No. 17. Vijf en tachtigste Jaargang. 1881 FEUILLETON. ll) Gelijk voor de wet. V R IJ I) A G 9 FEBRUARI. Prijs der gewone Advertentiën ©fftciëcl (Bcbeeltc. fiuilctiUttö. (Eene spaansche vertelling.) De terechtzitting-. fiinncttlaub. UkllttllSUII COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het gebeele Eijk f 1,—. De 3 nummers f 0.06. Van 15 regels /0,75; iedere regel meer/' 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON KIEZERSLIJSTEN. De Voorzitter van den Raad der gemeente Alkmaar roept bij deze op hendie elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagendaarvan ter secretarie dezer gemeente vóór of op 1 Maart a.s. te doen blijken, door overlegging van het aan slagbiljet der grond- of personeele belasting of van het patent over de loopende dienst. Alkmaar, De Voorzitter voornoemd 5 Febr. 1883. A. MACLAINE PONT. SOLLICITANTEN naar de betrekking van ONDERWIJ ZERES aan de OPENBARE SCHOOL VOOR ON VER MOGENDEN TE ALKMAAR, waar een cursus ter opleiding tot hoofd wordt gevestigdwenden zichonder overlegging van stukken, vóór 12 Februari a.s. tot het gemeentebestuur. Jaarwedde 650, DUITSCHLAND Ernst Dohm, gedurende 25 jaren redacteur aan de Kladderadatsch is den 5 aan eene hartkwaal overleden. Prins Erederik Karei van Pruisen ontving drie dagen na den dood zijns vaders prins Karei te Caïro bij zijne terugkomst van een uitstapje naar Opper-Egypte, mededeeüng van dat overlijden. Hij wilde dadelijk terugkomen doch de Keizer achtte bet beterdat bij zijne reis bleef vervolgen. Hii is nu naar Palestina vertrokken, alwaar hij, uit een strategisch oogpunt beschouwd kennis wil maken met den wegdoor Mozes gevolgd na den uittocht uit Egypte. R ij k s d a g. Het lid von Kardorff, door 78 afge vaardigden ondersteund heeft voorgesteld den bonds raad te machtigenden gouden standaard door den dubbelen te vervangenwanneer hij de gelegenheid daartoe gekomen acht, of ten minste aan het zilver een gedwongen koers te geven. Vóór de verdaging van den rijksdag moet dit voorstel behandeld worden. De Keizer is nagenoeg hersteld en heeft zijne gewone bezigheden hervat. ENGELAND. Den 6 werd een ministerraad van 3 uren gehouden. De Onder-Koning van Ieriand en de ministers Hartington en Harcourt werden door geheime policie-agenten begeleid tot den ingang van het gebouw, waar vergaderd werd. Een der gevangenen werd dien dag uit een der werkhuizen naar het ministerie van binnen- landscbe zaken gebracht en aldaar verhoord. Men zegt dat hij nauwkeurige inlichtingen gaf omtrent de regeling der iersche onwentelingspartij. Bij den storm in den nacht van 2 op 3 werd een in nood verkeerend vaartuighet duitsche schip de Cato door 2 engelsche smakken, aan boord waarvan de bemanning opgenomen werd in het dok te Huil binnengebracht. Toen bleek dat het 50 pond dyna miet bestemd voor Ierland aan boord had. Aan den minister van binnenlandsche zaken werd gevraagd hoe te moeten handelen. Ierla-ND. Den 5 werd bij de voortgezette behande ling van het geding tegen de moordenaars van regee- ringsambtenaren door een politie-agent verklaard dat iemand die inlichtingen verschafte waardoor men tot de ontdekking van eene hoeveelheid wapenen bij den gevangene Wheton geraakte, korten tijd daarna ver moord was. De procureur-generaal deelde mededat hij aan het hof de getuigenissen zou overleggen, welke strekten om de gevangenen betrokken te verklaren in al de in de laatste jaren te Dublin gepleegde moorden. Den 10 wordt de behandeling voortgezet. ERANKRIJK. De rechter-commissaris verwees den 5 des morgens prins Napoleonals beschuldigd van een aanslag tot omverwerping van den bestaanden re- geeringsvorm naar de raadkamer, die over acht dagen uitspraak zal doen. 30 van de 47 te Lyon veroordeelde oproermakers zijn van het tegen hen uitgesproken \onnis in hooger beroep gekomen. Het in sommige bladen opgenomen berichtdat de duitsche regeering opgekomen zou zijn tegen de benoeming van generaal Thibaudin tot minis ter van oorlog, is bepaald tegengesproken. Bourneville is te Parijs niet gekozen tot lid der Ka mer in plaats van Gambettamaar van Louis Blanc. OOSTENRIJK HONGARIJE. De regeering heeft aan de 10 studenten der hoogeschool van Agram de beursen terug gegeven die hun ontnomen waren als straf voor het zenden van een bewijs van rouwbeklag naar Erankrijk bij Gambetta's dood. Hun oprecht berouw gaf der regeering aanleiding tot het nemen van dit besluit. PORTUGAL Den 31 is bij de Wetgevende Macht een voorstel tot grondwetsherziening ingekomen. Daarbij wordt o. a. voorgesteld de aLchaffing van de erfelijk heid van het lidmaatschap van het Hoogerhuis. RUSLAND. Het regeeringsblad behelst een keizer lijk besluitwaarbij bepaald wordtdat de krooning des Keizers in Mei a. s. te Moskau zal plaats hebben. Daarbij wordt in het licht gesteld dat de Keizer haar niet wilde doen plaats hebben dan nadat de door het vermoorden zijns vaders zeer geschokte gemoederen tot bedaren waren gekomen. ThanB was die tijd daar. Ten slotte eindigt het stuk met deze woorden Moge God ons in vrede voor gevaren bewaren en den geest van wijsheid en verstand over ons uitstorten. Moge Hij ons helpen om ons aan den roam van ons vaderland te wijden. Een berichtgever der Köln. Zeitung uit Petersburg schrijft, dat de toestand aldaar veel verbetert. De Keizer rijdt dikwijls in open rijtuig en zonder eenig geleide. Meermalen en zonder te laten merken dat dit opzet telijk geschiedtlaat de koetsier des Keizers de paar den in zoo korten draf gaan dat zelfs huurrijtuigen langzaam moeten rijden om het keizerlijk rijtuig niet IX. De Torre del Oro een eeuwenoud gebouw waarvan het onderste gedeelte uit den tijd der Romei nen afkomstig was, welks vorm evenwel later door de Moren gewijzigd werd, doordat een tweede toren er op was opgetrokken die in dien tijd hoofdzakelijk diende tot verdediging van den arm der Guadalquivir die er langs stroomdehad in den mond van het volk dien naam ontvangen dewijl zij gebezigd werd als schatka mer der koningen. Op het plein naast dit gebouw in de open luchthield de rechtbank der vierentwintig hare openbare zittingen. De rechters zaten daarbij op rieten tabouretten, die in eenen halven cirkel waren geplaatst. In het midden daarvan stond de veel hoogere zetel van den president, en daarvoor namen aan de eene zijde de aangeklaag den aan de andere de aanklagers plaats. Rondom verdrong zich gewoonlijk het volk dat door de man schappen der lijfwacht op eenen eerbiedigen afstand werd teruggehoudenopdat het getuige zou kunnen zijn van de behandeling der zaakde uitspraak van het vonnis en de voltrekking er van deze volgde steeds onmiddelijk doch de rechters niet zou kun nen hinderen in de uitoefening hunner functiën. Bij deze terechtzitting was ter rechterzijde van het hallrond, door de zitplaatsen der rechters gevormd, een soort van estrade opgerichtverscheidene voeten gouden toren. hoog en geheel met zwart behangenwelk gevaarte de rechters met niet minder verbazing aanstaarden als het volk voor wie dit ongewone schouwspel eveneens een onderwerp was van allerlei gissingen omdat nie mand buiten den president, er de bestemming van kende. De rechters en het volk wisten alleen dat heden zou worden gericht over den moordenaar van Antonio Hermandez den onderbevelhebber der lijfwachtwiens vonnis zou worden geveld en voltrokken, doch de naam van den schuldige wist niemand. In gespannen verwachting zaten de rechters op hunne zetels want het uur, waarop de zitting der rechtbank zou worden geopendwas geslagen. Daar verscheen Don Sancho Zerburo, de president met de staf, het teeken zijner rechterlijke waardigheid, in de rechterhand, Hij groette de rechters, die allen van hunne zitplaatsen opstonden bij zijn binnentreden, en nam plaats op den voor hem bestemden zetel, waarna ook de rechters hunne plaats hernamen. „LijfwachtEsteban Aveledariep Don Sancho op luiden, bevelenden toon. „Hier ben ikSennor Preiidente." „Luidt de klokten teeken dat de terechtzitting begint." De ljjfwacht greep het koord dat in de nabijheid van den zetel van den president afhing en de zware tonen van eene klok deden hunne echo's ver over de stad weergalmen. Daarna stond de president op en riep, zich tot een der rechters wendend Sennor Alvaro Yelasquez Deze plaatste zich voor den hoogen zetel. „Gij weet Sennorwelke plicht u als de jongste der rechters is opgedragen „Ik weet het Sennor Presidente, zij is de bode van het gerecht te zjjn." „Goed Sennor. Bestijg dan uw muildierrijdt naar het Alcazar en verzoek den koning Don Pedro in te halen. De Keizer zegtin het belaug van zijne veiligheid niet meer waarheen hij gaat. De koetsier zelfs weet het niet en ontvangt meermalen eerst onder weg bevelwaarheen hij moet rijden of welke straat hij moet inslaan. De politie-agentendie vroeger in groot aantal aanwezig waren wanneer de Keizer aan kwam worden niet meer gezien en gaan hem meer malen voorbij zonder hem te herkennen. ZWITSERLAND. Meer dan 200 der in het najaar van 1882 naarEftypte vertrokken soldaten kwamen reeds terug. Zij waren vervangen door engelschen en hadden eene maand soldij ten geschenke gekregen omdat zij ontslag gevraagd hadden. Men scheen hen gaarne kwijt te willen zijn. EGYPTE De internationale commissie ter regeling van de vergoeding der schade geleden bij de eebeur- tenissen in 1882 is eindelijk door den Onder-Koning benoemd Zij zou den 6 hare eerste ziting houden. Het besluit ter benoeming van den heer Colvin tot raads man van de regeering voor de geldmiddelen is ook onderteekend geworden. De engelsche gezant lord Dufferin komt op tegen de beweringdat Engeland voornemens zou zijn de internationale gerechtehoven af te schaffen. Integen deel was ten vorigen jare verklaard dat toegestemd zou worden in de verlenging voor verscheidene jaren behoudens enkele veranderingen. VEREENIGDE-STATEN. Vreeselijke overstroomin gen veroorzaakten groote schade in Ohio Indiana en westelijk Pensylvanië. De spoorwegen zijn overstroomd en op verschillende plaatsen werden bruggen wegge slagen. Volgens bericht van den G verminderden zij. Bij de spaarbank te Oterleek werd in 1882 in gebracht 4502,92 en terugbetaald f 2004,55. Op het einde van het boekjaar was de bank aan 209 deelheb bers verschuldigd f 17242,54, gedekt door een bedrag van 17745,96. Bij de spaarbank te Enkhuizen is in 1882 inge bracht f 27758,78% teruggehaald f 35572,16% en bedroeg op uit0. December het tegoed van 609 deel hebbers f 87659,10%, zijnde 12 deelhebbers en f 4322,30 minder dan op het einde van 1881. Het reservefonds bedraagt ruim f 10,000. De vereeniging „Beschaving en Oefening" te Schelhnkhout heeft den 1 Februari haar 25jarig bestaan gevierd. De heer P. Ton sedert de oprichting secre tarishield de feestrede, en wees daarin op de inrich tingen uit de vereeniging ontstaan of met hare mede werking tot stand gebrachtals naai- en breischool voor onvermogenden bibliotheek bewaarschoolrede rijkerskamer, spaarbank en floralia-vereeniging. Aan de heeren Ton en Houtden laatste sedert 25 jaren van Kastilie en Léononverwijld voor de rechtbank der Ventiquatros te verschijnen." Een dof gemompel van ontzetting en schrik doorliep de menigte en zelfs de rechters zagen met onzekere blikken hunnen president aan. „Hebt gij mijn bevel verstaan Sennor vroeg Don Sancho gestreng. „Ik heb het verstaanantwoordde Don Velasquez met trillende stem. „Doe dan uw plicht." De jonge rechter boogbesteeg zijn gereedstaand muildier en sloeg in vollen draf den weg in naar het Alcazar. Een doodsch stilzwijgen heerschte onder de verbaasde en verschrikte menigte. Na zeer korten tijd vormde zich eerbiedig eene breede opening in de saamgepakte menschenmassa en achter den bode der rechtbank verscheen, te paard gezeten begeleid door zijnen gunsteling, Don Juan de Albu querque de koning. Voor den halven kring der rechters steeg hij van het paard en wenkte Don Juan om achter te blijven. Daarna trad bij naar voren en sprak met waardigheid. „De rechtbank der vierentwintig heeft mij door zijnen bode hierheen doen komen. Hier ben ik Bij de verschijning van den koning binnen den hal ven kring hadden zich de president en rechters op eene knie nedergelaten en had de koning even den hoed gelicht. „Aan den eerbied dien wij onzen vorst verschuldigd zijn, is voldaan. Neemt uwe plaatsen weder in, hee ren rechters zeide Don Sancho, insgelijks opstaande en plaats nemende op zijn voorzitterstoel. Onmiddelijk daarna stond hij weder op strekte de rechterhand uitwaarin hij de staf, het teeken zijner waardigheid hield en sprak op pleehtigen toon „Don Pedrokoning van Kastilie en Léon gij zijt voor de rechtbank der Ventiquatros gedaagd, beschuldigd van den moord begaan te hebben, aan Antonio Her-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1