No. 19. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WOENSDAG 1 lx FEBRÜAR I. FEUILLETON. 131 Gelijk voor de wet. Prijs der gewone Advertentiën: ©ffjciccl (Scheelte. HliKIJk wan alle Haten en Gewichten. Buitenland. (Eene spaansche vertelling.) Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. COURANT. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON? BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien het k.k. besluit van 29 November 1882 (Staatsblad n°. 149)en de besluiten van Gedeputeerde Staten van Noord holland van 10 Januari en 31 Januari 1883 n°. 5 en 16 (Pro- vineiaal blad n° 9 en 11) Brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de gemeenten Allernaar, Akersloot, Bergen, Heerhugowaard, Heiloo üterleek Oudorp, Koedijk Limmen Sint Pancras en Schoorl voor den herijk zijn samengevoegd; dat die herijk, weike kosteloos geschiedt, en zich blijkens aangehaald koninklijk besluitbepaalt tot de maten en gewich ten zal plaats hebben in het Uklokaal in het Victoriepark te ALKMAAR, voor de te Alkmaar wonende neringdoenden, van 24 Eebruari tot en met 22 Maart, op alle werkdagen, van des voormiddgas 9 tot des namiddags 2 uur. Voor de ingezeten van 23 Mrt. Akersloot van 9 tot 12 uur, Bergen van 12 tot 2 uur, 24 u Heerhugowaard 9 12 Heiloo u 12 2 27 Sint Pancras 9 12 Schoorl 12 2 28 Oteileek 9 v 12 Oudorp 12 2 29 Koedijk 9 12 limmen 12 2 De belanghebbenden worden tevens herinnerd 1°. dat de maten en gewichten behoorlijk schoongemaakt en droog ten herijk moeten worden aangebodenzullende zij indien dit niet bet geval moeit zijn, onherijkt worden teruggeven 2». dat de niet juist bevonden gewichten, voor zoover zij daar voor vatbaar zijnop verzoek van de belanghebbenden aan het kantoor kunnen worden gejusteerd tegen betaling vol gens een vast tarief ten bate van hel Rijkvastgesteld bij kon. besluit van 16 October 1869 (Staatsblad No. 16U); 3». dat ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijken. Belanghebbenden worden dringend verzocht met tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten en gewichten, ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGLAINE PONl. 7 Eebr. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BELG1E De uitgeLofde premie van 25,000 fr. voor den ontdekker van den moordenaar van den advocaat Bernays is niet toegekendmaar aan den koffiehuis- bediende te Keulen die in der tijd eene aanwijzing deed is door bet gerechtshof te Brussel een gedeelte daarvan toegezegd. Bij de behandeling der begrooting van oorlog door de Kamer van Afgevaardigden wordt ernstig getwist over de vraag, door de heeren Woeste eu Halflants geopperd of officieren lid van vrijmetselaarsloges mo gen zijn, omdat, volgens beide sprekers de vrijmetse larij in Belgie het kantoor is waaruit de ministers en de liberale afgevaardigden bevelen ontvangen, en het leger boven en buiten de politiek moet staan. DENEMARKEN. De linkerzijde van het Folkething heeft aan die vergadering voorgesteld eene commissie te benoemen, om onderzoek te doen na ir den toestand, waarin de bestaaude tractaten de denen in Sleeswijk gebracht hebben. DUITSCHLAND. Den 30 Januari beeft dr. Kuester in eene druk bezochte vergadering van studenten te Berlijn eene redevoering gehouden, waarin hij de nood zakelijkheid betoogde eener hervorming van de bur- sehenscbaften inzonderheid lot het tegengaan van het barbaarsche duël en de beesteiijke drinkgelagen. De oppositie tegen zijne denkbeelden was niet zeer hevig. De Nordd. Alig. Zeitung meldt, dat in Nederland aanzienlijke sommen ten behoeve der watersnood lijdenden in de Rijnprovinciën bijeengebracht en aan den duit- echen gezant te 's Gravenbage ter band gesteld zijn. Te Frankfort a. d. Main is een „Deutsche Colonial Verein" opgerichtwaarvan de vorst v Hohenloho- Langenburg voorzitter en de burgemeester der stad ondervoorzitter is. De Bondsraad heeft besloten van ruw of slechts met de bijl bewerkt timmerhout 30 en van gezaagd of op andere wijze bewerkt of gekloofd hout 70 pfenningen per 100 k. g. te hefien. Het schrijven van den Paus aan den kroonprins heeft uitsluitend betrekking op d<ens zilveren huwelijksfeest eu roert de staatkunde niet aan De prins v. Wales is den 25 Januari den zilveren bruiloftsdag van zijne zuster en zijnen zwager, de kroon prinses en den kroonprins, benoemd tot chef van het regiment Biucher huzaren. De kroonprins en de kroonprinses hebben den 8 den 25sten verjaardag van buunen intocht na hun hu welijk te Berlijn eene deputatie van het gemeentebe stuur der hoofdstad ontvangen die hun het geschenk van Berlijn het ameublement eener eetzaal in renais- sance-stijlkwam aanbieden. De clericale Deutsche Reichszeitung meldt uit Rome, dat 's Paus-n antwoord op den brief des Keizers te kennen geeft, dat eene overeenkomst omtrent de rech ten van den Staat bij de benoeming van geestelijken niet anders dan te gelijk met eene herziening der or ganieke Meiwetten zou kunnen plaats vinden. Bij dat antwoord zon een brief van den kardinaal-staatssecre taris gevoegd zijn waarin de loop der te voeren on derhandelingen nader werd uiteengezet. De Bondsraad heeft het benoemen eener commissie van enquête goedgekeurd ten einde een onderzoek in te stellen betreffende de bestaande suikerbelasting en de thans toegestane premie op den uitvoer van suiker voorloopig met 40 pfenningen te verminderen. Rijksdag. De begrooting voor 1883 84 afgehandeld zijnde werd den 9 die voor 1884 85 aan de orde gesteld. Dr. Windthorst verklaarde namens het cen trum dat hij tegen alle hoofdstukken zou stemmen omdat hij het ontwerp in strijd achtte met de consti tutie de heer v. Kurdorft, namens de vrij-conservatieven, zich voor tweejaarlijksche begrootinger. maar eveneens tegen te zullen stemmen omdat, eene voorafgaaude verandering der constitutie noodig was; en de baron v. Minnigerode uit naam der conservatieven dat zij vóór zouden stemmen niet twijfelende aan de grond wettigheid van het ontwerp. Het eerste hoofdstuk werd zonder verdere discussie verworpen en de volgende evenzoo zonder nadere stemming. FRANKRIJK. Den 9 is, in strijd met het requi sitoir van het openbaar ministerie, beslist, dat er geene termen bestaan om prins Napoleon te vervolgen. Het hof had geen enkel bewijs kunnen vinden voor het be staan van een complotkeurde het aanplakken van een manifest op zich zelf, bij ontstentenis van eiken materi- eelen aanval tegen de rust en den regeeringsvorm, geen aanslag bedoeld in de strafwet, en het aandringen, hoezeer in bittere bewoordingen tegen de Republiek op eene volksstemming geene rechtstreeksche aanzet ting der burgers tot hot omverwerpen van den door den schrijver gelaakten staat van zaken. De prins is daarop in vrijheid gesteld en naar zijne woning te ruggekeerdwaar het weldra niet stilstond van rijtuigen en bezoekers. De Gaulois spreekt zijne verontwaardiging uit over het gemeeoe wulpsche en schandelijke dat ditmaal de maskerade op den openbaren weg te Parijs, ter gelegenheid van het carnaval heeft gekenmerkt. La France spreekt het bericht tegen dat de Presi dent den heer Ferry het vormen van een nieuw kabi net zou opgedragen hebben. De heer Dainala echtgenoot van Sarah Bernhardt verklaart hij een in Le Gaulois opgenomen brief, zijne loopbaan als tooneelspeler als mislukt te beschouwen en er van af te zien ten einde dienst te nemen bij het vreemdenlegioen. De Vengeur een van de heftigste organen der Com mune is onder de leiding van Felix Pyat herrezen en slaat weder even (ellen toon aan als te voren. De bisschoppen van Tulle en S. Dié die in hunne vasteu-mandementeu de veroordeeling der in do scholen gebruikte handboeken voor zedelijk eu burgerlijk onder wijs der beeren Paul Bert, Compayré en Steeg en van mevrouw Gréville hebben opgenomen, zijn wegens ambts misbruik voor den Staatsraad gedagvaarden hunne priesters met straf of boete bedreigd indien zij het besluit der congregatie van den index op den kansel voorlezen. De bisschoppen hebben toen onmiddelijk de priesters gelast het besluit niet voor te lezen. De regeering beeft afgezien van haren eisch tot schadeloosstelling voor het vernielen der meubelen in het fransche consulaatsgebouw te Alexandrie, en reeds zelve aan al de beambten de schade vergoed, door hen bij de gebeurtenissen van het vorige jaar geleden. Te Marseille is den 7 iemand in hechtenis genomen, beschuldigd van de dyuamiefpatroon in de speelzaal te Op den morgen van den dag die voor Antonio Hermandez de laatsie zou zijn kwam in de vroegte eene oude boerenvrouw, die er wel anders uitzag dan het wijf, dat ik destijds met Don Jayme bij de Giralda had gezienmaar toch wel dezelfde scheen te zijn namelijk eene verkleede Sennora, en, zonderling genoeg, liet Donna Conception haar, zonder zich verwonderd te toonen binnen en in Don Jayme's kamer terwijl zjj mij met eene boodschap uitzond met het bevel om bin nen een kwartier terug te zijn. Toen ik terugkwam was het oude wijf weg daar entegen stonden voor de deur van het huis de muil dieren gezadeld en getuigd en Don Jayme en Donna Conception geheel reisvaardig er naast. „Juamto" zeide Don Jayme tot mij, „wij gaan de stad uit. Wanneer we terugkomen, weten wij nog niet. Gij zijt een flinke knaap, Juanito las goed op het huis houdt het des nachts goed gesloten en iaat nie mand binnen noch bij dag, noch bij nacht. Hier hebt ge twee handen vol blanca'skoop daarvoor wat gij noodig hebtom iederen dag een koek te bakken. Een paar risten uien en een schaapobout- heeft Donna Conception voor u gereed gelegd." Nadat Don Jayme dit gezegd had besteeg hij zijn muildier evenals de huishoudster en gevolgd door den dooven Felipo reden zij weg. „Caramba 1" mompelde de koning die met gespan nen aandacht bet verhaal van Juanito gevolgd had. „Dat boerenwijf was Juana Fernandezzij trekt eene lijn met mijnen broeder en Don Jayme dien schoften te zamen zuilen zij mij in Arragon verraden en in het verderf storten. Valschetrouwelooze vrouw 1 Maar by alle heiligen ik zal u voor zijn gij zult mijne wraak gevoelen Met vergift en dolk desnoods als 't zijn moetGij hebt 't gewild broeder en gij ook valsche vrouw Antonio Hermandez stierf juist bijtijds!" En Juanito vervolgde „Ik moet toegeven dat Donna Conception inderdaad ter zijde gelegd wat baar heer mij had opgenoemd. Maar natuurlijk waren de uien de kleinste en de schaaps bout de magerste die ooit door eenen mensch genut tigd zijn geheel naar den aard van het oude gierige wijf. Toen ik alleen te huis was dooizocbt ik in groote nieuwsgierigheid het geheele gebouw hetgeen ik vroe ger nooit zou hebben durven wagen. Veel had ik er evenwel niet aan, want de oude had alle deuren ge sloten alleen had zij de domheid gehad de sleutel in de deur harer eigen kamer te laten zitten. Daa'- deze kamer natuurlijk duizendmaal beter was dan de mijne maakte ik het mij daar gemakkelijk en doorzocht het in alle hoeken. Ik ontdekte eene aar dige voorraad Huices en Confileras in een kastje. Ook vond ik een klein kruikje anijslikeur en dat dronk ik er bij. Toen de nacht viel, voelde ik mij vreeselijk verlaten in bet groote buis, en daar ik in de kamer der juffrouw ook bare lamp gevonden had en er nog olie genoeg was, stak ik die aan, waarna ik op Donna Conception's overheerlijk zacht bed ging liggen en bij mij zelf dacht: „Als die oude draak je zoo eens zag, Juanito, wat zou dat een standje geven I En zoo sliep ik in. Tengevolge van de groote hoeveelheid Huicesdie ik in de maag had sliep ik echter niet erg vast maar werd integendeel ieder oogenblik wakker en onrustig wierp ik nij van de eene zijde op de andere. In het kastje van Donna Conception had ik, behaive de Huices en Confileras en anijslikeur, ook een net Suikerwerk en lekkernijen. gebonden boekje gevonden met bonte plaatjes onze heiligen voorstellende. „Ei, dacht ik bij mij zelf, in plaats van op dat zachte bed slapeloos rond te woelen deedt ge beter die plaatjes eens te bekijken. Ik was namelijk niet zoo moede als gewoonlijk, omdat de oude mij met den geheden nacht achterna gereden had. N\ el een uur zal ik in de beschouwing dier prentjes verdiept geweest zijn, toen ik op straatbet venster van de huishoudster ziet op de straat uit den schellen toon van het fluitje van den edelman hoorde, dien ik geheel vergeten had tengevolge van de ver schillende gebeurtenissen van den afgeloopen dag. Verschrikt biies ik, zonder eigenlijk te weten waarom, de lamp uit en liep naar het venster, om te luisteren, want in kon niets zien omdat het in de straat zoo donker was als in een dichtgebonden wijnzak. De edelman floot herhaaldelijk sloeg daarna gewel dig op de deur en toen hem dat niets hielp want ik deed niet open greep hij den ring der deur en rammelde er mede, dat ik vreesde hij ze uit de heng sels rukken zou. Ik wilde roepen datbehalve ik niemand tehuis was toen ik de stem van een voorbij ganger vernam en de edelman den ring losliet. Eene korte woordenwisselling ik had mijn gelaat zoo dicht tegen het venster gedrukt dat ik ieder woord, dat zij met elkander spraken duidelijk verstaan kon ofschoon ik door de dikke duisternis de gestalten van den cabellero en van den lijfwacht slechts in donkere omtrekken kon onderscheiden ontstond tusschen de beide mannen waarop de Cabellero nogmaals hevig aan de deur begon te schudden. „Zou de deur het uithouden vroeg ik mij zeiven af, en anstig trok ik mij een weinig terug van het tra lievenster. Onmiddelijk echter liet de Cabellero weer los en ik hoorde hem schreeuwen „Hond, dien gij zijt! gij waagt het nog eens mij aan te rakenen geen twee minuten later kletterden de degens.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1