fiuitenlaub. de orde warende eerste moest vooraf gaanomdat het Kiesrecht op de belastingen steunt, en men alzoo, wanneer men de Kiesbevoegdheid had geregeld met het oog op de bestaande belastingen, die geheele rege ling weer omver zou werpen door daarna de belastin gen te veranderen. De Regeering toonde inhetbresde aan, dat dit de verkeerde weg zou zijn; maar dit belette niet dat zij eenige maanden later toen het met de belastinghervorming niet zoo vlug bleek te gaan dien veroordeelden weg insloeg, evenwel met de verzekering dat wanneer de Kamer die Kiesbevoegdheid ging re gelen, zij bekend zou wezen met de wijzigingen die de Regeering in de belastingen wenschte te brengen. De leden der Kamer zouden danal naar verkiezing de bestaande of de voorgestelde belastingen tot grondslag kunnen nemenen kunnen stemmen in de hoop dat het bestaande behouden zou blijven of wel dat het voorgestelde aangenomen zou worden. Van dit inder daad vermakelijk plan kwam de Regeering echter ten slotte mede terug. Geen voorstellen tot wijziging der bestaande of invoering van nieuwe belastingen zouden ingediend worden voordat de Kamer de Kiesbevoegd heid had geregeld, en tot toelichting van haar ontwerp tot Censusverlaging voegde de Regeering daarbij eenige tabellen waarin de vermeerdering van het aantal Kie zers door de aanneming van het ontwerp was berekend volgens de bestaande belastingen. Intusschen werden de belastingontwerpen gereed gemaakt, maar niet ver toond die bij aanneming deze geheele berekening zouden te niet doen en alzoo de met zooveel zorg uit gewerkte Staten tot scheurpapier zouden maken. Wat meer is, wanneer de Kiesbevoegdheid geregeld was, zou men terstond de commissie benoemen die moest onder zoeken, of de grondwettelijke voorschriften die men had moeten opvolgen niet veranderd moesten worden Geen wonder dat de Kamer geen lust had op deze wijze tot een nieuwe regeling der Kiesbevoegdheid over te gaan. Het Ministerie heeft de beteekenis van de weigering der Kamer begrepen en aan den Koning zijn verzoek om ontslag ingezonden. BELGIE. De clericalen en onafhankelijken te Brus sel hebben tot candidaat voor lid van den Senaat tegenover den heer E. Bisehoffsheim gesteld baron de Vinck, lid der Prov. Staten omdat de verkiezing van dien genaturaliseerden duitschen miljonair eigenlijk een vreemdeling, een beleediging zou zijn voor het bel- gische volk. Deze maatregel voorkomt voor het oogen- blik een scheuring onder de liberale partij waarvan een zeer groot deel ontevreden is over den val van den heer Picard. Baron d° Yinck beveelt zich bij de kie zers aan als voorstander van grondwetsherziening van het maken van Brussel tot een zeehaven, van het be vorderen van het gebruik der Vlaamsche taal bij het middelbaar onderwijs enz. De in deze week ingediende staatsbegrooting voor 1884 sluit met een tekort van ruim 13 miljoen guldens; eerlang zullen voorstellen voor nieuwe bronnen van inkomst ingediend worden. Den 1 is in de Kamer het amendement om de be zoldiging der bisschoppen te verminderendat door den minister van justitie bestreden was, met 69 tegen 63 stemmen verworpen. Met goedvinden der regeering behouden de kanunniken hunne bezoldiging maar sterven zij dan zullen geene nieuwe benoemd worden. Zij moeten uitstervenzij worden overbodig geacht. Die vicariaten welke het door de wet van 1866 be paalde getal te boven gaan behoeven ook niet meer vervuld te worden zijnde het aan den minister over gelaten over ieder bizonder geval te beslissen. ENGELAND. De op den 28 bepaalde vergadering der Donau-commissie ging niet door volgens de Mor- ningpostomdat de russische gezant geene orders ont vangen had. Den 1 kwam de commissie bijeen vóór den aanvang der vergadering had de turksche gezant een onderhoud met den engelscken minister van buiten- wel vermoed haddendat de zaak zoo zou eindigen. De hoofdinspecteur, Schroder was zijn naam was een schoon, deftig man, die zich goed wist \oor te doen. Hij moet de zoon van een predikant zijn geweest en gestudeerd hebben. Hij was er geheel de man naar, eene jonge dame het hoofd op hol te brengenwie hem niet kende moest hem naar zijn geheele voorko men voor een adelijke houden praten kon hij alsof hij zijn leven lang in het voornaamste gezelschap had verkeerd. De freule had hij vaak in den tuin ontmoet. Wan neer zijne excellentie reeds lang ter ruste waswas de freule nog laat in den avond in den tuin gaan wan delen en bevond zich daar ook altijd de inspecteur. Urenlang bleven zij daarde tuinman had ben meer dan eenmaal gezien maar sprak er geen woord overhij wilde de ongelukkige freule het leven niet nog zwaarder maken dan het reeds was daarom joeg zijne excellentie hem op staanden voet uit den dienst, toen het te laat was, tegelijk met de kamenier, omdat ook zij van de liefdesbetrekking harer meesteres met den inspecteur moest geweten hebben. Ook de overige dienstboden hadden een moeilijken tijd. Zijne excellentie was zich zelf nauwelijks meester van toorn en hij liet die een ieder ontgelden, die hem te na kwam baron Johan die toch niets van de zaak wist, behandelde hij als een schooljongen, eens heeft hij hem zelfs in onze tegenwoordigheid een oorvijg ge geven. Maar daarmede kon hij toch niet ongedaan makenwat geschied wasen al verbood hij ook den bedienden op straffe van onmiddelijk ontslag, een woord over de geheele geschiedenis te spreken toch bleef zij niet geheim spoedig was het in de omgeving bekend, dat freule Sabine met den inspecteur Schroder was ge vlucht omdat zij het op Warnitz niet meer konde uithoudenen omdat de op zijn adel zoo trotsche vader wel nooit zijne toestemming tot dergelijk huwe lijk zou gegeven hebben. Wordt vervolgd. landsche zaken. Den 5 vergadert zij weder. Omtrent den stand der besprekingen valt weinig met zekerheid te zeggen daar het eene bericht lijnrecht in strijd is met het andere. Alleen schijnt die stand gunstig te zijn. Lagerhuis. Geruchten van vijandelijkheden in Pondoland waren volgens den minister van buitenland- sche zaken niet bevestigd. Den 1 werd met 163 tegen 33 stemmen verworpen het door het iersche lid O'Connor ingediende amende ment op het adres van antwoord op de troonrede waarbij de regeering gelaakt werd omdat zij niet ge noeg gedaan had tot vermindering van den nood onder de iersche landbouwers en geen enkele hervorming in Ierland toegezegd had. Daarna werd het adres vastgesteld. De heer Playfair gaf kennis, dat hij zijn ontslag had genomen als voorzitter der financiëele oommissie de minister van binnenlandsche zaken deelde mede dat hij den 2 den heer Otway als zijn opvolger zou voor stellen. Ierland. In Januari 1883 werden 90 agrarische misdrijven begaan tegen 448 in Januari 1881 en 400 in Januari 1882. Men verzekertdat de regeering zeer goed weet wie en waar de geheimzinnige nommer een is en dat zelfs alle maatregelen genomen zijn, om hem aan te houden, zoodra het geschikte oogenblik daarvoor gekomen is. Kolonel Harman conservatief, is met 2544 stemmen tot lid van het Lagerhuis gekozen voor het graafschap Dublin. De candidaat der nationalisten verkreeg 1428 stemmen. FRANKRIJK. In den nacht van den 24 op den 25 werden te Marseille gedrukte biljetten aangeplakt en wel tusschen 1 en 3 uren. Die biljetten vooorzien van eene leliemet de woordenleve Hendrik YI, werden onmiddelijk door de politie afgescheurd. De radicale linkerzijde besloot met bijna algemeene stemmen zich te verklaren voor het in overweging nemen van het voorstel tot herziening der grondwet dat den 5 in de Kamer aan de orde komt. De minis terraad besloot den 1 daarentegenzich tegen dat voorstel te verzetten. De Union democratique zal te genstemmen in beginsel is zij er voor, doch zij acht het tijdstip ongeschikt. Volgens de Gaulois en Figaro zou prins Napoleon Frankrijk verlaten en zich te Brussel vestigen. Laatst genoemd blad voegt zelfs daarbij dat hij zijne paarden en rijtuigen in het laatst van December reeds verkocht heeft en dat de meeste kunstvoorwerpen en artikelen van weelde overgebracht zijn naar elders. Het feestmaal ter eere van Victor Hugo's verjaardag heeft den 27 plaats gehad. Er waren 140 gasten tegenwoordig. Met een enkel woord dankte hij voor de op hem ingestelde dronken. GRIEKENLAND. De toestand van den oud-minis ter van buitenlandsche zaken Koumoundouros thans hoofd der oppositie die reeds geruimen tijd vrij ern stig ongesteld wasschijnt thans hopeloos te zijn, ITALIË. Den 27 zijn te Rome des avonds drie springbussen te gelijk op het plein van het Quirinaal, in het voorportaal van het paleis Chigi en op het plein van Venetië voor de woningen der oostenrijksche gezanten ontploftzonder eenig onheil te veroorzaken. Zij waren van kardoes papier vervaardigdmet touw sterk verbonden en van cylindrischen vorm. De politie heeft zes personen in hechtenis genomen die zij voor de schuldigen houdt. Men meldt, dat de graaf van Capua het voorbeeld van zijn broeder, den hertog van Aquila, volgen en zich aan de regeering onderwerpen zal. De minister van openbaar onderwijs antwoordde den 26 in de Kamer op eene vraag van den heer Cavallottiwanneer de regeering een wetsontwerp zou indienen waarbij Garibaldi's tocht in 1867 als een nationale veldtocht erkend wordtdat deze zaak op het oogenblik bij den minister van oorlog in onder zoek was. TURKIJE. Edhem pacha is benoemd tot minister van binnenlandsche zaken. EGYPTE. De te Alexandrie wonende europeanen hebben in een in 4 talen gesteld stuk aan den engel scken gezantlord Dufferinmet het oog op den toe stand in Egypte en bij de onzekerheid van het vertrek der engelsche troepenverklaard dat de tegenwoor digheid eener sterke europeesche legermacht bepaald noodig is ter bescherming van de vreemdelingen en in het belang van allen. Het verzoekschrift zal niet gun stig ontvangen worden volgens het officiëele egyptische blad. Het zal op de engelsche regeering geen invloed uitoefenen en den geest van verdeeldheid tusschen in boorlingen en eurepeanen slechts vermeerderen. De doodstraf, waartoe de moordenaars van professor Palmer veroordeeld waren is den 28 in tegenwoor digheid van 35 Bedouïnen-hoofden voltrokken. VEREENIGDE STATEN. Welk eene verbittering tegen Engeland bestaat bij de iersche amerikanen, blijkt uit het volgende in een hunner bladen, de Irish World genaamdopgenomen artikel. Dat blad verlangt de oprichting eener vereeniging ter bestrijding van de en gelsche regeering. Er moet strijd gevoerd worden, niet tegen de engelschen, maar tegen Engeland's kapitaal tegen zijne paleizen magazijnen fabrieken, havens en schepen. Voor den veldtocht van één jaar zijn slechts 500 moedigevastberaden mannen en een bedrag van f 1,250,000 noodig. 300 hunner moeten naar Londen, 200 naar Manchester LiverpoolBristol en Glasgow gaan. Petroleum moet het wapen zijn, waarvan zij ge bruik maken. Ieder hunner moet afzonderlijk op een ge- meubeleerde kamer wonen en zich eene zekere hoeveelheid petroleum en lucifers aanschaffen. In den eersten den bes ten stormachtigen nacht moeten op het sein van het hoofd dier mannen 300 branden in Londen te gelijk uitbreken en een vuurzee vormenin wier schijnsel de ieren hunne onafhankelijkheid zullen verkrijgen. Bintietilatib. ST ATEN-GEN ERAA.Ü Tweede Kamer. In de zitting van 1 Maart heeft de minister van Lijnden medegedeeld dat het kabinet den Koning eervol ontslag heeft gevraagd. Op eene vraag van den voorzitter antwoordde de minister, dat hij niet twijfelde of de hoofden der departementen zouden be reid zijn om eenige wetsontwerpen van administratieven aard die spoedeischend zijn af te doen. De opbrengst eener den 16 Februari door leer lingen der openbare scholen Ns. 5 en 22 te Amster dam gehouden gymnastiekuitvoering ten voordeele der ongelukkigen te Muiden, bedraagt f 251,50%; die van een assautden 23 door de jongens van het opleidings schip Anna Paulowna te Rotterdam gegevenzuiver f 673,35. De Groothertogin van Saxen-Weimar heeft f 200 aan de hulpbehoevenden geschonken. Het be drag der ingekomen giften is thans bijna f 20.000. Den 25 zijn te Heythuizen 2 huizen en schuren, gevuld met granen hooi en stroo toebehoorende aan den landbouwer N. v. Soest, afgebrand. De schuren stallen en voorraad waren niet verzekerd. Dit Vlissingen is den 25, buiten weten van haren man eene vrouw op reis gegaan met haar kind en een besteller van v. Gend Loos die f 200 van zijnen patroon had medegenomen. Den volgenden dag werd de dief te Rotterdam gearresteerd. Den 26 is de sigarenfabriek der heeren Raupp Co. te Bergeyk gesloten ten gevolge van den eisch der werklieden om loonsverhooging, met bedreiging van werkstaking. Aan den Berg- en Dalschen weg te Nijmegen is den 27 een blok in aanbouw zijnde huizen ingestort. 3 Personen bekwamen verwondingen. De stoomrijstpellerij „Amsterdam", op Witten- burg te Amsterdam, is den 28 met de machineriën in publieke veiling verkocht voor f 93,046,60. Door het gemeentebestuur van Nijmegen werd den 28 aanbesteed het sluiten van den ouden havenmond, waarvoor laagste inschrijver was de heer C. F. Eykelen, voor f 10,620. De geborgen scheepsinventaris van het op de Razende Bol gestrande engelsche barkschip Ulva is den 28 aan het Nieuwediep verkocht voor 2009,80. Den 28 is te Egmond aan Zee de 14jarige D. Dek ker, die met een kameraad aan het doode helm garen was, op het zien van een jachtopziener op de vlucht gegaan en bij het overklimmen van een duintje gestrui keld en blijven liggen. Toen de jachtopziener en de tweede jongen bij hem kwamen was hij stervende. Zijn dood is vermoedelijk door schrik of overspanning ver oorzaakt. Een onderzoek, den 2 Maart door de justitie ingesteld of er hier van iemands schuld spraak was moet dan ook tot geen resultaat geleid hebben. Den 28 heeft het bestuur der Kon. Nederl. Tuin- bouwmaatschappij „Linnaeus" op de hofstede „Franken- daal" te Watergraafsmeer afscheid genomen van de geëmployeerden der ult°. December ontbonden vennoot schap en hun geschenken in geld uitgereikt, om zich daarvoor een aandenken naar hunne keuze aan te schaffen. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 1 Maart f 45,000 toegestaan tot verbetering van den toevoer van het gas naar eenige straten en grachten die daar aan behoefte hebben f 44,700 voor de verbouwing van de vroegere middelbare school voor meisjes tot eene school 2e klasse en f 9000 voor den aankoop van eenige woningen ten behoeve eener speelplaats voor eene andere school. De zich te Amsterdam bevindende leden van den parijschen gemeenteraad hebben den 1vergezeld van den burgemeester en den havenmeester der hoofdstad, per extra-boot IJmuiden bezocht en de havenwerken aldaar bezichtigd. De slepersknecht F. Idsinga te Rotterdam die een paard hevig mishandelde en den tuinbaas der dier gaarde, die daarover zijne afkeuring deed blijken, om verwierp en aan den voet bezeerdeis den 1 door de rechtbank aldaar tot 6 weken celstraf veroordeeld. Door den kolonel plaatselijken commandant der residentie is eene garnizoensorder uitgevaardigd, waarbjj het gedrag van de mindere militairen bij gelegenheid van 's Konings laatsten verjaardag op de openbare straat, alsmede de vechtpartijen en baldadigheden door hen in een aantal herbergen en danshuizen bedrevenop ernstige wijze worden berispt. Tevens geeft de kolonel het voornemen te kennen,' om in het vervolg bij feeste lijke gelegenheden het aantal en de sterkte der patrouil les aanzienlijk te vermeerderen ten einde eene herha ling van dergelijke tooneelen te voorkomen, 't Zal niet baten zoolang men de militairen ook buiten de dienst uren hun zijdgeweer laat dragen. De minister van waterstaat heeft afwijzend beschikt op het verzoek der heeren Tonckens, v. d. Lelij, Boer, Carsten en Ebbinge te Hoogeveen om een Rijks-subsi die voor den aanleg van een kanaal van Hoogeveen naar Coevorden. De Staten van Drenthe hadden reeds in 1880 een subsidie van f 75,000 voor de uitvoering van het werk toegestaan. Thans zal er wel niets van komen. Vooral door de pogingen der afdeeling Eschmarke- Lonneker der Twentsche Landbouwmaatschappij is als nieuwe vereeniging opgericht „het Rundveestamboek in Twenthe." Te Brummenwaar men sedert eenige jaren veel schade ondervindt door de meikevers heeft zich eene commissie gevormd ten doel hebbende deze insecten op alle mogelijke wijzen te verdelgen. In overeenstemming met de wenschen der hoof den en der bevolking, zijn in het gouvernement Suma tra's Westkust eenige bataksche landschappen onder het rechtstreeksch bestuur van Neerl. Indie gebracht. Het raadsbesluit van den gemeenteraad van Wijm- britseradeel tot sluiting der school te Jutrijp is door Gedep. Staten van Friesland goedgekeurd. Vervolg der berichten in het tueede blad.

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2