STAATSLOTERIJ. Dinsdag «S Febr. 9e. I||st, Nr. 8875 50000, Nr. 6709 15000, Ns. 1396, 13808, 15167 en 17790 ƒ1000, Ns. 736, 8550, 10226 en 15506 400, Ns. 5457, 12338, 12359, 13377, 17998 en 18680 ƒ200 Ns. 929, 1778, 4410, 5552, 5690 6550,7641, 9330, 14046, 16088, 17308 en 17391 ƒ100.' QUIerlci. %tabar-ficric6tcu. Jflurhi- cu fidirsbevichte». Den 23 heeft in de salammoniak-inrichting der gasfabriek te Ylissingen eene hevige ontploffing plaats gehad waardoor de stoker, een gehuwd man, onmidde- lijk werd gedood. De Kon. Academie van Wetenschappen heeft den 24 besloten den minister van binn. zaken, in antwoord op zijne vragen over de vivisectiete berichten dat de proefnemingen op levende dieren noodzakelijk zijn voor de studiën in de physiologieten nutte van lij dende menschen en dieren en dat daarvan geen mis bruik wordt gemaakt, zoodat het niet noodig is, haar door wettelijke voorschriften te verbieden of te beperken. Den 24 is door de heeren Pesters Kooy Co., te Amsterdam, aanbesteed het maken van een kantoorge- 1 O bouw met woning een eestgebouw en verdere werken ia verband met de bestaande gebouwen der beiersch- bierbrouwerij „de Amstel.1' Minste inschrijver was de heer E. Hulsbos, te Bennebroek, voor 56,230. Den 24 is op de Ooster gestrand gebroken en vol water geraakt de noorsche schooner Haabetvan Christiania met hout naar Dordrecht. De bemanning is met een hoogaarts te Brouwershaven aangebracht. Het in de Noordengronden gestrande engelsche barschip TJlva met hetgeen zich daarop nog van den inventaris bevindt en daarin nog aanwezige lading sal peter, is den 24 aan het Nieuwediep publiek verkocht voor 128. Bij kon. besluit van den 25 is de heer H. Koo- men herbenoemd als burgemeester van Winkel. Den 25 is de stoomhoutzaagmolen van den heer de Groot te Apeldoorn totaal afgebrand. Aan den heer de Langle te Bijsel is opgedragen de levering van 365 paarden voor de cavalerie tegen 580 per stuk. Zij zullen in Ierland gekeurd en voor risico van den aannemer naar Botterdam overgebracht worden. Professor Hartmg heeft van het bewind der Trans vaal een schrjjven d. d. 15 Januari, ontvangen, waarin hem in antwoord op zijn schrijven van 29 October warme dank gezegd wordt voor het voornemen om dr. Jonkman derwaarts te zenden tot het inwinnen van inlichtingen die nuttig kunnen zijn voor de welvaart van den Staat en den band met Nederland kunnen versterken en leedwezen betuigd wordt, dat de zending van dien persoon verwijdering heeft verwekt tusschen stamgenootendie naar hetzelfde doel streven. Nog wordt er op gewezen, dat de regeering en het volk der Transvaal prijs stelt op ware verdraagzaamheid, en ge durende 40 jaren heeft bewezen te huiveren voor alles wat naar gewetensdwang zweemt. De kamer van koophandel te Deventer beeft zich bij adres gewend tot de 2e Kamer, ter ondersteuning van het wetsontwerp tot het Terleenen van een Bijks- subsidie van 8 ton aan de Kon. Ned. Locaalspoorweg- maatschappij. Te Heeg is opgericht eene gemeente van gedoopte christenen die het ongeoorloofd achten eenigen eed te zweren. De belanghebbende spoorwegmaatschappijen zijn den 24 overeengekomen om het stationgebouw van don staats spoorweg te Maastricht tot gemeenschappelijk station in te richten. De treinen van den Grand Central Beige en van den Luik-Maastrichter spoorweg zullen aan de eene en die van den Staatsspoorweg aan de andere zijde van het station aankomen. De ingenieur M. Baffalovich en de architecten Gosschalk en Pouqui (te Parijs) hebben bij den gemeen teraad van Amsterdam een verzoek ingediend, tot afstand van eenige gemeentegronden ten einde van de Graven straat tot nabij de Oudebrugsteeg bij den Nieuwendijk, door het Hol en de 8. Nicolaas- en Nieuwstraten eene passage te maken van 240 ellen lang en 8 ellen breed, met winkels, hotel, café, restauratie, kantoren en magazijnen en op de vrijvallende terreinen in de nabijheid eene concertzaaloverdekte markt verkoop- locaal en badhuis. De benoodigde perceelen kunnen verkregen worden zonder onteigening. De minister van oorlog heeft op het adres van het 35ste Landhuishoudkundig Congres waarbij ver zocht werd de miliciens voor de herhaiings-oefeningen op een geschikter tijd voor den landbouw op te roepen, geantwoord dat hierop bij een te verwachten wetsont werp zal worden gelet. Bij de 2e Kamer is een adres ingekomen van L. C. Breebaart en andore onderwijzers en onderwijzeres sen in den Zaanstreek instemmende met het voorstel van den heer Vermeulen tot wijziging der onderwijswet. Op een stal te Boermonde is het vee door de Bijksveeartsen Clerx en Jannée, overeenkomstig de aan wijzingen van den franschen geleerde Pasteur tegen miltvuur ingeënt. Te Loosdrecht is op eene lijst ten behoeve der internationale landbouwtentoonstelling in 1884 voor f 400 geteekend. De Havenpoort en de kazerne te Harlingen zijn voor afbraak verkocht aan den heer B. Westrate Kimswerd voor 2800. Een der mariniers te Amsterdam heeft zijne vechtlust op 's Konings verjaardag met den dood moe ten bekoopen. Ten behoeve van de door de heeren Tool Cie. te Hoorn aan te leggen stoomtram van Brouwershaven naar Boosendaal is door Gedeputeerde Staten van Noordbrabant vergunning verleend tot het leggen van sporen op gedeelten van den provincialen weg Steen bergenKruislandOudgastelBoosendaal. Te Nibbixwoud is overleden K. Ursem bekend door zijn „fistelpot." B. en W. van den Haag hebben bij den gemeen teraad ingezonden het ontwerp der definitieve overeen komst tot het uitgeven in erfpacht van het gemeentebad huis enz. aan de heeren Coblijn c.s. De maximumprijs der baden mag niet meer bedragen dan het tarief voor 1882. De open grond tusschen het badhuis en het Hötel des Galeries mag worden overbouwd mits de toegang voor het publiek van land- en zeezijde niet worde veranderd. Het artikel betreffende het houden van sociëteit is dus gesteld datter handhaving van het verbod tot inrichting van een gedeelte der gebou wen als huis van hazardspelgeene sociëteit of veree- niging mag worden toegelatendan waarvan vooraf telken jare de reglementen door B. en W. zijn goed gekeurd, en dan alleen overeenkomstig die reglementen. Het departement Windesheim der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is na een vierjarig bestaan opgeheven. Het door de ingezetenen van Noordbrabant aan de regeering te geven huldeblijk naar aanleiding der wet tot verlegging van den Maasmond, zal bestaan uit een gedenkpenning, die den Koning en den minister van waterstaat in goud aangeboden en in brons alge meen verkrijgbaar gesteld zal worden. Het hooger plaatsen van den terminus of gedenk zuil voor Caspar de Boblesgezegd „de steenen man", op den zeedijk bij Harlingen is aangenomen door Gebrs. Posthuma, aldaar voor 599. Tot hoofdingeland van den polder Waard en Groet is benoemd de heer C. J. v. d. Oudermeulen te Wassenaar. Ingevolge bevelschrift van de rechtbank te 's Her togenbosch, is te 's Gravenhage een jeugdig hulponder wijzer gearresteerd die zich aan valschheid in geschrifte heeft schuldig gemaakt. De gemeenteraad van Westdongeradeel heeft be sloten tot het zenden van een adres aan de regeering, om wijziging van art. 242 der gemeentewetopdat er meer opcenten geheven kunnen worden op de grond belasting der ongebouwde eigendommen. Bij de herv. gemeente te Zutfen is tot predikant beroepen ds. J. J. v. Hille, te Zaandam. Bestuurders van het Kinderziekenhuis te Amster dam hebben aan hunne stad- en landgenooten eene circulaire gerichtwaarin zij het plan uiteenzetten om ook te Wijk aan Zee eene dergelijke inrichting te ves tigen, en doen daarbij een beroep op hunne offervaar digheid, om dit plan te helpen verwezenlijken. Daarvoor is ruim 20,000 noodig. Te Oideboom heeft eene winkelierster zich om het leven gebracht, omdat zij vergeten hebbende hare maten en gewichten te laten herijken, deswege veroor deeld was tot 31 boete of 10 dagen gevangenisstraf. De burgemeester van Waalwijk heeft bij den of ficier van justitie te 's Hertogenbosch eene klacht inge diend tegen den uitgever van de „Echo van het Zuiden" wegens een ingezonden stuk, geteekend Lucifer Cie., in het nummer van 16 Januarihetwelk voor hem las terlijk honend en beleedigend zou zijn. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen heeft concessie gevraagd voor eene lijn Amster dam's GravelandNijkerk, met een zijtak naar Amers foort aansluitende aan de lijn AmersfoortN ijmegen Venloo en gedurende de 3 jaren dat de aanleg duren zal het medegebruik van de lijnen der Holl. Spoorweg maatschappij van Utrecht tot Amsterdam en van Amers foort tot Hilversum. De Exploitatiemaatschappij zou hierdoor haar net aan de hoofdstad verbinden en den kortsten weg bezitten tusschen Amsterdam en Keulen. Zij heeft aan het gemeentebestuur van Amsterdam en het departement van oorlog het gebruik van enkele terreinen verzocht, om reeds met 1 Mei a.s. hare eigene stations voor personen- en goederenverkeer aldaar te bezitten. Het medegebruik van den spoorweg Utrecht Hilversum zou ook blijven bestaan na de voltooiing van de ontworpen lijnen. Mocht de Centraalspoorweg in vreemde handen overgaan, dan wordt de lijn van Nijkerk doorgetrokken op Olst. De verversknecht S., als beschuldigd van moord dezer dagen naar Utrecht vervoerdwas niet woonach tig te Soest maar te Baarn. In de duinen en valleien van Texel vindt men sedert eenige weken tal van doode hazen en konijnen, naar het schijnt bezweken aan dezelfde ziekte, die zoo vele schapen heeft doen sterven. Ds. A. W. v. Kluyve te Berkhout, heeft het beroep naar Noord-Zijpe aangenomen. De verzakking aanvankelijk in den vleugelmuur van den westelijken viaduct nabij het centraal-station te Amsterdam, heeft zich ook medegedeeld aan de pilaren, waarvan eenige van 7 tot 9 strepen overhellen. Beeds zijn 2 zware stalen dwarsliggers gesprongen en men vermoedt, dat spoedig het verbod zal worden uitgevaar digd om van oostelijke zijde het station met treinen te naderen. De blokwachter J. Quintonder Amerongen, die wegens het houden eener geheime kroeg vervolgd wordt, is door de directie der Bijnspoorwegmaatschappij uit zijne betrekking ontslagen. De dood der beide verpleegden in het oude man nen- en vrouwenhuis te Winterswijk is niet toe te schrijven aan ontsnapt gas daar er toen hun overlij den ontdekt werd, geene gasreuk te bespeuren was en de deur van het slaapvertrek open stond. De onteigening en afmaking van 40 runderen wegens het ontstaan van longziekte op den stal van A. Schinkel te Capelle aan den IJselkost het Bijk 9500 verminderd met de opbrengst van het ver kochte a 1623,50. Te Schiedam zijn bij den heer K. Hoogen niet minder dan 63 stuks vee onteigend. Het uitvoerend comité van de internationale kolo niale en uitvoerhandel-tentoonstelling heeft besloten,' geene nieuwe inzendingen uit het buiten- en binnenland meer toe te laten daar de gebouwen en terreinen reeds overvuld zijn. Met 1° Eebruari is bij kon. besluit ingetrokken de soldijverhooging voor onderofficieren na 6- en 12ja- rige dienst en ingesteld eene na 3- en öjarigen diensttijd, alsmede eene voor onderofficieren en minderen die wegens bijzondere geschiktheid voor speciale diensten buiten hunne standplaatsen gezonden worden en voor scherpschutters. De commissaris des Konings in Limburg heeft de verwijdering van godsdienstige zinnebeelden uit de open bare school te S. Geertruid bevolen. Door goereesche visschers is voor de haven een buitengewoon groote visch vermoedelijk een noordka per, drijvende gevonden. De lengte bedraagt ongeveer 18 en de dikte 16 voeten. 5e klasse. Met het stoomschip Conradden 19 dezer te Mar seille gearriveerdkomen eenige inlanders mede om gedurende de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam te vertoeven drie vrouwen en tien man nen. Onder deze laatsten bevindt zich Si Mail galar Soetan Maradja, de mandoer, die indertijd de leden der Sumatra-expeditie op hunne tochten vergezelde voorts treft men onder hen aan twee Bataviasche bamboewer kers en twee Bantamsche visschers, waarvan één een afstammeling is van het oude Sultausgeslacht. Van de dieren met dezelfde gelegenheid onderweg en voor de tentoonstelling bestemd zijn de vermelding waard: een Borneosche honingbeereen Sandelwood-paard een Makassaarseh paard twee Soembawapaarden, een Bataksch paard, een Koeninganner en een Buitenzorgsch paard. Voorts vier Tenggersche en vier Javaansche honden een bok en eene geitzes katten eene zeer makke tijgerin een stier en eene koe en eindelijk een aantal beo'sparkieten en rijstvogels. De heer J. M. Zaadnoordijk Wz.alhier, is op de tentoonstelling van zaaigranen te Leeuwarden door de jury bekroond voor zomertarwe. De Koning heeft tot controleur bij den waarborg der gouden en zilveren werken alhier benoemd den heer mr. A. v. Lier, thans te Middelburg. In den avond van den 22 zijn uit den winkel van den koekbakker Lijbering 7 koeken ontvreemd door genoemden L. kort te voren uit den oven op de toonbank gelegd. In den nacht van den 25 zijn zoowel vóór als achter aan het huis van den koekbakker Schotsman en elders in de gemeentedoor het snijden van groote schillen hout uit de kozijnen baldadigheden gepleegd. De policie doet onderzoek en moge er in slagen de laffe bedrijvers de verdiende straf te doen bekomen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 25 Eeb. Cornelis Hartog en Alida Balder. GEBOREN. 24 Eebr. Arien, Z. van Johannes Petrus Schouten en Maartje Rosmolen. Paulus Cornelis, Z. van Jacobus Johan nes Nieuwenhuizen en Anna Geertruida Catharina Duink. Jan Hendrik, Z. van Willem Cornelis Bouman en Janna Alberts. 25 Wijnanda Catharina Maria, D. van Johannes Jacobus Veel en Margaretha Josephina Henneke. 26 h Hendrica Adriana, D. van Hendrik Banning en Hen- drica Adriana Lingerak. 27 n Jan, Z. van Jacob Koeman en Aaltje Nap. OVERLEDEN. 25 Eebr. Anna Elisabeth Stammes 27 j. en II m. 26 u Hendrica Elisabeth Maria, D. van Hendrik Swart en Johanna Maria Christina Hazes 14 j. en 3 m. - Anna Henderika Sibilla, D. van Johann Coenraad Schmidt en Sibilla Eykenbosch, 18 j. en 11. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 27 Eebruari. N. P. G., zonder vaste woonplaatsbedelarij14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. K. de G., te Egmond aan Zee, mishandeling, 10 boete, subs. 3 dagen gev. G. G„ te Egmond aan Zee mishandeling 5 dagen gev. J. D., te Enkhuizen mishandeling, 3 boete, subs. 1 dag gev. E. J. E., te Enkhuizen, mishandeling, 5 dagen gev. P. G., te Wieringerwaardonwillige verwonding3 dagen gev. en 8 boetesubs. 1 dag gev., alles in eenzame opslui ting te ondergaanen voor schade van de civiele partij toe gewezen f 5. C. B„ te Schagen, diefstal, 1 maand gev., in eenzame op sluiting te ondergaan. M. N. en D. N., te Anna Paulowna, bedelarij in verbin ding', beide vrijgesprokenmaar gelast dat zij in een ver beterhuis zullen worden opgevoed, de eerste tot 1 April 1886, de tweede tot 1 April 1891. J. P. E. M te Alkmaar, diefstal, 11 maanden gev. W. van M., huisvrouw van H. K„ te Alkmaar, diefstal, 3 maanden gev. E. J. M., te Alkmaar, mishandeling, vrijgesproken. J. E. S. M., te Alkmaar, verbreking van sluiting, 2 boeten, ieder van f 3, subs, voor iedere boete 1 dag gev. Alkmaar 26 Eeb. Aangevoerd 2 Koeien en Ossen 220 a 280, 82 vette Kalveren 36 a 110, 85 nucht. Kalveren 4 a 13, 25 Schapen 26 a 33, 96 vette Varkens 42 a 60 ets. per pond, 14 magere 16 a 21. Amsterdam 26 Eeb. 607 Runderen, vette 74 a 90 ets. per Pond, Melk- en Kalfkoeien f 150 a 340, 184 nucht. Kal veren 4 a 9. Aardappelen: Zeeuwsche sp. jammen 6 8 6,75, friesche jammen f 3,50 a 3,90, dito eng. ƒ2,90 a 3, saksische jammen f 3,50 a 4,50, pr. roode f 3,25 a 3,65, kamb. 4 a 4,25, gron. r. f 2,25 a 2,50. Raap- en Lijnkoeken als voren. Peterolie loco 9,12% a 9,25 entr., Sept.Dec. f 10,25 entr. Haarlem 26 Eeb. Witte Tarwe f 7 a 9, Rogge 5,60 a 6, Gerst 5,50 a 6, Haver 3,50 a 4,30, Duivenboonen t 6,75 a 7,50Paardenboonen 1 6,50. Kampen 26 Feb. 317 vaten Boter van 20, 63 van 10 en ruim 300 stukken van Pond, wegende 7020 P., per 20 P. ƒ30 a S5, per Pond f 1,50 a 1,60. Londen 26 Eebr. 2300 Runderen 4.8-6, 5000 Schapen en Lammeren 6-7.9, Kalveren 5.8-6.9, Varkens 4-4.8. PER TELEGRAAF. Purmerend 27 Eeb. Aangevoerd 18 Paarden, 135 Koeien, handel matig, hoog in prijs, 64 vette Kalveren, 0,90 a ƒ1,10, handel vlug, 441 nuchtere dito 6 a 18, handel matig, 480 Schapen en Lammeren, handel vlughoog in prijs, 59 vette

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 3