan nes Z. van Antonius Ernestus Augustinus Buissink en Helena Theodora Fransen, 7 w. Alkmaar 29 Jan. Aangevoerd 1 Koe 300, 72 vette Kal veren 40 a 115, 9 nucht. Kalveren 13 a 25, 69 Schapen 32 a 65, 83 vette Varkens 52 a 64 ets. per pond, 8 masrere 17 a 22. Amsterdam 29 Jan. 619 Runderen, vette 74 a 90 ets. per Pond, Melk- en Kalfkoeien 150 a 330, 1 Graskalf, 97 nucht. Kalveren f 7 a 13, 5 Schapen, 1 Paard. Aardappelen: Zeeuwsche sp. jammen 5,60 a 6, friesche jammen 3,50 a 4,25, dito eng. f 2,80 a 3,10, saksische jam men 4,50 a 4,75, pr. roode 3,50 a 3,80, gron. roode 2,30. Raap- en Lijnkoeken onveranderd. Peterolie lusteloos, loco 9,75 entr., Eebr. 9,62a 9,75 entr., Sept.Dec. f 10,75 entr. In cons. 1 11. Haarlem 25 Jan. Witte Tarwe t 7,30, a 9,50, Rogge /5,50 a 5,75, Gerst 5,25 a 6,75, Haver 3,50 a 4, Duivenboonen. 7 a 8, Paardenboonen 6 a 6,50.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3