iSiunenhtub. Monte-Carlo gelegd te bebben waarvan het springen eenige maanden geleden ontsteltenis en schade verocr zaakt heeft. De beer Loy3on vroeger pater Hyacintlie, heeft aan de „Justice" een brief geschreven waarin hij pro testeert tegen de „wet van willekeur", door de Kamer aangenomen met betrekking tot de leden der familiën, die in Frankrijk geregeerd hebben. Prins Kaprotkine is niet, als zijne medeveroordeelden, tegen het vonnis der rechtbank te Lyon in hooger be roep gekomen omdat hijveroordeeld wegens sociale ketterij, niet wegens eene in het openbaar gepleegde handeling, niet erkent het recht der justitie om iemand te straffen voor hot uiten van zijne denkbeelden, welke alt dwaalbegrippen worden veroordeeld. Senaat. Verscheidene volzinnen van het rapport over de pretendentenwet zijn door de leden van het centrum en de rechterzijde met luiden bijval ontvangen. Dit was het geval toen betoogd werd dat de wet slechts volbrachte en beproefde handelingen treffen magmaar geen kennis nemen van bet voornemen binnen het heilig gebied des gewetensveelmin iemand wegens zijnen staat in den ban doen dat bet verlangde recht den wetgever niet toekomtomdat er geen wet gaat boven de hoogste wet, welke de individuëele vrijheid beschermt en waarborgtdat de aanhangige wet een stap is in gevaarlijke richtingin strijd met de verstandige en gematigde beginselen krachtens welke de Republiek en haar goede naam buitenslands geves tigd zijndat men rekening moet houden met den werkzamen middensfand welke de levenskracht des lands uitmaakt en wier verderf en dat des lands het zijn zou als de toekomst in handen van heethoofden werd gesteld dat het tot geene botsing behoeft te leiden indien de Senaat te goeder trouw en in op rechtheid de hem toekomende bevoegdheid uitoefent en dat zijdie hem vergen zijne overtuiging prijs te geven hem beleedigen dat het land eene leiding noodig heeftvastberaden zonder heftigheid komende van zijne regeering, niet van vlottende Kamers, be nevens een gestadig bestudeeren van de groote kwes- tiën welke werkelijk voir zijne toekomst binnenslands van belang zijn om bet daarbuiten een invloed te verzekeren, thansna zooveel beroeringen, wellicht ver minderd en dat de commissie, dit programma stel lende tegenover de heftige maniiestatiën en de on vruchtbare worstelingen welke bet land uitputten gehoorzaamt aan een aandrangniet van koningsge zindheid maar van vaderlandsliefde. Den 10 beeft de heer Cnallemel-Lacour het wetsont werp betreffende de pretedenten verdedigd o. a. ont kennende, dat bet door 2o0 gematigde Afgevaardigden goedgekeurde de deur openzet voor geweld. De "ver- werping zou eene onbeschrijfelijke opgewondenheid in de Kamer veroorzaken schoon deze het middel in han den had om haren wil door te zetten. Het ontwerp werd daarentegen bestreden door den heer Barthélemy St. Hilaireomdat het de deur opent voor willekeur en niet anders dan nadeelig voor de Itopubliek kan zijn. De minister Devès verdedigde het ontwerp, de prinsen v. Orleans beschuldigende, dat zij zich bij de monarchie hadden aangesloten en de gehouden banketten be schouwende als een gevaar voor de Republiek. Een bewijs voor dat gevaar vond hij ook in de buiten-ver volging-stelling van prins Napoleon. De rapporteur Allou verklaarde, dat bet offer, door Challemel-Lacour Ademloos en met kloppend hart luisterde ik. En weer na een paar minuten vernam ik een lichten snik of zucht een der vechtenden viel zwaar op de straatsteenen zijn snikken was nog een paar maal te hooren toen was alles stil doodstil. Was de Sennor Cabelloro gevallen of de lijfwacht Hoe dicht ik ook mijn aangezicht tegen het venster drukte, kon ik deze vraagwegens de duisternisniet beant woorden. Toen hoorde ik de stem van den Cabellero. „Dood 1 Dat spijt mij, hij vocht niet slecht!" sprak hij half luid, en kort daarop klonken zijne voetstappen door de Btraat, en ik kon daaruit duideljjk afleiden dat by zeer snel wegliep. Ik griezelde, toen ik aan den doode dacht, die buiten lagen ik was vreeselijk bang in dat spookach tig ledige huis. Ik trachtte de lamp van Donna Conception weder aan te steken, maar in mijne zenuwachtige gejaagdheid slaagde ik er niet in vuur te maken. „Loop weg naar de bergen, daar zijt gij (e huis, daar behoeft ge voor niemand te vreezen dacht ik bij mij zelf, en vast besloten pakte ik mijn schaapsbout en mijne uien bij elkaar, klom over den tuinmuur en liep in de duistere nacht naar mijne bergen die ik beter ken dan mijne zak. Gisteren kwam ik met eenige boeren, die naar de markt te Sevilla gingen terug. In Sevilla sprak alles en iedereen over den moord en tegelijk vernam ik dat bet hoofd van Sancho Zer- buro, den gouverneur, op het spel stond indien bet hem niet gelufcte den moordenaar te vinden. En ik ik kende een misdadiger, en Don Sancho's leven was in gevaar. Geen oogenblik mocht meer verloren gaan want ik ben Don Sancho zooveel ver schuldigd dat ik ten allen tijde bereid ben mijn leven voor hem te geven. Ik spoedde mij dus uaar zijn huis, dat ik door herhaald vragen aan voorbijgangers gemak kelijk kon vinden toen door eene beschikking des he mels ik in do straat la Muela Don Sancho zelf ontmoette. Hem vertelde ik allea wat ik wist juist zooals ik het thans heb voorgedragen en bij alle heiligen zweer ik U dat ieder woord door mij uitgesproken, zuivere waarheid is. Dat de Sennor Cabellerodien ik eens mei Don Sancho door het gebergte heb zien rijden de koning was vernam ik eerst later; de koning is dus ook de nach telijke bezoeker geweest in bet huis van Don Jayme, en dezelfde man die den lijfwacht in een tweegevecht doorstak. Hier zweeg de knaap. Wordt vervolgd. van den Senaat verlangd diens krachten te oven gini:; dat we! de commissie het ontwerp verworpen had, omar bij de (alrijke amendementen voorstelde om tot de be raadslaging over de artikelen over te gaan. Kamer van Afgevaardigden. Den 10 is de discussie over het ontwerp-gemeentewet hervat en zijn 25 artikelen daarvan aangenomen. De minister Devès heeft zijn ontwerp betreffende de rechterlijke organisatie ingediend. GROOT-BRITTANJE en IERLAND. Den 10 is de tweede zitting der Donau-conferentie gehouden waaraan ook Musurus-pacha deel nam. Er werd be slotende beiaadslagingen geheim te houden en tot hot toelaten van Roumanie en Servie, maar slechts met raadgevende stem. De russïsebe ambassadeur moet zijne instruction betreffende den Kiliamond hebben medegedeeld. De heer O' Brien, onlangs te Mallow tot Parlements lid verkozen die vervolgd werd wegens oproerige ar tikelen iu de „United Ireland, is den 10, daar de jury te Dublin het niet eens kon worden over zijn vonnis in vrijheid gesteld. Bij de voortzetting op den 10 van het geding tegen de persanen beschuldigd van den toeleg om verschil lende beambten te vermoorden, heeft een der getuigen, de koetsier Kavannagb 2 der aangeklaagden herkend als de moordenaars der heereu Cavendish en Buike. Hij verklaarde hen met zijn rijtuig naar de plaats der misdaad en vervolgens naar Dublin teruggebracht Ie hebben. De ex-Khedive Ismail Pacha heefc het kasteel van Caenwoodte Higligatein Middlesex, aangekocht voor o£ 90,000. De „generaal van het „veriossingsleger" heeft in de bladen een brief openbaar gemaakt, waarin hij mededeeltdat hij aan de officieren van dat leger in de wijken van Londen waar ongeregeldheden hebben plaats gehad gelast heeftalle bijeenkomsten en han delingen buiten de gebouwen die aan de vereeniging toebebooren voorshands te staken. Eene deputatie van het Britsch Zendelinggenootschap beeft lord Derby verzocht om krachtige bescherming van de inboorlingen der Nieuwe Hebriden tegen an nexatie door Frankrijk, en bet wegnemen van de mis bruiken welke de handel in koelies aldaar voor Australië oplevert. Lord Derby verklaardedat van inlijving of protectoraat van Engeland geen spraak kon zijn maar met Frankrijk in overleg te zuilen treden om de onafhankelijkheid dezer eilanden gezamenlijk te waarbor gen en te zullen trachten voor g. noemden handel in koelies bepalingen vast te stellen en zoo noodig, stappen te zullen doen om dien te verbieden. In eene bijeenkomst van de „800" van de liberale vereeniging te Birmingham is met algomeene stemmen eene motie aangenomen waarbij op nieuw liet recht van ieder verkozen Parlementslid om zitting te nemen erkend wordtzoo hij do bestaande vormen in acht wil nemen en waarbij de uitsluiting van den heer Bradlaugh werd afgekeurd. De overbrenging van de iersehe volksleiders Davit,t en Quinu en van bet Parlementslid Healy den 8 naar de gevangenisgeschiedde omdat zij de borgstelling waartoe zij wegens opruiende taal veroordeeld waren, niet betaald hadden. Zij moeten nu 6 maanden ge vangenisstraf ondergaan. De lord-mayor van Londen beeft aan eene iersehe deputatie die zijne medewerking kwam verzoeken tot bet vormen van een fonds tot ondersteuning van nood lijdenden in Ierland een afwijzend antwoord gegeven, en zulks wegens de voor de eugelsche regeering en natie beleedigeude taal door den heer O'Donnell gevoerd in de vergadering iu welke tot het doen eener inzameling besloten werd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het beroep van Jautier, Geringer en Nitscb tegen bet vonnis der rechtbank in de zaak van bet Ringtheater te VYeenen, is den 9 door bet hooggerechtshof', ais ongegrond, afgewezen. Te Praag is eeu geheim verbond van jonge knapen ontdekt, dat den directeur vau polieie Steskal ter dood veroordeeld en den löjarigen handschoenmakers- leerling Dreszler met de uitvoering van dit vonnis be last had. Dreszler pleegde zelfmoord en daardoor werd de zaak ontdekt. Verscheidene knapen ziju in hechte nis genomen. Den 10 heeft de minister in het Huis van Afge- vaardigaen in antwoord op de interpellatie betreffende de zaak-Kaminski uitvoerige ophelderingen gegeven over de toewijzing van den bouw der galiciscbe trans- versaalbaan. Het consortium-Schwarz deed het goed koopste aanbod. Naar de handelingen der, zonder reden, verdachte regeeringspersonen werd een nauwgezet onder zoek ingesteld. De minister-president verklaarde dat de regeering alles heeft gedaan om licht over de zaak te werpen, en het onderzoek op alle wijzen zou bespoe digen. Zij wees alle zijdelingsche beschuldigingen beslist af. Het Huis besloot, met goedkeuring der regeeriug, met nagenoeg algemeene stemmen tot bot benoemen eener parlementaire commissie van enquête. 45 Leden van de uiterste linkerzijde der hongaarsehe Kamer van Afgevaardigden hebben onder den naam van „de partij der onafhankehjken van 1848" een nieuwe club gevormd, die afziet van het verzet tot liet uiterste en hare medewerking zal verleenen tot bet invoeren van hervormingen. RUSLAND De gouverneur van Kaliseb generaal Szatolskiis plotseling van zijn post ontheven. ROUMANIE. De minister van buit. zaken heeft den 11 in de Kamer mededeeüng gedaan van het be sluit der Donau-conferentie om Roumanie met raadge vende stem aan de werkzaamheden te 'aten deelnemen, en er bij gevoegd dat de regeering terstond haren vertegenwoordiger te Lenden gelast heeft, tegen dit besluit te protesteeren en te verklaren, dat Roumanie, dat rechtstreeks belang heeft bij (Ie kwestie welke in zoo nauw verband staat met zijne souvereiniteit en on- a'hankelijfeheid de besluiten der conferentie niet als geldig kan erkennen, indien het bij de beslissing «eene slem heeft, 's Ministers verklaring werd eenstemmig toegejuicht. 6 SIAXJE. Op voorstel van den minister van koloniën neelt de ministerraad besloten de 40,000 slaven van wie door de cubaansche eigenaars in 1870 geen aan gifte was gedaan vrij te verklaren. 14 1 ersonen zijn gevangen genomen verdacht van medeplichtigheid aan moord op last eener s jcialieti» sche vereeniging iu den omtrek van Xeres gepleegd. TURIJE. De christenen in Syrië hebben weder veel van de mohatnmedaausclio dweepzucht te lijden. I Het gezag der Porte beleekent niets, en de met dé I handhaving der orde belaste ambtenaren zijn, naar het schijnt, de medeplichtigen der hoosdoeners. Eene depu- tatw der maronieten heeft bij den gouverneur te Bey- ruth hulp gevraagd. De Sultan heeft 3 duitscho officieren die hij het turk -che leger dienen Ristow Kampho'en en Mabo tot brigade-generaal bevorderd en hun den titel van pacha verleend. Op last der Porte heeft de gouverneur van Scutari I zijne officiëele verontschuldiging aangeboden aan dm franseben consul aldaar, dieu hij in het openbaar be- j leeligd had. Oost-Kumelie. De milicie weigort van lieverlede i alle gehoorzaamheid aan hare hoofden. Tot het deel nemen aan de manoeuvres is iu het district Sltwno geen enkel man der reserve opgekomen. Do gouv.- j geul. heeft wegens deze omstandigheden den generaal Streeker uit ziju verlof te Konstantinopel teruggeroepen. I BüLOAitiJB. l)e Porte heeft den Vorst vergun ning geweigerdeene buigaarscbe ridderordo in te stellen maar hem gemachtigd eenige turksche decora- tiën te schenken aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt. MONTENEGRO. De regeering heeft, nadat de termijn van 14 dagen in haar bezwaarschrift aan de mogendheden gesteld, zonder gevolg was afgeloopen een tweede nota aan de vertegenwoordigers der mogend heden gericht, waarin de verantwoordelijkheid voor het niet tot stand komen der grensrege'ing op Turkije ge schoven en de overeenkomst te Cettinje nietig verklaard wordt. Tevens wordt aangekondigd dat Montenegro Matagoseh en Maduia in bezit nemen en de onder handelingen met de Porte over de grenskwestie afbre ken zal. V EREENIGDE-STATEN. Naar men verzekert, hou den Most, Hartmaun en andere socialisten te Nieuw- York samensprekingen aangaande de krooning van den Czaar en heeft Hartmann verklaard dat de krooning niet zal plaats hebben. EGYPTE. De ministerraad heeft den 9 en 12 de artikelen der nieuwe constitutie, opgesteld door Porelli-bey en volgens do voorstellen van lord Duffe- rin aangenomen ZUID-AFRICA. Den 2 Januari hebben de fraus- valersiu gevecht met de vijandige grensstammen bet belangrijke punt Boschkop ten koste van 2 dooden' en 4 gewondenvoor de helft blanken en voor de wederhelft kaffers, na een hevig gevecht vermeesterd. Üp dit punt is vervolgens een fort gebouwd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 12 zijn de zittingen hervat. Wetsontwerpen zijn ingekomen tot aanvulling der zegelwettot uitvoering van art. 3S en 39 van bet nieuwe wetboek van straf recht (opvoedingsgestichten) en tot wijziging in de wet ten op de rechterlijke organisatie, hot burgerlijk wetboek, het wetboek van koophandel en het wetboek van burg. rechtsverordening alsook tot onteigening van eigendom men te Zaandam noodig voor den aanleg van een kanaal naar het Noordzeekanaal Door den heer lloëll werd verlof'gevraagd, den miuister van waterstaat te in- terpelleeren over de voornemens der regeering omtrent de uitvoering der wet tot het verleggen van de uitmonding van de Maas, in verband met de bijdragen, door de Staten van Noordbrabant en het bestuur van het waterschap tot verbetering van den toestand in het noordoostelijk deel van die provincie aangeboden of verleend in de kosten der vertchiliende werken. De commissie van rapporteurs over hot ontwerD tot censusverlaging heeft haar eindrapport nog niet vastgesteld, maar besloten met de regeering in nader schriftelijk overleg over dat ontwerp te treden. Het bestuur der A mbachtsvereeniging te 's Gra- venhage had den 8 eene vergadering belegd van be stuurders van alle werklieden ereenigingen aldaar, ten einde de middelen te bespreken tot het verkrijgen van eenheiddoor oprichting van een bestuurdersboud zieken-, begrafenis- en weduwenfonds en van een ver- eenigingsgebouw. 25 Yakvereenigingen waren verte genwoordigd. Nadat de voorzitter, de heer Hermans, de noodzakelijkheid van dit alles betoogd had, werd van sociaal-democratische zijde voorgesteld, de vergade ring als eene huishoudelijke te beschouwen en de pers, die de sociaal-democraten slechts belachelijk maakte, buiten te sluiten. Naar aanleiding der gedac-htenwisseling hierover, verlieten de 3 genoodigde vertegc uwoordigers der pers vrijwillig de bijeenkomst nadat rle voorzitter zijne veroazing betuigd had, dat de socia il-democraten, die hunne stellingen als van de daken prediken het licht der openbaarheid toonden te schuwen. Onderschei dene afgevaardigden van welgezinde vereenigingen verontwaardigd over dit incidenttrokken zich onmid- delijk terug. Den 8 heeft het gerechtshof te 's Gravenhage H, W. J., te Gorinchemveroordeeld tot 5 jaren ge«

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2