No. 24*. Vijf en tachtigste Jaargang. L 1883. ZONDAG 25 FEBRUARI. TTTSTIEEÏIDE: B1L.AD. Btmiewïaub, SYAATS-LOTEKtlJ. Ns. 2778, 8836 en 17948 1010, Ns. 802, 7029, 7661, 16305, 19227 en 20967 400, Ns 403, 5614, 6471, 6498, 13177 en 20516 200Ns. 3273, 7411, 8227, 9627 11466, 11880, 12032, 12400, 15992, 18864 en 20227 f 100. &tab0~!3etricfiteu.. 1A A T De afdeeling Opmeer en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw heeftin eene den 20 te Lammerscimag gehouden vergaderingbij acclamatie eene motie aangenomenwaarbij het hoofdbestuur in overweging wordt gegeven bij de regeering de noodige stappen te doen ten einde aan de kweekscholen voor onderwijzers leeraren voor landbouwkunde te erlangen, die bij de toekomstige onderwijzers de kundigheden kun nen ontwikkelen, welke voor het lager landbouwkundig onderwijs onontbeerlijk moeten worden geacht. De gemeenteraad van Amsterdam beoft den 21 besloten een hoofdcommies aan te stellen belast met de bewerking van de verslagen der raadszittingen en met de samenstelling van het Gemeenteblad in zijn geheelen omvang en goedgekeurd het algemeen plan van bebouwing der gronden van de naamlooze ven nootschap „Overtoom", gelegen in de Stads- en Gast huispolders, onder Amsterdam en Nieuweramstel. B. en Wvan 's Gravenhage hebben den 21 aan besteed het afbreken van eenige gebouwen, bchoorende tot het paleis aan den kneuterdijk hoogste aanbod van den heer J B. Schadée te Dordrecht, af 16,136; het bouwen \an een scheidiugsmum tusscben de ter reinen van dat paleis en de eigendommen der gemeente minste inschrijver de heer A. Plateel, voor f 2977. - De stationschef te Voorburg en zijn assistent heb ben den 20 bericht ontvangen dat zij wegens het bekende spoorwegongeluk, onmiddelijk uit hunne be trekking werden ontslagen. De gemeenteraad van Haarlem heeft deu 21, met 10 tegen 9 stem men, aan de Bell.-telephoonmaatschappij concessie verleend v.or de exploitatie gedurende 15 jaren van een telephoonnet in de gemeente. Onder de voorwaarden komt voordat de maatschappij op 10 verschillende plaatsen ten genoegen van B. en W. moet maken onderhouden en bedienen toestellen en verbin dingen, tegen vergoeding van 100 per post en per jaar. Op het verzoek om coneessie van J. W. A. Immink voor een stoomtram van Bloemendaol langs de Kleverlaan en over de Kennemerbrug tot den Jansweg, is besloten hem te berichten eene meer geschikte plaats voor ein- station aan te wijzen [de Kennemerbrug zou geheel vernieuwd moeten worden] en nadere inlichtingen te geven omtrent de breedte van de Kieveriaan met be trekking tot de bt hoefte van een stoomtram. In eene den 21 te Amersfoort gehouden bijeen komst van p. m. 200 ingezetenen waaronder 9 leden van den gemeenteraad, is, met algemeene stemmen op één na, terwijl 4 raadsleden zich buiten stemming hieldeneene motie aangenomen waarbij bet wensche- lijk wordt verklaard, de levering van het gas aan de gemeente en aan particulieren te doen plaats hebben bij publieke inschrijvingonder voorwaarden door den raad te bepalen. Aan den Walingdijk is den 21, door het schrikken van het paard een glazenwagen, waarin vier personen, omgeslagen en bijna geheel verbrijzeld. Het paard vloog in hollende vaart het gebroken lamoen achter zich aansleependedoor tal van nog kleine kinderen heen, naar Avenhorn, waar het bij den hoek tegen een hek zoo hevig werd gestuit, dat het onmiddelijk tuimelde en machteloos bleef liggen. De passagiers, uit de Ber- germeer komende, zijn er gelukkig goed afgekomen. Den 21 overleed te Amsterdam in ruim 71 ja rigen ouderdom de verdienstelijke kaarten- en steen- teekenaar Braakensiek. De heer J. J. de Hollanderhoogleeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda ontving den 21 bij gelegenheid van zijn 40jarig jubilé, van de officiereu, leeraren en oud-leeraren dier inrichting 2 fraai be werkte boekenkasten en van zijne oud-leerlingen in het O. I. leger 12 zilveren vorken en lepels, 2 dito visch- lepels 2 dito vlalepels en 2 dito presenteertrommels, Den 22 werd het 20Ojarig bestaan gevierd van bet diaconie-oudevrouwen- en mannen- en bestedeliu- genbuis (het z. g. bestjeshuis) der berv. gemeente te Amsterdam dat 878 verpleegden met 34 suppoosten herbergt. De groote zaal de receptie- en regenten kamers, de gang tusscben deze localen en de gezelschaps zalen waren fraai versierd, 's Voormiddags had eene godsdienstige viering plaats in de Nieuwe kerk wer- waarts de verpleegden zich deels te voetdeels in de daartoe door de Amst. Omnibusmaatschappij verstrekte omnibussen begeven hadden. De plechtigheid werd met psalmgezang geopend en besloten, de predikanten v. Son en Geselschap deden het voor- en nagebed en hielden korte openings- en slotredenen en de predi kanten ten Kate en Adriani spraken tusscben 3 koor zangen van weezen en kinderen der diaconiescholen gedicht door de heeren ten Kate en Hasebroek. Door da. v. Son werd medegedeelddat door een lid der gemeente eene inzameling was gedaan tot uitbreiding van het gebouw voor gehuwden welke f 12000 had opgebracht, 's Avonds was het gesticht uitwendig met gasde binnenplaats en de tuin met lampions verlicht. In de groote zaal werden 350 oude vrouwen in de mannenzaal de mannen, in de zalen voor zwakken en zieken mannen en vrouwen gezamenlijk en in hetin den tuin staande, bestedelingenbuis de daartoe behoo renden rijkelijk onthaald. Op de gaanderij der groote zaal luisterden de meisjes van het diaconieweeshuis door zang begeleid met orgelspel het feestmaal op, en het muziekcorps der weesjongens kwam beurielings de zalen opzoeken en de vreugde verhoogen zoodat zelfs de oude vrouwtjes aan het dansen geraakten. Op het feest is een gedenkpenning geslagen. Op eene den 22 te Kolhorn gehouden vergadering van Nut en Gezellig Verkeer, werd eene collecte ge houden voor de arme der plaats, welke 36,77 opbracht. - Den 22 is te Diemen aanbesteed het bouwen eener school met onderwijserswoning waarvoor laagste inschrijvers waren de heeren G. en W. Verhey, te Uithoorn voor f 33,261. In den avond van den 22 is aan den Meizerweg in de Beemster het lijk opgehaald van den heer G. Dudock organist te Goorn. Hij was een alleszins ge acht man waarom men vermoedt dat hem plotseling iets is overkomen. Den 22 is te Zaandambij het uitspitten der fundamenten van een huis dat bij de sluis aan den Hoogendjk gebouwd wordthet geraamte gevonden van een naar gissing 7jarig, kind. Aan het departement van marine werd den 22 aanbesteed het maken van 2 ijzeren zeekapen, met het stellen daarvan op het eiland Rottumeroog. Minste inschrijvers waren de heeren D. A. Schretlen Cie., te Leiden voor 8295. Een jongeling die den 23 met den stoomtram van Vlissingen kwam sprongtoen de tram nog in volle vaart was hij Middelburg er af en geraakte er onder waardoor hij zwaar aan linkerbeen en voet ge wond werd. Bij kon. besluit van den 23 is aan jr. mr. W. M. de Brauw op zijn verzoek eervol ontslag verleend als minister van koloniënen ziju aan den minister van marine tijdelijk de functiën van minister van kolo niën opgedragen. Bij Zr. Ms. besiuit van den 23 is tot raadsheer in den Hoogen Raad benoemd mr. M. A. v. d. Acker, thans raadsheer in het gerechtshof te 's Hertogenbosch. De minister van waterstaat verschillende leden van den Raad van Toezicht op de spoorwegen en eenige hoofdingenieurs van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en der Holl. Spoorwegmaatschappij hebben den 23 een plaatselijk onderzoek ingesteld naar den toestand van een der doorgangen in de viaduct te Amsterdam Er schijnt weder werking in de fundee ringen te zijn die bezorgdheid inboezemt. De gasfabriek te Waalwijk is in publieke veiling door de gemeente aangekocht voor 15150. Bet in de Noordergronden van den Helder ge strande barkschip Uiva ligt thans plat op zijde en wordt als verloren beschouwd. Onder de slachtoffers der oplichterij van het land verhuizerskantoor van J. v. d. Berg te Amsterdam be- hooren bijna 200 hoofden van gezinnen in de gemeente Leensdie niet slechts hun f 3 zijn kwijt geraakt maar wat erger is, hunne bezittingen te gelde gemaakt en hunne woning verkocht hebben en nu niet weten wat te beginnen. De rechtbank te Leeuwarden heeft een 15jarig meisje datvergezeld van haar 12jarig broertje een ofierbus in de r. c. kerk te Dokkum met een sleuteltje geopend en vervolgens geledigd had, maar, daar de offerbus al meermalen ledig gevonden was op heeter- daad betrapt werd, veroordeeld tot 2 jaren en 5 maan den gevangenisstraf; het broertje werd vrijgesproken. Onlangs werd bericht, dat te Oostwoud een huis met 4 bunders land was verkocht voor f 10,100 en in 1879 voor 22000. Maar in 1879 was dit land best grasland en thans is het verwaarloosd bouwland. In de zelfde gemeente heeft echter dezer dagen een huis met 11 bunders land f 47000 opgebracht, zoodat de daling der waarde van den grond in die streken volstrekt niet algemeen kan genoemd worden. Baron Nordenskjölddie met het scuip Vega bij bet noorden van Azie is omgevarenheeft bij onzen g-zant te Stockholm eene vordering ingediend tot het bekomen der premie van f 25,000den 3 April 1596 door de Staten-Generaal der Ver. Nederlanden toege zegd aan hemdie den noordelijken weg naar China en Japan zou afgelegd hebben. Tot onderwijzer te Broek in Waterland is benoemd de heer A. Bongers te Maastricht. Het hol en de inventaris van liet bij Kamperduin gestrande schip Carnet hebben f 1050 opgebracht. Bij het vreemdelingen-bureau voor de aanstaande tentoonstelling te Amsterdam zijn thans aangegeven 2081 kamers niet 2307 bedden. Daar zich voor de vacante betrekking van on derwijzer to Graft, op eene jaarwedde van/650, geen enkele sollicitant heeft aangemeld heeft het gemeen tebestuur besloten andermaal eene oproeping van sol licitanten te doen. De heer S. E. W. Grebe evaug.-luthersch pre dikant te Edam i» beroepen te Bodegraven. De burgemeester van den Haag heeft een schrij ven gezonden aan de hoofden der openbare en bijzondere scholenwaarin hij hunne medewerking verzoekt tot het tegengaan der hevige vechtpartijen tusschen scholie ren bij welke reeds ernstige verwondingen hebben plaats gehad. Tot hoofd der school te Hol rede gemeente Oosthuizen is benoemd de heer P. Groen onderwijzer te Schagen. Bestuurderessen van de Naai- en Breisehool te Oterleek hebben uit 43 sollicitanten voor directrice der school bet volgende viertal alphabetisch gesteld opgemaakt inejuffr. T. C. Briedé te Anna Panlowna A. de Groot te Oudendijkwed. Kloos te Spanbroek en M. Kossen te de Rijp. In zee is een vaatje met peterolie opgevischt, waaruit kan opgemaakt worden dat de bomschuit Avontuur van Scheveningeu 20 dagen te voren uitgevaren, ver ongelukt is. De ontslagen brievenbesteller T. K., bij wien te Amsterdam in een kist een groot getal onbestelde brievenbriefkaarten enz. werden gevondenwordt sedert 19 Januari in het ziekenhuis te Meppel ver pleegd. Op genoemden datum is hij aldaar op den Rijksstraatweg gevondenernstig gewond met een kogei in het achterhoofd die tot heden nog niet ver wijderd is kunnen worden en waaraan hij waarschijnlijk bezwijken zal. Na eenige weken in winterlaag te hebben gestaan, hebben enkele der egmondsehe visschers weder zee ge kozen. De eerste schuit is met eene goede vangst teruggekeerd en besomde in weinige dagen f 140. De vischprijzen zijn buitengewoon hoog tongen gelden 60 cents per stuk. Blijft het weder gunstig dan zullen weldra meerdere schuiten volgen. Een ingesteld onderzoek naar de oorzaak van den brand te Kolhorn op 12 dezer heeft niets aan het licht gebrachtzoodat de assurantiepenningen zullen worden uitbetaald en er geene redenen zijn om eene gerechtelijke vervolging in te stellen. - De herv. kerk te Aarfswoud waarvan de herstel ling voorgenomen was is bij onderzoek zoo slecht ge bleken dat het kerkbestuur besloten heeft haar geheel af te breken en door eene nieuwe te vervangen. Voor de nagelaten betrekkingen der bij de ramp te Callantsoog omgekomenen isna aftrek der onver mijdelijke onkosten ontvangen f 7235,35. De helft is onder de 6 weduwen gelijk verdeeld en de wederhelft aan baar in verhouding van ieders aantal kinderen beneden de 18 jaren. Eene collecte te Hauwert voor de nageblevenen heeft f 78,53 opgebracht. 5e. klasse, 23 Februari, 8e. lijst. Donderdag-avondomstreeks 9 urenontdekte de heer Kluitman brand in het tusschen zijn buis en zijne boekdrukkerij, aan de Kapelsteeg staande pakhuis van zijnen buurman, den kruidenier Nijman. Hij zond on middelijk het personeel zijner drukkerij naar rechts en links om de brandweer te waarschuwen die spoedig opdaagde en door de werking van 3 spuiten het vuur, dat in het pakhuis rijk voedsel vond, weldra beteugelde. Daar slechts de klokken van kapel en accijns geklept werden bleven vele ingezetenen met den brand die zich aanvankelijk dreigend liet aanzien, onbekend. Den 23 werd den burgemeester naar aanleiding van zijn gevierd jubileum nog een geschenk aangebo den, en wel een prachtige barometer en thermometer, met album, door 81 de markten alhier bezoekende schippers. Door wijlen mej. M. den Berger is aan de diaco nie der herv. gemeente gelegateerd f 500vrij van successierechten. Voor het leveren van hout, metselsteen metsel en pleisterspeciën pannen tegels verfwaren glas en gereedschappen aan de gevangenissen alhierden 23 aan het ministerie van justitie aanbesteed, was minste inschrijver de heer W. E. Stoelvoor f 1380,25 en voor het onderhouden dier gebouwen gedurende 1883, 84 en 85 de heer C. Duyn voor f 6894. Op de lijst der predikbeurten van deze week staat abusievelijk Christelijk Geref. Kerk. Voormiddag 10 uur ds. Contant, Avond 6 uur ds. Contant, moet ziju in beide beurten Lezing. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 22 Eebruari. Door den Notaris H. J. DE LANGE. Winkelhuis, Laat, sectie A, No. 2273 en 2274. Str. W. E. de Jong f 2675, Verhoogd door J. Muys q.q. met 20, BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 23 Eebr. Petronella Adriana D. van Cornelis Merkx en Anto- netta Goesten. OVERLEDEN. 22 Eebr. Gerardus Theodorus, Z. van Theodorus Groen en Barbara Johanna Hazes 5 m. KANTONGERECHT. Zitting van 23 Eebruari. T. S., te Egmond aan Zee, zetten van wildstrikken in de duinen3 dagen gev. en 40 boete of 5 dagen gev. T. S., te Egmond aan Zee, als boven, 3 dagen gev. en/20 boete of 3 dagen gev. H. D., E. W. en J. K., allen te Egmond aan Zee, als voren, ieder f 20 boete of 3 dagen gev. J. S., te Egmond aan Zee, als voren, 2 geldboeten, elk van 20of 3 dagen gev. voor elke boete. H. Z,, W. E. en P. S., allen te Egmond aan Zee, zich in de duinen bevinden met wildstrikken, ieder 10 boete of 1 dag gev. E G. en A. Z., beide te Egmond aan Zeeals voren, ieder f 3 boete of 1 dag gev.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 5