4 "S'StS»™d""een iSnitenfatib. S:iBXynaadnen 5 het kèute °aI W6rd met 133 t6gen 34 8teiumen S°edge- i de maatschappij tegen de revolutie te verdedigen;" en- „Het lust ons zelfs met de wettelijke hulpmiddelen te baat te nemen ons door een constitutie geboden die herzien moet worden, en haar ontstaan te danken heeft aan vervalschmg of aan een dwaling van de stembus?"— He „Koning heeft daarenboven zelf herhaaldelijk ver- ondigddat hij nooit zal abdikeeren en de monarchie als het eemg middel tot redding van Frankrijk be schouwt, en op zijn eerewoord „als mensch en als oning verklaard, dat hij zijn plichten als erfgenaam van het oude Koningshuis zal vervullenzoodra de tijd daartoe zal gekomen zijn. Herinneren wij ons wat in 1873 gebeurd is. Thiers was gevallen en sedert 24 Mei was een Koningsgezind Ministerie aan het bewind. Het oogenblik was gunstig voor liet herstel van het Koningschap, maar nog altijd waren de Bourbons en de Orleansen niet verzoend. nu ging het hoofd der familie Orleans de Graaf van Parijs, niet alleen voor zich maar ook uit naam van alle leden van zijn geslachttot een stap over die hen voor altijd onder verdenking moest brengen van de republikeinen. Hij bezocht den graaf van Cham- bord, „Koning Hendrik Yte Troschdorf, en de kleinzoon van Louis Philippe zeide tot den kleinzoon van Karei X: „Ik kom uit mijn naam en uit naam van al de leden mijner familie u onze eerbiedige be- uigingen van hulde aanbiedenniet alleen als het hoofd der dynastie maar ook als den eenigen verte genwoordiger van het monarchale beginsel in Frankrijk, ik hoop dat de dag moge komen, waarop de Fransche natie begrijpt dat in dit beginsel haar heil ligt. Mocht zij ooit den wil te kennen geven om tot do monarchie erug te keeren, dan zal zich in ons gezin geen enkele mededinger voor doen." - Men zal zich herinneren dat tot de poging tot herstel van het Koningschap door de machthebbenden van die dagen werd besloten en wie weet wat er gebeurd zou zijn indien niet „de Koning alles had bedorven door hardnekkig te volharden by de oude witte vlag met de leliën der Bourbons en te weigeren de driekleuren aan te nemen. De meeste afkeuring heeft echter die bepalinc ge vonden dat de oude vorstentelgen geen burgerlijkeen militaire betrekkingen mogen bekleeden. Do Prinsen van Orleans, Nemours, Joinville, Auraaie Chartres, zyn dappere en geachte officieren in het Fransche leger. Aal men hen ontslaan en uit de gelederen verwijderen? Zou een harde en pijnlijke maatregel zijn maar is er dan geen gevaar hun commando's te laten Vraagt men daarentegen. Zijn zij niet gesteld op vorstelijke eerbewijzen Mag men een deel der gewapende macht toevertrouwen aan personen die tijdens het bestaan der Republiek zich aan den graaf van Chambord heb ben verbonden Willen zij aan hun dubbelzinnigen toestand een einde maken aldus laten Republikein sche stemmen en ook de Regeering zich hooren zij hebben slechts het voo; beeld te volgen van graaf d' Aquila, bloedverwant van den gewezen Koning van Napels, die onlangs persoonlijk tot den Koning van Italië is gegaan; zij hebben slechts een ondubbelzinnige verklaring af te leggendat zij zich beschouwen als gewone burgers en trouwe dienaren der Republiek en de Senaat zal de tegen ben gerichte wet ver werpen. Maar indien zij bij hunne tot nog toe aan genomen houding volharden en slechts burgers willen zijn totdat het oogenblik zal gekomen wezen waaropzij pretendenten kunnen worden wie zal het dan aan dè Republiek euvel kunnen duiden, dat zij voorzorgsmaat regelen tegen hen neemt, en geen wapenen in° hunne handen laat die misschien bestemd zijn om den eenen ot anderen dag haar zelve te treffen Intusschen heeft de Senaat het door de Kamer goed gekeurde ontwerp verworpenmaar daarentegen een voorstel aangenomen waarbij de Prinsen die als pre- tendenten optreden of zich schuldig maken aan een manifestatie welke een aanslag tegen de veiligheid van den Staat ten doel heeft, met verbanning gestraft zullen worden. De Kamer toont zich harerzijds on gezind met dit wetsvoorstel genoegen te nemen Of een vergelijk getroffen zal worden is nog zeer onzeker maar het Ministerie heeft bereids zijn ontslag gevraagd en het geheele land is in beroering. Ziedaar de eerste vruchten met van het manifest van Prins Napoleon maar van de pogingen om het land te behoeden voor de gevaren die uit dergelijke handelingen kunnen voortvloeien. BELGIE. De Kamer heeft den 13 de begrooting van oorlog, met 63 tegen 12 stemmen en 2 onfhoudim één 'iid'der"clerical^plrtij!'6 Door de thans ten einde loopende typhus-epidemie tast 341 Z1JD J8n 17 December tot 11 Februari aange tast 341 en daarvan overleden 182 personen. DUITSCHLAND. Te Berlijn heeftmet het oog op mogelijke moordaanslagen het voornemen om den kroonprins nevens prins Albrecht de kronings plechtigheid te Moscou te doen bijwonen ter vertegen- W0De rtf- een 8lecht onthaal gevonden. lykdienst van uen overleden geheimraad Magnus het hoofd der israelietische gemeente te Berlijn werd den 15 bijgewoond door verscheidene ministers diplo maten en Afgevaardigden, al de leden van den ge hetenTh f'" a* krooDPrin8 en d<> kroonprinses Zlch door don ceremoniemeester v. Normann „Ik ben zoo snel gereisdals mijne omstandigheden het slechts veroorloofden antwoordde Herman met onverstoorde kalmte. De koeriertreinen heb ik evenwel met kunnen nemen die hebben geen derde klasse 1" „Derde klasse! Is het mogelijk Een baron Anthold reist derde klasse en schaamt zich niet dat te zeggen Herman beantwoordde dat verwijt slechts schouder ophalend hij wendde zich tot zijn vaderdie met som ber gelaat den korten strijd had aangehoord. „Waarom hebt gij mij teruggeroepen, vader?" zeide hij met kalme fr°st' ";8 bet niet beter, dat ik buiten mijn vaderlijk huis blijf Mijn wensch is het niet, om er tweedracht in te brengen. Daar ik op uw verlangen ben teruggeko men moest gij mij ook voor beleedigingen behoeden waartoe ik door niets aanleiding heb gegeven. Doet gij het niet, dan verlaat ik het slot Warnitz 'nog on dit oogenblik weder." „Spreekt gij zoo tot uwen vader? Waarlijk De barones was opgesprongen met van toorn be vende stem had zij die woorden geuit, maar haar echt- geuoot viel haar in de rede. „Geen woord meer Johanna!" zeide hijhaar hand vattende en die sterk' drukkendeterwijl hij haar somber in het gelaat zag. „Gij vergeet, wat gij mij beloofd hadtfluisterend voegde hijhaar naar de sopha terugvoerende er bij „bedenk wat er Tan dit oogenblik afhangtWilt gij hem moedwillig prikkelen „Ik kan zijn aanblik niet verdragen! Ik haat hem uit den grond mijner ziel. Wanneer ik hem in dat onheilspellend zwarte oog zie, kan ik mij niet inhouden, wilde hem vriendelijk ontvangen maar het ging -**' ^C*T»Vn ,i. CRANKRIJK, Ook de kardinaal-aartsbisschop van arijs heeft in zijn vasten-mandement aan de geloovigen in herinnering gebracht, dat dezer dagen eenige leer boeken op den index werden geplaatst 3 Inbrekers hebben den heer Copollo, oud-zeeofficier in den turn zijner hoeve tusschen Villefranche en Nizza met messteken vermoord waarna zij in huis drongen 22Önn'TW mff?r bed gelijk zij meenden verworgden,' kfT U T r? 800 fr' iD g0ud en verschillende kostbaarheden roofden. Mevr. Copello had echter slechts haar bewustzijn verloren en kwam later weder bii Als vermoedelijke daders zijn 3 arbeiders gevangen genomen. De petitie van handelaars en industriëelen, waarvan in ons vorig nummer gesproken werd, is den 14 door eene deputatie den President aangeboden. Hij ant woordde dat hij meer dan iemand getroffen was door den moeilijken toestand waarin handel en nijverheid verkeeren, en door alle mogelijke middelen te zullen trachten hierin verbetering te brengen. Bij S. Bneux is, in de waterleiding van een molen een zak gevonden met het verminkte lijk van een ongeveer 35jarigen man, waaraan de beenen en de helft der armen ontbraken het hoofd en het gelaat waren deerlijk met bijlslagen gehavend. De President heeft den 14 een onderhoud gehad met den lieer de Freycinet en vervolgens met den heer Brisson voorzitter der Kamer. De Intransigent, de Radical, de Citoyen en de Bataule zijn fel verbolgen over de beslissing van den öenaat nopens de pretendentenwet en beschuldigen die vergadering van Orleanisme. De Voltaire en d°e Par lement verwijten hem bepalingen te hebben vastgesteld wier zin onmogelijk aangeduid kan worden. „Wanneer begint - vraagt de Voltaire - volgens het ontwerp- \Y addington-Say de handeling van een pretendent?" en het blad herinnertdat Bodewijk Napoleon op 1 Decem ber 1851 s morgens te 9 uren niets had gedaan, waarvoor men hem in rechten kon vervolgen, en op den middag van den volgenden dag veel meer Keizer was dan hij later ooit geweest is. De Viile de Paris, XlXe Siècle, Paris enz. slaan een veel gematigder toon aan en wenschen dat de zaakwelke reeds lang genoeg aanhangig is geweestzoo spoedig mogelijk door wederzijdsche con- cessien tot een goed einde kome. De orleanistische Iranfais voorspelt, dat de eerste capitulatie van den oenaat hem aan de genade of ongenade der jacobijnen prijs geeft en de heer de Cassagnac verklaart in zijne fays dat het linkercentrum zich nooit zoo laf en ge meen gedragen heeft, dat in geen land ooit verachte- iijker gebuichel aanschouwd is, en dat de heer Sav weer schurk genoeg geworden is om eene plaats te eischen in de eerstvolgende nieuwe ministeriën. De door haar schandaal-proces bekende hertogin v Chaulnes geb. prinses Galitzin is den 14 te Parijs op 26jarigen leeftijd gestorven als kostgangster bij een arm gezin m eene ellendige woning van Belleville. Het gerechtshof te Parijs heeft den 15 den 18jarigen rus Borybrandy veroordeeld tot 12 jaren gevangenis straf wegens het zenden van een brief met moordbe- dreigingen, in November, aan den President Grévy, Kamer va» Afgevaardigden. De commissie, belast met het onderzoek van de pretendentenwet, heeft den 14 nietik kon het niet. Ik wil liever sterven, dan hem een vriendelijk woord te zeggen." „Zwijg dan ten minste. Laat mij met hem en Hans alleen. Uw dwaze haat zou alles bederven' Het zal bovendien moeielijk genoeg zijn, om hem te overreden. Ga nu heen. Ik verzoek het u ik verlang het 1" „Welnu, ik zal gaan en u met uwen zoon alleen latenindien gij het verlangtofschoon ik weet dat gij tegen zjjne stijfhoofdigheid toch niets kunt uitrich ten. Gij zijt te zwak te toegevend een wankelend riet in den wind. Ik wenschte u iets van mijne be slistheid te kunnen overdoen, dan zou het zeker beter met ons staan. Gij alleen vermoogt niets tegen Her man hij is sterker dan gij Buigen kunt gij hem niet, breken moet gij hem en dat kunt gij niet, wanneer ik u niet help. Bedenk uRobert, zend mij niet wee gij vermoogt niets zonder mij „Uwe tegenwoordigheid zou alles bederven I Gij hebt door uwe onvriendelijke ontvangst de oude haat opnieuw aangevuurd. Bedenk Johanna wij zijn in zijne hand! Nog eens verzoek ik u om heen te gaan „Ik gamaar het zal u berouwen mij te hebben weggezonden." Zij stond van de sopha op, wierp nog een vijandigen DUk op Herman en ging ruischend de kamer door Dubois deed de deur voor haar open en volgde haar de vader bleef met zijne beide zoons alleen. Wordi vervolgd. met eenparige stemmen het ontwerp-Waddington ver- orpenen met 6 tegen 5 stemmen en 1 onthouding van iTi f T, aacgenomen- De gehoorde minister met de 2 eerste ft- dat df r6geering z!ch 8lecbt8 eenigde artlkelen van bet ontwerp-Barbey ver- De bureaux van de vereenigde 3 republikeinsche ^eiV 15 !8 bet rapport der commissie voor de pre tendentenwet voorgelezen concludeerende tot aanne ming van het voorstel-Floquet. De minister Devès verklaarde dat de ministers, ofschoon zij hun ontsla" ingediend hadden, voorloopig in functie bleven en zich dadelfil tot 'dg •er Kamer 8t6lden- De Kamer heloot h' J, t,0t de «'Aussie over te gaan. De heer Floquet bestreed de conclusie, mededeelende, dat hij in de ver gadering der radicale linkerzijde zich vereenigd had met het voorstel-Barbeybehalve met art. 3. Hij was tot dit besluit gekomen omdat hij het mislukken van zijn eigen reeds eenmaal door den Senaat verworpen, voor- Mnrt "ST beschouwde- De heeren Madier de Montjau en Marcou verklaarden zich vódr het ontwerp- Floquet. De heer Martin Feuillée drong onder toe juichingen aan op verzoening met den Senaat door aanneming der 2 eerste artikelen van het voorstel-Bar bey De minister Dèves sloot zich, namens de regeering hierbij aan. Art. 1 van dit voorstel werd met 326 tegen 188 stemmen aangenomen. Mgr. Freppel protes teerde u,t naam van Elzas-Lotharingen tegen de uitdrijving der afstammelingen van Bodewijk XVI. De rechterzijde begroette dit protest met toejuiching, de l.nkerzyde met gelach. Art. 2 werd met 314 tegen 1 o en het ontwerp m zijn geheel met 342 tegen 182 stemmen aangenomen. Genl. Thibaudin antwoordde, op een verzoek van den heer Laisant tot het houden eener interpellatie dat hij bereid was afdoende verkla ringen over de te volgen houding der regeering te geven doch met dan na goedkeuring van de preien, dentenwet door den Senaat. Deze verklaringP werd door de linkerzijde toegejuicht, en met 324 tegen 185 stemmen de interpellatie 8 dagen uitgesteld. lp^BTDhlL' -^et Aardrükskundig Genootschap heeft eene belangrijke memorie uitgegeven ten betooge, dat Portugal onbetwistbare rechten heeftop het stroom gebied van den Congo en de noordwaarts van deze rivier gelegen landen. Ie Lissabon wordt een eskaker uitgerust, om zoo spoedig mogelijk naar de westkust van Africa te ver trekken ten einde bezit te nemen van Molemb en uabinda aan de Zaire-rivier. RUSLAND. Den 11 zijn 7 personen tot verlies hun ner burgerschapsrechten en verbanning naar Siberie veroordeeld, wegens schromelijke misbruikeu in het beheer der Petersburgsche Onderlinge Crediebinstellin" sedert 18/0. De hoofdkassier Britnew en zijn voor ganger Kassatlin hadden de maatschappij voor meer dan een miljoen oebels bedrogen. SPANJE. De Senatoren en Afgevaardigden van de partij van Serrano (de dynastieke linkerzijde) hebben in eene talrijke den 12 gehouden vergadering besloten tegen het ministerie eene levendige oppositie te voeren.' Den 13 heeft de republikeinsche Afgevaardigde Pe- dregal in de Kamer een voorstel ingediend om de in 1875 bij decreet geschorste wet van 1870 op het bur gerlijk huwelijk weder in te voeren. De minister van justitie hoezeer sommige hervormingen ten deze wen- schelyk achtende, oordeelde het voorstel ontijdte en overbodigen eene motie in dien zin van den mar- MONTENEGRO. De hier te lande geïnterneerde opstandelingen uit zuidelijk Dalmatie hebben aan den Vorst een verzoekschrift gericht, om als montenegrij- nen te worden genaturaliseerd. Zij zijn tot dit besluit gekomen ten gevolge van den maatregel der oostenrijk- sche regeering om hunne vaste goederen te verkoopen tot dekking van achterstallige belastingen. TURKIJE. De gezant der Ver.-Staten heeft bij de Porte een bezwaarschrift ingediend tegen de verplich ting om de aangevoerde peterolie in de bewaarplaatsen nabij Konstantinopel en Smyrna op te slaan, tegen een bewaarloon van 8 t. h., w-aarvan hij verlaging wenscht daar deze belasting de invoerrechten verhoogt. Bulgarije. De minister van justitie Grekof heeft zijn ontslag ingediend, wegens een aanval op hem ge daan door den aannemer Belof, tegen wieu eene ver- volging was iDgesteld ter zake van misbruik van ver- trouwen. ROUMANIE. De gemeentelijke verkiezingen, door het algemeen stemrecht gemaakt tot het uitsluitend werk der burgemeesters en hunne ondergeschikten, zijn geheel ten gunste der radicale partij afgeioopen. De Senaat heeft den 9 tot de tweede lezing van het herzieningsvoorstel der grondwet besloten. ZWEDEN en NOORWEGEN. De begrooting voor Noorwegen over 1883-84 bedraagt in ontvang en uit gaaf 42,350,000 kroonen. De uitgaven voor leger en vloot zijn merkelijk verhoogd en de verhoogde apanage van 50,000 kroonen voor den kroonprins wordt op nieuw voorgedragen. Om ontvang en uitgaaf in even- wictit te brengenis eene verhoogde zegel belasting voorgesteld en de regeering is gemachtigd om, mocht dit noodig blijken, de goedkeuring der Vertegenwoor diging te vragen voor eene leening van 5 miljoen. EG1PIE. De voltrekking der straf aan de moor denaars van Tantah wordt voortgezet. Den 13 werd de hand gelegd op een lid van het nieuwe corps gen darmerie Hij werd herkend als een der mustafeezen. die bij het oproer te Alexandrie zich aan moord heb ben schuldig gemaakt. Het garnizoen van Bara heeft zich aan den Mahdi overgegeven,

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2