Ëinuenlanb. STAATS-LOTERIJ. Nr. 7748 10C0, Ns. 1630, 3174 en 8404 400, Ns. 2132 en 18812 200, Ns. 5711, 6039, 15229 en 20292 f 100. Donderdag 1 Febr. 4e. J||st, ^>fa&0-£Scricïitcu geloofde dat zij zich zouden moeten overgeven, omdat wegens de moesson niet tijdig genoeg hulp zou kunnen opdagen. ZUID-AMEBICA. jje(; congres der Argentijnsche republiek stelde f 50,000,000 beschikbaar voor de stichting eener nieuwe stadLa Plata te heeten en die bestemd zal zijn, de hoofdstad van het land te worden. STATEN-GEN EE A AL Tweede Kamer. De minister van binn. zaken heeft het verslag der Kamer over het ontwerp tot herziening van de kiesta bel uitvoerig beantwoord. Bij de behandeling van de vraag omtrent het stelsel der capaciteiten als maatstaf voor kiesbevoegdheid deelt de minister mede, dat de minister van financiën wenscht, dat bij eene nieuwe regeling van de personeele belas ting alle huurders van gedeelten van perceelenen dus ook de bewoners van z. g. gemeubeleerde kamers, afzonderlijk in de belasting zullen worden aangeslagen. De uitbreiding van het kiezerspersoneel met 17,73 per cent noemt de minister verre van onbeteekenend, hoe danig zij z. i. alleen toeschijnen kan aan de voorstanders van het algemeen stemrecht die eene vermeerdering van 600 of 700 percent wenschen. Overigens verdedigt hij het door hem ingenomen standpunt als het eenig mogelijke en grondwettige blijft hij aanbevelen het op ervaring gegronde stelsel om land- en zeeprovinciën tegenover elkander te stellenen houdt hij evenzeer vast het beginseldat de census voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten nergens beneden de helft van het thans bepaald bedrag behoort te dalen. De sprong tusschen 60 en 30 komt den minister te aanzienlijk voor en daarom verlangt hij de klasse van 40 te behouden. Dat door de voorgestelde census-verlaging eene massa ongeschikte kiezers voor den gemeenteraad zou worden opgenomen, is hem niet gebleken. Nadat het gebleken is, dat dit ontwerp niet vóór I^dMuari wet kan worden, zijn daarin bij nota van wijzig^^^^Kalingen opgenomen ter aanvulling van de kie^^^sten voor de Tweede Kamer. Zegt de ministerdat van eene ontbinding van de Prov. Staten en de gemeenteraden geen sprake kan zijn tevens geeft hij te kennen, dat de aanneming en het in werking treden van de voorstellen tot census verlaging en tot eene gewijzigde indeeling der kiesdis tricten Kamerontbinding noodzakelijk zal maken, waar van de tijdsbepaling aan de regeering behoort te worden overgelaten. Ten slotte dringt de minister nogmaals op eene spoedige behandeling van dit ontwerp aan ten einde de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1883 volgens de nieuwe regeling te doen plaats grijpen, en nog in den loop van dit zittingjaar de commissie tot onderzoek van grondwetsherziening te benoemen Namens zijne ambtgenooten verklaart de minister nog, dat geene voorstellen betreffende directe belastingen de Kamer zullen bereiken, voordat over de ontwerpen no pens het kiesrecht eene beslissing is genomen. De heer Clay heeft in de op 24 Januari gehou den vergadering van de afdeeling Schagen der Holi. Maatschappij van Landbouw aan het bestuur een door hem gemaakt plan aangeboden waardoor de landerij en aldaar zeer in waarde toenemen en molens en schoeiin gen niet meer noodig zullen zijn. Het voorstel der afdeeling Alkmaar om beurtelings aldaar en te Schagen voorjaarstentoonstellingen te houden is door een mis verstand van een der benoemde rapporteurs in het water gevallen. Een voorstel der afdeeling Zijpeom beur telings te Schagen, Barsingerhorn Waard en Groet, Wieringerwaard Anna Paulowna en Zijpe tentoonstel- „Dank uSennorantwoordde Sancho en beiden gingen de kamer binnen. „Welnu, spreek op op, mijn jongen!" zeide Don Sancho nadat hij de deur zorgvuldig gesloten had. „Kent gij mij werkelijk nietDon Sancho en gij hebt mij eens zulk een duchtig pak slaag gegeven." Santé Madreriep Sanchadea jongen verbaasd aanziende „thans herken ik u. Gij zijt het werkelijk, Juanito Alzaroden lammerendief. Én wat zoudt gij mij voor belangrijks hebben mede te deelen „Don Sanchoantwoordde de jongeling ernstig „ik ben u veel dank verschuldigd. Het is waar, ik heb u een lam ontstolen. Maar neen ik wil eer lijk zijn ik stal er twee drie vier, voor gij mij bij het vijfde hebt betrapt. En toen ik nu zeide dat ik ze alleen stal om voor mijne armezieke moederdie helaas dood is te kunnen zorgen, liet gij mij niet alleen loopen met het lam maar in uwe grootmoedigheid gaaft gij mij nog eene kruik ouden wijn een zak meel en een handvol Blanca's voor mijn oudje bovendien. Daarvoor blijf ik u dankbaar, Don Sancho want mijne moeder was mijn alles Nog op haar sterfbed heeft z\j mij aanbevolen u mijne dank baarheid te toonen en ik heb het haar gezworen in bare verstijvende hand. Thans is het uur gekomen om u van mijne gehechtheid aan u blijk te geven en ik zal het doenDon Sanchoofschoon 't mij hoogstwaarschijnlijk mijn hoofd zal kosten." »Gij fijt een brave jongen, Juanito maar kom aan, ter zake mijn tijd is kostbaar zeide Sancho vol on geduld. „Men vertelde mij heden morgen op de markt, dat de moordenaar van Antonio Hermandez nog niet ont dekt is en dat dit den gouverneur, Don Sancho Zer- buro, zeer veel verdriet doet. Is dat zoo, Don Sancho „Dat is zoo knaap. Indien ik den misdadiger niet binnen drie dagen gevonden hebstaat mijn goede naam mijne eer mijn leven op het spel „Welnu, Don Sancho, ik weet wie de moordenaar is al ben ik niet in staat u zijnen naam te noemen zoo neem ik toch aan u hem zóó nauwkeurig te be schrijven dat gij hem er uit herkennen zult." Santa Madre! Gij, Juanito? Gij? Onmogelijk!" Wordt vervolgd. Kleine muntstukjes. lingen te houden is in weerwil van het ongunstig prae advies van het bestuur (op grond van het tekort in de kas) in handen eener commissie gesteld. Door B. en W. van Zaandam werden den 27 de volgende gemeentewerken aanbesteed a. het maken van eene brug aan het Papenpad b. het maken eener bergplaats op de begraafplaats, c. het onderhoud der straten en pleinen in 1883 (waaronder het bestraten en rioleeren van het Bootenmakerspad), d. de leverancie van het in 1883 benoodigde hout. Minste inschrijvers waren de heeren a. J. Leguit Jr., 140,36 b: D Verlaan Zoon 214 c. B. Kamp te Heerhugo- waard 7899 d. H. Simons Zoon 593. Het den 28 op Terschelling gestrande schip is dien dag met hoog water weder vlot gekomen en heeft de reis voortgezet. Den 31 is aldaar gestrand het engelsche schip Lass O'Doon van Newcastle met kolen naar Botterdam het volk gered. In eene op 29 Januari gehouden vergadering, is door het bestuur der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij aan de deelnemers in het waarborgfonds voor de vaart op America mededeeling gedaan omtrent minder gunstige resultaten dier vaart gedurende 1882, over de gevoerde onderhandelingen met de Ned. Americ. Stoomvaartmaat schappij en over de verdere exploitatie dier lijn onder haar beheerwaardoor de geregelde stoomvaartver binding tusschen Amsterdam en Noord-America voor een aantal jaren verzekerd is. Den 29 overleed te Teteringenbij Breda, de 89jarige graat Gruau de la Barre, de onvermoeide strijder voor de rechten der familie de Bourbon (Naun- dorft) hier te lande op den fransehen koningstroon. Het op de Kaloot gestrande schip Alice is den 30 met assistentie vlot- en te Vlissingen binnengesleept. Door de directie der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is den 30 aanbesteed: a. het ma ken van eene brug in den Secdoornpolder en het uit voeren van daarmede in verband staande werken ten behoeve van den spoorweg van Zwolle naar Almeloo b. het verbreeden van het emplacement, het wijzigen en uitbreiden van sporen en wissels enz. ten behoeve der uitbreiding van de station Breda. Minste inschrij vers waren voor a. de heer L. Krookte Zwolle, a 12.S7;>, voor b. de heer W. E. Weijers, te Tilburs» a f 72.700. In den nacht van 3031 is te Winterswijk de leerlooierij van den heer Elzasdie op reis was afge brand, Te Anna Paulowna is den 31 bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer E. Kaan Kz., met 45 stemmen tegen 27 op den heer P. Tijsen. Den 31, 'a middags tusschen twaalf en een uur, is te St. Pancras gem. Koedijk, de behuizing van KI. Otto, vermoedelijk ten gevolge van het in vlam geraken van hot luikje in den schoorsteen totaal afgebrand. Aan blusschen viel niet te denkeu daar geen water in de nabijheid was. Huis en inboedel waren verzekerd. lot ontvanger der belastingen en accijnsen te VV iuisurn is benoemd de heer B. B. Magnim verifica teur te Helder. De wegens moord veroordeelde Alofs is in de gevangenis te Maastricht overleden na bekend te hebben dat hij den moord op de wed. Breuls te Smeermaas heeft gepleegd. Ook moet hij zich schuldig hebben verklaard aan den moord gepleegd op een persoon die hangende in het park te Maastricht werd gevonden. Door al de visschers van Zaandam ondersteund door die van Harderwijk Volendam Urk enz., is bij adres aan den Koning wijziging verzocht van art. 8 der wet van 21 Juni 1881, hetwelk het visschen met de kuil in de Zuiderzee slechts 2 maanden 's jaars ver gunt waardoor hunne vaartuigen het grootgte gedeelte van het jaar moeten stil liggen. Thans dienen zij ook bezwaren in tegen de bepaling dat hunne vaartuigen en zeilen een nummer moeten voeren terwijl andere vaartuigen daarvan zijn vrijgesteld zij vragen wijziging, omdat gebleken is dat die nummers, in geval van aan varing groote dienst kunnen doen om te onderkennen door wien de schade wordt toegebracht. De zending van een drietal officieren naar het buitenland geldt niet de geheele voeding en bewassching van het leger, maar de inrichting der militaire bakke rijen en de wijze van malen der granen voor militair gebruik in verband met het toenemend gebruik van waiien in plaats van steenen. Belgie en Erankrijk en wellicht nog een enkel garnizoen in Duitschland zullen daartoe bezocht worden. Ie Koedijk is beroepen ds. E. v. Leeuwen, pre dikant te Gerredijk. landerijen der herv. kerk teVenhuizen, bijna .)t> bunders zijn dezer dagen aldaar verhuurd voor ƒ4679. Vier jaren geleden bedroeg de huursom ƒ6327. Een huis met 3 bunders bouwland aldaar bracht bij publieke veiling 12,700 op. Te Overveen zijn 2£ bunder bloembollengrond publiek verkocht voor t 40000of ongeveer 16000 per bunder. In den dam tusschen Ameland en den vasten wal bevinden zich thans 3 gaten van 70 a 80 ellen breed en 25 a 30 voeten diep. Ds. A. A. v. Otterloo te Olst heeft bedankt voor net beroep naar de herv. gemeente te Hoorn. De afdeeling Enkhuizen en omstreken der Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde zal een adres indienen aan liet bestuur dier stad over den onvol doenden staat en de behandeling van de boomen, plant soenen en wandelingen der gemeente. De in de Voorzaan in aanleg zijnde dijk is, ten gevolge van den jongsten storm voor een gedeelte uiteengeslagen. B)° commissie voor den aanleg van een plantsoen bij de herv. kerk aan de Westzijde te Zaandam is tot het besluit gekomen, dat zijwegens onvoorziene en naar haar oordeel onoverkomelijke bezwaren, hare pogin gen opgeven moet. Tot hoofd der nieuwe in aanbouw zijnde bijzondere school te 's Gravenhage is benoemd de heer A. J. v. Wijk, te Zaandam. Eene collecte langs de huizen te Zaandijk ten behoeve der noodlijdenden door de ramp te Muiden heeft 83,15% opgebracht. De minister van binn. zaken heeft aan de afdee ling wis- en natuurkunde der Kon. Academie van Wetenschappen advies gevraagd in zake de vivisectie De rechtbank te Dordrecht heeft den notaris P. H. C. v. Noordenter standplaats Papendrecht en wiens tegenwoordig verblijf onbekend isuit zijn ambt ontzet. Bij de evang.-luthersche gemeente te Gouda is tot predikant beroepen ds. P. v. d. Wijk Jr., te Enk huizen. Op het drietal te Oudcarspel zijn geplaatst de heeren Adnani te Warmenhuizen Lamping te Haring- carspel en v. Biet te Spaarndatn. Tot hoofdingeland van de Schager- en Niedorper koggen is benoemd de heer P. Timmerman Dz te Behagen. Aan den heer J. de Greeuw, kapitein der stoombanm „de Bijp is door den heer v. d. Haar te Avenhorn een fraai horloge geschonken als bewijs van erkente lijkheid voor het met levensgevaar redden vau zijn zoontje uit een wak in de Beemster-ringsloot. Tot onderwijzer aan de openbare tusschensehooi te Tiel is benoemd de heer P. Oomsonderwijzer te Heerhugowaard. 4e. klasse, 31 Januari, 3e. lijst. Nr. 14992 100. s.'aoaraeEaafaasta. nnnmi ■r*"—Tm—wrwmnwio n ia iiihhliiinu.Mmm.jnMTiMi)rtn »i> COBBESPON DENTIE. H. te b. Uw stuk is te lang met het oog op onze be schikbare ruimte. Ware het niet beter uwe opmerkin gen direct aan den belanghebbende zeiven mede te deelen Voor de betrekking van opzichter van de Honds- bossche zeewering op eene jaarwedde van 800, heb ben zich 44 sollicitanten aangemeld. Den 30 Januari had in de zaal „Harmonie" eene goed geslaagde uitvoering plaats van eenige leerlingen van den heer Otto. - De leening ten behoeve der Hondsbossche zee wering waarvan de opening der inschrijvingsbiljetten den 1 heelt plaats gehadis meer dan volteekend zoodat slechts 50°/0 kon worden toegekend aan nieuwe inschrijvers. 7 Den 1 had in den vroegen morgen aan de gas fabriek alhier eene vrij hevige ontploffing plaatsten gevolge van het onvoorzichtig omgaan met licht door een der beambten bij een in het zuiveringstoestel ont staan lek. Uitgezonderd eeuige iiebte brandwonden hebben geen der daarbij tegenwoordigs personen eenig letsel bekomen. GEMEENTEBA A D. No. 1. Zitting van Woensdag 31 Januari 18S3. tegenwoordig 14 leden. Afwezig wegens uitstedigkeid de heer T. L. Koorn. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat op 29 December 1882 voor f 816,55 aan hakhout en boomen verkocht is. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Berichtdat nadere inlichtingen gevraagd worden om trent den post van 1000, op de gemeentebegrooting voor 1883 uitgetrokken voor pensioen aan Mej. Sepp. Voor kennisgeving aangenomen, na de mededeeling des Voorzitters, dat Burg. en Weth. aan Ged. Staten medegedeeld hebben al hetgeen ten aanzien van deze zaak in de openbare vergadering is voorgevallen. 4. Besluit tot verdaging der beslissing ten aanzien van de gemeente-begrooting, dienst 1883, met machtiging te beschik ken over de helft der aangevraagde sommen op de posten waartegen geene bedenking is gemaakt. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde suppletoire ko hier der plaatselijke directe belasting, dienst 1882. 6. Brief ten geleide der goedgekeurde verordening op de heffing eener directe belasting, vastgesteld 22 Nov. 1882. 7. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 27 Dec. 18S2 tot vaststelling der jaarwedde van 2 onderwijze ressen aan de openbare school voor meisjes. 8. Besluit tot vaststelling der gemeenterekening over 1881, in ontvang op f 318,101,62, in uitgaaf op f 308,364,64%, met een batig saldo van f 9796,97%. Nos. 4 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief ten geleide van het proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 3 Januari 1883. In kas 2412,38. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Bapport der vaste commissie van bijstand voor de werken en eigendommen omtrent het aangeboden plan tot demping der Kooltuin, met begrooting van kosten, in eind- cijfer f 11025 bedragende, waaromtrent door Burg. en Wetb. de beslissing aan den raad overgelaten is. De com missie berichtdat zij zich met bet denkbeeldom die gracht te dempen, niet kan vereenigen. Vooraf herinnert zij, dat nog' kort geleden, in 1881, vrij aanzienlijke uitgaven besteed zijn aan de brug over de Kooltuin bij bet Luttik-Oudorp en aan eeD deel van den wal langs die gracht en dat deze uitgaaf geheel nutteloos kauworden beschouwd, wordt nu tot demping overgegaan. Er moet duswanneer men zich dit feit herinnert, een zeer overwegend belang bestaan dat demping noodzakelijk maakt, en dat rechtvaardigt bet doen eener uitgaaf van 11025. En dat overwegende belang bestaat naar hare meening volstrekt niet. Wat is toch de hoofdreden, door de bewoners dezer gracht ten voordeele eener demping aangevoerd Dat deze gracht schadelijk voor de gezondheid is door de stank, die zij bij warm weder verspreidt. Zooals men weet, loopt deze graebt aa.n de eene zijde uit iu het Luttik-Oudorp en aan de andere zijde in het Groot Noordhollandsch Kanaal, beiden diepe wateren met een Hinken stroom. Wanneer deze gracht dus op behoor lijke diepte wordt gehouden, behoeft er geen vrees te bestaan voor onvoldoende doorstrooming en wanneer die doorstrooming plaats beeftzal geen last van stank ondervonden worden. Hieruit volgt van zeif de vraagis die graebt op behoorlijke

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2