Btnncnlanb, en ontslaan, de prefect of de burgemeester, de minister van binnenlandsche zakendie den prefect daarmede wilde belastenmet 306 tegen 169 stemmen in het gelijk gesteld. Den 1 werd een amendement van bisschop Ereppelom in die wet de bepaling te herstellendat de gemeenten verplicht zouden zijn het beheer van den eeredienst geldelijk te ondersteunen, voor zoover de kas der kerkfabrieken te kort schootverworpen met 382 tegen 89 stemmen. Met 340 tegen 117 stemmen werd aan de gemeenten volkomen vrijheid van handelen gelaten. Ook werd een amendement, om de gemeenten van het onderhoud der kerkgebouwen vrij te stellen aangenomen met 348 tegen 120 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd dien dag, nadat alle arti kelen vastgesteld waren besloten tot de 2e. lezing van het ontwerp over te gaan. Den 3 werd goedge keurd de gevraagde aanleg van het Noorderkanaal ter verbinding van Parijs met het noorden des lands en België, om de fransche steenkool gemakkelijker te kunnen laten wedijveren met de engelsche. Tot de 2e. lezing werd besloten. In die zitting werd de begroo ting der gewone ontvangsten en uitgaven ingediend. Senaat. De verkiezing van een onafzetbaar lid, in plaats van wijlen generaal Chanzy, is den 26 op den 8 bepaald. De linkerzijde heeft als candidaat gesteld den heer Lalanneinspecteur-generaal der bruggen en we gen enz. Generaal Robert vroeg den 1 aan de regeering inlichtingen over de toepassing der wet van 1834 op de 3 prinsen van Orleans. Hij betoogde, dat die wet slecht opgevat en verkeerd toegepast was. De minister van oorlog gaf ten antwoord dat hij onder scheid maakte tusschen den eigendom en het bekleeden der gradenwelk onderscheid werd aangetoond. Hij beriep zich op het gevoelen van verscheidene generaals voor het recht der regeering tot vrije beschikking over het bekleeden der graden. Door den genomen maat regel werd geen inbreuk gemaakt op den eigendom der graden het doel der regeering was alleen de prinsen, wier tegenwoordigheid in het leger ongrondwettig was, daaruit te verwijderen. D' Audriffet Pasquier achtte deze ophelderingen des ministers onvoldoende. Hij verklaarde het onderscheid tusschen den eigendom en het bekleeden van een graad niet te begrijpen en meende dat de officieren voortaan aan de willekeur der ministers bloot stonden. Generaal Thibaudin had gedaan, wat anderen niet wilden doen. Hij noodigde ten slotte den Senaat uit, zich te doen eerbiedigen, nu met zijnen wil geene rekening was gehouden. Over eenkomstig het verzoek van den minister-president werd met 154 tegen 110 stemmen de eenvoudige orde van den dag aangenomen. ITALIË. Het besluit tot hervatting der betalingen in specie is door den Koning geteekend. In de eerte helft van April zal daarmede een begin gemaakt worden. LUXEMBURG. Voor de slachtoffers der overstroo mingen in de Rijnstreken is f 11000 bijeengebracht. RUSLAND. De minister van oorlog heeft het voor beeld van zijne ambtgenooten van binnenlandsche zaken en financiën gevolgd en aan alle militairen ten streng ste verboden in eenige betrekking tot de pers te staan. Mededeeling van de kleinste zaak aan een blad zal streng gestraft worden. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde den 26 in den Senaat op eene gedane vraag, dat de onderhandelingen met Engeland over een han delsverdrag waarschijnlijk gunstig zouden afloopen. De overheidspersonendie belast zijn met het in- om naar Warnitz terug te keeren wanneer zij als te voren weder in uw huis woont zullen de geruchten spoedig ophouden na eenige jaren zal niemand zich de geheele zaak meer herinneren. De eer van uwen naam blijft onbevlekt. Wanneer ik daarentegen Sabine in mijn huis neemdan krijgen de praatjes voedsel." Zijne Excellentie antwoordde niet. Ik hoorde duide lijk hoe de rijzweep zeer regelmatig tegen de laars sloeg anders niets. Toen keek ik weder voorzichtig om de portaaldeur. Het gelaat van mijn heer was nog erger vertrokken dan even te voren zijn mond be woog onophoudelijk. Een lange poos had zijn Excellentie zwijgend voor zich uitgezien zonder het spel met de rjjzweep afte- breken hoe lang weet ik niethet kwam mij ontzet tend lang voortoen echter wendde hij zich plotseling tot den overste. „En wanneer ik aan uw wensch voldoe wanneer ik Sabine weder tot mij neem zoudt gij het dan over u kunnen krijgen om u van iedere inmenging in mijn huiselijke aangelegenheden te onthouden Ik duld geen bemiddelaar tusschen mijne kinderen en mij. Ik zou Sabine misschien kunnen vergeven haar vergunnen om bij mij op Warnitz te wonen maar alleen dan wanneer gij mij op uw eerewoord belooftnooit eene poging te doenom Sabine te zienzoolang zij bij mij woont." „Ik beloof het u „Dan wil ik de zaak overwegen Morgen of over morgen zal ik u te D. opzoeken om u mijn besluit mede te deelen of wilt gij het hier afwachten stijg dan uit. Uw kamer zal voor u worden gereed gemaakt. Yoor heden wil ik vergeten dat ik u heb uitgenoodigd, om nooit weder een voet op Warnitz te zetten." „Maar ik heb het niet vergeten Ik verwacht u te D antwoordde de overste. Hij had tot heden evenals zijne Excellentie steeds franseh gesprokennu echter beval hij den postillon in het duitsch om naar het naastbijzijnde poststation terug te keeren. De arme kerel wilde gaarne ten minste zijn paarden te drinken geven maar de overste stond het niet toe. Zijne Excellentie keek met donkeren klik het voort rollende rijtuig na, en beklom dan langzam het terras; ik echter haastte mij om weg te komen om niet bij het luisteren te worden verrast. Wordt vervolgd. stellen van een gerechtelijk onderzoek naar de geheime genootschappen in Andalusieontvangen naamlooze brieven waarin zij gelast worden dat onderzoek te staken op straffe des doods. Te Marbella zijn op be vel van den prefect verscheidene aldaar onlangs begra ven lijken opgegraven en is thans gebleken, dat die personen vermoord zijn geworden. Men begrijpt, dat daargroote opgewondenheid heerscbt. Den 28 werd de regeering in de Kamer ondervraagd over de woelingen in Andalusie. De ondervrager zeide, dat de vereeniging van de zwarte hand den eigendom wilde afschaffen en de werklieden tegen de patroons opzette. De burgers waren tirannen en boosdoeners. Hij bezwoer de regeering met kracht tegen die mis dadigers op te treden. De minister van binnen landsche zaken antwoorddedat de misdadigers aan de rechterlijke macht overgeleverd waren en° dat de prefecten in Andalusie maatregelen genomen hadden, om de landlieden tegen de benden schelmen te beschermen. Volgens bericht uit Xeres zouden de oproermakers in Andalusië alle werklieden ten platten lande ophitsen om het werk te staken opdat de oogst mislukken zou. Met 125 tegen 45 stemmen is den 2 door de Kamer een voorstel verworpen om een parlementair onderzoek in te stellen naar de moordenaars in Andalusië. EGYPTE. Op rekening van de kosten van het en gelsche bezettingsleger is dezer dagen een bedrag van f 2,880,000 aan Engeland afbetaald. Bij een door den prefect van politie aan de engel sche overheidspersonen gegeven feest stondna° de gebruikelijke dronken een egyptisch kolonel Pakry- bey, op, zeggende met luide stem: ik drink op de be vrijding des lands op den dagdat de vreemdelingen uit ons land verdreven zijn. Dit gezegde deed groote op schudding ontstaan en de kolonel werd door den pre fect gelast, onmiddellijk de zaal te verlaten. Hij vol deed hieraan en werd buiten komende door de me nigte uitbundig toegejuicht. VEREENIGDE STATEN. Den 27 verwees het Huis van Volksvertegenwoordigers met 148 tegen 110 stemmen het door den Senaat vastgestelde tarief naar eene commissie van overleg met welk denkbeeld de senaat zich vereenigd had. In die commissie van 10 leden waren 8 voorstanders en 2 tegenstanders van het heffen van beschermende rechten. Den 3 nam het huis met 152 tegen 115 stemmen en de Senaat met 32 tegen 31 stemmen het tarief aan zooals het door die vereenigde commissie gewijzigd was. De pre sident teekende het reeds. De rechten op gewoon aardewerkkatoenen stoffen en metalen ondergaan eene kleine verhoogingop enkele suikers wordt een recht gesteld de verlaging der binnenlandsche heffing op snuif, tabak en sigaren treedt 1 Mei in werking. De verminderde opbrengst wordt geraamd od f 160,000,000. v De minister van buitenlandsche zaken heeft den 28 in den Senaat gezegd dat de amerikaansche gezant in Peru niet gemachtigd was geweest de bemiddeling der europeesche mogendheden in zake Chili en Peru te aanvaarden. Zijne aansluiting bij die mogendheden buiten zijne bevelen werd door de regeering afgekeurd en de gezant was gelast met de eerste gelegenheid naar Washington terug te keeren van welk besluit aan de gezanten te Londen, Parijs en Rome kennis was gegeven. Tegen de uitlevering vau Sheridan aan Engeland worden voortdurend in de bladen bezwaren gemaakt. 2000 Ieren den 26 te Nieuw-Vork vergaderd ver klaarden dat die uitlevering eene allerlafhartigste daad zou zijn. Voor Ierland werd 2500 bijeengebracht. De beraadslaging over het handelsverdrag met Mexico is door den Senaat uitgesteld tot December. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 5 zijn ingekomen: berichten van de heeren Dirks en Holtzman dat zij hun ontslag als leden nemen, de eerste wegens zijn vertrek naar het buitenland de tweede wegens den langen duur zijner ziekte; wetsont werpen tot bekrachtiging van den onderhandschen ver koop van spoorweggrond te Zaandam voor f 22,400 aan die gemeente en te Dordrecht voor f 942 aan den heer D. Volker en tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting een adres van den heer Schippers houdende opmerkingen op dat van den heer v. Vlijmen, in zake de koninglijke stallen. De krijgsraad te Arnhem had den 14 Eebruari beslistdat een militair die zich voor de tweede maal zonder verlof van zijn garnizoen verwijderd had maar na 4 dagen vrijwillig teruggekomen was geene desertie had gepleegd oordeelende dat \an desertie slechts eenmaal kon sprake zijn. Het hoog militair gerechtshof, het hiermede niet eens zijndeheeft het vonnis teruggezon den maar de krijgsraad heeft den volgenden dag ten aanzien van een ander militair dezelfde uitspraak her haald. Het Barents-concertden 20 Eebruari in Eelix Meritis te Amsterdam gegevenheeft de belangrijke som van 1517,37% opgebracht. - In de 4 weken geëindigd 24 Eebruari, zijn bui ten het spoelingdistrict 5 gevallen van longziekte voor gekomen in één stal te Capelle aan den IJsel. In de slachterijen binnen genoemd district bleken de longen van 6 runderen van 5 veehouders door de ziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere uitbreiding der ziekte zijn 189 runderen die met de zieke in aanra king waren geweest, onteigend en afgemaakt. De afdeeling van het Nut te Nieuwe Niedorp gaf den 25 een feestelijken avond aan de minvermogenden in die gemeente. Ongeveer 200 hadden aan de uit- noodiging gevolg gegeven. Niedorps mannenkoor voerde zangstukken uit„de dochter van den barbier" werd ten tooneele gevoerd en de aanwezigen werden ont haald op broodjes met vleesch en kaas en chocolade. In de zitting van den gemeenteraad van Krom menie op 26 Februariis den aftredenden secretaris, den heer G. v. Leyden Jz., eene fraaie met zilver ge- monteerde sigarenkistmet toepasselijke inscriptie, aan geboden. De afdeeling Westfriesland van het Witte Kruis gevestigd te Hoogwoud heeft den 28 Eebruarimet het oog op hare geringe middelen, besloten, een adres te richten aan de gemeenteraden uit den omtrek, ter verkrijging van subsidieom aan minvermogenden bij besmettelijke en andere ernstige ziekten hulp te kunnen verschaffen door het in bruikleen afstaan van wind- kussens waterbedden badkuipen ziekenstoelen enz. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den 1 Maart den stations-chef te Voorburg schuldig verklaard aan het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein op grond dat hij dien op 16 Jan. liet vertrekken, zonder zich krachtens bet dienstreglement te vergewis sen dat alle veiligheidsmaatregelen genomen waren in dit geval of de brug gesloten was en hem met aanneming van verzachtende omstandigheden (de zware mist en den lichten aard der verwondingen) veroordeeld tot 1 maand celstraf. De brugwachter werd vrijgespro ken omdat het gevaar voor den trein niet ontstaan was door zijn verzuim om de brug te sluiten, maar door de onoplettendheid van den chef, die geen sein der sluiting ontvangen had en niettemin de trein liet ver trekken. R. v. d. B. is den 1 door het hof te Arnhem wegens poging tot moord op den veldwachter te Loenen, veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. De Vereeniging vooir Handel en Nijverheid te 's Gravenhage heeft den 1 met 18 tegen 16 stemmen besloten niet te ondersteunen een adres aan de 2e Kamer, houdende bezwaren tegen het handeldrijven voornamelijk in steenkolen door de chefs van spoor wegstations. Den 1 werd te Ursem door den notaris Haarsel- horstverkocht de woning van Rouwinkel, onder voor waarde dat deze en zijne vrouw, beiden p. m. 60 jaren oud er levenslang gratis in zouden wonen en dat de herstellingen, lasten enz. voor rekening van den kooper komen. Nieuwboer was hoogste bieder voor f 15 waarvoor hij f 5 strijkgeld ontving en bleef, daar het bod bij afslag niet verhoogd werd daarvoor kooper. Den 1 is eene boerderij met 11,69 bunders weiland in den Diemerpolder publiek verkocht voor f 36,950. In 1877 bracht dit land f 33,100 op. De heer 1. Pijper, predikant te Hoogwoud, is den 1 te Leiden gepromoveerd tot doctor in de godge leerdheid met een proefschrift over Jan Utenhove, zijn leven en zijne werken. Den 1 is bij herstemming tot hoofdingeland van de Beemster gekozen de heer W. Sluismet 208 van de 290 uitgebrachte stemmen. - Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 2 beves tigd het vonnis der rechtbank te Utrecht, waarbij de Centraalspoorwegmaatschappij ontvankelijk is verklaard in haren eisch tegen de gemeente Amersfoort, wat het onderhoud van het stationsplein betreft. Het hof heeft tevens de gemeente veroordeeld in de proceskosten. Door B. en W. van 's Gravenhage werd den 2 aanbesteed het verbouwen van een gedeelte van den kon. schouwburg. Minste inschrijver was de heer J. Nater, voor f 30,960. Den 2 is een der stokers van de stedelijk gasfa briek te 's Gravenhage in een ketel met kokende sal- ammoniak gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Hij laat eene vrouw met 4 kinderen achter. Den 2 zijn te Apeldoorn de goederen verkocht behoorende aan Jannetje Struik waarop ten huize van haren broeder beslag is gelegd ten bate der crediteuren. Te Zwolle is den 2, voor het 6de dijksdistrict, aanbesteed het maken van een nieuwen dijk met uit- wateringsduikersluis ter plaatse van de doorbraak tus schen de Wipstrik en den staatsspoorweg. Laagste inschrijver was de heer D. Bruins, te Zwolle, voor f 9598. In den nacht van 23 Maart zijn gedurende het spuien te IJmuiden een sleepstoombootje en een met rails beladen vaartuig door den stroom losgerukt en door de spuisluis geworpen, waardoor het stoombootje mast en schoorsteen tegen de vaste brug verloor en het vaartuig met rails is gezonken. Bij kon. besluit van den 3 is de benoeming van den heer K. Zijp, burgemeester van Wijdenes, tot secre taris dier gemeente goedgekeurd. Den 3 is te Leiden overleden de bekende indus- triëelde heer D. A. Schretlen. Den 4 heeft een binnenbrand in het Café Suisse te Zaandam tusschen de bevloering van de bovenzaal, nogal schade aangericht. Te Dordrecht is eene kist met 1000 scherpe pa tronen gestolendie gereed stond om naar het leger te worden verzonden. Te IJselmuiden heeft een ingezeten die verleden jaar een nieuw perceel had betrokken bij het verplan ten van een boom in den grond 200 flesschen met je never gevonden. Tot Rijks-ontvanger te Brielle is benoemd de heer H. Coops thans te Wormerveer. De directie der Exploitatiemaatschappij heeft den galanterie-koopman V. H., te Heusden, wions wa gen en goederen onlangs door een binnenkomenden trein uit Boxtel ten deele vernield werden, eene schadever goeding van f 700 uitgekeerd. De commissie voor de voorjaarsexamens voor het iager onderwijs in Noordholland is ditmaal samengesteld als volgt: voorzitter en lid de districtsschoolopziener te Hoorn leden de schoolopzieners te Texel, Helder, Purmerende en Hilversum, plaatsvervangers de districts schoolopziener te Haarlem en de schoolopzieners te Amsterdam (westelijk arrondissement)Haarlem Hoorn en Medemblik. De statuten zijn goedgekeurd der naamlooze ven nootschap „de Nederlandsche Fabriek van Bijouteriën en Ridderorden" te Amsterdam met een kapitaal van 2 ton, in 200 aandeelen van f 1000, waarvan 81 bij het passeereD der acte van oprichting waren geplaatst. De gemeenteraad van Nijmegen heeft afwijzend beschikt op het verzoek der heeren Mijnssen Co., te

Alkmaarsche Courant | 1883 | | pagina 2