Binncttlanb. iTAATS LOTERIJ. Dinsdag SO Febr. 5e. I(jst. Ns. 9644, 10012, 12607 en 12950 1000, No. 17490 f 400, Ns. 8084 en 18682 f 200, Ns. 939, 1632 2963, 7285 en 20340 f 100. (Ëeiegirafidvhi: ü«ni,iueu. Jttgeaoubim £»tufcfcen. jStabs-fiericfttctu VEREENIGDE STATEN. Den 16 bleven de ri vieren dalen, maar duurde de ellende voorfc. TeNieuw- Albany, in Indiana waar 1200 huizen verwoest zijn i zijn 5000 menscben zonder dak. De schade wordt op een miljoen dollars geschat. De ijzerfabrikanten te Chicago John Vayers <fe Co. zijn gefailleerd met een passief van 2 miljoen dollars. Nog meer faillissementen zijn in den ijzerhandel in het westen ontstaan naar men wil ten gevolge van onze kerheid met betrekking tot bet tarief. De soiree musicale den 9 te Haarlem gegeven ten behoeve van de noodlijdenden door de ramp te Muiden, heeft, na aftrek der onkosten, 345 opge bracht. Te Ursem werd den 12 in publieke veiling eene boerderij met 14 bunders weiland verkocht voor 33,000. Bij kon. besluit van den 12 is een subsidie van f 12000 uitgeloofd voor de loslating van zalmen in de boven rivieren. Den 15 zijn tot hoofdingelanden van de Beem- ster herkozen de heeren P. Jongens en J. Oiij. Voor de vacature-mr. W. C. de Vicq, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, moet herstemd worden tusschen de heeren W. Sluis en J. Kwadijk Jr. Den 15 is te Maastricht eene korte aardschudding waargenomen waardoor deuren en ramen rammelden en losse voorwerpen bewogen. Te Rotterdam breiden de pokken zich uitden 15 werden 9 nieuwe gevallen aangegeven. Den 15 is aan den Schellinkhouter dijk bij Hoorn uit zee komen aandrijven een geschoten hert, en door een der jagers uit den omtrek, daar juist aan het jagen, opgevischt. Aan het ministerie van financiën is den 16 besteed het dagelijksch vervoer van de brievenmalen en de goederen der pakketpost, gedurende 4 jaren, o. a. tusschen Hoorn en Medemblik Hoorn en Enkhuizen en Oude Schild en Cocksdorp waarvoor minste inschrijvers waren M. de Vos, voor 1678, D. de Graaf, voor 2875, en A. C. de Wijn voor f 1996. - In de woning van een onlangs ontslagen brieven besteller te Amsterdam is eene kist gevonden bevat tende een groot aantal brieven briefkaarten en ge drukte stukkeu, waaronder visite- en nieuwjaarskaarten, die den 16 aan de adressen zijn bezorgd. Uit Soest is den 16 gevankelijk naar Utrecht over gebracht de verver S, gehuwd en vader van kinderen, beschuldigd van moord gepleegd op een pasgeboren kind van zijne dochter. Hij zou dit in den tuin achter zijne woning begraven, en een zijner kinderen het mis drijf ontdekt en openbaar gemaakt hebben. Door het prov. bestuur van Eriesland is den 16 aanbesteed bet vierde der werken, begrepen in het plan tot verbetering van den binnenlandschen waterstaat en wel het maken van een kanaal uit de Smalle Eester Zanding over Opeinde en door de Leien tot in het Bergumermeerter lengte van 8072 ellengeraamd op 205,500. Minste inschrijvers waren de heeren C. Sterk Hz., te Heukelum, en T. Swets Tz., te Ameide, voor 171,100. Den 16 is den jachtopziener B te Egmondbinnen eene hevige verwondin toegebracht door een viertal stroopers. Den 17 is in een der bovenvertrekken in den linker voorvleugel van het gebouw der koninglijke stal len te 's Gravenhage door een stalbeambte brand ont dekt ten gevolge van de bitte van een kachel nabij een „hooimuur" [in dergelijk kostbaar gebouw Aan vankelijk met een extincteur en voorts met de spuit der grenadiers en jagers werd het vuur gebluscht. De Koning heeft den minister van justitie verzocht de noodige maatregelen te bevelen om een onderzoek te doen instellen naar de aanleiding van den brand. Men zegtdat het gebleken isdat de bouw uit het oog punt van soliditeit en voorkoming van brandgevaar veel te wenschen overlaat. Uit bet in de Noordergronden van den Helder gestrande engelsche barkschip Ulva waren den 18 on geveer 1600 der 6C01 balen salpeter gelost. Er staat 5 a 6 voet water in het schip. De fraaiemet bronzen zinnebeelden der visch- vangst versierde deuren van het nieuwe vischmarktge- bouw te Rotterdam zijn in den nacht van 1819 Fe- bruari door eene baldadige hand totaal bedorven. Op 's Konings verjaardag hebben te 's Gravenhage de gebruikelijke receptieparade en verlichting der departementen van bestuur en eenige andere gebouwen plaats gehad. In het Lange Voorhout, van wege de gemeente versierd werd eene muziekuitvoering door de kapel der schutterij gegeven. De minister van buit. zaken vereenigde de vreemde gezanten aan een diner in den Ouden Doelen. De operavertooning in den schouwburg werd bijgewoond door 600 onderofficieren en soldaten van het garnizoen. Van gemeentewege werd niet geïllumineerd maar een prachtig vuurwerk afgestoken op het Malieveld dat voorafgegaan en ge volgd werd door muziekuitvoeringen -Da kamer van koophandel te 's Gravenhage heeft eenparig besloten de gevraagde ondersteuning te ver- leenen aan het adres aan de 2e Kamer van ijselsteenfa- brikanten tegen het voorschrijven van belgischen steen voor sehoollocalen. De gemeenteraad van Venloo heeft op de adres sen van hen die, op grond van geleden nadeelen door het faillissement-Wolters, vermindering van hunnen aan slag in den hootdelyken omslag over 1882 verzochten, afwijzend beschiktdoch die adressen in handen ge steld der commissie van financiën om daarop bij het vaststellen van het kohier voor 1883 zooveel noodig te letten. De concessie-voorwaarden voor een stoomtram VenlooTegelen Kaldenkirchen zijn tusschen het gemeentebestuur van Venloo en den heer E O. de Burlett vastgesteld en geteekend. Door wijlen den heer A. du Bois, in leven eige naar van het huis Maarsbergen te Maarn is/20000 gelegateerd voor den bouw eener herv. kerk en f 10000 voor eene pastorie alsmede de noodige grond voor een en ander. Het lijk van den sedert 3 dagen vermisten amb tenaar der Rijks-belastingen te 't Biidt is in de vaart gevonden waarin hij vermoedelijk door de duisternis geraakt was. Hij laat eene vrouw met 4 kinderen achter. De zeevisscherij „Triton", te Amsterdam, keert, na ruime afschrijving op hare eigendommen, over 1882 een dividend uit van 2| t. h. Te Haarlem zijn in 1882 ter markt gebracht 4012 biggen, 2617 schapen, 1630 paarden, 1527 nuchtere kalveren, 1107 lammeren, 698 koeien, 67 pinken, vette en graskalveren, 10 reulens, 18434 ponden boter. Van een schoenmaker te Hoorn die een paar weken geleden zijne woning verliet om zijne dienst bij de brandspuit te verrichten is sedert niets vernomen. Hij was een bedaard en oppassend menscb. Op de algemeene vergadering der Holl. Maat schappij van Landbouw den 6 Maart te Amsterdam te houden zal ook behandeld worden een voorstel der afdeeling BeemsterEdam Purmerende om f 500 te bestemmen voor eene inzending van hollandsch vee op de tentoonstelling te Hamburg. Te Leeuwarden zijn door het ledig staan van vele woningen de huurprijzen merkelijk gedaald. Te 's Gravenhage heeft een kruidenier zich over werklieden die zooals hij beweerde zijn woning be schadigden, zoo driftig gemaakt dat hij plotseling dood gebleven is. Te Broek in Waterland is uit de vaart opgehaald het lijk van H. O., van Katwoude die sedert 6 weken vermist was. In de suikerfabriek aan de Looiersgracht te Am sterdam is een man die op een ladder staande een gaskraan wilde openen in een kookketel gevallen. Toen men hem daaruit haalde was hij reeds overleden. De heer H. R. Snijder herst.-luth. predikant te Medemblik, heeft bedankt voor het beroep naar de evang.-luth. gemeente te Vlissingen. Ter zake van het gebeurde in de kazerne te Naarden met een meisje uit Amsterdam zijn 8 onder officieren in hechtenis genomen. Het besluit van den minister van marine tot traps gewijze vermindering der dagloonen van bejaarde werk lieden aan 's Rijks werven is in zoover gewijzigd dat die van 55 jaren bij geschiktheid voor hun werk in hun daggeld gehandhaafd blijven. De kamer van koophandel te Leeuwarden heeft aan den minister van binn. zaken een nader adres gericht in afschrift medegedeeld aan de 2e Kamer, waarbij wordt aangedrongen op het nemen van krachtige maat regelen tot uitroeiing der longziekte onder het rundvee in het spoelingdistrictom alzoo Engeland weder voor den invoer van vee uit Nederland te doen openstellen. Tot onderwijzer te Abcoude is benoemd de heer S. de Roos te Benningbroek. Van wege de vergadering der geneeskundige in specteurs is aan de hoofden der scholen eene circulaire verzonden, waarin aangedrongen wordt om nauwkeurig toe te zien op de ingevulde vaccinatie-bewijzen, aange zien het gebleken isdat in deze niet altijd even stipt gehandeld wordt. Aan den heer Albada, hoofd der school te West- graftdijk is door den gemeenteraad van Graft niet eene gratificatie van f 100 maar eene van f 50 toegekend. Aan de heeren Montauban v. Swijndrecht en Louw is concessie verleend tot droogmaking van de poel bij Amstelveen. De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft, met algemeene stemmen op eene naafwijzend beschikt op het verzoek van ingezetenen van Finkum om in de, kom van dat dorp eene openbare school te stichten. Voor het verhuren van eene hoeve met 32 bun ders wei- en bouwland te Zwaluwe is geen enkel in schrijvingsbiljet ontvangen. Een der opvarenden van eene schuit van Ter schelling, welke bezig was uit de schelpenstoomboot te lossen is over boord geslagen en verdronken. Te Putten op de Veluwe hebben eenige heeren zich vereenigd om eene vennootschap met een kapitaal van f 30000 op te richten tot het bouwen van een logement en eenige villa's in die hooge en boschrijke streek. In de fabriek der firma v. d. Bichelaar Co. te Eindhoven is de machinist in aanraking gekomen met een van de raderen der machine, er mede rondge slingerd en verpletterd. Hij laat eene weduwe met 3 jonge kinderen na. De nieuwe burgemeester van Zevenbergen de heer J. v. d. Minne, heeft aan de gemeente geschonken eene naar zijne vinding vervaardigde brandspuiteene waarde vertegenwoordigende van p. m. 1000. De jeugdige weduwe van den bij het spoorweg ongeluk te Veenenburg omgekomen stoker Boerigter heeft van de directie der Holl. Spoorwegmaatschappij de verzekering ontvangen dat men behoorlijk voor hare toekomst zal zorgen. Yoorloopig behoudt zij haar mans weekgeld a f 9. De heer J. v. d. Elzen civiel-ingenieur te Til burg, heeft concessie gevraagd voor een stoomtramweg van de Koningshoeve aldaar over Moergestel naar Oisterwijk. De vroeger aan den heer Eesten te Hees- wijk voor dat traject verleende concessie is onlangs ingetrokken. In eene vergadering te Haarlem is besloten, de deelneming uit te schrijven in eene naamlooze ven nootschap met een kapitaal van f 135,000, om het perceel van den heer Hanekuvb aan het Plein aan te koopen en door verandering van het inwendige en bijbouwing van 30 kamers tot hótel in te richten. Reeds dadelijk werd voor 50,000 ingeteekend. Te Capelle a. d. IJssel is bij een veehouder de besmettelijke longziekte uitgebroken onder een koppel van 30 stuks vee. Bij de besturen der polderdistricten „Rijk van Nijmegen" en „Maas en Waal" is een uitgebreid door de ingenieurs v. Hasselt en de Koning te Nijmegen ontworpen plan in overweging tot reorganisatie van het bestaande uitwateringsstelsel voor de polders dier districten. De kosten zijn geraamd op 12 ton. Het hol met den geborgen inventaris en hoeveel heid tarwe van het bij Kamperduin gestrande sloepschip „Carnet" heeft 1050 opgebracht. Ook de gemeenteraad van Castricum heeft den heer J. Holland concessie verleend voor den aanleg eener stoomtram in plaats van eene paardentram waarvoor die raad reeds vroeger concessie had gegeven. ho 1/ lucco 's Gea.venha.ge 20 Eeb uari. De heer de Brauw minister van koloniën heeft ontslag aangeboden na het Billiton-votum. Petersburg 20 Februari. Een jongmensch reeds geruimen tijd verdacht, lid van geheime politieke ver- eenigingen te zijn, pleegde zelfmoord; alvorens te ster ven bekende hij door hat revolutionair comité te zijn aangewezen om den Czaar op den kroningsdag te vermoorden daarom doodde hij zich. Londen, 20 Februari. Het parlement nam bij eerste lezing met 120 tegen 58 stemmen de wet tot gelijk stelling van een eed of gelofte voor parlementsleden aan. Mijnheer de Redacteur Een luidruchtig schreeuwen gaf den 16 en den 17 aan de ingezetenen van Alkmaar te kennen, datdejaar- lijksche loting voor de nat. militie een aanvang geno men heeft. Terwijl in verschillende steden en dorpen van ons land pogingen in het werk worden gesteld, die met goeden uitslag worden bekroond, om het drankmis bruik bij die gelegenheid tegen te gaan, schijnt het alsof de drankwet voor deze gemeente niet geldt; ten minste waren de bewoners van den Voordara en aangrenzende straten er herhaaldelijk getuigen van dat eenige lote- lingen in een toestand door de drankwet als openbare dronkenschap bestempeld, ongestoord hunnen weg ver volgden en de voorbijgangers lastig vielen. Zoude hierin voor het volgende jaar geen verandering te brengen zijn U dank zeggende voor de verleende ruimte, heb ik de eer te zijn Uw bestendige lezer X. Binnen den gestelden termijn zijn voor de honden belasting aangegeven 473 honden a 3 en 96 a f 1,50, de laatsten dienende voor landbouw en bedrijf, of tot bewaking van erven en die niet verlatende. Reeds zijn eenige niet van den draagpenning voorziene honden opgevangen en naar het terrein der gemeentereiniging overgebracht. Door krachtige toepassing der verorde ning mag men hopen de gemeente spoedig verlost te zien van de uitgehongerde en meermalen aan afzichte lijke kwalen lijdende zwerfhonden wier meesters niet gewoon zijn voor voeding en verpleging hunner bees ten te zorgen. 's Konings verjaardag werd den 19 alhier op de gebruikelijke wijze, door het uitsteken van de vlag van alle openbare gebouwen en vele particuliere woningen herdacht. Bij de parade door de d. d. schutterij op de Paardenmarkt gehouden werden met de zilveren me daille voor 15 jarige trouwe dienst gedecoreerd de ser geants de Munk en Essen de muziekant Manheim en de tamboer Narolt. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 20 Februari. J. van L, te Schoorl, diefstal, 1 maand gev. J. de G., te Hoorndiefstalvrijgesproken. J. H., te Hoorn, mishandeling, 5 dagen gev. Z. H., te Medemblik herhaalde dronkenschap op den publie- ken weg, 7 dagen gev. J. B. en J. de B., beide te Heer Hugowaard, verbreking van sluiting enz-, ieder 7 dagen gev., in eenzame opsluiting te ondergaan. H. T. S., laatst te Utrecht, bedelarij, vrijgesproken. D. S„ te Zijpe diefstal, 3 maanden gev., in eenzame op sluiting te ondergaan. P. S. en L. H., beide te Schagen verbreking van sluiting, ieder f 25 boete, subs. 5 dagen gev. N. P., te Enkhuizenmishandeling15 dagen gev. en twee boetenieder van 8, subs. 1 dag gev., alles in eenzame op sluiting te ondergaan. A. H. en C. K., beide te Zijpebedelarij, vrijgesproken maar gelast dat zij in een verbeterhuis zullen worden opge voedbeide tot 1 April 1890. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Feb. Cornelis van Maarleveld wedr. van Maartje van Til, en Adriana Termaat. GETROUWD. 18 Feb. Hendrik Schoen en Guurtje Gertenaar. Willem Smit en Jacoba Koole. GEBOREN. 18 Feb. Alida Petronella Anna, D. van Jacobus Raves en Alida Margaretha Band. 19 NeeltjeD. van Willem Fredrik Kuit en Wilkelmina A lot. Adolph Heinrich George, Z. van Heinrich Wilhelm Adolph Imhiilsen en Cornelia de Wit. Dirk Gerrit, Z. van Christiaan Gerrit Eckhardt en Heleia Catharina Rike. Catharina Maria, D. van Jan Sta- venuiter en Catharina de Goede. Adriana Catharina, D. van Johannes Nicolaas Corino en Adriana Kardon;

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3