iSinnenlAub. STA A TS- Ij O T 84 IJ. Nr. 13347 f 1500, Nr. 1376 f 400, Ns. 1065, 6012, 8738, 12195, 12704, 15578 en 16946 200, Ns. 328, 4922, 5046, 5866, 6140, 9625, 16685, 18150, 18226, 19038 en 20059 f 100. Donderdag 38 Febr. Se, lijst. Nr. 1437 f 100,000, Nr. 15638 f 5000, Ns. 5756 en 11567 ƒ1000, Ns. 250, 6682, 10143, 16834 en 20287 400, Ns. 248, 931, 4003,4449, 14256, 15023 en 15224 f 200, 459, 2755, 4751, 5227, 7947, 9905, 10821, 10907, 14330, 18718 en 19152 f 100. &tab0~Bcricfiteu. TUBKIJE. De oostenrijksch-hongaarsche gezant heeftnamens zijne regeering aan de Porte eene nota overhandigd waarin kortweg verlangd wordtdat de aansluiting der rumelische spoorwegen aan het oosten rijksch-hongaarsche net bij Pristina tot stand komt. De zaak is in handen van den ministerraad gesteld die besloten heeft eene commissie van officieren uit den generalen staf te benoemen om de lijn uit een stra tegisch oogpunt te onderzoeken. Bulgarije. De regeering had zitting in de Dooau- conferentie verzocht en een gedelegeerde naar Londen (rezonden, maar toen de conferentie dezen liet weten dat hij ziine aanvraag moest indienen door tusschen- komsfc van den turkscben gezantheeft zij geprotesteerd, daar zij aan zulk een tusschenpersoon hare belangen niet wilde toevertrouwen. ZWITSERLAND. Tot gezant te Parijs is benoemd dr. Lardy, sedert 1868 eerst als secretaris later als gezantschapsraad aan het zwitsersche gezantschap aldaar verbonden. EGYPTE. Kolonel Stewart seint uit Khartoem dat Obeïd op 17 Januari in handen van den valschen profeet gevallen is. Onder de volgelingen van laatst genoemde heerscbt echter groote verdeeldheid zoodat velen zich bij het egyptische leger zullen aansluiten zoodra dit nadert. Khartoem verkeert niet in gevaar. VEREENIGDE STATEN. Bij Braidwood in Illi nois is in eene steenkolenmijn door overstroomingen eene verzakking veroorzaaktten gevolge waarvan 60 a 70 personen het leven hebben verloren Te Jeffersonville is ten gevolge der cverstrocmingen, den 15 een groot getouw ingestortwaarbij 7 der be woners zijn omgekomen. Bij Galion in Ohio is den 17 een trein ontspoord, ten gevolge waarvan 4 personen omkwamen en 15 an deren waaronder 3 doodelijk gewond werden. De Senaat heeft den 21 de nieuwe tariefwet aange nomen met 42 tegen 19 stemmen. De goedgekeurde amendementen bedoelen het heffen van een recht van 2% cent per pond van gegalvaniseerd plaatijzer en staal. De amendementenstrekkende tot verhooging der rechten op verschillende soorten van wol zijn verworpen. Men gistdat de binnenlandsche inkom sten door de wijziging van het tarief in een gewoon jaar met 25 miljoen dollars zullen verminderen. Uit Hongkong wordt de schipbreuk gemeld van bet oorlogschip Ashuelot. 11 Man der equipage zijn daarbij omgekomen. ZÜID-AFRICA. De zoeloes, die, ook van veraf gelegen plaatsen opkomen om Cetewayo te bezoeken, zijn zeer verbitterd over het verdoelen van hun land, hetwelk zij terecht of ten onrechte toeschrijven aan den invloed van sir Theophilus Shepstone. Cetewayo bekomt het gebied over de streken, tot dusver door 6 opperhoofden bezeten en gedeeltelijk dat van een zevenden. Usibepu, die onafhankelijk blijft en voor het ai' te stane gebied dat vaa een ander hoofd be komt. Ook bet thans onder John Dunn en Hlubi staande gebied blijft zelfstandig. Het fort bij Mapochs sterkte werd den 11 Januari door den bliksem getroffen waarbij één man gedood en 28 gewond werden. Laatstgenoemden zijn bijna allen hersteld. Het opperhoofd Magaliedie slechts een gedeelte van zijn contingent gezonden had dat later weder terugkeerdeheeft 100 p. st. in geld en meer manschappen gezonden. Aan de sterkte de Hel zijn verscheidene kaffers gevangen genomen en gedood. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 20 is ingekomen een wetsontwerp, goedkeurende de toetreding van Nederland tot de verlenging van den proeftijd der gemengde rechtbanken in Egyptetot uiterlijk 1 Febr. 1884. De beraadslagingen werden be gonnen over het voorstel der regeering om eene 3. p.c. geldleening aan te gaan van 60 miljoen 45 ten be hoeve van N. Indie en 15 ten behoeve van Nederland. Den 21 zijn wetsontwerpen ingekomen houdende nadere voorziening omtrent het muntwezentot uit gifte van muntbiljetten en tot wijziging van hoofdstuk ken VII A en B dec staatsbegrootiug. Op art. 1 der leeningswet werd met 57 tegen 20 stemmen aangeno men een amendement van den heer Gleichmau om de leening tot een 4 p. ets. fonds te maken en haar af te locsen niet door inkoop maar door uitloting a pari. Een amendement van denzelfde om het gewijzigd art. 5 der regeering te vervangen door 3 nieuwe artikelen 4 5 en 6, werd goedgekeurd met 69 tegen 8 stemmen. Zij bepalen nominale aflossing bij openbare uitloting der schuldbekentenissen jaarlijks tot een bedrag van t. h., en dat de Staat tot vroegere of meerdere af lossing ten allen tijde bevoegd blijft. Een amendement van den heer A. v. Dedem, tot weglating der bepaling, dat het recht tot opvordering van het kapitaal der af losbaar gestelde stukken vervalt 10 jaren na den dag der aflosbaarstelling werd met 51 tegen 26 stemmen verworpen. Desgelijks met 64 tegen 8 stemmen een amendement van den heer Keuchenius op art. 8 ten einde het bedrag van 45 miljoen ten laste van N. In- die te verminderen met het voordeelig verschil der ko loniale ontvangsten en uitgaven hetwelk de begroo- tingsrekeningen van elk sedert 1878 afgesloten dienstjaar zullen aanwijzen. Het ontwerp werd aangenomen met 59 tegen 18 stemmen waarna de Kamer tot den 24 uiteen ging. Den 16 werden eenige egmonders onder het helmsteken verrast door 2 jachtopzieners. De een met name K. Bakker trachtte hen te achterhalen maar ontving van een der vluchtenden met een graaf een hak over het bovenhoofdzoodat hij bewusteloos neerviel. De tweede opziener vervolgde de egmonders, maar moest door 4 man met hunne graven gedreigd, bet opgeven. Naar zijn kameraad teruggekeerd kon deze weder opstaan. De geneesheer te Egmond a. d. Hoef heeft de wond toegenaaid. Den 16 zijn uit Castricum gevankelijk naar Alk maar overgebracht 2 mannendie den vorigen dag een winkellade gelicht hadden. De gemeenteraad van 's Heerenberg heeft den 10, beschikkende op een adres van het meerendeel der be volking houdende verzoek om terug te komen op het besluit, dat eene stoomtramverbinding Doetincbem 's HeerenbergEmmerik niet in het belang der be trokken gemeenten is met 6 tegen 5 stemmen bij zijn vroeger besluit volhard. De heer S. Heinis notaris te Westzaan, is den 17 wegens krankzinnigheid overgebracht naar Meeren- berg. Den 18 is van de stoomtramlijn 's Hertogenbosch Helmond, in 1881 tot Vught geopend, het gedeelte Vught Hintum Berlicum Heeswijk Dinther Veghel op feestelijke wijze ingewijd. Eene voorstelling, den 18, door de vereeniging „Bur gerkring" te Hoorn heeft zuiver p. m. 130, eene uitvoe ring door de gymnastiekvereniging „Claudius Civilis" te Leeuwarden zuiver ruim 150 voor de hulpbehoeven den door de ramp te Muiden opgebracht. Ook de vrouw van den arbeider T. Wilpe te Schagen die een aan typhus lijdend meisje, dat in de nabijheid barer woning in elkander zakte had opgeno men en verzorgd is den 18 aan die ziekte bezweken. De brandstofdoor de jeugd te Schoorl bijeen gebracht voor een vreugdevuur op 's Konings verjaar dag is in den nacht te voren door een baldadig per soon in brand gestoken. De heer J. Zwakman zorgde echter, dat 's avonds een nieuwe voorraad voorhanden was, en onthaalde bovendien de kinderen in het locaal van den heer Kriller op chocolade krentenbrood en koek. Beschonken mariniers te Amsterdam hebben in den avond van den 19 vechtpartijen met elkander burgers en de policie gehad. 3 Agenten werden door sabelhouwen belangrijk verwond een burger kreeg een messteek in de borst en ook verscheidene mariniers bekwamen verwondingen. Eenigen der belhamels zijn gearresteerd. Ook te 's Gravenhage hebben militairen in dronkenschap misbruik van hunne wapenen gemaakt. Veel moeite gaf aan policie en militaire patrouille een troep van meer dan 100 grenadiers die tegen den zin van den tapper een kroeg wilden binnendringen. De geldelijke belooningen aan militairen te Naarden, die bij de ramp te Muiden dienst hebben gedaan, zijn op 's Konings verjaardag uitgereikt. De sergeant-ma joor en de adjudant-onderofficier ontvingen f 15 de sergeanten en fouriers f 10 de korporaals 5 en de manschappen f 3. Bovendien werden aan hen die zich hebben onderscheiden extra-belooningen van 5 tot f 25 uitgereikt. Den 19 is het gelukthet val der ÏJselbrug te Kampen los te krijgen en te verwijderen zoodat nu de doorvaart voor booten en schepen weder vrij is. In den nacht van 1920 is een hooiberg toe- behoorende aan W. Bade, gemeente Vrijenban, in brand geraakt en beeft het vuur zich medegedeeld aan eene schuur, waarin een 50tal schapen in de vlammen is omgekomen. Aan bet ministerie van justitie is den 20 aanbe steed het bouwen van een cellulaire gevangenis te 's Gravenhage en te Breda voor beiden waren laagste inschrijvers de heeren A. S. en J. Scbaafsma, te Har- lingenvoor die te 's Gravenhage a f 488,800 en voor die te Breda a f 538,480. Het hotel "Willem Barendste IJmuiden, is den 20 in publieke veiling verkocht aan den heer Scholten, te Haarlem, voor f 19,700. In het onlangs opgerichte diaconie oude man nen- en vrouwenhuis te Winterswijk heeft men den 20 's morgens 2 oude mannen in een kamertje dood in hun bed gevonden gestikt naar het schijntdoor het niet behoorlijk dicht draaien der gaskraan. De gemeenteraad van Gouda heeft den 20 aan- nomen het voorstel van B. en W-, tot aanleg van een plantsoen op het onbebouwde terrein aan de Crabeth- straat in de nabijheid van bet spoorwegstation. Den 20 is aan het ministerie van koloniën ten dienste der staatsspoorwegen op Java, aanbesteed de levering vana. en b. ijzerwerk voor perronoverdek kingen luifelsgoederen- en locomotievenloodsen c. den metalen bovenbouw voor 7 bruggen, d. 4 draai schijven van 12 ellen middellijn e. 31 draaischijven voor het havenemplacement te Tandjong Priok. Minste inschrijvers waren a. L. J. Enthoven en Co. te 's Gra venhage f 12482, b. A. en V. Hallot te Leuven, f 15700, c. dezelfden f 2850, d. wed. A. Erederiks te Luikf 11795, e. A. en Y. Hallot te Leuven f 19725. Door de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is den 20 te Utrecht aanbesteed het maken van eene overdekking der laadplaats op de station En schede waarvoor laagste inschrijver was de heer G. Boerstoel, te Bruinmen voor 176S3. IiX d «provincie Groningen zijn meer dan 200 personen dupe geworden van het zoogenaamd Generaal Correspondentiekantoor van J. v. d. Berg dien zij 3 hadden overgemaakt om kosteloos naar Ameriea te wor den vervoerd. Te Ameland is op het strand gespoeld eene nog levende potvisch van omstreeks 10 ellen lengte. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den dood van bet 9jarig dochtertje van A. B. te Geertruidenberg dat volgens het openbaar gerucht vaak hevig door de moeder gekastijd en met een stukgeslagen armpje begraven zou zijn. Even als aan Doornspijk is aan eenige andere geldersche gemeenten toegestaan, het aantal vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein te beperken tot beneden het wettelijk maximum. Thans worden de gemeentebesturen in de overige provinciën, waar het getal vergunningen eveneens beneden bet maximum is gedaald door de commissarissen des Ko nings uitgenoodigd om het in Gelderland gegeven voorbeeld te volgen. De heer J. Sehuttevaer predikant te Ursem, is beroepen te Baarland. Ds. P. v. Wijk 'nersteld-luth. predikant te Enk huizen heeft bedankt voor het beroep naar de evang.- lutb. gemeente te Gouda. De Nederlandscbe Harddraverij- en Renvereeni- ging heeft in L882 ontvangen 69,971,36$ en uitge geven f 78,820,67*. De rechtbank te Leeuwarden heeft den heer mr. J. M. d. W. en zijn oudsten zoonwegens mishande ling van den atalbouder Kubbertsdie op betaling eener rekening had aangedrongenveroordeeld ieder tot f 26 boete en den jongsten zoon vrijgesproken. Te Andijk zijn in 1882 geboren 96 kinderen overleden 26 personen en gehuwd 21 paren. In weer wil van het grooter aantal geborenen dan gestorvenen, vermeerderde de bevolking slechts met 19 zielen. Ds. Douma te Drachten heeft voor het beroep naar de christ.-geref. gemeente te Zaandam bedankt. De verhuring van den Assendelver zeedijk heeft dit jaar ongeveer f 800 minder opgebracht dan in 1882. De Groothertogin van Saxen-Weimar heeft aan het plaatselijk comité te 's Gravenhage voor de noor delijke ijszeevaart f 300 doen toekomen voor den aan staanden tocht der Willem Barends. Bij de doopsgezinde gemeente te Hoorn is tot predikant beroepen ds. P. Eeenstra Jr., te Nijmegen. Te Bovencarspel is in de vorige week het 25jarig bestaan van het leesgezelschap gevierd en bij dis ge legenheid aan den oprichter en bestuurder ds. E. M. Moorrees een geschenk met een album, waarin de namen der gevers aangeboden. Te Delfshaven is een kind van 3 jaren na een smartelijk lijden gestorvenomdat het gesnoept had uit een ketel kokende koffie. Tot onderwijzeres aan de openbare school te Heems kerk is benoemd mej. J. E. Rijkens. De christ.-geref. gemeente te Nijkerk heeft, krach tens een besluit van het classicaal bestuur te Amers foort opgehouden te bestaan. Te Dirksland hebben 2 leden van den gemeen teraad hun ontslag genomen wegens een geschil met den gemeente-veldwachter gedurende eene rederijkers voorstelling. Een hunner heeft om dezelfde reden be dankt voor het lidmaatschap der schoolcommissie. In het drentsche gehucht Schipboek is een put bij het buis van B. Krans moedwillig bedorven door het inwerpen van eene groote hoeveelheid peterolie. Schoon de put herhaaldelijk ledig en schoon gemaakt is was al die moeite tot dusver te vergeefs. Het departement Edam van het Nut heeft beslo ten om het lOOjarig bestaan samenvallende met dat der Maatschappij aanvankelijk het Edamsche Genoot schap genoemd en den hoofdzetel te Edam hebbende op feestelijke wijze zelfstandig te gedenken. De gemeenteraad van S. Maarten heeft de jaar wedde van den hoofdonderwijzer te Eenigenburg met f 100 en van dien te Valkoog met f 50 verhoogd zoodat zij nu gelijkelijk 875 bedragen. Tegen J. Kwint, blokwachter bij de Rijnspoor wegmaatschappij te Amerongen is proces-verbaal op gemaakt wegens het houden van eene geheime kroeg in zijn blokhuis. Tot hoofdingelanden van de Purmer zijn herko zen de heeren J. Blom en C. Visser Dz. Voor eene derde plaats moet herstemd worden tusschen de heeren P. Laan en J. Hovenier. Aan den hoofd-agent der Singer Maatschappij, den heer W. Kappelmeier magazijn houdende Kalverstraat 25 te Amsterdam (depot te Alkmaar, Langestraat 103), werdnadat hij er zich gedurende de laatste jaren in mocht verheugen enkele naaimachines ten dienste van 'sKonings hofhouding te leveren, thans vergunning verleend Z. M. wapen te voeren. 4 Raadsleden en 22 particulieren te Nijeveen onlangs bij adre3 den Koning verzocht hebbende om den burgemeester, den heer P. A. Derksniet weder te benoemen hebben thans 93 ingezetenen een adres in tegenovergestelden geest aan den minister van binn, zaken gezonden. Voor het leveren en stellen van den bovenbouw der vaste bruggen in de nieuwe toegangswegen bij de Kleine Draaisteeg te Rotterdam den 21 aanbesteed, was laagste inschrijver de firma D. A. Schretlen Co. te Leiden voor f 39,850. 5e. klasse, 21 Februari, 6e. lijst. Den 19 ontvreemde een onbekende uit den win kel van den heer Toepoel een paar pantoffels waar mede hij zich naar het policie-bureau begaf, om een onderkomen in de gevangenis te krijgen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 21 benoemd tot hoofd van een der openbare scholen den heer J. Stamperius en tot derde onderwijzeres aan die scholen mej. H. C. J. D. v. d. Busche, beiden alhier. De ooievaar is reeds teruggekomen op het land van den heer Stikkel alhier. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 20 Eebr. Jannetje, D. van Cornells Pieter van 1 raneker en Catharina Pels. 22 r Agatba AnnaminaD. van Johannes Balder en Jo hanna Meijer.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3