FEUILLETON. No. 22. Vijf en tachtigste Jaargang. 1888. WOENSDAG 21 FEBRUARI. 2) DE STER DER ANTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën ©ffitiêel (Öcbccltc. fiuitenlatib. ALKJIAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOONS BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij, naar aanleiding van art. 9 der verordening tot invordering der belasting op de bonden, door den Raad vastgesteld 20 September 1880de noodige personen hebben aangesteld tot het opvangen der honden niet voorzien van het kenteekenin art. 4 dier verordening genoemd dat nu reeds 8 hondenniet voorzien van het kenteeken ter beschikking der politie zijn gesteld en overgebracht naar bet terrein der gemeente-reinigingalwaar zij gedurende 2 da gen beschikbaar zijn onder vertoon van het kenteeken hiervoren genoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Eebr. 1883. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BELGIE. De Kamer beraadslaagde den 15 over de begrooting van justitie en eeredienst, voornamelijk over de amendementen der centrale sectie om de bezoldiging der kanunniken af te schaffen 442 vicariaten te doen vervallen de toelagen aan provinciën en gemeenten voor kerkbouw te verminderen enz. De familie van den heer Bischofsheim heeft 200,000 fr. geschonken aan de brusselsche universiteit en 400,000 fr. aan verschillende liberale instellingen. DUITSCHLAND. Rijksdag. Den 14, bij de derde lezing der begrooting heeft de Afgevaardigde Rich ter de aandacht gevestigd op het groot aantal zelf moorden bij het legergemiddeld 300 per jaar welke hij aan mishandelingen door onderofficieren toeschreef, en op het gering aantal hoofdofficieren bij het leger, die niet tot den adelstand behooren. De minister van oorlog ontkendedat de zelfmoorden aan mishandelingen die streng tegengegaan en gestraft worden, zijn te wijten, en verklaarde op de tweede be denking dat op de of'ficiëele ranglijst vele officieren voorkomen, die slechts in naam tot het leger behooren [De Köln. Zeitung dit toegevende, toont aan, dat de ongunstige verhouding daardoor niet aanmerkelijk ver anderd wordt. De half-offieiëele Provincial-Correspon- denz richt tegen den beer Richter en de geheele fort- schrittpartij een vinnig artikel]. Den 15 heeft de regeering op 2 punten de nederlaag ge leden. Het voorstel der nationaal-liberalen, om de bij de tweede lezing geschrapte post van 286,000 mark voor de opriehting eener opleidingsschool van onderofficieren te Neubreisach ditmaal goed te keuren, werd met 169 tegen 141 stemmen verworpen en het voorstel van den voorzitter om het pas ingediende ontwerp betref fende de inkomende rechten op het houtwelke de regeering met 1 April wil invoerenden 16 aan de orde te stellen werd afgewezen. Den 16 is de derde lezing ten einde gebrachtin Uit het Hoogduitsch van ADOLE STRECKEUSS. Het korte gesprek tusschen den baron en zijne vrouw was op zeer zachten toon gevoerd. Herman die het beneden zich achtte de geheimen zijner stiefmoeder te beluisteren was opzettelijk om geen woord te hooren en te kunnen verstaan met Hans in de op de veranda uitkomende deur der kamer gaan staan en eerst toen zyne stiefmoeder zich verwijderd had keerde hij naar zijn vader terug die zich in de leuningstoel bad gezet, en peinzend het hoofd op de hand steunde. Ernstig maar niet onvriendelijk zeide hij „Ik betreur het van heeler harte vaderdat reeds mijn eerste intrede in de familie, den ouden, hatelijken strijd en twist opnieuw doet ontbranden maar aan mij ligt waarlijk de schuld niet. Gij hadt beter gedaan om mij niet terug te roepen en ik ik had aan uwen roep misschien geen gehoor moeten geven. Ik wist toch wat mij hier wachtte de haat mijner stief moeder tegen mij is onoverwinnelijk." „Laat de oude klacht rusten Herman antwoordde de baron droevig tot zijn zoon opziende. „Wij moeten verdragen wat wij niet kunnen veranderen. Ik zou u niet hebben teruggeroepen indien het niet noodzakelijk ware geweest. Ik weet het helaasuit lange, treu rige ondervindingdat tusschen u en uwe stiefmoeder geen vrede mogelijk is moet daarom echter mijn oudste zoon voor altijd aan mijn huis vreemd blijven F Gij Herman zijt de stamhouder van ons geslachthet is uwe plicht het te steunen het staande te houden in den moeilijken strijd dien wij te voeren hebben tegen een vijandig lot. Ik heb uw hulp noodigHerman 1 Ia uwe hand ligt de beslissingniet slechts over uw ontvang en uitgaaf 590,566,634 mark bedragende. Het verdagingsvoorstel van den Rijks-kanselier werd goedge keurd. Bij de derde lezing van het post budget was door den heer Haenel ter sprake gebracht het weigeren der verzending van een telegram uit Berlijn aan het amste-- dam8ch Handelsblad waarin de stelling van den post meester-generaal Stephan als wankel werd beschouwd, ten gevolge van bij de behandeling van dat budget ontdekte onregelmatigheden [voorschieten van gelden voor bouwwerken aan bijzondere ondernemingen zon der toestemming van den Rijksdag op het budget] Spreker was van meening, dat deze weigering op grond van art. 7 der internationale conventie (strijd met de veiligheid van den Staatde wetten, de openbare orde of de goede zeden) niet had mogen geschieden. De heer Stephan antwoordde dat hij pas door de beriijn- sche bladen van die weigering was in kennis gesteld. Wat hem betrof, zou hij de telegram stil hebben laten doorgaan maar hij laakte zeer de uitdrukking „onre gelmatigheden" omdat in het buitenland daar iets oneerlijks uit kon verstaan worden. Aan het levendig debatdat over deze aangelegenheid ontstond werd door vele leden en herhaaldelijk door de heeren Stephan en Kardorf deelgenomen. Ten slotte werd nadat de heer v. Bennigsen nog eens op de „onregelmatigheden" was teruggekomen bepaald dat de postmeester-gene raal voortaan de vorderingen meer behoort te specifi- ceeren, aangezien de tegenwoordige wijze van handelen niet met de grondwet bestaanbaar is. In eene avondzitting staakten de stemmen over het voorstel om ook aan post- en telegraafambtenaren de zondagsrust te verzekeren van den Afgevaardigde Lin- gens. Een voorstander de predikant Stöeker, was af wezig daar hij in eene christelijk-sociale vereeniging eene voordracht tegen het darwinisme hield. De Rijks dag ging tot 9 April uiteen. Pruisen. De oud-minister van koophandel graaf v. Itzenplitz lid van het Heerc-uhuis, is den 16 in 82ja- rigen ouderdom overleden. Te Berlijn is eene reeds meer dan 6000 leden tel lende, vereeniging vaa handelsbedienden opgericht, welke het verkrijgen van wettelijke bepalingen tot ver zekering der zondagsrustdoor het sluiten van alie localen waar handel gedreven wordtbeoogt. De Nordd. Alg. Ztg. zegt dat de regeeriüg her haaldelijk pogingen in het werk heeft gesteld om tot een vergelijk met de Curie te geraken op den grond slag de-1 concessiën, aan Wurtemberg gedaan, doch dat die pogingen steeds hebben gefaald door de schuld van den H. Stoel. Beieren. Het lyk van Richard Wagner is den 17, 's namiddags te half 3 te Munchen aangekomen en in ontvang genomen door den vleugeladjudant des Koningsdie een grooten lauwerkrans op de kist neerlegde. De munchener kunstschilders met brandende fakkelsdeputatiën van alle munchener zangvereeni- eigen lotmaar ook over dat uwer familie. Ik hoop dat de liefde tot uwen vader en uwen broeder die u nooit gekrenkt maar altijd van harte heeft lief gehad, sterker in u zal zijn dat de haat tegen uwe stiefmoe der mag ik mij met die hoop vleien Herman F" „Wat verlangt gij van mij F Ik kan u niets beloven, indien gij u niet duidelijker verklaart. Ik neem nooit verplichtingen op mij die ik niet helder voor mij zie, en wier aanvang ik niet overzien kan." De baron haalde diep adem. Het op den kalmsten, koelsten toon en met groote beslistheid gegeven ant woord zijn zoons scheen hem voor zijne plannen niet veel te beloven. Het viel hem altijd zwaar, openhar tig en vrij recht op zijn doel aftegaan hij schrikte steeds voor beslistkrachtig handelen terug heden echter voelde hij zich meer dan ooit beangst door de gedachte aan de gevolgendie de op handen zijnde beslissing voor hem hebben moest. Juist de kalme vastberadenheid van Herman maakte hem besluite loos hij vreesde zijn zoon bijnadie zoo zelfbewust voor hem stond en volstrekt niet geneigd scheen om zich door smeeken of dreigen van zijn stuk te laten brengen. Het liefst had de baron zich nu op het be slissende oogenblik teruggetrokken maar dat was on- mogehjk. De bittere noodzakelijkheid dwong hem, hij kon de beslissing niet meer ontwijkenhij moest Herman de verlangde verklaring geven maar zijn zoon daarbij in de vorschende donkere oogen te zien dat kon hij niet verlegen keek hij naar den grond toen hij aar zelend en zichzelf vaak in de rede vallende zeide „Natuurlijk ik verlang niet van udat gij mij iets beloven zultzonder te weten wat gij belooft Het valt mij niet gemakkeljk u eene beschamende bekentenis te doenmaar het moet geschieden. Mijne zoons moeten weten hoe het met ons huis is gesteld. In een woord dusik ben in eene hoogst pijnlijkedringende verlegenheid ja ik moet u zeg gen een volslagen ondergang staat mij voor de deur, wanneer gij Herman mij niet helpt. Binnen enkele gingen met omfloersde vaandels, en de leden der Wag- ner-vereenigingallen van lauwerkransen voorzien vormden een rij langs den weg dien de stoet aflegde. Onder het voorbijtrekken werd Beethoven's treurmarsch gespeeld. Alle deputatiën hielden bij de lijkkoets de wacht tot aan het vertrek naar Bayreuth met den avocdspoortrein. Den 18, 's namiddags, is het lijk aldaar plechtig ter aarde besteld. Alle huizen waren met rouwfloers be hangen en ook de straatlantarens daarmede bedekt. Toen de lijkkist aau de spoorwegstation onder het uit voeren van Siegfrieds treurmarsch was ontvangen, werd het woord gevoerd door den burgemeester namens de stad voor welke hij een krans op de kist legdeen door den heer Eeustelbankier, als voorzitter van het bestuur der Biiheufestspiele. In aandoenlijke taal schet sten beiden de verdiensten van den afgestorvene en betuigden zij liefde en vereering voor zijne nagedach tenis. Vervolgens zette de indrukwekkende stoet zich, onder het luiden van alle klokken in beweging naar het kerkhof Wahnfried. Achter den door de turners, in oudduitsche kleederdracht, begeleiden lijkwagen ging geen lid van Wagner's familie; maar hij werd gevolgd door den vertegenwoordiger des Konings een groot aantal deputatiënkunstenaarsciviele en militaire autoriteitenhet stadsbestuur en eene onafzienbare menigte van alle rangen en standen. Toen de kist grafwaarts werd gedragenhielden de kiuderen van Wagner de slippen van het lijkkleed. Slechts ongeveer 100 genoodigden werden ou Wahnfried toegelaten. Na een korte toespraak van den geestelijke werd het lijk in de groeve neergelaten. De Koning heeft aan de nablijvenden van Wagner schriftelijk kennis gegeven, dat hij ruimschoots in al hunne behoeften zal voorzien. Elzas-Lotharingen. De Paus heeft mgr. Raess den hoogbejaarden bisschop van Straatsburg op diens verzoekvan zijn ambt onthevenen tot beheerder van het bisdom benoemd mgr. Stumpi', die den stad houder verguuning gevraagd heeft om de pauselijke beschikking af te kondigen. Mgr. Raess blijft in het bezit zijner jaarwedde en van vrije woning in het bisschop pelijk paleis. Hamburg. 11 Personen zijn in hechtenis genomen, die eene te Altona gedrukte socialistische brochure verspreidden in welke alle souvereinen heftig aange vallen en de democraten opgeroepen werden, de landen van hunne verdrukkers te verlossen. In hunne wonin gen werd eene groote hoeveelheid oproerige geschriften gevonden, die bestemd waren om door geheel Duitsch- land verzonden te worden. ERANKRIJK. Ook te Nizza zal eene internationale tentoonstelling plaats hebben. Voor het bouwen der localiteiten is door bankiers en industriëelen reeds 800,000 fr. ingeschreven en de stad heeft een subsidie van 200 000 fr. aangeboden. dagen vervalt een belangrijk beurag aan wissels. Te vergeefs heb ik alle mij ten dienste staande middelen aangewend om het geld te verschaffen maar het is mij niet gelukt en zal mij ook niet meer gelukken. Mijne goederen zijn geheel bezwaard ik kan er ook niet het geringste meer op krijgen. Mijn crediet is uitgeput ik ben verloren wanneer gij mij niet redt." Deze mededeeling maakte op de beide zoons een ge heel verschillenden indruk. Hans was heftig ontroerd zijne lippen beefden met innige deelneming zag hij zijn vader aan die na zijne bekentenisin de leuning stoel teruggevallen was en nauwelijks durfde opzien, hij greep diens hand en drukte die hartelijk. „Stel u gerustbeste vaderzeide hij warm. „Er moeten nog middelen zijn, om u te helpen. Uwe zoons staan u ter zijde Herman en ikwij zullen alles aanwenden! Ik weet, dat Herman evenals ik denkt. Er is geen offerdat wij u niet gaarne zouden brengen." Hij was overtuigd dat hij niet te veel had beloofd, maar toen hij nu tot Herman opzagvan dezen de bevestiging zijner woorden verwachtende overviel hem een pijnljke twijfel. Op Herman schawen de woorden zijns vadersdie Hans zoo geheel van zijn stuk hadden gebracht, niet den minsten indruk te hebben gemaakt, hij zag op den gebogen, in elkander gedoken man met dezelfde koelekalme ernst nederdie hij reeds bij het begin van het gesprek aan den dag had gelegd hij was niet ontroerd zelfs niet verrast, hier voor kwam hij openhartig uit: „Ik vermoedde reeds langdat het eens zoover zou komen maar het kwam sneller dan ik gedacht had. Ik vrees, vader, dat ook ik u niet zal kunnen redden. Uwe hoop op mijne hulp zal wel ijdel zijn. Ik ben bereid mijn moederlijk erfdeel af te staan „Neen neen dat verlang ik niet riep de" baron, zijn zoon in do rede vallende en zich haastig oprich tende. „Het zou mijn ondergang niet bele/cten Wat

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1