No. 26. Vijf en tachtigste Jaargang. 1888. FEUILLETON. V R IJ D A G 2 MAART. 6) DE STER DER AXTHOLDS. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiêel (Bcbecltc. fiuttenlAttb. wBêêêêêêk& ALKHAAIISIIIi; 101IHAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regelB f 0,75; iedere regel meer f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOONf PATENTEN. De Patenten, aangevraagd in de maanden November, De cember en Januari j.l., kunnen gedurende de eerstvolgende 14 dagen ter gemeente-secretarie worden afgehaald. BELGIE. In de liberale Associatie te Brussel is de heer Bischoffsheim zoon van het overleden Senaatslid, met 985 stemmen candidaat der liberale partij ge worden voor de vervulling der door dat overlijden in den Senaat opengevallen plaatstegen 973 stemmen op den heer E. Picard eeD van de uitstekendste rechts geleerden van het land. Het ministerie zal met dezen uitslag zeer ingenomen zijn daar de gekozen candidaat geen voorstander is van onmiddelijke grondwetsherzie ning zijn tegenstander was zulks wel. De uitslag dezer verkiezing, die anders verwacht was, schijnt hoofdzakelijk toegeschreven te kunnen worden aan de omstandigheid, dat de heer Picard een stroef karakter heeft en vol komen onpartijdig is, waardoor hij minder gezien is. Paul Metayereen der gewonden bij de dynamiet- ontploffing te Ganshoven bij Brusselis aan de ge volgen zijner wonden overleden. De andereCyvoct genaamd zal waarschijnlijk spoedig uitgeleverd worden aan de fransche regeering, als beschuldigd van moord, door het werpen van een ontplofbaren bom op een der pleinen te Lyon. DUITSCHLAND. De Kreuzzeitung (het blad der hofpartij) zegt in een uitvoerig artikel over het Rijn- Eems-Kanaal o. a., dat Nederland tegen de nieuwe eco nomische richting in Duitschland een zekeren afkeer koestert. De stemming der nederlandsche bevolking is daardoor bepaald koel al leggen de regeering en de pers groote terughoudendheid aan den dag. Van 1870 tot 1873 heeft Nederland door den sterken duitscben uitvoer over Nederland misleid, voor kanaal-en haven werken meer uitgegeven dan de tegenwoordige verdere ontwikkeling van den handel eischte. Thans staat te Vlissingen alles stil. Rotterdam's nieuwe haven gaat niet vooruiten de Amsterdamsche handelskringen kla gen evenzeer. Wanneer als gevolg van het nieuwe Rijn-Eems-Kanaal, later eenmaal de strijd om den door voer tusschen Rotterdam en Amsterdam beslist wordt, zou geen haven daaronder zoo zeer lijden als Rotterdam. Aan het slot wordt gezegd dat Duitschiands afhanke- lijkheid op economisch gebied tot nog toe den han- delsrang van Nederland verhoogde doch dat thans de tijd gekomen is, het verzuimde in te halen, waartoe genoemd kanaal in de eerste plaats noodig is. De Maagdenburgsche courant geeft openbaarheid aan het volgende feit dat onlangs in een der kleine duit- sche staten voorgevallen zou zijn en aldaar druk bespro ken was gewordenzonder dat daaraan overigens veel openbaarheid was gegeven. Een jong meisje verklaarde dat de vorst van dien staat de vader was van het kind, waarvan zij kort te voren bevallen was en nam een advo- kaat in den arm, om van den vorst voorziening te verkrij gen in het onderhoud van haar en haar kind. Toen de vorst het vaderschap ontkende haalde het meisje allerlei feiten aan, ten bewijze dat zij in nauwe betrekking met den vorst gestaan had zoodat de advokaac niet aarzelde aan de rechtbank te vragen machtiging te verleenen dat dit meisje deze feiten onder eede zou bevestigen. Het openbaar ministerie beschouwde dit verzoek echter als majesteitschennis, met het gevolg, dat de advokaat daarvoor zes maanden gevangenisstraf kreeg. ENGELAND. De minister van buitenlandsche zaken verzond aan zjjnen franschen ambtgenoot een zeer ver zoenend en gematigd schrijven over Madagascar Zonder zich uit te laten over het geschil tusschen Erankrijk en de Hovas wil hij zich tevreden stellen met de be scherming van engelsche onderdanen op Madagascar en hunne belangen altijd in overleg met de fransche regeering. Het liberale lid van het Lagerhuis Eerrieres zal als amendement op het eedsontwerp der regeering voor stellen dat die nieuwe wet niet toepasselijk zal zijn op hen die vóór de aanneming reeds lid van het par lement waren. Aan Bradlaugh wordt daardoor de toe gang tot het Lagerhuis ontzegd. Tijdens het verblijf van minister Gladstone te Cannes werden eenige verdacht uit ziende personen uit de kerk verwijderd, toen de minister daar de godsdienstoefening bijwoonde. Den 26 keerde hij over Parijs, waar hij met president Grévy een onderhoud zou hebben naar Londen terug. Te New-Castle-on-Tyne werd met 2000 stemmen meerderheid de liberale candidaat tot lid van het La gerhuis gekozen. Lagerhuis. Uit het verslag der zitting van den 23 blijktdat Parneh omtrent Carey's mededeelingen zich als volgt uitliet. Uit de opgaven van Carey waren 3 beschuldigingen getrokken omtrent het in verband staan van het landverbond met het moordenaarsgenoot schap. De eerstedat de vrouw van den secretaris van het engelsche landverbond wapenen aan de moor denaars overgebracht had was reeds onjuist gebleken. De tweede dat de iersche volksleider Sheridan voor wiens hulp Parnell ingestaan had bij onderhandelingen met den oud minister Eorster dopr Carey onder de moordenaars gezien wasverkleed als priesterwas alleen daarop gegrond dat Carey had hooren zeggen, dat Sheridan die priester was. Ook de derde, dat het gelddat van tijd tot tijd door de moordenaars ont vangen werd öf uit Amerika, of van het landverbond afkomstig was, berustte alleen daarop, dat Carey dit wel eens had hooren zeggen. Dat verscheidene der thans wegens moord gevangen genomen personen en hunne gezinnen ook vroeger reeds tijdens hunne gevangen schap ondersteund waren uit een zeker fonds van het ver bond, was waar: men moest evenwel bedenken, dat duizen den gezinnen in geheel Ierland dergelijke ondersteuning ontvingen, eenvoudig omdat zij wegens gevangenschap der broodwinners noodlijdend waren. De minister voor Ierland achtte deze verdediging geheel onvoldoende: de Times en de Daily News zijn van hetzelfde gevoelen. Den 26 weigerde minister Hartington te voldoen aan het verzoek van het hoofd der oppositieNorthcote om een dag te bepalen voor de behandeling van het door hem ingediende voorstel betrekkelijk de vrijlating van Parnell en de zijnen uit de gevangenis te Kilmainham ten vorigen jare. Een amendement van Parnell op bet adres van antwoord op de troonrede strekkende om de toepassing der uitzonderingswetten in Ierland af te keuren, werd met 133 tegen 15 stem men verworpen. Bij de toelichting van dat amendement sprak hij als zijne meening uitdat de ingenomenheid van miljoenen ieren in Amerika het weislagen der iersche beweging verzekerde. Ten slotte werd de be raadslaging over het adres weder verdaagd. iRANKRIJK. De opbrengst der indirecte belas tingen in Januari is niettegenstaande hare hoogere ra ming nog f 1,500,000 booger geweest. Generaal graat de Martimprey, gouverneur van het hotel der Invaliden is den 25 in den leeftijd van bijna 75 jaren overleden. Uit eene officiëele opgave blijktdat te Parijs ge middeld dagelijks 724957 personen vervoerd worden met openbare middelen van vervoerte wetenmet omnibussen 550697, met de tram in het noordelijk deel der stad 36784 en in het zuidelijk deel 73697 met den spoorweg rondom de stad 19371 en met de stoom- booten 44408 personen. De kiezerslijsten te Parijs voor het jaar 1883 geven een getal van 421,171 kiezers aan. De Justice, Clémeneeau's orgaan, maakt de zeer juiste opmerking omtrent het besluit tegen de priusen van Orleansdat men thans bij een eenvoudig besluit gedaan heefthetgeen de Senaat niet wilde doen bij eene wet. Ribot en 19 andere leden van het linkercentrum zullen eerstdaags bij de Kamer een wetsvoorstel in dienen waarbij bepaald wordtdat het op non-activi teit stellen van een officier, door hem zijnen rang te ontnemengeschieden zal bij besluit van den President der republiek op voorstel van den minister van oor log j ingediend naar aanleiding van een met rede nenen omkleed verslag eener commissie van onderzoek. De ministerraad heeft besloten de zaken betreffende den eeredienst weder over te brengen van het minis terie van binnenlandsche zaken naar dat van justitie. De minister van justitie zal eene wijziging der druk perswet voorstellen de bepalingen op het rondventen en aanplakken zullen voornamelijk gewijzigd worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. III. Herman bracht een treurigen, somberen avond door. Het liefst had hij zich op zijn kamer teruggetrokken, om den avond alleen of slechts in het gezelschap zijns broeders doortebrengen maar dit liet de op het slot heerschende gewoonte niet toe. Het zou voor de be dienden te zeer in het oog vallend zijn indien de nauwelijks van zijn verre reis teruggekeerde oudste zoon des huizes niet in den salon was verschenenwaar alle familieleden en gewoonlijk eenige gasten uit de buurt precies acht uur iederen avond zich vereenigden. Herman moest zich dus naar de gewoonte van het huis schikken, ofschoon hij vooruit wist, dat hem vervelende en onaangename uren wachtten. Zijn voorgevoel werd door de werkelijkheid nog over troffen. Ongelukkigerwijze bleef dien avond ieder bezoek uit de omgeving uit, de familie was alleen en de barones kon zich dus, zonder zich voor vreemden te behoeven in te honden, geheel overgeven aan het genoegen, om den zoozeer gehaten stiefzoon door allerlei bittere en spot tende opmerkingen te kwellen. Herman moest dan ook zooveel hooren dat hem nu en dan het geduld begaf, en hij zijn voornemen, om iedere beleediging zijner stief moeder met voorname minachting te verdragen, ontrouw werd. Een scherp antwoord lokte dan weder nieuwe hittere aanvallen zijner booze vijandin uit en leidde tot een onver kwikkelijken strijd waarbij Herman steeds het onderspit moest delvenomdat hij toch geen gebruik «on maken van de scherpste wapenen van het woord. Vroeger had bij zulk een onaangenamen woordenstrijd Hans hem meestal als bemiddelaar ter zijde gestaan nu was dit echter niet het geval want ook Hans was ontstemd door den uitslag der onderhandelingen, waar van hij getuige was geweest. Hij meende dat Herman te hard was geweest tegen zijn vader en hem te weinig had ontziendie toch reeds zwaar genoeg getrof fen werd door het hem bedreigende ongeluk en aan spraak mocht maken op eene zachtere behandelinghij had op eene wandeling door den tuin Herman open lijk zijne meening gezegd, maar was met scherpe woor den teruggewezen. Het lag niet in Hermans aard zich te laten terechtwijzen wanneer hij meendedat hij in zijn recht washet minst mocht hij dat zijnen jongeren broeder vergunnen die zich gekrenkt terug trok toén bij Hermans ruw afwijzend antwoord ontvin». Ook Hermans besluitom zich te D. als practisee- rend geneesheer te vestigen onder den burgelijken naam van docter Antholddeed Hans pijnlijk aan. W elk een opzien meest zulk een buitengewone stap van een baron van Anthold in de wereld maken Hoe zou er over gesproken worden in de gezelschappen Er liepen toch reeds leelijke geruchten over menige donkere stip in de familiegeschiedenis der baronnen van Anthold geruchten, waarover Hans nooit iets bepaalds had kunnen te weten komenmaar die hij wist dat van mond tot mond gingen. Hermans besluit moest aan zulke babbelarijen nieuwe stof geven en dit hin derde Hans des te meer, daar hem minder aangename ophelderingen daarover met zijn toekomstigen schoon vader den zeer aristocratisch gezinden graaf Redigau, te wachten stonden. Deze kon het toch reeds °zijn aanstaanden schoonzoon niet vergeven dat diens moe der eene burgerlijke, de dochter van een fabrikant was en nu zou ook diens broeder een burgelijk beroep kiezen Hans was door een en ander zoo ontstemd dat hij niet zoo vriendelijk en hartelijk tegen zjjn broeder kon zijn als gewoonlijk hij trad niet verzoenend tusschen hem en de steeds tegenover haar stiefzoon slagvaardige moeder op, evenmin als de baron zelf, die Herman ook koel en onvriendelijk behandeldedeze gevoelde zich zoo vreemd en onbehagelijk in den kring zijner familiedat hij beslootovereenkomstig zijn oorspron kelijk plan, reeds den volgenden morgen het slot weder te verlaten. Hij deelde zijn vader dit voornemen mede, misschien in de verwachting, eene uitnoodiging té ontvangen om langer te blijven maar deze bleef uit. Nog een vervelend oneindig lang uur verliep, toen kon Herman zonder dat het in het oog vielzich op zijne kamer terugtrekken. Hij nam afscheid van zijn vader en zijne stiefmoederdie hij bij zijn vroegtijdig vertrek der volgenden morgen wel niet meer zou zien- het was een meer dan koel afscheid, dat duidelijk blijken deed hoe aangenaam het beiden was dat het bezoek kon worden afgebroken. Hans zeide hij slechts goeden nachthij hoopte dat zijn broeder met hem zou medegaanom nog een uurtje te pratenmaar hij bedroog zich, Hans bleef in den salon en voegde bij het tamelijke koele „goede nacht" slechts de opmer- kingdat hij Herman den volgenden morgen voor zijn vertrek nog zou zien. De oude Dubois ging Herman voor naar diens kamer. Hetzelfde vertrek, dat hij als knaap had bewoond, werd hem ook nu als slaapkamer aangewezen en datin tegenstelling met de weelde in de overige kamers van het slotzeer eenvoudigbijna armelijk was ingericht. Het deed Herman goed, het nog geheel terug te vinden, zooals hij het jaren geleden had verlaten. Daar stond in het midden nog dezelfde oude wankelende tafel, waarvan hij reeds als knaap gevreesd had dat zij in elkander zou zakken wanneer hij er aan ging zitten om zijn schoolwerk te maken die drie stoelen met de hooge rechte leuningen waren nog dezelfde, waaraan hij zich' zoo vaak geërgerd had aan den eene ontviel altijd een poot, wanneer hij in hoogte werd getildjuist daar stond hij nog naast het eenvoudige bed Herman hief hem in de hoogte en kletterend viel de poot op den grond.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1