No. 15. Vijf en tachtigste Jaargang 1885. ZONDAG 4 FEBRUARI. eerste blaIk Prijs der gewone Advertentiën Dil nummer bestaat uit twee bladen. Wegens plaatsgebrek zien wij ons genoodzaakt, het feuilleton voor dit maal achterwege te laten. <?MFiriëel (Bcbccltc. Hondenbelasting. ISniJcnlanb. Bimuetdattb Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels ƒ0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbendendat volgens art. 9 der met 1 Januari 11. in werking gelreden verordening op de invordering eener belasting op de honden alle houden, welke niet voorzien van het voorgeschreven kenteeken aangetroffen worden en waarvan de eigenaars onbekend zijn, ter beschikking der politie gesteld worden. Zijdie nog geen aangifte ten kantore van den gemeente ontvanger deden van de aan de belasting onder worpen bonden, door hen bezeten of gehouden, of die bemsting nog niet voldedenworden uitgenoodigd zulks nog vóór 15 Februari a.s. te doen, daar de noodige maatregelen genomen zijn om voorschreven artikel 9 met ingang van dien dag streng toe te passen. Burgemeester en Wethouders vooornemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Feb. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAm DER VEEN. VERGADERING vau den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag 7 Februari, des namiddags te 12'4 are. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De kieswet bepaaltdat ieder burger ouder dan 40 jaren en betalende ten minste f 1050 aan directe belastingen verkiesbaar is tot lid van den Senaat. Bij de kamer is thans een wetsontwerp inge diend waarbij aan de Gedeputeerde Staten der pro vinciën opgedragen wordt, behalve de lijst der verkies baren in hunne provincie, nog een aanvullingslijst der boogst aangeslagenen vast te stellen, zullende de daarop voorkoinen'de personen volgens art. 56 der grondwet, voor het geval er geen burgers zijn die f 1050 opbren- brengeu verkiesbaar worden veiklaard. Meer dan tien namen mogen echter op die lijst niet staan. De cen trale sectie keurde eenstemmig dat ontwerp goed. DUITSCHLAND. Te Grünberg is in plaats van een nationaal liberaal een conservatief, de officier van justitie von Uechtritz met 5747 stemmen gekozen tot lid van den rijksdag. De nationaal-liberale candidaat graaf Schaek verkreeg 5531 stemmen. De commissie uit den Rijksdag heeft besloten een wets ontwerp aan te bevelen, houdende bepaling, dat schade loo88telliug aan onschuldig veroordeelden moet en aan onschuldig in hechtenis genomenen kan verleend worden. Berlijn telde den 13 volgens schatting 1,192,000 inwoners. Prins Bismarck is licht ongesteld, hij zal waarschijn lijk gedurende eenige dagen het bed moeten houden. R ij k s d a g. Den 30 werd de begrooting voor oor log aangenomenwaarna die voor de posterijen en telegrafen in behandeling kwam. Eenige leden stelden daarbij voor, het tarief voor telegrammen op zon- en feestdagen met tien centen te verhoogen en alleen gewone brieven briefkaarten en couranten te bestellen maar alle overige postzendingen te laten liggentenzij de bezorging uitdrukkelijk verlangd wordt. Het hoofd der posterijen achtte dit voorstel onuitvoerbaar en deed uit komen, dat nu reeds zeer veel gedaan werd om aan de ambtenaren bij dezen tak van dienst zooveel mogelijk op zondag rust te bezorgen. Toen de Voorzitter dien dag tegen den 31 o. a. aan de orde stelde het voor stel van Windthorst tot intrekking der wet op bet onbevoegd uitoefenen van kerkelijke bedieningen ver klaarde Windhorst, onder luide toejuichingen, dat hij met het oog op den dezer dagen openbaar gemaakten brief van den Keizer aan den Paus zijn voorstel liever vooreerst niet behandeld zag. Den 1 lichtte het lid Sounemann zijne interpellatie over de Cimbria toe: hij wenschte o. a. toepassing van electrisch licht op de schepen. Minister Scholz ver klaarde dat de regeering zeer deelde in deze ramp en deed verder uitkomen dat het offieiëele onderzoek omtrent die ramp nog niet afgeloopen was. Dat onder zoek moest zijn loop hebben en eerst daarna kon de regeering een of ander besluit nemen. ENGELAND. Een van de wetsontwerpen die in de aanstaande parlementszitting het eerst aan de orde komen, is dat betreffende het gemeentebestuur van Lon den ten doel hebbende tot één bestuur te vereenigen het groot aantal kleine besturen die de uitoefening van het gemeentelijk gezag thans verdeelen waaruit groot nadeel en verwarring voortkomen en vereenvou diging in het bestuur tegengehouden wordt. FRANKRIJK. De drukker vau het stuk van prins Napoleon is tot eene boete van 200 veroordeeld. Dj ministers kwaaien den 31, namiddags 3 uur, bijeen ten huize van minister Eallières die een rus- tigen nacht gehad had en besloten, den 1 geen uitstel der beraadslaging over het aanhangige voorstel betrek kelijk de leden der over Frankrijk geregeerd hebbende familiën te vragen. Mocht minister Fallières nog ver hinderd zijn dan zou een der andere ministers eene verklaring voorlezen inhoudende de opmerkingen, die hij tegenwoordig geweest zijnde gemaakt zou hebben. Den 31 werden de stukken in zake prins Napoleon door den reehter-commissaris ingediend bij bet open baar ministeriedat binnen drie dagen zijn besluit moet mededeelen. NOORWEGEN. De radicalen willen thans de civiele lijst des Konings met SOOOO kroonen verminderen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De commissie voor de rechterlijke zaken uit het parlement nam met 8 tegen 7 stemmen het behoud der doodstraf aan. TURKIJE. De Sultan antwoordde nog niet op het door de ministers ontworpen schrijven waarbij beden kingen ingebracht worden tegen de beschouwingen van den engelsellen minister van buitenlandsche zaken over Egypte. Hj verzocht aan zijnen agent te Cairo in lichtingen omtrent den tegenwoordigen toestand. ZUID-AFRICA Ketswayo is te Ulundi op nieuw als Koning van Zoeloelaud gehuldigd. Shepstone las de voorwaarden zijner herstelling op den troon voor, welke bij vele Zoeloeho. fden ontevredenheid veroor zaakten. ZüID-AMERICA. Generaal Michel Iglesiaseen vermogend grondeigenaar, is gekozen tot president der peruaansehe republiek hij staat als een rechtschapen en moedig man bekend, "ju eerste daad is geweest te trachten met Chili vrede te sluiten. De prinses v. Wied is den 29 te Neuwied voor spoedig be> allen van eene dochter. De gemeenteraad van Kampen heeft den 30 be sloten zich nogmaals te wenden tot den minister van oorlog met verzoek om eene pontonbrugen eene commissie benoemd om dat verzoek persoonlijk aan den minister te overhandigen. Tot regeling der kosten, voort vloeiende uit het ongeval aan de IJselbrug, zal eene tijdelijke leening worden aangegaan van f 25000. De raad heeft in beginsel besloten tot de oprichting eener zweminrichting waarop ook door het departement van oorlog ten behoeve van bet instructie-bataljon is aan gedrongen. In den nacht van 3031 Januari is een brand in den boekwinkel van rnej. de weduwe Onder de Linden, aan de Spoorstraat te INieuwediep tijdig ontdekt en met behulp der buren geblu-cht. De winkelgoederen zijn echter door vuur en water zoo goed als vernield. In den nacht van 30 31 werd bj schipper F. Slotliggende met zijne schuit aan de Kanaalkade te Purmerende inbraak gepleegd door zijnen knecht. De dader werd spoedig opgespoord en in hechtenis genomen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 31 met 20 tegen 15 .-temmen verworpen bet voorstel van de heeren HeineksnPijnappel Hovy en Pet tot verbreeding der trottoirs en verlegging van de rails van den tramweg in de Vijzelstraat, en met 18 tegen 15 stemmen aangenomen het rapport van B. en W. op het adres van de bewoners dier straathoudende bezwaren over de belemmering van het verkeer en de bedreiging der veiligheid door de wijze waarop de rails gelegd zjn. Afgewezen werden de verzoeken van de eerste hulponderwijzers aan de openbare scholen om verhooging hunner jaarwedde en van de liedertafel „Zanglust" om een hooger subsidie dan 300 (als door B. en W. was voorgesteld), voor een te houden nati- onalen en internationalen wedstrijd bii gelegenheid van het 25jarig bestaan dier liedertafel. Voor het wijzigen van den waterafvoer van de spoorwegviaduct binnen Rotterdam den 31 aan het departement van waterstaat aanbesteed was minste inschrijver de heer J. v. d. Vlugt Jr., te Dordrecht voor f 7740. De 4212 op Texel aangespoelde vaten peterolie zjn den 31 in publieke veiling verkocht voor 40953,25, buiten de 10 t. h. opgeld. Te Monnikendam overleed den 31, in den ouder dom van bijna 90 jaren de heer F. Nooy ridder van de Eikenkroon lid van den gemeenteraad, oud-burge meester van Monnikendam en Katwoude. Den 31 is te Amsterdam tot arts bevorderd da heer C. Eykman doctorandus van Zaandam. In den nacht van 31 Januari 1 Februari is de gasmeterfabriek onder directie van den heer G. Heeleyaan bet "Weeshuisplein te Dordrecht, bijna geheel uitgebrand. Het gerechtshot' te 's Gravenhage heeft den 1 Februari het vonnis der rechtbank te Rotterdam in zake dr. Ganzin hooger beroep bevestigd. Den 1 is op Terschelling gestrand de engelsche schoener Humboldt van Shieldsmet steenkolen. De bemanning werd door de loodsboot gered. Het schip is welhaast gezonken en van de tuigage slechts weinig geborgen. Het gestrande schip Lass O'Doon zit in het zaud. De heer H. J. Calkoen is den l geïnstalleerd als burgemeester van Edam. Den 1 heeft te Winkel zekere T. v. E., waarschijn lijk door armoedige omstandigheden gedreven, zich door ophanging van het leven beroofd. De heer H. J. Calkoen Az geboren te Valkoog is den 2 aan de universiteit te Amsterdam bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde, meteen proef schrift over de roest- en brandzwammen in Nederland. Den 3 's morgens te half 8 bij hevigen wind is te Aagtdorp, gemeente Schoorl afgebrand het huis van J. Berg met den inboedel en de kippen. Alleen de koeien werden gered. Alles was verzekerd, behalve het graan. Voor de betrekking van gemeentebode te Zaan dam op eeno jaarwedde van 700hebben niet min der dan 287 sollicitanten zich aangemeld. De gemeenteraad van Delft heeft met groote meerderheid aangenomen het voorstel van het raadslid de Lintom B en W. op te dragen te onderzoeken, welke diensten onverplicht aan naburige gemeenten worden verstrekt en of men en zoo ja onder welke voor waarden daarmede zou voortgaan. Als gevolg hiervan is besloten dat leerlingen uit, die gemeenten tot de openbare scholen toegelaten blijven mits de plaats ruimte het gedoogt en tegen vergoeding, door genoemde gemeenten, van bet bedrag, dat eike leerling kost. Een en ander is een gevolg van de ongeneigdbeid van den tegenwoordigeu minister van binn. zaken om een wets voorstel tot grensverandering in te dienen hoewel een groot deel der zeer bebouwde singels van Delft tot de gemeenten Vrijenban en Hof van Delft behooren. Even als de studenten hebben tbans ook de pro- feseoren der juridische faculteiten aan de 3 Rijks-uni versiteiten bij den minister van binn. zaken aangedron gen op eene wijziging an het kon. besluit van 27 A- pril 1877 in dien zin dat bij de doctoraal-examina in de rechts-en in de staatswetenschappen het schriftelijk opstel vervaile en bij de promotie het schrijven eener dissertatie facultatief gesteld worde. De commandant der amsterdamsche brandweer heeft aangedrongen op het maken van dakvensters of vluchtluiken tot redding van mensehen uit de boven verdiepingen van in brand geraakte huizen waarvan de trap door vuur of rook versperd is. Bj de spaarbank van het Nutsdepartement Koog en Zaandijk werd in 1882 ingebracht 35225,96 en teruggehaald 31274,98. Ultimo December bedroeg het tegoed van 473 deelnemers 47213,27 en het reservefonds 169s,38%. Uit het bedrag van de eerste serie a ƒ50,000, der door de gemeente Purmerende te sluiten geldleening, zullen worden gevonden de kosten van het bouwen van eene kaaswaag met aankoop van een belendend perceel; het maken van een gebouw voor vischmarkten het verleggen van de koemarktin dier voege dat de loopplaatsen breeder gemaakt en de staanplaatsen voor het vee verbelerd worden. Volgens de Weesper Courant zijn bij het onheil te Muiden 8000 ponden kruit gesprongen en in den gespaard gebleven toren niet minder dan 300,000 pon den voorhanden. Bij den heer Fabius, voorzitter der commissie tot hulpverleening te Muiden is van een onbekende eene gift van 1000 ontvangen waarvan 500 voor de ingezetenen aldaar, die door de ontplof fing schade hebben geleden 150 voor de armen dier gemeente en f 350 voor de militairen uit Naarden die zich zoo flink gedragen hebben. Tot 30 Januari was bij de commissie ingekomen 7037,81%, waaron der van een aandeelhouder te Middelburg f 50) en collecte van de burgersocieteit te Vlaardingen f 1300. Een concertden 29 te Bredadoor de zangvereeni- ging „Aurora" en de „Vereeniging voor Kamermuziek" gegeven heeft zuiver 232 opgebracht. Bj een brand te Njswiller, in Limburg, zijn 19 stuks hooruvee vau deu heer P. Steyns in de vlammen omgekomen. Alles was verzekerd. Door kerkvoogden van Nijland is aan B. en W. van Wijmbritseradeel tegen 12 Mei a. s. opzegging gedaan van de huur der school en onderwijzerswoning. Door het hoofdcomité van het Roode Kruis wordt eene hoeveelheid tabak sigaren pijpjesgezelschaps spelen bessensap en eau de cologne verzonden naar de zieken en gekwetsten in Atehin. Prinses Marianne heeft aan de Vereeniging voor

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1