No. 21 Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. TWEEDE ZONDAG 18 FEBRUARI. iauitetiUub. föitltlCtllAttb. üfruhten. Staliö-fiencfiten. ALKMAARSCHE COURANT. GROOT-BRITTANJE en IERLAND. De vierde vermoedelijke moordenaar van lord Cavendish, de kaai werker Thomas Caff'rey, is thans ook gevangen genomen. In eene den 10 belegde bijeenkomst der radicale vereeniging van Noord-Londenom te protesteeren tegen de voortdurende uitsluiting van den heer Brad- laugh uit het Lagerhuis, heeft hij verklaard, dat hij zijne pogingen om zijn recht te doen gelden zal staken, in afwachting of het waar zal blijken, dat de regeering een ontwerp zal indienen tot het vergunnen eener lou- bere affirmatie in plaats van den eed. De procureur-generaal van Schotland heeft in eene den 12 te Peterhead gehouden toespraak de mogelijk heid toegegeven, dat het met de zelfregeering, welke men •Egypte wil verleenenniet gaan zal; maar hij meende dat de rechtvaardigheid eischtemet allen ernst de proefneming te doen. Prins Napoleon heeft den 13 met zijn zoon een be zoek te Farnborough bij Keizerin Eugénie afgelegd. De prins v. Wales is uit Canne3 te Londen terug gekeerd. Ten gevolge eener groot opzien barende brochure van den spaansclien generaal Navaretteover de vesting werken van Gibraltar en de middelen waarover de Spanjaarden te beschikken hebben om een tegenwicht te stellen aan de machtdie deze sterkte aan de en- gelsche marine in de Middellandsche zee geeft, zijn officieren en ingenieurs naar de marocaansche kust gezonden, om den Apenberg tegenover Algesiras en Gibraltar, nauwkeurig te onderzoeken. B. en W. van 's Gravenhage hebben den gemeen teraad geadviseerd naar aanleiding van het verzoek van den heer Leon Enthoven om het gemeentebad- hnis met aanhoorigheden voor f 500,000 over te nemen, om niet terug te komen op het besluit van 25/27 Januari en het aanbod van de hand te wijzen. De raad heeft den 14 besloten, de gedane en alle verdere aan biedingen aan te houden tot na de definitieve beslis sing over de onderhandelingen met de heeren Coblijn en Reiss. Voor de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is den 13 te Utrecht aanbesteedhet leg gen der tweede spoorbaan tusschen Roozendaal en Breda en het wijzigen van sporen en wissels op de stations EttenLeur en Roozendaal. Minste inschrijver was de heer G. Goedhart, te Dordrecht, voor f 105,000. Voor het leveren van eiken dwarsleggers stalen spoor staven lasch- en eindplaten enz. voor dien weg, in 7 perceelen, werd ingeschreven tezamen voor 74,323,35$ In den gemeenteraad van den Helder is den 13 door den heer A. Vos Rz. een voorstel ingediend om 60,000 te leenenvoor het aanleggen van straten f 19760), het bouwen van eene brug by de Windsteeg 20000), het bouwen van een gebouw voor den vischafslag f 5000) en verbetering van scholen enz. 15240), en om tot dekking van rente en aflossing, een straatgeld te heffen van 50 tot 250 centen per perceel. Van den districts-schoolopziener is een plan ingekomen tot verbouw van school Nr. 6, waardoor dezedie nu 627 leerlingen kan bevatten ten koste van 10- a f 12000 zal veranderd worden in eene voor 350 leerlingen. Den 14 is een werkman op 's Rijkswerf te Wil lemsoord door het vallen van een ijzeren krukas zoo danig gewonddat de dood er op volgde. Hij laat eene zwangere weduwe met 2 jonge kinderen achter. Een den 14 door eenige onderofficieren van het garnizoen te Nijmegen gegeven tooneelvoorstelling ten vooraeele der hulpbehoevenden door de ramp te Muiden heeft ruim f 300 opgebracht eene uitvoering door de onderofficiers-societeit „Koningskroon," te Am sterdam f 516,84 eene inschrijving te Zwolle 521, eene collecte te Koog a. d. Zaan f 101. De Koning heeft f 300 de Koningin f 200 geschonken. Voor het bouwen en leveren van 2 loodskotters, den 14 aan het departement van marine aanbesteed was eenige inschrijver de heer H, L. de Wijk, te Oude- Pekela, voor f 39,985. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 15 aangenomen het voorstel van B. en W., om, ten koste van f 30,000, een duikerklok aan te schaffen. Den 15 is aan de fabriek der maatschappij „de Maas", te Delfshaven de kiel gelegd voor een nieuw stalen stoomschip der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. De gemeenteraad van Goes heeft den 15 met 7 tegen 3 stemmen beslotenden vierjarigen cursus der h. burgerschool voor meisjes te veranderen in een vijf jarigen daarvoor wordt slechts vereischt de aanstelling van een leeraar of leerares in de wiskunde in de laag ste klasse (4 lesuren 's week), op eene bezoldiging van 200. De aandeelhouders der Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam hebben den 16 aangenomen een voorstel tot aflossing der bestaande hypothecaire geldleeningen en het aangaan eener 4% p. ets. hypothecaire geldleening van 11 ton, aflosbaar in 37 jaren. De jaarlijksche lasten van rente en af lossing zullen hierdoor dalen van 82,600 tot/61,600. In verband hiermedezal de fabriek aan de Oosten burger- en Wittenburgergracht uitgebreid en zullen de terreinen op het Funen ontruimd en voor bouwterrein verkocht worden. Te St. Pancras zijn tot leden van den gemeente raad gekozen de heeren Jb. Oudes en Cs. Pranger, en is tot wethouder benoemd de heer S. Duif. Gedurende 1882 is bij de Nuts-spaarbank van het departement „de drie Egmonaen" ingebracht f 3904,05 en uitbetaald f 1878,05. Op het einde des jaars was aan de 120 deelhebbers verschuldigd f 12344,57 en bedroeg het reservefonds f 284,76. Het verzoek om gratiegedaan door P. A. J., oud directeur der gevangenis te Middelburgis van de band gewezen. De Rijkssubsidie van 7000, vroeger aan de h. burgerschool met vierjarigen cursus te Harlingen ver- leend is met f 1000 verminderd ten gevolge van de verandering van die school in eene met driejarigen cursus In de gemeente Schoterland zijn 30 fokkalveren, ter verzending naar Noord-Amerieaaangekocht voor f 125 tot f 150 per stuk. De gemeenteraad van Harlingen heeftop een verzoek van 10 onderwijzers en onderwijzeressenom mede te werken tot het oprichten van een cursus ter opleiding voor de hoofdact»eene jaarlijksche toelage van f 200 benevens een locaal met vuur en licht toe- De heeren A. F. Brodie te Amsterdam en P. H. Hoos Zoon te Leiden hebben een adres aan de 2e Kamer gericht, waarin zij trachten aan te toonen, dat in het verslag der spoorweg enquête het handeldrijven van spoorwegbeambten ten onrechte als niet of weinig schadelijk wordt beschouwd. Zij beroepen zich op de verklaringen der gehoorde getuigen (36 tegenstanders, 3 neutralen en 5 voorstanders) en op de uitingen der kamers van koophandel te AmsterdamAmersfoort Apeldoorn Deventer's Gravenhage en Oosterhout en van de Twentsche Vereeniging van Handel en Nijverheid. Prinses Marianne heeft eene bijdrage van f 200 gesehonken voor het op bet graf van wijlen professor v. Oosterzee te plaatsen gedenkteeken. Te Harderwijk is overleden de heer J, Jucb, pre dikant der christ.-geref. gemeente. Hij nam zijne be trekking meer dan 24 jaren met den meesten ijver waar niettegenstaande zijne volslagen blindheid. Een lid der herv. gemeente te Willemstad heeft aan de diaconie aldaar 2000 geschonken. - De burgemeester van Leeuwarden heeft tegen 's Konings verjaardag eene inspectie der schutterij be volen. De commandant had geweigerd de schutterij dien dag te doen paradeeren deze dienst in strijd achtende met de wet. In de gemeente Haskerland is een tusschen de ouders te slapen gelegd kind van 3 weken gestikt. Bij den jongsten lagen waterstand zijn nabij Wie- ringen boomstammen zichtbaar geworden, die ongetwij feld in vroeger tijden op de plaats zelve zijn gegroeid. De Koning heeft eene commissie benoemd tot bevordering van de belangen der nederlandsche inzen ders op de in 1883 te Hamburg te houden internatio nale veetentoonstelling. Voorzitter is de heer J. C. Sickesz te Lochem. Onder de leden komen voor de heeren H, F. Bultmante Haarlemmermeer T. J. Waller, te Anna Paulowna en W. Sluis, te Beemster. In Groningen worden de lammeren die nog ge boren moeten worden, reeds voor/10 a 12 opgekocht. De commissie te Assen voor het stichten eener bad- en zweminrichting heeft hare taak nedergelegd wegens het onvoldoende der gedane inschrijvingen. Te Amsterdam zijn ruim 1500 kamers bij parti culieren aangegeven bij het vreemdelingen-bureau der aanstaande tentoonstelling. Het comité van uitvoering der tentoonstelling heefc vergunning gevraagd voor bet houten eener verloting van aan te koopen voorwerpen, in 30 seriën van f 100,000 en met loten van 50 ct. De zuivere opbrengst zou tot aankoopen besteed worden. Voor het te Wageningen gehouden 35ste Landhuis- houdkundig Congres hebben de ontvangsten beloopen f 4326,07 en de uitgaven f 4658,52 zoodat van bet waarborgfonds groot f 2003, p. m. 80 t. b. kan worden gerestituëerd. Door den heer A. C. v. Hombachte Hulstis ook namens de overige eigenaren, vergunning gevraagd tot het bedijken van eenige schorren en slikken, groot ruim 200 bundersonder de gemeenten Woensdrecht, Rilland en Bathten zuiden van den spoorweg Bergen op ZoomGoes. Tot onderwijzer te Zuilichem is benoemd de heer A. v. Urk te Broek in Waterland tot onderwijzer aan de zuiderschool te Wormerveer de heer A. Boek houtte Westzaan ter vervanging van den heer C. Bakker aan wien eervol ontslag is verleend. Een verzoek van den sociaal-democratischen bond om den 18 in de sociëteit aan de Waterloostraat te Kralingen eene vergadering te houden is door het bestuur dier sociëteit van de hand gewezen. De gemeenteraad van Alblasserdam heeft met 6 tegen 4 stemmen ingevolge het verzoek van den ker- keraad der herv. gemeente de kermis ingekort. De gemeenteraad van Bodegraven heeft besloten een adres aan den Koning te richten houdende het verzoek om verplaatsing van het op de Wierickerschans aanwezige buskruit naar eene minder bevolkte streek. De Nutsafdeeling te Baarn heeft besloten tot opheffing van hare spaarbank. Aan den heer F. W. Kruss is eervol ontslag ver leend als onderwijzer te Scbagen. Door het Amsterdamsch Petroleum-Entrepót is een hoofdbureau voor het onderzoek van peterolie op haar ontvlammingspunt opgericht. Te Amsterdam heerseht eene zeer besmettelijke oogziekte vooral onder de behoeftige israëlieten. Er worden giften gevraagd om door krachtige maatregelen de kwaal te keer te gaan. De kamer van koophandel te 's Hertogenbosch heeftbij adres aan den minister van justitie onder steund het verzoek van handelaren te Rotterdam tot verbetering der wetgeving op de faillissementen. De rechtbank te Zwolle heeft rechtsingang ver leend tegen den gevluchten gemeente-ontvanger van Putten. - De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij keert over 1882 een dividend uit van 4$ t. h., na afschrijving van ongeveer f 54,000. Uit Kolhorn ontvangen wij de opheldering dat de vader aldaardie zijne zieke dochter naar Schagen terugzond niet anders kon handelen, omdat hij inwoont bij een zoon die gehuwd en vader van 3 kinderen en slager van beroep zijn huis en zijn gezin niet bloot mocht stellen aan het gevaar van besmetting. Even als te Kolhorn komen ook te Nieuwe Niedorp gevallen van typhus voor. De gemeeenteraad van Graft heeft besloten aan de hoofden der scholen de heeren Klinkenberg en Albada ieder eene gratificatie toe te kennen van f 100, wegens de door hen meer verrichte werkzaamheden. Eene collecte te Ede voor eene op te richten christelijke school gehouden heeft ruim 3000 opge bracht. De berging van het op de Razende bol gestrande schip Ulva en van de lading is aangenomen voor 25 t. h. Tot directeur der gemeentereiniging te Zaandam is benoemd de heer J. J. F. H. v. Stock, te Amsterdam. Ton lid van den gemeenteraad van Limmen is in plaats van wijlen den heer C. Buis, met 26 van de 45 uitgebrachte stemmen benoemd de heer W. J. Dekker Tz. Het bericht aangaande het opsluiten van een meisje door onderofficieren te Naarden is in zoover onjuist, dat dit meisje zich zelve aan de militairen op gedrongen heeftzelfs ten tweeden malenadat zij door de policie naar Amsterdam was teruggezonden. Ten gevolge der overeenkomstkrachtens welke de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de exploitatie overneemt van deb Zuidoosterspoorweg, wordt ook de door den Staat gegarandeerde leening van 3 miljoen door de Exploitatie .maatschappij over genomen. De Koning heeft het verzoek van den gemeente raad van Doornspijk, om het maximum voor den verkoop van sterken drank in het klein in die gemeente te verlagen tot 8 toegestaan. Londen 17 Februari. Na langdurige debatten heeft het parlement toegestaan, de indiening van een wetsontwerp tot het facultatief stellen van den eed of gelofte. Maandag debat. De Donauconferentie besloot het mandaat der Douaueommissie met 8 jaar te ver lengen. Donderdag-avond waren de leden van den gemeente raad gezellig bij den burgemeester op het stadshuis ver- eenigd om het feest van den dag onder het genot van een glas champagne te besluiten. De liedertafel „Arion" kwam zich met bare banier in een naburig vertrek scharen en bracht eenige barer fraaiste stukken ten gehoore, waarvoor de jubilaris haar in hartelijke be woordingen zijnen dank betuigde. Wij vernemen, dat de zangers, na afloop dezer serenade, ter eere van den jubilaris feestelijk zijn te zamen gebleven, en dat daarbij de eerste dronk door den president is uitgebracht op den burgemeester. Vrijdag hebben zeer velen van de aangeboden gelegenheid gebruik gemaaktom de op het stadshuis tentoongestelde geschenken te gaan be zichtigen. Daarbij waren ook geplaatst de bloemrui kers van de kindereu der beide weeshuizen en eenige in ons vorig nummer niet genoemde geschenken van particulieren. Vrijdag-avond werd een man achterhaald en ge arresteerd die van de stoep van den heer D. F. v. Leeuwen een emmer bad weggenomen. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 15 Februari. Door den NOTARIS H. J. DE LANGE. Winkelhuis, Laat, sectie A, No. 2273 en 2274. Str. W. F. de Jong 2675 (Afslag 22 Febr.) BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Feb. Cornelis van Maarleveld en Adrians Termaat. GEBOREN. 13 Feb. Petrus Nieolaas Z. van Gerrit Pater en Catliarina van der Veer. OVERLEDEN. 15 Feb. Hendricus Gilles,. 54 j. en 9 m. Jan, Z. vaa Gerrit van de Pol en Cornelia Boom, 19 j. en 8 m. 16 Guurtje Terra, echtgen. van Johannes Morsch50 j. en 6 m.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5