Vijf en tachtigste Jaargang. FEUILLETON. No. 24. ZONDAG 25 FEBRUARI. 4> DE STER REK ANTHOLDS, Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaal uit twee bladen. EERSTE BLAD. #fficiëel (6cöceïtc .lacht- en Hschacten. Nationale Militie. Cursus ter opleiding van Hoofdonder wijzers en Hoofdonderwijzeressen te Alkmaar. Buitenlanb. UklIURMHi: CO R U T. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer ƒ0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOONS De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekend dat ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn, blanco-aanvragen ter bekoming van jacht- en vischacten, dienstjaar 1883)84. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 21 Eebruari 1883. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de Militieraad in dit district zijne eerste zitting, be stemd tot bet onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen dezer gemeente, zal houden ten raadhuize der ge meente HOORN, op Maandag, 12 Maart e.k., des voor middags ten 11% nre. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Vebr. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter alge meene kennisdat hij op Donderdag1 Maart e.k., 's nam. 6 uur, ten raadhuize zitting zal houden tot het ontvangen der getuigen voor de bewijzen van broederdienst en van eenigen zoon. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 23 Eebruari 1883. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij, naar aanleiding van art. 9 der verordening tot invordering der belasting op de honden, door den Raad vastgesteld 20 September 1880, de noodige personen hebben aangesteld tot bet opvangen der bonden niet voorzien van het kenteekenin art. 4 dier verordening genoemd dat nu weder 6 hondenniet voorzien van het kenteeken ter beschikking der politie zijn gesteld en overgebracht naar het terrein der gemeente-reinigingalwaar zij gedurende 2 da gen beschikbaar zijn, onder vertoon van het kenteeken hiervoren genoemd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 24 Eeb. 1883. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De lotelingen hieronder vermeld worden opmerkzaam gemaakt, dat bij gemis van de noodige opgavende door hen aange vraagde vrijstelling geen voortgang kan hebbenals No. 7 ASJES, 11 VAN DER KAMP, 39 SONNEVELT, 86 HENNEKE, 90 PRINS, 91 NICTERS en 95 N1B- BERING. POLICIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende gevondene voorhandeneene huisdeurzes mud tarwe, eene zwart lederen damestasch, een zilveren naaldenkoker, een onderstuk van een goud oorbelletje, eene portemonnaie met eenige centen, een zwarte hond met witte borst, eene porte monnaie, waarin eenig geld en lombardbriefje, eene zak haver, een knipmes, eene grijze das en twee polderkruiwagens. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Januari 1883: G. KaikhovenH SchuurinkJ. Meijer, A. van Leersem J. Tuinman, A. Kabalt, J. A. van Lit, Ooliever, Mej. M, HonerkampMej. H. van der Ster, Mej. M. Stam, Amster dam; Mevr. A. C. van Voort, 's Gravenhage; J. Smit, Haar lemP. Bakker, P. Smit, Noordscharwoude; A. van der Bent en Zn., Rotterdam D. Streutker. Uit Dirkshorn Krantz, Haarlemmermeer; Rutgers, Kalverdijk. i Noordscharwoude: J. Toes, Langendiik. Na hetgeen ona blad in zijn nummer van 7 Februari j. 1. omtrent dit onderwerp mededeeldewas het te verwachten dat de belangstelling in deze zaak zich vrij a'gemeen zou openbaren. Naar wij vernemen, werd de oproeping tot deelneming dan ook door tal van aanvragen beantwoord, voor een groot gedeelte uit deze gemeentemaar ook van elders afkomstig. Dien ten gevolge werden door den schoolopziener in het district Haarlem maatregelen tot uitvoering genomen. Deze maatregelen betroffen allereerst bet vinden van de personenaan wie met vol vertrouwen de gewichtige en moeilijke taak van het onderwijs kon worden opgedra gen. Hij is hierin naar wenach geslaagd, 't Is hem trouwens gelukt de heeren Dr D. A. Kerkhoff, Dr. H. A. Waalewijn H. de Vries Wz., J. J. Terwen, E. M. van Soest, W. Verbeet, leeraren aan de R. H. B. S., benevens de heeren H. van den Berg en W.S. P. Hoff, Hoofden van Scholen alhier, aan den cursus te verbinden. Het is niet zonder nadruk dat wij al deze namen noemenomdat zij een waarborg opleveren dat het onderwijs aan hoogst bekwame handen is toe vertrouwd. Bovendien zijn de uren zóó geregeld dat alle onderwijzers en onderwijzeressen zoowel uit Alk maar als omliggende gemeenten van alle lessen gebruik kunnen maken. Behoudens kleine wijzigingen, die later noodig mochten blijken, zullen de beide studiejaren worden gecombineerd en op eiken Woensdag onderwijs ontvangen van 12 ure in kennis der nat. van den hr. dr.Waalewijn. 2—3 wiskunde H. deVries Wz. 3—4 „wiskund aardrijksk.,, dr. Kerkhoff. 5—6 ned.taal&letterk. E. M. v. Soest. 7 nat. aardrijksk. J. J. Terwen. 78 kandteekeneu W. Verbeet. op eiken Zaterdag van 1—2 uur in ned. taal en ietterk. v/d. hr. E.M.v. Soest. 23 kennis der natuur dr. Waalewijn. 34 opvoed, en onderw. "W. S. P. Hoff. 5—6 rekenen H. v. d. Berg. 6—7 bandteekenen W. Verbeet. 78 opvoed en onderw. W. S. P. Hoff. Met iin uur rust (45) zullen de beide namiddagen geheel aan het onderwijs worden gewijd. Vermits het belang van vele deelnemers medebrengt, dat met de opening van den cursus niet langer worde vertraagd hoopt men de lessen reeds in het begin van Maart een aanvang te doen nemen. Wij maken hier van melding, opdat dc onderwijzers en onderwijzeressen, te Alkmaar cf elders woonachtig, die alle of eenige lessen wenschen te volgen, zich beijveren hun verlangen ten spoedigste kenbaar te maken aan den heer schoolopziener in het district Haarlem te Haarlem. G-dijk bij Reglement is vastgesteld, betaalt elk deel nemer voor het bijwonen van den volledigen cursus f 25 terwijl voor hem of haardie het onderwijs slechts in één of twee vakken wenscht bij te wonen, de geldelijke bijdrage is gesteld of f 15 's jaarste vol doen in vier termijnen. Voor het bijwonen der lessen in meer dan twee vakken wordt dezelfde bijdrage als voor den volledigen cursus vereischt. Deze gelden moeten bij den aanvang van elk kwartaal worden ge stort in handen van den leeraar die met de admini stratie is belast. Aan den cursus of enkele lessen van den cursus kan ook worden deelgenomen door bendie de acte van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres bezitten. Wij vleien ons, dat deze mededeelingen zullen strek ken, om eene opleidings-inrichting, die op 't verzoek en in 't belang van de onderwijzers en onderwijzeressen zeiven is in liet leven geroepen, aan hare bestemming te doen beantwoorden. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft den 21 met algemeene stemmen de verordening, betreffende het ver- bod van het invoeren van varkensvarkensvleesch en worsten van americaanscben oorsprong aangenomen. De te Berlijn vergaderde duitsche Landwirthschafsrath heeft besloten zich tot de regeering te wenden, teneinde e°ne betere regeling van den toestand der duitsche visscherij te verkrijgen. Punt 6 van dat besluit luidt: dringend gewenscht, en noodzakelijk in het belang van de duitsche Rijnzalmvisscherij is hetdat er een einde kome aan de verkeerde regeling in Nederland door het sluiten van de noodige verdragen. Onlangs hadden te Jena op éénen dag 21 tweege vechten tusschen studenten plaatswaarbij gebruik gemaakt werd van vuile sabelstengevolge waarvan bij bijna alle studenten bloedvergiftiging ontstaan is. Drie hunner zijn reeds overleden en 12 gevaarlijk ziek. Peuisen. Huis van Afgevaardigden. Den 20 werd de post van f 9600door de regeering aangevraagd voor reis- en verblijfkosten en presentie-gelden voor leden van den pruisischen economischen raad met 177 tegen 165 stemmen geweigerd. De meerderheid was van oordeel dat het niet aanging, zijdelings bij de be grooting de hervorming van dien raad in een dnitschen te bekrachtigen nadat de rijksdag tweemaal die her- Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. II. Ondanks de schikking die op grond van de weder- zijdsche belofte schijnbaar tusschen vader en zoon was tot stand gekomen bleef er toch tusschen beido een kloof bestaan die zich niet liet wegnemen. Baron Anthold was voor zijn oudsten zoon nooit een liefdevol vader geweestde schroomvalligeweinig schoone knaap, die veel op zijne overleden moeder ge leek maakte steeds bij hem de herinnering aan haar levendig eene herinneringdie hem onaangenaam waswant Anthold had zijne eerste vrouw nooit lief gehad. Gehoorzamende aan den wil zijns strengen vaders, had hij het leelijke meisje gehuwd, ten einde zich met een der voornaamste geslachten des lands te verbinden: bij had moeten afstand doen van eene liefde, en daarvoor was hem eene vrouw opgedrongen, die hij misschien juist hierdoor haatte in den grond zijner ziel. Hij had eenige jaren in een ongelukkigen echt met haar geleefd, de geboorte van een zoon bad den huiselijken vrede niet kunnen herstellen en zelfs na den dood der ongelukkige vrouw kon de baron zijn afkeer tegen haar niet overwinnen. Die afkeer tegen de moeder ging over op den zoon, die naar lichaam en geest het evenbeeld zijner moeder was. Wanneer het kind zijn vader met zijne donkere oogen zoo ernstig en peinzend, bijna met een somberen blik aanzagmeende de baron dat de overleden moe der hem nog uit de oogen van het kind aankeek dezelfde verwijtende, donkere blik had bij de huiselijke twisten zoo vaak op hem gerust. Hij kon den knaap niet om zich heen dulden hij liet de opvoeding aan eene oude dienstbode over. Nooit had hij een vrien delijk woord over voor bet leelijke, weinig beminnelijke kind wanneer hij nu en dan op hem lette was het slechts om hem te bestraffen over een of andere ondeu gendheid die de meid hem was komen mededeelen. De kloof tusschen vader en zoon werd nog grooter, toen de baren kort na den dood zijns vaders her trouwde. Hij kon nu vrij de neiging zijns harten vol gen die hij met geweld had moeten onderdrukken. Zijne excellentiede geheimraad Baron van Anthold de harteloozestrenge aristocraat zou nooit hebben gedulddat een zijner zoons een burgelijk meisje trouwde en de zoons hadden wel zooveel ontzag voor hun vader, dat zij het niet waagden hem ongehoorzaam te zijn; na zijn dood echter waren zij vrij, baron Robert kwam tot zijne eerste liefde terug Johanna Soechling, de schoone dochter van een rijk fabrikantwas hem trouw gebleven, zij had talrijke aanzoeken afgeslagen met vreugde volgde zij hem als zijne gade naar slot Warnitz. Evenals voor zijn eigen vader was Herman ook voor zijne stiefmoeder eene altijd hinderlijke herinnering aan zijn overleden moeder; de haatdie Johanna Soechling tegen haar benijdde mededingster gekoesterd had, ging over op den knaap en de haat groeide aan hoe ou der Herman werd. De afkeer, die de barones tegen haar stiefzoon voedde, scheen niet geheel zonder rede te zijn ook de stuur- sche knaap toonde haar steeds zonder eenige terug houding dat zij hem noch liefde noch achting inboe zemde. Hij vergold haat met haat. Ook door de strengste straf kon de baron Herman er nooit toe bren gen om zijn moeder een vriendelijk woord te gunnen. Onwillig deed de knaap, wat hem gelast was, het was een plichtdien bij vervulde zooals ieder anderde geestelijke had hem geleerd dat gehoorzaamheid tegen over de ouders een plicht van het kind was daarom gehoorzaamde hijmaar tot liefde kon hij zich niet dwingen noch tegen zijn vader, noch tegen zijne stief moeder, en huichelen kon hij niet. Hij gaf zich zoo als hij was zonder eenige terughouding toonde hij zijn diepen afkeer tegen de schoone vrouw, die er aan gewoon wasdat iedereen hare schoonheid huldigde. De baron deed nooit eene poging om zijn oudsten zoon door liefde tot zich te trekken en de slechte ver standhouding tusschen dezen en zijne vrouw beter te maken hij was te zwak van karakter, om den afkeer, dien hij zelfs tegenover den knaap koesterde te over winnen hoe minder hij van den zoon hoorde of zag des te liever was het hem hij liet diens opvoeding geheel over aan den ouden dorpsgeestelijkewien hij hem voor het eerste onderwijs had toevertrouwd. Zoo leidde Herman in zijns vaders slot als knaap een treurigvreugdeloos leven hij was stuursch en onvriendelijkeen verlegenonaangenaamleelijk kind en toch zat er in dien knaap een naar liefde dorstend harttoch. leefde er in hem een diep innig gevoel, dat zich overal uitte, waar het niet kunstmatig werd onderdrukt. Den ouden geestelijke toonde Herman steeds een levendige dankbaarheidgaarne leerde hij van hem zonder zich ooit te verzetten gehoorzaamde hij en de gouden spreuk van den waardigen, ouden man „Wees steeds waar tegen u zelf en tegen de wereld", volgde hij met eene ijzeren consequentie en nauwgezetheid. Dat hij ook vriendelijkzacht en beminnelijk kon zijn toonde hij tegenover zijn vijf jaar jongeren stief broeder Hans den verwenden lieveling zijner ouders. Hij voelde voor den knaap een roerendeteedere liefde en Hans beantwoordde die van geheeler harte. De beide broeders waren onafscheidelijke speelmakkers. Tegen Hans toonde Herman zich nooit boos of eigen zinnig met vreugde vervulde hij iederen wensch die de jongere broeder mocht kenbaar maken, daarentegen vereerde Hans ook zijn broeder Herman boven alles en luisterde hij veel meer naar hem dan naar zijne moeder of zelfs zijn vader. Meende hij, dat zijn Her-

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1