vorming met groote meerderheid had afgestemd. Na de uitdrukkelijke verklaring van den rijksdag, dat hij den invloed van zulk een raad op de duitsche wetge ving met verlangde, moest het pruisisehe Huis van afgevaardigden den rijksdag niet tegenwerken. Den 21 is bij de beraadslaging over het ontwerp ter opheffing van de vier laatste klassen der Klassensteuer het hef fen van een vergunningsrecht op den verkoop van geestrijke dranken en tabak, als vergoeding voor ge noemde opheffing verworpen. Den 22 werd de begrooting voor eeredienst in be handeling genomen. Yon Schorlemer-Aist en Windhorst verklaarden voor de katholieken volledig herstel van den vroegeren toestand te verlangen. Windthorst be schuldigde de regeering, de oorzaak te zijn van den strijd op kerkelijk gebied daar zij het met de vredes onderhandelingen niet ernstig meende. Zijn verlangen was, de school onder de kerk. De regeering wilde den vrede niet, ofschoon de grijze vorst op Duitchland's troon dien wenschte. De minister van eeredienst kwam op togen de poging, om op kunstmatige wijze twee dracht te zaaien tusschen den Keizer en zijn ministerie. Hu verhinderde het oprichten van christelijke scholen metalleen wilde hij bepaalden invloed der geestelijk heid in het algemeen beletten. Windthorst's vraag ot de onderhandelingen met de Curie al dan niet af gebroken waren zou hij niet beantwoorden in den zin waarin die vraag gesteld was. Den 23 antwoordde de minister van eeredienst op eene vraag van Windthorstdat de briefwisseling tus schen den Paus en den Keizer voortgezet werd de laatste brief van den Paus was beantwoord. De beleefd heid verbood aan dat schrijven openbaarheid te geven, voordat de Paus zelf dien kende. Hambubg. De „Bürgerschaft" heeft bij eindstemming, mee 134 tegen 13 stemmen het bekende bemiddelings voorstel betreffende de aansluiting bij het Tolverbond aangenomen. De senator Petersen verklaarde, dat er uitzicht bestaat op goedkeuring door den Senaat. ENGELAND. Den 15 stierf de sergeant Willem Hayes plotseling, terwijl hij voor het paleis der Koningin in W indsor de wacht afloste. De Koningin was door dit sterfgeval in hare onmiddelijke nabijheid zoo zeer getroffen dat zij beslootzijne begrafenis op den 19 bij te wonen. In een open rijtuig begaf zij zich met hare dochter Beatrix naar het kerkhof en liet uit haren naam een krans op de lijkkist leggen. Den 19 werd te Londen het lOjarig bestaan der „JNederlandsche Vereniging" aldaar feestelijk herdacht. De gezant, graaf van Bijlandt, was voorzitter van het door ongeveer 80 nederlanders bijgewoonde feestdat tot laat in den nacht duurde. De geldmiddelen der vereemging verkeeren in bloeienden staat. Lagerhuis. Den 22 werd op verschillende tot de regeering gerichte vragen geantwoord, dat hare voorstellen betreffende het Suez-kanaal over het alge meen gunstig ontvangen waren. Wat den Sultan van Turkye betreftwerd opgemerktdat hij geen recht- KanaaT g J'k belang had biJ de scheepvaart op dat Bij de voortgezette beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede, werd met 305 tegen 20 st. het ïersche lid O' Kelly geschorstomdat hij het gezag des Voorzitters in den wind sloegminister Eorster in de rede viel en hem een leugenaar noemde. Ieeland. De lagere volksklasse te Dublin is vreese- Jijk verbitterd tegen den verklikker Carey, 37 jaren oud en vader van 7 kinderen. Had niet eene sterke poli- tiewacnt zijn huis bewaaktdan was het zeker reeds omvergehaald: zijne vrouw gaat van politie-agenten vergezeld naar de kerk en zijne kinderen durven zich niet op straat te vertoonen. Veel belang wordt gesteld in de vraagof het landverbond met het moordenaars genootschap in betrekking stond. Het stilzwijgen van het parlementslid Parnell en zijne aanhangers geeft aan man een onrecht werd aangedaan dan kon de anders zoo zachte en toegevende knaap in heftigen toorn ge raken en niet zelden verzette hij zich openlijk tegen zyne moeder, wanneer deze onbillijk was tegenover Herman, De liefde der beide knapen voor elkander verzachtte de haat der barones tegen haar stiefzoon niet in het minst integendeel zij verhoogde dien. De ijdele vrouw voelde zich gekrenkt, dat baar lieveling zulk eene innige gehechtheid voor zijn stiefbroeder aan den dag legde zij was eenigermate ijverzuchtig op dezen en zij wist daarom haar zwakken gade te bewegen om den haar zoo hatelijken knaap uit het slot Warnitz te verwijderen. Herman werd naar de stad in de kost gedaan om daar het gymnasium te bezoeken. De barones hoopte door de scheiding Hans van zijn broeder te vervreem- den de liefde tusschen beide broeders werd er echter zoo mogelijk nog grooter door. Zij schreven elkander .ange brieven en als de vacantie kwam en Herman voor onafsdleideHjlT hU'S teruSkeerde> waren zij geheel De baron had ter wille zijner gemalin Herman gaarne ook gedurende de vacantie van het slot willen verwij derd houden, maar tegenover de wereld moest de schijn behouden blijven dat tusschen vader en kind een goede verhouding bestond niet te zeer in het oogvallend mocht de oudere zoon uit de eerste echt tegenover zijn stiefbroeder worden achteruitgezet. Hierin moest ook de barones zich schikken, daarvoor stelde zij zich echter in ruime mate schadeloos, door, wanneer zij maar kon, Herman te krenken en te kwetsen, wan neer bij op slot Warnitz een bezoek bracht. De baron liet haar begaanhij mengde zich niet in de twisten tusschen stiefmoeder en stiefzoon hij nam Herman niet in bescherming, maar hij krenkte hem ook niet met opzet. Zijn vroegere haat tegen zyn zoon had zich verzacht en had voor onverschilligheid plaats gemaakt. De baron bekommerde zich weinig of niets om Herman. Evenals vroeger de geestelijke Erdmann, leidde du de directeur van het gymnasium Harder, sommige bladen aanleiding tot eene bevestigende beant woording. Tot de ontdekking der zaak heeft de vol gende in Indie vroeger opgedane ondervinding zeer gunstig medegewerkt. Ieder verdachte werd afzonderlijk verhoord en na zorgvuldige vergelijking der aldus ver kregen antwoorden moest ieder der verdachten de verklaring van zijne medebeschuldigden voorlezen. Som migen verschrikten zoo van de bewijzen die de politie tegen hen scheen te hebben dat zij dadelijk mede deelden hetgeen zij wisten. IR ANKRIJK. Den 20 is op de begraafplaats Montmartre te Parijs, r.aast het graf des dichters, het lijk der weduwe van Heinrich Heine ter aarde besteld. Zij was 68 jaren oud geworden en langen tijd lijdende geweest. Den 27 wordt Victor Hugo 81 jaren. Zijne vrien den zullen hem bij die gelegenheid een feestmaal aan bieden. In de vorige week is te Parijs eene vrouw overleden, die den ouderdom van 100 jaren en 20 dagen bereikt had. Zij was nimmer ziek geweest en had een paar dagen vóór haren dood nog hare dagelijksche wandeling gemaakt en toen koude gevat. Zij kon alleraardigst vertellen over de door haar bijgewoonde gebeurtenissen. Een harer geliefkoosde verhalen was de beschrijving van de kleeding der dames, die in 1810 als gasten de hu- welijksinzegening van Keizer Napoleon met Maria Louise v. Oostenrijk bijwoonden. Gedurende de zevende week van dit jaar werden te Parijs geboren 1380 kinderen739 jongens en 441 meisjes. Hiervan waren 999 wettige en 381 onwettige geboorten. 67 kinderen werden echter dadeliik als wettig erkend. 358 huwelijken werden voltrokken. Er hadden 1206 sterfgevallen plaats, o. a. 55 aan dyphteri- tis tegen 43 in de vorige week 39 aan typhus 14 aan pokken 14 aan mazelen en 6 aan kraamvrouwen koorts. Longteering eischte 214 slachtoffers en 33 per sonen stierven door zelmoord of een noodlottig toeval. 14 Bisschoppen zijn voor den raad van state ge roepen wegens het afkondigen van de besluiten der pauselijke commissie voor den index betreffende bet bekende handboek van Paul Bert en andere geschrif ten, volgens de regeering eene handeling in strijd met eene wet van 1840volgens welke hare machtiging uitdrukkelijk gevorderd wordt voor het openbaar maken van pauselijke besluiten en voorschriften van dien aard. De bisschoppen verdedigen hunne handelwijze wegens het dringend gevaar, dat die verboden boeken gebr°uikt zouden worden op scholen, door kinderen van geloovigen bezocht. De Temps bevat een scherp artikel tegen Engeland omdat het Erankrijk uitgesloten heeft van deelneming aan de hervormingen in Egypte en, om daartoe te ge" rakenpartij getrokken heeft van de onvastheid der regeering, de herhaalde veranderingen van de ministe- riën de verwarring bij de wetgevende macht en de verlamming in staatszaken. Het is geen verontschul- diging, maar een verzwarende omstandigheid bij de beoordeeling van Egypte's gedrag. Dat rijk moge thans minachtend neerzien op eischen en bezwarenwelke thans hare voornaamste kracht verloren hebben het zal zich echter bedriegen als het dachtdat Erankrijk vergeten zal een al bizonder op verraad gelijkende daad eener bevriende mogendheid. De commissie uit den Senaatdie belast was met het onderzoek der sedert jaren aanhangige voorstellen betreffende het tweegevecht, heelt een wetsontwerp van 8 artikelen ingediend waarbij het tweegevecht straf baar wordt gesteld met gevangenis van eene maand tot een jaar en boete van f 50 tot f 500. Zoo er won- oen zijn toegebrachtworden deze straffen verdubbeld. Wordt een der partijen gedood, dan wordt de straf gevangenis van 1 tot 3 jaren en boete van f 250 tot f 2500. Ook worden straffen voorgedragen voor mede plichtigen en voor dagbladen die verslag geven van tweegevechten enz. bij wien Herman in de kost was, bijna geheel diens opvoedingde baron meende zijne plicht te hebben vervuld, wanneer hij prompt het kostgeld betaalde en zijne toestemming gaf, dat zijn zoon gedurende de vacantie op het slot Warnitz kwam uitrusten. Terwijl hij voor Hans groote sommen uitgaf, om det beste on derwijzers uit de stad naar slot Warnitz te* laten ko men, moest de rente van Hermans klein moederlijk erfdeel toereikend zijn, om in diens behoeften te voor zien. Alleen toen Herman naar de hoogeschool ging, werd hem een toelage uit zijns vaders kas verleend^ opdat hij als toekomstig diplomaat overeenkomstig zijn stand zich in de hoogere gezelschapskringen der stad bewegen kon maar deze ondersteuning trok de baron dadelijk in toen Herman de hem aanbevolen studiën varen lieten zich op de geneeskunde toelegde. De verhouding tusschen vader en zoon was door die laatste ongehoorzaamheid opnieuw spannender gewor den. De baron meende nu ten volle in zijn recht te zijn, om zijn zoon geheel aan zich zelf overtelatenhij was hiertoe te eerder geneigddaar zijne financiën ieder jaar meer in de war geraaktenen hij de tot nu toe verleende toelage aan zijn zoon besparen kon hij maakte zich echter niet geheel van hem los. Tot'een openlijk schandaal wilde hij het niet laten komen en evenals vroeger bracht Herman de vacantie bij zijne ouders door en sleet genoegelijke dagen in het gezel schap van Hansdie intusschen officier was geworden en het er steeds op toelegde dat zijn verlof met Her mans vacantie samenviel. De zwakke band tusschen Herman en het ouderlijk huis was ook gedurende zijne reis blijven bestaan. Hij had nooit van zijn vader eene ondersteuning gevraagd, de rente van zijn kapitaal en de opbrengst van eenige letterkundigen arbeid waarvoor hij in een groot blad plaatsing verkreeg, hadden hem voldoende in staat gesteld, om meest te voet verre reizen te maken. Eenige malen had hij die gestaakt, om een paar maanden met Hans op Warnitz te kunnen doorbrengen toen echter was hij de wijde wereld ingegaanom eindelijk door zijn vader uit Italië te worden teruggeroepen. Aan de statistiek der bevolking over 1881 worden de volgende bizonderheden ontleend. 838,828 personen overleden en 937,057 kinderen werden geborenin 1880 waren die cijfers 958,257 en 920,177. In 20 departementen was de sterfte grooter dan het aantal geboorten. 12 p.c. der kinderen was onwettig in het departement der Seine (waaronder Parijs behoort) evenwel 22 p.c. 282,079 huwelijken 3033 meer dan in 1880 werden gesloten. Sarah Bernhardt heeft zich weder verzoend met ha ren man Damala die eerst van plan was bij het leger dienst te nemen. Men zegtdat zij in gezegende om standigheden verkeert. Eélix Pyat spoort de kiezers van Belleville de be kende arbeiderswijk te Parijs, aan. Berezowski te kiezen tot lid der Kamer, omdat hij werkman, koningsmoor denaar en galeiboef is. Voorwaar eene mooie aanbeveling. De avondbladen van den 22 bevatten de volgende mededeeling van generaal Mac Adaras thans te Parijs, die verdacht wordt de geheimzinnige persoon te zijn, in het ïersche geding onder den naam van „Nommer'l" bekend „Bij deze richt ik tot u het verzoekop de nadruk- kelijkste wijze de verfoeilijke beschuldiging tegen te sprekentegen mij met betrekking tot het samenzwee- nngsgenootschap ingebracht. Ik heb heden het en- gelsche gezantschap verzocht een onderzoek in te stel- len en onmiddelijk maatregelen genomen om de bron dezer lasterlijke beschuldiging te ontdekken. Den 24 den verjaardag van het uitroepen der 2e fransche republiek zullen te Parijs twee feestmalen plaats hebben. Victor Hugo treedt bij bet eene als eere-voorzitter op. Van de nieuwe ministers, waaronder geen protestant iswaren 3 tot heden minder algemeen bekende per sonen. Martin Feuillee, 53 jaren oud, die van justitie, is de afgevaardigde, wiens rede in de vorige week zoo zeer de aandacht trok; hij was geruimen tijd voornaam auvocaat te Rennes als vrijwilliger in den fransch-duit- scheu oorlog verkreeg hij het ridderkruis van het legioen van eer; Charles Brun 63 jaren oud, die van marine en koloniën, is lid van den Senaat en scheepsbouw- mgenieur; bij is nooit zee-officier geweest; Mélise, minis ter van landbouw, is advokaat bij het hof van appélen een boezemvriend van Jules Eerry. Hij vertegenwoor digde met hem het departement des Vosges. Verheugt de republikeinsche partij zich vrij algemeen over het optreden van Jules Eerry en de handhaving van generaal Thibaudin als minister van oorlog, vooral de Gambet- tistische partij is met het nieuwe ministerie zeer in genomen. De République franyaise het hoofdorgaan dier partij komt daarvoor dan ook rond uit. Kamer. De minister-president Jules Eerry las den 22 de verklaring van het nieuwe ministerie voor. Het vraagt het vertrouwen der Kamer. Het zal de wet van 1834 toepassen door aan de prinsen elke betrekking bij het leger te ontnemen. (De linkerzijde juichte deze zinsnede levendig toe). De Republiek moet gewapend zijn tegen de partijen welke die ook zijn mogen. Men moet alle vraagstukken uit den weg ruimen welke de gemoederen kunnen prikkelen en aan de regeering het initiatief laten van al hetgeen haar rechtens toekomt. De dringende hervormingen hebben betrekking op de rechterlijke machthet militaire strafwetboek en hen die zich bij herhaling aan hetzelfde misdrijf schuldig' maken. De regeering zal onderhandelingen aanknoo- pen met de spoorwegmaatschappijen. Het bescherm heerschap over Tunis zal aan eene betere regeling onder worpen worden. De staatkunde tegenover het buitenland zal van vredelievenden aard zijn, doch onder handhaving van den rang, aan Erankrijk toekomende. Om die taak der regeering te vergemakkelijken, moet men aan Europa toonen dat de republiek zeker is van de toe komst en drie zaken tot grondslag heeft namelijk gezond verstand arbeidzaamheid en liefde voor voor uitgang. (Luide toejuichingen). Het was hem sinds lang geen geheim meer, dat de schijnbaar zoo schitterende omstandigheden zijns vaders innerlijk allen degelijken grond misten. Hij had op zijne reizen zijne landhuishoudkundige kennis trachten te vermeerderen en dit was hem te gemakkelijker ge lukt daar hij reeds als knaap zich er op had toegelegd. Juist omdat hij zijne vrije uren niet kon doorbrengen in het gezelschap zijner ouders en tot dat van de in specteurs en dienstboden was beperktwas het altijd eene uitspanning voor hem geweest, om met de inspec teur het veld in te gaan zoo was hij een flink land heer geworden en kon gemakkelijk zijne kennis in vreemde landen vermeerderen. Ieder jaar, dat hij Daar huis terugkeerde, vielen hem de teekenen van verval van zijns vaders bezittingen meer in het oog. Hij hoorde de klachten der inspec teurs dat er nooit geld was om noodzakelijke verbe teringen aantebrengen dat vaak het graan reeds ver- koen t wasvoordat het gedorschtde wol voordat zij geschoren was. De boschopziener vertelde hem, dat de bosschen op bjjna misdadige wijze werden misbruikt, de schapenfokkerij ging achteruit, de edelste rammen werden verkocht, maar niet door nieuw bloed vervangen. Hoe het mogelijk was geworden dat de vader zoo in schulden geraakte, kon Herman zich niet verklaren, maar dat het geschied waswas hem duidelijk. Wel was de baron nog altijd eigenaar van een uitgestrekte bezitting, die bij een nauwgezet bestuur groote opbreng sten zou verschaffen maar het kapitaal voor zulk een bestuur ontbrak. De goederen waren met schulden overladeD, de inspecteurs spraken openlijk uitdat op bevel van den baron nu het geheele bestuur hierop was ingerichtom zonder op de toekomst te letten zooveel geld als mogelijk uit de goederen te krijgen. Het verval ging met eene onzettende snelheid voort en de totale ondergang was vooruit te zien. Maar van de oorspronkelijke oorzaak kon Herman zich geen verklaring geven. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2