No. 28. Vijf en tachtigste Jaargang. 1883. WOENSDAG 7 MAART. FEUILLETON. m STER DER AXTHöLDS. Prijs der gewone Advertentiën ©fltciëel (Bebceltc. fiuitettlftttb. MMI MItsrili: COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/' 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOONf PUBLICATIE. De COMMISSARIS des Konings in Noordholland: Brengt ter kennis van belanghebbendendat de DRAAI BRUG over het Noordhollandseh Kanaal te Alkmaar, wegens het doen van herstellingen daaraan voor het verkeer zal zijn gesloten van en met 13 tot en met 23 Maart aanstaande •n dat gedurende dien tijd in den overtogt van voetgangers zal worden voorzien door een hulppont, terwijl het verkeer van rij- en voertuigenover de nabij gelegen Schermervlotbrug aan de Bierkade aldaar, kan plaats hebben. Haarlem, den 2 Maart 1883. De Commissaris des Konings voornoemd, S C H O R E R. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het suppletoir kohier van het Patentregt van het 3e kwartaal der dienst 1882/83, op 28 Februari 1883 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatig heid zouden voortvloeijen te voorkomen. AlkmaarBet Hoofd van het Bestuur voornd., 2 Maart 1883. A. MACLAINE PONT. BELGIE. De procureurs-generaal zijn door den minister van justitie aangeschreven de hand te houden aan het tegengaan van loterijenen in het bizonder van die welke geschieden in den vorm van een ver koop van paketten waarin voorwerpen van waarde gevonden kunnen worden. Den 2 nam de Kamer de begrooting van justitie aan met 67 tegen 12 stemmen en 28 onthoudingen. Deze leden, behoorende tot de rechterzijde, verklaarden geen deel te willen hebben aan handelingen volgens hen een waar stelsel van vervolging beoogende tegen de geestelijkheid. DUITSCHLAND. Het thans te Berlijn vergaderde duitsche landbouwcongres behandelde o. a. ook het vraagstuk der landverhuizing. Bij die gelegenheid werd erkend, dat de provinciën, die zich uitsluitend aan den landbouw wijden zooals Oost-Pruisen Pommeren Posen en Mecklenburg de meeste landverhuizers ople verden. Deze landverhuizingeen der hoofdbronnen van den vooruitgang der welvaart in de Yereenigde Staten was de voornaamste oorzaak van den achter uitgang van den landbouw in Duitschland. Als mid delen om dat kwaad zooveel mogelijk tegen te gaan, werden genoemd het vestigen van koloniën de rege ling van dat vraagstuk bij de wet, het aankoopen door den Staat van verlaten streken die weinig opleveren uit gebrek aan werkkrachten enz. De feestendie bij de zilveren bruiloft van den kroonprins en de kroonprinses gegeven zouden worden, doch toen uitgesteld werden om den dood van prins Karei van Pruisen hebben den 28 plaats gehad. Zij werden o. a. bijgewoond door den hertog en de herto gin van Edinburg, den oostenrijkschen kroonprins, den Koning en de Koningin van Saksen en den prins van "Wales. Bij die gelegenheid zijn in eene electrisch verlichte zaal drie optochten gehoudeneen in oud- duitsche en een in oud-engelsche kleederdracht waar aan verscheidene vorstelijke personen zeiven deel namen en een optocht der kunstenaars te Berlijn. De smaak volle regeling van het geheel en de pracht der kleeding worden zeer geroemd. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 28 werd een levendige beraadslaging over de lagere scholen ge voerd. Van liberale zijde werd geklaagd over het toe nemend gebruik, het schooltoezicht aan geestelijken op te dragen, waardoor bet streven der ultramontanen, om aan de kerk heerschappij over de school te verzekeren, in de hand gewerkt werd. De sprekers der conservatieve en centrums-partij daarentegen vonden, dat de minister in het opdragen van het schooltoezicht aan geestelijken niet ver genoeg ging en zij verlangden ookdat hij krachtiger te werk zou gaan in het sluiten van die scholen, welke nog geen confessioneel karakter droegen en door kinderen van verschillende geloofsbelijdenis bezocht werden. Omgekeerd werd door den woord voerder der liberalen de verzoenende invloed der neu trale school aangetoond, terwijl Windtborst wederom betoogde, dat die school nooit een echt godsdienstigen geest kon opwekken en daarom verwerpelijk was. Minis ter von Goszler antwoordde dat hij zich altijd verzet ten zou tegen de overheersching der school door de kerkmaar de pruisische volksschool was naar hare geschiedkundige ontwikkeling confessioneel en het lag daarbij in den aard der zpW dat het plaatselijk toe zicht aan de geestelijkheid werd toevertrouwd. Er waren thans in Pruisen 33,000 openbare lagere scholen met 4,399,000 kinderen waarsan sleóhts 517 scholen met 199,000 kinderen niet confessioneel. Het was we gens plaatselijke omstandigheden onmogelijk, deze overal in confessioneele te veranderen. Den 2 's avonds werd de begrooting voor onderwijs en eeredienst eindelijk afgehandeld. ENGELAND. Volgens de Times komen den 7 de gemachtigden der mogendheden over het Donau vraag stuk weder bijeen en zullen Engeland's vertegenwoor digers dan een voor Rusland aannemelijk voorstel doen, waardoor de taak der vergadering zou kunnen afloopen. Lagerhuis. Een voorstel om het onderwijs in Ierland verplichtend te stellen werd den 2 aange nomen. De regeering verklaarde zich in beginsel voor dat voorstelmaar zou eerst in de volgende zitting een daartoe strekkend wetsontwerp kunnen indienen. FRANKRIJK. Te Parijs is in hechtenis genomen Byrne, secretaris van het engelsche landverbond. Men zal zich herinneren, dat Carey Mevrouw Byrne beschuldigd heeft van het zenden van wapenen naar de iersche moordenaars. Over de vraag, of er termen bestaan, om hem uit te leveren aan Engelandwordt in de bladen druk ge schreven. Zoowel de radicale bladen als de bladen der rechterzijde meenen, dat daarvoor geene termen bestaan Rochefort is weer in zijn element. Hij schrijft in zijn blad o. aByrne diende in 1870 in het leger van generaal Bourbaki als sergeant en dien man gaat men uitleveren aan hendie de galg voor hem gereed maken. Het eenige, dat minister Ferry nog ontbrak, was leverancier voor de galg te zijn en hierin is hij nu geslaagd. Byrne wist, dat zijne uitlevering gevraagd was, maar werd niet ongerust: hij kon niet gelooven, dat de regeering der fransche republiek in staat was die schandelijke van haar gevergde daad te bedrijven. Nu boet hij voor zijne vergissing. Daarna vergelijkt hij dit geval met den nihilist Hartmann, wiens uitleve ring indertijd door Rusland gevraagd maar geweigerd werd; naar zijne meening bezit de regeering van heden niet zooveel kieschheid als toen minister de Freycinet, Byrne zal prijs gegeven worden. Clémenceau, het bekende radicale kamerlid, had een onderhoud met minister Gladstone tijdens diens verblijf te Parijs en is eerelid der engelsche Cobdenclub ge worden. Zoodra het hof te Lyon in hooger beroep uitspraak heeft gedaan in zake de veroordeelde anarchisten (voorstanders van de afschaffing van alle regeering en van ieder gezag) zal de uiterste linkerzijde amnestie voor hen vragen. Het verzoekschrift is reeds vast gesteld. Het in eersten aanleg gewezen vonnis in zake de in 1882 failliet verklaarde maatschappij, de Union Géné rale is in hooger beroep door het Hof bij een uitvoe rig arrest bekrachtigd. De eerste uitgifte van aaudeelen is geldig verklaard, waarom de inschrijvingen verplich tend zijn. De nietigheid der 2e uitgifte blijft ge handhaafd. Er wordt niets beslist omtrent het voor de voor de rechtbank van koophandel aanhangige ge ding tot aansprakelijkstelling van den beheerder. Felix Pyat heeft afgezien van zijnen candidaat Bere- zowskiden Keizersmoordenaar, voor lid van de Kamer der afgevaardigden en zich vereenigd met den candidaat der werklieden, burger Dumay, instrumentmaker. De onlangs afgetreden minister van oorlog, generaal B.llot, is benoemd tot lid van den Hoogen Raad van Oorlog. Den 3 besloot de ministerraad, den 5 bij de Kamer in te dienen het wetsontwerp tot hervorming der rech terlijke macht. Kamer. De behandeling der gemeentewet is gedu rende de eerste dagen der vorige week steeds voortgezet, zonder veel bizonders op te leveren. Alleen werd bij de vraag wie de gemeente-veldwachters zou schorsen 8) Uit het Hoogduitsch van ADOLF STRECKFUSS. Ongeveer vier maanden waren na de vlucht der freule verloopentoen op een dag de overste van Werneburg in een extra postwagen het slotplein op reed. Ik stond juist voor het portaal op het terras en liep op het rijtuig toe om het portier te openen, op hetzelfde oogenblik kwam ook zijne excellentie uit den tuin en toen hij zagdat mijnheer de overste wilde uitstappen riep hij mij reeds uit de verte met donderende stem toe „Het portier dichtDubois Gij zijt uit mijn dienst ontslagen, wanneer gij den heer veroorlooftom uit te stappen Ik moest het portier wel weder dicht doen ik ver zocht mijnheer den overste om verontschuldiging, deze knikte mij echter vriendelijk toe „U heb ik niets te vergevenarme jongenzeide hij. „Gij doet slechts de bevelen van uw heer Daarop wendde hij zich tot zijne excellentie. „Zwager riep hij deze toe„slechts een enkel woord." Zijne excellentie antwoordde nietmaar naderde het rijtuig meer en meer. Wanneer zijne excellentie toornig was dan werd zijn gelaat rood, dan fonkelden de zwarte oogen dat was een slecht teeken maar nog erger was het wanneer alle kleur uit zijn gelaat verdwenen waszijn mond zich zenuwachtig bewoog en de oogen in den vollen zin van het woord bliksemden. Een hui vering overviel mij, toen ik zijne excellentie aanzag, ik wist, dat mijn heer zijne innerljjke woede nauwelijks meester kou worden. Hij trad tot dicht bij het portier, ik trok mij terug, maar op het terras achter de por taaldeur bleef ik staan het was mij als mocht ik niet heengaan als zou er een groot ongeluk gebeuren. Zoo kon ik ieder woord hooren dat beneden gespro ken werd. Ik hoorde boe mijnheer de overste met kalme woor den zijn verzoek herhaalde. „Ik moet met u spreken over Sabine 1" voegde hij er in het fransch bij. De naam was nauwelijks uitgesproken, of er volgdb ook eene uitbarsting der verkropte woede. „Ik wil van de verloopen meid niets weten riep zijn excellentie uit, maar hij had toch nog zooveel zelf beheersching, dat hij evenzeer fransch sprak opdat de postillon niets zou kunnen verstaan. „Ik verstoot haar, die mijn naam heeft onteerd. Indien ik haar met mijn eigen hand kon ver wurgen dan zoude ik het met vreugde doen 1 Ook a vloek ik gij hebt de dochter van den vader vervreemd!" „Gij zelf hebt haar van u vervreemd door uwe gru welijke tiranny. Daarom heeft zij zich tot mij gewend in haar hoogste nood. Haar verleider met wien zij naar Engeland is gevluchtwaar ook haar huwelijk heeft plaats gehad heeft baar verlaten. Wanneer gij uw kind in ellende wilt lalen omkomen, dan zal ik de dochter mijner zuster tot mij nemen. Wat zij in wanhoop heeft gedaan reken ik u, niet haar toe 1" Ik dachtdat zijne excellentie na die woorden in nog heviger woede zou geraken maar het had een ge heel ander gevolg. Mijn heer was plotseling kalm ge worden, merkwaardig, onnatuurlijk kalm. Wanneer hij na een aanval van toorn zoo kalm scheen dan vrees den wij hem gewoonlijk het meest, dan was hij onver biddelijk. Ik geloof, dat hij in zulk een stemming een moord had kunnen begaan. Er liep mij eene kille buivering door de leden, toen ik hem zoo kalm en onverschillig hoorde zeggen „Nu reeds? Dat is spoedig gegaan Ik wistdat het zoover komen moest. Mijn heer Schroder meende mij door de ontvoering en het fait accompli van het in Engeland gesloten huwelijk te kunnen dwingen om het te erkennen hij hoopte op mijne toestemming mettertijd vooral echter op eene rijke huwelijksgift; als mijn schoonzoon meende hij een gezeten man te worden. Dien waan heb ik hem ontno men. Hij heeft mij geschreven en ik heb hem passend geantwoord. Nu hij weetdat hij geen hoop behoeft te koesteren om ook maar een cent van mij te ontvan gen heeft hij de ongelukkige natuurlijk verlaten, die zich in zijne armen had geworpen. Nut kan hij van haar niet meer hebben, waarom zou hij haar dan nog langer voeden Mijnheer Schroder is een practisch verstandig man hij heeft gedaan wat hij moest doen. De verlatene zal hier of daar verhongeren dat is het beste einde der geheele geschiedenis. Zijne Excellentie sprak zoo luchtig zonder eenige stemverheffing zoo kalmalsof het de onverschil ligste, en onbeduidendste zaak betrof, en toch kon ik ieder woord verstaan. Ik boog mij een weinig achter de portaaldeur terug hij stond aan het portier, waarop zijne linkerhand rusttein zijne rechter hield hij de rijzweep waarmede hij als spelend tegen zijn laarzen sloeg. Hij scheen volmaakt kalmmaar toen ik zijn doodsbleek gelaat zag, den diepen rimpel op zijn voorhoofd den zenuwachtig trekkenden mond de spookachtig schitterende oogen toen wist ik dat het in hem kookte en ik trok mij snel terug om niets ter wereld had ik op dat oogenblik door hem gezien willen worden. De overste had zijne Excellentie geheel laten uit spreken nu antwoordde hij „Gij bedriegt u, zwager, Sabine zal niet verhongeren. Daar zij door u verstooten wordt, zal zij voortaan mijne dochter en erfgenaam zijn." „En om mij dat te zeggen zijt gij hier gekomen vroeg zijne Excellentie even kalm als te voren. „Neen Ik wilde beproeven om u te bewegen uw ongelukkig kind vergiffenis te schenken Niet tot uw hart wilde ik mij wenden ik weetdat dit voor geen zachtheid toegankelijk ismaar tot uw verstand. De eer van uw huis staat bij u zoo hoogdat ik meende, dat gij het wel een ofier zoudt kunnen brengen. Nog loopen er over Sabine's vlucht en huwelijk slechts donkere geruchten. Wanneer gij uwe dochter vergunt,

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 1